14 dni INDIE
INDIE: Assam i Nagaland - Plemiona Naga i Festiwal Hornbill

Wycieczki do Indii: Assam i Nagaland

Wycieczka INDIE: Assam i Nagaland - Festiwal Hornbill

Wycieczki do Assam i Nagaland: Zapraszamy w podróż po mniej popularnych, aczkolwiek niezwykle atrakcyjnych indyjskich stanach: Assam i Nagaland, gdzie udamy się na jedną z największych wysp rzecznych świata oraz odwiedzimy wioski plemion, które do niedawna uchodziły za nieustraszonych łowców głów…

Festiwal Hornbill – celem festiwalu jest ożywienie i ochrona bogatej kultury Nagaland oraz ukazanie jego ekstrawagancji i tradycji. Co ważne, wszystkie plemiona Nagaland biorą udział w tym niezwykle barwnym festiwalu. Dla odwiedzających oznacza to bliższe poznanie rdzennych ludzi, ich tradycji, pieśni, zwyczajów i kultury. Festiwal Hornbill zapewnia barwną mieszankę tańców, spektakli, rzemiosł, parad, gier, sportu, targów spożywczych i ceremonii religijnych. Festiwal obnaża kulturę i tradycję ludów plemiennych oraz wzmacnia tożsamość regionu Nagaland jako wyjątkowego miejsca w federacji indyjskiej. To gratka dla prawdziwych globtroterów!

Niezwykła przygoda czeka właśnie na Ciebie!

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wycieczki do Assam i Nagaland to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Indii. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Dibrugarh, miasta w północno-wschodnich Indiach, położonego nad rzeką Brahmaputrą, w stanie Assam. Transfer do hotelu, śniadanie, czas na odpoczynek po podróży. Następnie przejazd do miejscowości Mon w stanie Nagalland. Miasto to znajduje się zaledwie 16 km od granicy z Birmą i jest zamieszkiwane przez plemię Konyak. Plemię Konyak jest najbardziej tradycyjnym z szesnastu plemion Naga, znanym z historycznej tradycji polowania na głowy. Chociaż żaden z Konyak nie jest już „łowcą głów”, plemię nadal wyznaje bardzo tradycyjny styl życia. Po południu wjazd na Veda Peak – najwyższy szczyt w Mon, skąd roztacza się przepiękny, panoramiczny widok na okoliczne wzgórza.
Po śniadaniu przejazd w kierunku granicy Indii i Birmy do wioski Longwa. Dzień spędzimy na obcowaniu z plemieniem Konyak. Będzie okazja, by towarzyszyć plemiennej ludności w ich codziennych zajęciach oraz złożyć wizytę w domu wodza wioski. Zróżnicowana, żywa i tajemnicza kultura Konyak przyciąga prawdziwych podróżników z całego świata. Konyaksowie słyną z finezyjnie przekłutych uszu, wytatuowanych twarzy i głów ozdobionych piórami. Są również wykwalifikowanymi rzemieślnikami. Tworzą oni doskonałe i unikatowe rzeźby z drewna, biżuterię, nakrycia głowy i maczety. Co ciekawe i zaskakujące, wódz tutejszej wioski Angh ma aż 60 żon!
Po śniadaniu przejazd przez malowniczą rzekę Brahmaputra do Majuli. Majoli jest uznawana za największą na świecie wyspę rzeczną. Majuli jest bujną, zieloną, przyjazną dla środowiska, dziewiczą i pozbawioną zanieczyszczeń wyspą o łącznej powierzchni 1250 km2. Wyspa jest w głównej mierze zamieszkała przez plemiona, dlatego nazywana jest kulturową stolicą Assam. Wszyscy, którzy pragną w Indiach zaznać spokoju wiejskiego życia powinni odwiedzić wyspę Majuli. Wyspę zamieszkują mnisi – rolnicy, wyznawcy Kriszny. Kultywują oni wielowiekowe tradycje rytualnych tańców. Plemienna ludność na wyspie skupia się w ponad stu wioskach. Większość z tych wiosek tworzą bambusowe chatki, przydomowe warsztaty, grzebiące na podwórku kury i otoczenie bujnej, świeżej zieleni. Okolicę zamieszkują członkowie plemienia Mishing, którzy słyną ze swoich domów, budowanych w stylu "long house". Po południu zwiedzanie lokalnego klasztoru "satras". Każda społeczność klasztorna słynie tutaj z własnych, unikalnych tańców i rytuałów, w każdej można odnaleźć coś intrygującego. Nocleg na wyspie w eko-lodge niedaleko wioski Mishing.
Po śniadaniu wizyta w sanktuarium Satras gdzie będzie okazja aby wejść w interakcję z tutejszymi Mnichami. Udział w ceremonii dziękczynnej w jednym z klasztorów Vaisnavitów, gdzie mnisi za pomocą tańca będą ofiarować swą dziękczynną modlitwę bogu. Następnie wizyta w plemiennej wiosce garncarskiej i udział w lekcji gotowania z lokalnym szefem kuchni. Dzięki lekcją gotowania będziemy mogli przenieść do Naszych kuchni prawdziwy smak tutejszych regionów oraz unikatowe wspomnienia. Powrót do wioski Mishing gdzie spotkamy się z plemieniem Mising. Plemię to jest jednym z najbardziej barwnych plemion w Assam z ich unikalnym stylem życia i kulturą. To kolorowe, ale wyjątkowe plemię stanowi znaczną część plemiennej populacji północno-wschodnich Indii. Członkowie plemienia Mising żyją głównie z rolnictwa, a ich domy zbudowane są z drewna i bambusu. Kobiety Mishingu są ekspertami w tkaniu i tworzeniu kolorowych sukienek. Sposób życia Mishinga odzwierciedla się w ich ludowych pieśniach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i służą do odzwierciedlania emocji. Nie dziwi więc fakt, że ludzie Mishing częściej śpiewają niż mówią.
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Kaziranga (UNESCO). Głównym celem utworzenia parku była ochrona nosorożca indyjskiego, którego 2/3 światowej populacji (około 1850 osobników) zamieszkuje na terenie parku. Na obszarze parku występuje również szereg innych, zagrożonych gatunków zwierząt, w tym tygrys bengalski (około 90 osobników), słoń indyjski, gaur (kilkadziesiąt osobników), hubarka bengalska, a także wiele gatunków ptactwa wodnego.
Całodzienne obcowanie z fauną i florą Parku Narodowego Kaziranga. Wybierzemy się w poranne i wieczorne safari w poszukiwaniu tygrysów bengalskich, nosorożca indyjskiego, guar i słoni. Będziemy przemierzać sawannę, obszary bagienne i wilgotne lasy liściaste.
Przejazd do miejscowości Balipara. Assam jest największym regionem upraw herbaty na świecie. Droga będzie wiodła przez malownicze plantacje herbaty, gdzie w powietrzu unosi się jej silny zapach, a kobiety w kolorowych strojach, bransoletkach i pierścieniach pochylają się wśród różowych herbacianych pól, zbierają liście i kwiaty, jakby to była jakaś ceremonia. Wizyta w przepięknym ogrodzie herbacianym. Nocleg w eko-lodge.
Po śniadaniu przejazd do Guwahati. Miasto to jest kulturalną stolicą Assam. Przejazd na wzgórze Nilachal. Wizyta w najsłynniejszej świątyni Shakti w Indiach – Kamakhya. Świątynia ta została poświęcona wiecznej kobiecości, bogini pożądania Kamakhya. Dawniej były tutaj składane ofiary z ludzi, dziś liczni pielgrzymi składają tu ofiary ze zwierząt.
Całodzienny rejs po rzece Brahmaputra. Zaczniemy od żeglugi w kierunku wyspy Umananda, znanej jako jedna z najmniejszych zamieszkałych wysp na świecie. Postój na wyspie i zwiedzanie świątyni Umanandy, poświęconej Shivie i jego małżonce Parvati. Następnie dalszy rejs w kierunku małego miasteczka Sualkuchi i wizyta w warsztacie tkackim. Sualkuchi to jedno z głównych centrum włókienniczych Assam, które słynie z wysokiej jakości produktów jedwabnych.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na stację kolejową w Guwahati. Podróż pociągiem do Dimapur, a następnie przejazd do Kohima. Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja. Wieczorem spacer bo barwnym, nocnym bazarze w Kohima.
Po śniadaniu wizyta w kompleksie Kisama Naga Heritage i udział w barwnych obchodach festiwalu Hornbill. Celem festiwalu jest ożywienie i ochrona bogatej kultury Nagaland oraz ukazanie jego ekstrawagancji i tradycji. Co ważne, wszystkie plemiona Nagaland biorą udział w festiwalu. Dla odwiedzających oznacza to bliższe poznanie rdzennych ludzi, ich tradycji, pieśni, zwyczajów i kultury. Festiwal Hornbill zapewnia barwną mieszankę tańców, spektakli, rzemiosł, parad, gier, sportu, targów spożywczych i ceremonii religijnych. Festiwal obnaża kulturę i tradycję ludów plemiennych oraz wzmacnia tożsamość Nagaland jako wyjątkowego regionu w federacji indyjskiej.
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Dimapur i przelot do Kalkuty, a następnie do Warszawy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Warszawy.

Indie

Stolica: Nowe Delhi
Największe miasta: Bombaj, Delhi, Bangalore, Kalkuta, Madras, Hajdarabad, Pune, Surat, Kanpur, Lucknow
Język urzędowy: hindi (pomocniczy język angielski)
Waluta: 1 rupia indyjska = 100 pajs (paisa) (INR)
Ludność: 1147996000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4,5h
Podział administracyjny: Indie dzielą się na 28 stanów i 7 terytoriów (6związkowych i jedno stołeczne).

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie występują szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne, choć można liczyć się ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę. W niektórych rejonach wskazane jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecane to szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i polio.

Lekarze
dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W rządowych szpitalach, większość usług jest darmowa, nawet dla turystów. Szpitale i lekarze prywatni pobierają opłaty za usługi, około kilkaset rupii.

Apteki
pracownicy aptek posiadają podstawową wiedzę medyczną i często potrafią pomóc w niektórych dolegliwościach. Nawet w najmniejszym indyjskim mieście działa przynajmniej jedna dobrze zaopatrzona apteka

Numer pogotowia: 102

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy, wymagany okres ważności paszportu to 12 miesięcy.
Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

 • upominki o wartości do 100 USD
 • 200 szt. papierosów
 • 1 l mocnego alkoholu

Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów i telefonów komórkowych jest odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), skorup żółwi, wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.

Komunikacja

 •  Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast  oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo  niewielkich lokalnych linii lotniczych.
 •  Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze  deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to  znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić  korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają  sieci komunikacji podmiejskiej.
 •  Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy  planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości  zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i  deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy  ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.

Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.

Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.

W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić  kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.

Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.

Religia i kultura

Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).

Święta

Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.

 • Diwali –  Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
 • Durga-pudża –  święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
 • Holi –  święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
 • Pongal –  w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
 • Dżanamastami  – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com

INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV (https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.

 • Plemiona Naga – potomkowie bezlitosnych łowców głów
 • Assam – największy region upraw herbaty na świecie
 • Safari w Parku Narodowym Kaziranga – jedno z ostatnich miejsc występowania zagrożonego nosorożca indyjskiego
 • Majuli – jedna z największych na świecie wysp rzecznych
 • Udział w barwnych obchodach Festiwalu Hornbill
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.