Wycieczki do Indii: Orisa – Andamany
Kalkuta, Puri, Andamany: wycieczka do Indii

Wycieczka Orisa i Andamany: Jest to zupełnie odmienne spojrzenie na Indie… Orisę zamieszkuje wiele plemion, uznawanych za jedne z najbardziej prymitywnych, a zarazem ciekawych i nie do końca poznanych. Każde plemię jest inne, każde posługuje się swoim językiem i kultywuje wielowiekowe tradycje swoich przodków.
Odwiedzając miejscowe wioski, będzie okazja, by zajrzeć na kilka tradycyjnych targów, z których szczególnie interesujące odbywają się w Chatikona i Onukudelli. Orisa to także wspaniałe zabytki architektury świątynnej. Druga połowa wyprawy to pobyt na Andamanach. Jest to grupa tropikalnych wysepek (ponad 500, z których tylko 26 jest zamieszkanych) w Zatoce Bengalskiej. Administracyjnie należą do Indii, choć geograficznie bliższe są Tajlandii i Mjanmie. W krajobrazie, wyspy te odznaczają się łagodnymi wzgórzami, otoczeniem raf koralowych i pokryciem, w większości, bujnym, zielonym lasem. O Andamanach często mówi się: „raj na Ziemi”, albowiem jest to miejsce, gdzie infrastruktura turystyczna nie została jeszcze skomercjalizowana, turystów jest niewielu, ceny przyzwoite, morze ciepłe, a plaże bajeczne… czy można oczekiwać więcej od miejsca wypoczynku?
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Nasza wycieczka Orisa i Andamany to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Kalkuta (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Kalkuty.
Dzień 2 Kalkuta (-/-/-)
Przylot do Kalkuty, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.
Dzień 3 Bhubaneshwar (S/-/-)
Przelot do Bhubaneshwar – stolicy stanu Orisa, jednego ze świętych miast hinduizmu. Według wierzeń hinduskich Bhubaneshwar leży w środku świata i jest nazywane „miastem świątyń”. W mieście jest kilkaset świątyń należących do różnych kultów hinduistycznych. W środkowej części Starego Miasta znajduje się sztuczny staw o nazwie Bindu-sarowara, który według tradycji zawiera krople wody ze wszystkich świętych rzek Indii. Wokół niego w przeszłości miało znajdować się siedem tysięcy świątyń. Dziś w Bhubaneshwarze jest około pięciuset świątyń, których architektura świątyń reprezentuje styl o nazwie nagara, który rozwinął się w Orisie i pozbawiony jest prawie całkowicie obcych wpływów. Świątynie mają charakterystyczne wieże (sikhara lub deul) oraz właściwe sanktuaria z lingami (garbha-griha). Na szczególną uwagę zasługują ich bardzo bogate dekoracje rzeźbiarskie. Zwiedzimy świątynie: Parsurameswara (VII/VIII w.), Rajarani, Brahmeswar, Mukteswar.
Dzień 4 Konark – Puri (S/-/-)
Wyjazd do Puri (Trasa ok. 65 km – czas przejazdu ok. 1,5 godz.). Po drodze wizyta przy pagodzie pokoju Dhauli oraz w wiosce Pipili. Zwiedzanie Konark – jednego z cudów architektonicznych Indii (XII w) – świątynia poświęcona Bogu Słońca Surji. Świątynia ma formę gigantycznego rydwanu, który to wóz służył bogowi podczas jego wędrówki po niebie. Oprócz rzeźb bogów, demonów, królów, słoni i koni znajdują się również rzeźby w pozach erotycznych – pochwała radości życia. Po południu odpoczynek na plaży.
Dzień 5 Chilika – Gopalpur (S/-/-)
Trasa ok. 175 km – czas przejazdu ok. 5 godz. Odwiedzimy słynną świątynię Jagannath (z zewnątrz – nie Hindusi nie mają wstępu). Puri to miejsce pielgrzymek hinduistów na wschodnim wybrzeżu Indii, jest jednym z czterech najświętszych miejsc w Indiach dla Hindusów. Przystanek nad jeziorem Chilika. Jezioro jest płytką laguną zajmującą 1100 km² i jest oddzielone od zatoki bengalskiej pasem piasku. Rejs po jeziorze. Przyjazd do Gopalpur.
DDzień 6 Taptapani – Rayagada (S/-/-)
Trasa ok. 251 km – czas przejazdu ok. 6 godz. Odwiedzimy gorące źródła siarkowe w Taptapani oraz wioski ludu Saora – jednego z najstarszych ludów zamieszkujących Indie. Największa koncentracja plemion Saora znajduje się w okręgu Ganjam w stanie Orisa. Cały ten obszar to istny labirynt wzgórz i dolin, które geograficznie przynależą do pasma gór Ghaty Wschodnie. Nikt nie zna dokładnie pochodzenia tych plemion, oni sami odnajdują swoje pochodzenie w epopei indyjskiej Ramajana. Wskazują siebie, jako lud, który zamieszkiwał lasy, tam gdzie bohater Rama i jego żona Sita żyli w pustelni po wygnaniu z Pałacu ojca – króla. Przejazd do Rayagada.
Dzień 7 Bisamkatak – Rayagada (S/-/-)
Trasa ok. 90 km – czas przejazdu ok. 2,5 godz. Wycieczka do Dukum w okolicach Bisamkatak, gdzie obejrzymy cotygodniowy targ ludu Desia Kondh. Następnie odwiedzimy mistrzów sztuki Dokra w Jhigidi. Powrót do Rayagada.
Dzień 8 Chatikona – Jeypore (S/-/-)
Trasa ok. 211 km – czas przejazdu ok. 5 godz. Przejazd do Chatikona, żeby uczestniczyć na cotygodniowym targu, na który przyjeżdżają plemiona Dhongria Kondh. Plemię Kondh jest znane w historii, jako Meriah, – czyli Poświęceni Ludzkości. Plemiona Kondh są pochodzenia Drawijskiego i posługują się odrębnym językiem Kuvi. Mają bardzo interesujące obrządki związane z narodzinami, zaślubinami i pogrzebami. Mieszkają na stromych zboczach Gór Niyamagiri. Następnie wizyta w wiosce Minapai znanej z wyrobów bambusowych. Przejazd do Jeypore.
Dzień 9 Onkadelli – Rayagada (S/-/-)
Trasa ok.135 km – czas przejazdu ok. 3,5 godz. Po śniadaniu wyjazd na cotygodniowy targ w Onkadelli. Jest to uczęszczane miejsce usytuowane przy pagórkowatej drodze prowadzącej do miasteczka. To niezwykła okazja obejrzenia przedstawicieli wielu plemion w jednym miejscu. Najbardziej interesujące może być spotkanie ludzi Bonda.
Dzień 10 Gopalpur (S/-/-)
Trasa ok. 251 km – czas przejazdu ok. 6 godz. Przejazd do Gopalpur. Po drodze odwiedzimy wioski plemienia Soura. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek na jednej z najpiękniejszych plaż Orissy.
Dzień 11 Bhubaneswar – Kalkuta (S/-/-)
Trasa ok. 175 km – czas przejazdu ok. 5 godz. Przejazd do Bhubaneswaru. Po drodze wizyta w wiosce tkaczy Olasingh oraz w jaskiniach Khandagiri&Udaigiri. Przejazd na lotnisko i przelot do Kalkuty.
Dzień 12 Kalkuta – Port Blair (Andamany) – Park Mount Harriet (S/-/-)
Wcześnie rano transfer na lotnisko w Kalkucie i przelot do Port Blair na Andamanach. Po przylocie transfer do hotelu, pozostawienie bagaży a następnie wycieczka do Parku Mount Harriet. W drodze powrotnej wizyta na plaży Chidiatapu by obejrzeć spektakularny zachód słońca. Nocleg w Port Blair.
Dzień 13 Wyspa Havelock – Wyspa Elephant (S/-/K)
Przejazd do portu i transfer promem na Wyspę Havelock. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie w hotelu przy plaży. Wycieczka na koralową Wyspę Elephant. Po południu czas wolny.
Dzień 14 Wyspa Havelock (S/-/K)
Wycieczka na najpiękniejszą plażę Azji – Radhanagar beach (wycieczka samochodem). Powrót do do hotelu. Po południu powrót promem do Port Blair.
Dzień 15 Wyspa Havelock – Port Blair (S/-/-)
Przed południem czas wolny. Po południu transfer promem do Port Blair, przejazd do hotelu. Nocleg w Port Blair.
Dzień 16 Port Blair – Wyspa Baratang – Port Blair (S/-/-)
Ok. 04:00 wyjazd z hotelu i przejazd w kierunku Jirgatand, skąd o 6:00 wyrusza konwój samochodów do Baratang. Następnie przeprawa małymi łódkami przez zarośla namorzynowe (mangrowce forest). Na drugim końcu namorzyn przewodnik zabiera grupę do wapiennych jaskiń (to ok 20-30 minutowy spacer). Powrót łódką przez las namorzynowy do pojazdów i powrót do Port Blair.
Dzień 17 Port Blair – Kalkuta (S/-/-)
Transfer na lotnisko i przelot do Kalkuty. Po przylocie – zwiedzanie miasta. 200 lat świetności miasta to zabytki w stylu wiktoriańskim i neogotyckim: kościoły, bulwary, budowla Victoria Memorial i budynki mieszkalne. Tu nastąpiło odrodzenie sztuki bengalskiej, tu tworzył poeta Rabin Tagore…tu powstał ruch reformatorski, powstawały wyższe uczelnie. W 1911 roku zapadła decyzja a przeniesieniu stolicy do New Delhi. Urok Kalkuty to kosmopolityczna atmosfera, eleganckie restauracje i sklepy przy Park Street, Majdanem z Victoria Memorial i wioska garncarzy Kumartuli. Wizyta w Świątyni Bogini Kali (Kali Temple) – legenda głosi, że upadł tu palec żony Śiwy, której ciało pociął na kawałki Wisznu. W świątyni złowrogiej Kali składa się codziennie w ofierze kilka kóz, żeby zaspokoić jaj krwiożerczy głód i uprosić o nie czynienie zła. Jak na ironie w sąsiednim budynku mieści się szpital Matki Teresy.
Dzień 18 Kalkuta – Warszawa (S/-/-)
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.
Informacje
Indie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.
Komunikacja
- Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo niewielkich lokalnych linii lotniczych.
- Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają sieci komunikacji podmiejskiej.
- Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.
Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.
Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.
W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.
Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa/Kalkuta/Warszawa,
- 04 przeloty wewnętrzne (Kalkuta/Bhubaneshwar/Kalkuta/Port Blair/Kalkuta),
- wiza wjazdowa,
- noclegi w hotelach 3*/4*; w regionach plemiennych noclegi w bazie o standardzie podstawowym – jedyna dostępna opcja w tych miejscach (dopłata do pokoju 1-os. 1180 USD),
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, O-obiad, K-kolacja)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- zgodę na wjazd do stanu Orisa,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- rejs po jeziorze Chilika,
- prywatny transfer na wycieczkę na wyspę Baratang,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłata wjazdowa do Indii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- opłata wylotowa,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV . Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
Atrakcje
- Bhubaneśwar – „Miasto Świątyń”, stolica stanu Orisa
- Konark – jeden z cudów architektonicznych Indii
- Puri – jedno z czterech najświętszych miejsc dla Hindusów w Indiach
- Spotkania z jednymi z najbardziej prymitywnych, a zarazem ciekawych i nie do końca poznanych plemion
- Uczestnictwo w kilku lokalnych targach – m.in. w Chatikona i Onukudelli
- Wioska tkaczy – Olasingh
- Andamany – rajeskie wyspy, pokryte bujną roślinnością tropikalną i otoczone wspaniałymi rafami koralowymi
- Kalkuta – kosmopolityczne miasto, wiktoriańskie zabytki i Matka Teresa
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej. W wioskach w Orisa i w rezerwacie Baratang zabronione jest fotografowanie oraz filmowanie plemion.Warto sprawdzić

INDIE i BHUTAN: wyprawa na Festiwal dedykowanym żurawiom czarnoszyim

INDIE: Radżastan i wycieczka na Goa
