8 dni HISZPANIA
HISZPANIA – Wielkanoc w ANDALUZJI - wycieczka

Wycieczki do Andaluzji

Gibraltar, Sewilla, Kordoba, Granada - wycieczka

Wycieczki do Andaluzji: Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak w Polsce, to najważniejsze wydarzenie w dorocznym kalendarzu świąt w Hiszpanii. Jednakże, obchodzi się je tutaj zupełnie inaczej, a szczególnie spektakularnymi tradycjami szczyci się region Andaluzji… Punkt kulminacyjny, oczywiście, przypada na Wielki Tydzień, zwany po hiszpańsku Semana Santa.

Począwszy od Niedzieli Palmowej, po Niedzielę Rezurekcyjną, każdego dnia odbywają się barwne procesje, którym towarzyszy religijna muzyka, często wzbogacona o elementy choreografii flamenco. Tak naprawdę każde z andaluzyjskich miast ma swoje własne „akcenty” i lokalne tradycje w tym zakresie. Najsłynniejszą procesją Semana Santa, jest bodaj ta z Sewilli, w wykonaniu Bractwa Macareny, odbywająca się w Wielki Piątek. Ciekawym i „widowiskowym” wydarzeniem jest także procesja, odbywająca się w Wielką Sobotę w Granadzie – jest ona wzbogacona o elementy cygańskiego folkloru. Warto spędzić Wielki Tydzień w Hiszpanii, odwiedzając poszczególne miasta i chłonąc unikalną atmosferę każdego z nich.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Andaluzji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Nasze wycieczki do Andaluzji to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wieczorny przelot do Malagi. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.
Przejazd do Rondy, jednego z najstarszych miasteczek w Hiszpanii. Ronda jest zawieszona na dwóch wzniesieniach, przedzielonych imponującą przepaścią - Tajo. W czasie spaceru zobaczymy Plaza del Socorro, Plaza Duquesa de Parcent – najbardziej malowniczy plac miasta z ratuszem, dom Juana de Bosco, XVI-wieczny most Puente Nuevo, łączący dwie części miasta oraz Plaza de Toros – czyli arenę do walki z bykami. Następnie, przejazd do Gibraltaru, enklawy brytyjskiej na Półwyspie Iberyjskim, półwyspu o długości zaledwie 6 km. Udamy się do punktu widokowego Punta Europa, skąd roztacza się wspaniały widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas (pasmo Rif) na kontynencie afrykańskim oraz gdzie znajduje się pomnik upamiętniający tragiczną śmierć generała Władysława Sikorskiego. Następnie, przejazd przez rezerwat przyrody z unikalnymi gatunkami flory do Groty św. Michała, wjazd kolejką linową na Skałę Gibraltarską, gdzie można zobaczyć żyjące na wolności małpki, które, według legendy, są gwarancją angielskiego panowania nad skałą. Czas wolny na zakupy na Main Street (na Gibraltarze obowiązuje strefa wolnocłowa). Nocleg w hotelu w Gibraltarze lub okolicy.
Przejazd do Kadyksu – miasta, niemal ze wszystkich stron otoczonego wodami zatoki, uchodzącego za najstarsze w tej części Europy (założone przez Fenicjan ponad 3 tys. lat temu). Kadyks uważany jest za kolebkę flamenco - pełno tu szkół flamenco, a muzyka nie cichnie nawet w nocy. Spacer po mieście, w trakcie którego zobaczymy m.in.: stary port, piękną promenadę Alameda Apodoca z nabrzeżnymi fortyfikacjami i Parque Genoves, Plaza de Espana, kościół Nuestra Senora del Carmen i pełną wąskich uliczek Starówkę. W trakcie pobytu będziemy mieli także okazję podziwiać panoramę miasta ze szczytu barokowej wieży Torre Tavira. Następnie udamy się do Jerez de la Frontera, gdzie odwiedzimy znane na całym świecie bodegas Tio Pepe. Zwiedzanie zwieńczone zostanie degustacją znakomitego winnego sherry, do którego nie zabraknie oczywiście słynnych hiszpańskich przekąsek – tapas. Drugim punktem programu w mieście będzie wizyta w słynnej Królewskiej Akademii Jazdy Konnej – gdzie będziemy uczestniczyć w pokazie umiejętności jeździeckich. Nocleg w Jerez de la Frontera.
Przejazd do Arcos de la Frontera, będącego jedną z najbardziej typowych i niesamowitych Andaluzyjskich osad, położoną na szczycie wapiennej skały z widokiem na El Rio Guadalete. Jej uliczki są pełne uroku i wspaniałej scenerii. Arcos de la Frontera podzielone jest na dwie części - nowsza u podnóża skały oraz stare miasto ciągnące się aż do samego szczytu. W samym sercu starówki znajduje się wybrukowany Plaza de Cabildo. Najbardziej charakterystyczną cechą miasta są bardzo wąskie uliczki jak Calle Cuna i Calle Maldonaldo, z licznymi Palacios, zbudowanymi przez szlachtę miejską w XVIII wieku. Następnie, przejazd do Sewilli – stolicy Andaluzji, największego miasta hiszpańskiego południa i zarazem jednego z najpiękniejszych miast w całej Hiszpanii, którego zabytkowy zespół miejski został wpisany na listę UNESCO. W programie zwiedzania: dzielnica portowa El Arenal i słynna corrida Plaza de Toros de la Maestranza, promenada Cristobal Colon, posąg Carmen, Torre del Oro (dwunastoboczna arabska wieża). Dalej, wizyta na Plaza de Espana i spacer po Parku Marii Luizy – całość stanowi kompleks pałacowo-ogrodowy z ceramicznymi dekoracjami, będący swoistą wizytówką miasta. Po południu czas wolny – możliwość chłonięcia unikalnej atmosfery Wielkiego Tygodnia. To właśnie w Sewilli odbywa się najbardziej spektakularna ze wszystkich procesji – w wykonaniu Bractwa Macareny. Wieczorem – możliwość rejsu stateczkiem po Gwadalkiwirze lub wzięcia udziału w pokazie flamenco. Nocleg w Sewilli.
Rano czeka nas punkt kulminacyjny programu – procesja, trwająca przez całą noc, dotrze pod Bazylikę. Kontynuując zwiedzanie, odbędziemy spacer starą żydowską dzielnicą Santa Cruz, pełną malowniczych zaułków. Zwiedzanie XV-wiecznego Domu Piłata, będącego przykładem pałacu andaluzyjskiego. Następnie bazylika Macarena, gdzie znajduje się figura Madonny płaczącej diamentami. Zwiedzanie wzniesionej na miejscu dawnego meczetu XV-wiecznej katedry Najświętszej Marii Panny – największego i jednego z najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie, w którym znajduje się m.in. kaplica z grobowcem Krzysztofa Kolumba. Wejście na wieżę Giralda, stanowiącą pozostałość po zabudowaniach meczetu, skąd rozpościera się zachwycająca panorama miasta. W godzinach popołudniowych przejazd do Kordoby, której zabytkowy zespół miejski został wpisany na listę UNESCO. Spacerując po Starówce, można odnieść wrażenie, jak by czas stanął w miejscu: wąskie, brukowane uliczki (w tym słynna uliczka kwiatowa), zaułki i kute bramy z żelaza - to wszystko przenosi nas w czasy średniowiecza. Najciekawsze zabytki to Mezquita (czyli Wielki Meczet), Synagoga (w żydowskiej dzielnicy Juderia – jedna z trzech zachowanych w Hiszpanii synagog z XIV w.), Puente Romano (czyli rzymski most na Gwadalkiwirze) i Alcazar de los Reyes Cristianos – letnia rezydencja rodziny królewskiej. Nocleg w Kordobie.
Przejazd do Granady i zwiedzanie miasta. Granada to istny klejnot Andaluzji. Miasto, położone u podnóża pasma Sierra Nevada, zasłynęło w historii jako ostatni bastion Maurów. Zwiedzanie ogromnego, romantycznego zespołu pałacowo-ogrodowego Alhambry – jednego z najwspanialszych zabytków całej Hiszpanii. Jest to zarazem perełka architektury arabskiej w Europie Zachodniej, przywodząca na myśl „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Czeka nas spacer po ogrodach Generalife (letnia rezydencja dynastii Nasrydów) i zabudowaniach Alhambry – galerie pałacowe, imponujące dziedzińce – całość stanowi wspaniałą kompozycję przestrzeni, wody, światła i dekoracji. Następnie, proponujemy spacer po krętych uliczkach centrum miasta - Alcaiceria (arabski bazar) i gotycka katedra z kaplicą królewską. Udamy się także do urokliwej dzielnicy Albaicin, z której zobaczymy piękną panoramę Alhambry na tle gór Sierra Nevada. Zwiedzanie renesansowej katedry Santa Maria de la Encarnacion i przylegającej do niej Capilla Real – późnogotyckiej kaplicy grobowej Królów Katolickich. Alhambra, ogrody Generalife oraz dzielnica Albaicín zostały wpisane na listę UNESCO. Po południu będzie także szansa wzięcia udziału w odbywającej się procesji, która to w Granadzie przybiera szczególnie ciekawe akcenty cygańskie.
Przejazd do Malagi, będącej popularnym kurortem na Costa del Sol. W programie zwiedzania: Zamek Gibralfaro, Starówka z przepiękną katedrą, arabska forteca Alcazaba (siedziba mauretańskich władców z IX w.), dom narodzin Pabla Picassa (obecnie muzeum). Po południu czas wolny – możliwość udania się do bodega El Pimpi – jest to jedno z ulubionych miejsc lokalnych celebrytów.
Transfer na lotnisko i powrót do Polski.

HISZPANIA

Stolica: Madryt
Największe miasta: Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: Euro (EUR)
Ludność: 46.464.053 osób
Strefa czasowa: czas polski + 1h ( w zimie) i + 2h (w lecie)
Podział administracyjny: Hiszpania dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych (Comunidades Autónomas) oraz 2 miasta autonomiczne (Ciudad Autónoma) Ceuta i Melilla, które leżą w Afryce Północnej i są integralną częścią Hiszpanii.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.

Przepisy celne:

Mimo zniesienia granic celnych między Polską a krajami UE, ilość wwożonych towarów, przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży, podlega ograniczeniom. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje towary przewożone z przeznaczeniem na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebrany może również zostać pojazd, którym towary są przewożone. W Hiszpanii przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają następujących ilości: 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l alkoholu spirytusowego (np. whisky, wódka, gin), 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa. Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych. Wyrobów takich nie można także przesyłać pocztą. Obywatele UE są zobowiązani do zgłaszania odpowiednim organom celnym (Customs) posiadanej przy sobie gotówki (lub jej ekwiwalentu w innych walutach, czekach podróżnych lub innych aktywach) w kwocie równej i wyższej niż 10.000 EUR.

Opieka zdrowotna:

Szczepienia nie są wymagane, nie występują też żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, choć najczęściej jest ona płatna. Dlatego też przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ (European Heath Insurance Card – EHIC). EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania tylko z podstawowych usług medycznych, na zasadach obowiązujących w Hiszpanii. W skład tych usług wchodzą sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia, nagłe wypadki, zatrucia czy zachorowania. Z tego względu wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego zawierającego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywające koszty leczenia, a także przewiezienia chorego do Polski, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.

Religia:

Wolność wyznania jest zagwarantowana przez Konstytucję Hiszpańską. Kościół rzymskokatolicki jest zdecydowanie największym wyznaniem chrześcijańskim w Hiszpanii. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Pew Research Center w 2010 roku: 75,2% Hiszpanów identyfikują się jako katolicy. Następnie 19% nie są związani z żadną religią, 2,1% wyznaje islam, 2% prawosławie, 1% protestantyzm, 0,5% inne wyznania chrześcijańskie i 0,2% wyznawało inne religie.

Katolicyzm stał się oficjalną religią Hiszpanii w 589 roku. Pojawienie się politycznego liberalizmu, na początku XIX wieku doprowadziło do serii konfliktów między Kościołem a państwem, zwłaszcza o ziemię i kontrolę kształcenia. Katolicyzm pozostał oficjalną religią państwa do Drugiej Republiki Hiszpańskiej (1931/36). Po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii, generał Francisco Franco przywrócił katolicyzm jako religię państwową i zachował ten status do czasu proklamowania konstytucji z 1978 roku. Od tego czasu Hiszpania nie posiada oficjalnej religii, ale Kościół katolicki nadal otrzymuje wsparcie finansowe od państwa. Legalizacja rozwodów i aborcji, oraz reform edukacyjnych w 1980 roku przyniosła Kościołowi kolejny raz konflikt z rządem.

Komunikacja:

Autobusy są tańsze od pociągu. Większość z nich oferuje komfortowe przejazdy. Oprócz zwykłych autobusów zatrzymujących się na każdym przystanku możemy, kursują także autobusy pospieszne – są droższe, ale jeżdżą autostradami, więc podróż jest szybsza. Docierają nimi do odległych rejonów w kraju.

Pociągi – są wygodne i szybkie, ale droższe niż autobusy. W sezonie  można korzystać z połączeń regionalnych, które są częste i tańsze..

Taxi – w Hiszpanii można także skorzystać z usług taksówek (SP – Servicio publico). Opłaty za przejazd taksówką uzależnione są od czasu jazdy.

Samoloty – są dobrym środkiem transportu szczególnie na dłuższych międzymiastowych trasach. Bilety kupione z wyprzedzeniem często są tańsze niż autobus czy pociąg.

Klimat:

Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Wynika to z ukształtowania terenu. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho. Występują duże amplitudy temperatur dziennych, jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25° w lipcu, roczna ilość opadów sięga 250 mm. Madryt, leżący na wysokości 660 m, ma średnie temp. 5 °C w styczniu i 24 °C w lipcu. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym. Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane. Niewielkie amplitudy miesięczne wskazują na łagodne zimy (od 6 °C do 10 °C) i chłodne lata (średnio poniżej 22 °C). Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, im bardziej na południe tym bardziej gorący klimat.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP
c/ Guisando, 23-bis
28035 Madrid
tel. (+34) 91 373 6605, (+34) 91 373 6606, (+34) 91 316 13 65
telefon dyżurny po godz. 17.00 (+34) 913769553
fax. (+34) 91 373 6624
www.polonia.es
e-mail: embajada@polonia.es

Konsulat RP w Barcelonie
Avda. Diagonal, 593-595
08014 Barcelona
tel. (+34) 93 322 72 34
fax. (+34) 933 322 29 07
e-mail: polonia@ctv.es, polkonsul@ctv.e

HISZPANIA – Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.

 • Udział w barwnych procesjach i celebracjach, związanych z obchodami Semana Santa
  w Andaluzji
 • Ronda – miasto zawieszone na dwóch wzniesieniach, nad przepaścią Tajo
 • Gibraltar – czyli enklawa brytyjska na Płw. Iberyjskim
 • Punkt widokowy Punta Europa – panorama Cieśniny Gibraltarskiej i Gór Atlas na kontynencie afrykańskim
 • Kadyks – kolebka flamenco, najstarsze miasto w tej części Europy
 • Jerez de la Frontera – Królewska Akademia Jazdy Konnej i degustacja sherry
  w bodegas Tio Pepe
 • Sewilla – stolica Andaluzji z zabytkowym zespołem miejskim, wpisanym na listę UNESCO
 • Kordoba – podróż w czasie do średniowiecza – wąskie, brukowane uliczki, zaułki i bramy kute
  z żelaza…
 • Alhambra w Granadzie – perełka architektury arabskiej w zachodniej Europie
 • Malaga – miasto Picassa – popularny kurort na Costa del Sol
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.