
Wycieczki do Uzbekistanu
Uzbekistan: Taszkent i Chiwa - wycieczka
Wycieczka do Uzbekistanu: Uzbekistan – nazwa kraju pochodzi od chana Uzbeka (1312-1342), jednego z przywódców Złotej Ordy, mongolskiej armii, która przemierzywszy w XIII w. środkową Azję i wschodnią Europę, założyła tu swoje państwo.
W I tysiącleciu p.n.e. terytorium dzisiejszego Uzbekistanu znajdowało się w obrębie starożytnych królestw Baktirii i Sogdiany (znajdujące się w Uzbekistanie miasto Samarkanda) było niegdyś centrum tego ostatniego). Od VI w.p.n.e. rządzili tutaj przedstawiciele perskiej dynastii Achemenidów. Obszar ten został następnie podbity przez Aleksandra Macedońskiego a po jego śmierci rządzili tu Seleukidzi. Uzbekistan, to „Mezopotamia Azji Środkowej”, położony między dwoma wielkimi rzekami, Syr-darią na północy i Amu-darią na południu. Obie wypływają z wysokich gór na granicy Chin, płyną przez Nizinę Turańską, zasilając swymi wodami niezliczone oazy i wpadają do Jeziora Aralskiego, jednego z największych słonych jezior świata, należącego mniej więcej w połowie do Uzbekistanu.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Uzbekistanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Nasza wycieczka do Uzbekistanu czeka!
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW
„Bardzo dziękuję za udaną wycieczkę do Uzbekistanu”
Bardzo dziękuję za udaną wycieczkę do Uzbekistanu. Przyczynili się do tego kompetentni i sympatyczni piloci: Mateusz i Arnold. Jeszcze raz dziękuję.
Z Poważaniem,
Uzbekistan
Stolica: Taszkent
Największe miasta: Taszkent, Namangan, Andiżan, Samarkanda, Buchara, Nukus, Karszy, Kokand
Język urzędowy: uzbecki
Waluta: sum (UZS)
Ludność: 29.560.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)
Podział administracyjny: Pod względem administracyjnym Uzbekistan dzieli się na 12 wilajetów i jedną republikę autonomiczną – Karakałpację.
Przepisy wjazdowe:
Wiza nie jest wymagana. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.
Przepisy celne:
Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji celnej wwozowej.
Poza typowymi zasadami ostrożności (nie przyjmować niczego na przewóz od osób nieznajomych), należy pamiętać o zakazie wwozu jakichkolwiek substancji narkotycznych i narkotykopodobnych do Uzbekistanu. Przemyt narkotyków jest w Uzbekistanie surowo karany i nie istnieje rozróżnienie na miękkie i twarde narkotyki.
Wszelakie leki i medykamenty, które musimy posiadać ze sobą na czas pobytu, powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Warto również pamiętać, że przewożenie dużej ilości lekarstw jest w Uzbekistanie traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane.
Zakazane jest również wwożenie jakichkolwiek materiałów pisanych, które służba celna mogłaby potraktować jako niepożądane – i nie chodzi tylko o pornografię. Przy wywozie pamiątek nie mających wartości historycznej, a wobec których mogą wyniknąć wątpliwości u celników uzbeckich, lepiej zaopatrzyć się w specjalne poświadczenia wydawane m.in. przez niektóre sklepy z pamiątkami.
Opieka zdrowotna:
Zaleca się zaszczepienie się przed wyjazdem od żółtaczki pokarmowej typu A i żółtaczki wszczepiennej typu B oraz tężca. Warto zasięgnąć porady, jakie są aktualnie zalecane szczepienia przed wyjazdem na obszar Azji Środkowej. W Polsce takich informacji mogą udzielić Regionalne Instytuty Medycyny Tropikalnej.
Z powodu odmiennej flory bakteryjnej, w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 30 USD, doby w szpitalu – od ok. 100 USD w zależności od poziomu placówki. Na terytorium Uzbekistanu odnotowywano przypadki malarii – planując podróż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne. Należy unikać spożywania posiłków w barach (tzw. czajchanach), przy bazarach, drogach i w małych miejscowościach. W miarę możliwości, turyści powinni wybierać restauracje i bary, w których jada stosunkowo duża liczba osób, co zazwyczaj gwarantuje świeżość potraw. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego, produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy często myć ręce i ogólnie dbać o higienę osobistą, szczególnie przed spożywaniem posiłku. Należy unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia. Przy zakupie żywności trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.
W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia / choroby – w miarę możliwości należy unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne wykonywane w Uzbekistanie do niezbędnego minimum. Obowiązkowo w ubezpieczeniu turystycznym winien być zapis o pokryciu przez agencję ubezpieczeniową kosztów transportu chorego samolotem do kraju.
Religia i obyczaje:
Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.
Konstytucyjnie Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie. Z zasady, prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie, aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony uzbeckich mężczyzn. Mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami w w/w częściach kraju i w miarę możliwości zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą. Pomimo stosunkowo liberalnego podejścia do ubioru w Uzbekistanie, podczas wizyt w meczetach zalecamy skromne ubranie, szczególnie w przypadku kobiet.
Komunikacja:
Transport publiczny w miastach jest dobrze rozwinięty. Turyści mają do dyspozycji autobusy miejskie, minibusy (tzw. marszrutki), taszkenckie metro oraz przede wszystkim tanie i ogólnodostępne taksówki. Zalecamy (szczególnie kobietom) zachowanie ostrożności w przejazdach nieoznakowanymi, niezrzeszonymi w korporacjach, prywatnymi taksówkami. Jeżeli wchodzimy do metra w Taszkencie z torbą lub plecakiem, funkcjonariusz milicji obecny przy wejściu skontroluje jego zawartość – jest to rutynowa procedura.
Podróżując do nieturystycznych regionów Uzbekistanu należy liczyć się ze ściąganiem na siebie uwagi i podejrzliwości lokalnych władz, a więc ze wzmożonymi kontrolami milicji i pytaniami o cel podróży. Dolina Fergańska jest szczególnie wrażliwym rejonem kraju i wjazd do niej wiąże się z kontrolą na posterunku wojskowym. Regiony przygraniczne, szczególnie w okolicach granic z Tadżykistanem, Kirgistanem i Afganistanem, są objęte wzmożonymi kontrolami milicji i wojska. Wchodzenie lub wjeżdżanie do zamkniętych stref przygranicznych skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. W przypadku wyjścia w tereny słabo zaludnione – dla swojego bezpieczeństwa – obowiązkowo należy informować w recepcji schroniska/hotelu o kierunku wyjścia, terminie powrotu i środku transportu).
Podróżujący samochodem powinni pamiętać, że olej napędowy do silników Diesla jest w Uzbekistanie trudno dostępny w niektórych porach roku. Praktycznie nie ma możliwości jego zakupu. Benzyna natomiast jest na ogół złej jakości oraz trudnodostępna w rejonach oddalonych od centrum kraju. W okresie zimowym jej zakup poza Taszkentem jest prawie niemożliwy. Przy zakupie biletów kolejowych i autobusowych bezwzględnie wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości (paszportu).
Klimat:
Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego o ciepłej i suchej odmianie. Czynnikiem wpływającym na taki klimat jest duże oddalenie od morza i ogromna powierzchnia lądu azjatyckiego. W górach Tienszanu i Hisaro-Ałaju, klimat ma wybitne cechy górskie. Południowy skrawek kraju położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego.
Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. W ciągu dnia występują silne upały, zwłaszcza na obszarach pustynnych – do 50°C. Zimy są chłodne i nierzadko mroźne, a także pochmurne, zwłaszcza na pustyni. Średnie temperatury w styczniu wynoszą od -10°C do 3°C. W nocy występują silne spadki temperatur. W górach występuje piętrowość klimatyczna.
Średnie roczne sumy opadów wynoszą w Uzbekistanie od 100 do 200 mm. Maksimum opadowe przypada na zimę i wiosnę, z tym, że zimą występują opady śniegu. Najniższe sumy opadów odnotowywane są w delcie Amu-darii i wynoszą 80 mm rocznie. Największe wartości opadowe przypadają na tereny wysokogórskie – do 1000 mm rocznie, z tym, że w górach są to głównie opady śniegu. Na południu kraju zimą występują bardzo silne wiatry powodujące opady i zamiecie śnieżne.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Taszkencie
Adres: Firdavsiy 66, 100084 Taszkent
E-mail: taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: (+998 71) 120 86 50
UZBEKISTAN – Wiza nie jest wymagana. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.
- Taszkent – stolica Uzbekistanu, miasto 17-u medres
- Chiwa – pałac Tash Hauli, dawna siedziba Chana
- Imponujące twierdze – pozostałość po dawnej świetności starożytnego Chorezmu
- Malownicze jezioro Ajdarkul, powstałe w zapadlisku po katastroficznej powodzi rzeki Syr-darii
- Wyprawa przez pustynię Kyzył-kum (Czerwona Pustynia)
- Buchara – „Miasto-Muzeum”
- Shakhrisabz – miasto narodzin Tamerlana
- Samarkanda – najstarsze miasto świata i Registan – najszlachetniejszy plac