Wycieczki do Tybetu
Tybet: Chengdu i Lashan - wycieczka
Wycieczka do Tybetu.
Saga Dawa to jedno z największych świąt, obchodzone przez buddystów na całym świecie. To rocznica oświecenia Buddy. Święto to, jest w sposób szczególny celebrowane w jednym miejscu – pod górą Kajlas, w zachodnim Tybecie.
Kora wokół Góry Kajlas, dla tybetańskich buddystów, jest najważniejszą ze wszystkich rytualnych pielgrzymek. Plac w pobliżu klasztoru Tarboche jest miejscem głównych obchodów uroczystości z okazji święta Saga Dawa. Na miejsce przybywają setki pielgrzymów z całego Tybetu oraz liczni wyznawcy z Indii. Uroczystość rozpoczyna się od ceremonii religijnych. Mnisi grający na trąbach i uderzający w bębny intonują modlitwę, następnie prowadzą korowód wiernych w pobliże centrum placu, gdzie, w oddzielonej kołem części, leży na ziemi, owinięty flagami modlitewnymi, drewniany pal. W dalszym toku ceremoni – pal ten zostaje przywrócony do pionowej pozycji. Coroczne opuszczanie, a następnie, wśród wiwatów i modlitw, ponowne stawianie drewnianego pala – jest uświęconą od ponad tysiąca lat tradycją. Ważne jest, aby pal został ustawiony w idealnie prostej pozycji, wówczas zwiastuje to rok dobrobytu dla Tybetu.
Nasza wycieczka do Tybetu czeka na Ciebie!
Poznaj pełną ofertę naszych wycieczek do Azji. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Chengdu (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Chin.
Dzień 2 Chengdu (-/-/-)
Przylot do Chengdu, przejazd do hotelu. Następnie wizyta w Instytucie Hodowli Pandy, możliwość zobaczenia pandy będącej symbolem Chin, uważanej za skarb narodowy.
Dzień 3 Chengdu – Lhasa (S/-/-)
Przelot do Lhasy, czas na krótką aklimatyzację w świętym mieście Tybetu. Następnie wizyta w Świątyni Jokhang (UNESCO), najważniejszym tybetańskim sanktuarium. Wybudowana w VII w.ne. liczy wiele komnat i ma liczne posągi, ale najważniejszy z nich to Jowo – posąg mający przedstawiać 12-letniego księcia Śakjamuniego, późniejszego Buddę. Spacer po Barkhor, tradycyjnym tybetańskim targ będącym jednocześnie miejscem pielgrzymek.
Dzień 4 Lhasa (S/-/-)
O świcie, dla chętnych, khora wokół Dziokhangu. Zwiedzanie Potala (UNESCO) – perła architektury tybetańskiej i najbardziej rozpoznawalna budowla Tybetu. Tworzą ją dwa główne pałace: czerwony i biały. Trzynaście kondygnacji, ponad tysiąc komnat i dziesięć tysięcy kaplic, to jeden z największych pałaców świata. Następnie khora po kręgu zewnętrznym Lingkhor: złoty posąg jaków, jezioro nagów (istot o ciałach pół-węży pół-ludzi), świątynię Lukhang. Wejście na Górę Żelazną, wizyta w dzielnicy muzułmańskiej.
Dzień 5 Sera – Phabongkha – Tashi Choling – Takten dragphug – Chubsang (S/L/-)
Zwiedzanie klasztor Sera, ufundowanego w 1419r. przez jednego z uczniów mistrza Tsonkhapy. Spacer uliczkami klasztornego miasta i wizyta w Wielkiej Sali Zgromadzeń. Przejście (ok. 1 godz.) do świątyni Phabongkha, jednej z najstarszych tybetańskich świątyń, sięgających czasów króla Songtsena Gampo (VII w.ne.). Wejście wyżej do klasztoru Tashi Choling, następnie do pustelni medytacyjnej Takten dragphug i zejście do żeńskiego klasztoru Chubsang.
Dzień 6 Ganden (S/L/-)
Przejazd do klasztoru Ganden. To jeden z trzech wielkich klasztorów-uniwersytetów, gdzie w czasach jego świetności mieszkało i studiowało ok.3 tys. mnichów, a ufundowany został w 1409r. przez mistrza Tsonkhapę – założyciela buddyjskiej szkoły gelug. Khora wokół Gandenu (ok. 1,5 godz.).
Dzień 7 Tsethang (S/L/-)
Przejazd do doliny rzeki Yarlung, gdzie rezydencje mieli pierwsi królowie Tybetu i gdzie w VIIw.ne. narodziło się imperium tybetańskie – dynastia Jarlung. Udamy się do Tsethang, największego miasta prowincji Lhoka. Odwiedziny „doliny królów”, gdzie pochowani są dawni królowie Tybetu, od ósmego począwszy. Zobaczymy pałac Yumbulagang – siedzibę dawnych władców i najstarszy pałac Tybetu.
Dzień 8 Chokhorgyal – jezioro Lhamo’i Lhatsho (S/L/-)
Przejazd do klasztoru Chokhorgyal wybudowanego przez II Dalajlamę, gdzie zobaczymy jego pozostałości i dalej do jeziora widzeń Lhamo’i Lhatsho. Jezioro widzeń położone na wysokości 4790 m n.p.m., to jedno z najbardziej mistycznych miejsc w całym Tybecie, poświęcone gniewnemu aspektowi bogini Palden Lhamo.
Dzień 9 Shigatse (S/L/-)
Wyjazd w kierunku miasta Shigatse, siedziby panczenlamów – drugiej po dalajlamach najważniejszej linii inkarnacji buddyjskiej szkoły gelug. Po przyjeździe spacer po mieście i tradycyjna khora – obejście wokół klasztoru Tashilhunpo wybudowanym przez Genduna Gjatso – I Dalajlamę w 1447r.
Dzień 10 Sakya – Saga (S/L/-)
Rozpoczniemy przejazd do Tybetu zachodniego. Po drodze wizyta w klasztorze Sakya wybudowanym w 1073r., będącym siedzibą buddyjskiej szkoły sakya, pierwszej szkoły, której głowy były faktycznymi władcami Tybetu za czasów mongolskich najazdów czyngisydów. Nocleg w Saga.
Dzień 11 Tybet zachodni – Darchen/Burang (S/L/K)
Podczas dalszego przejazdu w kierunku Tybetu zachodniego, mijamy niezwykle malownicze tereny najsłabiej zaludnionej części Tybetu. Piękne krajobrazy Płaskowyżu Tybetańskiego to doskonałe miejsce do fotografowania. Nocleg w Darchen (wrota dla pielgrzymek do świętej Góry Kailash) lub w Burang.
Dzień 12 Kailash – Treboche Flagpole: Saga Dawa – Mapham Yumtsho – Rakszastal – Langar Tsho – Drira Phug (S/L/K)
Kailash (6638m n.p.m.), to święta góra dla buddystów, sziwaitów, dżinistów i wyznawców religii bon. Dla sziwaitów to siedziba Śiwy utożsamiana z Górą Meru, stanowiącą centrum wszechświata. Dżiniści uważają ją za miejsce, gdzie pierwszy tirthankara Adinatha osiągnął przebudzenie, dla buddystów to jedno z miejsc, gdzie medytował Budda Śakjamuni, a dla wyznawców bonu to miejsce, gdzie zstąpił z nieba założyciel tej religii Tonpa Sienrab. Tu swe źródła mają cztery wielkie rzeki Azji: Indus, Brahmaputra, Satledź i Karnali. Zobaczymy wielkie święte jeziora: Mapham Yumtsho, Rakszastal , Langar Tsho. W Darchen rozpoczęcie 2,5-dniowego trekkingu wokół Góry Kailaś. Tego dnia obchodzone będzie jedno z najważniejszych świąt buddyjskich, Saga Dawa – celebrowane na pamiątkę oświecenia Buddy. Dotrzemy w pobliże klasztoru Treboche, gdzie będziemy świadkami tradycyjnej, uświęconej ceremonii stawiania drewnianego, owiniętego flagami modlitewnymi, pala. Nocleg w namiotach w okolicy klasztoru Drira Phug.
Dzień 13 Kailash – Dzutrul Phug (S/L/K)
Kontynuacja trekkingu wokół Góry Kailash, podziwianie zachwycających widoków zachodnich krańców Tybetu. Możliwość spotkania wielu tybetańskich pielgrzymów, dla których przejście tej khory jest często tym, czym dla muzułmanów odwiedziny w Mekce. Nocleg w namiotach w okolicy klasztoru Dzutrul Phug.
Dzień 14 Kailash – Darchen (S/L/K)
Zakończenie trekkingu wokół Góry Kailash, powrót do Darchen.
Dzień 15 Tholing/Zanda (S/L/K)
Przejazd w kierunku granicy z Indiami do miasta Tholing/Zanda (3725 m n.p.m. Znajdziemy się na terenie tajemniczego królestwa Guge, powstałego w IX w., gdy w Tybecie środkowym panował Langdarma, ostatni król dynastii Jarlungu. Po jego zabójstwie i upadku dynastii rozpoczął się podział dzielnicowy Tybetu, a mnisi buddyjscy schronili się w Guge. Królestwo Guge upadło po 1630r., po podbiciu przez Ladakh.
Dzień 16 Tholing – Tsaparang (S/L/K)
Zwiedzanie założonego w 996r. klasztoru Tholing. Dziś, miasto jest dość odizolowanym chińskim punktem wojskowym, lecz niegdyś było stolicą królestwa. W XVII w. stolicę przeniesiono do Tsaparang. Dziś pozostały bajkowe ruiny zamku, labirynty jaskiń, przejść, komnat i balkonów, z których jest przepiękny widok na dolinę.
Dzień 17 Lhasa (S/-/-)
Wcześnie rano przejazd na lotnisko do Sengge Khabab (Ali/Ngari) i przelot do Lhasy. Po przylocie transfer do hotelu, czas wolny.
Dzień 18 Chengdu – Lashan (S/-/-)
Transfer na lotnisko, przelot do Chengdu. Po przylocie przejazd do Lashan, gdzie zobaczymy największy na świecie Posąg Buddy (UNESCO), mierzący 71 m. wykuty w zboczu klifu u zbiegu rzek Minjiang, Dadu i Qingyi. Jego budowę rozpoczęto w 713r pod nadzorem chińskiego mnicha Haitong, który miał nadzieję, że Budda uspokoi wzburzone wody rzek nękające żeglujące w dół rzeki statki.
Dzień 19 Warszawa (-/-/-)
Przelot do Warszawy.
Informacje
Chiny
Informacje praktyczne
Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.
Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).
Numer ogólny alarmowy: 110
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).
Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku. Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.
Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.
Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.
Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.
Religia i kultura
W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
- marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
- 1 maja – Święto Pracy
- wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
- wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
- 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.
Komunikacja
- Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
- Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
- Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
- Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
- Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
- Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
- Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.
Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/Chengdu/Warszawa,
- 03 przeloty wewnętrzne zgodnie z programem,
- wizę wjazdową do Chin,
- noclegi w hotelach 3*; poza Lhasą i Shigatse noclegi w hotelach klasy turystycznej lub tzw. guesthousach; w namiotach podczas trekkingu (dopłata do pokoju 1-os. 595 USD),
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja); suchy prowiant podczas trekkingu,
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłatę wjazdową do Chin oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- opłatę wylotową,
- pozwolenie na wjazd do Tybetu,
- specjalne pozwolenia na wjazd do rejonu Lhamoi Lhatso i Ngari,
- opłaty administracyjne i ekologiczne za wejście do rejonu Kailash,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- wycieczek fakultatywnych,
- napiwków,
- wydatków osobistych,
- opłat za filmowanie i fotografowanie,
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
Atrakcje
- Wizyta w Instytucie Hodowli Pandy w Chengdu
- Lhasa – święte miasto Tybetu
- Pałac Potala – perła architektury tybetańskiej i najbardziej rozpoznawalna budowla Tybetu
- Shigatse – siedziba panczenlamów i tradycyjna khora wokół klasztoru Tashilhunpo
- 2,5-dniowy trekking wokół świętej dla buddystów Góry Kailash
- Uczestnictwo w obchodach ceremonii Saga Dawa w okolicach klasztoru Treboche
- Wspaniałe krajobrazy Płaskowyżu Tybetańskiego
- Największy na świecie posąg Buddy – w Lashan
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 13 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.Autor programu: F. Majkowski