14 dni NAMIBIA
NAMIBIA: wyprawa do krainy kontrastów i niepowtarzalnych krajobrazów

Namibia wycieczka

wycieczki pustynia Namib, Himba, Parki Narodowe

Wycieczka Namibia

Namibia to dobry pomysł zarówno dla osób, które planują swoją pierwszą wyprawę do Afryki, jak i dla tych, które chcą doświadczyć całkowicie innego jej oblicza. Namibia jest bogatym krajem, pełnym atrakcji, campów, hoteli i lodży, oferujących turystom wysoki standard świadczeń. Wycieczka Namibia czeka!

Po pierwsze, po Namibii podróżuje się łatwo, nie ma niebezpieczeństw. Nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka i przetrwały plemiona o fascynująchych zwyczajach: Himba, Herero i Buszmeni. Namibia to bogaty świat fauny w P.N. Etosha, najstarsza pustynia świata – Namib, z welwiczją przedziwną i Wybrzeżem Szkieletowym. Ponadto Namibia to fantastyczne, pomarańczowe wydmy w Sossusvlei i kolorowe miasteczka, pozostawione po kolonizatorach.

Park Narodowy Etosha – to raj dla miłośników zwierząt. Czas w Etoshy spędzimy na tropieniu i podglądaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Park łączy w sobie gęsty busz z rozległymi otwartymi terenami dna słonego jeziora. Równina przyciąga wiele zwierząt i ptaków ze względu na bogactwo w sole mineralne i wodę.  Przede wszystkim w wyjątkowej scenerii można zobaczyć stada zebr, springboków, żyraf, antylop gnu i słoni. Co ciekawe, rezerwat zamieszkują 144 gatunki ssaków, 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów.

Pilot i współautor programu – Dariusz Wiejaczka

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki do Namibii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Windhoek.
Przylot do Windhoek, zapoznanie się z samochodem i sprzętem i ruszamy w drogę. Wyprawę rozpoczniemy od pobytu w południowej części pustyni Kalahari, uznawanej za najbardziej życiodajną pustynię. Różnorodności zwierząt i ptaków może pozazdrościć nie jeden rezerwat przyrody. Po drodze możliwość spotkania przedstawicieli ludzi Sun czyli bushmenów, którzy będą mogli pokazać jak żyli ich przodkowie wyparci z tych terenów przez farmerów i właścicieli kopalni. Nocleg na pustyni Kalahari.
Przejazd do Sesriem. Zobaczymy, dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Ten nieskażony cywilizacją widok - to niesamowita przestrzeń, aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni - pozwala nam podziwiać krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Zobaczymy Sesriem Canyon wyrzeźbiony przez rzekę Tsoacheb, której ujście jest w magicznym miejscu Sossusvlei tak często fotografowanym. Zachód słońca przy bajkowych wydmach Elim Dune.
Wschód słońca na na Dune 45 – jednej z najwyższych wydm świata. Następnie przejazd i spacer do bajkowej Deadvlei w parku Namib-Naukluft – jest to jedno z najbardziej widokowych miejsc w całej Namibii. Po południu wyruszymy w drogę do Walvis Bay - będziemy przemierzać pustynię Namib drogami szutrowymi, a podczas podróży możemy spodziewać się następujących atrakcji: fauna i flora pustyni Namib (dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy), punkty widokowe (Gaub Pass, Kuiseb Pass, Dune Seven). i nocleg.
Rankiem spróbujemy poszukać na wybrzeżu licznych stad flamingów. Następnie wizyta w Sanktuarium Ptaków w Walvis Bay. Po południu wyprawa do Sandwich Harbor - miejsce gdzie najwyższe wydmy wpadają do morza. Popis rajdowy kierowcy, przepiękne widoki i mnóstwo ptaków, to nam będzie towarzyszyć do popołudnia. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 50 EUR) rejs w poszukiwaniu pelikanów, delfinów i fok.
Przejazd do Swakopund gdzie zjemy najpyszniejsze na świecie kalmary w ukochanej przez Angeline Jolie kultowej restauracji The Tug. Czas wolny na zakupy w sklepach z lokalnymi wyrobami. Spacer po mieście. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 50 EUR) przejażdżka quadami po pustyni.
Wyruszamy wcześnie po śniadaniu i jedziemy wzdłuż Wybrzeża Szkieletowego. Zatrzymamy się przy wraku statku, niedaleko Henties Bay, a następnie na Cape Cross - kolonia fok. Cape Cross jest znany z dwustutysięcznego stada fok oraz historycznych krzyży, postawionych przez portugalskiego odkrywcę, Diogo Cao, w 1486. Opuszczamy wybrzeże i wyruszamy w głąb lądu; mijamy miejscowość Uis - bardzo małe miasteczko, powstałe na potrzeby kopalni rudy żelaza. Kopalnia została zamknięta w 1990 roku i od tamtej pory miasteczko zamienia się pomału w miasto duchów. Po drodze będziemy mijać małe wioski ludu Herero, gdzie można się zatrzymać i zakupić ich wyroby. Kolejną z atrakcji tego miejsca są rysunki naskalne bushmenów (UNESCO). Wizyta w wiosce – skansenie ludu Damara. Ostatnim przystankiem w Damaraland będzie Rezerwat Palmwag słynący z dzikich zwierząt. Uznaje się, że jest to największe skupisko dzikich zwierząt żyjących poza płotem, czyli zupełnie na wolności. Tego dnia poszukamy również na naszej trasie zachwycającej Welwiczii Przedziwnej.
Wyjazd w kierunku Opuwo, spacer po mieście oraz wizyta na niezwykle kolorowym targu. Dalszy przejazd. Po drodze zaczną pojawiać się malownicze wioski ludzi Herero, a dekorować je będą oczywiście kobiety w sukniach wiktoriańskich i chustach na głowach zaplecionych tak aby tworzyły krowie rogi – symbol Herero. Następnie przejazd do Epupa Falls i nocleg.
Epupa Falls – to przepiękne krajobrazy, malownicze wioski, piękne kobiety Himba, baobaby, przy których nie sposób się nie zatrzymać i zrobić zdjęcia. Epupa Falls to bajkowe miejsce. Krajobraz tworzy rzeka Kunene otoczona różnorodnym drzewostanem i skałami. Wizyta w wiosce Himba. Nie będziemy mieli zaplanowanej wizyty, nikt też na nas tam nie będzie czekał. Po prostu poszukamy odpowiedniej wioski, w której nas przyjmą. Po południu przejazd w kierunku Parku Narodowego Etosha.
Wyjazd do Parku Narodowego Etosha - to raj dla miłośników zwierząt. Czas w Etoshy spędzimy na tropieniu i podglądaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku. Park łączy w sobie gęsty busz z rozległymi otwartymi terenami dna słonego jeziora. Całodzienne safari w poszukiwaniu zwierząt.
Kolejny dzień w bajkowym parku Etosha. Równina przyciąga wiele zwierząt i ptaków ze względu na bogactwo w sole mineralne i wodę. W wyjątkowej scenerii można zobaczyć stada zebr, springboków, żyraf, antylop gnu i słoni. Rezerwat zamieszkują 144 gatunki ssaków, 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów. Całodzienne safari w poszukiwaniu zwierząt.
Przejazd do Erindi, największego prywatnego Rezerwatu Przyrody na świecie, gdzie na obszarze 71.tys. hektarów żyje blisko 20 tys. dzikich zwierząt i gdzie zatrudnionych jest wielu ludzi, którym zależy na tym, aby gatunki zagrożonych zwierząt mogły przetrwać. Są tu prowadzone badania genetyczne, diagnozy chorób oraz nauka - jak współistnieć z przyrodą. Programy takie jak Erindi, Africat czy Trust Rhino są doskonałym przykładem dla świata, a zwierzęta mogą się czuć bezpiecznie i zachować swój gatunek dla kolejnych pokoleń. Po południu wizyta przy największym na świecie meteorycie Hoba.
Podróż drogą asfaltową do Windhoek. Po drodze przystanek w Okahandja na największym rynku w Namibii, gdzie można kupić pamiątki. Jest tu również najstarszy sklep z biltong (suszone mięso). Po przyjeździe do Windhoek (jeśli czas pozwoli) czas na ostatnie zakupy oraz wizyta w znakomitej restauracji Joe’s Beerhouse – gdzie można spróbować antylop i owoców morza. Przejazd na lotnisko. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Namibia

Stolica: Windhuk (Windhoek)

Największe miasta: Windhuk, Rundu, Walvis Bay, Swakopmund, Oshakati, Rehoboth, Katima Mulilo, Otjiwarongo, Ondangwa, Okahandja

Język urzędowy: angielski

Waluta: dolar namibijski (NAD)

Ludność: 2.166.000 osób

Strefa czasowa: czas polski

Podział administracyjny: Namibia podzielona jest na 14 regionów, które z kolei dzielą się na 112 okręgów.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

Przepisy celne:

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć – w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu – jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Istnieje zakaz wwozu broni bez zezwolenia oraz ograniczenia we wwozie innych towarów (perfumy, papierosy, alkohol).

Opieka zdrowotna:

Występują zagrożenia epidemiologiczne AIDS, malarią (w północnej części kraju), zdarzają się lokalne ogniska występowania cholery. Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, głównie w stolicy kraju. Istnieje sprawna sieć pogotowia lotniczego np. SOS Intrernational, Medrescue. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy. Od podróżnych przybywających do Namibii z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Religia i obyczaje:

Religią dominującą w Namibii jest chrześcijaństwo, które wyznaje 87,4% ludności (z czego do wspólnot protestanckich należy 56% społeczeństwa, do katolicyzmu 18,6%, a pozostali chrześcijanie, skupieni wokół niezależnych kościołów, stanowią 12,8%). Druga największa grupa ludności praktykuje tradycyjne religie afrykańskie i stanowi 9,4%. Pozostali to głównie niereligijni (2,7%), muzułmanie (0,1%) i wyznawcy innych religii (0,4%).

Komunikacja:

W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletowym.

Klimat:

Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, przy czym na obszarach położonych na wschód od pasa nadbrzeżnego występuje dodatkowo jego kontynentalna odmiana. Kraj charakteryzuje się niskimi opadami, także nad samym oceanem. W strefie nadbrzeżnej przyczyną suchoty jest niesprzyjający opadom układ prądów morskich. Wzdłuż wybrzeża płynie zimny Prąd Benguelski. Wybrzeże Szkieletowe jest pod względem opadów tak samo suche jak wnętrze kraju.

Opady są niskie. Średnia roczna to około 250 mm. Około jedna czwarta powierzchni kraju otrzymuje rocznie tylko 100 mm deszczu. Największe opady występują na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jest to około 600 mm rocznie. Obszar ten zajmuje jedynie 8% powierzchni kraju.

W kraju jest dosyć chłodno jak na obszar zwrotnikowy. Wysokość terenu nad poziomem morza ma minimalny wpływ i dotyczy to tylko niewielkiej części kraju. Maksymalnie jest 25-27°C w okresie grudzień-styczeń. Zimą (lipiec-sierpień) jest dość zimno. Średnie wartości wynoszą 13-16°C. Prąd Benguelski ochładza wybrzeże, przez co latem jest tylko 18-20°C. W okresie zimowym zaciera się różnica temperatur między wybrzeżem a wyżynami w głębi lądu. Zimą na obszarach wyżynnych często występują przymrozki. Charakterystycznym elementem aury na wybrzeżu są częste mgły, przez cały rok panuje duża wilgotność pomimo braku opadów.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Namibii.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).

 

Ambasada RP w Pretorii

Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Tel.: (+27) 12 430 2621

 

Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489

NAMIBIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

 

 • Kalahari – najbardziej życiodajna pustynia świata i spotkanie z Buszmenami
 • Sossusvlei – największe wydmy świata i zachód słońca na Dune 45
 • Podróż szutrowymi drogami przez pustynię Namib
 • Walvis Bay – najpyszniejsze na świecie kalmary i rejs w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i wielorybów
 • Wybrzeże Szkieletów i kolonia kotików w Cape Cross
 • Twyfelfontein (UNESCO) – malowidała buszmenów i pustynne słonie
 • Rezerwat Palmwag – park bez ogrodzeń
 • Wizyta w wioskach plemion Herero i Himba
 • Malowniczy krajobraz rzeki Kunene i Epupa Falls
 • Park Narodowy Etosha – raj dla miłośników zwierząt i safari
 • Erindi – największy prywatny rezerwat przyrody na świecie
Kalkulacja dla grupy min. 6 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.