18 dni WIETNAM
WIETNAM – LAOS – KAMBODŻA: Smaki Indochin – wyprawa

Wycieczki do Wietnamu, Laosu i Kambodży

Wietnam, Laos, Kambodża: Ha Long i Sajgon - wycieczka

Wycieczka do Wietnamu: Wietnam to jeden z krajów Azji Południowo-Wschodniej o najdłuższej i najbardziej dramatycznej historii. Pierwsze królestwo Czampa pojawiło się na tych ziemiach już w II wieku n.e. Wieki następne to okres dominacji chińskiej i ciągłych walk o niepodległość.

W X wieku po upadku dynastii chińskiej władzę przejmują miejscowe dynastie cesarskie, rządzące z przerwami aż do 1945r. W XIX wieku pojawiają się na obszarze Wietnamu koloniści francuscy, zaś lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to okres wyniszczającej kraj wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Mimo burzliwych dziejów, zachowało się wiele cennych zabytków. Poza tym Wietnam, to również wspaniała, zachwycająca przyroda. To kraj, który jawi się dla nas nowością, którą obserwujemy i chłoniemy każdą cząstką ciała.
Będzie również okazja do poznania Wietnamu „od kuchni” (w pełnym tego słowa znaczeniu). Obok poznania ludzi, ich kultury, oprócz zwiedzania wspaniałych przyrodniczo, historycznie miejsc, przygotujemy specjały kuchni wietnamskiej i poznamy jej kulinarne tajniki pod okiem mistrzów.

Laos to kraj, w którym po wiekach najazdów, zaborów, cudzoziemskich wojen, nareszcie sami Laotańczycy odnajdują swoje spełnienie w rodzinie, w prostym życiu wsi, w sangha, oraz w chwilach dumy z nielicznych zwycięstw w długiej historii ich kraju. To kraj o niezwykle bogatej historii, wspaniałych zabytkach, autentycznym i serdecznym społeczeństwie. Jest trzecim na świecie producentem opium. Ciekawa i starożytna kultura przetrwała tu nie tylko w budowlach, ale również w obyczajach i ludzkiej mentalności.

Kambodża – nieznane imperium Khmerów, kraj o bogatej i jednocześnie bardzo tragicznej historii. Świątynie w Angkor należą do najpiękniejszego kompleksu budowli, który powstawał w okresie od IX do XIII wieku. Uważa się, że Khmerowie stworzyli wówczas najświetniejszą cywilizację w Azji Południowo-Wschodniej, która przyćmiła nawet w owych czasach wspaniałości Babilonu. Okres świetności Kambodży przypadał na wiek XII – XIII, kiedy zajmowała ona znaczną część Półwyspu Indochińskiego i dominowała na Półwyspie aż do wieku XVIII-XIX. Jest to bez wątpienia kraj o ogromnej różnorodności, który zadziwia, fascynuje i zasługuje na głębsze poznanie.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Wietnamu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wycieczka do Wietnamu, Laosu i Kambodży czeka!

Spotkanie z pilotem w Warszawie, przelot do Hanoi.
Przylot do Hanoi nazywanego „miastem na zakręcie rzeki”, które oczarowuje jeziorami i parkami, dachami z czerwonej dachówki i ścianami w kolorze ochry. Odprawa paszportowa i bagażowa, powitanie grupy na lotnisku przez lokalnego kontrahenta. Przejazd na śniadanie. Następnie przejazd rikszami rowerowymi po Starym Hanoi. Przejażdżkę zakończymy nad jeziorem Hoan Kiem, które jest sercem starego miasta. Według legendy, w połowie XV w. niebiosa zesłały cesarzowi Ly Thai To zaczarowany miecz, którym wygnał z Wietnamu Chińczyków. Następnego dnia po zakończeniu wojny, gdy władca odpoczywał w łódce, podpłynął do niego ogromny złoty żółw, który zabrał broń, by zwrócić ją właścicielom i zniknął w odmętach. Od tego czasu jezioro nosi nazwę Ho Hoan Kiem (Jezioro Zwróconego Miecza). Następnie wizyta w Muzeum Etnologicznym z kolekcją dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku przedstawiającymi różnorodność kultury – od stożkowych kapeluszy po szamańskie rytuały Tay. Następnie dalsze zwiedzanie Hanoi, z powstaniem którego związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że kiedy król Lý Thái Tổ szukał urodzajnej doliny na swoją siedzibę, ujrzał nagle wzlatującego z mgieł Rzeki Czerwonej ku niebu złotego smoka. Dlatego nazwał swoją nową rezydencję „Thăng Long”. Następnie zobaczymy Komplex HoChiMinha wzniesiony w l.1973-75 wbrew testamentowi przywódcy, w którym żądał kremacji. Zobaczymy One-Pillar Pagoda a następnie Świątynię Literatury którą na cześć Konfucjusza wzniósł w 1070 roku cesarz Ly Thanh Tong. Przed kolacją – przedstawienie wodne kukiełek. Kolacja powitalna „Smak Indochin” w restauracji serwującej dania kuchni wietnamskiej. Nocleg w hotelu w Hanoi.
Po śniadaniu przejazd ok. 30 min. do wioski Van Giang, Najpierw wizyta na miejscowym bazarze, aby kupić wszystkie potrzebne produkty do przygotowywanych potraw. Następnie nauka przygotowywania przysmaków osobiście oraz próba nauczenia się wietnamskich nazwy tych potraw. Będziemy również ćwiczyć sztukę rozdrabniania warzyw. Obiad składający się ze wspólnie przygotowanych potraw. Powrót do Hanoi, czas wolny na indywidualną eksplorację miasta. Nocleg w Hanoi.
Po śniadaniu wyjazd nad zatokę HaLong – cud przyrody wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Będą Państwo mieć możliwość podziwiania wysp o różnych kształtach, połyskujących na tle szmaragdowego morza jak lśniące w słońcu klejnoty. Podziwianie rozrzuconych po zatoce 5 000 wysp i wysepek. Podróż po Halong Bay zaczyna się około południa na Wyspie Tuan Chau na progu najbardziej fascynujących cudów Wietnamu. Jak statek ustawi żagle, zostaną Państwo powitani przez załogę Paradise i menedżera Rejsu, który będzie dążył przez cały pobyt do zapewnienie Państwu najwyższych standardów obsługi dla czystej przyjemności i komfortu na pokładzie wśród luksusowych udogodnień w pięknym otoczeniu . Odkryjemy po południu niektóre skarby rozrzucone w całej Zatoce Malejacego Smoka: jaskinie, czyste plaże, malownicze pływające wioski, fantastyczne formacje skalne wznoszące się z szmaragdowej wody . W tym czasie na pokładzie, można wykorzystać czas na odpoczynek w Spa, Beauty & Massage; w otoczeniu mijanej malowniczej okolicy, będziemy uczestniczyć w pokazie gotowania Szefa kuchni i będziemy mogli próbować swoich sił w sztuce tradycyjnej wietnamskiej kuchni. Definiuje się to jako jedną z głównych atrakcji pobytu w Raju, bardzo wyrafinowane, innowacyjne i zróżnicowane dania zostaną zaprezentowane na lunch i kolację w eleganckiej jadalni, towarzyszy temu szeroki wybór win i napojów z całego świata. Lunch, kolacja, nocleg na pokładzie statku.
Z rana, chętni mogą uczestniczyć w demonstracji Tai Chi na słonecznym pokładzie o brzasku słońca. Rozpoczynamy dzień ciesząc się Rajskimi delicjami kolorowego śniadania w formie bufetu. Kontynuujemy rejs wśród 2000m wysepek i odwiedzimy kilka z najważniejszych. Rajski Rejs zakończy się na wyspie Tuan Chau pomiędzy 10.30 a 11.00. O godz.12.00 wyjazd w kierunku Hanoi. Przyjazd do Hanoi, przejazd na lotnisko, przelot do Vientiane, stolicy Laosu. Starożytne Vang Chang było od końca XII w. pod panowaniem Khmerów z Angkor. Pod koniec XIII w. włączone do tajskiego królestwa Sukhothai, od połowy XIV w. znalazło się w granicach laotańskiego królestwa Lang Chang. Nocleg w Vientiane.
Po śniadaniu zwiedzanie Vientiane. W programie: pomnik Patuxai symbolizujący walkę Laotańczyków przeciwko francuskiemu panowaniu i często nazywanym Laotańskim Łukiem Triumfalnym, Pha That Luang – symbol miasta, pochodzące z czasów francuskich centrum miasta, lokalny targ, Buddha Park z licznymi niesamowitymi rzeźbami. Transfer na lotnisko, przelot do Luang Prabang. Nocleg w Luang Prabang.
Tego dnia w programie rejs po Mekongu, podczas którego odwiedzimy Jaskinie Ou Caves w których znajdują się setki posągów Buddy, przynoszonych tutaj, jako ofiara. Wizyta w wiosce Ban Phanom. Powrót do Luang Prabang. Następnie udamy się na lokalny targ, gdzie poznamy specyfikę laotańskich produktów, niezbędnych podczas naszej lekcji gotowania. Wreszcie Pod okiem lokalnego mistrza poznamy tajniki kuchni laotańskiej. Będziemy gotować tradycyjne laotańskie dania. Kolacja składająca się z dań wspólnie przygotowanych podczas lekcji gotowania. Nocleg w Luang Prabang.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Luang Prabang. Po przylocie zwiedzanie Luang Prabang - dawnej stolicy królestwa i najciekawszego miasta kraju. Luang Prabang otaczają malownicze góry, a nad miastem dominuje wzgórze Phousi, z którego roztacza się piękny widok na dawną stolicę i dolinę Mekongu. Wzgórze Phousi położone jest na południowym krańcu półwyspu utworzonego przez rzeki Mekong i Nam Khan. W programie m. in. Muzeum Narodowe (były pałac królewski), wzgórze Phousi, z którego rozciąga się widok na: pobliską okolicę, świątynię Visun, Sene oraz Xieng Thon, która jest jedną z najważniejszych buddyjskich świątyń na terenie Laosu, świątynie Mai, Aham. Przejazd na lotnisko w Luang Prabang i przelot do Siem Reap w Kambodży. Po przylocie odprawa graniczna, odebranie bagaży, transfer do hotelu. Nocleg w Siem Reap.
O świcie (dla chętnych) zachwycający wschód słońca w Angkor Wat. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wizyta na lokalnym targu, gdzie poznamy specyfikę tutejszych produktów. Przejazd do khmerskiej szkoły gotowania – tam po bacznym okiem mistrza, lekcja gotowania i przygotowywania typowych khmerskich dań. Lunch, podczas którego zostaną zaserwowane przygotowane potrawy. Po lunchu zwiedzanie monumentalnego kompleksu Angkor Wat, największej, najważniejszej i najbardziej znanej świątyni buddyjskiej w kompleksie. To dzieło Suryavarmana II (1115-1150r.). Jest to najlepiej zachowany przykład architektury Khmerów i leży 1,3 km na południe od miasta królewskiego Angkor Thom. Słowo Angkor Wat został zbudowany jako świątynia hinduistyczna, potem zaadaptowany przez buddystów - przez wstawienie nielicznych figur i symboliki buddyjskiej do ruin świątyń. Następnie zobaczymy Południową Brame Angor Thom (Starożytnego Miasta Angkor) oraz świątynię Bayon należącą do najpiękniejszych świątyń kompleksu Angkor. Potężne kamienne twarze Bayonu należą do najbardziej znanych dzieł klasycznej sztuki i architektury khmerskiej. W świątyni jest 37 wież i niemal wszystkie zostały ozdobione wielkimi twarzami spoglądającymi w cztery strony świata. Naukowcy debatują nad tym czyje to są twarze. Niektórzy twierdzą, że jest to twarz Loksvary (współczującego mnicha; buddyzm Mahajana) inni, że jest to połączenie twarzy Buddy i króla Jayavarmana VII; Bakseichamkrong & Baphun. Kolacja z kuchnią khmerską oraz pokazem khmerskich tańców. Nocleg w Siem Reap.
Po śniadaniu przejazd rowerami do świątyni Banteay Srei, jednej z najlepiej zachowanych, wybudowanej w X w. przez Yajnavaraha, jednego z poddanych króla Rajendravarman II. Każdą ścianę pokrywają misternie rzeźbione w czerwonym piaskowcu ornamenty i płaskorzeźby. Świątynia nazywana jest „Cytadelą Piękna. W drodze do świątyni przystanki w lokalnych wioskach. Poznamy też, jak się wyrabia papier ryżowy i posmakujemy lokalnego wina oraz cukru palmowego. Odwiedzimy muzeum, którego twórcą jest były żołnierz Czerwonych Khmerów. Zwiedzimy znajdująca się w dżungli świątynię Ta Prohm, która do dziś zachowała kształt z czasu jej odkrycia. Świątynia została odkryta w XIX wieku przez Francuzów. Nocleg w Siem Reap.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot do Sihanouk Ville, najpopularniejszego kambodżańskiego kurortu plażowego. W samym miasteczku są bardzo ładne, piaszczyste plaże z parasolami i knajpkami nad samym brzegiem. Można się dodatkowo wybrać na rajd po okolicznych tropikalnych wysepkach, które gwarantują jeszcze lepsze warunki do plażowania i snorkelingu. Nocleg w Sihanouk Ville.
Pobyt w Sihanouk Ville, wypoczynek, czas wolny.Noclegi w Sihanouk Ville.
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Phnom Penh, stolicy kraju położonej w południowo-zachodniej części kraju, przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. Wg legendy, w 1370r. bogata dama imieniem Yu Phen, która miała pałac nad brzegiem Mekongu zauważyła w rzece przepływający ogromny pień koki. Postanowiła go wyłowić i wspólnymi siłami wraz z sąsiadami wyciągnęła ten pień drzewa z rzeki. Okazało się, że w środku znajdują się cztery brązowe statuetki Buddy i jedna kamienna figurka bogini (Prah Noreay). Pani Phen jak i sąsiedzi, którzy pomagali jej w wyciąganiu pnia z wód Mekongu, potraktowali to zjawisko jako zapowiedź pomyślnych wydarzeń. Umieścili statuetki Buddy i bogini w naprędce zbudowanej kaplicy a kilka lat później zaczęli budować wzgórze, aby w jakiś szczególny sposób uhonorować to znalezisko. Tak powstała góra – nazwana Phnom Daum Penh (Góra Pani Penh). Jest to sztucznie usypane wzgórze górujące nad miastem, które ma 27 metrów wysokości. Również w początkach XVII wieku, kiedy świątynia została rozbudowana, został dobudowany klasztor. Na wzgórzu tym byli chowani wielcy dostojnicy państwowi i królowie khmerscy. W programie: Pałac Królewski, Srebrna Pagoda (posadzka wyłożona ponad tysiącem srebrnych płytek), Wat Phnom – symbol stolicy Kambodży. Nocleg w Phnom Penh.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Phnom Penh, a następnie przelot samolotem do Ho Chi Minh. Po przylocie zwiedzanie miasta, gdzie w 1679 r. w małej rybackiej osadzie, w bagnistej kambodżańskiej prowincji Prey Nokor pozwolono osiedlić się uchodźcom chińskim, zwolennikom upadłej w 1644r. dynastii Ming. W drugiej połowie XVII w. prowincja stopniowo została przejęta przez władający południem Wietnamu ród Nguyen i zasiedlona przez osadników wietnamskich. Miasto charakteryzuje niezwykle ciekawa i zróżnicowana architektura. Spotkamy tu nie tylko świątynie różnych wyznań, ale także wiele zabytków okresu kolonialnego, które wprowadzają niesamowity europejski powiew do tego rejonu Indochin. Zwiedzanie pagody Thien Hau poświęconą chińskiej bogini morza, China Town oraz wizyta na lokalnym targu Binh Tay. Zobaczymy również: Ho Chi Minh Hall, neoromańską katedrę Notre Dame - rzymsko-katolicki kościół katedralny będący największą i najbardziej okazałą świątynią w mieście wzniesioną w latach 1877-1883, Muzeum Wojny w którym można obejrzeć działa artyleryjskie, kopie klatek dla tygrysów, w których trzymano więźniów Vietcongu. Nocleg w Ho Chi Minh.
Po śniadaniu wyjazd w okolice Sajgonu i zwiedzanie systemu podziemnych tuneli Cu Chi. Dzięki nim żołnierze Vietcongu opanowali wielkie tereny wiejskie 30 km od Sajgonu. Tunele ciągnęły się aż po granicę z Kambodżą. W samym Cu Chi było ponad 200 km tuneli. Tunele w czasie wojny były wykorzystywane przez komunistycznych partyzantów walczących przeciw Amerykanom i wojskom południowego Wietnamu. Znajdowały się w nich szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały. W 1968 roku Wietkong zaatakował Sajgon z tych właśnie tuneli. Następnie przejazd do miejscowości Tay Ninh i wizyta w świątyni Cao Dai - znajduje się tu główny ośrodek religijny ruchu zwanego kaodaizmem. To specyficzne połączenie buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu, taoizmu, islamu, judaizmu i świeckich tradycji. Religia narodziła się na początku XX w., po tym jak pewien wietnamski katolik doznał objawienia. Wielka świątynia Cao Dai to główna świątynia tej religii, powstała w 1880r., jako główna siedziba kultu. Kapłani biorący udział w codziennych rytuałach ubrani są w stroje o trzech kolorach - czerwone symbolizujące konfucjanizm, niebieskie - taoizm oraz żółte odpowiadające buddyzmowi. Na głównym ołtarzu umieszczono symboliczną kulę ziemską wyposażoną w wielkie boskie oko. Podczas uroczystych nabożeństw, oprawy dźwiękowej dostarcza grupa muzyków grająca na jednostrunowych instrumentach dan co. Ich monotonny dźwięk pomaga wznieść się na wyżyny duchowej ekstazy. (W czasie ceremonii, turyści mogą przebywać wyłącznie na galeryjce na górze. A poruszanie na dole dla „niewiernych” dostępne jest wyłącznie po określonej ścieżce i przy braku możliwości wkraczania na środek świątyni). Powrót do Sajgonu. Nocleg w hotelu w Ho Chi Minh.
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Delty Mekongu, regionu w południowym Wietnamie o powierzchni prawie 40 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mekong tworzy tutaj labirynt odnóg, kanałów i jezior oplatających małe skrawki lądu i wyspy, na których żyją ludzie zajmujący się głownie rybołówstwem i uprawą ryżu. Życie tutaj związane jest bezpośrednio z wodą. Domy, szkoły, urzędy, świątynie stoją na brzegu lub często pływają na powierzchni wody, bazary organizowane są na środku rzeki, a sprzedaż odbywa się prosto z łodzi. Pod wieloma pływającymi domami znajdują się specjalne klatki, w których hoduje się ryby. Transport lądowy prawie nie istnieje, do większości wiosek można się dostać jedynie łodzią. Wydaje się, że tutejsze dzieci uczą się wiosłować, zanim jeszcze nauczą się chodzić. Całość robi niezwykłe wrażenie, jest to jeden z najbardziej malowniczych i fotogenicznych rejonów Azji. Rejs statkiem po rzece Mekong. W drodze powrotnej do Sajgonu przejazd do Long An Twon, gdzie zwiedzimy Vinh Trang Temple. Późnym popołudniem udamy się na lekcję gotowania do szkoły kulinarnej Południa Wietnamu. Oczywiście będziemy rolować sajgonki. Podczas kolacji wymiana kulinarnych doświadczeń. Nocleg w Ho Chi Minh.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot powrotny.

Wietnam

Stolica: Hanoi
Największe miasta: Ho Chi Minh (wcześniej Sajgon), Hai Phong, Da Nang, Nha Trang, Quy Nh?n, Hue
Język urzędowy: wietnamski
Waluta: dong (VND)
Ludność: 86117000 osób
Strefa czasowa: czas polski +6h (w zimie), +5h (w lecie)
Podział administracyjny: Wietnam dzieli się na 58 prowincji, które podzielone są na dystrykty, miasta prowincjonalne oraz miasta. W Wietnamie istnieje 5 kontrolowanych, centralnie wydzielonych miast o statusie równym prowincji.

Informacje praktyczne

Szczepienia
osobom udającym się do Wietnamu, zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi.

Lekarze
poziom opieki medycznej w Wietnamie jest stosunkowo niski. Na terenie dużych miast znajdują się prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest  zdecydowanie wyższy, lecz koszty usług bardzo wysokie. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia.

Apteki
leki w aptekach dostępne są bez recepty. Niestety w wietnamskich aptekach rzadko są zatrudnieni farmaceuci, a osoby sprzedające leki nie posiadają żadnej wiedzy medycznej. Podawane przez nich informacje są często mylące lub nieprawdziwe.

Numer pogotowia: 05

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są do posiadania ważnego dokumentu podróży oraz wizy uprawniającej do wjazdu. Wizy wydawane są w zależności od celu podróży z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę należy ubiegać się w urzędach konsularnych Wietnamu. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, oferują ją biura podróży i agencje turystyczne.
Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie klisze fotograficzne mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wietnamską kuchnię charakteryzują niezwykłe smaki i estetyka podania. Główne składniki wykorzystywane w kuchni to ryż oraz makaron. Potrawy są najczęściej gotowane na parze lub duszone. Popularnym dodatkiem do dań jest sos rybny. Najpopularniejszymi zupami są bambusowa oraz „pho” (z makaronem ryżowym). Słynne sajgonki nie są podobne do tych serwowanych w Polsce, są dużo mniejsze. Jako deser podawane są suszone owoce oraz miąższ kokosu.

Napoje
napojem, który pijają wszyscy Wietnamczycy, jest zielona herbata jaśminowa. Godny polecenia jest również sok z trzciny cukrowej z dodatkiem limonki lub ananasa. Pyszna wietnamska kawa jest bardzo mocna i bardzo słodka, parzona jest w metalowych sitkach nakładanych na szklankę.

Pamiątki
z Wietnamu jako pamiątkę warto przywieźć lampiony oraz klapki. W całym kraju w sklepach można kupić metalowe figurki, fajki do opium, kapelusze, abażury, wyroby z jedwabiu. Zabrania się wywożenia z kraju kości słoniowej.

Fotografowanie
wielu Wietnamczyków nie lubi być fotografowanych. Przed fotografowaniem osób należy zapytać o zgodę.

Obyczaje
wszędzie należy się targować.
Zaleca się ściąganie obuwia, wchodząc do świątyń lub domów prywatnych.
Kobiety palące papierosy nie są mile widziane.

Religia i kultura

Dominująca grupa wyznaniową są buddyści (około 65%).

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń/luty – Nowy Rok Księżycowy – Tet Nguyen Dan (4 dni świąteczne)
 • 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 2 września – Święto Państwowe Socjalistycznej Republiki Wietnamu

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
euro lub dolary można wymienić w większości sklepów z wyrobami jubilerskimi lub w hotelach. Sieć kantorów w dużych miastach jest dość dobrze rozwinięta, niestety w mniejszych miejscowościach kantory to wielka rzadkość.

Komunikacja

 • Autobus – bardzo popularny środek transportu. Poza autobusami kursują również minibusy na trasach mniej uczęszczanych. W każdym autobusie znajduje się człowiek odpowiedzialny za pilnowanie porządku, do jego obowiązków należy również sprzedaż i kontrola biletów.
 • Samochód – władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy.
 • Pociąg – kolej łączy największe miasta w kraju. Podróż pociągiem jest niestety bardzo wolna a standard podróży niski.
 • Motocykl – można wynająć motocykl z kierowcą. Jest to bardzo praktyczny sposób poruszania się po miastach, ze względu na duży ruch uliczny. Cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.

Poczta
w Wietnamie urzędy pocztowe działają bardzo sprawnie. Wysłane do Polski pocztówki dochodzą w ciągu tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi,
Wietnam
tel: (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28
fax: (0084 4) 382 369 14

e-mail:
hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl


Laos

Stolica: Wientian
Największe miasta: Wientian, Sawannakhet, Pakse, Luang Prabang
Język urzędowy: laotański
Waluta: kip (LAK)
Ludność: 6521998 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h (w zimie) i + 5h (w lecie)
Podział administracyjny: Laos dzieli się na 16 prowincji, 1 miasto wydzielone i 1 strefę specjalną.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Należy jednak zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Zaleca się szczepienia przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Zalecana jest również profilaktyka przeciwmalaryczna.

Lekarze
nie są uznawane polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Przed wyjazdem do Laosu należy sprawdzić, który międzynarodowy ubezpieczyciel ma podpisaną umowę z miejscowym monopolistą Assurances Generales du Laos. Poziom opieki zdrowotnej w Laosie jest niski. Uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej poza większymi miastami jest praktycznie niemożliwe.

Apteki
podstawowe leki dostępne są tylko w większych miejscowościach.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 195

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polscy obywatele objęci są obowiązkiem wizowym. Miesięczną wizę uzyskać można w ambasadzie Laosu, a także na niektórych przejściach granicznych. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie w wysokości 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK.
Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy deklarować wwóz oraz wywóz kwot pieniężnych wyższych niż 2000 USD. Wywóz dzieł sztuki jest zabroniony (zwłaszcza starych figurek Buddy).

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
laotańska kuchnia jest bardzo pikantna i opiera się głównie na ryżu, makaronie (sojowym, maniokowym, ryżowym) oraz sałatkach warzywnych. Jada się również znaczne ilości ryb, drobiu i mięsa wieprzowego. Do potraw używa się rozmaitych warzyw oraz smacznych i różnorodnych owoców (np. kokosa, którego mleko łagodzi podniebienie po ostrych daniach laotańskich).

Napoje
bardzo popularnym napojem jest produkowane w Laosie piwo Lao Beer.

Pamiątki
będąc w Laosie warto zwrócić uwagę na wyroby miejscowego rzemiosła czyli na złotą i srebrną biżuterię. Można również zakupić w przystępnych cenach niektóre kamienie jubilerskie np. szafiry.

Obyczaje
w Laosie należy przestrzegać określonych zasad i norm moralnych. Każdy posąg Buddy uznawany jest za święty, dlatego nie wolno wspinać się na posągi lub w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Wchodząc do świątyń należy zakryć nogi i ramiona. Źle widziane jest publiczne okazywanie uczuć. Nie wolno dotykać głowy Laotańczyka, ponieważ jest ona najważniejszą częścią ciała. Skierowanie stopy w kierunku innej osoby jest uznawane za niegrzeczne, a skierowanie stopy w kierunku wizerunku Buddy albo Króla jest zabronione.

Religia i kultura

Większość mieszkańców Laosu wyznaje buddyzm (około 60%). Animiści stanowią około 33 % społeczeństwa, chrześcijanie około 2 %, a bezwyznaniowcy około 4%. Inne religie to około 1 %.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • pełnia księżyca w kwietniu – laotański Nowy Rok (Pimai Lao)
 • lipiec/wrzesień – buddyjski Wielki Post (Boun Khao Phansaa)
 • lato/jesień – Regaty Smoczych Łodzi (Bun Song Hua)
 • pełnia księżyca w listopadzie –festiwal That Luang w Wientianie
 • listopad/grudzień – Nowy Rok Hmongów
 • 2 grudnia – Święto Narodowe

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30, z przerwą obiadową od godziny 12:00 do 14:00. Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kantorach. Bankomaty znajdują się tylko w kilku miejscach w stolicy kraju. Karty płatnicze uznawane są wyłącznie przez większe hotele oraz niektóre restauracje.

Komunikacja

 • Samolot – wygodny, lecz raczej drogi środek transportu po kraju.
 • Autobus – podróżowanie autobusem, choć stosunkowo tanie, jest raczej uciążliwe ze względu na brak ustalonych tras, nieregularne przejazdy.
 • Tuk-tuk – czyli riksze motocyklowe, będące podstawowym środkiem transportu w większych miejscowościach.
 • Samochody – ze względu na fatalny stan dróg w Laosie, nie poleca się podróżowania tym środkiem transportu.

Poczta
urzędy pocztowe otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30. Poczta główna w Vientianie otwarta jest również w soboty w godzinach od 8:00 do 12:00.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Laosu znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Bangkoku w Królestwie Tajlandii.

Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
tel. (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
fax: (00-662) 645 03 65
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net


Kambodża

Stolica: Phnom Penh
Największe miasta: Phnom Penh, Battambang, Kampong Czam, Pursat, Kompong Som, Kampot
Język urzędowy: khmerski
Waluta: riel (KHR)
Ludność: 14017000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h (w zimie) i + 5h (w lecie)
Podział administracyjny: Kambodża dzieli się na 20 prowincji, 4 miasta wydzielone oraz 10 wysp.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Informacje praktyczne

Szczepienia
szczepienia profilaktyczne nie są wymagane. Istnieje za to ryzyko zarażenia się amebą oraz dengą. Nie zaleca się również picia wody z otwartych zbiorników, źródeł, studni, a także nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Zalecane jest częste mycie rąk.

Lekarze
na terenie Królestwa Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka lekarska jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza lub stomatologa wynosi od 15 do 40 dolarów. Doba w miejscowym szpitalu (opłata za łóżko) wynosi około 70 dolarów.

Apteki
w stolicy Phnom Penh apteki są ogólnie dostępne. Farmaceuci posługują się  językiem angielskim.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 119

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polskich obywateli obowiązują wizy pobytowe, które można otrzymać na przejściu granicznym (na okres 30 dni) po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać przez internet, a także w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno – konsularnych. Przy wjeździe na teren Kambodży wymagany jest co najmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 dolarów (dzieci do lat 2 są zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 dolarów). Opłata nie jest pobierana podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi.
Nie ma żadnych ograniczeń przy wwozie dewiz. Wywóz dewiz – maksymalnie do 10 000 dolarów, po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Brak możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w kambodżańskich potrawach można wyczuć wpływy kuchni tajlandzkiej i wietnamskiej. Podstawą wyżywienia jest ryż, który najczęściej gotowany jest na parze i podawany w formie sypkiej. Z wietnamskiej kuchni zapożyczono makarony sojowe i maniokowe oraz wiele sałatek z warzyw surowych i kiszonych. Za obowiązkowy składnik posiłków w Kambodży uchodzi zupa (np. bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków lub bulion mięsny). Na wybrzeżu w regionach południowo – zachodnich spożywa się sporo owoców morza i ryb. Jako urozmaicenie posiłków stosuje się kokosy, które są nie tylko składnikiem deserów, ale również wielu innych dań.

Pamiątki
ciekawymi pamiątkami, które można kupić w całym kraju są: metalowe figurki, wyroby z jedwabiu, fajki do opium lub kapelusze.

Obyczaje
Khmerzy przestrzegają zwyczaju nie podawania rąk kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest uznawany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty.

Religia i kultura

W Kambodży religią dominującą jest buddyzm, wyznaje go około 80% społeczności. Muzułmanie stanowią 2% społeczeństwa, a ateiści 17%.

Święta: 

 • 1 stycznia- Nowy Rok
 • 7 stycznia – Dzień Zwycięstwa nad Reżimem Ludobójstwa
 • 2 lutego – święto buddyjskie Meaka Bochea
 • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet
 • 14 – 17 kwietnia – khmerski Nowy Rok
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 5 – 7 maja – Ceremonia Orki Królewskiej
 • 13 – 16 maja – Urodziny Króla Norodoma Sihamoniego
 • 18 czerwca – Urodziny Królowej Matki
 • 24 września – Dzień Konstytucji
 • 10 – 12 października – Pchum Ben (Święto Zmarłych)
 • 29 października – Dzień Koronacji
 • 31 października – Urodziny Króla Norodoma Sihanouka
 • 9 listopada – Dzień Niepodległości
 • 23 – 26 listopada – Festiwal Wody
 • 10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00. Karty kredytowe są akceptowane przez większe hotele, sklepy i restauracje. Jest możliwy również szybki transfer gotówki np. poprzez Western Union.

Komunikacja

 • Pociągi – istnieją tylko dwie linie kolejowe łączące stolicę Phnom Penh z Bangkokiem (Tajlandia) oraz z jedynym portem Kompong Som.
 • Tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi – bardzo popularne i stosunkowo tanie środki miejscowego transportu. Zaleca się korzystanie z tych środków lokomocji, ze względu na brak komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra).
 • Samoloty – istnieje tylko jedno połączenie lotnicze – pomiędzy Phnom Penh i Siem Reap (bilet kosztuje około 60 dolarów w jedną stronę).

Poczta
urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 11:00 oraz od 14:00 do 17:00.

Placówki dyplomatyczne

W Kambodży nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Królestwo Kambodży podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku w Tajlandii.
Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
Telefon: (00-662) 645 03 67 do 9
fax: (00-662) 645 03 65
polemb@loxinfo.co.th
consul@polemb.or.th
www.polemb.or.th

WIETNAM – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Wietnamu.

LAOS – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie, a także w licznych punktach kontroli granicznej. Formalności można również dokonać przed podróżą, w Ambasadzie Laosu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Laosu.

KAMBODŻA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Procedurę wizową można także dopełnić przed podróżą, w formie elektronicznej – e-visa (www.evisa.gov.kh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kambodży.

 • Lekcje gotowania pod okiem uznanych szefów kuchni – doskonała okazja, by zgłębić tajniki egzotycznej sztuki kulinarnej i skosztować wielu miejscowych specjałów
 • Hanoi – stolica Wietnamu o prowincjonalnym klimacie
 • Zatoka Ha Long – cud natury
 • Ho Chi Minh – dawny Sajgon i tunele partyzanckie Cu Chi
 • Wientian – stolica Laosu ze złotą świątynią Pha That Luang
 • Luang Prabang i wzgórze Phousi
 • Rejs statkiem po Mekongu
 • Jezioro Tonle Sap – cud natury i wioski na palach
 • Angkor – dawne królestwo Khmerów (UNESCO)
 • Phnom Penh – tajemnicza stolica Kambodży
 • Relaks na plaży w kambodżańskim kurorcie Sihanouk Ville
Kalkulację kosztów przygotowano dla grupy min. 15 osób płacących. Mniejsza ilość Uczestników spowoduje zmianę ceny. Rozliczenie ceny podanej w USD wg kursu sprzedaży USD – tabela ING Bank Śląski na dzień dokonania pełnej wpłaty. Kolejność zwiedzania może się zmienić – warunkują to przejazdy, lokalne święta, okoliczności obiektywne. Program może ulec też zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia.