11 dni Algieria
ALGIERIA: antyczna północ i prehistoryczne południe - wycieczki do Algierii

Wycieczki do Algierii

Wycieczki na Saharę

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Algierii! Ten największy kraj w Afryce zachwyca swoim wyjątkowym krajobrazem. Klimat i zabytki Algierii, a dodatkowo położenie nad Morzem Śródziemnym stanowią atrakcję dla poszukiwaczy przygód i globtroterów. To kraj, w którym w niezwykły sposób łączą się silne wpływy europejskie oraz islamska kultura i tradycja. Pierwotnymi osadnikami na tych terenach była ludność berberyjska, która przez tysiąclecia ulegała licznym najazdom i panowaniu obcych kultur. Wpływała na to lokalizacja w strategicznym punkcie z dostępem do morza, która szczególnie kusiła piratów. Po wielu tysiącleciach panowania Fenicjan, rzymian i innych mniej znaczących nacji w VIII wieku pojawili się tu Arabowie. Algieria administracyjnie należała do Imperium Osmańskiego. Zmiany przyniósł dopiero XIX wiek, kiedy to doszło do francuskiej inwazji i powstania Algierii Francuskiej.

Nasze wycieczki do Algierii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

Więcej Naszych wycieczek do Algierii znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie (możliwość dolotu z lotnisk krajowych), odprawa bagażowa i paszportowa, przelot samolotem rejsowym do Algieru (posiłki na pokładzie samolotu). Po przylocie przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie Tipasa. Znajdują się tu ruiny starożytnego miasta, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położone nad samym morzem ruiny rzymskie rozpościerają się na dość dużym obszarze. Zachowały się tutaj pozostałości dawnych obwarowań, forum rzymskie, amfiteatr i liczne domy mieszkalne z cennymi mozaikami. W najlepszym stanie są budynki chrześcijańskie: kościół z otaczającym go cmentarzem i bazylika. Czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne. Po południu przejazd do Setif, obiadokolacja i nocleg.
Wczesne śniadanie w hotelu, wizyta w muzeum archeologicznym w Setif, gdzie zobaczymy unikalną, doskonale zachowaną mozaikę z III wieku – tzw. Triumf Dionizosa. Mozaika ta uważana jest za jedną z najwspanialszych mozaik w całym rzymskim świecie. Przejazd do Dżamila. Znajdują się tu jedne z najlepiej zachowanych ruin rzymskiego miasta w Afryce Północnej, od 1982 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie wykopalisk widoczne są pozostałości forum, amfiteatru, term, łuku triumfalnego, świątyń i domów mieszkalnych z licznymi mozaikami. Zachowały się też tutaj ruiny późniejszych, chrześcijańskich kościołów bazylikowych. Przejazd do Algieru, zwiedzanie miasta: wizyta w Kasbah oraz niezwykle ciekawym Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji w Algierze prezentującym historię mieszkańców różnych regionów kraju. Kasbah to najstarsza części miasta, to niezwykle barwny labirynt wąskich uliczek, przy których w wiekowych budynkach do dziś mieszkają tysiące Algierczyków. Mieszczą się tu także liczne pracownie rzemieślnicze i niewielkie sklepiki. Od 1992 roku dzielnica znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Kasbah mieszczą się też dwa najbardziej znane meczety Algieru: meczet Ketchaoua – wybudowany w 1612 roku, który w czasach kolonizacji francuskiej został na sto lat przekształcony w katedrę pod wezwaniem świętego Filipa oraz Dżama Al-Dżedid nazywany Nowym Meczetem. Późnym wieczorem przelot na dalekie południe Algierii, do Dżanat - miasta leżącego u podnóża pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar. Transfer do hotelu, nocleg.
Po śniadaniu przejazd samochodami terenowymi 4 x 4 przez pustynne tereny Algieru. W drodze będą nam towarzyszyć niezwykłe krajobrazy gór pustynnych, kaniony, łuki skalne, ogromne wydmy i malowidła skalne przedstawiające między innymi bydło, żyrafy i ludzi. Najstarsze z rytów sięgają 10.000 lat p.n.e.! Lunch w formie pikniku. Dalsza podróż wzdłuż szerokiego, pustynnego kanionu El Biredj do szczególnie pięknych, pomarańczowych wydm Moul el-Naga. Kolacja pod niebem pełnym gwiazd – na pustyni. Nocleg w namiotach w obozowisku.
Po śniadaniu przejazd przez pustynne tereny i labirynt skalistych szczytów do Essendilene. Essendilene to zielony kanion o gęstej roślinności, krystalicznie czystych wodach i wysokich klifach. Spacer wzdłuż masywnego kanionu do tajemniczo położonego źródełka, gdzie rosną przepiękne oleandry. Przejazd przez czerwone piaski pustyni – Red Tadrart. Nocleg w namiotach na pustyni.
Po śniadaniu przejazd na malownicze zbocza wydm Erg Admer skąd rozpościera się przepiękny widok na niezwykle malownicze pasmo górskie Tasili Wan Ahdżar. Lunch w przepięknej scenerii z widokiem na szczyt Adrar Afao 2158 m n.p.m. Następnie czeka nas niezapomniany zachód słońca przy wydmach Erg Admar.. Nocleg w namiotach na pustyni.
Po śniadaniu dalszy przejazd przez bezdroża pustyni. Po drodze zobaczmy prehistoryczne malowidła naskalne przedstawiające zwierzęta. Następnie odwiedzimy niezwykle piękną Oazę Ihrir. Ihrir to istna perła Sahary wpisana w 2001 roku na listę UNESCO. Zobaczymy tutaj krystalicznie czyste jeziorka. Następnie przejazd do wioski o tej samej nazwie, gdzie zobaczymy jak do dzisiaj mieszkają prawdziwi nomadowie. Obszar ten zamieszkiwali już Tuaregowie w czasach neolitu. Spotkanie z miejscową ludnością. Nocleg w namiotach na pustyni.
Po śniadaniu przejazd przez malownicze, tzw. „czarne wydmy” Wadi El Beridj. Następnie zobaczymy Tamez Guida - niesamowitą formację skalną przypominającą ogromne drzwi czy wrota. Lunch na pustyni. Przejazd do kamiennego łuku In Teheq oraz pięknie położonego jeziora Wadi Bouhediane. Nocleg w namiotach na pustyni.
Po śniadaniu wybierzemy się w kolejną podróż przez pustynię. Przejazd przez malownicze wydmy Tin Merzouga. Postój przy formacji skalnej przypominającej ogromnego słonia. Lunch na pustyni. Podziwianie rytów naskalnych liczących ponad 8000 lat. Najsławniejszy z nich, tzw. „płacząca krowa” do dzisiaj pozostaje dla archeologów zagadką. Nocleg w namiotach na pustyni.
Po śniadaniu przejazd do Tasade, gdzie będziemy oglądać malowidła naskalne. Spacer po wydmach Erg. Postój przy formacji skalnej przypominającej jeża – Hedgehog Rock. Następnie przejazd do miasta Dżenat. Czas wolny na zakup pamiątek i odświeżenie się w hotelu przed podróżą. Późnym wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Polski. Posiłki na pokładzie samolotu.

ALGIERIA

Stolica: Algier

Największe miasta: Algier, Oran, Konstantyna, Annaba, Al-Bulajda, Batina, Dżilfa, Satif

Język urzędowy: arabski

Waluta: dinar algierski (DZD)

Ludność: 38.700.000 osób

Strefa czasowa: czas polski (w zimie) i -1h (w lecie)

Podział administracyjny:

Algieria jest podzielona na 48 prowincji (zwanych też w polskiej literaturze wilajetami lub wilajami). Te z kolei dzielą się na 160 dajratów (prefektury), a dajraty na 1541 gmin.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Algierii.

Przepisy celne:

Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Należy wystrzegać się wwożenia większych ilości alkoholu i papierosów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem konfiskaty przez służby celne.

Religia i obyczaje:

Algieria jest krajem muzułmańskim. Należy zatem uszanować miejscowe zwyczaje religijne: nie wchodzić do meczetów bez uprzedniego zezwolenia, unikać noszenia krótkich spódnic lub szortów w miejscach publicznych, a podczas ramadanu wstrzymać się od jedzenia, picia i palenia tytoniu w miejscach publicznych, ponieważ narusza to ogólnie przyjęte normy społeczno-religijne. Pod względem religijnym i obyczajowym Algieria pozostaje krajem umiarkowanym i jednocześnie przyjaznym dla przyjezdnych.

Opieka zdrowotna:

W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy pić wodę mineralną i dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie niższym od europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 800 DZD (ok. 6 EUR), wizyty u specjalisty – ok. 1300 DZD (ok. 13 EUR), wizyty u dentysty – od 700 do 3500 DZD (7-35 EUR).

Komunikacja:

Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. Istnieje możliwość poruszania się po kraju autobusem lub pociągiem, jednak odradza się samodzielnie podróżować tymi środkami transportu. W ruchu drogowym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Natężenie ruchu, zwłaszcza w większych miastach, jest bardzo duże. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych.

Klimat:

Klimat Algierii podzielony jest na dwie strefy klimatyczne – klimat śródziemnomorski w pasie nadmorskim i Atlasie Tellskim oraz klimat zwrotnikowy z kontynentalną odmianą w pozostałej części kraju.

Opady deszczu w Algierii pochodzą z niżów barycznych, pojawiających się nad pónocną częścią kraju w okresie zimowym. Algieria jest jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi. O ile w rejonach górskich Atlasu Tellskiego opady przekaraczają 1000 mm, o tyle na południe od łancuchów górskich deszcze są skąpe lub nie występują wcale. Średni opad w środkowej części kraju jest niższy od 100 mm. W niektórych okresach deszcz nie pada przez cały rok.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Algierze

Adres: Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, Hydra – Algier

E-mail: algier.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +213 21 60 99 50 (po godz. 16:15 – wyłącznie w nagłych przypadkach)

ALGIERIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Algierii.

  • Algier – niezwykle malowicza stlica Algierii (UNESCO)
  • Dżamila i Tipasa – antyczne miasta (UNESCO)
  • Pustynne tereny Algieru
  • Pomarańczowe wydmy Moul el-Naga
  • Prehistoryczne ryty naskalne sięgające 10.000 lat p.n.e.

 

Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenie wizy wjazdowej.