Wycieczki do Indii: Assam i Nagaland
Wycieczka INDIE: Assam i Nagaland - Festiwal Hornbill

Wycieczki do Assam i Nagaland: Zapraszamy w podróż po mniej popularnych, aczkolwiek niezwykle atrakcyjnych indyjskich stanach: Assam i Nagaland, gdzie udamy się na jedną z największych wysp rzecznych świata oraz odwiedzimy wioski plemion, które do niedawna uchodziły za nieustraszonych łowców głów…
Festiwal Hornbill – celem festiwalu jest ożywienie i ochrona bogatej kultury Nagaland oraz ukazanie jego ekstrawagancji i tradycji. Co ważne, wszystkie plemiona Nagaland biorą udział w tym niezwykle barwnym festiwalu. Dla odwiedzających oznacza to bliższe poznanie rdzennych ludzi, ich tradycji, pieśni, zwyczajów i kultury. Festiwal Hornbill zapewnia barwną mieszankę tańców, spektakli, rzemiosł, parad, gier, sportu, targów spożywczych i ceremonii religijnych. Festiwal obnaża kulturę i tradycję ludów plemiennych oraz wzmacnia tożsamość regionu Nagaland jako wyjątkowego miejsca w federacji indyjskiej. To gratka dla prawdziwych globtroterów!
Niezwykła przygoda czeka właśnie na Ciebie!
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Wycieczki do Assam i Nagaland to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Dibrugarh (-/-/-)
Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Indii. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 2 Dibrugarh – Mon (S/-/K)
Przylot do Dibrugarh, miasta w północno-wschodnich Indiach, położonego nad rzeką Brahmaputrą, w stanie Assam. Transfer do hotelu, śniadanie, czas na odpoczynek po podróży. Następnie przejazd do miejscowości Mon w stanie Nagalland. Miasto to znajduje się zaledwie 16 km od granicy z Birmą i jest zamieszkiwane przez plemię Konyak. Plemię Konyak jest najbardziej tradycyjnym z szesnastu plemion Naga, znanym z historycznej tradycji polowania na głowy. Chociaż żaden z Konyak nie jest już „łowcą głów”, plemię nadal wyznaje bardzo tradycyjny styl życia. Po południu wjazd na Veda Peak – najwyższy szczyt w Mon, skąd roztacza się przepiękny, panoramiczny widok na okoliczne wzgórza.
Dzień 3 Mon – Longwa (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd w kierunku granicy Indii i Birmy do wioski Longwa. Dzień spędzimy na obcowaniu z plemieniem Konyak. Będzie okazja, by towarzyszyć plemiennej ludności w ich codziennych zajęciach oraz złożyć wizytę w domu wodza wioski. Zróżnicowana, żywa i tajemnicza kultura Konyak przyciąga prawdziwych podróżników z całego świata. Konyaksowie słyną z finezyjnie przekłutych uszu, wytatuowanych twarzy i głów ozdobionych piórami. Są również wykwalifikowanymi rzemieślnikami. Tworzą oni doskonałe i unikatowe rzeźby z drewna, biżuterię, nakrycia głowy i maczety. Co ciekawe i zaskakujące, wódz tutejszej wioski Angh ma aż 60 żon!
Dzień 4 Mon – Majuli – Mishing (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd przez malowniczą rzekę Brahmaputra do Majuli. Majoli jest uznawana za największą na świecie wyspę rzeczną. Majuli jest bujną, zieloną, przyjazną dla środowiska, dziewiczą i pozbawioną zanieczyszczeń wyspą o łącznej powierzchni 1250 km2. Wyspa jest w głównej mierze zamieszkała przez plemiona, dlatego nazywana jest kulturową stolicą Assam. Wszyscy, którzy pragną w Indiach zaznać spokoju wiejskiego życia powinni odwiedzić wyspę Majuli. Wyspę zamieszkują mnisi – rolnicy, wyznawcy Kriszny. Kultywują oni wielowiekowe tradycje rytualnych tańców. Plemienna ludność na wyspie skupia się w ponad stu wioskach. Większość z tych wiosek tworzą bambusowe chatki, przydomowe warsztaty, grzebiące na podwórku kury i otoczenie bujnej, świeżej zieleni. Okolicę zamieszkują członkowie plemienia Mishing, którzy słyną ze swoich domów, budowanych w stylu „long house”. Po południu zwiedzanie lokalnego klasztoru „satras”. Każda społeczność klasztorna słynie tutaj z własnych, unikalnych tańców i rytuałów, w każdej można odnaleźć coś intrygującego. Nocleg na wyspie w eko-lodge niedaleko wioski Mishing.
Dzień 5 Majuli (S/-/K)
Po śniadaniu wizyta w sanktuarium Satras gdzie będzie okazja aby wejść w interakcję z tutejszymi Mnichami. Udział w ceremonii dziękczynnej w jednym z klasztorów Vaisnavitów, gdzie mnisi za pomocą tańca będą ofiarować swą dziękczynną modlitwę bogu. Następnie wizyta w plemiennej wiosce garncarskiej i udział w lekcji gotowania z lokalnym szefem kuchni. Dzięki lekcją gotowania będziemy mogli przenieść do Naszych kuchni prawdziwy smak tutejszych regionów oraz unikatowe wspomnienia. Powrót do wioski Mishing gdzie spotkamy się z plemieniem Mising. Plemię to jest jednym z najbardziej barwnych plemion w Assam z ich unikalnym stylem życia i kulturą. To kolorowe, ale wyjątkowe plemię stanowi znaczną część plemiennej populacji północno-wschodnich Indii. Członkowie plemienia Mising żyją głównie z rolnictwa, a ich domy zbudowane są z drewna i bambusu. Kobiety Mishingu są ekspertami w tkaniu i tworzeniu kolorowych sukienek. Sposób życia Mishinga odzwierciedla się w ich ludowych pieśniach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i służą do odzwierciedlania emocji. Nie dziwi więc fakt, że ludzie Mishing częściej śpiewają niż mówią.
Dzień 6 Majuli – Park Nardowy Kaziranga (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Kaziranga (UNESCO). Głównym celem utworzenia parku była ochrona nosorożca indyjskiego, którego 2/3 światowej populacji (około 1850 osobników) zamieszkuje na terenie parku. Na obszarze parku występuje również szereg innych, zagrożonych gatunków zwierząt, w tym tygrys bengalski (około 90 osobników), słoń indyjski, gaur (kilkadziesiąt osobników), hubarka bengalska, a także wiele gatunków ptactwa wodnego.
Dzień 7 Park Nardowy Kaziranga (S/-/K)
Całodzienne obcowanie z fauną i florą Parku Narodowego Kaziranga. Wybierzemy się w poranne i wieczorne safari w poszukiwaniu tygrysów bengalskich, nosorożca indyjskiego, guar i słoni. Będziemy przemierzać sawannę, obszary bagienne i wilgotne lasy liściaste.
Dzień 8 Park Nardowy Kaziranga – Balipara (S/-/K)
Przejazd do miejscowości Balipara. Assam jest największym regionem upraw herbaty na świecie. Droga będzie wiodła przez malownicze plantacje herbaty, gdzie w powietrzu unosi się jej silny zapach, a kobiety w kolorowych strojach, bransoletkach i pierścieniach pochylają się wśród różowych herbacianych pól, zbierają liście i kwiaty, jakby to była jakaś ceremonia. Wizyta w przepięknym ogrodzie herbacianym. Nocleg w eko-lodge.
Dzień 9 Balipara – Guwahati (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Guwahati. Miasto to jest kulturalną stolicą Assam. Przejazd na wzgórze Nilachal. Wizyta w najsłynniejszej świątyni Shakti w Indiach – Kamakhya. Świątynia ta została poświęcona wiecznej kobiecości, bogini pożądania Kamakhya. Dawniej były tutaj składane ofiary z ludzi, dziś liczni pielgrzymi składają tu ofiary ze zwierząt.
Dzień 10 Brahmaputra – wyspa Umananda – Sualkuchi (S/-/K)
Całodzienny rejs po rzece Brahmaputra. Zaczniemy od żeglugi w kierunku wyspy Umananda, znanej jako jedna z najmniejszych zamieszkałych wysp na świecie. Postój na wyspie i zwiedzanie świątyni Umanandy, poświęconej Shivie i jego małżonce Parvati. Następnie dalszy rejs w kierunku małego miasteczka Sualkuchi i wizyta w warsztacie tkackim. Sualkuchi to jedno z głównych centrum włókienniczych Assam, które słynie z wysokiej jakości produktów jedwabnych.
Dzień 11 Guwahatiś – Dimapur – Kohima (S/-/K)
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na stację kolejową w Guwahati. Podróż pociągiem do Dimapur, a następnie przejazd do Kohima. Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja. Wieczorem spacer bo barwnym, nocnym bazarze w Kohima.
Dzień 12 Hornbill Festival (S/-/K)
Po śniadaniu wizyta w kompleksie Kisama Naga Heritage i udział w barwnych obchodach festiwalu Hornbill. Celem festiwalu jest ożywienie i ochrona bogatej kultury Nagaland oraz ukazanie jego ekstrawagancji i tradycji. Co ważne, wszystkie plemiona Nagaland biorą udział w festiwalu. Dla odwiedzających oznacza to bliższe poznanie rdzennych ludzi, ich tradycji, pieśni, zwyczajów i kultury. Festiwal Hornbill zapewnia barwną mieszankę tańców, spektakli, rzemiosł, parad, gier, sportu, targów spożywczych i ceremonii religijnych. Festiwal obnaża kulturę i tradycję ludów plemiennych oraz wzmacnia tożsamość Nagaland jako wyjątkowego regionu w federacji indyjskiej.
Dzień 13 Dimapur – Kalkuta – Warszawa(S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Dimapur i przelot do Kalkuty, a następnie do Warszawy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 14 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Indie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.
Komunikacja
- Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo niewielkich lokalnych linii lotniczych.
- Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają sieci komunikacji podmiejskiej.
- Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.
Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.
Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.
W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.
Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przeloty samolotem rejsowym na trasie Warszawa / Kalkuta / Warszawa, opłaty lotniskowe i podatki graniczne (bagaż rejestrowany w cenie)
- 02 przeloty wewnętrzne (Kalkuta – Dibrugarh, Dimapur – Kalkuta)
- noclegi w sprawdzonych, wysoko ocenianych hotelach 3* wg lokalnej kategorii oraz w wygodnych i przestronnych eko-lodge (dopłata do pokoju 1-os: 750 USD)
- transfery lotniska / hotele / lotniska
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- wszystkie atrakcje wymienione w programie
- udział w barwnych obchodach Festiwalu Hornbill
- wyżywienie zgodnie z programem (12 śniadań, 11 obiadokolacji)
- polskojęzycznego pilota / tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- podczas całej wyprawy usługi lokalnych przewodników,
- opłatę wjazdową do Assam oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- opłatę wylotową z Indii
- ubezpieczenie KL i NNW wraz z opcją amatorskiego uprawiania sportu w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- biletów wstępu: ok. 100 USD
- innych posiłków oraz napojów do posiłków
- napiwków, wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł
- wizy do Indii: koszt 50 USD + ewentualne pośrednictwo Biura 100 PLN.
Wizy
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV . Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
Atrakcje
- Plemiona Naga – potomkowie bezlitosnych łowców głów
- Assam – największy region upraw herbaty na świecie
- Safari w Parku Narodowym Kaziranga – jedno z ostatnich miejsc występowania zagrożonego nosorożca indyjskiego
- Majuli – jedna z największych na świecie wysp rzecznych
- Udział w barwnych obchodach Festiwalu Hornbill
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.Warto sprawdzić

INDIE – Ladakh – Kaszmir: wyprawa na Festiwal Hemis Tsechu

INDIE POŁUDNIOWE: Kerala i festiwal Theyyam – wycieczka
