8 dni BAŁKANY
Bałkańska przygoda – Albania, Macedonia, Czarnogóra i Kosowo

Albania, Macedonia, Czarnogóra i Kosowo

Bałkańska przygoda

Albania, Czarnogóra, Kosowo i Macedonia – to perły Bałknaów. Nasza wycieczka stwarza doskonałą okazję, by odkryć tą część Europy, która zalicza się do najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych. Tymczasem, warto tu zajrzeć, bo kraje te są inne od pozostałych, żyjące według własnych kryteriów. Albania to kraina kontrastów, o uderzającym ogromie różnorodności, z dziewiczymi plażami na południu, gwarem i kolorytem wybrzeża oraz tajemniczą, odrobinę niedostępną, górzystą północą. Macedonia to kwintesencja Bałkanów, z całym ich urokiem i problemami.To kraj, w którym miesza się ze sobą kultura Wschodu i Zachodu, chrześcijaństwo z islamem, a na ulicach usłyszeć można wiele różnych języków. Z pewnością warto przełamać stereotypy i odkryć nieznane, odwiedzając ten rejon Europy, zanim zostanie on zdeptany przez turystów.

Więcej naszych propozycji na niezapomniane wakacje znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

Zbiórka na lotnisku w Warszawie i (możliwość dolotu z lotnisk krajowych). Przelot do Tirany. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Po śniadaniu przejazd przez malownicze tereny Albanii do Macedonii. Pobyt nad jeziorem ochrydzkim i wizyta przy bajkowo położonej Cerkwi św. Jana Teologa w Kaneo. Następnie zwiedzanie Ochrydy (UNESCO): cerkiew św. Zofii z freskami z XI wieku, cerkiew św. Pantelejmona, ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku, ruiny starożytnego teatru, Muzeum Ikon.
Wizyta w malowniczo położonej wsi Galicznik, która znajduje się na terenie największego na Bałkanach Parku Narodowym Mavrovo. Wieś słynie z wciąż żywego folkloru. Wizyta w lokalnym muzeum, gdzie zapoznamy się z tradycją organizowanych tutaj wspólnych wesel. Następnie przejazd do bajkowego Kanionu Matka - rejs łódkami i zwiedzanie jaskini. Po południu przejazd do stolicy Macedonii – Skopje i zwiedzanie miasta m. in. Stare i Nowe Miasta, które połączone są kamiennym mostem oraz dawny turecki bazar - Stara Čaršija. Nocleg w Skopje.
Wjazd kolejką linową na wzgórze Wodno, skąd rozpościera się przepiękny widok na Skopje. Następnie przejazd przez Kosowo do miejscowości Szkodra w Albanii. Po drodze spacer po centrum stolicy Kosowa. Tego dnia zwiedzimy również ruiny Zameku Rozafa, skąd rozpościera się bajkowy widok na jezioro Szkoderskie.
Po śniadaniu przekroczenie granicy z Czarnogórą i rejs po bajkowym jeziorze Szkoderskim. Następnie zwiedzanie Budvy – miasta liczącego ponad 2500 lat. Spacer po starym mieście oraz wizyta w Crkva Santa Maria in Punta de Budva. Tego dnia zobaczymy również malowaną wyspę Św. Stefana czyli. tzw. wyspę milionerów. Następnie przejazd do położonego nad zatoką Kotorską miasta Kotor. Podróż do przeszłości i zwiedzanie urokliwego, średniowiecznego miasteczka. Następnie spacer do Twierdzy św. Jana, z której rozpościera się bajkowy widok na miasto oraz zatokę.
Po śniadaniu przejazd do Tirany. Po drodze zatrzymamy się w opuszczonym mieście Stary Bar. Początki tego miasta sięgają VI wieku. Miasto to zostało w dużej mierze zniszczone przez trzęsienie ziemi które miało tu miejsce w kwietniu 1979 roku. Następnie przejazd do historycznej stolicy Albanii – Kruji i zwiedzanie górującej nad miastem twierdzy. Po południu zwiedzanie Tirany: Plac Skanderbega, XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya, dawne mauzoleum Envera Hodży oraz Pałac Prezydencki i Kongresowy.
Przejazd do Berat – czyli tzw. miasta muzeum (UNESCO). Ze względu na charakterystyczne usytuowanie na stoku wzgórza, Berat zwane jest "miastem tysiąca okien”. Po przyjeździe - zwiedzanie: antyczne umocnienia, zamek, Muzeum Onufrego, Muzeum Etnograficzne, meczet, klasztor; spacer w dzielnicy Magalem, gdzie zachowały się elementy architektury otomańskiej. Następnie zwidzimy stanowisko archeologiczne miasta Apollonia. Początki miasta sięgają 588 r. p.n.e. Po południu przejazd do Monastyru w Ardenicy. Do kompleksu zabytkowego klasztoru należą: Cerkiew Matki Bożej, kaplica Świętej Trójcy, budynki mieszkalne, piekarnia, olejarnia i stajnia.
Transfer na lotnisko w Tiranie i przelot do Polski.

ALBANIA

Stolica: Tirana

Największe miasta: Tirana, Durres, Szkodra, Wlora, Elbasan, Fier, Korcza, Berat

Język urzędowy: albański

Waluta: lek (ALL)

Ludność: 2.893.000 osób

Strefa czasowa: czas polski

Podział administracyjny: Albania dzieli się na 12 obwodów (qark), które składają się z 36 okręgów (rreth). Te z kolei podzielone są na 351 gmin.

 

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Albanii do 90 dni. Wymaganym dokumentem jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii. Od maja 2009, obywatele RP mogą wjeżdżać do Albanii także na postawie dowodu osobistego.

 

Przepisy celne:

Nie ma specjalnych uregulowań dotyczących wwozu pieniędzy i materiałów. Przepisy nie precyzują ilości: muszą to być bliżej nieokreślone ilości do użytku własnego. Wywóz pieniędzy ograniczony jest do kwoty 10 tys. EUR na osobę.

 

Opieka zdrowotna:

Od przyjeżdżających do Albanii nie wymaga się świadectwa szczepień ochronnych. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne odbiegające od zagrożeń powszechnie obecnych w Europie. Zaleca się picie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej. Żywność najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach. Polska ma podpisaną umowę z Albanią o bezpłatnym leczeniu. Jednak publiczna służba zdrowia z powodu niedoinwestowania jest w Albanii na niskim poziomie. W Tiranie i większych miastach powstały prywatne przychodnie lekarskie o dobrym poziomie diagnostycznym (z możliwością hospitalizacji). Koszt wizyty wynosi ok. 20-30 EUR.

 

Religia:

W Albanii większość społeczeństwa, zwłaszcza młodszego pokolenia, reprezentuje standardy typowo europejskie. Ubiór, fryzury, makijaż czy zachowanie nie odbiega w niczym od tego, co spotykamy na ulicach miast Polski czy innych krajów europejskich. Albania to kraj tolerancji religijnej, a kwestie natury religijnej nie stwarzają problemów przyjezdnym. W Tiranie działają 4 kościoły katolickie, kilkanaście meczetów i cerkwi prawosławnych. W całej Albanii przeważa islam, religie chrześcijańskie są zakorzenione w części południowej (prawosławie) oraz północnej (katolicyzm). Kobiety ubrane w stroje muzułmańskie spotyka się bardzo rzadko.

 

Komunikacja:

Ze względu na bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz przewagę na północy terenów górzystych, komunikacja w Albanii może być nieco utrudniona. Istnieje tylko kilka głównych dróg, które często nie są w najlepszym stanie. Ponadto na drogach trzeba uważać na kierowców, którzy niezbyt często respektują przepisy drogowe i w nadmiarze używają klaksonów.

W Tiranie przejazdy autobusami komunikacji miejskiej to najtańszy sposób podróży. Bilety są bardzo tanie i można je kupić u kierowcy lub konduktora. Jednak na przystankach z reguły nie ma rozkładów jazdy. Między miastami kursują lokalne połączenia pod postacią autobusów lub minibusów.

Klimat:

Albania położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego – o śródziemnomorskiej odmianie na nizinach i chłodniejszej, górskiej odmianie w głębi lądu. Wschodnie krańce Albanii znajdują się pod wpływem nieco bardziej kontynentalnych mas powietrza.

Opady w Albanii są stosunkowo wysokie ze względu na obecność gór i bliskość morza. Średnia roczna dla całego kraju wynosi 600 mm. Roczne opady na nizinie nadmorskiej kształtują się na poziomie od 900 do 1300 mm, a na zachodnich i południowo-zachodnich stokach gór osiągają maksimum: 2000 mm i więcej.

 

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Tiranie

Adres: Rruga e Durresit 123, Tirane, Albania

E-mail: tirana.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

MACEDONIA

 

Stolica: Skopje

Największe miasta: Skopje, Bitola, Kumanowo, Prilep, Tetowo, Sztip, Wełes, Ochryda

Język urzędowy: macedoński

Waluta: denar macedoński (MKD)

Ludność: 2.066.000 osób

Strefa czasowa: czas polski

Podział administracyjny: Od ostatniej reformy administracyjnej w 2004, Macedonia dzieli się na 84 gminy (opsztina) i miasto wydzielone Skopje, złożone już z 10 gmin. Gminy Macedonii są bardzo zróżnicowane co do powierzchni i liczby ludności.

 

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Macedonii do 90 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty. W praktyce, brak paszportu może jednak utrudniać załatwienie niektórych spraw (np. zameldowanie w hotelu, wypożyczenie samochodu, korzystanie z usług bankowych).

 

Przepisy celne:

Przepisy celne nie odbiegają od norm międzynarodowych. Jednak macedońscy celnicy zwykle drobiazgowo sprawdzają ich przestrzeganie, szczególnie w zakresie wwozu lub wywozu niektórych dóbr, w tym przedmiotów uznanych za wartościowe lub o znaczeniu historycznym. Surowo karane są próby wwozu / wywozu wszelkiego rodzaju narkotyków i środków halucynogennych. Gdy celem przyjazdu jest pobyt turystyczny lub przejazd tranzytem, można wwozić jedynie towary na potrzeby osobiste. Należy zadeklarować wwóz bądź wywóz kwot wyższych niż 2000 EUR. Przy wywozie pieniędzy, służby celne mogą zażądać udokumentowania ich pochodzenia. Praktycznie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT za zakupione w Macedonii towary.

 

Opieka zdrowotna:

Od turystów z krajów europejskich nie wymaga się obowiązkowych szczepień. W Macedonii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, które odbiegałyby od zagrożeń powszechnie obecnych w Europie. Infekcje wirusowe są groźne jesienią i wiosną. Aktualne informacje o epidemiach chorób zakaźnych dostępne są na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): www.who.int. Zaleca się picie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej. Żywność najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach. Obywatele Polscy, posiadający kartę ubezpieczenia zdrowotnego, mogą korzystać nieodpłatnie z państwowej służby zdrowia. W przypadku jej braku, zostanie pobrana opłata. Koszt wizyty lekarskiej to minimum 10 euro. Wyposażenie szpitali i klinik państwowych nie zawsze spełnia standardy UE. Jednak poza siecią placówek państwowych, funkcjonują przychodnie i kliniki prywatne, gdzie zarówno standard jak i opłaty są zbliżone do europejskich. Dostęp do leczenia specjalistycznego może być utrudniony poza stolicą kraju.

 

Religia i obyczaje:

W Macedonii dominują prawosławie i islam. Nie ma szczególnych norm obyczajowych, z wyjątkiem tych związanych z islamem, zwłaszcza na prowincji. Macedończycy są tradycyjnie gościnni, do Polski i Polaków odnoszą się z dużą życzliwością.

 

Komunikacja:

Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa-Skopje. Na terenie Macedonii znajdują się dwa lotniska międzynarodowe: w Skopje i w Ochrydzie. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po całym terytorium (z wyjątkiem nielicznych miejsc wyłączonych szczególnymi przepisami np. obszary przygraniczne, strefy zmilitaryzowane). Jednak środki transportu publicznego mogą być w nienajlepszym stanie technicznym. Podróżując w północno-zachodniej części kraju, położonej przy granicy z Kosowem i Albanią, należy zachować szczególną ostrożność. Ze względu na nadal istniejące zagrożenie minami nie zaleca się podróżowania po nieutwardzonych, mało uczęszczanych drogach lokalnych w tych regionach. Idąc w góry, należy bezwzględnie skorzystać z usług miejscowego przewodnika. Pozostałą część kraju można uznać za bezpieczną.

 

Klimat:

Macedonia znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Dolina Wardaru i Strumicy umożliwia masom powietrza śródziemnomorskiego docieranie w głąb kraju. Tereny górskie cechują się klimatem umiarkowanym, zaś obszary gdzie występują wysokie góry to region występowania pięter klimatycznych. Warto zaznaczyć fakt, że w Macedonii zaznacza się wyraźny wpływ suchych, kontynentalnych mas powietrza. Pogoda w kraju cechuje się długimi i stosunkowo suchymi latami, oraz chłodnymi i mroźnymi na terenach górskich zimami.

Roczna średnia temperatura to 24°C. Temperatury latem na terenach niskopołożonych są wysokie i średnie wartości wynoszą 31°C. Występuje duża liczba dni z upałami. Maksymalne wartości dochodzą latem do 40°C w okolicach miasta Demir Kapija. W górach temperatury są niższe. Zimy są dość chłodne, gdzie średnie wartości wynoszą około -1°C na terenach niskopołożonych, zaś na terenach górskich występują mrozy do, a nawet poniżej -20°C. Temperatura ta zależy od wysokości nad poziomem morza.

Pomimo pewnych cech kontynentalnych opady w kraju są stosunkowo wysokie, co wiąże się z obecnością gór. Na terenach górskich średnia roczna opadowa przekracza 1 200 mm. W zachodniej Macedonii opady wynoszą od 700 do 800 mm rocznie. Jedynie w dolinach na południu i na wschodzie wartości te wynoszą średnio od 500 do 600 mm rocznie. Minimum opadowe to 400 mm. Zimą opady występują głównie pod postacią śniegu, zwłaszcza na terenach górskich.

 

 

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Skopje
Adres: ul. Dimitar Pandilov 2a, 1000 Skopje
E-mail: skopje.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +389 2 3248820

Telefon alarmowy: +389 78 233 389 – wyłącznie w sytuacjach nagłych, zagrożenia życia lub zdrowia, wymagających natychmiastowej interwencji urzędu konsularnego.

ALBANIA – Obywatele RP nie potrzebują wiz przy pobytach nie przekraczających 90 dni. Od 2008 r. granicę Macedonii można przekraczać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

MACEDONIA– Obywatele RP nie potrzebują wiz przy pobytach nie przekraczających 90 dni. Od 2008 r. granicę Macedonii można przekraczać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

KOSOWO– Obywatele polscy nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Przy przekraczaniu granicy cudzoziemcy mogą być poproszeni o dodatkowe dokumenty uzasadniające cel pobytu. Granicę Kosowa można przekraczać na podstawie ważnego paszportu.

CZARNOGÓRA– Obywatele RP mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać tranzytem i przebywać na jej terytorium do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego.

 

  • Ochryda i jezioro Ochrydzkie
  • Największy na Bałkanach Park Narodowy Mavrovo
  • Bałkańskie stolice: Skopje i Tirana
  • Budva i Kotor – perły Czarnogóry
  • Magiczne jezioro Szkoderskie
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.