12 dni ROSJA
ROSJA: Krasnojarsk, Norylsk i Rezerwat Putorana – rejs po Jeniseju

ROSJA: Magia dalekiej Syberii

Rejs po Jeniseju

Wycieczka Syberia – rejs po Jeniseju

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje ją zrozumieć z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę – to tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”.

STATEK ALEKSANDER MATROSOV

Aleksander Matrosov to wygodny, trzypokładowy, prosty statek turystyczny zbudowany w Niemczech. Na pokładzie statku, do dyspozycji gości restauracja, bar, biblioteka i salon muzyczny. Statek może pomieścić ponad 250 pasażerów.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Rejs po Jeniseju to propozycja dla prawdziwych Globtroterów! Wycieczka Syberia czeka!

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie (możliwość dolotu z lotnisk krajowych), odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Krasnojarska.
Przylot do Krasnojarska, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny na odpoczynek po podróży. Po śniadaniu wycieczka po Krasnojarsku oraz wizyta w muzeum historii miasta i regionu. Po obiedzie wycieczka do elektrowni wodnej w Krasnojarsku i wizyta na tarasie widokowym. Następnie przejazd do wioski Ovsyanka gdzie zobaczymy pomnik wybitnego sowieckiego pisarza Wiktora Astafiewa. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu wycieczka do bajkowego Rezerwatu Przyrody Stolby. Rezerwat został założony w 1925 roku. Jego powierzchnia wynosi 47 219 hektarów. Park słynie z bajkowych kompleksów skał. Obiad i kolacja w hotelu.
Przejazd do przystani portowej, zaokrętowanie na statku. Rejs w kierunku miasta Jenisejsk. Tego dnia przepłyniemy przez Strelka – malownicze ujście rzek Angara i Jenisej. Po południu dopłyniemy do miasta Jenisejsk, które jest jednym z najstarszych rosyjskich miast na Syberii. To właśnie Jenisejsk był jednym z miejsc zsyłek Polaków na Syberię. Miasto to jeden wielki skansen ze względu na wszechobecne tutaj zespoły architektoniczne w stylu barokowym z XVIII wieku.
Śniadanie na pokładzie i kontynuacja rejsu. Po drodze zatrzymamy się w starej wiosce kozaków – Yartsevo. Następnie postój w wielonarodowej osadzie Vorogovo założonej przez Kozaków w XVII wieku. Mieszkają tutaj Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini i Niemcy. Tutejsi mieszkańcy bardzo chętnie dzielą się swoją wyjątkową kulturą sprzedając gościom domowe, unikalne pamiątki. Po obiedzie, z pokładu statku, zobaczymy Osinowskie Shcheki - kanion z granitowymi ścianami, sięgający do 50 metrów. Kolacja i nocleg na statku.
Tego dnia miniemy osady Bor i Bakhta, a następnie zatrzymamy się w mieście Turukhansku. Śniadanie na statku. Dalszy rejs przez malownicze tereny Syberii. W pobliżu rzeki Kureika przetniemy koło podbiegunowe. Śniadanie, obiad, kolacja i nocleg na statku.
Tego dnia nasz statek zakotwiczy w mieście Igarka, które znajduje się wewnątrz koła podbiegunowego, w strefie wiecznej zmarzliny. Wycieczka do muzeum ciągłej zmarzliny. Powrót na statek i rejs do miasta Dudinka. Dudinka jest najzimniejszą (do -57 °C zimą) i najdalej wysunięta na północ osadą (69 ° 24'N) na Ziemi. Wieczorem, po kolacji wyokrętowanie ze statku, przejazd do hotelu w Dudinka, zakwaterowanie i nocleg.
Po śniadaniu wycieczka po mieście Dudinka oraz wizyta w Muzeum Regionalnym półwyspu Taymyr. Następnie przejazd do portu rzecznego w Norlysku i rejs motorówką po rzece Norilka do jeziora Łama, które położone jest w obrębie rezerwatu Putorana. Zakwaterowanie w pensjonacie nad jeziorem Łama, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu pieszka wycieczka po terytorium rezerwatu Putorana. Rezerwat przyrody Putorana został utworzony w 1988 r. i obejmuje około 1 887 251 hektarów. W lipcu 2010 r. rezerwat Putorana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer do malowniczego wodospadu South Neralakh. Obiad. Następnie spacer do wodospadu Vitaminka i powrót na nocleg do pensjonatu nad jeziorem Łama. Kolacja i nocleg.
Po śniadaniu spacer z przewodnikiem po strefie buforowej rezerwatu przyrody Putorana. Następnie wizyta na punkcie widokowym nad jeziorem Łama. Obiad. Następnie transfer do Norylska łodzią motorową. Transfer do hotelu, kolacja i nocleg w Norylsku.
Po śniadaniu wycieczka po mieście oraz wizyta w Muzeum Historii Norylska. Miasto to leży daleko na północy Syberii i zostało zbudowane w latach 30. XX wieku przez więźniów. Norylsk jest ośrodkiem hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych oraz węgla kamiennego. Wokół miasta rozpościera się wszechobecna tundra. Obiad, kolacja i nocleg w hotelu.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko w Norlysku, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji 
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail: 
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenie wizy i pozwolenia na odwiedzenie rosyjskiego obszaru polarnego.