Wycieczka na Islandię
Wycieczka dookoła Islandii
ISLANDIA: magiczna wyprawa dookoła wyspy
Islandia jest krajem pod wieloma względami niezwykłym, w którym na własne oczy można obserwować procesy geologiczne i przekonać się o potędze sił geotermalnych. Z pewnością wycieczka na Islandię to ciekawe doświadczenie, które na zawsze pozostaje w pamięci. Co takiego wyjątkowe oferuje wyspa? Przez Półwysep Reykjanes przebiega dolina ryftowa, będąca częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, oddzielająca dwie płyty tektoniczne: północnoamerykańską i eurazjatycką. Wycieczka na Islandie czeka!
Na Islandii skały i lawa przybierają niesamowite formy, które mogą zawładnąć wyobraźnią każdego przybysza. Krajobraz ożywia woda. Ponadto są tu cudowne wodospady, potoki, jeziora, lodowce i ocean. Czystym, wilgotnym powietrzem oddycha się pełną piersią. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: przyrodnik, ornitolog, wędkarz czy wędrowiec. Na Islandii znajdują się liczne lodowce, w tym największy w Europie – Vatanajökull. Ponadto są tam także laguny, po których pływają góry lodowe. Istotnym elementem krajobrazu są także wulkany, stąd często napotykamy przejawy zjawisk wulkanicznych – gorące źródła, gejzery, fumarole, pola błotne i lawowe.
Wycieczki na Islandię cieszą się dużą popularnością wśród osób, które szukają alternatywy dla najpopularniejszych kierunków turystycznych. Jeżeli również i Ty marzysz o tym, aby podziwiać zorzę polarną wybierz nasze wycieczki do Norwegii lub właśnie na Islandię. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem wycieczek.
Program
Dzień 1 Warszawa – Keflavik – Reykjavik (-/-/-)
Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Keflaviku, transfer do hotelu i nocleg. Nocleg w hotelu Hotel Tjarna Keflavik*** lub w podobnym.
Dzień 2 Park Narodowy Pingvellir – Gullfoss – Geysir (S/-/-)
Zwiedzanie Reykjaviku najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata. Miasto zamieszkuje ok. 120 tys. osób. Wokół całego stołecznego regionu koncentruje się aż trzy piąte ogółu ludności Islandii. Następnie udamy się na eksplorację terenów Parku Narodowego Pingvellir. W jego granicach znajduje się skalista równina Almannagja, na której zbierali się co roku wszyscy mieszkańcy wyspy – najstarszy pierwowzór współczesnego parlamentu. Następnie wizyta nad wodospadem Gullfoss („Złoty Wodospad”), uznawanym za jeden z najpiękniejszych na Islandii. W programie także największy na Islandii czynny gejzer – Strokkur oraz słynny Geysir. Nocleg w hotelu Hotel Hótel Kvika lub w podobnym.
Dzień 3 Wodospady Seljalandsfoss i Gljúfrafoss – Skogar – Dyrholaey – Vik (S/-/-)
Tego dnia udamy się na wybrzeże, do miejsca zwanego Dyrholaey, gdzie można podziwiać malownicze formacje skalne – na bazaltowych ścianach gniazdują liczne ptaki morskie, w tym maskonury. Po drodze wizyta przy malowniczych wodospadach: Seljalandsfoss, Gljúfrafoss i Skogarfoss oraz zwiedzanie muzeum regionalnego we wsi Skogar. Następnie przejazd do Vik i zwiedzanie czarnych plaż – jednych z najbardziej atrakcyjnych bazaltowych plaż na świecie. Nocleg w hotelu Fosshotel Nupar*** lub w podobnym.
Dzień 4 Jokulsarlon – P.N. Skaftafell – Djupivogur (S/-/-)
Wizyta w Parku Narodowym Skaftafell oraz przejście malowniczą ścieżką do punktu widokowego Sjonarnipa skąd rozpościera się bajkowy widok na język lodowca. Następnie przejazd do Jokulsarlon. Po drodze widok na największy lodowiec Europy – Vatnajokull. Następnie udamy się nad jezioro zasilane wodą z tego lodowca i podpłyniemy łodzią aż do jego krawędzi (rejs płatny dodatkowo – ok. 40 EUR / os.). Dalszy przyjazd na wschodnie wybrzeże. Nocleg w hotelu Hotel Stadarborg lub w podobnym.
Dzień 5 Seyðisfjörður – Gufufoss – Detiffos (S/-/-)
Zwiedzanie Seyðisfjörður – najpiękniejszego miasteczka na całej Islandii, otoczonego przez bajkowe fiordy wschodnie. Następnie postój przy malowniczym wodospadzie Gufufoss. Tego dnia odwiedzimy także wodospad Detiffos – jeden z najbogatszych w energię wodospadów Europy. Nocleg w hotelu Fosshotel Husavik*** lub w podobnym.
Dzień 6 Jezioro Myvatn – Hverarond – Goðafoss – Akureyri (S/-/-)
Rano, dla chętnych rejs statkiem na poszukiwanie wielorybów. Następnie zobaczymy jezioro Myvatn, słynące z lawowych słupów bazaltowych, wynurzających się z tafli jeziora. Postój na polu geotermalnym pod górą Namafjall i spacer po terenie Hverarond, pośród fumaroli, solfatarów i jeziorek błotnych. Następnie wodospad Goðafoss i przyjazd do Akureyri. Miejscowość ta ma do zaoferowania jedne z najpiękniejszych w kraju, drewnianych budynków, starannie odrestaurowanych i przywróconych do czasów świetności. Nocleg w hotelu Hótel Dalvík*** lub w podobnym.
Dzień 7 Hvitserkur – Snæfellsnes (S/-/-)
Tego dnia zobaczymy Hvitserkur – samotnie, niewzruszenie wystającą z morza, malowniczą 15-metrową skałę. Nieopodal czeka nas spotkanie ze stadem fok. Zazwyczaj wylegują się na przeciwległym brzegu, bywa jednak, że podpływają bardzo blisko. Niemniej nawet, z tej dalszej perspektywy można dojrzeć je gołym okiem. P półwyspu Snæfellsnes. Nocleg w hotelu Hótel Rjúkandi*** lub w podobnym.
Dzień 8 Kirkjufellsfoss – Arnarstapi – Blue Lagoon (S/-/-)
Zwiedzanie półwyspu Snæfellsnes. Wizyta przy wodospadzie Kirkjufellsfoss oraz w otoczonym bazaltowymi skałami Porcie Arnarstapi. Po południu, dla chętnych czas na odpoczynek w gorących źródłach Blue Lagoon (cena – ok. 70 EUR / os.). Błękitna Laguna to uzdrowisko położone w obszarze geotermalnym w południowo-zachodniej Islandii, łączy niezwykłe walory krajobrazowe – kontrast błękitno-mlecznej wody z czarno-brązową pokrywą lawy oraz wyjątkowe właściwości pielęgnacyjno-lecznicze. National Geographic umieścił ją na swojej liście 25 cudów świata, argumentując że „dymiące baseny o turkusowej barwie zamknięte w wulkanicznej pułapce przypominają krajobraz z innej planety”. Późnym wieczorem transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.
Dzień 9 Keflavik – Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy w godzinach porannych.
Informacje
Islandia
Stolica: Reykjavik
Największe miasta: Reykjavik, Kopavogur, Hafnarfjordur, Akureyri, Keflavik, Gardabaer
Język urzędowy: islandzki
Waluta: korona islandzka (ISK)
Ludność: 325.670 osób
Strefa czasowa: czas polski -1h (w zimie) i -2h (w lecie)
Podział administracyjny: Islandia podzielona jest na 23 regiony administracyjne (sysla) oraz 14 niezależnych miast, czyli kaupstadur. Na poziomie lokalnym wyróżnia się 104 gminy (hreppur), które zajmują się oświatą, transportem i zagospodarowaniem przestrzeni.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.
Przepisy celne:
Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:
– żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartości 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych),
– napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub
1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub
3 litra wina i 6 litrów piwa, lub
12 litrów piwa.
– 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych,
Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.
Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.
Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is.
Opieka zdrowotna:
W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego – po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nieubezpieczonej są bardzo wysokie.
Religia i obyczaje:
Religią państwową w Islandii jest luteranizm. Do Islandzkiego Kościoła Luterańskiego należy 75,1% Islandczyków. Katolicy natomiast stanowią 3,5% ludności. W Islandii działa także wiele mniejszych grup chrześcijańskich, jak: Wolny Kościół Luterański Rejkiawiku – 2,9%, Wolny Kościół Luterański Hafnarfjorduru – 1,9%, a także pewna liczba zborów zielonoświątkowych i adwentystycznych. Mimo wszystko, Islandczycy są dość swobonie związani z religią.
Komunikacja:
Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych, niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nieutwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę „off-road” poza wyznaczonymi miejscami.
Klimat:
Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.
Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Reykjaviku:
Adres: Islandia, 105 Reykjavík, Thorunnartun 2
E-mail:
Tel.: +354 520 50 50
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie: Warszawa/Keflavik/Warszawa,
- 7 noclegów w hotelach zgodnie z programem (wszystkie pokoje z prywatną łazienką)
- wyżywienie wg programu - 7 śniadań,
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- opiekę kierowcy / pilota / tłumacza doskonale znającego Islandię,
- opłatę wjazdową do Islandii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- opłatę wylotową z Islandii,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do posiłków,
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 20 EUR),
- napiwków, wydatków osobistych,
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os.: 650 EUR,
Wizy
ISLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.
Atrakcje
- Zwiedzanie Reykjavíku – najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata
- Hverarond – gorące baseny błotne
- Złoty Krąg – Park Narodowy Pingvellir, wodospad Gullfoss oraz słynny Geysir
- Park Narodowy Skaftafell
- Jokulsarlon – jezioro powstające z topniejącego lodowca Vatnajökull
- Hvitserkur – czyli legendarny troll zamieniony w majestatyczną skałę