11 dni SZKOCJA + HEBRYDY
SZKOCJA + wyprawa na Hebrydy

Wycieczki do Szkocji

wycieczka na Hebrydy

Wycieczka do Szkocji

Szkocja jest jednym z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa dlatego określana jest najczęściej jako kraina zamków, whisky i golfa. Szkocja owiana jest aurą tajemniczości ponieważ to ojczyzna słynnego potwora z Loch Ness. Wycieczka do Szkocji, które organizujemy, w swoim programie uwzględniają te największe atrakcje. Po pierwsze Szkocja kojarzy się z dudziarzami, ubranymi w narodowy kilt, owczarkiem szkockim collie i narodową potrawą – haggis.
Po drugie oferuje malownicze, często wręcz bajkowe, bardzo urozmaicone krajobrazy, otwartą przestrzeń, otulone śniegiem szczyty górskie, wszechobecne lochy, zielone doliny, urokliwe wrzosowiska… To dość surowa, ale z pewnością bardzo piękna kraina, którą poznasz bliżej, wybierając się na fascynującą wycieczkę do Szkocji.

Hebrydy to archipelag ok. 500 wysp na Oceanie Atlantyckim, wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Szkocji.  Pierwsze ślady wskazują, że ludzie byli już tutaj około 8500–8250 r. p.n.e. Hebrydy dzielą się na Hebrydy Zewnętrzne tj. Lewis and Harris, North Uist, South Uist czy St Kilda i Hebrydy Wewnętrzne tj. wyspy Skye, Mull, Iona, Islay czy Jura. Na Hebrydach Zewnętrznych mieszka ok. 8 tys. ludzi. To kraina bajkowych widoków, bezludnych plaż i owiec.Do Hebrydów Wewnętrznych należy popularna wyspa Skye, ale warto odwiedzić też pozostałe wyspy archipelagu takie jak wyspa Mull czy Iona.

Amatorom podróżowania po Europie oferujemy również inne wycieczki do Europy: Islandia czy Norwegia są równie pasjonujące. Zorganizuj swoje wakacje z Łachmański Travel i odkrywaj skarby naszego kontynentu.

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Zarówno program jak i organizacja na miejscu 1. klasa”


Wszystko zorganizowane na najwyższym poziomie, noclegi w hotelach 3*, śniadania w cenie. Świetny pilot kierowca (ogromna wiedza, człowiek północy!), plus za dodatkowe atrakcje nie wymienione w programie.
Łachmański Travel organizuje wyprawy w małych grupach +/- 8 osób co bardzo usprawnia zwiedzanie, postoje na toaletę itd. Zdecydowanie polecam. Wszystko dopięte na ostatni guzik.

Pozdrawiam,

Maria.
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Edynburga. Po wylądowaniu transfer do hotelu, nocleg.
Zwiedzanie miasta. W programie: zamek Edinburgh Castle, imponująca twierdza, górująca nad miastem. Na zamku znajdują się najcenniejsze pamiątki, związane z historią Szkocji, m.in. insygnia koronacyjne oraz „Stone of Destiny”, kamień, na którym koronowali się szkoccy królowie. Spacer średniowieczną ulicą Royal Mile, łączącą zamek z pałacem Holyrood House, w którym mieszkała niegdyś Maria Stuart, a obecnie rezyduje Królowa Elżbieta II podczas pobytów w Edynburgu. Zawitamy także do katedry St. Giles (Św. Idziego), będącej głównym kościołem w mieście, z charakterystyczną kopułą w kształcie korony i kaplicą, dedykowaną zakonowi Rycerzy Ostu. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg w okolicach Edynburga. Opcjonalnie, istnieje możliwość zorganizowania wieczoru szkockiego: „Taste of Scotland” – ze szkocką muzyką, degustacją różnych gatunków whisky i kolacją, składającą się z typowych dań kuchni szkockiej. Koszt uczestnictwa: ok. 65 GBP / os.
Tego dnia odwiedzimy Dunfermline Abbey – historyczne opactwo, w obrębie którego byli chowani królowie Szkocji. Następnie wyruszymy do St. Andrews, gdzie mieści się najstarszy uniwersytet Szkocji, bardzo popularny wśród arystokratycznych rodzin brytyjskich. W St. Andrews – spacer po mieście i postój przy najsłynniejszym polu golfowym świata – Old Course. Następnie wizyta w historycznym, bajkowym zamku Glamis.
Wizyta w bajkowym Dunnottar Castle. Następnie udamy się na teren Parku Narodowego Cairngorms, największego pod względem powierzchni, parku narodowego Wielkiej Brytanii. Znajduje się on w górach Cairngorms, w regionie Highlands. Na terenie parku dominują skaliste wrzosowiska oraz tereny o charakterze górskiej tundry. Szczególnie cenne są liczne gatunki ptaków, które mają tutaj swoje stanowiska lęgowe. Ogółem, na terenie parku żyje 25% zagrożonych gatunków zwierząt i roślin w Wielkiej Brytanii. Celem naszej wizyty będzie Zamek Balmoral – zbudowany w XV wieku, stanowiący ulubioną, letnią rezydencję Rodziny Królewskiej. Zamek można zwiedzać tylko pod nieobecność Gospodarzy (najczęściej niedostępny dla zwiedzających od 01.08). Następnie, czeka nas przejazd do regionu słynącego z whisky. Zwiedzimy destylarnię „Glenfiddich Distillery”, gdzie zapoznamy się z procesem powstawania single malt whisky. Zobaczymy także „Speyside Cooperage” – zakład produkujący beczki do przechowywania słynnego trunku.
Wizyta przy bajkowej formacji skalnej Bow Fiddle Rock. Następnie zwiedzimy Fort George – ogromny fort z XVIII wieku. Fort ten uznawany jest za największy i najpotężniejszy fort Wielkiej Brytanii. Przejazd nad owiane aurą tajemniczości, jezioro Loch Ness, które według miejscowych podań, jest domem Nessie – słynnego „Potwora z Loch Ness”. Następnie zobaczymy ruiny średniowiecznego zamku – Urquhart Castle, wzniesionego w dawnej osadzie Piktów. Następnie przejazd do Inverness. Spacer po mieście, położonym w górach, nad rzeką Ness, wypływającą ze słynnego jeziora Loch Ness. W mieście warto zobaczyć przede wszystkim Zamek (Inverness Castle), w którym znajduje się siedziba Sądu. Ponadto, ze wzgórza, na którym wznosi się Zamek, można podziwiać urokliwą panoramę miasta.
Wizyta nad bajkowym wodospadem Rogie Falls oraz przy zabytkowym pomniku Fyrish Monument. Następnie przejazd do baśniowego zamku Dunrobin. Zamek to ogromna XIV-wieczna rezydencja. W odróżnieniu od pozostałych szkockich twierdz Dunrobin Castle został zaprojektowany na wzór francuskich zamków znad Loary, przez co znacząco odróżnia się od pozostałych szkockich zabytków. Następnie przejazd do Camster Cairns. Są to jedne z najstarszych budowli w Szkocji, liczące około 5000 lat. Po południu zwiedzanie ruin bajkowo położonego zamku Sinclair, którego początki sięgają XV w. oraz wizyta na punkcie widokowym Duncansby Head. Na koniec dnia zwiedzimy Zamek Mey. Przez lata budowla niszczała, aż w 1952 została zakupiona i odrestaurowana przez królową-matkę Elżbietę.
Postój na licznych punktach widokowych zlokalizowanych na bajkowym północnym wybrzeżu Szkocji (Sango Bay view point, Ceannabeinne Beach, itp.). Krótki spacer do bajkowo zlokalizowanych ruin zamku Ardvreck z XVI wieku. Następnie malowniczy rejs z miasteczka Ullapool na Hebrydy. Wyokrętowanie w Stornoway, głównej miejscowości należącej do Hebrydów Zewnętrznych. Przejazd na punkt widokowy Butt of Lewis gdzie znajdziemy zabytkową latarnię morską. Miejsce to jest najdalej wysuniętym punktem na całej wyspie a tym samych jest najdalej na północ wysuniętym miejscem na całych Hebrydach.
Całodzienne zwiedzanie kluczowych wysp należących do archipelagu Hebrydów Zewnętrznych: Lewis i Harris, North Uist i South Uist. Przejazd do miejscowości Arnol gdzie zwiedzimy zabytkową osadę tzw. „Czarnych Domów” pochodzącą z XIX w. Następnie wizyta przy tajemniczym kręgu z kamieni Calanais. Główny kompleks kamienny zawiera około 50 kamieni w układzie krzyża, imponujący wewnętrzny krąg składający się z 13 kamieni, z których najwyższy ma 4 m wysokości, oraz mały komorowy kopiec. Po południu przejazd na bajkową plażę Luskentyre oraz wizyta w zabytkowym kościele w Rodel z XV w. Przejazd do portu w Leverburgh i krótki rejs na North i South Uist i zwiedzanie wysp: stanowisko archeologiczne Cladh Hallan, muzeum Kildonan opowiadające historię wysp. Nocleg na Hebrydach.
Rejs z Lochmaddy do miejscowości Uig na wyspie Skye. Wyspa Skye to druga, co do wielkości wyspa Szkocji i jednocześnie największa wyspa Hebrydów Wewnętrznych. Tego dnia zwiedzimy Dunvegan Castle, najdłużej nieprzerwanie zamieszkany zamek w Szkocji, który od ponad 800 lat jest siedzibą klanu MacLeod. Zamek usytuowany jest na skale, nad brzegiem Loch Dunvegan – słynie głównie z przepięknych otaczających go ogrodów. Przejazd kultowym już mostem Skye Bridge. Dalej, zwiedzać będziemy Eilean Donan Castle, najczęściej fotografowany spośród szkockich zamków, który występuje w wielu filmach, których akcja rozgrywa się w Szkocji.
Dalsza trasa powiedzie przez Fort William, w stronę majestatycznej doliny Glen Coe (Dolina Łez), gdzie w 1692 roku rozegrała się tragedia, obecnie znana jako masakra z Glen Coe. Członkowie klanu MacDonaldów zostali zamordowani przez goszczących u nich członków klanu Campbellów. Był to finał odwiecznej rywalizacji obu klanów i walki o wpływy na zmieniających się dworach królewskich. Przejazd przez Trossachs (region Roba Roya i Williama Wallace’a) i dalej na południe – wzdłuż malowniczego jeziora Loch Lomond. Po południu Zwiedzanie Glasgow, największego miasta Szkocji, położonego nad rzeką Clyde, uchodzącego za jej komercyjną stolicę. Zobaczymy Glasgow School of Art – arcydzieło architektoniczne w stylu Art Nouveau. Wejdziemy do Katedry St. Mungo, będącej średniowieczną świątynią, posiadającą katedralną kryptę z grobem swojego patrona – św. Mungo, założyciela pierwotnej kaplicy w tym miejscu.
W miarę dostępności czasu możliwość zajrzenia do Muzeum i Galerii Sztuki Kelvingrove (najstarsze muzeum w Szkocji, szczycące się jednym z największych zbiorów sztuki w Europie) lub spaceru po Ogrodzie Botanicznym. Przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa, wylot do Polski według rozkładu.

WIELKA BRYTANIA – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Powierzchnia: 244 820 km2
Stolica: Londyn
Największe miasta: Londyn, Edynburg, Manchester, Liverpool, Bristol,Birmingham, Glasgow
Język urzędowy: angielski
Waluta: funt brytyjski (GBP)
Ludność: 63 182 000 osób
Strefa czasowa: czas polski -1h
Podział administracyjny: 4 kraje historyczne (Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna)

Informacje praktyczne:

Szczepienia
W Wielkiej Brytanii nie ma zagrożenia sanitarno – epidemiologicznego; niesa wymagane obowiązkowe szczepienia.

Opieka medyczna
Osoby nie płacące ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii (National Insurance) muszą mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia  tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

Apteki
Zwykle otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 09.00 do 18.00, w soboty od godziny 09.00 do 13.00, w niedziele w ograniczonym zakresie (na ogół są to dyżury wybranych placówek).

Numer awaryjny: 112 lub 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Wielkiej Brytanii jest ważny paszport lub dowód osobisty Alkohol i papierosy mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii   tylko do użytku osobistego. Jakkolwiek nie ma ściśle określonych limitów, to za ilości przeznaczone do użytku osobistego uznaje się: do 800 sztuk papierosów, do 1 kg tytoniu, do 110 litrów piwa, do 90 litrów wina oraz do 10 litrów mocnego alkoholu.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na  stronie  MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż.  Prosimy przyjąć informację MSZ jako najbardziej j aktualną ze wszystkich informacji dot. sytuacji w regionie.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
Walutę obcą można w łatwy sposób wymienić w bankach, na pocztach, w niektórych hotelach i kantorach znajdujących się na lotniskach międzynarodowych. Bankomaty znajdują się w większości banków, na głównych ulicach i w centrach handlowych. Wszystkie karty kredytowe z logo Visa, MasterCard lub American Express są powszechnie akceptowane. Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 09.30 do 16.30. Wszystkie banki są zamknięte w święta państwowe.

Komunikacja 
Samolot – Wygodny i szybki sposób podróżowania po Wyspach to korzystanie  z lotów wewnętrznych (domestic flights).Rozbudowana sieć lotnisk, zarówno tych największych jak Heathrow, jak i lokalnych, położonych np. na szkockich wysepkach jak Strornoway czy Orkney, pozwalaja szybko i komfortowo przemieszczać się po kraju.

Pociąg –   Sieć kolejowa w Wielkiej Brytanii jest bardzo dobrze rozwinięta. Działa zarówno na krótkich trasach (pociągi podmiejskie), na których pociągi zatrzymują się w każdej miejscowości, jak i na dalekich np. pociągi pośpieszne z wagonami sypialnianymi.  Pociągi są znacznie szybsze niż autobusy, ale droższe.

Autobusy – Obsługują one ruch lokalny oraz międzymiastowy. Komunikacja autobusowa jest tańsza od kolejowej, choć ze względu na olbrzymi ruch samochodowy na ogół wolniejsza. Międzymiastową komunikacją autobusową zajmuje się głównie firma National Express.  Oferują oni połączenia do większości miast na terenie UK, także tych wymagających połączeń promowych jak np. Belfast

Metro –  stanowi podstawę transportu miejskiego Londynu . Metro podzielone jest na jedenaście linii, obejmujących swoim zasięgiem większą część miasta (oznaczone są różnymi kolorami i różnymi nazwami). Koszt podróży zależny jest od tego w jakich strefach będziemy się poruszać.

Docklands Light Railway (DLR) – to system lekkiej kolei, łączącej centrum Londynu z popularną dzielnicą Dockland.

Taksówki – Można zamawiać telefonicznie, a także wynająć  na postojach w pobliżu dworców kolejowych i lotnisk. Taksówki posiadają licencję na przewóz czterech do pięciu osób. Licznik rejestruje wysokość opłaty. Przyjęło się dawać kierowcy napiwek w wysokości około 10% opłaty za przejazd.

Poczta
Urzędy pocztowe są zazwyczaj czynne w godzinach 9.00 -17.30, od poniedziałku do piątku. Główne urzędy pocztowe są również otwarte w soboty w godzinach 9.00 -12.30.   Godziny otwarcia mogą się różnić w przypadku poszczególnych oddziałów.

Porady i zwyczaje

Kuchnia  brytyjska
Do najbardziej tradycyjnych potraw tej kuchni zalicza się pieczone mięso (szczególnie wołowinę lub jagnięcinę), stanowiące podstawę tzw. Sunday roast, szeroka gama puddingów oraz placków (pies). Innymi charakterystycznymi daniami są ryba z frytkami (fish and chips) oraz śniadanie angielskie (full English breakfast) oraz kultową rybę z frytkami z dodatkiem octu, Anglia, a szczególnie Londyn – charakteryzuje się mieszanką wpływów kulinarnych z różnych kontynentów Szkocka kuchnia ze względu na nieco chłodniejszy klimat jest też znacznie bardziej treściwa. Kuchnia walijska czerpie inspiracje głównie z bogactw natury. Przepiękne, zielone, walijskie wrzosowiska są idealnymi pastwiskami dla hodowli owiec. Znakomita jagnięcina często eksportowana jest także do Francji. Wiele walijskich dań bazuje właśnie na delikatnym jagnięcym mięsie.

Napoje
Anglicy  postrzegani są jako  miłośnicy herbaty. Herbata pochodzi zazwyczaj z Indii lub Sri Lanki i pita jest z mlekiem oraz cukrem. Wspominając o popularnych napojach w Wielkiej Brytanii należy wymienić jeszcze szkocką whisky, gin, grog. Zachodnia Anglia słynie z jabłecznika.

Obyczaje
W Anglii  Brytyjczycy są niezwykle przywiązani do form grzecznościowych, uśmiechu i miłych słówek. Tego samego wymaga się od przybyszy z zagranicy. Z uwagi na wieloetniczność kraju lepiej też unikać słów określających mieszkańców jako Anglików. Aby nikt nie poczuł się urażony, bardziej wskazane jest używanie neutralnego British. Dla Szkotów najważniejszą zasadą w życiu codziennym jest uprzejmość. Lubią długie kolejki, pytanie po kilka razy dziennie „Jak się masz?” i wysoką kulturę osobistą. Charakteryzuje ich przyjazne nastawienie wobec turystów oraz chęć pomocy.

Religia i kultura

Przeważającą większość stanowią wyznawcy anglikanizmu około 57%. Pozostali to: protestanci 15%, katolicy – 13%, muzułmanie – 2%, prawosławni – 1%

Święta: 

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 14 lutego – Dzień Świętego Walentego
 • 17 marca – Dzień Św. Patryka (obchodzony jedynie w Irlandii)
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc (święto ruchome)
 • 8 czerwca – urodziny królowej
 • 31 października – Halloween
 • 5 listopada – Guy Folks Day
 • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia
 • 25–26 grudnia – Boże Narodzenie

Ukształtowanie terenu
Wybrzeże jest silnie rozczłonkowane, z licznymi zatokami. Wybrzeża są przeważnie klifowe, strome, zwłaszcza po zachodniej stronie Półwyspu Kornwalijskiego, gdzie sięgają 200 m wysokości, podobnie w Szkocji i w północno-zachodniej Anglii. We wschodniej i południowej Anglii wybrzeża są płaskie, akumulacyjne. Oprócz klifów występują wybrzeża fiordowe w Szkocji, natomiast w Walii i na Półwyspie Kornwalijskim wybrzeża riasowe.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Wielka Brytania
Londyn, 47 Portland Place, W1B 1JH
Tel: +44 2072913520
Tel: +44 2072913543
Tel: +44 2072913914
Tel: +44 2072913900
Tel: +44 2072913934
Fax: +44 2072913576
Fax: +44 2072913575
Email: london@msz.gov.pl
WWW: http://www.londyn.msz.gov.pl
Telefon alarmowy po godzinach pracy placówki: +44 7939594278

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu Wielka Brytania
Edynburg, 2 Kinnear Road, EH3 5PE
Tel: +44 131 552 0301
Fax: +44 131 5517135
Email: edinburgh@msz.gov.pl
WWW: http://www.edynburg.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki i w dni wole: +44 7713488246

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze Wielka Brytania
Manchester, Manchester One, 53 Portand Street, Manchester M1 3LD
Tel dyżurny: +44 776 997 5719
Tel: +44 1612454130
Fax: +44 1612368709
Email: manchester.kg.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.manchester.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +44 776 997 5719

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie
Wielka Brytania, Londyn, 10 Bouverie Street, London, , EC4Y 8AX
Tel dyżurny: +44 7939594278
Fax: +44 2079363571
Tel: +44 2078228900
Email: londyn.konsulat@msz.gov.pl
WWW: http://www.londyn.msz.gov.pl

WIELKA BRYTANIA – Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii jest paszport bądź dowód osobisty.

 • Edynburg i Glasgow – dwa największe, dynamiczne szkockie miasta, w których historia przeplata się z nowoczesnością
 • Hebrydy – kraina bajkowych widoków, bezludnych plaż i owiec
 • Dunfermline Abbey – historyczne opactwo, miejsce spoczynku wielu królów Szkocji
 • N. Cairngorms i Zamek Balmoral – ulubiona letnia rezydencja Rodziny Królewskiej
 • Wizyta w destylarni szkockiej whisky i w zakładzie produkującym beczki
 • Legendarne jezioro Loch Ness – spotkanie z Nessie i Zamek Urquhart
 • Zamek Eilean Donan – sceneria dobrze znana z wielu filmów fabularnych z akcją rozgrywającą się w Szkocji
 • Glen Coe – czyli Dolina Łez – miejsce historycznej masakry, związanej z odwieczną rywalizacją dwóch klanów
Kalkulacja została przygotowana przy założeniu 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłatach wjazdowych.