21 dni MADAGASKAR
MADAGASKAR: wielka wyprawa na wyspę lemurów i baobabów

Wycieczka na Madagaskar

park Narodowy Isalo - wycieczki

Wycieczka na Madagaskar

Ogromne baobaby, lemury, różnobarwne kameleony – „Czerwona Wyspa”, będąca największym ze światowych eksporterów wanilii – to Madagaskar. Wycieczki, które w ten rejon świata organizuje Łachmański Travel, to pasjonująca przygoda, którą będziesz wspominać do końca życia. Wycieczka na Madagaskar czeka!

Czwarta co do wielkości wyspa na świecie jest jednym z niewielu miejsc, gdzie zachowały się endemiczne gatunki roślin i zwierząt. To gatunki, których nie można spotkać nigdzie indziej. I choć warunki bytowe w wielu wioskach są trudne, a niektóre drogi, zwłaszcza w porze deszczowej, stają się całkowicie nieprzejezdne – to jednak Madagaskar ma w sobie magię, która przyciąga turystów niezliczoną ilością kontrastów i zróżnicowaniem krajobrazów. Tu czas płynie zupełnie innym rytmem! Ponadto, pobyt na wyspie umilą niewątpliwie jej rdzenni mieszkańcy – Malgasze, znani ze swojej gościnności i uprzejmości.

Madagaskar jest niezwykle fascynującym miejscem, gdzie można zobaczyć unikalne cuda świata przyrody, a także wyciszyć się i zrelaksować. To także ciekawy kierunek podróży dla osób, które pokochały rdzenną Afrykę podczas wycieczki do Etiopii czy Kenii. Zetknięcie z madagaskarską rzeczywistością będzie dla nich zaskakującym i ciekawym kontrastem. Obejrzyj nasze fotorelacje z dotychczasowych wycieczek na Madagaskar i nie zwlekaj z rezerwacją wakacji życia!

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Antanarivo (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Antanarivo odprawa graniczna, odebranie bagaży, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w Antanarivo.
(Trasa ok. 160 km – czas przejazdu ok. 3 godz.). Przejazd przez wielkie lasy eukaliptusowe w kierunku Rezerwatu Andasibe. Będzie nam towarzyszyć typowa wyżynna sceneria ze zboczami pokrytymi tarasami, polami ryżowymi, fragmentami lasów deszczowych. Miniemy Mandrakę i zatrzymamy się, by odwiedzić prywatną farmę – centrum hodowli i rozmnażania Pereyras, która jest domem dla wielu gatunków motyli, kameleonów, gadów i innych zwierząt. Po przyjeździe do Adasibe zakwaterowanie. Po południu wizyta w prywatnym rezerwacie Vakona, gdzie zobaczymy krokodyle i lemury, etc.
Wizyta w Rezerwacie Andasibe, nazywanym również Analamazaotra, gdzie można zobaczyć największe lemury żyjące na Madagaskarze: Indri Indri – gatunek endemiczny, występujący tylko w tym regionie. Jest to największy z lemurów (długość ciała: 65 cm; waga: ok. 25 kg), a zarazem najgłośniejszy, znany ze swojego „lamentowania”. W przeciwieństwie do innych lemurów – nie posiada on ogona. Jako jedyny gatunek jest monogamiczny – w przypadku śmierci partnera, indris spędza resztę życia samotnie, wychowując potomstwo. Ten rezerwat jest także domem dla 11 innych gatunków lemurów (dziennych i nocnych), w tym: lemura płowego, lemura czerwonobrzuchego, lemura wełnistego, maki szerego, czy lemura wari. Podczas wędrówki po lesie można także zaobserwować tajemnicze gatunki owadów, kamelony, tenreki (kretojeże) i barwne gatunki ptaków. Następnie czeka nas wycieczka kajakami o rezerwacie Vakona. Dopłyniemy do małego sanktuarium lemurów, gdzie w wyjątkowych okolicznościach będziemy mogli niepowtarzalne zdjęcia tym pięknym ssakom.
Wyjazd do Manambato (ok. 3 godz.), które oferuje piękne, piaszczyste plaże nad Jeziorem Rasoabe, wzdłuż których będziemy płynąć podczas rejsu po Kanale Pangalane. Po ok. godzinie podróży, dotrzemy na brzeg jeziora Ampitabe, gdzie zlokalizowany jest hotel. Okoliczna sceneria, wypełniona bujną roślinnością, określana jest mianem: „krainy snów”. Po zapadnięciu zmroku wyruszymy na poszukiwanie Aye Aye (aj-aj) - palczaka madagaskarskiego, będącego dość rzadkim i zagrożonym, endemicznym gatunkiem. Cała okolica Kanału Pangalanes była znana w przeszłości jako "wybrzeże piratów", słynie z piękna miejscowych plaż. Wielu podróżników uważa właśnie ten rejon Madagaskaru za najpiękniejszy.
Pobyt w rejonie Kanału Pangalanes. Tutejsza okolica to ciąg naturalnych rzek i ręcznie wykopanych kanałów. Jest to największe dokonanie francuskich inżynierów na Madagaskarze, którzy zdecydowali się połączyć wszystkie jeziora wzdłuż wschodniego wybrzeża, na odcinku pomiędzy miejscowościami Tomatave i Farafangana. Wąski pas lądu, oddzielający Kanał od wybrzeża, na który składają się piaszczyste wydmy, w najwęższych miejscach ma tylko kilka metrów szerokości. Rozciąga się na odcinku ok. 650 km. Nazwa Akanin'ny Nofy pochodzi od jeziora Ampitabe, do którego można dostać się tylko łodzią. Jezioro słynie z pięknych, białych plaż i krystalicznie czystej wody. Odwiedzimy prywatny rezerwat Palmarium (Akanin'ny Nofy), który jest zamieszkiwany przez kilka gatunków lemurów, w tym największego z nich - Indri Indri, a także sifakę. Rezerwat jest domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków i innych stworzeń. Miłośnicy flory zobaczą także kilka cennych gatunków roślin - w tym Vanilla plantifolia - wanilię płaskolistną. Ponadto, rezerwat Palmarium porasta niezliczona ilość gatunków palm typowych dla Madagaskaru.
(Trasa ok. 305 km – czas przejazdu ok. 6 godz.). Po śniadaniu wyruszymy łodzią w ok. 55.minutowy rejs do Manambato, następnie przez las deszczowy, pośród pól ryżowych, udamy się w dalsza podróż do Antananarivo. Nocleg w Antanarivo.
(Trasa ok. 181 km – czas przejazdu ok. 3,5 godz.). Kierujemy się na południe kraju do Antsirabe, znanego jako „miasto, gdzie każdy może znaleźć wiele minerałów”. Po drodze podziwianie szmaragdowych tarasów pól ryżowych oraz spektakularnie ukształtowanych przez erozję wzgórz zwanych „lavaka”. Zielony krajobraz uzupełnią liczne gospodarstwa uprawiające warzywa i owoce. Po przyjeździe do Antsirabe, które jest urokliwym miastem o starej, kolonialnej, francuskiej architekturze. Spacer po niegdyś znanym kurorcie ze względu na przyjemny klimat i gorące źródła. Miasto pełne jest kolorowych bazarów, słynie także z warsztatów obróbki kamieni szlachetnych i kolorowych „Pousse-pousse”. Następnie wizyta nad jeziorem Tritriva i kraterem wulkanicznym Andraikiba gdzie woda ma bajkowy, turkusowy kolor. Nocleg w Antsirabe.
(Trasa ok. 585 km – czas przejazdu ok. 8 godz.). Wcześnie rano, wyjazd w długą podróż do Morondavy. Po drodze będziemy obserwować zmieniający się krajobraz – opuszczając, za Betafo, zielone obszary pól ryżowych, na rzecz bardziej suchych obszarów. Postój w Miandrivazo. Następnie dalsza podróż na wybrzeże. Późnym popołudniem przyjazd do bajkowego, nadmorskiego miasta Morondavy. Nocleg w hotelu Maeva lub podobnym.
Wyjazd w stronę Bekopaka, miasteczka położonego w kierunku gór Rezerwatu Tsingy de Bemaraha. Po trzech godzinach jazdy znajdziemy się w Tsimafana i podążymy słynną Aleją Baobabów. Następnie promem przetniemy rzekę Tsiribihina. Krótki postój w Belo. Dalej już piaszczysta droga powiedzie prosto do Bekopaka. Zakwaterowanie w hotelu i spotkanie z przewodnikiem z Parku Narodowego, który udzieli informacji odnośnie Naszej wizyty w Parku.
Trekking na obszarach o charakterystycznej i unikalnej dla Madagaskaru scenerii księżycowej. Jest to rozległy las z krasowymi, zaostrzonymi pinaklami, o wysokości do 60 m. Park jest domem dla 11. gatunków lemurów, w tym: lepilemurów, mikruska myszatego, czy sifaki. Rezerwat jest fascynujący, a duże wrażenie wywołują zwłaszcza wizyty na niektórych z wierzchołków pinakli i podziwianie unikalnej flory w obrębie kanionów. Odwiedzający mogą eksplorować obszar Tsingy, korzystając z systemu bezpiecznych pomostów, przejazdów linowych, schodków, drabinek i wiszących mostów. Po południu rejs tzw. dłubanką po rzece Manambolo gdzie zobaczymy słynny grobowiec plemienia Vazimba.
Opuszczamy Bekopaka i udajemy się w drogę powrotną do Morondavy. Po drodze będziemy mijać grobowce plemienia Sakalava, słynne z uwagi na swoje kolory i erotyczny totem. Nie zabraknie też okazji do fotografowania baobabów. Postój w Alei Baobabów o zachodzie słońca (baobaby Grandidiera) i podziwianie jak zmienia się kolorystyka tych majestatycznych drzew. Wieczorem przyjazd do Morondavy.
(Trasa ok. 585 km – czas przejazdu ok. 8 godz.). Wyjazd w kierunku Antsirabe. Droga poprowadzi nas do Malaimbandy, a następnie do Miandrivazo, gdzie mieści się baza taxi Brousse, stanowiąca połączenie pomiędzy zachodnim Madagaskarem i Antsirabe. Przyjazd późnym popołudniem.
(Trasa ok. 272 km – czas przejazdu ok. 4,5 godz.). Wyjazd na południe w kierunku Ambositra, zwanego miastem róż, kolebki malgaskiej sztuki rzeźbienia w drewnie, stolicy malgaskiego rzemiosła. Odwiedzimy warsztaty i centra rzemieślnicze. Po lunchu, wyjazd w dalszą drogę do Parku Narodowego Ranomafana.
(Trasa ok. 66 km – czas przejazdu z wędrówką ok. 4-5 godz.). Udajemy się na wędrówkę po deszczowym lesie Ranomafana. Park położony jest w górzystym terenie dając możliwość obserwacji niezwykłych widoków. Porośnięty tropikalnym, deszczowym lasem kryje na swoim terenie 12 gatunków lemurów w tym złocistego lemura bambusowego, 118 gatunków ptaków, orchidee oraz wspaniałe wodospady. Przejazd do Fianarantsoa położonej w południowo-centralnej części Madagaskaru, będącej stolicą Regionu Górna Matsiatra, zbudowanej w początku XIX w. wieku przez Merina jako administracyjna stolica nowo podbitego królestwa Betsileo. Fianarantsoa oznacza w języku malgaskim "dobre wykształcenie". Jest to kulturowe i intelektualne centrum dla całej wyspy, miejscem najstarszych katedr protestanckich i luterańskich na wyspie, najstarszego Seminarium Teologicznego (również luterańskie), a także rzymsko-katolickiej Archidiecezji Fianarantsoa. Miasto zostało umieszczone przez Światową Fundację Zabytków na liście obserwacyjnej ze stu innymi najbardziej zagrożonymi miejscowościami, ponieważ wiele budynków na Starym Mieście wymaga dużych napraw. Po przyjeździe zwiedzanie starego miasta.
Wyjazd w kierunku Andringitra. Po drodze zatrzymamy się w Ambalavao, małym miasteczku położonym wśród winnic i upraw papirusowych. Miasto pełne jest kolorowych domów, które błyszczą w słońcu wszystkimi barwami tęczy. Zwiedzimy manufakturę Antaimoro, gdzie produkuje się papier z papirusa. Miasteczko jest także centrum handlu zebu, które w ilościach często ponad 1000 sztuk można spotkać na lokalnym targowisku. Dalszy przejazd do malowniczej dolinie, zwanej Tsaranoro, w pobliżu Andringitra. Spacer w rezerwacie Anja, gdzie można obserwować lemury katta oraz podziwiać niezwykłe krajobrazy i roślinność.
Udajemy się na wędrówkę w Parku Andringitra (wybór szlaku w zależności od kondycji uczestników). Góry Andringitra to granitowe twardzielce w południowym i centralnym Madagaskarze. W krajobrazie widać wysokie góry i głębokie wąwozy. Odkrywcy, na początku XX wieku, odkryli ekologiczne znaczenie tego masywu. W 1927r. centralna część górskiego pasma została uznana jako ścisły rezerwat przyrody. Jakkolwiek, okolica ta pozostawała praktycznie nieznana do lat 90', kiedy to ogłoszony został Plan Środowiskowy i w jego następstwie utworzono Park Narodowy Andringitra. Na obszarze ponad 311 km² skupiają się trzy ekosystemy: najniżej położony – lasu deszczowego, obejmujący wyższe piętro – lasu górskiego, a także roślinności piętra najwyższego.
Wyjazd w kierunku Parku Narodowego Isalo. Przemierzać będziemy wysoki płaskowyż Horombe, który odznacza się dość niezwykłym krajobrazem z wąwozami i kanionami, wyrzeźbionymi w formacjach piaskowca. Można tu także podziwiać endemiczną florę. Po drodze mijać będziemy stolicę ludu Bara, gdzie można spotkać pasterzy z dzidami, prowadzących duże stada zebu. Późnym popołudniem spróbujemy uchwycić na fotografii spektakularny zachód słońca nad Isalo.
(Piesza wędrówka w Parku Narodowym Isalo (wybór szlaku w zależności od kondycji uczestników). Położony w malowniczej scenerii dziwnych formacji skalnych, Park zamieszkuje wiele gatunków lemurów, w tym lemur Sifaka, kameleony, i inne gatunki zwierząt typowych dla tej części wyspy. Park porasta endemiczna roślinność – różne gatunki aloesów i karłowate baobaby. Wśród drzew i krzewów będziemy śledzić wiele z 55 gatunków ptaków, a także jaszczurki i wiele innych endemicznych gatunków świata zwierząt.
Wyjazd w kierunku Toliara, miasta położonego nad brzegiem Kanału Mozambickiego. Podczas przejazdu (jeśli czas pozwoli) fotografujemy słynne kamienne grobowce ludów Mahafaly i Antandroy, malowane z zewnątrz i zwieńczone drewnianymi rzeźbami kultowymi "alu-alu" oraz rogami i czaszkami zebu. Nie są obiektami zabytkowymi, ale malowane sceny przedstawiają całe życie zmarłego. Można nazwać je "Kaplicami Sykstyńskimi Madagaskaru". Im więcej na grobowcu rogów zebu, tym bogatszy był spoczywający w nim zmarły. W czasie podróży zaobserwujemy zmianę krajobrazu. Nie tylko pojawią się pękate baobaby, ale także kaktusy i wilczomlecze. Przejazd na lotnisko w Tulear, przelot do Antanarivo.
Po śniadaniu opuszczenie pokojów (bagaż pozostaje w recepcji). Wizyta na Królewskim Wzgórzu Ambohimanga (UNESCO), najważniejszym symbolu tożsamości kulturowej Malgaszy. Kompleks zawiera obiekty powiązane z przed kolonialnymi władcami wyspy, jak również liczne miejsca pochówku i kultu religijnego. W zależności od godziny wylotu: czas wolny na zakupy lub indywidualną eksplorację miasta, lub możliwość wybrania się na słynny targ rękodzieła, spacer nad jeziorem Anosy, targ kwiatowy. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski (posiłki na pokładzie samolotów).
Przylot do Warszawy.

Madagaskar

Stolica: Antananarivo (= Tana)

Największe miasta: Antananarivo, Toamasina, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiranana, Antanifotsy, Ambovombe, Amparafaravola.

Język urzędowy: francuski, malgaski

Waluta: ariari (MGA), frank malgaski (FMG)

Ludność: 21.926.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)

Podział administracyjny: Madagaskar podzielony jest na 22 regiony (faritra), które z kolei dzielą się na 119 dystryktów (departamenta). Dystrykty podzielone są na 1 579 gmin (kaominina), a te na 17 485 fokontany.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Madagaskaru.

Przepisy prawne i celne:

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają karze więzienia lub wysokiej grzywny. Surowym karom podlega także handel i wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei).

Opieka zdrowotna:

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. W stolicy praktycznie nie ma lekarzy zagranicznych. Godny polecenia jest szpital prowadzony przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego; prywatna klinika CDU – Centre Medical de Diagnostic et d’Urgences (czynna 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę) oraz klinika chirurgiczna Ankorondrano. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Religia i obyczaje:

Pod względem struktury wyznaniowej, na Madagaskarze dominują tradycyjne religie plemienne (49%). Chrześcijanie stanowią 44% społeczeństwa (w tym mniej więcej rozkłada się to po połowie na katolicyzm i protestantyzm), muzułmanie 6,3%, a pozostałe 0,7% stanowią wyznawcy innych religii.

Komunikacja:

Obowiązuje ruch prawostronny. W czasie jazdy obowiązkowe jest zapięcie pasów. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży nocą. Szczególną ostrożność należy zachować podróżując środkami transportu publicznego. Jakość transportu publicznego jest raczej niska, z wyjątkiem tras Antananarywa – Mahajanga oraz Antananarywa – Tamatave. Możliwość korzystania z kolei jest bardzo ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych, jednak transport lotniczy na Madagaskarze jest kosztowny i niepunktualny. W Antananarywie i w większych miastach można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży. Zdecydowanie zalecane jest wynajęcie samochodu z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach. Samemu nie należy prowadzić samochodu ze względu na stan dróg, oznakowanie drogowe oraz inne niebezpieczeństwa. W okresie silnych opadów stan dróg oraz mostów ulega pogorszeniu, często uniemożliwiając kontynuowanie podróży. Na całym obszarze Madagaskaru występują punkty kontroli drogowej, gdzie należy zatrzymać się, a w niektórych wypadkach również wylegitymować. Dlatego zawsze posiadać należy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Klimat:

Na zmienność klimatu na Madagaskarze zasadniczy wpływ mają: rozciągłość południkowa oraz rzeźba terenu, które determinują dużą różnorodność klimatyczną oraz z drugiej strony wyspiarskie położenie, powodujące, że różnice są łagodzone przez Ocean Indyjski i Kanał Mozambicki. W okresie zimowym na półkuli południowej przeważa pasat południowo-wschodni. Latem zaś pobliski Niż Równikowy sprawia, że znaczna część wyspy znajduje się w zasięgu wiatru z północy, zwanego monsunem. Skutkiem takich zmian atmosferycznych jest występowanie na wyspie dwóch wyraźnych pór roku. Są to: pora deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia i pora sucha, zaczynająca się w maju i trwająca do końca października.

 

Latem i wiosną temperatura maksymalna na Madagaskarze wynosi od +27 do +33°C. Najwyższa temperatura panuje na zachodnich nizinach. Temperatura odczuwalna w zależności od ekspozycji terenu może wynosić miejscami nawet +45 do +46 °C. Temperatura w lipcu (zima) nie spada poniżej +20 °C, sięgając na północy nawet do ponad +30 °C. Różnica w warunkach termicznych jest za to widoczna w nocy, letnie noce są cieplejsze, temperatura rzadko spada poniżej +20 °C, utrzymując się przeważnie nieco powyżej tej granicy. Z kolei zimą, temperatura w nocy może spaść nawet poniżej +10 °C, natomiast, na samej północy (bliżej równika) temperatura zimowych nocy dochodzi do +20 °C.

 

Opady na Madagaskarze są wysokie, nawet porównując z kontynentalną częścią Afryki (np. Mozambikiem, po drugiej stronie kanału). Opady latem są znacznie wyższe niż zimą. Roczna suma opadów waha się od poniżej 400 mm w południowej części zachodniego wybrzeża, do ponad 3000 mm na wschodnim wybrzeżu.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Madagaskaru.

Obywatele RP podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Nairobi (Kenia).

 

Ambasada RP w Nairobi

Adres: 58 Red Hill Road (off Limuru Road), dzielnica Gigiri, NAIROBI, Kenia

Adres korespondencyjny: P.O. Box 30086, 00100 NAIROBI, Kenya

E-mail:  nairobi.secretary@msz.gov.pl ,  nairobi.amb.wk@msz.gov.pl

Tel.: +254 20 71 20 019; +254 20 71 20 020; +254 20 71 20 021

 

Dyżurny telefon Ambasady: +254 713 816 166 (czynny poza godzinami urzędowania – w razie nagłych wypadków, wymagających natychmiastowej interwencji Konsula).

MADAGASKAR – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Madagaskaru.

 • Antananarivo – stolica wyspy
 • Rezerwat Andasibe i największy spośród lemurów: Indri indri
 • Rejs po kanale Pangalane – „kraina snów” z pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą
 • Antsirabe – miasto o urokliwej, starej, francuskiej architekturze
 • Zachód słońca w słynnej Alei Baobabów – majestatyczne baobaby Grandidiera
 • Ambositra – centrum artystycznego rzemiosła na Madagaskarze
 • Wędrówka po lesie deszczowym Ranomafana
 • Ambalavao – centrum handlu zebu i manufaktura papieru – Antaimoro
 • Park Narodowy Isalo – dom lemura katta, sifaki, wielu innych gatunków lemurów, a także kameleonów i innych zwierząt, typowych dla Madagaskaru
 • Kamienne grobowce ludów: Mahafaly i Antandroy
 • Fianarantsoa – kulturowe i intelektualne centrum wyspy
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.
Przy wyjazdach na Madagaskar: jest zalecana profilaktyka antymalaryczna, obowiązkowe są szczepienia przeciw żółtej gorączce – wpis o tym fakcie musi być odnotowany w międzynarodowej książeczce szczepień.