28 / 34 dni Australia, Nowa Zelandia, Fidżi
AUSTRALIA, NOWA ZELANDIA, FIDŻI i TONGA - Wielka Wyprawa Marzeń

Wycieczki - Australia, Nowa Zelandia, Fidżi i Tongo

Australia, Nowa Zelandia, Fidżi i Tonga - wycieczka

Wycieczki do Australii i Nowej Zelandii

Australia to marzenie wielu podróżników, które dzięki nam staje się bardziej realne do spełnienia. Zorganizowana wycieczka do Australii pozwala poznać ten kraj na wskroś, a przy okazji odwiedzić również Nową Zelandię, Tasmanię oraz maleńkie rajskie wyspy – Fidżi i Tonga.
Do Australii nie opłaca się lecieć na krótko. Z Polską dzieli ją średnio 23-godzina podróż samolotem. Jest to więc przygoda życia, na którą trzeba zarezerwować kilka tygodni, inaczej czuć będziemy jej niedosyt.
Przyjęło się, że Australia to kraj kangurów i misiów koala. To faktycznie dom dla tych i wielu innych gatunków dziko żyjących zwierząt. Ale to także kontynent ciekawych zjawisk natury, takich jak skała Ayers, Wielka Rafa Koralowa oraz mniej popularne formacje skalne – Bungle Bungles czy Hyden Rock. Wycieczki do Australii i Nowej Zelandii czekają!

Australia, Nowa Zelandia, Fidżi i Tonga – wyprawa marzeń z Łachmański Travel

Na niezapomnianą wyprawę do kraju, w którym nieskazitelna natura styka się z nowoczesnością, warto wybrać się z naszym biurem podróży. Wybierzemy się w niezwykłą podróż po Great Ocean Road – najpiękniej położonej drodze w całej Australii.
Wyruszymy do Sovereign Hill – miasteczka rodem z czasów wielkiej gorączki złota i wypłyniemy na spotkanie z Wielką Rafą Koralową. Zobaczymy świętą górę Aborygenów – Uluru oraz damy się zachwycić cudownej metropolii jaką jest Sydney.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Australii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Odwiedzimy też koniec świata, czyli Północną i Południową Wyspę Nowej Zelandii. Przemierzymy szlak małego Hobbita ze słynnej trylogii „Władca Pierścieni” i postawimy nogę na lodowcu Franciszka Józefa.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Nowej Zelandii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy serdecznie!

Zapraszamy też wszystkich na niezwykłą kontynuację wyprawy, która pozwoli nam odkryć aż dwa kolejne kraje: Fidżi oraz Tonga – jedyne królestwo na całym Pacyfiku. To właśnie na tych dwóch rajskich wysepkach czeka nas spotkanie z nowymi kulturami, miejscową ludnością, naturą, obcą nam tradycją i oczywiście zasłużony odpoczynek.

Tasmania – wycieczka śladami diabła tasmańskiego

Dlaczego by nie skorzystać z okazji i zobaczyć osławionego diabła tasmańskiego w jego naturalnym środowisku? Tasmania to jedyny region świata, na którym występuje to urocze, choć mięsożerne stworzenie. To też stan Australii – dziewiczy i niezwykle urokliwy. Mimo, że mało tu śladów nowoczesnej cywilizacji, w Tasmanii nie brakuje wygodnych miejsc noclegowych, szczególnie, jeśli zaczniemy wycieczkę od wschodniego wybrzeża wyspy.

Znajdują się na nim sporej wielkości miasta takie jak Launceston i stolica Hobart, które jednak nie są głównym celem naszej wycieczki do Tasmanii. Ciekawszy jest tutejszy górzysty, otoczony wyrazistymi klifami, dziki krajobraz. Znajdziemy tu rzadkie okazy roślin, a obok diabła tasmańskiego, możemy napotkać również wombaty, stekowce oraz kangury. Dawniej wyspę zamieszkiwał też osobliwy gatunek ssaka nazywany wilkoworem tasmańskim, który jednak został uznany za wymarły. Co ciekawe, to właśnie to zwierzę, rodowici mieszkańcy Tasmanii uznają za jej symbol. Na wyspie znajdziemy też polski akcent, a mianowicie górę oraz park upamiętniające naszego podróżnika i badacza Tasmanii – Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Mamy nadzieję, że póki co krótkimi, szczątkowymi informacjami na temat Australii, udało nam się rozbudzić w Państwach ciekawość podróżniczą. Z miłą chęcią podzielimy się swoją wiedzą podczas wspólnych wycieczek do Australii, Tasmanii, Nowej Zelandii, Fidżi i Tonga. Wycieczki do Australii i Nowej Zelandii z pewnością zachwycą każdego!

Zapraszamy serdecznie!

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Wycieczka: Australia – Nowa Zelandia – Tonga i Fidżi na długo pozostanie w naszej pamięci.”


Pomysł realizacji wycieczki w małym, ośmioosobowym zespole uważam za bardzo udany. Wybraliśmy tą właśnie wycieczkę przede wszystkim ze względu na ciekawy i obiecujący program. Nie spodziewaliśmy się, że nasz pilot Pan Piotr Dąbrowski spowoduje, że ilość i atrakcyjność odwiedzanych miejsc przekroczy ramy programu. Panu Piotrowi należą się szczególne słowa uznania: po pierwsze za jego zaangażowanie i chęć pokazania nam jak największej ilości ciekawych miejsc. Po drugie za okazywaną i niesioną pomoc w każdym przypadku, oraz za spokój i opanowanie. Po trzecie za kreowanie miłej atmosfery, za bezpieczną jazdę i pokonywanie długich odcinków. Dziękujemy także za dowcip i ciekawość życia, którymi chętnie dzielił się z uczestnikami. Wycieczka: Australia – Nowa Zelandia – Tonga i Fidżi na długo pozostanie w naszej pamięci.

Barbara i Adam / Australia, Nowa Zelandia Fidżi i Tonga 2019
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie w godzinach popołudniowych. Przelot do Australii. Podróż do Australii – zmiany stref czasowych. Posiłki na pokładzie samolotów.
Podróż do Australii – zmiany stref czasowych. Posiłki na pokładzie samolotów. Przylot do Adelaide, przejazd do hotelu i nocleg.
Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie miasta, zobaczymy: Adelaide Oval, Muzeum Australii Południowej, Muzeum Migracji. Pod wieczór spacer po centrum miasta, przejazd do hotelu i nocleg.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Princetown, gdzie będziemy podziwiać bajeczne formy skalne czyli tzw. Dwunastu Apostołów. Jest to grupa naturalnie powstałych kolumn z wapienia, majestatycznie stojących w morzu, tuż przy brzegu w Parku Narodowym Port Campbell. Następnie przejazd najpiękniej położoną drogą w całej Australii - Great Ocean Road, gdzie będziemy podziwiać majestatyczne fale rozbijające się o klify.
Wizyta w Sovereign Hill – miasteczku, które jest rekonstrukcją z czasów wielkiej gorączki złota. Mieszkańcy, budynki, ulice – wszystko tutaj wygląda jak z filmu. Funkcjonuje tutaj kopalnia, można spotkać prawdziwych kowali, którzy nadal podkuwają konie, czy chociażby poszukiwaczy, którzy w rzece nadal dopatrują się malutkich kawałków złota. To właśnie tutaj, codziennie do rzeki wrzucane jest złoto warte kilkaset dolarów, zatem będziemy mogli poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze skarbów! Całe miasto Sovereign Hill zostało stworzone z niezwykłą precyzją, podczas wizyty w tym mieście naprawdę można zapomnieć o współczesnym świecie. Przejazd do Melbourne, zwiedzanie stolicy stanu Victoria. Spacer po mieście, zobaczymy m.in. Federation Square, Eureka Tower (możliwość wjazdu na taras widokowy). Zakwaterowanie w hotelu, wieczorny spacer po Soutbank, nocleg.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko. Krótki przelot do Hobart na Tasmanii. Tasmania to kraina sławetnych diabłów tasmańskich, to idealne miejsce do obcowania z majestatyczną przyrodą, jej fauną i florą. Wizyta w najstarszym Parku Narodowym Tasmanii – Mt. Field, który zachwyca swoją różnorodnością. Do głównych atrakcji parku należą: Lady Barron, Horseshoe oraz niesamowity wodospad Russell Falls.
Przejazd do malowniczo położonego miasteczka Strahan, skąd wybierzemy się Południowo-Zachodniego Parku Narodowego Tasmanii, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rejs po przepięknej rzece Gordon, która jest główną trakcją turystyczną parku. Następnie przejazd do Cradle Mountain - Lake St Clair. To kolejny Park Narodowy wpisany na listę UNESCO. Jeśli szczęście nam dopisze, zobaczymy tego dnia kangura Bennetta czy kangura rudego. Nocleg w Launceston.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko. Przelot do bajecznego Sydney. Zwiedzanie miasta, zobaczymy m.in. Operę, Harbour Bridge i historyczną dzielnicę Rocks, centrum miasta z zabytkowymi budynkami. Nocleg.
Dzień wolny na odpoczynek i zwiedzanie Sydney lub fakultatywna wycieczka do Katoomby (ok. 80 EUR), miasteczka w centrum Gór Błękitnych (UNESCO). Podczas wycieczki do Katoomby przejazd do Echo Point - punktu widokowego z którego rozpościera się przepiękny widok na głębokie doliny porośnięte lasami eukaliptusowymi i liczne formacje skalne, w tym tzw. Trzy Siostry.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko. Przelot do pięknego, tętniącego życiem Cairns. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na spacery przepiękną nadmorską promenadą, kąpiele morskie i słoneczne. Wieczorem możliwość poznania nocnego życia miasta, nocleg.
Gdzie jest Nemo? Zagwozdka każdego dziecka, ale też i dorosłych w końcu rozwiązana! To właśnie tutaj, na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej możemy zobaczyć tę pomarańczową rybkę. Tego dnia czeka nas niezwykłe spotkanie z setkami gatunków ryb i koralowców. Fakultatywny rejs katamaranem na jedną z koralowych wysepek (ok. 90 EUR). Na miejscu – pływanie łodzią z przeszklonym dnem, nurkowanie z rurką – obserwacja wielobarwnego życia na rafie.
Przelot do Ayers Rock, miasta położonego w rejonie Park Narodowego Uluru/Kata Tjuta (UNESCO). Przejazd do parku, przejście wśród majestatycznych skał Olgas/Kata Tjuta. Następnie czeka nas zachód słońca przy świętej górze Aborygenów Uluru. Powrót do hotelu, nocleg.
Przelot do Perth – miasta położonego na południowo – zachodnim wybrzeżu kontynentu australijskiego. Czas wolny na samodzielną eksplorację miasta, zakup pamiątek i odpoczynek.
Dzień wolny na odpoczynek i zwiedzanie Perth lub fakultatywna wycieczka do Parku Narodowego Nambung (ok. 100 EUR) i oglądanie The Pinnacles Desert – naturalnych ostańców skalnych w kształcie iglic. Wielobarwne iglice wyrastające z pustynnych piasków zadziwią każdego. Nocleg w Perth.
Zwiedzanie Perth uchodzącego jedno z najpiękniejszych miast na zachodnim wybrzeżu Australii położonego na brzegach rzeki Swan i Oceanu Indyjskiego. Tego dnia zobaczymy m.in. historyczną dzielnice miasta z budynkiem parlamentu, udamy się na promenadę nad brzegiem rzeki Swan, a także będziemy podziwiać nowoczesną architekturę miasta ze wzgórz Parku Królewskiego i ogrodów botanicznych, a także wspaniałą przystań portową z której rozpościera się magiczny widok na Ocean Indyjski.
Przylot do Auckland – największego miasta Nowej Zelandii. Tego dnia zobaczymy dzielnice Parnell w stylu kolonialnym z zachowanymi drewnianymi domami i willami z epoki wiktoriańskiej oraz udamy się na wzgórze wulkaniczne Mt. Eden, gdzie będziemy podziwiać panoramę miasta usytuowanego u stop 50 wulkanicznych wzgórz. Następnie czeka nas przejazd na najpopularniejszą plażę miejską Mission Bay, skąd rozpościera się widok na malowniczo usytuowaną wulkaniczną wyspę Rangitoto. Na koniec dnia przejazd do bajecznych ogrodów zimowych. Nocleg.
Przejazd wzdłuż Waikato – największej rzeki Nowej Zelandii. Po drodze krótki postój w miasteczku Ngaruawahia, które jest siedzibą króla maoryskiego. Przejazd do Waitomo i zwiedzanie wapiennej jaskini oraz rejs podziemną bioluminescencyjną rzeką. Rzeka ta świeci neonową poświatą dzięki owadom, które są przyczepione do sklepienia jaskini. Jest to jedno z najwspanialszych zjawisk naturalnych na świecie. Dzięki bioluminescencji (świeceniu żywych organizmów) owady te sprawiają wrażenie rozgwieżdżonego nieba. czeka Następnie czeka nas podróż do krainy trolli, hobbitów i magii. To właśnie tutaj – w Hobbiton, nagrano większość scen do jednej z najpopularniejszych trylogii na świecie. Odwiedzimy słynny plan filmowy i zobaczymy jak mieszkał Bilbo Baggins. Historia głosi, że twórcy filmu okrążyli helikopterem całą Nową Zelandię w poszukiwaniu idealnego miejsca na nakręcenie filmu. Właśnie tak, mieli oni trafić na piękne zielone pagórki, otoczone dziką naturą. Z dala od cywilizacji, niewielka farmerska miejscowość o nazwie Matamata okazała się iście bajkową scenerią do nakręcenia kultowej trylogii „Hobbit”. Wieczorem możliwość skorzystania z fakultatywnego koncertu Maorysów wraz z kolacją (cena ok.95 NZD).
Przejazd w rejon aktywny geotermalnie i wulkanicznie. To właśnie tutaj, czekają nas liczne gorące źródła i gejzery, którym towarzyszy wydobywający się z głębi ziemi zapach siarkowodoru. Przejazd nad bajkowe trzy jeziora: Zielone Rotokakahi, Niebieskie Tikitapu i Tarawera, nad którym wznosi się wulkan o tej samej nazwie. Jego wybuch w XIX wieku spowodował śmierć ponad setki osób. Zwiedzanie Parku Kuirau, gdzie zobaczymy ogromne czerwone sekwoje, a także źródła błotne z gorącą wodą. Następnie przejazd do Te Puia, gdzie będziemy podziwiać Pohutu – najbardziej aktywny gejzer w całej Nowej Zelandii oraz do wioski maoryskiej, gdzie będziemy podziwiać słynnego ptaka kiwi, który jest symbolem Nowej Zelandii. Przejazd do wodospadu Huka. Przyjazd do największego w Nowej Zelandii, leżącego w kraterze wulkanu, krystalicznego jeziora Taupo. Przejazd do Parku Narodowego Tongariro (UNESCO) i wycieczka do świata „Mordoru”.
Przyjazd do Wellington – stolicy Nowej Zelandii, Zwiedzanie miasta: kompleks budynków parlamentu, budynki rządowe, katedra św. Pawła, nowoczesne i interaktywne Muzeum Narodowe Te Papa Tongarewa. Wjazd kolejką na punkt widokowy na Mt. Wiktoria i podziwianie panoramy miasta. Z punktu widokowego rozpościera się też przepiękny widok na Cieśninę Cooka i Zatokę Wellingtońską.
Odprawa na przystani promowej, i rejs przez Cieśninę Cooka w kierunku Wyspy Południowej. Następnie przejazd przez malownicze tereny Parku Narodowego Nelson Lakes do Punakaiki leżącego w obrębie Parku Narodowego Paparoa.
Przejazd do lodowca Franciszka Józefa, przejście malowniczą ścieżką do czoła lodowca. Istnieje możliwość fakultatywnego lotu helikopterem nad lodowcami: a/ jeden lodowiec z lądowaniem ok. 195 NZD b/ dwa lodowce z lądowaniem ok. 265 NZD Przejazd malowniczą drogą miedzy Morzem Tasmana a górami do Haast oraz Park Narodowy Mt. Aspiring Przyjazd do bajkowego miasta Queenstown. Wjazd na punkt widokowy z którego roztacza się panorama miasta.
Czas wolny na odpoczynek lub możliwość korzystania z fakultatywnych atrakcji takich jak pływanie szybkimi łodziami w kanionie rzeki Shotower, czy możliwość skoku na bungee z mostu nad rzeka Kawarau. Po południu degustacja wspaniałych nowozelandzkich win w polskiej winnicy Gibson Valley.
Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Fiordland, który jest największym Parkiem Narodowym Nowej Zelandii. Oglądanie wspaniałych wodospadów oraz malowniczych fiordów, wśród których najdłuższy ma 45 km. Następnie postój nad malowniczą zatoką Milforda, gdzie występuje bardzo rzadki gatunek ptaka o nazwie Takehe. Ptak ten ma jaskrawe fioletowo-niebieskie upierzenie i co ciekawe, do 1947 roku gatunek ten był uważany za wymarły. Rejs po zatoce Milforda. Przejazd do hotelu i nocleg.
Po śniadaniu przejazd do Dunedin - miasta na południowym wschodzie Nowej Zelandii. Miasto to położone jest nad oceanem i zachwyca niezwykłą, szkocką architekturą rodem z Edynburga. Znajduje się tam Baldwin Street, najbardziej stroma ulica świata o nachyleniu do 38%. Zwiedzanie miasta: zobaczymy przepiękny dworzec kolejowy z początku XX wieku oraz odwiedzimy cerkiew św. Michała Archanioła. Przejazd do położonego na malowniczym półwyspie Otago zamku Larnach. Wspaniałe ogrody zamku zdobyły wyjątkową nagrodę Garden of International Significance. Następnie przejazd na plaże Sandfly, gdzie przy odrobinie szczęścia naszym oczom ukażą się lwy morskie, foki i jeden z najrzadszych na świecie gatunków pingwinów – pingwin żółtooki. Powrót do Dunedin, nocleg.
Tego dnia zobaczymy Głazy Moeraki. Głazy te, znajdujące się na plaży Koekohe są jednym z najbardziej fascynujących cudów natury. Są to ogromne, kuliste bryły, o średnicy około 2 metrów. Legendy głoszą, że głazy są skamieniałymi jajami dinozaurów. Spacer po plaży. Następnie przejazd w okolice jeziora Tekapo. Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Mt John znajdującym się na górze wznoszącej się ponad jeziorem Tekapo. Obserwatorium skrywa największe teleskopy Nowej Zelandii - w tym mający 1,8 metra średnicy japońsko-nowozelandzki teleskop MOA poszukujący ciemnej materii. Tuż obok, w przepięknej scenerii na brzegu jeziora, zobaczymy kamienny kościół Dobrego Pasterza.
Przejazd do tętniącego życiem Christchurch. Spacer po mieście wzdłuż rzeki Avon, gdzie znajdują się piękne Parki Miejskie i Ogród Botaniczny. Po drodze zobaczymy także anglikanską katedrą z 1864 roku zlokalizowaną w ścisłym centrum na placu Cathedral Square. Czas wolny na zakup pamiątek, nocleg w Christchurch.
Transfer na lotnisko i wylot w kierunku Warszawy.
Przylot do Warszawy.
DLA CHĘTNYCH ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ PRZEDŁUŻENIA WYPRAWY O POBYT NA FIDŻI I TONGA.
Wykwaterowanie z hotelu w Christchurch i przelot przez Auckland na Tonga, które jest jedyną monarchią na całym Pacyfiku. Tonga to archipelag 176 wysp, wśród nich znajdują się bajkowe plaże, aktywne wulkany i dziewicze lasy deszczowe. Przejazd do hotelu, nocleg.
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie głównej wyspy. Wizyta w Nukuʻalofa - stolicy kraju, gdzie weźmiemy udział w barwnych obchodach święta Tupou (udział w obchodach możliwy tylko w terminie: 02.12 – 09.12.2019r.). Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia rocznicy koronacji króla Tupou I, który był pierwszym królem Tonga. Zjednoczył on wszystkie wyspy, a także, opublikował pierwsze pisemne prawa oraz otworzył pierwszy parlament i ogłosił konstytucję. Chronił też Tonga przed kolonizacją. Uroczystość rocznicy koronacji pierwszego króla hucznie obchodzi się jako Dzień Króla Tupou I. Weźmiemy udział w barwnych obrzędach, paradach i tańcach miejscowej ludności. Po południu czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne, nocleg.
Czas wolny na odpoczynek, kąpiele czy nurkowanie z rurką. Popołudniu transfer na lotnisko i przelot na Fidżi. Transfer do hotelu, nocleg.
Zwiedzanie wyspy. Tego dnia czeka nas wizyta w wiosce Navala, gdzie zobaczymy jak mieszkają rdzenni Fidżyjczycy. Wizyta w lokalnej szkole katolickiej Następnie wizyta w bajkowym Parku Narodowym Koroyanitu i trekking do wodospadu Tunutunu.
Czas wolny na odpoczynek lub samodzielne zwiedzanie wyspy lub fakultatywny całodniowy rejs wokół najpiękniejszych wysepek archipelagu na malowniczą, rajską wyspę South Sea (ok. 180 EUR). Podczas rejsu możliwość nurkowania w turkusowej wodzie. Na wyspie lunch połączony z pokazem lokalnego, fidżyjskiego tańca.
Transfer na lotnisko i przelot do Auckland. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na zakup pamiątek. Nocleg.
Transfer na lotnisko i przelot w kierunku Polski.
Przylot do Warszawy.

Australia

Stolica: Canberra

Największe miasta: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelajda, Gold Coast, Newcastle, Canberra

Język urzędowy: angielski

Waluta: dolar australijski (AUD)

Ludność: 21.714.000 osób

Strefa czasowa: czas polski od +7 do +10 h (w zależności od rejonu)

Podział administracyjny: Australia jest państwem federalnym podzielonym na 6 stanów i 3 terytoria federalne.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele polscy wyjeżdżający  do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące są zobowiązani do posiadania wizy, Wiza jest bezpłatna. Wnioski należy składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii.
Otrzymanie potwierdzenia uzyskania wizy (otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii.

Przepisy celne:

Istnieje obowiązek zgłoszenia wwozu lub wywozu gotówki powyżej 10 tys. AUD. Całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych

Religia i obyczaje:

68% Australijczyków to chrześcijanie, w tym 27% to katolicy, zaś 21% identyfikuje się jako anglikanie. Religie niechrześcijańskie wyznaje 5% populacji. Brak wyznawanej religii deklaruje 16% mieszkańców.

Opieka zdrowotna:

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

Opieka medyczna jest tutaj na wysokim poziomie. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 AUD.

Klimat:

Australia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych:  podrównikowej (półwysep Jork, Ziemia Tasmana i Ziemia Arnhema),  zwrotnikowej (większa część kontynentu), podzwrotnikowej (klimat morski, południowe krańce Australii i Tasmania)

Leży w umiarkowanej i międzyzwrotnikowej strefie oświetlenia Ziemi. Przecina ją zwrotnik Koziorożca. Czynnikami wpływającymi na klimat kontynentu są: bliskość zbiorników wodnych, szerokość geograficzna i odosobnienie kontynentu.

Średnia temperatura w °C :

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Sydney 26 23 25 19 18 18 16 16 21 23 23 26
Canberra 28 23 25 18 16 13 10 11 17 22 22 24
Melbourne 26 23 25 19 15 13 12 12 17 21 21 21
Perth 32 32 29 23 22 19 17 18 19 23 23 27
Brisbane 27 27 25 24 22 21 19 20 22 24 26 27


Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel dyżurny: +61 411 540 466
Tel: +61 2 6273 1211
Tel: +61 2 62721000
Tel: +61 2 6273 1208
Fax: +61 2 6273 3184
Email: canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.canberra.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney

Australia, Sydney, 10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025
Tel dyżurny: +61 419 488 677
Tel: +61 2 9363 9816
Fax: +61 2 9327 2216
Email: sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.sydney.msz.gov.pl

Nowa Zelandia

Stolica: Wellington

Największe miasta: Wellington, Auckland, Christchurch, Manukau, NorthShore City, Waitakere

Język urzędowy: angielski, maoryski

Waluta: dolar nowozelandzki (NZD)

Ludność: 4186320 osób

Strefa czasowa: czas polski + 11h

Przepisy wjazdowe: 

Obywatele RP udający się do Nowej Zelandii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego. Przy przekraczaniu granicy muszą być spełnione następujące wymogi: 1) paszport, którego okres ważności przekracza przynajmniej o 3 miesiące termin planowanego opuszczenia Nowej Zelandii; 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia Nowej Zelandii w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy); 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na każdy miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu w Nowej Zelandii. Do udokumentowania odpowiednich środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia wymienione kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii.

Przepisy celne:

Nie ma ograniczeń przy wwozie, wymianie i wywozie środków płatniczych, jednak przy wwożeniu lub wywożeniu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. NZD należy wypełnić formularz Border Cash Report. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów itp. Zezwala się na przywóz produktów spożywczych fabrycznie zapakowanych, zawierających na opakowaniu szczegółową informację w języku angielskim o składzie i nazwę kraju pochodzenia. Produkty te należy bezwzględnie wpisać do deklaracji celnej i na polecenie celnika okazać do skontrolowania. Wszystkie bagaże są prze­świetlane – ujawnienie produktu nie zgłoszonego w deklaracji celnej powoduje automatyczne ukaranie podróżnego mandatem w wysokości minimum 200 NZD. Osoba, która ukończyła 18 lat, może wwieźć 200 szt. papierosów lub 250 g tytoniu albo 50 cygar, 4,5 l wina lub piwa oraz 3 butelki alkoholu o pojemności do 1125 ml. Turyści mogą zrobić zakupy w strefie wolnocłowej lotniska przed kontrolą paszportową. Podróżny jest uprawniony do wwozu bez opłat celnych (poza rzeczami osobistymi) przedmiotów przeznaczonych na własny użytek i prezentów o łącznej wartości do 700 NZD. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku GST (VAT) pobieranego przy zakupach towarów i usług (wynosi on 12,5%). Niektóre sklepy oferują zwolnienie z podatku GST, gdy nabywca zleca wysłanie produktu na adres zagraniczny.

Religia i obyczaje:

Grupą autochtoniczną Nowej Zelandii są Maorysi ( Māori  ) , grupa posługująca się językiem maoryskim.

Struktura religijna: anglikanie (24%), prezbiterianie (18%), katolicy (15%), metodyści (5%), baptyści (2%), inne wyznania protestanckie (3%), bezwyznaniowcy lub nieokreślone wyznanie (33%).

Opieka zdrowotna:

W Nowej Zelandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie są wymagane szczepienia ochronne. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna; w większych miastach znajdują się kliniki czynne całą dobę. Ceny podstawowych porad lekarskich: internista 50–100 NZD, specjalista 80–200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty – poza chirurgią), dentysta 50–200 NZD. Opłata w szpitalu publicznym od nie ubezpieczonego wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów itp.).

Klimat:

Nowa Zelandia położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego na Wyspie Północnej oraz umiarkowanego ciepłego na Wyspie Południowej.
Średnia temperatura lipca wynosi na południu 2-3°C, a na północy 12°C. Natomiast w styczniu odpowiednio 12 i 19°C.
Roczna suma opadów atmosferycznych rozkłada się następująco:
– 800-1000 mm na południowym – wschodzie na Wyspie Północnej
– 3000 mm w części środkowej na Wyspie Północnej
– 400-700 mm na południowym – wschodzie na Wyspie Południowej
– 6500 mm na południowo – zachodnich stokach Alp Południowych

Temperatura powietrza

Rok I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Auckland 15,4° 20° 20° 19° 16° 14° 12° 11° 11,6° 12,7° 14,3° 16° 17,6°
Wellington 13,2° 18° 17,6° 16,5° 14° 12° 10,5° 10,5° 11° 13° 14,3° 16°

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Wellington
17 Upland Road
Kelburn
Wellington 6005
P.O. Box 10211
tel. (0-0644) 475 94 53
fax. (0-0644) 475 94 58
telefon dyżurny: (00 64) 021 253 8230
e-mail: polishembassy@xtra.co.nz
www.poland.org.nz

Konsulat RP w Auckland
Konsul Honorowy: John Roy-Wojciechowski
51 Granger Road, Howick, Auckland 1705
P.O.Box 39052
tel. (0-0649) 534 46 70
fax. (0-0649) 535 40 68
e-mail: polish@ihug.co.nz
strona www: www.polishheritage.co.nz

Obywatele polscy wyjeżdżający  do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące są zobowiązani do posiadania wizy, Wiza jest bezpłatna. Wnioski należy składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Otrzymanie potwierdzenia uzyskania wizy (otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii.

NOWA ZELANDIA – Obywatele RP udający się do Nowej Zelandii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego. Przy przekraczaniu granicy muszą być spełnione następujące wymogi: 1) paszport, którego okres ważności przekracza przynajmniej o 3 miesiące termin planowanego opuszczenia Nowej Zelandii; 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia Nowej Zelandii w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy); 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na każdy miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu w Nowej Zelandii. Do udokumentowania odpowiednich środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia wymienione kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii.

 • Tasmania – kraina dziewiczej przyrody, dom diabła tasmańskiego
 • Great Ocean Road – najpiękniej położona droga w całej Australii
 • Sovereign Hill – rekonstrukcja miasta z czasów wielkiej gorączki złota
 • Park Narodowy Cradle Mountain – Lake St Clair – siedziba kangura Bennetta i kangura rudego
 • Sydney – miasto rodem z XXII wieku!
 • Wielka Rafa Koralowa
 • Święta góra Aboryenów – Uluru
 • największy kanion Australii – Kings Cayons
 • Park Narodowy Nambung – naturalne iglice skalne wyrastające jak drzewa
 • Zwiedzanie Północnej i Południowej Wyspy
 • Hobbiton i Parku Narodowy Tongariro – podróż śladami „Władcy Pierścieni”
 • Rejs przez malowniczą cieśninę Cooka
 • Pohutu – najbardziej aktywny gejzer w całej Nowej Zelandii
 • Lodowiec Franciszka Józefa
 • Park Narodowy Fiordland – nowozelandzkie królestwo fiordów
 • Fidżi i Królestwo Tonga – wypoczynek na rajskich wyspach
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz wiz wjazdowych.