17 dni USA
USA: Najpiękniejsze miejsca Zachodnich Stanów

Wycieczki na zachód USA

Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych

Wycieczka do USA: Parki Narodowe Zachodniego Wybrzeża

Wycieczka do USA po parkach narodowych znajdujących się na zachodnim wybrzeżu to wydarzenie pozwalające na spojrzenie na świat z innej, ciekawej perspektywy. Stany to ogromny kraj, szczycący się swoją rozległością, wielokulturowością i tradycją wolności.

Ogromna przestrzeń, na której są rozciągnięte, dla turystów oznacza z pewnością jedno – moc miejsc do odwiedzenia. Od wielkich, wielomilionowych metropolii, po piękną przyrodę i sławne na cale świat parki narodowe. M.in. park Yellowstone czy zapierający dech w piersiach Wielki Kanion.

W trakcie organizowanej przez nasze biuro wycieczki do USA z jednej strony zwiedzamy jedne z największych i najbardziej znanych miast oraz metropolii stanów. W tym największe miasto Kalifornii – Los Angeles, klejnot na środku pustyni Las Vegas, Salt Lake City czy San Francisco. Ponadto siedemnastodniowa podróż po zachodniej Ameryce zabierze nas przez 7 stanów, pełnych historii, natury i kultury. Od Kalifornii, przez Nevadę, Arizonę i stan Utah, po Wyoming i Idaho. Wszystko to i wiele więcej czeka na śmiałków, którzy chcą zaznać przynajmniej na chwilę amerykańskiego snu.

Wycieczka do USA czeka!

Z pewnością więcej Naszych wycieczek do USA znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Profesjonalizm i perfekcja – USA Parki Narodowe”


Witamy,

Wędrówka po parkach Ameryki to było moje marzenie i to marzenie się spełniło !!!
Organizacja tej wyprawy była perfekcyjna, a Pan Maciek był nie tylko wspaniałym pilotem, przewodnikiem, kierowcą, ale też opiekunem. Ponadto jego kultura, wielka wiedza przekazywana w ciekawy sposób, cierpliwość, życzliwość, swoboda poruszania się po drogach sprawiały, że w tym obcym środowisku czułam się wspaniale i bezpiecznie.

Dziękuję za piękny urlop,

Lidia z Krakowa / USA Parki Narodowe
Wylot z Polski, przelot do Los Angeles - Miasta Aniołów – niekwestionowanej stolicy zachodu Ameryki. W dzień pełne życia, z mrowiem „białych kołnierzyków” przemieszczających się między drapaczami chmur, wieczorami potrafi pokazać nieco gorsze oblicze. Pospacerujemy wydłuż Olvera Street i spojrzymy na Disney Theater – dwie atrakcje z granicznych epok historii miasta… (UWAGA: spacer uzależniony od godziny przylotu do LA). Trasa ok. 50 km.
Wizyta w stolicy filmu - Hollywood, gdzie zajrzymy pod słynny Grauman's Chinese Theatre, zbudowany w 1927r. jako „Król Teatrów”. Przed nim gwiazdy filmu robią odciski swoich dłoni lub stóp. Zobaczymy również Dolby Theatre i przejedziemy się Mullholland Drive, podziwiając panoramy Los Angeles i San Fernando z punktów widokowych. Na chwilę zamienimy się w bohaterów „Pretty Women” spacerując wśród luksusowych sklepów na Rodeo Drive w Beverly Hills. W Santa Monica, które znane jest z wielu drogich dzielnic zamieszkiwanych przez artystów oraz ludzi związanych z show-biznesem, pospacerujemy po plaży i molo ze słynną karuzelą. Przejedziemy również Pacyficzną Jedynką, która prowadzi wzdłuż oceanu w kierunku Malibu. Trasa ok. 432 km.
Wizyta w Parku Narodowym Sekwoi, który słynie z rosnących w nim mamutowców olbrzymich, w tym największego drzewa na świecie nazywanego General Sherman Tree. Na terenie parku, w tzw. Lesie Olbrzymów znajduje się pięć z dziesięciu największych drzew na świecie (według objętości). Giant Forest łączy się z leżącym w Parku Narodowym Kings Canyon Zagajnikiem Granta, w którym rośnie m.in. General Grant Tree - drugie co do wielkości drzewo na świecie. Trasa ok. 352 km.
Przejazd przez pustynne rejony stanu Nevada. Krótki pobyt w Parku Narodowym Doliny Śmierci, będącym także Rezerwatem Biosfery. W Dolinie utrzymuje się najwyższa średnia temperatura w Ameryce Północnej z rekordem sięgającym 55 ºC. Spacer po najgłębszej depresji Ameryki i spojrzenie na nią z punktu widokowego - Dantes View. Przejazd do Las Vegas i spacer po głównej ulicy miasta – Las Vegas Strip, połączony ze zwiedzaniem najefektowniejszych kasyn. Trasa ok. 390 km.
Wyjazd na północ przez Nevadę, Arizonę i Utah. W Ameryce panuje powszechne przekonanie, że stan Utah sam w sobie powinien być jednym wielkim parkiem narodowym. Zwiedzanie Parku Narodowego Zion – cudownej zielonej doliny, która kojarzyła się pierwszym osadnikom w Utah – Mormonom - z biblijnym Syjonem. Spacer do Szmaragdowych Jeziorek i Płaczącej Skały. Trasa ok. 258 km.
Przejazd do Parku Narodowego Bryce Canyon i podziwianie form skalnych w parku będącym w ścisłej czołówce najpiękniejszych i najważniejszych parków narodowych Stanów Zjednoczonych. Główną atrakcją parku są geologiczne formacje, które Indianom z plemienia Pajutów przypominały o klątwie boga – kojota, zamieniającego złych Indian w nieruchome figury. Spacer wśród skał o przedziwnych kształtach i różnorodnych paletach barw oraz podziwianie ich z najatrakcyjniej położonych punktów widokowych. Trasa ok. 120 km.
Przejazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu (UNESCO) – ogromnego i najsłynniejszego wąwozu na świecie, od milionów lat tworzonego przez rzekę Kolorado i jej dopływy. Wielki Kanion został ukształtowany w formie litery V, ma około 350 km długości i 1800 m głębokości. Rozmiary kanionu świadczą o niewyobrażalnej wprost sile, z jaką woda musiała żłobić kolejne warstwy skał osadowych. Oglądanie kanionu z najatrakcyjniejszych punktów widokowych. Dla chętnych - fakultatywnie – przelot helikopterem nad kanionem ok. 200 USD (30 min.). Trasa ok. 440 km.
Przejazd do punktu widokowego „Horseshoe Bend”, gdzie rzeka Kolorado płynąca w kierunku jeziora Powell meandruje w malowniczym Glen Canyon, tworząc niepowtarzalny kształt podkowy. Następnie zwiedzanie Kanionu Antylopy – szczelinowego kanionu znajdującego się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho, który powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne. Czeka nas fotograficzny spacer wśród magicznych kolorów i cieni. Po południu przejazd do westernowej Monument Valley. Piękno doliny, w której jak pomniki stoją pojedyncze monumentalne formacje skalne, znane jest z wielu filmów i materiałów reklamowych rozpowszechnianych na całym świecie. Dla chętnych - fakultatywnie – przejażdżka przez Monument Valley pick-upem z przewodnikiem Navajo ok. 75 USD. Trasa ok. 515 km.
Przejazd do Parku Narodowego Arches. Zwiedzanie parku, w którym naliczono ogromną ilość skalnych łuków, mostów i okien. Wszystko to wyrzeźbiły przez miliony lat siły natury w kolorowym piaskowcu. Łuki skalne pozostają największą atrakcją tego miejsca. Najdłuższy z nich – Landscape Arch - ma 89 metrów długości, ale niestety zagrożony jest załamaniem. Podejdziemy m.in. do Podwójnego Łuku, Balansującej Skały i oczywiście spojrzymy na słynny Delikatny Łuk. Następnie przejazd wyjątkowo widokową trasą, charakteryzującą się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazu, po Parku Narodowym Canyonlands. Obszar ten należy do najdzikszych i najmniej rozpoznanych w USA. Krajobrazy obserwowane z licznych punktów widokowych w pełni uzasadniają nazwę parku. Trasa ok. 285 km.
Przejazd przez malownicze rejony do stolicy stanu Utah i światowej stolicy Mormonów – Salt Lake City, założonego w 1847r. Zobaczymy główne obiekty związane z kulturą i historią Mormonów: Świątynię oraz Tabernakulum, od których Mormoni rozpoczęli budowę miasta. Spojrzymy również na Stanowy Kapitol. Trasa ok. 390 km.
Przejazd widokową trasą przez Park Narodowy Grand Teton - podziwianie krajobrazów Gór Skalistych. Centralną częścią parku jest pasmo górskie Teton Range, którego najwyższy szczyt - Grand Teton - wznosi się na wysokość 4198 m n.p.m. Następnie przejazd do najstarszego na świecie Parku Narodowego Yellowstone (UNESCO), będącego największym, najbardziej różnorodnym i jednym z najpiękniejszych parków narodowych Stanów Zjednoczonych. Sercem parku jest kaldera Yellowstone, będąca gigantycznym kraterem wygasłego wulkanu. 4000m poniżej kaldery znajduje się magma o temperaturze ok. 800 ºC, tworząc na powierzchni największe na świecie skupisko form geotermalnych – kolorowe źródła, gotujące się błota, fumarole oraz gejzery, w tym najsłynniejszy Old Faithful, wyrzucający co około 80 minut wrzącą wodę na wysokość 30 – 55 m. Podczas przejazdu obejrzymy gejzery położone w basenie Old Faithful, spojrzymy na nieco odmienne Mud Vulcano i Sulphur Caldron, a także dojdziemy do punktów widokowych na wodospady rzeki Yellowstone. Mamy nadzieję, że towarzyszyć nam będzie również przynajmniej kilka bizonów… Trasa ok. 620 km.
Pobyt w Parku Yellowstone i podziwianie kolejnych atrakcji parku – gejzerów w basenie Norris oraz trawertynowych tarasów wokół Mammoth Hot Springs. Trasa ok. 480 km.
Wycieczka na Wielkie Jezioro Słone, którego maksymalna głębokość wynosi zaledwie 10,5 metra, a jego zasolenie jest 3-5 razy większe niż zasolenie wody w oceanach. Spacer po solnej pustyni najbardziej zasolonego po Morzu Martwym akwenu świata, gdzie nie występują ryby, a największym wodnym zwierzęciem występującym w jeziorze jest artemia. Wielkie Jezioro Słone jest popularnym miejscem postoju dla ptaków wędrownych. Trasa ok. 650 km.
Wyjazd w kierunku Yosemite. Po drodze zatrzymamy się przy Mono Lake, słonym jeziorze z niesamowitymi formacjami skalnymi. Przejazd do Yosemite i zwiedzanie najpiękniejszej górskiej polodowcowej doliny świata – Doliny Yosemite. Przejazd krętą i wyjątkowo malowniczą obwodnicą parkową, podczas którego obejrzymy cudowne krajobrazy doliny, szereg wodospadów oraz gigantyczne jednolite granitowe skały - El Capitan i Half Dome. Trasa ok. 590 km.
Przejazd do San Francisco i zwiedzanie miasta, które jest w USA symbolem liberalizmu. Rozwijały się tutaj różne ruchy młodzieżowe – m.in. bitnicy i hippisi. W 1967 r. w dzielnicy Haight-Ashbury miało miejsce słynne “Lato miłości”, w czasie którego królowały narkotyki, wolny seks i muzyka kontestacji. Miasto uważane jest również za najbardziej europejskie ze wszystkich miast amerykańskich. Przejazd przez najbardziej znany w świecie most Golden Gate, z postojem na punkcie widokowym. Przejażdżka otwartym tramwajem linowym, w którym sam motorniczy zachęca do stania na zewnętrznych stopniach. I oczywiście rzut oka na najbardziej krętą ulicę świata – Lombard Street oraz spacer po słynnym nadbrzeżu portowym - Pier 35. Trasa ok. 240 km.
Transfer na lotnisko, wylot do Europy. Trasa ok. 25 km.
Przylot do Warszawy.

Stany Zjednoczone Ameryki(USA)

Stolica: Waszyngton
Największe miasta: Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Filadelfia, Detroit, Boston, Dallas, Houston
Język urzędowy: angielski, hiszpański
Waluta: dolar (USD)
Ludność: 306609000 osób
Strefa czasowa: czas polski od -6 do -12h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 50 stanów i dodatkowo 1 okręg (okręg stołeczny – dystrykt Kolumbii). Wszystkie stany USA (za wyjątkiem Alaski i Luizjany) dzielą się na hrabstwa – jest ich 3048.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane żadne szczepienia od osób przyjeżdżających z Polski. Zalecane szczepienia: błonica, tężec, polio.

Lekarze
nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego. Jest ono jednak wskazane, gdyż opieka medyczna (choć ogólnie dostępna i znajdująca się na wysokim poziomie) jest  bardzo droga. Zwykła wizyta u lekarza ogólnego kosztuje od 50 do ponad 100 dolarów, a doba w szpitalu od 500 do kilku tysięcy dolarów (nie wliczając zabiegów).

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
dla obywateli Polski wymagana jest wiza wjazdowa, wydawana przez konsula Stanów Zjednoczonych. Ale nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych – ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej i może zdarzyć się, że obywatel polski nie zostanie wpuszczony na terytorium Stanów Zjednoczonych, pomimo posiadania ważnej wizy. Przeważnie  powodem nieudzielenia prawa wjazdu bywa naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub stwierdzenie, że rzeczywisty cel wjazdu jest różny od celu deklarowanego podczas ubiegania się o wizę.
Wszyscy przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są zobowiązani do wypełnienia deklaracji celnej. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 dolarów bez obowiązku zgłoszenia tej kwoty. Zakazane jest posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków oraz przewożenie żywności, roślin itp.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Religia i kultura

Wyznania w Stanach Zjednoczonych przedstawiają się w następujący sposób: protestanci 52%, katolicy 24%, mormoni 2%, żydzi 1%, muzułmanie 1%, bezwyznaniowcy 10%, inni 10%.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 3 poniedziałek stycznia – Urodziny Martina Luthera Kinga
 • 3 poniedziałek lutego – Dzień Prezydenta
 • 4 lipca – Dzień Niepodległości
 • 1  poniedziałek września – Święto Pracy
 • 2 poniedziałek października –  Dzień Kolumba
 • 11 listopada – Dzień Weteranów
 • Ostatni czwartek listopada – Święto Dziękczynienia
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe, dlatego przed wyjazdem do USA zalecane jest wyrobienie takiej karty. Najbardziej popularne i szeroko dostępne są karty: MasterCard, American Express, Visa i Discover. Sieć bankomatów jest ogólnie dostępna i nie ma problemów z podjęciem gotówki. W przypadku przewożenia większych sum najlepiej posługiwać się czekami podróżnymi, gdyż w razie ich utraty uzyskuje się duplikaty.

Komunikacja

 • Pociągi – komunikacja kolejowa jest znakomicie rozwinięta, zarówno na poziomie międzymiastowym jak i miejskim.
 • Samochody – Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć dróg ekspresowych i autostrad, dzięki którym można w łatwy sposób  przemieszczać się po całym terytorium.
 • Samoloty – dzięki dużej konkurencji na rynku amerykańskich przewoźników lotniczych, ceny biletów są stosunkowo niskie.

Poczta
urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 i w soboty od 9:00 do 12:00. Skrzynki pocztowe są w kolorze niebieskim.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Waszyngtonie
2640 16th Street, N.W. Washington, D.C. 20009
Telefon: (00-1202) 234 3800
fax: (00-1202) 328 6271
E-mail: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Wydział Konsularny w Waszyngtonie
2224 Wyoming Ave., N.W., Washington, D.C. 20008-3992
Telefon: (00-1202) 234 38 00
fax: (00-1202) 328 21 52
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
233 Madison Avenue, New York, NY 10016
Telefon: (001-646) 237 2100
fax: (001-646) 237 2105
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku
9 East 66th Street, New York, NY 10065
Telefon: (00-1212) 744 2506
fax: (00-1212) 517 6771
Konsulat Generalny RP w Chicago
820 N. Orleans St., Suite 335, Chicago, IL 60610
Telefon: (00-1312) 337 81 66
fax: (00-1312) 337 78 41
Konsulat Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd., Suite 555, Los Angeles, CA 90025
Telefon: (00-1310) 442 8500
fax: (00-1310) 442 8515
Konsulat Honorowy RP w Anchorage
7550 Old Steward Highway, Suite 101
Anchorage, AK 99518
Telefon: (001-907) 344-47-22, 522-40-77
fax: (001-907) 344-75-25
Konsulat Honorowy RP w Belmont
Taube Philanthropies1050
Ralston Avenue
Belmont, CA 94002, USA
Telefon: (001-650) 802-16-26
fax: (001-650) 591-45-77
Konsulat Honorowy RP w Bostonie
22 Pratt Court, Cohasset
Massachusetts 02025, USA
Telefon: (00-17-81) 383-83-84
fax: (00-17-81) 383-83-84
Konsulat Honorowy RP w Denver
1916 Andrew Alden Street
Longmont, CO 80504
Telefon: (001-303) 485-84-05
fax: (001-303) 485-84-05
Konsulat RP w Honolulu
2825 South King St., suite 2701 Honolulu, HI 96826, USA
Telefon: (001-808) 955-4567
fax: (001-808) 942-57-26
Konsulat RP w Houston
35 Harbor View Drive, Sugar Land, TX 77479, USA
Telefon: (001-281) 565-04-99
fax: (001-281) 565-15-07
Konsulat Honorowy RP w Miami
1440 79th Street Causeway, Suite 117, Miami FL 33141, USA
Telefon: (00-1305) 866-00-77, 864-23-49
fax: (00-1305) 865-51-50
Konsulat Honorowy RP w Nassau
#9 Devonshire Drive, Coral Harbour
Nassau, Bahamas, USA
Telefon: (00-12-42) 328-72-38
fax: (00-12-42) 326-24-91
Konsulat Honorowy RP w Oxfordzie
Miami University, School of Engineering and Aplied Science
Benton Hall 106
Oxford, Ohio 45056
Telefon: (00-1513) 529-03-85
fax: (00-1513) 529-07-99
Konsulat RP w Pittsburghu
5853 Douglas Street, Pittsburgh, PA 15217
Telefon: (00-14-12) 396-62-34
fax: (00-14-12) 396-47-64
Konsulat RP w Raleigh
705 Barbour Drive
Raleigh, NC 27695, USA
Telefon: (00-19-19) 233-52-00, 637-70-69
Konsulat Honorowy RP w Saint Louis
121 S. Meramec, Suite 1140, St. Louis, Missouri 63105, USA
Telefon: (00-1314) 821-61-30
fax: (00-1314) 965-37-28
Konsulat Honorowy RP w San Francisco
Humboldt Bank Building
785 Market Street, 15th Floor
San Francisco, CA 94103, USA
Telefon: (001-415) 777-44-45
fax: (001-415) 778-81-23
Konsulat Honorowy RP w San Juan, Puerto Rico
Konsulat RP w San Juan, Puerto Rico
771 1-st Street, Suite 411, San Juan, PR 00920-1613
Telefon: (001-787) 781-32-54, 775-95-70
fax: (001-787) 775-95-30

USA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie USA w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia terytorium Stanów Zjednoczonych. Uwaga: uzyskanie wizy nie daje automatycznej gwarancji wjazdu do USA, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik imigracyjny w punkcie kontroli granicznej.

 • Los Angeles – „Miasto Aniołów”
 • Hollywood – światowa stolica filmu
 • Las Olbrzymów i Generał Sherman – największe drzewo świata
 • Dolina Śmierci z najwyższą średnią temperaturą w Ameryce Północnej
 • Las Vegas – królestwo neonów, rozrywki i hazardu
 • Stan Utah – jeden wielki park narodowy
 • Grand Canyon – ogromny, najsłynniejszy na świecie wąwóz
 • Kraina Indian Nawaho
 • Salt Lake City – stolica stanu Utah i światowa stolica Mormonów
 • Yellowstone – najstarszy i najsłynniejszy park narodowy świata – wodospady, gejzery i gorące źródła
 • Yosemite – najpiękniejsza górska, polodowcowa dolina świata
 • San Francisco – symbol liberalizmu, Golden Gate i przejażdżka otwartym tramwajem linowym
Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. W przypadku nie otrzymania wizy, otrzymania wizy i rezygnacji z wyjazdu – potrącenie wg Warunków Uczestnictwa. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać min. 2 strony wolne.