14 dni NAMIBIA
NAMIBIA: wyprawa do krainy kontrastów i niepowtarzalnych krajobrazów

Namibia wycieczka

wycieczki pustynia Namib, Himba, Parki Narodowe

Wycieczka Namibia: Namibia to dobry pomysł zarówno dla osób, które planują swoją pierwszą wyprawę do Afryki, jak i dla tych, którze chcą doświadczyć całkowicie innego jej oblicza. Namibia jest bogatym krajem, pełnym atrakcji, campów, hoteli i lodży, oferujących turystom wysoki standard świadczeń.

Po kraju podróżuje się łatwo, nie ma niebezpieczeństw. Nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka i przetrwały plemiona o fascynująchych zwyczajach: Himba, Herero i Buszmeni. Namibia to bogaty świat fauny w P.N. Etosha, najstarsza pustynia świata – Namib, z welwiczją przedziwną i Wybrzeżem Szkieletowym, fantastyczne, pomarańczowe wydmy w Sossusvlei i kolorowe miasteczka, pozostawione po kolonizatorach.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Namibii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Windhoek.
Przylot do Windhoek, zapoznanie się z samochodem i sprzętem i ruszamy w drogę. Trasa ok.300 km. Wyprawę rozpoczniemy od pobytu w Bagattele Lodge położonej w południowej części pustyni Kalahari, uznawanej za najbardziej życiodajną pustynię. Różnorodności zwierząt i ptaków może pozazdrościć nie jeden rezerwat przyrody. Po drodze możliwość spotkania przedstawicieli ludzi Sun czyli bushmenów, którzy będą mogli pokazać jak żyli ich przodkowie wyparci z tych terenów przez farmerów i właścicieli kopalni. Nocleg na pustyni Kalahari.
Trasa ok.450 km. Wyruszamy szutrową drogą do Sesriem. Zobaczymy, dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Ten nieskażony cywilizacją widok - to niesamowita przestrzeń, aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni - pozwala nam podziwiać krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Sesriem jest nazwą obozowiska, gdzie będziemy nocować po raz pierwszy w namiotach na dachu. Zobaczymy Sesriem Canyon wyrzeźbiony przez rzekę Tsoacheb, której ujście jest w magicznym miejscu Sossusvlei tak często fotografowanym. Zachód słońca na Dune 45 – jednej z najwyższych wydm świata. Drugiego dnia nocleg zaplanowany jest w Moon Mountain Lodge.
Trasa ok.374 km. Wyruszamy w drogę do Walvis Bay - będziemy przemierzać pustynię Namib drogami szutrowymi, a podczas podróży możemy spodziewać się następujących atrakcji: fauna i flora pustyni Namib (dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy), punkty widokowe (Gaub Pass, Kuiseb Pass, Dune Seven). Będziemy zjeżdżać z utartych szlaków turystycznych. Jednym z takich miejsc mało uczęszczanym będzie Zebra Pan – odcinek, na którym możemy spotkać pustynne zwierzęta a przy odrobinie szczęścia sępy. Zanim dojedziemy do Swakopmund, zawitamy do Walvis Bay, gdzie zjemy kalmary najpyszniejsze na świecie i zobaczymy odkrywkową kopalnię soli. Będąc w Swakopund, pojedziemy do Dolphin Cruise gdzie będziemy mogli zobaczyć pelikany, delfiny i foki. Krótka wyprawa łodzią. Następnie czekać na nas będą land rovery, które zabiorą nas na wyprawę do Sandwich Harbor - miejsce gdzie najwyższe wydmy wpadają do morza. Popis rajdowy kierowców, przepiękne widoki i mnóstwo ptaków, to nam będzie towarzyszyć do popołudnia. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 50 EUR) przejażdżka quadami po pustyni.
Trasa ok 240 km. Wyruszamy wcześnie po śniadaniu i jedziemy wzdłuż Wybrzeża Szkieletowego. Zatrzymamy się przy wraku statku, niedaleko Henties Bay, a następnie na Cape Cross - kolonia fok. Cape Cross jest znany z dwustutysięcznego stada fok oraz historycznych krzyży, postawionych przez portugalskiego odkrywcę, Diogo Cao, w 1486. Opuszczamy wybrzeże i wyruszamy w głąb lądu; mijamy miejscowość Uis - bardzo małe miasteczko, powstałe na potrzeby kopalni rudy żelaza. Kopalnia została zamknięta w 1990 roku i od tamtej pory miasteczko zamienia się pomału w miasto duchów. Po drodze będziemy mijać małe wioski ludu Herero, gdzie można się zatrzymać i zakupić ich wyroby. Kolejną z atrakcji tego miejsca są rysunki naskalne bushmenów (UNESCO). Wizyta w wiosce – skansenie ludu Damara. Ostatnim przystankiem w Damaraland będzie Rezerwat Palmwag słynący z dzikich zwierząt. Jest to bardzo malowniczy Park o powierzchni można powiedzieć nieskończonej, dlatego brak tam ogrodzeń. Uznaje się , że jest to największe skupisko dzikich zwierząt żyjących poza płotem, czyli zupełnie na wolności.
Trasa ok 245 km. Wyjazd w kierunku Opuwo. W drodze zaczną pojawiać się malownicze wioski ludzi Herero, a dekorować je będą oczywiście kobiety w sukniach wiktoriańskich i chustach na głowach zaplecionych tak aby tworzyły krowie rogi – symbol Herero.
Trasa ok. 170 km. Poranna wizyta w wiosce Himba. Wioski Himba w Opuwo różnią się od tych, które spotkamy przy Epupa Falls. Nie będziemy mieli zaplanowanej wizyty, nikt też na nas tam nie będzie czekał. Po prostu poszukamy odpowiedniej wioski, w której nas przyjmą. Jeden z naszych przewodników zna teren bardzo dobrze i zna tutejsze zwyczaje. Następnie wyruszamy do Epupa Falls – to przepiękne krajobrazy, malownicze wioski, coraz częściej spotykane piękne kobiety Himba, baobaby, przy których nie sposób się nie zatrzymać i zrobić zdjęcia. Epupa Falls to bajkowe miejsce. Krajobraz tworzy rzeka Kunene otoczona różnorodnym drzewostanem i skałami. A wszystko to przy czerwonym świetle zachodzącego słońca tworzy idealny materiał na pocztówkę.
Trasa ok. 370 km. Wyjazd do Narodowego Parku Etosha - to raj dla miłośników zwierząt. Czas w Etoshy spędzimy na tropieniu i podglądaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Park łączy w sobie gęsty busz z rozległymi otwartymi terenami dna słonego jeziora. Równina przyciąga wiele zwierząt i ptaków ze względu na bogactwo w sole mineralne i wodę. W wyjątkowej scenerii można zobaczyć stada zebr, springboków, żyraf, antylop gnu i słoni. Rezerwat zamieszkują 144 gatunki ssaków, 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów.
Trasa ok. 376 km. Przejazd do Erindi, największego prywatnego Rezerwatu Przyrody na świecie, gdzie na obszarze 71.tys. hektarów żyje blisko 20 tys. dzikich zwierząt i gdzie zatrudnionych jest wielu ludzi, którym zależy na tym, aby gatunki zagrożonych zwierząt mogły przetrwać. Są tu prowadzone badania genetyczne, diagnozy chorób oraz nauka - jak współistnieć z przyrodą. Programy takie jak Erindi, Africat czy Trust Rhino są doskonałym przykładem dla świata, a zwierzęta mogą się czuć bezpiecznie i zachować swój gatunek dla kolejnych pokoleń.
Podróż drogą asfaltową do Windhoek. Po drodze przystanek w Okahandja na największym rynku w Namibii, gdzie można kupić pamiątki. Jest tu również najstarszy sklep z biltong (suszone mięso). Po przyjeździe do Windhoek (jeśli czas pozwoli) czas na ostatnie zakupy. Przejazd na lotnisko. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Namibia

Stolica: Windhuk (Windhoek)

Największe miasta: Windhuk, Rundu, Walvis Bay, Swakopmund, Oshakati, Rehoboth, Katima Mulilo, Otjiwarongo, Ondangwa, Okahandja

Język urzędowy: angielski

Waluta: dolar namibijski (NAD)

Ludność: 2.166.000 osób

Strefa czasowa: czas polski

Podział administracyjny: Namibia podzielona jest na 14 regionów, które z kolei dzielą się na 112 okręgów.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

Przepisy celne:

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć – w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu – jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Istnieje zakaz wwozu broni bez zezwolenia oraz ograniczenia we wwozie innych towarów (perfumy, papierosy, alkohol).

Opieka zdrowotna:

Występują zagrożenia epidemiologiczne AIDS, malarią (w północnej części kraju), zdarzają się lokalne ogniska występowania cholery. Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, głównie w stolicy kraju. Istnieje sprawna sieć pogotowia lotniczego np. SOS Intrernational, Medrescue. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy. Od podróżnych przybywających do Namibii z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Religia i obyczaje:

Religią dominującą w Namibii jest chrześcijaństwo, które wyznaje 87,4% ludności (z czego do wspólnot protestanckich należy 56% społeczeństwa, do katolicyzmu 18,6%, a pozostali chrześcijanie, skupieni wokół niezależnych kościołów, stanowią 12,8%). Druga największa grupa ludności praktykuje tradycyjne religie afrykańskie i stanowi 9,4%. Pozostali to głównie niereligijni (2,7%), muzułmanie (0,1%) i wyznawcy innych religii (0,4%).

Komunikacja:

W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletowym.

Klimat:

Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, przy czym na obszarach położonych na wschód od pasa nadbrzeżnego występuje dodatkowo jego kontynentalna odmiana. Kraj charakteryzuje się niskimi opadami, także nad samym oceanem. W strefie nadbrzeżnej przyczyną suchoty jest niesprzyjający opadom układ prądów morskich. Wzdłuż wybrzeża płynie zimny Prąd Benguelski. Wybrzeże Szkieletowe jest pod względem opadów tak samo suche jak wnętrze kraju.

Opady są niskie. Średnia roczna to około 250 mm. Około jedna czwarta powierzchni kraju otrzymuje rocznie tylko 100 mm deszczu. Największe opady występują na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jest to około 600 mm rocznie. Obszar ten zajmuje jedynie 8% powierzchni kraju.

W kraju jest dosyć chłodno jak na obszar zwrotnikowy. Wysokość terenu nad poziomem morza ma minimalny wpływ i dotyczy to tylko niewielkiej części kraju. Maksymalnie jest 25-27°C w okresie grudzień-styczeń. Zimą (lipiec-sierpień) jest dość zimno. Średnie wartości wynoszą 13-16°C. Prąd Benguelski ochładza wybrzeże, przez co latem jest tylko 18-20°C. W okresie zimowym zaciera się różnica temperatur między wybrzeżem a wyżynami w głębi lądu. Zimą na obszarach wyżynnych często występują przymrozki. Charakterystycznym elementem aury na wybrzeżu są częste mgły, przez cały rok panuje duża wilgotność pomimo braku opadów.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Namibii.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).

 

Ambasada RP w Pretorii

Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Tel.: (+27) 12 430 2621

 

Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489

NAMIBIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

 

 • Kalahari – najbardziej życiodajna pustynia świata i spotkanie z Buszmenami
 • Sossusvlei – największe wydmy świata i zachód słońca na Dune 45
 • Podróż szutrowymi drogami przez pustynię Namib
 • Walvis Bay – najpyszniejsze na świecie kalmary i rejs w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i wielorybów
 • Wybrzeże Szkieletów i kolonia kotików w Cape Cross
 • Twyfelfontein (UNESCO) – malowidała buszmenów i pustynne słonie
 • Rezerwat Palmwag – park bez ogrodzeń
 • Wizyta w wioskach plemion Herero i Himba
 • Malowniczy krajobraz rzeki Kunene i Epupa Falls
 • Park Narodowy Etosha – raj dla miłośników zwierząt i safari
 • Erindi – największy prywatny rezerwat przyrody na świecie
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.