17 dni INDIE
INDIE: Radżastan i wycieczka na Goa

Wycieczki do Indii: Taj Mahal, Delhi, Bombaj

Radżastan i wycieczka na Goa

Wycieczka Indie Radżastan i Goa: Radżastan to kraina baśniowych pałaców maharadżów, potężnych fortów i złotego piasku pustyni. To właśnie tutaj dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z Indiami. Albowiem Radżastan jest urzeczywistnieniem romantycznych wyobrażeń odnośnie orientalnych miejsc, rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.

Waleczni Radźputowie pozostawili po sobie wiele zachwycających budowili, na krajobraz których nakłada się dziś typowa, hinduska rzeczywistość. Zapierające dech rezydencje możnowładców, monumentalne twierdze i okazałe domy kupieckie – haveli, kontrastują z biedą, łatwo zauważalną na ulicy. Mimo wszystko, Radżastan rozpieszcza zmysły bogactwem orientalnego klimatu, oferując feerię barw i zapachów. Zobaczymy kobiety, noszące barwne sari, a także wąsatych mężczyzn w turbanach. Odwiedzimy kolorowe, miejskie bazary i będziemy lawirować wąskimi uliczkami radźpuckich miast – po tych samych ulicach, obok nas, podążać będą niekiedy słonie i trąbiące riksze. Dookoła unosić się będzie zapach jedzenia, orientalnych przypraw i kadzideł. Po zakończeniu przygody w Radżastanie, udamy się także na Goa, które stanowi niewielką enklawę w Indiach, gdzie kultura hinduska przenika się z portugalską. Na miejscu czekać nas będzie błogi relaks i możliwość korzystania z dobrodziejstw jednych z najpiękniejszych plaż na świecie.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wycieczka Indie Radżastan i Goa to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Wylot z Warszawy, przelot do Delhi.
Zwiedzanie stolicy Indii. Wizyta w Laxmi Narayan Temple. Przejazd do Old Delhi i zwiedzanie największego w Indiach meczetu Jama Masjid - zbudowany z czerwonego piaskowca oraz białego marmuru, ma trzy kopuły i dwa 40-metrowe minarety. Zobaczymy z zewnątrz Czerwony Fort- Lal Qila – jeden z cudów świata, który sam w sobie stanowił miasto królewskie. Następnie odwiedzimy Raj Ghat – miejsce kremacji zamordowanego w 1948 r. Mahatmy Gandhiego. Przejazd do New Delhi, gdzie zobaczymy India Gate upamiętniająca męczeństwo żołnierzy indyjskich podczas II wojny światowej, Pałac Prezydencki, zespół budynków rządowych. Zobaczymy również Qutab Minar – minaret, którego budowa została rozpoczęta pod koniec XII wieku, prawdopodobnie w 1193 roku, zaraz po zdobyciu Delhi. Gdy Aibak został sułtanem po śmierci Mahmuda z Ghori w roku 1206, budowa była kontynuowana. Do najciekawszych zabytków należy żelazna kolumna z 4. wieku, na której nie ma śladu rdzy, mimo istnienia od 16. stuleci. Jak wyprodukowano taki okaz pozostaje zagadką. Wizyta przy grobowcu Humayuna (UNESCO), kompleks budowli i miejsce ostatniego spoczynku Humayuna (1508--1556), władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów. Grobowiec wzniosła wdowa po cesarzu, Hamida Banu Begum. Nocleg w Delhi.
Wczesna pobudka, transfer na dworzec kolejowy. Przejazd pociągiem z Delhi do Agry. Po przyjeździe zwiedzanie Agry - to właśnie tutaj znajduje się uznawany za najpiękniejszy na świecie gmach – Taj Mahal - mauzoleum z białego marmuru, wzniesione w XVII wieku jako grobowiec i pomnik żony indyjskiego cesarza z dynastii mongolskiej - szacha Dżehana. Symbol Indii na całym świecie, rozpoznawalny na podstawie tylko jednego obrazu to właśnie Taź Mahal. Budowla stoi wśród ogrodów krajobrazowych. Wejście prowadzi przez olbrzymią wspaniałą bramę, symboliczne wrota do raju. Marmurowe powierzchnie są inkrustowane tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni, a do dekoracji kaligraficznych użyto czarnego marmuru. Zachwyt wzbudzają ażurowe parawany z marmuru. I mimo, że wiele cennych przedmiotów (srebrne drzwi, złote barierki, baldachim z pereł, niektóre inkrustacje) zostały ukradzione, Tadź Mahal pozostaje miejscem pełnym świetności i zasługuje na tytuł „Perły Indii”. Po lunchu przejazd do hotelu, zakwaterowanie, krótki odpoczynek. Następnie zwiedzimy Czerwony Fort, w którym przez 9 lat do swojej śmierci przebywał budowniczy Tadź Mahal - szach Dżehan, więziony przez swojego syna, który sam ogłosił się cesarzem imperium. Udamy się do Mehtab Bagh, skąd będzie możliwość podziwiania Taj Mahal od drugiej strony. Nocleg w Agrze.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jaipur (trasa: 250 km – przejazd ok.5,5 godz.). Po drodze zatrzymamy się w Fatehpur Sikri - zwiedzanie miasta zbudowanego za panowania Cesarza Akbara w latach 1570 – 1585, które było dawną stolicą imperium. Zobaczymy Jama Masjid zwany Meczetem Dargarh, który został zbudowany na podobieństwo meczetu w Mekce. To przepiękny obiekt z elementami perskimi i hinduskimi. Zobaczymy bramę główną, zwaną Bramą Zwycięstwa, zbudowaną dla upamiętnienia zwycięstwa Akbara w Gujarat. Zwiedzimy pałac Jodha Bai, zwany od imienia matki Jehengir’s, która była córką maharadży z Amberu. Następnie przejazd do Jaipuru – stolicy Radjastanu, który od 1883 roku nazwany jest „różowym miastem”. To na cześć wizyty księcia Alberta, kazano pomalować całe miasto na powitalny kolor różowy. Na murach starówki kolor ten przetrwał do dziś. Nocleg w Jaipur.
Po śniadaniu wycieczka do miejscowości Amber, gdzie zwiedzimy radźpucki kompleks budowli obronnych i pałacowych. Początki miasta Amber sięgają około 1000 roku. Od około 1037r. Amber pełnił rolę stolicy radźputów. Budowa Fortu w obecnym kształcie rozpoczęła się pod koniec XVI wieku na miejscu wcześniejszych struktur obronnych, a jego sukcesywna rozbudowa trwała około 150 lat, do momentu założenia Jaipuru w 1727r. przez Jai Singha II. Fort Amber jest niesamowity. Monumentalne budowle na szczycie wzgórza dają wyobrażenie o potędze i bogactwie władców tych ziem wzniesiona na wzgórzu potęguje jego majestat. Cudownie inkrustowane budowle, pełne przepychu sale, mieniące się w słońcu, zadbane, zielone ogrody. Następnie zwiedzanie Jantar Mantar - obserwatorium astronomiczne, którego budowę rozpoczął Sawai Jai Singh II w 1728r., wkrótce po założeniu Jaipuru. Zostało ukończone w 1734 roku. Obserwatorium składa się z 16 obiektów służących m.in. do ustalania azymutu i pozycji gwiazd, określania dat zaćmień Słońca i wysokości nad poziomem morza. Obserwatorium w Jaipur jest największe i najlepiej zachowanym z obserwatoriów zbudowanych przez Sinhga. Zwiedzimy również słynny pałac miejski, w którym można podziwiać znakomitą kolekcję tkanin, uzbrojenia, zbiory manuskryptów, dywanów i obrazów. Zobaczymy najsłynniejszy zabytek Dżajpur - przylegający do zewnętrznych murów pałacu Hawa Mahal – Pałac Wiatrów z 1799 roku. Czas wolny na indywidualny spacer i smakowanie atmosfery tego niezwykłego miasta. Transfer na dworzec kolejowy. O godz. 21:45 wyjazd nocnym pociągiem do Bikaneru (miejsca sypialne 2.klasy, wagon klimatyzowany, przedziały 6-osobowe bez drzwi).
Godz.04:30 przyjazd pociągu do Bikaneru, miasta-oazy leżącego w sercu pustyni Thar. Miasto zachowało swój dawny urok i styl widoczny w architekturze wytwornych pałaców, świątyń i haveli – dawnych rezydencji kupców. Przejazd do hotelu, gdzie będą udostępnione pokoje na odświeżenie, przebranie, krótki odpoczynek. Następnie zwiedzanie fortu Junagarh wzniesionego na pustynnej równinie i otoczonego fosą. W skład tego kompleksu wchodzi 37 pałaców i pawilonów zbudowanych z czerwonego piaskowca oraz marmuru, kunsztownie zdobionych malowidłami i płaskorzeźbami. Wizyta w tajemniczej świątyni Karni Mata. Nocleg w Bikaner.
Po śniadaniu przyjazd do Jaisalmer (trasa: 350 km – przejazd ok.5 godz.), najbardziej magicznego niezwykłego i tajemniczego miasta Radżastanu, nazywanego ''złotym miastem'', którego nie można porównać do żadnego innego miasta indyjskiego. Jest to bodajże jedyne miasto w Radzastanie, które tak mocno emanuje przeszłością. Jaisalemer leżał na szlaku karawan z Indii do Azji Środkowej i właśnie dzięki temu szybko się wzbogacił. Kupcy i mieszkańcy zbudowali wiele wystawnych domów i rezydencji, bogato inkrustowanych drewnem oraz zdobionych żółtozłotym piaskowcem. Zobaczymy świątynie Jain – grupa pięciu świątyń, fort zbudowany w 1156r. przez radźpuckiego władcę Jaisala, a następnie umocniony przez jego sukcesorów, pyszniący się na szczycie 80-metrowego wzgórza Trikuta. W forcie znajduje się kilka przepięknych świątyń dżinijskich, które wzniesiono między XII a XV w. ku czci Rikhabdewdźi i Sambhawanthdźi. Nolceg w Jaisalmer.
Tego dnia odwiedzimy tutejsze haveli - Patwon-ki-Haveli, najciekawszą i najwspanialszą wśród haveli Jaisalmeru, powstałą w latach 1800-1860 z inicjatywy pięciu dźinijskich braci, którzy wzbogacili się na handlu biżuterią i delikatnymi brokatami; Salim Singh-ki-Haveli, dom zbudowany ok. 300 lat temu, którego część wciąż jest zamieszkiwana przez prywatnych właścicieli (Salim Singh pełnił funkcje premiera, gdy w Jaisalmerze była stolica stanu książęcego), haveli znajduje się u stóp wzgórza a piękny łukowaty dach zdobią cudne podpórki w kształcie pawi; Nathmal-ki-Haveli, rezydencja zbudowana pod koniec XIX wieku, należała do premiera, a lewe i prawe skrzydła budynku zostały wzniesione przez braci; są do siebie bardzo podobne, choć nie identyczne, haveli strzegą żółte słonie z piaskowca, a frontowe drzwi bez wahania można nazwać dziełem sztuki. Późnym popołudniem, wycieczka na wielbłądach na wydmy, gdzie będziemy obserwować spektakularny zachód słońca. Nocleg w Jaisalmer.
Po śniadaniu (trasa: 350 km – przejazd ok.7 godz.) udajemy się w kierunku „błękitnego miasta” - Jodhpuru, położonego na skraju pustyni Thar, które odbija echem opowieści o przeszłości miasta i pustyni, otoczonego murami obronnymi o długości 10 km zbudowanymi sto lat po założeniu miasta. Zwiedzimy położony na wzgórzu majestatyczny Fort Mehrangarth, w dalszym ciągu zarządzany przez dawnego maharadżę i jest to najbardziej imponujący fort w Radżastanie, następnie Jaswant Thanda - marmurowy królewski grobowiec maharadży Jaswanta Singha. Podziwiać będziemy Umaid Bhawan Palace, jedyny XX-wieczny pałac wybudowany przez kobiety. Jeśli czas pozwoli, zobaczymy charakterystyczne dla tego miasta budynki pomalowane na niebiesko, posmakujemy atmosfery miasta spacerując po krętych uliczkach i podpatrując codzienne życie mieszkańców. Nocleg w Jodhpur lub Rohet.
Przejazd (trasa: 175 km – przejazd ok.3,5 godz.) do Ranakhpur, gdzie zwiedzimy jedną z największych i najpotężniejszych świątyń dźinickich (Caumukha) w Indiach, która wchodzi w skład wspaniałego kompleksu. Kompleks z zewnątrz przypomina świątynie hinduskie, jednak wewnątrz wszystko wszystko w białym marmurze, z pięknie rzeźbionymi kolumnami, ścianami i sufitem, sprawia wrażenie sterylnie czystego i bardzo kruchego. Następnie przejazd (trasa: 100 km – przejazd ok.2,5 godz.) do Udajpuru - „białego miasta” położonego na terenie dawnego księstwa Mewaru. Księstwo Mewaru słynęło z tego że żaden władca nie schylił głowy przed koroną angielską, a Citor nigdy nie poddał się najazdom muzułmanów. Po klęsce Citoru książę Mewaru postanowił zbudować nad brzegami, ukrytego pośród gór, jeziora nową stolicę, którą nazwał swoim imieniem Udajpur. Nie było bogatszego miasta, ani też piękniejszego niż Udajpur. Na lata 1600-1700 przypada największy jego rozkwit. Udajpur olśniewa do dzisiaj swoją bajkową architekturą. To miasto, w którym odwiedzający może stwierdzić, że jego marzenie o Indiach się spełniło. Późnym popołudniem, wycieczka po jeziorze Pichola (jeśli będzie odpowiedni poziom wody w jeziorze). Nocleg w Udaipur.
Tego dnia zobaczymy największe atrakcje Udaipur. Zobaczymy pałac miejski - wybudowany przez Maharadżę Udai Singha - olśniewający pałac z marmuru, zlokalizowany nad brzegami jeziora Pichola. Majestatycznie położony na wzgórzu, otoczony balkonami, wieżami i kopułami tak samo zachwyca jak niepowtarzalne widoki na jezioro i miasto. Otoczony fortyfikacjami oraz bramą z potrójnym łukiem przy wejściu do Tripolia, stanowi doskonałe połączenie architektury średniowiecznej Europy i chińskiej. Na jednym z brzegów jeziora wybudowano piękny ogród który miał służyć 48 dziewicom - wchodzącym w skład posagu księżniczki - bezkresne trawniki, fontanny i alejki spacerowe,a wszystko w niezwykłej i niepowtarzalnej formie. Zobaczymy Pomnik Maharadży - Maharadża na koniu Chetak, który był znany ze świetnej jazdy , odwagi i kurażu. Nieopodal znajdują się ruiny pierwszego fortu w Udajpur i japońskich ogrodów. Wizyta w świątyni Jagdish. Nocleg w Udaipur.
Wczesna pobudka, transfer na lotnisko w Udaipur i przelot na Goa z przesiadką w Bombaju. Po przylocie do Bombaju odebranie bagaży, przejazd do hotelu na Goa. Nocleg w hotelu na Goa.
Goa – jedne z najpiękniejszych plaż na świecie już w latach 70. jak magnes przyciągały hipisów z Europy i USA. W ślad za nimi w latach 80-tych przyjeżdżali tam globtroterzy. Dzisiaj przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Ta niewielka enklawa w Indiach, gdzie kultura portugalska miesza się hinduistycznymi Indiami – to jeden z najpiękniejszych klejnotów indyjskiej mozaiki.
Pobyt w hotelu na Goa, wypoczynek, czas wolny.
Pobyt w hotelu na Goa, wypoczynek, czas wolny.
Wcześnie rano transfer na lotnisko na Goa, przelot do Bombaju. Po przylocie zwiedzanie Bombaju - stolicy stanu Maharashtra. Miasto często jest nazywane Bollywoodem, gdyż jest to stolica indyjskiej kinematografii. Tutejsze wytwórnie produkują rocznie najwięcej filmów na świecie. Zobaczymy Bramę Indii – łuk o wysokości 26 m, położony w południowej części miasta, wzniesiony dla uczczenia wizyty króla Anglii Jerzego V i jego małżonki, Marii. Następnie wizyta na głównym dworcu kolejowym Bombaju, znanym jako dawny Dworzec Wiktorii (UNESCO). Po południu czas wolny na zakupy i indywidualną eksplorację miasta. Następnie przejazd do hotelu, gdzie będą udostępnione pokoje na odświeżenie, przebranie, krótki odpoczynek. Kolacja pożegnalna. Transfer na lotnisko w Bombaju. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy (posiłki na pokładach samolotów).

Indie

Stolica: Nowe Delhi
Największe miasta: Bombaj, Delhi, Bangalore, Kalkuta, Madras, Hajdarabad, Pune, Surat, Kanpur, Lucknow
Język urzędowy: hindi (pomocniczy język angielski)
Waluta: 1 rupia indyjska = 100 pajs (paisa) (INR)
Ludność: 1147996000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4,5h
Podział administracyjny: Indie dzielą się na 28 stanów i 7 terytoriów (6związkowych i jedno stołeczne).

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie występują szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, choć można liczyć się ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę. W niektórych rejonach wskazane jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecane to szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i polio.

Lekarze
dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W rządowych szpitalach, większość usług jest darmowa, nawet dla turystów. Szpitale i lekarze prywatni pobierają opłaty za usługi, około kilkaset rupii.

Apteki
pracownicy aptek posiadają podstawową wiedzę medyczną i często potrafią pomóc w niektórych dolegliwościach. Nawet w najmniejszym indyjskim mieście działa przynajmniej jedna dobrze zaopatrzona apteka

Numer pogotowia: 102

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy, wymagany okres ważności paszportu to 12 miesięcy.
Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

 • upominki o wartości do 100 USD
 • 200 szt. papierosów
 • 1 l mocnego alkoholu

Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), skorup żółwi, wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.

Komunikacja

 •  Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast  oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo  niewielkich lokalnych linii lotniczych.
 •  Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze  deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to  znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić  korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają  sieci komunikacji podmiejskiej.
 •  Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy  planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości  zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i  deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy  ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.

Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.

Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.

W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić  kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.

Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.

Religia i kultura

Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).

Święta

Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.

 • Diwali –  Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
 • Durga-pudża –  święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
 • Holi –  święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
 • Pongal –  w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
 • Dżanamastami  – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com

INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV (https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.

 • Delhi – tętniąca życiem stolica Indii
 • Agra i Tadź Mahal – najpiękniejnszy budynek świata
 • Różowe miasto Jaipur – stolica Radżastanu
 • Wjazd na słoniach do Fortu Amber
 • Wizyta w słynnej świątyni szczurów – Karni Mata
 • Bikaner – wytworny styl pałaców, świątyń i haveli
 • Jaisalmer – najbardziej tajemnicze, niezwykłe i magiczne miasto Radżastanu
 • Jodhpur – „Błękitne Miasto” z najbardziej imponującym fortem w Radżastanie
 • Ranakpur – jedna z największych świątyń dźinijskich w Indiach
 • Udaipur – „Białe Miasto” nad jeziorem Pichola, z bajkową architekturą
 • Goa – rajskie plaże; mieszanka kultury hinduskiej z portugalską
 • Bombaj – gwarna i tłoczna metropolia ze słynną wytwórnią filmów Bollywood
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.