
Wycieczki do Indii: Taj Mahal, Delhi, Bombaj
Radżastan i wycieczka na Goa
Wycieczka Indie Radżastan i Goa: Radżastan to kraina baśniowych pałaców maharadżów, potężnych fortów i złotego piasku pustyni. To właśnie tutaj dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z Indiami. Albowiem Radżastan jest urzeczywistnieniem romantycznych wyobrażeń odnośnie orientalnych miejsc, rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.
Waleczni Radźputowie pozostawili po sobie wiele zachwycających budowili, na krajobraz których nakłada się dziś typowa, hinduska rzeczywistość. Zapierające dech rezydencje możnowładców, monumentalne twierdze i okazałe domy kupieckie – haveli, kontrastują z biedą, łatwo zauważalną na ulicy. Mimo wszystko, Radżastan rozpieszcza zmysły bogactwem orientalnego klimatu, oferując feerię barw i zapachów. Zobaczymy kobiety, noszące barwne sari, a także wąsatych mężczyzn w turbanach. Odwiedzimy kolorowe, miejskie bazary i będziemy lawirować wąskimi uliczkami radźpuckich miast – po tych samych ulicach, obok nas, podążać będą niekiedy słonie i trąbiące riksze. Dookoła unosić się będzie zapach jedzenia, orientalnych przypraw i kadzideł. Po zakończeniu przygody w Radżastanie, udamy się także na Goa, które stanowi niewielką enklawę w Indiach, gdzie kultura hinduska przenika się z portugalską. Na miejscu czekać nas będzie błogi relaks i możliwość korzystania z dobrodziejstw jednych z najpiękniejszych plaż na świecie.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Wycieczka Indie Radżastan i Goa to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Indie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.
Komunikacja
- Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo niewielkich lokalnych linii lotniczych.
- Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają sieci komunikacji podmiejskiej.
- Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.
Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.
Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.
W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.
Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV (https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
- Delhi – tętniąca życiem stolica Indii
- Agra i Tadź Mahal – najpiękniejnszy budynek świata
- Różowe miasto Jaipur – stolica Radżastanu
- Wjazd na słoniach do Fortu Amber
- Wizyta w słynnej świątyni szczurów – Karni Mata
- Bikaner – wytworny styl pałaców, świątyń i haveli
- Jaisalmer – najbardziej tajemnicze, niezwykłe i magiczne miasto Radżastanu
- Jodhpur – „Błękitne Miasto” z najbardziej imponującym fortem w Radżastanie
- Ranakpur – jedna z największych świątyń dźinijskich w Indiach
- Udaipur – „Białe Miasto” nad jeziorem Pichola, z bajkową architekturą
- Goa – rajskie plaże; mieszanka kultury hinduskiej z portugalską
- Bombaj – gwarna i tłoczna metropolia ze słynną wytwórnią filmów Bollywood