12 dni UZBEKISTAN
UZBEKISTAN – wyprawa na Czerwoną pustynię

Wycieczki do Uzbekistanu

Uzbekistan: Taszkent i Chiwa - wycieczka

Wycieczka do Uzbekistanu: Uzbekistan – nazwa kraju pochodzi od chana Uzbeka (1312-1342), jednego z przywódców Złotej Ordy, mongolskiej armii, która przemierzywszy w XIII w. środkową Azję i wschodnią Europę, założyła tu swoje państwo.

W I tysiącleciu p.n.e. terytorium dzisiejszego Uzbekistanu znajdowało się w obrębie starożytnych królestw Baktirii i Sogdiany (znajdujące się w Uzbekistanie miasto Samarkanda) było niegdyś centrum tego ostatniego). Od VI w.p.n.e. rządzili tutaj przedstawiciele perskiej dynastii Achemenidów. Obszar ten został następnie podbity przez Aleksandra Macedońskiego a po jego śmierci rządzili tu Seleukidzi. Uzbekistan, to „Mezopotamia Azji Środkowej”, położony między dwoma wielkimi rzekami, Syr-darią na północy i Amu-darią na południu. Obie wypływają z wysokich gór na granicy Chin, płyną przez Nizinę Turańską, zasilając swymi wodami niezliczone oazy i wpadają do Jeziora Aralskiego, jednego z największych słonych jezior świata, należącego mniej więcej w połowie do Uzbekistanu.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Uzbekistanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Nasza wycieczka do Uzbekistanu czeka!

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Bardzo dziękuję za udaną wycieczkę do Uzbekistanu”


Bardzo dziękuję za udaną wycieczkę do Uzbekistanu. Przyczynili się do tego kompetentni i sympatyczni piloci: Mateusz i Arnold. Jeszcze raz dziękuję.

Z Poważaniem,

Włodzimierz z Konina.
Zbiórka w Warszawie, przelot do Taszkentu.
Przylot do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu, w większości zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w 1966 r. i odbudowanej jako nowoczesny model miasta z przestronnymi ulicami. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Zwiedzanie miasta: znajdujący się w najstarszej dzielnicy Taszkentu kompleks Khazrat-Immam, ze szkołą koraniczną - medresą Barak Khan, meczetem Tillia Cheik z imponującą biblioteką oraz mauzoleum Abu Kaffal Chachi z XVI wieku. Dalej zobaczymy medresę Kukeldash, największą z 17 medres stolicy. Czas wolny na bazarze Chorsu. Przejazd przez place: Niepodległości, Teatru i Emira Timura. Wizyta w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, znajdującym się w byłej rezydencji carskiego dyplomaty. Nocleg w Taszkencie.
Przejazd na lotnisko, przelot do Urgench. Następnie krótki przejazd do Chiwy. Legenda glosi że oaza Chiwa na strożytnym Jedwabnym Szlaku powstała w miejscu gdzie Sem, syn Noego, odkrył wodę na pustyni, a miasto wzięło swoja nazwę od okrzyku Sema “Hey va” Zwiedzanie miasta: pałac Tash Hauli, niegdyś siedziba Chana i jego czterech legalnych żon, Meczet Dzhuma z IX wieku z niezwykłym drewnianym sklepieniem oraz ze 115 rzeźbionymi drewnianymi kolumnami, stwarzającymi wrażenie lasu. Chan miał kilka rezydencji, ale Kunya Ark (Stara Forteca) sięga V wieku naszej ery. Widok z wieży strażniczej zapiera dech w piersi – na cały mistrzowski zespół architektoniczny. Nocleg w Chiwa.
Zwiedzanie okolic Chiwy – rejonu Chorezmu na Jedwabnym Szlaku wiodącym z Chin do Europy. Zobaczymy twierdze będące pozostałością po czasach dawnej świetności starożytnego Chorezmu. Twierdze zostały wzniesione ok. 2000 lat temu, a ich zadaniem była obrona żyznych ziem doliny Amu-Darii (której koryto kilkaset lat temu znajdowało się w tych właśnie okolicach). Część budowli pełniła rolę warownych twierdz, inne stanowiły rodzaj ufortyfikowanych miast, w jeszcze innych sprawowano kult religijny. Zobaczymy ruiny twierdzy Toprak Kala, a następnie leżącą w górach twierdze Ayaz Kala, która składa się z trzech mniejszych otoczonych murem. Uwagę przykuwa zamek leżący na stromym, wzniesieniu. Ze szczytu rozpościera się zachwycający widok na słone jezioro Ajazkul. Nocleg w Chiwa.
Długa jazda (450 km) przez pustynie Kyzył Kum (Czerwoną Pustynię) do magicznego miasta Buchara. Jest to ta sama trasa którą przemierzały obładowane karawany wielbłądów, narażone na plądrowanie przez bandytów. Oczom ukazywać się będą piaszczyste wydmy, kolczaste zarośla i odległe pasma gorskie. Przystanek w drodze, gdzie będzie można przyjrzeć się rzece Amu Daria, która stanowi naturalną granicę Uzbekistanu i Turkmenistanu. Przyjazd do Buchary, zakwaterowanie. Buchara, dawna stolica potężnego niegdyś Emiratu Buchary, z ponad 140 zabytkami architektury jest "miastem-muzeum", ktorego historia sięga 2300.lat. Miasto było niegdyś wielkim centrum handlowym na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Wieczór spędzimy na centralnego placu Lyabi Hauz, idealnym miejscu na odpoczynek, siadając przy filiżance herbaty i obserwowując otaczających nas ludzi i zabytki. Nocleg w Bucharze.
Zwiedzanie najbardziej starożytnego miasta Azji Środkowej. Buchara jest miastem jak z opowieści Szecherezady. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – "Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla "niewiernych” był zabroniony i karany śmiercią. Wizyta w pobliskiej Kukeldash Madrassah - największej szkole koranicznej w Azji Środkowej. Spacer przez bazary przypraw, wąskie uliczki do zespołu Kalon z XII w., w skład którego wchodzą meczet Kalon i minaret oraz Mir-i-Arab Madrassah. Położona w pobliżu Meczetu Kalon Cytadela Ark, to oryginalna twierdza Buchary, której powstanie prawdopodobnie sięga dwóch tysiący lat wstecz. Obecny jej kształt został odbudowany w tym samym miejscu i zachował w sobie formę, cel i funkcję pierwszej Cytadeli Ark. Wizyta w Ismael Samani Mauzoleum, z X wieku – miejscu spoczynku Ismael Samani, założyciela perskiej dynastii Samanidów. Mauzoleum zbudowne jest z cegły w szesnastu różnych stylach. Buchara, to także fantastyczne miejsce na zakupy pamiątek rzemiosła, tkaczy, rzeźbiarzy, hafciarek, złota, jedwabiu i twórców biżuterii. wizyta w Letnim Palacu ostatniego Emira oraz w Muzeum Narodowego Rękodzieła. Nazywany Pałacem Księżyca i Gwiazd, Letni Pałac zbudowany został na przełomie wieków po tym jak Rosjanie przejęli kontrolę nad Bucharą. Nocleg w Bucharze.
Przejazd do małej miejscowości Nurata o bogatej historii, będącej miejscem pielgrzymek muzułmanów. Zwiedzanie kompleksu Chashma, i pozostałości fortecy Aleksandra Wielkiego. Lunch w formie pikniku. Następnie przejazd do zagubionej pośród piasków pustyni wioski Dungalak. Przejażdżka na wielbłądach po pustyni Kyzył Kum. Nocleg w jurtach.
Przejazd nad brzeg malowniczego jeziora Ajdarkul, które powstało w słonym zapadlisku na skutek katastroficznej powodzi Syr Darii latem 1969r., kiedy Zbiornik Czardarski nie wytrzymał i woda zalała zapadlisko. Odpoczynek, a dla chętnych (w zależności od pogody) kąpiel w wodach jeziora. Przejazd do Samarkandy. Nocleg w Samarkandzie.
Zwiedzanie Samarkandy, legendarnej oazy na brzegu Pustyni Kyzył Kum. Samarkanda istnieje od VI w.p.n.e. Tamerlan zrobił z niej swoja stolicę i sprowadzil najlepszych architektów, budowniczych i artystów, aby ją upiększyć. Późnym popołudniem zwiedzanie miasta: Registan, uważany w Azji Środkowej za najszlachetniejszy plac. Następnie odwiedzimy obserwatorium Ulug Bek króla-astronoma, który zafascynowany gwiazdami i kosmosem zbudował jedno z najwspanialszych obserwatoriów w starożytnym świecie. Był on autorem wysoko cenionego dzieła, zatytułowanego "Nowe tablice gwiezdne". Dzieło to zawiera między innymi tablice astronomiczne, zawierające położenie ponad tysiąca gwiazd. Ponoć europejscy uczeni stwierdzili, że przyrządy stosowane w obserwatorium Uług Beg'a były najdokładniejsze na całym świecie do czasu wynalezienia teleskopu. Tablice opracowane przez Uług Bega były tak dokładne, że zostały przetłumaczone przez uniwersytet w Oxfordzie w XVII wieku i były używane jeszcze przez długi okres czasu. Nocleg w Samarkandzie.
Kontynuujemy zwiedzanie słynnej Samarkandy. Wizyta w Meczecie Bibi Khanum, zbudowanym przez Tamerlana jako największy w świecie islamu i poświęcony pamięci jego ulubionej żonie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1399 roku, zaraz po zwycięstwie Timura w Indiach. Budowę głównej części meczetu ukończono pięć lat później, w 1404 roku. Do budowy wykorzystywane były słonie sprowadzone przez Timura z Indii. Inne atrakcje to kolorowe bazary, jak również Mauzoleum Emira Gur, ostanie miejsce spoaczynku Tamerlana. Wizyta w lokalnej wytwórni dywanów. Czas wolny. Nocleg w Samarkandzie.
Po śniadaniu wyjazd do Taszkentu. Po drodze wizyta w Al Bukharii oraz w Shahrisabz. Postój w Sitorai Mokhi-Khosa – XIX-wiecznej letniej rezydencji Emira Buchary. Zwiedzanie Shahrisabz: Pałac Ak-Saray, zwany Białym Pałacem, Mauzoleum Timura, założyciela dynastii Timurydów oraz człowieka, który podbił w XIV wieku większość terenów Azji Środkowej, Iranu, Iraku i Zakaukazia. Odwiedzimy także polski cmentarz, gdzie pochowani są żołnierze 6 dywizji piechoty Armii Generała Andresa, która była formowana właśnie w tych okolicach. Po południu przyjazd do Taszkentu - zobaczymy Plac Tamerlana, Operę Alisher Navoi zaprojektowaną przez architekta, który zbudował mauzoleum Lenina, Muzeum Sztuki zbudowane w tradycyjnym uzbeckim stylu. Wizyta na Bazarze Chorsu. Nocleg w Taszkencie.
Wcześnie rano przejazd na lotnisko, przelot do kraju.

Uzbekistan

Stolica: Taszkent

Największe miasta: Taszkent, Namangan, Andiżan, Samarkanda, Buchara, Nukus, Karszy, Kokand

Język urzędowy: uzbecki

Waluta: sum (UZS)

Ludność: 29.560.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)

Podział administracyjny: Pod względem administracyjnym Uzbekistan dzieli się na 12 wilajetów i jedną republikę autonomiczną – Karakałpację.

Przepisy wjazdowe:

Wiza nie jest wymagana. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.

Przepisy celne:

Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji celnej wwozowej.

Poza typowymi zasadami ostrożności (nie przyjmować niczego na przewóz od osób nieznajomych), należy pamiętać o zakazie wwozu jakichkolwiek substancji narkotycznych i narkotykopodobnych do Uzbekistanu. Przemyt narkotyków jest w Uzbekistanie surowo karany i nie istnieje rozróżnienie na miękkie i twarde narkotyki.

Wszelakie leki i medykamenty, które musimy posiadać ze sobą na czas pobytu, powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Warto również pamiętać, że przewożenie dużej ilości lekarstw jest w Uzbekistanie traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane.

Zakazane jest również wwożenie jakichkolwiek materiałów pisanych, które służba celna mogłaby potraktować jako niepożądane – i nie chodzi tylko o pornografię. Przy wywozie pamiątek nie mających wartości historycznej, a wobec których mogą wyniknąć wątpliwości u celników uzbeckich, lepiej zaopatrzyć się w specjalne poświadczenia wydawane m.in. przez niektóre sklepy z pamiątkami.

Opieka zdrowotna:

Zaleca się zaszczepienie się przed wyjazdem od żółtaczki pokarmowej typu A i żółtaczki wszczepiennej typu B oraz tężca. Warto zasięgnąć porady, jakie są aktualnie zalecane szczepienia przed wyjazdem na obszar Azji Środkowej. W Polsce takich informacji mogą udzielić Regionalne Instytuty Medycyny Tropikalnej.

Z powodu odmiennej flory bakteryjnej, w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 30 USD, doby w szpitalu – od ok. 100 USD w zależności od poziomu placówki. Na terytorium Uzbekistanu odnotowywano przypadki malarii – planując podróż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne. Należy unikać spożywania posiłków w barach (tzw. czajchanach), przy bazarach, drogach i w małych miejscowościach. W miarę możliwości, turyści powinni wybierać restauracje i bary, w których jada stosunkowo duża liczba osób, co zazwyczaj gwarantuje świeżość potraw. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego, produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy często myć ręce i ogólnie dbać o higienę osobistą, szczególnie przed spożywaniem posiłku. Należy unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia. Przy zakupie żywności trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.

W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia / choroby – w miarę możliwości należy unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne wykonywane w Uzbekistanie do niezbędnego minimum. Obowiązkowo w ubezpieczeniu turystycznym winien być zapis o pokryciu przez agencję ubezpieczeniową kosztów transportu chorego samolotem do kraju.

Religia i obyczaje:

Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.
Konstytucyjnie Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie. Z zasady, prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie, aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony uzbeckich mężczyzn. Mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami w w/w częściach kraju i w miarę możliwości zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą. Pomimo stosunkowo liberalnego podejścia do ubioru w Uzbekistanie, podczas wizyt w meczetach zalecamy skromne ubranie, szczególnie w przypadku kobiet.

Komunikacja:

Transport publiczny w miastach jest dobrze rozwinięty. Turyści mają do dyspozycji autobusy miejskie, minibusy (tzw. marszrutki), taszkenckie metro oraz przede wszystkim tanie i ogólnodostępne taksówki. Zalecamy (szczególnie kobietom) zachowanie ostrożności w przejazdach nieoznakowanymi, niezrzeszonymi w korporacjach, prywatnymi taksówkami. Jeżeli wchodzimy do metra w Taszkencie z torbą lub plecakiem, funkcjonariusz milicji obecny przy wejściu skontroluje jego zawartość – jest to rutynowa procedura.
Podróżując do nieturystycznych regionów Uzbekistanu należy liczyć się ze ściąganiem na siebie uwagi i podejrzliwości lokalnych władz, a więc ze wzmożonymi kontrolami milicji i pytaniami o cel podróży. Dolina Fergańska jest szczególnie wrażliwym rejonem kraju i wjazd do niej wiąże się z kontrolą na posterunku wojskowym. Regiony przygraniczne, szczególnie w okolicach granic z Tadżykistanem, Kirgistanem i Afganistanem, są objęte wzmożonymi kontrolami milicji i wojska. Wchodzenie lub wjeżdżanie do zamkniętych stref przygranicznych skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. W przypadku wyjścia w tereny słabo zaludnione – dla swojego bezpieczeństwa – obowiązkowo należy informować w recepcji schroniska/hotelu o kierunku wyjścia, terminie powrotu i środku transportu).
Podróżujący samochodem powinni pamiętać, że olej napędowy do silników Diesla jest w Uzbekistanie trudno dostępny w niektórych porach roku. Praktycznie nie ma możliwości jego zakupu. Benzyna natomiast jest na ogół złej jakości oraz trudnodostępna w rejonach oddalonych od centrum kraju. W okresie zimowym jej zakup poza Taszkentem jest prawie niemożliwy. Przy zakupie biletów kolejowych i autobusowych bezwzględnie wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości (paszportu).

Klimat:

Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego o ciepłej i suchej odmianie. Czynnikiem wpływającym na taki klimat jest duże oddalenie od morza i ogromna powierzchnia lądu azjatyckiego. W górach Tienszanu i Hisaro-Ałaju, klimat ma wybitne cechy górskie. Południowy skrawek kraju położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego.

Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. W ciągu dnia występują silne upały, zwłaszcza na obszarach pustynnych – do 50°C. Zimy są chłodne i nierzadko mroźne, a także pochmurne, zwłaszcza na pustyni. Średnie temperatury w styczniu wynoszą od -10°C do 3°C. W nocy występują silne spadki temperatur. W górach występuje piętrowość klimatyczna.

Średnie roczne sumy opadów wynoszą w Uzbekistanie od 100 do 200 mm. Maksimum opadowe przypada na zimę i wiosnę, z tym, że zimą występują opady śniegu. Najniższe sumy opadów  odnotowywane są w delcie Amu-darii i wynoszą 80 mm rocznie. Największe wartości opadowe przypadają na tereny wysokogórskie – do 1000 mm rocznie, z tym, że w górach są to głównie opady śniegu. Na południu kraju zimą występują bardzo silne wiatry powodujące opady i zamiecie śnieżne.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Taszkencie

Adres: Firdavsiy 66, 100084 Taszkent

E-mail: taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: (+998 71) 120 86 50

UZBEKISTAN – Wiza nie jest wymagana. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.

  • Taszkent – stolica Uzbekistanu, miasto 17-u medres
  • Chiwa – pałac Tash Hauli, dawna siedziba Chana
  • Imponujące twierdze – pozostałość po dawnej świetności starożytnego Chorezmu
  • Malownicze jezioro Ajdarkul, powstałe w zapadlisku po katastroficznej powodzi rzeki Syr-darii
  • Wyprawa przez pustynię Kyzył-kum (Czerwona Pustynia)
  • Buchara – „Miasto-Muzeum”
  • Shakhrisabz – miasto narodzin Tamerlana
  • Samarkanda – najstarsze miasto świata i Registan – najszlachetniejszy plac
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, wizy wjazdowej.