8 dni ZANZIBAR
ZANZIBAR

Wycieczki do Tanzanii i Zanzibaru

Zanzibar - wycieczka

Wycieczka ZANZIBAR

Zanzibar

Barwne dzieje tej tropikalnej, koralowej wyspy przypominają “Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Niegdyś wabiły tu odkrywców, handlarzy i poszukiwaczy przygód. Bywali tu w różnych okresach dziejów Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Niemal wszyscy pozostawili na wyspie zachowane do dziś ślady swojej bytności. Będący częścią Tanzanii Zanzibar, nazywany także przez miejscowych Ungudżą mając obszar 1.659 km kwadratowych uważany jest za największą wyspę spośród tych, które rozsiane są wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki. Na jej płaskiej niemal powierzchni mieszka dziś około 350 tysięcy ludności, głównie pochodzenia afrykańskiego.

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki do Tanzanii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot na Zanzibar.
Przylot na Zanzibar, spotkanie z polskim przedstawicielem grupy i transfer do hotelu położonego pośród palm, przy wspaniałej, piaszczystej plaży. Relaks na plaży oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej. Kolacja i nocleg w Zanzibar Queen Hotel lub podobnym.
Pobyt i wypoczynek na Zanzibarze. Barwne dzieje tej tropikalnej, koralowej wyspy, przypominają "Baśnie tysiąca i jednej nocy". Niegdyś wabiła odkrywców, handlarzy i poszukiwaczy przygód... Bywali tu w różnych okresach dziejów Asyryjczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie, Portugalczycy, Arabowie, Holendrzy i Anglicy. Niemal wszyscy pozostawili na wyspie, zachowane do dziś, ślady swojej bytności. Kolacja i nocleg w Zanzibar Queen Hotel lub podobnym.
Relaks na plaży oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej. Dla chętnych, fakultatywna wycieczka z polskim pilotem do Stone Town (UNESCO) oraz na plantacją przypraw - ok. 70 USD/os. Stone Town - Kamienne Miasto to najstarsza część Zanzibar City, stolicy Zanzibaru, słynie z zabytkowych uliczek, starego targu niewolników i domu w którym urodził się Freddie Mercury. Na plantacji znajdziemy rośliny kawy, pieprzu, kardamonu, gałki muszkatołowej, liczi, duriana czy chlebowca. Kolacja i nocleg w Zanzibar Queen Hotel lub podobnym.
Relaks na plaży oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej. Nocleg na Zanzibarze. Dla chętnych, fakultatywna wycieczka na Prison Island - ok. 25 USD/os lub Snorkeling ok 20 USD/os. Kolacja i nocleg w Zanzibar Queen Hotel lub podobnym.
Relaks na plaży oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej. Kolacja i nocleg w Zanzibar Queen Hotel lub podobnym.
Relaks na plaży oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej. Po kolacji, późnym wieczorem, transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.
Przelot do Warszawy. Posiłki na pokładzie samolotów.

Zanzibar

Stolica: Zanzibar (Stone Town)
Największe miasta: Zanzibar, Mkokotoni, Matemwe
Język urzędowy: suahili
Waluta: szyling tanzański (TSH)
Ludność: 1070000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Zanzibar jest wyspą należącą do Tanzanii (podmiot federacji) i podzielony jest na 3 regiony: Zanzibar Północny, Centralny/Południowy, Miejski/Zachodni. Wraz z dwiema większymi wyspami: Pembą i Mafią oraz pięćdziesięcioma mniejszymi, tworzy Archipelag Zanzibaru.

Informacje praktyczne

Szczepienia
wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce, a także profilaktykę antymalaryczną. Woda wodociągowa na Zanzibarze jest bezpieczna dla zdrowia, ponieważ dowozi się ją ze źródeł głębinowych w środku wyspy.

Lekarze
zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne nie są honorowane. Koszty leczenia są pokrywane przez pacjenta. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej w celu późniejszego dochodzenia zwrotu poniesionych wydatków na leczenie.

Numer pogotowia: brak pogotowia ratunkowego. W nagłych przypadkach do oddalonego terenu, można wezwać bardzo kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi.

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe na terytorium Zanzibaru wymagana jest wiza turystyczna, którą otrzymamy na lotnisku zaraz po przylocie. Koszt wizy wynosi około 75 dolarów. Paszport musi posiadać ważność przez co najmniej 3 miesiące od chwili przekroczenia granicy. Warunkiem wjazdu do Zanzibaru jest posiadanie biletu powrotnego.
Zabroniony jest wywóz i wwóz waluty tanzańskiej oraz wywóz korala, kości słoniowej, muszli oraz skór dzikich zwierząt.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia zanzibarska specjalizuje się w przygotowywaniu owoców morza i ryb, które można zamówić je wszędzie i są zawsze świeże. Zanzibar zwany wyspą przypraw obfituje w ich niezliczoną ilość, które są częstym dodatkiem do potraw.

Napoje
najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, jest zakupienie na miejscowym straganie madafu (sok z kokosów), który dodatkowo leczy zmęczenie i pomaga w trawieniu. Równie smaczny jest sok z trzciny cukrowej z dodatkiem imbiru. Warto również zamawiać soki świeżo wyciskane z owoców.

Pamiątki
w stolicy Zanzibaru warto kupić starocie, obrusy, obrazy, przyprawy oraz etniczną biżuterię.

Fotografowanie
należy uważać, gdyż filmowanie i robienie zdjęć miejscowej ludności może wywołać ich zdecydowany sprzeciw.

Obyczaje
od turystów oczekuje się poszanowania miejscowej kultury (niedopuszczalne są szorty, minispódniczki, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą, opalanie topless na plaży).

Religia i kultura

Większość społeczeństwa Zanzibaru stanowią muzułmanie (około 99%).

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 12 stycznia –  Uroczystość Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru
 • 10 marca – Urodziny Proroka – Eid-Milad Nnabi
 • 7 kwietnia – Dzień Bohaterów
 • 1 lipca – Dzień Świąteczny
 • koniec września – Ramadan (muzułmański miesiąc postu)
 • koniec listopada – Eid-ul-Adha
 • 9 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
na Zanzibarze dostępnych jest kilka bankomatów, wszystkie w stolicy Zanzibar. Istnieje też kilka punktów, gdzie można pobrać pieniądze z kart kredytowych (np. w Mtoni Marine Center). W większości banków i kantorów można wymienić czeki podróżne.

Komunikacja

 • Autobusy – brak regularnych połączeń autobusowych ze Stone Town.Niektóre hotele organizują transport busami dla swoich gości.
 • Taksówki – zaleca się korzystanie tylko z taksówek z licencją państwową (oznaczone napisem TAXI).
 • Samoloty – jedyne lotnisko na wyspie znajduje się w stolicy Zanzibar. Lotnisko oferuje codzienne loty do Kilimanjaro, Nairobi, Mombasa, Arusha, i Dar es Salaamby. Dostępne są również połączenia do Johannesburga i Entebbe, a także czarterowe loty do Europy.
 • Daladala – oryginalny środek transportu publicznego. Są to niewielkie, proste, otwarte furgonetki z zamontowanymi z tyłu drewnianymi ławkami. Obsługują wszystkie ważniejsze trasy. Są punktualne, niedrogie i kursują zazwyczaj co godzinę. W razie potrzeby zatrzymują się na żądanie w dowolnym miejscu.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Tanzanii i Zanzibaru znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Nairobi w Kenii.

Ambasada RP w Nairobi (Kenia)
Kabarnet Rd.
00100 Nairobi, P.O. Box 30086
Telefon: (00-254 20) 38 72 811, 38 72 812
fax: (00-254 20) 38 72 814, 38 74 572
E-mail: nairobi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.nairobi.polemb.net

ZANZIBAR – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Tanzanii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tanzanii.

Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Mniejsza ilość osób płacących może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.