11 dni ISLANDIA
ISLANDIA: majestatyczne fiordy zachodnie, lodowce, gejzery i wodospady

Wycieczka na Islandię

Wycieczka dookoła Islandii

Islandia jest krajem pod wieloma względami niezwykłym, w którym na własne oczy można obserwować procesy geologiczne i przekonać się o potędze sił geotermalnych. Wycieczka na Islandię to ciekawe doświadczenie, które na zawsze pozostaje w pamięci. Co takiego wyjątkowe oferuje wyspa? Przez Półwysep Reykjanes przebiega dolina ryftowa, będąca częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, oddzielająca dwie płyty tektoniczne: północnoamerykańską i eurazjatycką.

Na Islandii skały i lawa przybierają niesamowite formy, które mogą zawładnąć wyobraźnią każdego przybysza. Krajobraz ożywia woda. Są tu cudowne wodospady, potoki, jeziora, lodowce i ocean. Czystym, wilgotnym powietrzem oddycha się pełną piersią. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: przyrodnik, ornitolog, wędkarz czy wędrowiec. Na Islandii znajdują się liczne lodowce, w tym największy w Europie – Vatanajökull. Są tam także laguny, po których pływają góry lodowe. Istotnym elementem krajobrazu są także wulkany, stąd często napotykamy przejawy zjawisk wulkanicznych – gorące źródła, gejzery, fumarole, pola błotne i lawowe.

Wycieczki na Islandię cieszą się dużą popularnością wśród osób, które szukają alternatywy dla najpopularniejszych kierunków turystycznych. Jeżeli również i Ty marzysz o tym, aby podziwiać zorzę polarną wybierz nasze wycieczki do Norwegii lub właśnie na Islandię. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym planem wycieczek.

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Keflaviku, transfer do hotelu, nocleg.
Po śniadaniu przejazd nad bajkowe jezioro wulkaniczne Kerið, znajdujące się wewnątrz krateru wulkanu Grímsnes i zwiedzanie miasteczka Skálholt – pierwszej siedziby biskupstwa na Islandii w XI wieku. Następnie udamy się na eksplorację terenów Parku Narodowego Pingvellir. W jego granicach znajduje się skalista równina Almannagja, na której zbierali się co roku wszyscy mieszkańcy wyspy – najstarszy pierwowzór współczesnego parlamentu. Następnie wizyta nad wodospadem Gullfoss ("Złoty Wodospad"), uznawanym za jeden z najpiękniejszych na Islandii. W programie także największy na Islandii czynny gejzer – Strokkur oraz słynny – Geysir.
Po śniadaniu zobaczymy Seljalandsfoss – malowniczy wodospad za którym można przejść. Następnie spacer do ukrytego w skałach wodospadu Gljúfrafoss. Przejazd pod wulkan Eyjafjallajokull – wizyta w punkcie informacyjnym, odnoszącym się do erupcji z kwietnia 2010. Zwiedzanie muzeum regionalnego we wsi Skogar, a także postój przy zapierającym dech w piersiach wodospadzie Skogarfoss. Następnie udamy się na wybrzeże, do miejsca zwanego Dyrholaey, gdzie można podziwiać malownicze formacje skalne - na bazaltowych ścianach gniazdują liczne ptaki morskie, w tym maskonury. Przejazd do Vik i zwiedzanie czarnych plaż - jednych z najbardziej atrakcyjnych bazaltowych plaż na świecie.
Postój w Parku Narodowym Skaftafell oraz przejście ścieżką do wodospadu Svartifoss. Następnie wizyta w urzekającym kościółku torfowym w Hof. Przejazd do Jokulsarlon. Malownicza sesja zdjęciowa nad jeziorem Jokulsarlon powstającym z wody z topniejącego lodowca Vatnajökull. Następnie udamy się nad jezioro Fjallsarlon zasilane wodą z tego największego lodowca Europy. Dla chętnych rejs łodzią aż do krawędzi lodowca (rejs płatny dodatkowo – ok. 40 EUR / os.). Przejazd do Djupivogur i spacer po malowniczym miasteczku.
Przyjazd na wschodnie wybrzeże. Po drodze oczy będą cieszyć wspaniałe krajobrazy gór pokrytych wieloletnim śniegiem, przejazd drogą prowadzącą wzdłuż fiordów. Przejazd częściowo wzdłuż jeziora Lagarfljót i przez najbardziej zalesioną dolinę Islandii. Następnie spacer do wodpspadu Hengifoss. Przejazd przez teren, na którym rzeka Jokulsa tworzy wodospady: Sellfoss oraz Dettifoss. Spacer do wodospadów Detifoss i Sellfoss. Detifoss to jeden z najbogatszych w energię wodospadów Europy. Następnie wizyta nad jeziorem Myvatn, słynącym z labiryntu lawowych słupów bazaltowych, wynurzających się z tafli jeziora. Dla chętnych – pobyt na termalnych basenach w Myvatn.
Po śniadaniu zwiedzanie atrakcji wokół Myvatn. Przejazd do Skutustadagigar. Znajduje się tutaj skupisko tzw. pseudokraterów ukrztałtowanych przez lawę. Miejsce przypomina iście księżycowy krajobraz. Następnie przejazd do Hofdi, gdzie zobaczymy bazaltowe słupy malowniczo wystające z jeziora Myvatn. Wizyta w Dimmuborgir – bazaltowym „skalnym mieście”. Następnie przejazd na najbardziej malownicze pole termalne Leirhnjukur i do Grjotagja - groty wypełnionej krystalicznie czystą, błękitną, geotermalną wodą. Przyjazd do Akureyri. Miejscowość ta ma do zaoferowania jedne z najpiękniejszych w kraju, drewnianych budynków, starannie odrestaurowanych i przywróconych do czasów świetności. Nocleg w Akureyri.
Po śniadaniu zwiedzanie Akureyri: kościół, ogród botaniczny i wizyta w kultowej lodziarni Brynja. Tego dnia zobaczymy także Hvitserkur – samotnie, niewzruszenie wystającą z morza, malowniczą 15-metrową skałę. Nieopodal czeka nas spotkanie ze stadem fok. Zazwyczaj wylegują się na przeciwległym brzegu, bywa jednak, że podpływają bardzo blisko. Niemniej nawet, z tej dalszej perspektywy można dojrzeć je gołym okiem. Dalszy przejazd w kierunku fiordów zachodnich.
Przejazd do Látrabjarg, który jest najdalej na zachód wysuniętym punktem Islandii, gdzie będziemy podziwiać majestatyczne fiordy zachodnie, ich dziewicze piękno oraz stada maskonurów. Następnie przejazd na Rauðisandur Beach - czyli Czerwoną Plażę. Piasek zmienia tu swoją barwę od koloru białego, poprzez żółty, pomarańczowy, aż do czerwonego, a nawet czarnego, a wszystko w zależności od światła i pogody. Przejazd nad bajkowy wodospad Fjallfoss. Wysoki na 100 metrów wodospad charakteryzuje się szeroką, schodkową kaskadą, poniżej której znajduje się wiele małych wodospadów. Po drodze możliwość kąpieli w sadzawce termalnej Hellalaug.
Przejazd w okolice trzech kraterów wulkanicznych – wejście na jeden z nich (Grabrok). Przejazd pod Gerduberg (skalna ściana złożona z wysokich, bazaltowych kolumn). Następnie wizyta na malowniczej plaży Ytri Tunga i możliwość obserwacji fok. Przejazd do malowniczego, skalnego wąwozu Raudfeldsgja. Przejazd do Reykjaviku.
Śniadanie w hotelu. Następnie spacer z przewodnikiem po Reykjaviku, najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata. Miasto zamieszkuje ok. 120 tys. osób. Wokół całego stołecznego regionu koncentruje się aż trzy piąte ogółu ludności Islandii. Zwiedzanie centrum Reykjaviku: katedra protestancka, najstarszy na świecie, współcześnie działający, gmach parlamentu, stara dzielnica portowa, kościół Hallgrimskirkja, ratusz nad jeziorem. Następnie przejazd na półwysep Reykjanes, gdzie zobaczymy malownicze jezioro Kleifarvatn i elektrownie geotermalną Reykjanesvirkjun. Następnym punktem naszej wycieczki po Reykjanes będzie most między kontynentami Ameryką i Europą – Bru Milli Heimsalfa. Następnie spacer do latarni morskiej w Garður, oraz zwiedzanie malowniczego kościółka w Hafnir.
Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Islandia

Stolica: Reykjavik

Największe miasta: Reykjavik, Kopavogur, Hafnarfjordur, Akureyri, Keflavik, Gardabaer

Język urzędowy: islandzki

Waluta: korona islandzka (ISK)

Ludność: 325.670 osób

Strefa czasowa: czas polski -1h (w zimie) i -2h (w lecie)

Podział administracyjny: Islandia podzielona jest na 23 regiony administracyjne (sysla) oraz 14 niezależnych miast, czyli kaupstadur. Na poziomie lokalnym wyróżnia się 104 gminy (hreppur), które zajmują się oświatą, transportem i zagospodarowaniem przestrzeni.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:

– żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartości 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych),

– napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub
1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub
3 litra wina i 6 litrów piwa, lub
12 litrów piwa.

– 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych,

Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.

Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.

Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is.

Opieka zdrowotna:

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego – po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nieubezpieczonej są bardzo wysokie.

Religia i obyczaje:

Religią państwową w Islandii jest luteranizm. Do Islandzkiego Kościoła Luterańskiego należy 75,1% Islandczyków. Katolicy natomiast stanowią 3,5% ludności. W Islandii działa także wiele mniejszych grup chrześcijańskich, jak: Wolny Kościół Luterański Rejkiawiku – 2,9%, Wolny Kościół Luterański Hafnarfjorduru – 1,9%, a także pewna liczba zborów zielonoświątkowych i adwentystycznych. Mimo wszystko, Islandczycy są dość swobonie związani z religią.

Komunikacja:

Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych, niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nieutwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę „off-road” poza wyznaczonymi miejscami.

Klimat:

Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.

Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Reykjaviku:

Adres: Islandia, 105 Reykjavík, Thorunnartun 2

E-mail: reykjavik.info@msz.gov.pl

Tel.: +354 520 50 50

ISLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • Fiordy Zachodnie
  • Zwiedzanie Reykjavíku – najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata
  • Hverarond – gorące baseny błotne
  • Złoty Krąg – Park Narodowy Pingvellir, wodospad Gullfoss oraz słynny Geysir
  • Park Narodowy Skaftafell
  • Jokulsarlon – jezioro powstające z topniejącego lodowca Vatnajökull
  • Hvitserkur – czyli legendarny troll zamieniony w majestatyczną skałę
Kalkulacja dla grupy 08.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.