
Wycieczka do Chile i na Wyspę Wielkanocną
Wyspa Wielkanocna, Atacama i Valparaiso - wycieczki do Chile
Wycieczka na Wyspę Wielkanocną i do Chile
Chile – rozciągające się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego i pasmem Andów, ma do zaoferowania dziewiczą przyrodę, rozległe pustkowia oraz wiele zabytków. Położenie w czterech strefach klimatycznych sprawia, że możemy tu odkryć ogromne lodowce na południu, wspaniałe lasy, wysokie góry oraz pustynię w północnej części kraju.
Wyspa Wielkanocna – to najdalej położona od ludzkich osiedli zamieszkała wyspa świata pochodzenia wulkanicznego o trójkątnym kształcie. Największą atrakcją są tutaj słynne posągi Moai, mierzące od 6. do 21 metrów wysokości, z których najcięższy waży około 270 ton. Na Wyspie jest 887 posągów. Inną tutejszą atrakcją jest wygasły wulkan Rano Kau oraz położona obok wioska Orongo z owalnymi, kamiennymi domami.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Chile znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Nasza wycieczka na Wyspę Wielkanocną i do Chile to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Chile
Stolica: Santiago
Największe miasta: Santiago, Puente Alto, Vina del Mar, Antofagasta, Valparaiso, San Bernardo, Temuco, Concepcion, Puerto Montt
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso chilijskie (CLP)
Ludność: 18.097.000 osób
Strefa czasowa: czas polski -5h
Podział administracyjny: Chile, pod względem administracyjnym, jest podzielone trójstopniowo. Najwyższy szczebel tego podziału stanowi 15 regionów, na których czele stoi intendent (intendente). Każdy region dzieli się dalej na prowincje, którymi rządzi gubernator (gobernador). Najniższczym szczeblem podziału są gminy (comunas), na czele których stoi burmistrz (alcalde).
Każdy region jest oznaczony cyfrą rzymską, a numeracja biegnie z północy na południe. Numeracja ta jest powszechnie używana, znacznie częściej niż pełne nazwy. Wyjątkiem od tej reguły jest region stołeczny Santiago, który oznaczany jest skrótem RM (od Región Metropolitana = region stołeczny) oraz dwa nowe regiony powołane do życia ustawą z 19 grudnia 2006: XIV Los Ríos i XV Arica y Parinacota.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.
Przepisy celne:
Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować.
Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy.
Religia i obyczaje:
Większość mieszkańców Chile to katolicy (73%). Około 15% jest protestantami, 4% wyznaje inne religie (judaizm, islam, pawosławie), a 8% deklaruje się jako agnostycy lub ateiści.
Opieka zdrowotna:
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, zagrożenie którą występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.
Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego. Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.
Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej – 100 USD, doba pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.
Komunikacja:
Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego w Chile. Ponadto, nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago – San Antonio, Santiago – Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe (m.in. Turbus, Pullman, JAC). Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepcion, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapo, Osorno i La Serena. Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago – Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.
Klimat:
– Region północny (od granicy z Peru do 31°S) charakteryzuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy. Zaznacza się tu wyraźny wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego. Na Pustyni Atakama są miejsca, gdzie deszcz nie spadł od ponad 400 lat. Jedynym źródłem wody są tam mgły i rosy.
– W regionie środkowym (31-42°S) panuje klimat podzwrotnikowy morski. Opady dominują w porze zimowej (od maja do lipca). Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym lipiec.
– Na południe od 42°S panuje klimat umiarkowany morski z bardzo wysokimi sumami opadów (1000–3000 mm rocznie, a w rejonie Cieśniny Magellana ok. 5100 mm). Mniejsze opady są notowane na wschodnich stokach Andów Patagońskich.
– Najdalej na południe wysunięte krańce Chile znajdują się w strefie klimatu subpolarnego.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Santiago
Adres: Mar del Plata 2055, Providencia – Santiago
E-mail: santiago.embajada@msz.gov.pl
Tel.: (0-056-2) 2 204 12 13
W dni robocze po godzinie 17.00 oraz w dni wolne od pracy i święta, czynny jest DYŻURNY TELEFON ALARMOWY +56 9 913 900 87 przeznaczony do kontaktu z konsulem dyżurnym, wyłącznie w nagłych przypadkach losowych wymagających natychmiastowej interwencji konsula, do których należą m.in.: zgony, wypadki z udziałem obywateli polskich, sytuacje kryzysowe (aresztowania, kradzieże dokumentów).
CHILE – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.
- Santiago de Chile – uliczni artyści, Augusto Pinochet i kolonialna architektura stolicy
- Valparaiso – popularny pacyficzny kurort
- Vina del Mar – miasto-ogród z licznymi parkami i wspaniałymi plażami
- Atacama – najbardziej sucha pustnia świata
- Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci
- Tatio – dymiące gejzery, lazurowe niebo i piękno form mineralnych
- Puerto Varas – kraina jezior i lud Mapuczów
- Monumentalne drzewa w Parku Narodowym Alerce Andino
- Spektakularna panorama ze zbocza wulkanu Osorno
- Dzikie plaże wybrzeża Pacyfiku i kolonia pingwinów Humboldta
- Wyspa Wielkanocna – krater wulkanu Rano Raraku i tajemnicze posągi Moai
- Valle del Maipo – serce chilijskiego winiarstwa