10 dni TANZANIA-ZANZIBAR
TANZANIA I ZANZIBAR

Wycieczki do Tanzanii i Zanzibaru

Manyara - Serengeti – Ngorongoro

Wycieczka TANZANIA – ZANZIBAR

Tanzania

W Tanzanii człowiek czuje się mały. Nie tylko ze względu na rozległe przestrzenie oszałamiające ciszą, ale przede wszystkim ze względu na największe na świecie populacje dzikich zwierząt. Widok wielkich stad antylop, gazeli, małp i flamingów, a także polujących drapieżników, przypomina nam, że nie jesteśmy sami na świecie. Równiny i lasy Tanzanii są niepodzielnie opanowane przez dzikie zwierzęta. Człowiek jest tu intruzem i należy pamiętać, by zachować ten naturalny układ w nienaruszonym stanie. Ponadto dużą część obszaru kraju zajmują parki narodowe, wśród których najbardziej znane to Ngorongoro, Kilimanjaro i Serengeti. Trudno sobie wyobrazić Afrykę bez tych wyjątkowych miejsc. Wycieczka Tanzania czeka!

Zanzibar

Barwne dzieje tej tropikalnej, koralowej wyspy przypominają “Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Niegdyś wabiły tu odkrywców, handlarzy i poszukiwaczy przygód. Bywali tu w różnych okresach dziejów Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Niemal wszyscy pozostawili na wyspie zachowane do dziś ślady swojej bytności. Będący częścią Tanzanii Zanzibar, nazywany także przez miejscowych Ungudżą mając obszar 1.659 km kwadratowych uważany jest za największą wyspę spośród tych, które rozsiane są wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki. Na jej płaskiej niemal powierzchni mieszka dziś około 350 tysięcy ludności, głównie pochodzenia afrykańskiego.

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki do Tanzanii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Kilimandżaro. Posiłki na pokładzie samolotów. Następnie przejazd do Arushy i nocleg w hotelu Mvuli Hotel lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Manyara. Jest to niewielki park, usytuowany wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Manyara, pomiędzy jeziorem a zboczami Rowu Afrykańskiego – jedynej struktury geologicznej kuli ziemskiej, tak wyraźnie zaznaczonej na jej powierzchni. Struktura ta rozciąga się na przestrzeni ponad 6000 km: od południowej Turcji, aż po rzekę Zambezi - na południu wschodniej części Afryki. Safari na terenie parku. Park ten jest domem dla flamingów, pelikanów i kormoranów, a także dla kilkuset innych gatunków ptaków. Lunch w formie pikniku. Następnie kontynuacja safari na obszarze Parku Narodowego Jeziora Manyara. Nocleg w Marera Valley Lodge lub w podobnym.
Przejazd do Parku Narodowego Serengeti. Park Narodowy Serengeti (UNESCO) należy do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km kwadratowe. Zakwaterowanie i lunch. Następnie popołudniowe safari w Serengeti. Z pewnością nie zabraknie okazji do obserwacji ogromnych stad antylop gnu, gazeli Thomsona, zebr i bawołów. W parku żyją również żyrafy, słonie, nosorożce oraz drapieżniki, jak krokodyle, lwy, lamparty, gepardy, hieny, likaony, szakale. Nocleg na campingu w namiocie (zapewniamy materace do spania, śpiwory, poduszki i dostęp do sanitarii na terenie campingu).
O świcie (dla chętnych – fakultatywnie) możliwość lotu balonem. Następnie poranne safari na obszarach Parku Narodowego Serengeti. Park Narodowy Serengeti to niewątpliwie najbardziej znany Park Narodowy w Afryce. Został założony w 1952 roku. Znajdziemy tutaj liczne stada gnu czy żyraf, a do tego lwy, gepardy, słonie i żyrafy. Lunch. Następnie popołudniowe safari w Serengeti. Kolacja i nocleg na campingu w namiocie (zapewniamy materace do spania, śpiwory, poduszki i dostęp do sanitarii na terenie campingu).
Po śniadaniu kontynuacja safari na obszarach Parku Narodowego Serengeti. Lunch, następnie wyjazd do Rezerwatu Ngorongoro. Po drodze zrobimy krótkie postoje w kilku punktach widokowych, skąd będzie można podziwiać panoramę krateru. Ngorongoro to ogromny krater, w którym, w sposób naturalny, niczym na dawnych obrazach świata przedbiblijnego, żyją tysiące zwierząt niemal wszystkich gatunków zamieszkujących Afrykę Wschodnią. Obszar Chroniony Ngorongoro, utworzony wokół krateru, obejmuje ziemie zamieszkane przez Masajów, nieco odmiennych od tych z Masai Mara, wąwóz Olduvai, gdzie znaleziono najstarsze ślady praczłowieka, a także szereg malowniczych wulkanów przekraczających 3000 m wysokości. Zjedziemy stromą ścieżka do krateru Ngorongoro gdzie czeka nas safari. Przy odrobinie szczęścia w Ngorongoro spotkamy całą tzw. Wielką Piątkę z rzadkim czarnym nosorożcem na czele. Nocleg w Bougainvillea Safari Lodge lub w podobnym.
Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i przelot na Zanzibar. Przejazd do hotelu położonego pośród palm, przy wspaniałej, piaszczystej plaży. Nocleg w Kendwa Rocks Hotel lub w podobnym.
Pobyt i wypoczynek na Zanzibarze. Barwne dzieje tej tropikalnej, koralowej wyspy, przypominają "Baśnie tysiąca i jednej nocy". Niegdyś wabiła odkrywców, handlarzy i poszukiwaczy przygód... Bywali tu w różnych okresach dziejów Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Niemal wszyscy pozostawili na wyspie, zachowane do dziś, ślady swojej bytności. Nocleg w Kendwa Rock Hotel lub w podobnym.
Pobyt i wypoczynek na Zanzibarze. Dla chętnych, fakultatywna wycieczka na Prison Island - ok. 30 USD/os lub snorkeling ok. 20 USD/os. Nocleg w Kendwa Rock Hotel lub w podobnym.
Po śniadaniu, ok. 11.00 wymeldowanie z hotelu. Następnie wycieczka na farmę przypraw. Zobaczymy jak hoduje się kardamon, gałkę muszkatołową, imbir, wanilię czy goździki. Po południu wycieczka po zabytkowym centrum Stone Town. Zobaczymy stary kościół anglikański, dawny targ niewolników, dom Freddy'ego Mercury'ego, Pałac sułtański, fort oraz wspaniały targ pełen owoców, warzyw i ryb. Czas wolny na zakup pamiątek. Wieczorem transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Warszawy zgodnie z programem.

Tanzania-Zanzibar

Stolica: Zanzibar (Stone Town)
Największe miasta: Zanzibar, Mkokotoni, Matemwe
Język urzędowy: suahili
Waluta: szyling tanzański (TSH)
Ludność: 1070000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Zanzibar jest wyspą należącą do Tanzanii (podmiot federacji) i podzielony jest na 3 regiony: Zanzibar Północny, Centralny/Południowy, Miejski/Zachodni. Wraz z dwiema większymi wyspami: Pembą i Mafią oraz pięćdziesięcioma mniejszymi, tworzy Archipelag Zanzibaru.

Informacje praktyczne

Szczepienia
wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce, a także profilaktykę antymalaryczną. Woda wodociągowa na Zanzibarze jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ dowozi się ją ze źródeł głębinowych w środku wyspy.

Lekarze
zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne nie są honorowane. Koszty leczenia są pokrywane przez pacjenta. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej w celu późniejszego dochodzenia zwrotu poniesionych wydatków na leczenie.

Numer pogotowia: brak pogotowia ratunkowego. W nagłych przypadkach do oddalonego terenu, można wezwać bardzo kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi.

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe na terytorium Zanzibaru wymagana jest wiza turystyczna, którą otrzymamy na lotnisku zaraz po przylocie. Koszt wizy wynosi około 75 dolarów. Paszport musi posiadać ważność przez co najmniej 3 miesiące od chwili przekroczenia granicy. Warunkiem wjazdu do Zanzibaru jest posiadanie biletu powrotnego.
Zabroniony jest wywóz i wwóz waluty tanzańskiej oraz wywóz korala, kości słoniowej, muszli oraz skór dzikich zwierząt.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia zanzibarska specjalizuje się w przygotowywaniu owoców morza i ryb, które można zamówić je wszędzie i są zawsze świeże. Zanzibar zwany wyspą przypraw obfituje w ich niezliczoną ilość, które są częstym dodatkiem do potraw.

Napoje
najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, jest zakupienie na miejscowym straganie madafu (sok z kokosów), który dodatkowo leczy zmęczenie i pomaga w trawieniu. Równie smaczny jest sok z trzciny cukrowej z dodatkiem imbiru. Warto również zamawiać soki świeżo wyciskane z owoców.

Pamiątki
w stolicy Zanzibaru warto kupić starocie, obrusy, obrazy, przyprawy oraz etniczną biżuterię.

Fotografowanie
należy uważać, gdyż filmowanie i robienie zdjęć miejscowej ludności może wywołać ich zdecydowany sprzeciw.

Obyczaje
od turystów oczekuje się poszanowania miejscowej kultury (niedopuszczalne są szorty, minispódniczki, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą, opalanie topless na plaży).

Religia i kultura

Większość społeczeństwa Zanzibaru stanowią muzułmanie (około 99%).

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 12 stycznia –  Uroczystość Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru
 • 10 marca – Urodziny Proroka – Eid-Milad Nnabi
 • 7 kwietnia – Dzień Bohaterów
 • 1 lipca – Dzień Świąteczny
 • koniec września – Ramadan (muzułmański miesiąc postu)
 • koniec listopada – Eid-ul-Adha
 • 9 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
na Zanzibarze dostępnych jest kilka bankomatów, wszystkie w stolicy Zanzibar. Istnieje też kilka punktów, gdzie można pobrać pieniądze z kart kredytowych (np. w Mtoni Marine Center). W większości banków i kantorów można wymienić czeki podróżne.

Komunikacja

 • Autobusy – brak regularnych połączeń autobusowych ze Stone Town.Niektóre hotele organizują transport busami dla swoich gości.
 • Taksówki – zaleca się korzystanie tylko z taksówek z licencją państwową (oznaczone napisem TAXI).
 • Samoloty – jedyne lotnisko na wyspie znajduje się w stolicy Zanzibar. Lotnisko oferuje codzienne loty do Kilimanjaro, Nairobi, Mombasa, Arusha, i Dar es Salaamby. Dostępne są również połączenia do Johannesburga i Entebbe, a także czarterowe loty do Europy.
 • Daladala – oryginalny środek transportu publicznego. Są to niewielkie, proste, otwarte furgonetki z zamontowanymi z tyłu drewnianymi ławkami. Obsługują wszystkie ważniejsze trasy. Są punktualne, niedrogie i kursują zazwyczaj co godzinę. W razie potrzeby zatrzymują się na żądanie w dowolnym miejscu.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Tanzanii i Zanzibaru znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Nairobi w Kenii.

Ambasada RP w Nairobi (Kenia)
Kabarnet Rd.
00100 Nairobi, P.O. Box 30086
Telefon: (00-254 20) 38 72 811, 38 72 812
fax: (00-254 20) 38 72 814, 38 74 572
E-mail: nairobi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.nairobi.polemb.net

TANZANIA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Tanzanii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tanzanii.

 • Rezerwat Ngorongoro – UNESCO
 • Manyara – raj dla hipopotamów, najbardziej urokliwe spośród afrykańskich jezior
 • Bezkresne Równiny Serengeti – królestwo dzikich zwierząt
 • Safari i obserwacje dzikich zwierząt: słoni, żyraf, antylop, zebr, lwów i gepardów
 • Malownicza panorama krateru Ngorongoro
Kalkulacja dla grupy 06 osób płacących. Mniejsza ilość osób płacących może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.