Informacje praktyczne
Szczepienia
osobom udającym się do Wietnamu, zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi.
Lekarze
poziom opieki medycznej w Wietnamie jest stosunkowo niski. Na terenie dużych miast znajdują się prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest zdecydowanie wyższy, lecz koszty usług bardzo wysokie. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia.
Apteki
leki w aptekach dostępne są bez recepty. Niestety w wietnamskich aptekach rzadko są zatrudnieni farmaceuci, a osoby sprzedające leki nie posiadają żadnej wiedzy medycznej. Podawane przez nich informacje są często mylące lub nieprawdziwe.
Numer pogotowia: 05
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są do posiadania ważnego dokumentu podróży oraz wizy uprawniającej do wjazdu. Wizy wydawane są w zależności od celu podróży z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę należy ubiegać się w urzędach konsularnych Wietnamu. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, oferują ją biura podróży i agencje turystyczne.
Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie klisze fotograficzne mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
wietnamską kuchnię charakteryzują niezwykłe smaki i estetyka podania. Główne składniki wykorzystywane w kuchni to ryż oraz makaron. Potrawy są najczęściej gotowane na parze lub duszone. Popularnym dodatkiem do dań jest sos rybny. Najpopularniejszymi zupami są bambusowa oraz „pho” (z makaronem ryżowym). Słynne sajgonki nie są podobne do tych serwowanych w Polsce, są dużo mniejsze. Jako deser podawane są suszone owoce oraz miąższ kokosu.
Napoje
napojem, który pijają wszyscy Wietnamczycy, jest zielona herbata jaśminowa. Godny polecenia jest również sok z trzciny cukrowej z dodatkiem limonki lub ananasa. Pyszna wietnamska kawa jest bardzo mocna i bardzo słodka, parzona jest w metalowych sitkach nakładanych na szklankę.
Pamiątki
z Wietnamu jako pamiątkę warto przywieźć lampiony oraz klapki. W całym kraju w sklepach można kupić metalowe figurki, fajki do opium, kapelusze, abażury, wyroby z jedwabiu. Zabrania się wywożenia z kraju kości słoniowej.
Fotografowanie
wielu Wietnamczyków nie lubi być fotografowanych. Przed fotografowaniem osób należy zapytać o zgodę.
Obyczaje
wszędzie należy się targować.
Zaleca się ściąganie obuwia, wchodząc do świątyń lub domów prywatnych.
Kobiety palące papierosy nie są mile widziane.
Religia i kultura
Dominująca grupa wyznaniową są buddyści (około 65%).
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- styczeń/luty – Nowy Rok Księżycowy – Tet Nguyen Dan (4 dni świąteczne)
- 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu
- 1 maja – Święto Pracy
- 2 września – Święto Państwowe Socjalistycznej Republiki Wietnamu
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
euro lub dolary można wymienić w większości sklepów z wyrobami jubilerskimi lub w hotelach. Sieć kantorów w dużych miastach jest dość dobrze rozwinięta, niestety w mniejszych miejscowościach kantory to wielka rzadkość.
Komunikacja
- Autobus – bardzo popularny środek transportu. Poza autobusami kursują również minibusy na trasach mniej uczęszczanych. W każdym autobusie znajduje się człowiek odpowiedzialny za pilnowanie porządku, do jego obowiązków należy również sprzedaż i kontrola biletów.
- Samochód – władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy.
- Pociąg – kolej łączy największe miasta w kraju. Podróż pociągiem jest niestety bardzo wolna a standard podróży niski.
- Motocykl – można wynająć motocykl z kierowcą. Jest to bardzo praktyczny sposób poruszania się po miastach, ze względu na duży ruch uliczny. Cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
Poczta
w Wietnamie urzędy pocztowe działają bardzo sprawnie. Wysłane do Polski pocztówki dochodzą w ciągu tygodnia.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi,
Wietnam
tel: (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28
fax: (0084 4) 382 369 14
e-mail: hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Laos
Informacje praktyczne
Szczepienia
nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Należy jednak zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Zaleca się szczepienia przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Zalecana jest również profilaktyka przeciwmalaryczna.
Lekarze
nie są uznawane polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Przed wyjazdem do Laosu należy sprawdzić, który międzynarodowy ubezpieczyciel ma podpisaną umowę z miejscowym monopolistą Assurances Generales du Laos. Poziom opieki zdrowotnej w Laosie jest niski. Uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej poza większymi miastami jest praktycznie niemożliwe.
Apteki
podstawowe leki dostępne są tylko w większych miejscowościach.
Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 195
Wymagania wizowe/ przepisy celne
polscy obywatele objęci są obowiązkiem wizowym. Miesięczną wizę uzyskać można w ambasadzie Laosu, a także na niektórych przejściach granicznych. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie w wysokości 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK.
Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy deklarować wwóz oraz wywóz kwot pieniężnych wyższych niż 2000 USD. Wywóz dzieł sztuki jest zabroniony (zwłaszcza starych figurek Buddy).
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
laotańska kuchnia jest bardzo pikantna i opiera się głównie na ryżu, makaronie (sojowym, maniokowym, ryżowym) oraz sałatkach warzywnych. Jada się również znaczne ilości ryb, drobiu i mięsa wieprzowego. Do potraw używa się rozmaitych warzyw oraz smacznych i różnorodnych owoców (np. kokosa, którego mleko łagodzi podniebienie po ostrych daniach laotańskich).
Napoje
bardzo popularnym napojem jest produkowane w Laosie piwo Lao Beer.
Pamiątki
będąc w Laosie warto zwrócić uwagę na wyroby miejscowego rzemiosła czyli na złotą i srebrną biżuterię. Można również zakupić w przystępnych cenach niektóre kamienie jubilerskie np. szafiry.
Obyczaje
w Laosie należy przestrzegać określonych zasad i norm moralnych. Każdy posąg Buddy uznawany jest za święty, dlatego nie wolno wspinać się na posągi lub w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Wchodząc do świątyń należy zakryć nogi i ramiona. Źle widziane jest publiczne okazywanie uczuć. Nie wolno dotykać głowy Laotańczyka, ponieważ jest ona najważniejszą częścią ciała. Skierowanie stopy w kierunku innej osoby jest uznawane za niegrzeczne, a skierowanie stopy w kierunku wizerunku Buddy albo Króla jest zabronione.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Laosu wyznaje buddyzm (około 60%). Animiści stanowią około 33 % społeczeństwa, chrześcijanie około 2 %, a bezwyznaniowcy około 4%. Inne religie to około 1 %.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- pełnia księżyca w kwietniu – laotański Nowy Rok (Pimai Lao)
- lipiec/wrzesień – buddyjski Wielki Post (Boun Khao Phansaa)
- lato/jesień – Regaty Smoczych Łodzi (Bun Song Hua)
- pełnia księżyca w listopadzie –festiwal That Luang w Wientianie
- listopad/grudzień – Nowy Rok Hmongów
- 2 grudnia – Święto Narodowe
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30, z przerwą obiadową od godziny 12:00 do 14:00. Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kantorach. Bankomaty znajdują się tylko w kilku miejscach w stolicy kraju. Karty płatnicze uznawane są wyłącznie przez większe hotele oraz niektóre restauracje.
Komunikacja
- Samolot – wygodny, lecz raczej drogi środek transportu po kraju.
- Autobus – podróżowanie autobusem, choć stosunkowo tanie, jest raczej uciążliwe ze względu na brak ustalonych tras, nieregularne przejazdy.
- Tuk-tuk – czyli riksze motocyklowe, będące podstawowym środkiem transportu w większych miejscowościach.
- Samochody – ze względu na fatalny stan dróg w Laosie, nie poleca się podróżowania tym środkiem transportu.
Poczta
urzędy pocztowe otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30. Poczta główna w Vientianie otwarta jest również w soboty w godzinach od 8:00 do 12:00.
Placówki dyplomatyczne
Terytorium Laosu znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Bangkoku w Królestwie Tajlandii.
Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
tel. (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
fax: (00-662) 645 03 65
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net
Kambodża
Informacje praktyczne
Szczepienia
szczepienia profilaktyczne nie są wymagane. Istnieje za to ryzyko zarażenia się amebą oraz dengą. Nie zaleca się również picia wody z otwartych zbiorników, źródeł, studni, a także nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Zalecane jest częste mycie rąk.
Lekarze
na terenie Królestwa Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka lekarska jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza lub stomatologa wynosi od 15 do 40 dolarów. Doba w miejscowym szpitalu (opłata za łóżko) wynosi około 70 dolarów.
Apteki
w stolicy Phnom Penh apteki są ogólnie dostępne. Farmaceuci posługują się językiem angielskim.
Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 119
Wymagania wizowe/ przepisy celne
polskich obywateli obowiązują wizy pobytowe, które można otrzymać na przejściu granicznym (na okres 30 dni) po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać przez internet, a także w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno – konsularnych. Przy wjeździe na teren Kambodży wymagany jest co najmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 dolarów (dzieci do lat 2 są zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 dolarów). Opłata nie jest pobierana podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi.
Nie ma żadnych ograniczeń przy wwozie dewiz. Wywóz dewiz – maksymalnie do 10 000 dolarów, po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Brak możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
w kambodżańskich potrawach można wyczuć wpływy kuchni tajlandzkiej i wietnamskiej. Podstawą wyżywienia jest ryż, który najczęściej gotowany jest na parze i podawany w formie sypkiej. Z wietnamskiej kuchni zapożyczono makarony sojowe i maniokowe oraz wiele sałatek z warzyw surowych i kiszonych. Za obowiązkowy składnik posiłków w Kambodży uchodzi zupa (np. bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków lub bulion mięsny). Na wybrzeżu w regionach południowo – zachodnich spożywa się sporo owoców morza i ryb. Jako urozmaicenie posiłków stosuje się kokosy, które są nie tylko składnikiem deserów, ale również wielu innych dań.
Pamiątki
ciekawymi pamiątkami, które można kupić w całym kraju są: metalowe figurki, wyroby z jedwabiu, fajki do opium lub kapelusze.
Obyczaje
Khmerzy przestrzegają zwyczaju nie podawania rąk kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest uznawany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty.
Religia i kultura
W Kambodży religią dominującą jest buddyzm, wyznaje go około 80% społeczności. Muzułmanie stanowią 2% społeczeństwa, a ateiści 17%.
Święta:
- 1 stycznia- Nowy Rok
- 7 stycznia – Dzień Zwycięstwa nad Reżimem Ludobójstwa
- 2 lutego – święto buddyjskie Meaka Bochea
- 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet
- 14 – 17 kwietnia – khmerski Nowy Rok
- 1 maja – Święto Pracy
- 5 – 7 maja – Ceremonia Orki Królewskiej
- 13 – 16 maja – Urodziny Króla Norodoma Sihamoniego
- 18 czerwca – Urodziny Królowej Matki
- 24 września – Dzień Konstytucji
- 10 – 12 października – Pchum Ben (Święto Zmarłych)
- 29 października – Dzień Koronacji
- 31 października – Urodziny Króla Norodoma Sihanouka
- 9 listopada – Dzień Niepodległości
- 23 – 26 listopada – Festiwal Wody
- 10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00. Karty kredytowe są akceptowane przez większe hotele, sklepy i restauracje. Jest możliwy również szybki transfer gotówki np. poprzez Western Union.
Komunikacja
- Pociągi – istnieją tylko dwie linie kolejowe łączące stolicę Phnom Penh z Bangkokiem (Tajlandia) oraz z jedynym portem Kompong Som.
- Tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi – bardzo popularne i stosunkowo tanie środki miejscowego transportu. Zaleca się korzystanie z tych środków lokomocji, ze względu na brak komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra).
- Samoloty – istnieje tylko jedno połączenie lotnicze – pomiędzy Phnom Penh i Siem Reap (bilet kosztuje około 60 dolarów w jedną stronę).
Poczta
urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 11:00 oraz od 14:00 do 17:00.
Placówki dyplomatyczne
W Kambodży nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Królestwo Kambodży podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku w Tajlandii.
Ambasada RP w Bangkoku 100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
Telefon: (00-662) 645 03 67 do 9
fax: (00-662) 645 03 65
polemb@loxinfo.co.th consul@polemb.or.th www.polemb.or.th