16 dni MALEZJA
MALEZJA – BRUNEI – BORNEO – SINGAPUR – wyprawa magiczna

Wycieczki do Malezji, Borneo i Singapuru

Malezja, Borneo, Singapur, Brunei - wycieczka

Wycieczka MALEZJA – BRUNEI – BORNEO – SINGAPUR: Bardzo ciekawa wycieczka, w trakcie której zwiedzimy trzy państwa:
Malezja – jest jednym z najnowocześniejschych i najbogatszych państw Azji Połudnowo-Wschodniej. Położona jest częściowo na Płw. Malajskim, a częściowo na wyspie Borneo…

Jest to kraj muzułmański ze stosunkowo umiarkowanym podejściem do islamu, barwny kulturowo, na co wpływ ma różnorodność etniczna i kolonialna przeszłość. Borneo to trzecia, co do wielkości, wyspa świata. Podziwiać na niej można unikalny ekosystem prawdizwej dżungli – z bogactwem fauny: nosacze, orangutany, langury, nietoperze, warany, liczne gatunki węży i ptaków. Bogaty jest także świat roślin: przepiękne orchidee, owadożerne dzbaneczniki i największy kwiat świata – raflezja Arnolda. Borneo to także imponujące systemy jaskiń oraz wioski interesujących, lokalnych plemion – np. Iban. Na borneańskim terytorium Malezji – swoją enklawę posiada Brunei Darussalam, będące sułtanatem i zarazem jednym z najmniejszych państw na świecie. Będziemy tam podziwiwać m.in. Pałac Sułtana, Centrum Regaliów i Meczet Sir Omara Ali’ego Saifuddiena. Podróż zakończymy w Singapurze, wysoko rozwiniętym mieście-państwie, które znane jest ze swojego bardzo restrykcyjnego podejścia do przepisów prawa. Na terytorium Singapuru obowiązuje wiele zakazów – m.in. zakaz używania gumy do żucia. Za łamanie zakazów w określonych miejscach grożą surowe kary – przykładowo 1000 USD za palenie papierosów w miejscu, gdzie jest to zabronione stosownym znakiem…

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Malezji! Nasza wycieczka MALEZJA – BRUNEI – BORNEO – SINGAPUR to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Malezji.
Przylot do Kuala Lumpur, przejazd do hotelu. Odpoczynek po podróży. Nocleg w Kuala Lumpur.
Przejazd do Malakka (UNESCO), najstarszego miasta Malezji założonego w 1403 roku przez hinduskiego arystokratę – księcia Parameswara z Sumatry. Zwiedzanie miasta: A 'famosa – symbol miasta; Muzeum Dziedzictwa Baba Nyonya; Chińskie Wzgórze Bukit China; świątynia Cheng Hoon Teng – najstarsza i najpotężniejsza świątynia Malakki poświęcona bogini miłosierdzia Kwan Yin; kościół Chrystusa z 1741 roku; meczet Kampung Kling, który zamiast kopuły wieńczy dach w kształcie piramidy a zamiast meczetu ma kwadratową pagodę; świątynia Poyyatha Vinayagar Moorthi – najstarsza hinduistyczna świątynia w Malakce. Nocleg w Kuala Lumpur.
Odkryjemy zarówno to co stare, jak to co nowe w Kuala Lumpur. Zobaczymy Pałac Króla (z zewnątrz) , Pomnik Narodowy, Plac Niepodległości oraz słynne bliźniacze wieże Petronas Twin Towers – do 2004 roku będące najwyższym budynkiem świata. Wybierzemy się także na panoramiczną przejażdżkę pełnymi wdzięku ulicami i cofniemy się w czasie, robiąc krótki postój w Muzeum Narodowym. Później wizyta w centrum rękodzieła oraz lokalnym butiku z czekoladą. Całości dopełni wizyta w świątyni Chan See Shu Yuen, w świątyni Sri Mahamariamman – najstarszej świątyni hinduistycznej w mieście oraz w chińskiej świątyni Stowarzyszenia See Shu Yuen. Następnie opuścimy metropolię i udamy się na zwiedzanie Jaskiń Batu odkrytych w 1878 roku. Największa z nich to obszerna Jaskinia Katedralna znajdująca się na głębokości 100 m. Nocleg w Kuala Lumpur.
Udamy się na wycieczkę do Putrajaya – administracyjnej stolicy Malezji. Miasteczko słynie ze swojego innowacyjnego i charakterystycznego designu, harmonizującego zarówno z przyrodą, jak i nowoczesnym rozwojem. Wiele tutejszych budynków, zabytków i mostów reprezentuje styl, inspirowany licznymi elementami architektonicznymi, zaczerpniętymi z nurtów: malajskich, mauretańskich, perskich, islamskich i europejskich. Podczas city tour zobaczymy: budynek Parlamentu (z zewnątrz) oraz ogromny meczet. Przejazd przez imponujące mosty oraz obok budynków rządowych. Transfer na lotnisko w Kuala Lumpur, wylot do Bandar Seri Begawan w Brunei Darussalam – najstarszym w regionie sułtanacie. Po przylocie do Brunei transfer do hotelu. Nocleg w Bandar Seri Begawan.
Zwiedzanie egzotycznego Bondar Seri Begawan, podczas którego zobaczymy wiele słynnych miejsc: Lapu, Dewan Majlis i Meczet Sir Omar Ali Saifuddien, Tamu (otwarty rynek), Muzeum Brunei, grobowiec piątego sułtana Brunei (Sultan Bolkiah 1485 – 1524), Centrum Regaliów, Pałac Sułtana z zewnątrz (Istana Nurul Iman). Wycieczka łodziami do dzielnicy domów na palach – Kampung nazywanej Wenecją Orientu. Wizyta w domu mieszkańców Brunei. Wycieczkę zakończy wizyta w nowym meczecie – Jame' Asr Hassani Bolkiah. Po wycieczce lądowy przejazd do Miri na Borneo. Nocleg w Miri.
Transfer na lotnisko w Miri na przelot do położonego w najbardziej niedostępnej części Borneo Parku Narodowego Gunung Mulu (UNESCO). Po przylocie przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po południu, wycieczka po terenie Parku Narodowego Mulu, w tym zwiedzanie jaskiń Deer i Lang. Wzbudzająca respekt jaskinia Deer ma najdłuższy na świecie korytarz ze wszystkich znanych jaskiń. W jaskini Lang znajdziemy stalaktyty I stalagmity. Następnie trasa powiedzie do punktu obserwacyjnego, gdzie będzie szansa zobaczenia nietoperzy, wylatujących z wejścia do jaskini (w zależności od warunków pogodowych). Nocleg w Parku Narodowym Mulu.
Wsiądziemy do tradycyjnej łodzi longboat, by z tej perspektywy eksplorować więcej wspaniałych jaskiń. Po drodze zatrzymamy się z krótką wizytą w osadzie Penan. Następnie, dotrzemy do Jaskini Wiatru, która swoją nazwę zawdzięcza swojej naturalnej cyrkulacji powietrza. Clearwater jest najdłuższym systemem jaskiń w Azji Południowo-Wschodniej. Główne wejście znajduje się na końcu spektakularnego 75-milowego systemu jaskiń. Kolejną będzie Jaskinia Czystej Wody, gdzie będzie okazja popływać w rześkiej, krystalicznie czystej wodzie. Transfer na lotnisko w Mulu na przelot do Kuching. Nocleg w Kuchning.
Udamy się na wycieczkę do Parku Narodowego Bako, uważanego za jeden z najpiękniejszych na Borneo. Ten mały półwysep, jest miejscem występowania siedmiu różnych ekosystemów lasu deszczowego, co warunkuje istnienie na jego obszarze niezwykłej różnorodności zwierząt i roślin. Najsłynniejszymi mieszkańcami Bako są dziwaczne małpy proboscis. Występują tutaj także langury, makaki, dziki, latające wiewiórki, jaszczurki oraz setki różnych gatunków ptaków. Na fascynujący świat tutejszej flory składają się przede wszystkim mangrowce, figowce dusiciele oraz dzbaneczniki. Nocleg w Kuching.
Wyjazd w 225-kilometrową podróż, która powiedzie przez tereny wiejskie pełne bujnej zieleni, na których mieszczą się pola ryżowe, ogrody pieprzowe i plantacje kauczukowe. Po drodze zatrzymamy się na rynku farmerskim Serian. W Lemanak wsiądziemy do łodzi longboat i popłyniemy rzeką Lemanak do odległych, tradycyjnych longhouse'ów, gdzie doświadczymy tradycyjnej gościnności ze strony rdzennej społeczności Iban. Zobaczymy 18. pokojowy komunalny długi dom, gdzie pod jednym dachem żyje około 18 rodzin z plemienia Iban. Będzie okazja by poznać inny sposób na życie, doświadczając wspólnego wieczoru z lokalną społecznością, pełnego tradycyjnych tańców, muzyki, gier oraz szklanki (lub dwóch szklanek) wina ryżowego (tuak). Nocleg w lokalnym domu w Lemanak.
Pobudka w rytmie naturalnych odgłosów dżungli. Będzie okazja spróbować swoich sił w tradycyjnej ceremonii, a następnie krótki spacer po okolicy longhouse'ów. Asysta ludności Iban sprawi, że dowiemy się czegoś więcej o tradycyjnych zastosowaniach roślin lasu deszczowego w kulturze tego plemienia. W zależności od dostępnego czasu, dostąpimy możliwości zjedzenia tradycyjnego lunchu Iban, zaserwowanego nad brzegiem rzeki. Nocleg w lokalnym domu w Lemanak.
Po śniadaniu wyjazd do Kuching i dalej na plażę w Damai. Nocleg w Damai.
Po śniadaniu wypoczynek, czas wolny. Nocleg w Damai.
Przejazd do Kuching, przelot do Singapuru. Po przylocie zwiedzanie Singapuru z pilotem: Małe Indie, Merlion, Dzielnica Finansowa, Chinatown. Nocleg w Singapurze.
Po śniadaniu opuszczenie pokojów. Następnie czas wolny lub wycieczka z pilotem do Sentosa, najpopularniejszego w Azji miejsca rozrywek, gdzie czeka na nas wiele atrakcji. Transfer na lotnisko w Singapurze, przelot do Europy
Przylot do Warszawy.

Malezja

Stolica: Kuala Lumpur
Największe miasta: Kuala Lumpur, Malakka, Kuala Kangsar, Kota Baharu, Kuching, wyspy: wyspy – Penang i Langkawi
Język urzędowy: malajski
Waluta: ringgit (MYR)
Ludność: 27730000 osób
Strefa czasowa: czas polski +7
Podział administracyjny: 13 stanów w tym 9 sułtanatów, oraz 3 terytoria federalne.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane obligatoryjnie, zaleca się szczepienia na żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny i polio. Udając się w rejon lasów tropikalnych należy zabezpieczyć się przed malarią.

Lekarze
opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest tanie, lecz poziom usług niski. Zaleca się korzystanie z usług lekarzy prywatnych.

Apteki
istnieje sieć dobrze zaopatrzonych aptek.

Numer pogotowia: 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy nie mają konieczności posiadania wizy wjazdowej przy pobycie do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma graniczeń dotyczących wywozu i przywozu lokalnej waluty. Wymagane jest jednak wypełnienie deklaracji i posiadanie zezwolenia na przywóz i wywóz kwoty ponad 1000 MYR oraz na wywóz równowartości ponad 10 tys. MYR w innych walutach, w tym w czekach podróżnych.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
na kuchnię malezyjską znaczący wpływ miały kuchnie chińska, hinduska i malajska. Większość dań oparta jest raczej na ryżu i makaronach .Najczęściej produkty te podawane są w postaci podsmażanej – makaron – mee goreng, ryż – nasi goreng. Najbardziej znanym daniem malajskim jest satay. Są to kawałki marynowanego mięsa wołowego lub drobiowego opiekane na węglu drzewnym, podawane w sosie z orzeszków ziemnych. Na śniadanie często jada się ”nasi lemak” – ryż z orzeszkami ziemnymi, kokosem i rybą. Popularnym deserem jest „ali batu campur” – schłodzona mieszanina lodów z fasolą, słodką kukurydzą i cukrem palmowym.

Napoje
w Malezji bardzo popularna jest herbata. W miejscowych kawiarniach podaje się ją ze skondensowanym mlekiem. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się soki, wyciskane na ulicznych straganach ze świeżych owoców.

W restauracji
w restauracjach i hotelach dolicza się do rachunku 10% napiwku za obsługę. W przypadku bardzo uprzejmej obsługi można dać dodatkowy niewielki napiwek.

Fotografowanie
nie można robić zdjęć bez zezwolenia osób fotografowanych. W świątyniach hinduskich zazwyczaj nie można robić zdjęć.

Woda
z kranu nie nadaje się do picia. Należy pić wodę tylko butelkowaną.. Nie należy też brać lodu do napojów.

Zasada prawej ręki
należy pamiętać, że muzułmanie i hindusi uważają lewą rękę za nieczystą. Należy wystrzegać się używania lewej ręki w kontaktach z mieszkańcami Malezji np.: płacąc w sklepie lub wręczając prezenty.

Zwyczaje
w Malezji nie targuje się zazwyczaj przy zakupie artykułów codziennego użytku. Jest to jednak wręcz obowiązkowe jeśli kupujemy pamiątki, antyki i inne artykuły zwykle poszukiwane przez turystów. Należy się targować nawet jeśli produkt posiada wywieszkę z ceną. To samo dotyczy przejazdów rikszą  i taksówkami.

Ostrzeżenie
handel narkotykami w Malezji karany jest śmiercią. Obce obywatelstwo nie chroni przed szubienicą. Za posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków grozi długoletnie więzienie lub chłosta wymierzona prętem z trzciny.

Religia i kultura

Malezja należy do krajów muzułmańskich. Niektóre święta są przypisane do konkretnych dat, ale wyznawcy hinduizmu, muzułmanie i Chińczycy używają kalendarza księżycowego, z tego powodu pory obchodów wielu uroczystości co roku się zmieniają.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń/luty – Chiński Nowy Rok
 • styczeń/luty – Hari Raya Puasa
 • marzec/kwiecień – Hari Raya Haji
 • kwiecień/maj – Awal Muharam
 • kwiecień/maj – Święto Wesak
 • 1 maja – Święto Pracy
 • pierwsza sobota czerwca – Urodziny Króla
 • czerwiec/lipiec – Urodziny Proroka
 • 31 sierpnia – Święto Narodowe (rocznica uzyskania niepodległości w 1957r.)
 • październik/listopad – Deepawali
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00, oraz w soboty od godziny 9.30 do 11.30. Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Bankomaty są ogólnodostępne.

Komunikacja

 • Autobus – sieć linii autobusowych jest dobrze rozwinięta, a bilety za przejazd nie są drogie. Autobusy państwowe kursują na liniach lokalnych, trasy dalekobieżne obsługują prywatni przewoźnicy.
 • Metro – w Kuala Lumpur – naziemne metro, wymaga wykupienia biletu do konkretnego przystanku.
 • Pociąg – kolej w Malezji zapewnia wygodne i niedrogie przejazdy. Funkcjonują zaledwie dwie linie. Jedna biegnie z Singapuru do Kuala Lumpur, a stamtąd do Butterworth i do Tajlandii. Od linii tej odchodzi w mieście Gemas druga linia, która prowadzi do Kuala Lipisu, a następnie do północno-wschodnich rejonów kraju. Kończy się w pobliżu Kota Baharu. Pociąg kursujący tą linią jest określany mianem kolei przez dżunglę.
 • Taksówki – taksówkarze zwykle pobierają opłaty zgodnie ze wskazaniami taksometru, zdarzają się jednak wyjątki, zwłaszcza w mniejszych miasteczkach.
 • Riksze – w wielu miastach są najlepszym środkiem lokomocji.

Poczta
urzędy pocztowe otwarte są codziennie, z wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca, niedzieli i świąt od godziny 8.30 do 17.00 W Kedah Kelantan i Terengganu urzędy pocztowe są zamknięte w piątki, w pierwszą sobotę miesiąca i w święta.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Kuala Lumpur
No. 10, Lorong Damai 9
Off Jalan Damai
55000 Kuala Lumpur
tel. (00-60 3) 2161 0805, 2161 0780
tel. dyżurny: (00-6012) 296 8410
fax: (00-603) 2161 0779, 2161 9924
e-mail: kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat RP w Kuching
Lot 154-156, 2nd floor, Jalan Sungai Padungan
93100 Kuching, Sarawak, Malaysia
tel.: (00-6082 ) 41-38-77
fax: (00-6082 ) 24-44-06
e-mail:
pol.kch@gmail.com


Singapur

Stolica: Singapur
Największe miasta: Singapur
Język urzędowy: angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Waluta: dolar singapurski (SGD)
Ludność: 4608000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h (w zimie), +6h (w lecie)
Podział administracyjny: Singapur podzielony jest na 5 regionów, które dzielą się na 55 dzielnic.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe do Singapuru nie są wymagane żadne świadectwa szczepień. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ występuje stałe zagrożenie zakażeniem wirusem dengi (wywoływanym poprzez ukąszenia komarów).

Lekarze
za usługi lekarskie płaci się gotówką. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, ale są zalecane ze względu na wysoki koszt ewentualnego leczenia. Koszt wizyty lekarskiej przekracza 80 SGD, a koszt doby w szpitalu wynosi od 200 do 2000 SGD.

Apteki
są ogólnodostępne i dobrze zaopatrzone.

Numer pogotowia: 995

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nie przekraczającego 90 dni. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny lub na dalszą podróż. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Zgodnie z singapurskimi przepisami celnymi całkowitym zakazem wwozu objęte są:
– alkohole i papierosy oznaczone – Singapore duty not paid
– papierosy oznaczone symbolem „E” na opakowaniach
– guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia w celach leczniczych)
– tytoń do żucia
– zapalniczki w kształcie pistoletów
– kontrolowane leki i środki psychotropowe
– zagrożone gatunki zwierząt i produkty z nich wytworzone
– sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki
– obsceniczne artykuły, publikacje pornograficzne – nagrania wideo i software
– reprodukcje/kopie publikacji objętych prawami autorskimi
– materiały o charakterze buntowniczym i wywrotowym

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia Singapuru, mającego kontakt ze wszystkimi kulturami świata stała się połączeniem zachodnich i europejskich dań ze wschodnimi zwyczajami kulinarnymi. Z kuchni chińskiej zaczerpnięto sposób gotowania w wokach oraz stosowanie egzotycznych przypraw i składników, takich jak limetta i dziki kardamon. Ryż podawany jest do bardzo wielu dań. Może  stanowić dodatek jak również składnik dania głównego. Do warzyw podawanych z ryżem często dodaje się sos rybny, papryczki chilli, czosnek i imbir. Bardzo popularna jest laxa – zupa, bardzo ostra, z jajkiem, krewetkami, kawałkami ryb, tofu i ryżowym makaronem. Inne popularne dania to: Char Siew – smażona wieprzowina w słodkim, pikantnym sosie, podawana z ryżem, Chicken Rice- delikatny i soczysty kurczak z ryżem, chili, imbirem i sosem sojowym, Kai Chok, potrawa kantońska, Kambing Soup – pikantna zupa z baraniny, Murtabah – placek z cebuli, jajka, warzyw i siekanego mięsa z indyjskim curry.

Napoje
popularnymi napojami są: sok z trzciny cukrowej i mleko kokosowe z syropem cukrowym. Tutejsze piwa mają nieco gorzkawy smak, ale są smaczne i orzeźwiające, niestety bardzo drogie.

Pamiątki
w Singapurze możemy kupić wszystko czego tylko zapragniemy: pamiątki, biżuterię najwyższej próby, dzieła sztuki, wyroby rzemieślnicze, sprzęt techniczny itd.

W restauracji
w singapurskich restauracjach nie ma zwyczaju dodawania napiwku do rachunku, ponieważ w cenę standardowo wliczana jest 10-procentowa opłata za usługę.

Uwaga
handel narkotykami podlega w Singapurze surowym karom, z karą śmierci włącznie.
W Singapurze bardzo rygorystycznie przestrzega się utrzymywania czystości w środkach komunikacji miejskiej oraz na terenie całego kraju. Za łamanie tych zaleceń grożą wysokie kary pieniężne (nie wolno wyrzucać niedopałków papierosów, zaśmiecać ulic i chodników, jeść i pić w środkach komunikacji miejskiej, palić papierosów w pomieszczeniach klimatyzowanych lub windach).

Religia i kultura

Ze względu na mieszankę kulturowo – etniczną w Singapurze nie można wyróżnić jednej wiodącej religii. Do najistotniejszych religii zaliczają się: islam, buddyzm, chrześcijaństwo i hinduizm.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • styczeń/luty – Chiński Nowy Rok
 • styczeń/luty – Thaipusam
 • styczeń/luty – Hari Raya Puasa
 • marzec/kwiecień – Wielki Piątek
 • kwiecień/maj – Hari Raya Haji
 • kwiecień/maj – Dzień Vesak
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 9 sierpnia – Święto Narodowe
 • październik/listopad – Deepavali (hinduskie powitanie nowego roku)
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
w Singapurze niemal na każdym kroku znajdują się banki realizujące czeki podróżne (do operacji potrzebny jest paszport) i skupujące walutę. Niektóre z banków wymieniają tylko gotówkę. Pieniądze można wymienić również w recepcjach oraz licznych oficjalnych kantorach.

Komunikacja

 • Autobus – autobusami można dostać się do większości miejsc w Singapurze, które kursują często i są relatywnie tanie. Opłaty wynoszą od 40 do 120 centów, w zależności od długości trasy.
 • Taxi – to bardzo lubiany i popularny środek transportu w Singapurze. Wszystkie pojazdy wyposażone są w taksometry i klimatyzację. Można je zamawiać telefonicznie bądź korzystać z postojów.
 • Singapore Mass Rapid Transit (MRT) – jest nowoczesnym, systemem pasażerskich pociągów z przystankami w całym mieście.

Poczta
urzędy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Singapurze
435 Orchard Road
17-02/03 Wisma Atria
Singapore 238877
tel. (00-65) 62 35 94 78
tel. dyżurny: (00-65) 96 73 85 48
fax: (0065) 62 35 94 79
Strona internetowa: www.singapore.polemb.net
e-mail: singapur.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Brunei

Stolica: Bandar Seri Begawan

Największe miasta: Bandar Seri Begawan, Kuala Belait, Seria

Język urzędowy: malajski

Waluta: dolar Brunei (BND)

Ludność: 381.300 osób

Strefa czasowa: czas polski +7h (w zimie) i +6h (w lecie)

Podział administracyjny: Brunei jest podzielone na 4 dystrykty (daerah): Belait, Brunei i Muara, Temburong, Tutong. Te natomiast dzielą się na „mukimy”.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Brunei do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Brunei Darussalam.

Przepisy celne:

Nie ma limitów dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Nie wolno wwozić artykułów spożywczych non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi islamu. Dopuszczalne jest wwiezienie przez osobę powyżej 17 roku życia 2 butelek alkoholu i 12 puszek piwa. Przemyt narkotyków karany jest śmiercią. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie ma podatku VAT.

Opieka zdrowotna:

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne i na bardzo dobrym poziomie.

Religia i obyczaje:

Dominującą religią jest islam (67 %). Buddyści stanowią13% społeczeństwa, chrześcijanie 10%, wyznawcy tradycyjnych religii chińskich 5%, pozostali 5%.

W Brunei wprowadzono islamskie prawo szariatu, ale, jak na razie, z ograniczonym stopniem wpływu na ludność niemuzułmańską. Niemniej, należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu. Chcąc coś wskazać (osobę, kierunek, rzecz) należy używać kciuka.

Komunikacja:

Nie ma ograniczeń. W Brunei można podróżować zarówno autobusem, jak i taksówką. Pomiędzy Bangar, a Bandar Seri Begawan można również podróżować statkiem lub łodzią. W większych miastach, a przede wszystkim w stolicy Brunei, funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta sieć autobusów miejskich, które stanowią główny środek transportu. Nie ma jednak możliwości sprawdzenia rozkładu ich jazdy. W stolicy jest wielu konkurujących ze sobą przewoźników.

Klimat:

Brunei leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego, ale kształtowanego pod wpływem wiatrów monsunowych. W kraju występują dwie długie pory deszczowe, rozdzielone dwoma okresami przejściowymi, gdzie intensywność opadów jest mniejsza. Od grudnia do marca, gdy wieje monsun północno-wschodni, deszcze padają niemal codziennie. Podobnie jest w okresie od maja do października, gdy wieje monsun południowo-zachodni. Przez te dwa okresy, w kraju występują obfite opady deszczu (od 2500 mm na wybrzeżu, do 4000 mm w górach), a średnia wilgotność względna powietrza utrzymuje się na poziomie ok. 97%. Dwa okresy przejściowe także są deszczowe, lecz opady nie są już tak bardzo intensywne. Przez cały rok w kraju częstym zjawiskiem są burze.

Temperatury mają zasadniczo przebieg typowy dla klimatu równikowego, gdzie przez cały rok jest gorąco, a wartości termiczne wahają się od 25 do 33°C.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Brunei Darussalam.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Kuala Lumpur (Malezja).

 

Ambasada RP w Kuala Lumpur

Adres: No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur
Adres korespondencyjny: P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia
E-mail: kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: (00-603-2161)-0805, 0780

 

Telefon alarmowy – wyłącznie w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji Konsula (poza godzinami urzędowania – np. zgony, wypadki, itp): +60 12 200 9224

 

Konsulat Honorowy RP w Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)

Konsul Adam Leslie On Bin Abdullah

Adres: C4&5, Simpang 209 Complex Pg Hj Damit PS, Jalan Pengubung Lambak, Kampong Lambak BB 1714, Bandar Seri Begawan

E-mail: polconsulbd@gmail.com

Tel.: +673 233 7233 / +673 233 3561 / +673 233 4560

MALEZJA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Malezji do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Malezji.

BRUNEI – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Brunei do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Brunei Darussalam.

SINGAPUR – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Singapuru do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Singapuru.

 • Kuala Lumpur – stolica Malezji w cieniu Petronas Twin Towers
 • Sri Mahamariamman – najstarsza świątynia hinduistyczna w mieście
 • Malakka – tygiel kulturowy; najstarsze miasto Malezji (UNESCO)
 • Imponujące Jaskinie Batu – miejsce hinduistycznych pielgrzymek
 • Putrajaya – administracyjna stolica Malezji – innowacyjny design i zrównoważony ekorozwój
 • Brunei – niewielki sułtanat ze stolicą w Bandar Seri Begawan
 • Kampung – „Wenecja Orientu”
 • P.N. Mulu – zwiedzanie interesujących jaskiń: Deer, Lang, Wind, Clearwater
 • P.N. Bako i dziwaczne małpy – nosacze
 • Lemanak – borneańska dżungla, spływ tradycyjną łodzią typu „longboat” i nocleg w „longhousie” plemienia Iban
 • Relaks na plaży w Damai
 • Singapur – państwo-miasto; kraj nakazów i zakazów
 • Sentosa – najpopularniejsze w Azji miejsce rozrywek
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.