15 dni NAMIBIA
NAMIBIA: wyprawa do krainy kontrastów i niepowtarzalnych krajobrazów

Namibia wycieczka

wycieczki pustynia Namib, Himba, Parki Narodowe

Wycieczka Namibia

Namibia to dobry pomysł zarówno dla osób, które planują swoją pierwszą wyprawę do Afryki, jak i dla tych, które chcą doświadczyć całkowicie innego jej oblicza. Namibia jest bogatym krajem, pełnym atrakcji, campów, hoteli i lodży, oferujących turystom wysoki standard świadczeń. Wycieczka Namibia czeka!

Po pierwsze, po Namibii podróżuje się łatwo, nie ma niebezpieczeństw. Nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka i przetrwały plemiona o fascynująchych zwyczajach: Himba, Herero i Buszmeni. Namibia to bogaty świat fauny w P.N. Etosha, najstarsza pustynia świata – Namib, z welwiczją przedziwną i Wybrzeżem Szkieletowym. Ponadto Namibia to fantastyczne, pomarańczowe wydmy w Sossusvlei i kolorowe miasteczka, pozostawione po kolonizatorach.

Park Narodowy Etosha – to raj dla miłośników zwierząt. Czas w Etoshy spędzimy na tropieniu i podglądaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Park łączy w sobie gęsty busz z rozległymi otwartymi terenami dna słonego jeziora. Równina przyciąga wiele zwierząt i ptaków ze względu na bogactwo w sole mineralne i wodę.  Przede wszystkim w wyjątkowej scenerii można zobaczyć stada zebr, springboków, żyraf, antylop gnu i słoni. Co ciekawe, rezerwat zamieszkują 144 gatunki ssaków, 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów.

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki do Namibii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Windhoek.
Przylot do Windhoek i spotkanie z pilotem grupy. Następnie omówimy trasę, zapoznamy się z samochodem i ekwipunkiem. Zrobimy ostatnie zakupy i w drogę. Opuszczamy Windhoek i wyruszamy w kierunku zachodnio-północnym do AiAiba Rock Lodge. AiAiba Rock Lodge to miejsce położone wśród bajkowych skał Erongo Mountains. Zakwaterowanie, odpoczynek i wspólna kolacja.
Rano, spacer z przewodnikiem do rysunków naskalnych sprzed kilku tysięcy lat. Następnie wizyta w skansenie ludu San, ostatnich potomków kultury zbieracko-łowieckiej, gdzie zapoznamy się z ich kulturą i obyczajami. Przystanek w Otjiwarongo, możliwość zobaczenia farmy hodowlanej krokodyli. Te budzące grozę gady hodowane są tutaj niestety na torebki, paski, buty i mięso. Po południu wjazd do Etoszy, światowej sławy Parku Narodowego, jednego z głównych sanktuariów świata zwierzęcego w Afryce. Sercem parku jest Etosha Pan, ta biała i rozległa niecka jest miejscem migoczących miraży. Widok przemieszczających się ogromnych stad zwierząt w tym zestawieniu czyni z Etoszy unikalne doznanie.
Czas w Etoshy spędzimy na tropieniu i podglądaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Park łączy w sobie gęsty busz z rozległymi otwartymi terenami dna słonego jeziora. Całodzienne safari w poszukiwaniu zwierząt.
Kolejny dzień w bajkowym parku Etosha. Równina przyciąga wiele zwierząt i ptaków ze względu na bogactwo w sole mineralne i wodę. W wyjątkowej scenerii można zobaczyć stada zebr, springboków, żyraf, antylop gnu i słoni. Rezerwat zamieszkują 144 gatunki ssaków, 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów. Całodzienne safari w poszukiwaniu zwierząt.
Epupa Falls – to przepiękne krajobrazy, malownicze wioski, piękne kobiety Himba, baobaby, przy których nie sposób się nie zatrzymać i zrobić zdjęcia. Epupa Falls to bajkowe miejsce. Krajobraz tworzy rzeka Kunene otoczona różnorodnym drzewostanem i skałami. Wizyta w wiosce Himba oraz przy bajkowym wodospadzie Epupa Falls i nocleg
Podróż przez słabo zaludniony i niedostępny Opuwo, który z pewnością oczaruje miłośników odległych i dzikich miejsc. Opuwo oferuje: geologiczne cuda, rozproszone siedliska Himba, zaadaptowane do życia na pustyni słonie i położone poza utartymi szlakami rozległe, dzikie doliny.
Po śniadaniu spotkamy plemię Himba, które stanowi ikonę Południowej Afryki. Odwiedzimy wyizolowaną społeczności i spróbujemy zrozumieć ich zwyczaje i antyczne rytuały. Następnie przejazd i wizyta w rezerwacie gepardów w Otjitotongwe Cheetah Park.
Spektakularny przejazd przesmykiem Grootberg, który przecina płaskowyż Etendeka. Następnie zobaczmy liczącą 6 tys. lat sztukę naskalną w Twyfelfontein wpisaną na listę UNESCO. Wizyta przy bazaltowej formacji skalnej Organ Pipes. Formacja jest wynikiem intruzji lawy wulkanicznej około 150 mln lat temu. Następnie zobaczymy wzgórze zakrzepłej lawy Burnt Mountain, której wiek datuje się na 80 mln lat.
Tego dnia ujrzymy rąbek kultury ludu Damara w skansenie Damara Living Museum. Damara są zagadką dla antropologów, którzy próbują odgadnąć jakie jest ich pochodzenie. Choć fizycznie różnią się od Nama i San, to mówią językiem klikającym, który należy do tej samej rodziny języków co Nama i San. Ciemny kolor skóry sugeruje, że wywodzą się z grupy Bantu, jednak cechy fizyczne tego nie potwierdzają. Następnie zobaczymy masyw Brandberg, najwyższej góry Namibii. Po południu wizyta przy górze Spitzkoppe.
Rano zobaczymy Hentisbaai, afrykańską riwierę, popularne miejsce dla wędkarzy Afryki południowej. Następnie odwiedzimy kolonię kotików karłowatych na przylądku Cross. Z bliska, przy dźwięku nawołujących się fok i szumu fal będziemy podziwiać bezlitosny świat zwierząt. Przejazd wzdłuż niesławnego i zdradliwego Wybrzeża Szkieletowego, które wciąż zbiera swoje żniwo. Następnie zobaczymy Swakopmund jedyny nadmorski kurort Namibii, przypominający nadbałtyckie uzdrowisko, wciśnięty pomiędzy pustynię i ocean.
Tego dnia odwiedzimy Walvis Bay, jeden z największych portów handlowych Afryki. Walvis Bay oferuje mnóstwo dodatkowych atrakcji, które umilą nam czas w tym mieście. Rejs po lagunie. Podczas rejsu można podziwiać pelikany, foki, a czasami nawet delfiny. Następnie wyprawa samochodami 4x4 po wydmach do Sandwich Harbour.
Wyjazd na południe w kierunku Sesriem na pustyni Namib. Przekroczymy Zwrotnik Koziorożca i zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie wizyta w Sossusvlei. Sossusvlei to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc Namibii, gdzie znajdziemy najwyższe wydmy świata. Dwie najważniejsze wydmy, które zobaczymy, to górujące nad Deadvlei Big Daddy oraz Dune 45.
Pożegnanie z Afryką. Ostatnie chwile na drodze szutrowej do samego Windhuku. Po drodze nadal czekają nas dookoła oszałamiające i bezkresne krajobrazy. Nocleg w Windheok.
Po śniadaniu Przejazd na lotnisko. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy. Posiłki na pokładzie samolotów.

Namibia

Stolica: Windhuk (Windhoek)

Największe miasta: Windhuk, Rundu, Walvis Bay, Swakopmund, Oshakati, Rehoboth, Katima Mulilo, Otjiwarongo, Ondangwa, Okahandja

Język urzędowy: angielski

Waluta: dolar namibijski (NAD)

Ludność: 2.166.000 osób

Strefa czasowa: czas polski

Podział administracyjny: Namibia podzielona jest na 14 regionów, które z kolei dzielą się na 112 okręgów.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

Przepisy celne:

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć – w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu – jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Istnieje zakaz wwozu broni bez zezwolenia oraz ograniczenia we wwozie innych towarów (perfumy, papierosy, alkohol).

Opieka zdrowotna:

Występują zagrożenia epidemiologiczne AIDS, malarią (w północnej części kraju), zdarzają się lokalne ogniska występowania cholery. Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, głównie w stolicy kraju. Istnieje sprawna sieć pogotowia lotniczego np. SOS Intrernational, Medrescue. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy. Od podróżnych przybywających do Namibii z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Religia i obyczaje:

Religią dominującą w Namibii jest chrześcijaństwo, które wyznaje 87,4% ludności (z czego do wspólnot protestanckich należy 56% społeczeństwa, do katolicyzmu 18,6%, a pozostali chrześcijanie, skupieni wokół niezależnych kościołów, stanowią 12,8%). Druga największa grupa ludności praktykuje tradycyjne religie afrykańskie i stanowi 9,4%. Pozostali to głównie niereligijni (2,7%), muzułmanie (0,1%) i wyznawcy innych religii (0,4%).

Komunikacja:

W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletowym.

Klimat:

Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, przy czym na obszarach położonych na wschód od pasa nadbrzeżnego występuje dodatkowo jego kontynentalna odmiana. Kraj charakteryzuje się niskimi opadami, także nad samym oceanem. W strefie nadbrzeżnej przyczyną suchoty jest niesprzyjający opadom układ prądów morskich. Wzdłuż wybrzeża płynie zimny Prąd Benguelski. Wybrzeże Szkieletowe jest pod względem opadów tak samo suche jak wnętrze kraju.

Opady są niskie. Średnia roczna to około 250 mm. Około jedna czwarta powierzchni kraju otrzymuje rocznie tylko 100 mm deszczu. Największe opady występują na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jest to około 600 mm rocznie. Obszar ten zajmuje jedynie 8% powierzchni kraju.

W kraju jest dosyć chłodno jak na obszar zwrotnikowy. Wysokość terenu nad poziomem morza ma minimalny wpływ i dotyczy to tylko niewielkiej części kraju. Maksymalnie jest 25-27°C w okresie grudzień-styczeń. Zimą (lipiec-sierpień) jest dość zimno. Średnie wartości wynoszą 13-16°C. Prąd Benguelski ochładza wybrzeże, przez co latem jest tylko 18-20°C. W okresie zimowym zaciera się różnica temperatur między wybrzeżem a wyżynami w głębi lądu. Zimą na obszarach wyżynnych często występują przymrozki. Charakterystycznym elementem aury na wybrzeżu są częste mgły, przez cały rok panuje duża wilgotność pomimo braku opadów.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Namibii.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).

 

Ambasada RP w Pretorii

Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Tel.: (+27) 12 430 2621

 

Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489

NAMIBIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

 

  • Sossusvlei – największe wydmy świata i Dune 45
  • Podróż szutrowymi drogami przez pustynię Namib
  • Walvis Bay – rejs w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i wielorybów
  • Wybrzeże Szkieletów i kolonia kotików w Cape Cross
  • Twyfelfontein (UNESCO) – malowidała buszmenów i pustynne słonie
  • Wizyta w wioskach plemion Damara i Himba
  • Malowniczy krajobraz rzeki Kunene i Epupa Falls
  • Park Narodowy Etosha – raj dla miłośników zwierząt i safari
  • Rezerwat gepardów w Otjitotongwe Cheetah Park
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.