
Wycieczki do Tajlandii i Kambodży
Tajlandia i Kambodża: Bangkok i Angkor Wat - wycieczka
Wycieczka do Tajlandii i Kambodży.
Święto Bon Om Touk związane jest z dorocznym cyklem życia jeziora Tonle Sap. Zawsze w porze deszczowej, kiedy wody Mekongu wzbierają, rzeka Tonle Sap, która stanowi łącznik pomiędzy jeziorem a Mekongiem, zaczyna się rozlewać i odwraca swój bieg.
W rezultacie następuje napływ wód do jeziora Tonle Sap, które wyraźnie zwiększa w tym czasie swoją powierzchnię i głębokość, zalewając żyzne pola i lasy. Powrót rzeki do jej naturalnego stanu jest hucznie świętowany. W trakcie trzydniowego festiwalu, nadrzeczna część miasta zamienia się w jeden wielki festyn z setkami straganów i ogródków z jedzeniem. Głównym wydarzeniem są wścigi smoczych łodzi z załogami, pochodzącymi z wiosek z całego kraju. Łodzie te są zbite z drewna koki, mają do 30 m długości, są pomalowane w jaskrawe barwy i udekorowane symbolami szczęścia i obfitości. Wieczorem, natomiast, można obserwować pokaz fajerwerków. Zwyczajem jest także, puszczanie na wodzie małych, ręcznie robionych, pływających łódeczek, na których zapala się świeczkę.
Wycieczka do Tajlandii i Kambodży czeka!
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Tajlandii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Tajlandia
Szczepienia
w Tajlandii nie są wymagane specjalne szczepienia. Obecnie nie występują tam szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. Należy jednak przestrzegać zaostrzonych zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych.
Malaria: ryzyko zachorowania nie dotyczy miast oraz głównych miejscowości turystycznych. Należy pamiętać, iż woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia.
Lekarze
nie ma żadnego problemu z dostępem do opieki medycznej. W Tajlandii są uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli w Tajlandii. Standard higieny i opieki zdrowotnej jest dobry, lekarze porozumiewają się w języku angielskim.
Apteki
apteki w Tajlandii są czynne codziennie w godzinach od 8:30 do 20:00. Są one względnie tanie i dobrze zaopatrzone zarówno w miejscowe, jak i zagraniczne lekarstwa. We wszystkich aptekach pracują doskonale wykształceni farmaceuci, z którymi można porozumieć się w języku angielskim.
Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 1669
Wymagania wizowe/ przepisy celne
dla obywateli polskich udających się do Tajlandii istnieje obowiązek wizowy. Można otrzymać wizę tranzytową do 30 dni, wizę turystyczną do 60 dni, wizę dla nie emigrantów do 90 dni, zależnie od celu pobytu. Przy wjeździe bezwzględnie wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia Tajlandii).
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne, które odbiegają od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia tajlandzka posiada wiele elementów kuchni chińskiej i hinduskiej. Składają się na nią dziczyzna, ryby, owoce morza, warzywa i owoce oraz mnóstwo przypraw. Ryż jest głównym pożywieniem w Tajlandii. Kuchnia tajlandzka jest bardzo pikantna i ostra w smaku. Najpopularniejszymi daniami są: sałatki, zupy i dania z ryżem.
Napoje
spośród napojów warto polecić w upalne dni schłodzone orzechy kokosowe, oraz napoje wyrabiane z mleka sojowego. W Tajlandii dostępne są piwa większości europejskich marek.
Pamiątki
piękną biżuterię, antyki, jedwab oraz rzeźby wykonane ze szlachetnych gatunków drewna można w niskiej cenie nabyć na targach. Innymi godnymi uwagi pamiątkami są posążki słoni a także kotów, przedstawionych w różnych pozycjach i rozmiarach. Należy wiedzieć że z Tajlandii nie wolno wywozić posążków większych niż 20 cm.
W restauracji
jedzenie jest bardzo różnorodne i stosunkowo niedrogie. W dobrym tonie jest pozostawienie napiwku w wysokości 5-10% wartości rachunku. W pubach i restauracjach obowiązuje całkowity zakaz palenia.
Fotografowanie
zwykle zezwala się na robienie zdjęć w świątyniach, oprócz świątyni Szmaragdowego Buddy, gdzie obowiązuje całkowity zakaz fotografowania.
Obyczaje
Tajowie darzą rodzinę królewską wielkim szacunkiem. Okazywanie braku szacunku dla majestatu króla Tajlandii i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu z wizerunkiem władcy), oraz dla miejsc kultu religijnego (poprzez nieodpowiedni strój – odkryte ramiona, szorty, klapki), może powodować sytuacje konfliktowe. W takich sytuacjach nie należy podnosić głosu, a raczej uśmiechem starać się załagodzić sytuację.
Każdy posąg Buddy uważany jest za święty i niedopuszczalne są zachowania typu: wspinanie się na posąg w celu zrobienia zdjęcia.
Należy uważać przy przechodzeniu przez jezdnię, a w szczególności zwracać uwagę na motocyklistów.
Za zaśmiecanie Bangkoku – także za palenie w znacznej odległości od popielniczki, grożą wysokie mandaty.
Głowa to najświętsza część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci).
Religia buddyjska w głównej mierze decyduje o pogodnym usposobieniu i uczynności Tajów. Chociaż językiem narodowym w Tajlandii jest tajski, to w niektórych turystycznych miejscowościach bez problemów można porozumieć się po angielsku lub niemiecku.
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki w Tajlandii są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 15:30, zaś największe z nich w rejonach turystycznych pracują w godzinach od 7:00 do 21:00 przez cały tydzień. Walutę w Tajlandii można wymienić w bankach i oficjalnych kantorach.
Komunikacja
- Autobus – Tajlandia posiada rozbudowaną sieć połączeń autobusowych.Pomiędzy Pattayą, Bangkokiem i Cha Am codziennie kursują klimatyzowane autobusy.
- Taksówki – są najpopularniejszym środkiem komunikacji wśród turystów. Najlepiej korzystać z taksówek Meter Taxi, które są wyposażone w taksometry, dzięki czemu nie ma potrzeby negocjowania ceny przejazdu.
- Pociągi – Tajlandia posiada sprawny system komunikacji kolejowej, a bilety nie są drogie. Przy dłuższych podróżach najlepiej skorzystać z klimatyzowanych pociągów sypialnych. Warto wiedzieć, że między Bangkokiem a Singapurem kursuje Orient Express.
Poczta
główny urząd pocztowy w Bangkoku jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00, soboty i niedziele od 8:00 do 13:00. W święta poczta jest nieczynna. Karty pocztowe i znaczki sprzedawane są w większości hoteli.
Placówki dyplomatyczne
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
tel. (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
fax: (00-662) 645 03 65
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net
Avantika Boutique Hotel
4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu
Phuket 83150
tel. (00-7629) 280 15
fax: (00-7629) 280 89
Anuwat@mec.co.th
Avantika Boutique Hotel
4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu
Phuket 83150, Tajlandia
tel. (00-667) 629-28-01-5
fax: (00-667) 629-28-08-9
anuwat@mec.co.th
Kambodża
TAJLANDIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Tajlandii do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii.
KAMBODŻA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Procedurę wizową można także dopełnić przed podróżą, w formie elektronicznej – e-visa (www.evisa.gov.kh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kambodży.
- Bangkok – Szmaragdowy Budda, Pałac Królewski i rejs po kanałach w dzielnicy Thonburi
- Wizyta na pływającym targu w Damnoensaduak
- Most na rzece Kwai i nocleg w hotelu na rzecznych tratwach
- Ayutthaya – starożytna stolica Tajlandii
- Angkor – dawne królestwo Khmerów (UNESCO)
- „Twierdza Kobiet” – czyli świątynia Banteay Srei
- Uczestnictwo w obchodach wodnego festiwalu w Siem Reap
- Koh Chang – rajska wyspa niemal w całości pokryta bujną, tropikalną roślinnością
- Pattaya – stolica rozrywki i centrum turystyki masowej w Tajlandii