15 dni EKWADOR - GALAPAGOS
EKWADOR - GALAPAGOS – magiczna wyprawa

Wycieczka do Ekwadoru i na Galapagos –

żółwie Galapagos, iguany, wycieczki do Quito

Wycieczka na Galapagos: Ekwador – to kraj, którego wyżynno-górzyste wnętrze przecina „Panamericana”, nazywana najpiękniejszą drogą świata, biegnącą zachodnim wybrzeżem Ameryki Południowej. Kiedy Hiszpanie podbili Ekwador w XVI w., kraj ten od dziesięcioleci był częścią Królestwa Inków. Żyje to osiemnaście procent wszystkich ziemskich ptaków i pochodzi stąd osiem procent wszystkich gatunków zwierząt oraz dziesięć procent gatunków roślin.

Ekwador jest ojczyzną tysiąca sześciuset czterdziestu gatunków ptaków, ponad miliona gatunków owadów, w tym około czterech i pół tysiąca odmian motyli, ponad siedmiuset gatunków gadów i płazów, ponad dwustu pięćdziesięciu gatunków ssaków, około dwudziestu pięciu tysięcy odmian drzew i ponadto trzech tysięcy rodzajów storczyków

Galapagos – w odległości ok.1000 km. od lądu stałego znajdują się należące do Ekwadoru wyspy, na których zachowała się jedyna w swoim rodzaju archaiczna fauna – ponad 400 unikalnych gatunków zwierząt i roślin. W skład archipelagu wchodzi 13 większych wysp, 6 mniejszych oraz 40 maleńkich wysepek. Ponadto wyspy powstały z ognia i na początku nie były niczym innym jak sterylną górą lawy. Pierwszymi mieszkańcami tych rejonów były ptaki morskie, które w swoich piórach lub przewodzie pokarmowym przynosiły nasiona. Lwy morskie, foki i pingwiny są dobrymi pływakami i też wkrótce tu zawitały. Galapagos to raj dla botaników i wszystkich kochających przyrodę. Wyspy słyną z licznych endemitów – obszarów, na których żyją gatunki niewystępujące nigdzie indziej na świecie.

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki na Galapagos znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Nasza wycieczka na Galapagos i do Ekwadoru to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie, powitane Uczestników. Przekazanie Uczestnikom dokumentów podroży. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Ekwadoru (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Quito transfer do hotelu. Nocleg w Quito.
Po śniadaniu zwiedzanie Quito. W programie zwiedzanie dzielnicy kolonialnej z najsłynniejszymi placami, kościołami budynkami kolonialnymi. Zobaczymy Plac Niepodległości, gdzie będziemy podziwiać Katedrę, Pałac Rządowy i Arcybiskupstwa, Bazylikę Quito – najstarszy kościół w Ameryce Południowej zbudowany z kamienia wulkanicznego. Zobaczymy również kościół La Compania, zbudowany przez Jezuitów w 1605r. będący harmonią kolumn, fryz, rzeźb, zbrojeń. Podziwianie miasta z punktu widokowego Panecillo. Przejazd do Środka Świata. Mitad del Mundo jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Quito, dokąd w 1736 r. przybyła francuska ekspedycja naukowa do Ekwadoru by ustalić położenie równika. Znajduje się tu pomnik, który mieści muzeum etnograficzne. Dowiemy się o stylu życia lokalnych mieszkańców, ubiorach oraz innych szczegółach z codziennego życia różnych grup etnicznych w Ekwadorze. Kolacja w restauracji z widokiem na starówkę – wyśmienita kuchnia i klimat Francji z lat 40-tych. Nocleg w Quito.
Po śniadaniu przejazd Północną Autostradą Panamerykańską w kierunku Otavalo. Po drodze krótki postój w Calderon – miasteczku, gdzie produkowane są słynne lalki masapan. Dalej podróż przez miasteczko Guayllabamba z jego typowymi drzewami owocowymi. Krótki postój przy autostradzie, gdzie zachwycą nas widoki ośnieżonych górskich szczytów oraz Jezioro San Pablo. Przekroczenie linii równika i dojazd do Otavalo.w północnej części Andów, miasta słynnego z targu i tradycji zachowanej kultury w naturalnym środowisku, gdzie Otavalenos (tubylcy) wymieniają i sprzedają wszelkiego rodzaju rzeczy. Można tam też spotkać szeroki wybór wyrobów rękodzielniczych. Lunch w niezwykłej hacjendzie, której gościem był m.in. Simon Bolívar. Nocleg w Quito.
Tego dnia po śniadaniu udamy się w kierunku jeziora Quilotoa, leżącego wewnątrz wygasłego krateru wulkanu. Jezioro jest uważane za najpiękniejsze w Ekwadorze. Niezwykła jest droga prowadząca wokół krateru z malowniczymi krajobrazami. Zejście w stronę laguny. Chętni drogę powrotną mogą pokonać na grzbietach mułów (płatne dodatkowo). Po lunchu przejazd do Banos, niewielkiego miasteczka otoczonego górami, z których spływają dzikie wodospady i ziejący w pobliżu wulkan Tungurahua... To właśnie dzięki wulkanowi stało się ono również atrakcją turystyczną, gdyż znajduje się tutaj wiele gorących leczniczych źródeł, w których kąpiel stanowi nie lada atrakcję. Nocleg w Banos.
Tego dnia czeka nas wiele atrakcji. Będzie okazja do skosztowania typowych wyrobów z trzciny cukrowej. Następnie zjazd kolejką linową tarabita – wodospad Manto de la Novia i dalej krótki trekking do wodospadu Pailon del Diablo. Po południu spacer po miasteczku słynącym z gorących źródeł oraz lokalnych przysmaków. Będzie również okazja by spróbować lokalnych słodkości, alkoholi czy świnki morskiej. Nocleg w Banos.
Po śniadaniu poznawanie okolic Banos. Udamy się na trekking w lasach deszczowych, obserwując zwierzynę i poznając miejscowa florę. Po lunchu wyjazd w kierunku Riobamba. Nocleg w okolicy Riobamba.
Po śniadaniu udamy się do Rezerwatu wulkanu Chimborazo, który jest najwyższym szczytem w Ekwadorze (6310m n.p.m.). Jak wiemy, Ziemia wybrzusza się na równiku – jest to więc punkt najbliższy Słońcu. Obędziemy trekking zboczem wulkanu delektując się widokami i podziwiając tutejszą florę. Po lunchu przejazd w kierunku Alausi. Nocleg w Alausi.
Tego dnia po śniadaniu czeka nas wyjątkowa przygoda, niezapomniana podróż trasą kolejową w Andach, jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie - El Nariz del Diablo, która jest również uznawana jako jedna z najtrudniejszych, a to za sprawą licznych przepaści i przełęczy. Na krótkich odcinkach pociąg pokonuje duże różnice wysokości, wokół malownicze góry, a tory wykute są w skałach. Widoki przyprawiają o zawrót głowy… Odwiedzimy również Ingaprica uznawane za jeden z najważniejszych kompleksów archeologicznych w Ekwadorze, gdzie znajdują się pozostałości kultury inkaskiej. Było to ważne centrum religijne, polityczne, militarne i administracyjne dla plemion Canari oraz Inków. Jednak w głównej mierze pełniła funkcję miejsca kultu religijnego oraz obserwatorium słońca i księżyca. Nocleg w Cuenca.
Po śniadaniu zwiedzanie Cuenca (pełna nazwa Santa Ana de los cuatro rios de Cuenca) określane jako kulturalna stolica kraju i nazywane również Atenami Ekwadoru. W starym centrum (UNESCO) panuje jeszcze nastrój z czasów kolonialnych, gdzie przy wybrukowanych uliczkach stoją stare kamieniczki i kościoły. W programie plac główny, Park Calderon, Katedra Nowa z jej różowym, marmurowym wnętrzem i wspaniałymi, kolorowymi witrażami, klasztor, pomnik El Rollo del Vecino, kościół San José de la Merced. Zawitamy również w miejsce, gdzie wyplatane są słynne kapelusze panama. Przejazd (ok. 3,5 godz.) do Guayaguil. Nocleg w Guayaquil.
Po śniadaniu przejazd ok. 1,45 godz. do rancha Estate w prowincji Los Rios. Odwiedzimy Haciendę Rodeo Grande, która jest farmą na powierzchni 3000 akrów, leżącą zaledwie 10 m n.p.m. Zobaczymy przylegające do Rodeo Grande plantacje bananów. Na 275. akrach z bananami pierwszej klasy produkuje się na export 13000 ton bananów rocznie. Farma otrzymałla certyfikat ISO 14.000 za ochronę środowiska oraz postawę jej pracowników. Hacienda Rodeo Grande posiada również ponad 100 byków i 1400 sztuk bydła. Późnym popołudniem powrót na nocleg do Guayaquil.
Po wczesnym śniadaniu przejazd (ok.3,5 godz.) na lotnisko w Guayaquil, przelot na Galapagos. Po przylocie na lotnisko w Baltra spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Następnie udajemy się na pierwszą przygodę na Galapagos – do Highlands Santa Cruz. Podróżując wybrzeżem Santa Cruz przez rejony rolnicze oraz w głąb mglistego lasu można będzie zobaczyć unikatowy gatunek endemicznej rośliny scalesie, żółwie olbrzymie w naturalnym środowisku, różne gatunki zięb Darwina i prawdopodobnie, najbardziej znany gatunek dzięcioła oraz zięby cerfidea jak również żarki. W tym dniu będziemy smakować lunch na Wyżynach (Highlands). Po południu udamy się do Puerto Ayora, gdzie wejdziemy na pokład statku – Daphne. Nocleg na jachcie na Galapagos.
Czekają nas dwa dni pełne wrażeń. Odwiedzimy wyspę Floreana. Odkryjemy dziwaczną, morską historię Zatoki Pocztowej, która ma najstarszy system pocztowy w obu Amerykach. W 1793r. została postawiona skrzynka pocztowa dla marynarzy aby mogli wysyłać swoje listy i pomagać w dostarczaniu ich do Europy i USA. Ten zwyczaj jest też kultywowany wśród gości odwiedzających Galapagos. Snorkeling jest także zaplanowany w tym czasie. Pójdziemy również wzdłuż brzegu do Punta Cormorant, gdzie piasek tworzą kryształy oliwinów, szklanych minerałów wulkanicznych, które dają plaży oliwkowo-zielony kolor. To najlepsze miejsce żeby zobaczyć lwy morskie. Będzie także jedna z najlepszych okazji aby zobaczyć różowe flamingi oraz inne ptaki wodne przebywające w lagunach. Spacer zaprowadzi tez do piaszczystej białej plaży na Wschodni Pacyfik, do miejsca gniazdowania zielonych żółwi. Przy brzegu zobaczymy słynny Devil’s Crown (Korona diabła) – wyerodowany stożek wulkanu oraz miejsce, gdzie odpoczywają ptaki wodne takie jak głuptaki, pelikany czy fregaty. Środek stożka jest wyjątkowym miejscem do snorkelingu. Będzie również możliwość zobaczenia płaszczek, lwów morskich, rekinów i żółwi.
Popłyniemy na wyspę Espańola – najbardziej na południe wysuniętą wyspę Galapagos i najbardziej spektakularną. Ze względu na swoje nieprzystępne położenie posiada dużą populację endemicznej fauny. Jest to miejsce rozrodu prawie wszystkich światowych 12 000 albatrosów galapagoskich oraz dom dla licznych kolonii głuptaków niebieskonogich i maskowych. Szlak ze złotych plaż, gdzie lwy morskie urządzają kąpiele a morskie iguany przechodzą do wody, poprowadzi przez kolonię głuptaków. Wysiądziemy w Punta Suarez, jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Galapagos. Szlak zaprowadzi nas na szczyt klifu i punkt widokowy, gdzie odkryjemy magiczną panoramę. Jeśli będziemy mieli szczęście, zobaczymy rytuał godowy prezentowany przez albatrosy (żeńska część populacji wybiera swoich partnerów na całe życie).
Następnie dojedziemy do Gardner Bay, która jest uważana za najpiękniejszą plaże na Galapagos, pełną lwów morskich oraz przedrzeźniaczy. Można cieszyć się plażowaniem lub spróbować nurkowania z fajką, co może być świetną zabawą z młodymi lwami morskimi oraz mnóstwem ryb. Skały wybrzeża są wspaniałą szansą na nurkowanie z rekinami rafowymi, żółwiami i wieloma gatunkami tropikalnych ryb.
Noclegi na jachcie na Galapagos.
Po wczesnym śniadaniu udamy się w kierunku Kicker Rock (Leon Dormido) – wspaniałej pozostałości bazaltowego krateru po środku morza, którego kształt przypomina śpiącego lwa. Skała wznosi się 150 metrów ponad powierzchnię i jest podzielona na dwie części przez wąski kanał. Płyniemy przez kanał z gniazdami ptaków wodnych, a po obu stronach łodzi dostrzeżemy ptaki tropikalne, morskie iguany, gniazdujące na skałach lwy morskie. Następnie przejazd na lotnisko w Baltra, przelot do Guayaquil. Przerwa tranzytowa. Przelot do Europy (nocny przelot do Warszawy - posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Warszawy.

Ekwador

Stolica: Quito

Największe miasta: Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo de los Colorados, Machala, Duran, Manta, Portoviejo, Loja

Język urzędowy: hiszpański

Waluta: dolar amerykański (USD)

Ludność: 16.144.000 osób

Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie) i -7h (w lecie)

Podział administracyjny: Ekwador jest podzielony na 22 prowincje (provincias) – jednostki administracyjne pierwszego rzędu. Prowincje z kolei dzielą się na 217 kantonów (cantones).

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.

Przepisy celne:

Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.

Religia i obyczaje:

Większość społeczeństwa Ekwadoru to katolicy. Obrządki chrześcijańskie powiązane są jednak z tradycjami indiańskimi – nakładają się na siebie i wzajemnie przeplatają. Święta katolickie obchodzone są hucznie, z procesjami, kwiatami i pięknymi kolorowymi strojami. Fiestowaniu towarzyszy śpiew, muzyka i ogólna wesołość. Szczególnym zjawiskiem jest obchodzenie świąt na wsiach, z dala od tłocznych miast.

Opieka zdrowotna:

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito – ok. 2800 m n.p.m. ) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha, bezsenność czy nawet torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim oraz unikanie w pierwszych dniach pobytu wyczerpujących zajęć. W razie utrzymujacych się objawów należy skorzystać z tlenu (butle posiada praktycznie każdy hotel) i bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Komunikacja:

Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo, na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską, potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. Ponieważ lotniska w Quito, Cuenca i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

Klimat:

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, jednakże ze względu na rzeźbę terenu klimat jest zróżnicowany. Na strefę wybrzeża dodatkowo ma wpływ zimny Prąd Peruwiański, który obmywa południową część ekwadorskiego wybrzeża. W strefie gór występuje piętrowość klimatyczna.

Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach. Regiony leżące na samym południu kraju mają nieco większe amplitudy termiczne, związane z występowaniem bardziej suchego klimatu podrównikowego. Na terenach leżących powyżej 1 000 m n.p.m. temperatury są bardziej umiarkowane i wynoszą od 16° do 18°. W wyższych partiach gór, powyżej 2 500 m n.p.m., jest chłodno i średnie wartości termiczne wynoszą od 12° do 15 °C, ponadto na terenach górskich występują duże dobowe wahania temperatur. Na wysokościach powyżej 4 000 m n.p.m. temperatury są już bardzo niskie i średnia dobowa nie przekracza 10 °C.

Opady są bardzo zróżnicowane. Południowa części wybrzeża to obszar będący pod wpływem Prądu Peruwiańskiego, który nie przynosi opadów deszczu, a co za tym idzie – średnia roczna opadowa wynosi tam w granicach 400-500 mm. Niewielkie, jak na strefę równikową, są także opady w kotlinach śródgórskich. Północne regiony otrzymują średnio 1 300 mm, zaś południowe jedynie 400 mm. Większe opady występują we wschodniej części kraju. Wschodnie przedgórza Andów i Nizina Amazonki otrzymują średnia powyżej 2 000 mm rocznie, zaś największe opady notuje się na północnym krańcu wybrzeża ekwadorskiego. Rocznie spada tam do 3 000 mm deszczu. Śnieg pada jedynie wysoko w górach, powyżej 4 000 m n.p.m.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady w Ekwadorze.

Obywatele RP, udający się w podróż na terytorium tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Limie (Peru).

Ambasada RP w Limie:

Adres: Av. Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, Peru

E-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl, lima@msz.gov.pl

Tel.: (00-51-1) 4713920 / 4713925 / 4714813

Tel. dyżurny (komórkowy) – należy używać tylko w sprawach nagłych i pilnych po godzinach pracy: (00-51) 999-400-552

 

EKWADOR – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.

  • Quito – stolica Ekwadoru, kolonialna perła w Andach
  • Otavalo – miasto słynne z targu i tradycji zachowanej kultury
  • Niezwykłe hacjendy
  • Banos – wyprawa do dżungli – orchidee, mangrowce, kakaowce
  • Przejazd kolejką linową tarbita
  • Rezerwat wulkanu Chimborazo, który jest najwyższym szczytem w Ekwadorze
  • niezapomniana podróż trasą kolejową w Andach, jedną z najbardziej malowniczych tras na świecie – El Nariz del Diablo
  • Słynne Cuenca i kapelusze panama
  • Galapagos – słynne żółwie słoniowe
Kalkulację kosztów przygotowano dla grupy min. 12. osób płacących. Mniejsza ilość Uczestników może spowodować zmianę ceny. Rozliczenie ceny podanej w USD wg kursu sprzedaży USD - tabela ING Bank Śląski na dzień dokonania pełnej wpłaty. Kolejność zwiedzania może się zmienić – warunkują to przejazdy, lokalne święta, okoliczności obiektywne. Program może ulec też zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia - zostanie wówczas zaproponowane alternatywne rozwiązania zastępcze. Rozkłady przelotów podano wg czasów lokalnych. Linie lotnicze zastrzegają sobie możliwość wprowadzenia zmian w rozkładach przelotów. Cena biletu lotniczego na dzień 15.03.2017r. Nie zostały dokonane rezerwacje miejsc. Ostateczna cena biletu obowiązuje z dnia jego wystawienia. Ceny biletów wstępu, karty imigracyjnej i opłaty wjazdowej na Galapagos wg taryf na dzień 15.03.2017r. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, karty imigracyjnej i opłaty wjazdowej na Galapagos.