Wycieczki - Australia, Nowa Zelandia, Tasmania
Australia, Nowa Zelandia - wycieczka

Wycieczki do Australii i Nowej Zelandii
Australia to marzenie wielu podróżników, które dzięki nam staje się bardziej realne do spełnienia. Zorganizowana wycieczka do Australii pozwala poznać ten kraj na wskroś, a przy okazji odwiedzić również Nową Zelandię i Tasmanię.
Do Australii nie opłaca się lecieć na krótko. Z Polską dzieli ją średnio 23-godzina podróż samolotem. Jest to więc przygoda życia, na którą trzeba zarezerwować kilka tygodni, inaczej czuć będziemy jej niedosyt.
Przyjęło się, że Australia to kraj kangurów i misiów koala. To faktycznie dom dla tych i wielu innych gatunków dziko żyjących zwierząt. Ale to także kontynent ciekawych zjawisk natury, takich jak skała Ayers, Wielka Rafa Koralowa oraz mniej popularne formacje skalne – Bungle Bungles czy Hyden Rock. Wycieczki do Australii i Nowej Zelandii czekają!
Australia, Nowa Zelandia – wyprawa marzeń z Łachmański Travel
Na niezapomnianą wyprawę do kraju, w którym nieskazitelna natura styka się z nowoczesnością, warto wybrać się z naszym biurem podróży. Wybierzemy się w niezwykłą podróż po Great Ocean Road – najpiękniej położonej drodze w całej Australii.
Wyruszymy do Sovereign Hill – miasteczka rodem z czasów wielkiej gorączki złota i wypłyniemy na spotkanie z Wielką Rafą Koralową. Zobaczymy świętą górę Aborygenów – Uluru oraz damy się zachwycić cudownej metropolii jaką jest Sydney.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Australii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Odwiedzimy też koniec świata, czyli Północną i Południową Wyspę Nowej Zelandii. Przemierzymy szlak małego Hobbita ze słynnej trylogii „Władca Pierścieni” i postawimy nogę na lodowcu Franciszka Józefa.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Nowej Zelandii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy serdecznie!
Tasmania – wycieczka śladami diabła tasmańskiego
Dlaczego by nie skorzystać z okazji i zobaczyć osławionego diabła tasmańskiego w jego naturalnym środowisku? Tasmania to jedyny region świata, na którym występuje to urocze, choć mięsożerne stworzenie. To też stan Australii – dziewiczy i niezwykle urokliwy. Mimo, że mało tu śladów nowoczesnej cywilizacji, w Tasmanii nie brakuje wygodnych miejsc noclegowych, szczególnie, jeśli zaczniemy wycieczkę do Tasmanii od wschodniego wybrzeża wyspy.
Znajdują się na nim sporej wielkości miasta takie jak Launceston i stolica Hobart, które jednak nie są głównym celem naszej wycieczki do Tasmanii. Ciekawszy jest tutejszy górzysty, otoczony wyrazistymi klifami, dziki krajobraz. Znajdziemy tu rzadkie okazy roślin, a obok diabła tasmańskiego, możemy napotkać również wombaty, stekowce oraz kangury. Dawniej wyspę zamieszkiwał też osobliwy gatunek ssaka nazywany wilkoworem tasmańskim, który jednak został uznany za wymarły. Co ciekawe, to właśnie to zwierzę, rodowici mieszkańcy Tasmanii uznają za jej symbol. Na wyspie znajdziemy też polski akcent, a mianowicie górę oraz park upamiętniające naszego podróżnika i badacza Tasmanii – Pawła Edmunda Strzeleckiego.
Mamy nadzieję, że póki co krótkimi, szczątkowymi informacjami na temat Australii, udało nam się rozbudzić w Państwach ciekawość podróżniczą. Z miłą chęcią podzielimy się swoją wiedzą podczas wspólnych wycieczek do Australii, Tasmanii, Nowej Zelandii. Wycieczki do Australii i Nowej Zelandii z pewnością zachwycą każdego!
Zapraszamy serdecznie!
OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW
„Wycieczka: Australia – Nowa Zelandia – na długo pozostanie w naszej pamięci.”
Pomysł realizacji wycieczki w małym, ośmioosobowym zespole uważam za bardzo udany. Wybraliśmy tą właśnie wycieczkę przede wszystkim ze względu na ciekawy i obiecujący program. Nie spodziewaliśmy się, że nasz pilot Pan Piotr Dąbrowski spowoduje, że ilość i atrakcyjność odwiedzanych miejsc przekroczy ramy programu. Panu Piotrowi należą się szczególne słowa uznania: po pierwsze za jego zaangażowanie i chęć pokazania nam jak największej ilości ciekawych miejsc. Po drugie za okazywaną i niesioną pomoc w każdym przypadku, oraz za spokój i opanowanie. Po trzecie za kreowanie miłej atmosfery, za bezpieczną jazdę i pokonywanie długich odcinków. Dziękujemy także za dowcip i ciekawość życia, którymi chętnie dzielił się z uczestnikami. Wycieczka: Australia – Nowa Zelandia – Tonga i Fidżi na długo pozostanie w naszej pamięci.
Program
Dzień 1 Warszawa – Sydney
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przelot do Australii. Podróż do Australii – zmiany stref czasowych. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 2 Sydney
Przylot do Sydney w godzinach wieczornych, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu Garden Lodge Sydney Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 3 Sydney
Całodzienne zwiedzanie Sydney: zobaczymy m.in. Operę, Harbour Bridge i historyczną dzielnicę Rocks, centrum miasta z zabytkowymi budynkami. Następnie przeprawa statkiem na drugą stronę miasta do Manly. Zasłużone plażowanie nad Morzem Tasmana. Wieczorem wizyta na Kings Cross – dzielnicy rozrywki i wszelkiej rozpusty. Nocleg w hotelu Garden Lodge Sydney Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 4 Góra Kościuszki – Góry Śnieżne
Rano, po śniadaniu wyjazd do Australijskiego Terytorium Stołecznego. Wejście lub wyjazd kolejką na sam szczyt Góry Kościuszki (2.228 m n.p.m). Panorama Gór Śnieżnych z najwyższego punktu Australii zaliczanego do Korony Ziemi. Wyjazd z Parku i przejazd malowniczą drogą do Albury. Nocleg w Albury Classic Motor Inn lub w podobnym.
Dzień 5 Melbourne
Przejazd do Melbourne, zwiedzanie stolicy stanu Victoria. Spacer po mieście, zobaczymy m.in. Federation Square, Eureka Tower (możliwość wjazdu na taras widokowy). Zakwaterowanie w hotelu, wieczorny spacer po Soutbank. Nocleg w hotelu Best Western Melbourne City Hotel lub w podobnym.
Dzień 6 Princetown – Great Ocean Road
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Princetown, gdzie będziemy podziwiać bajeczne formy skalne czyli tzw. Dwunastu Apostołów. Jest to grupa naturalnie powstałych kolumn z wapienia, majestatycznie stojących w morzu, tuż przy brzegu w Parku Narodowym Port Campbell. Następnie przejazd najpiękniej położoną drogą w całej Australii – Great Ocean Road, gdzie będziemy podziwiać majestatyczne fale rozbijające się o klify. Nocleg w hotelu Best Western Melbourne City Hotel lub w podobnym.
Dzień 7 Wyspa Phillipa – Wilson`s Promontory NP.
Tego dnia zatrzymamy się na wyspie Philipa, by podziwiać niecodzienny, naturalny spektakl czyli gramolące się na nocleg maleńkie pingwiny Blue Penguines. Następnie wyjazd do parku narodowego Wilson`s Promontory. Bliskie spotkania z dzikimi kangurami, strusiami emu, a jeśli szczęście dopisze nawet i wombatami. Czas na relaks nad krystalicznymi i lodowatymi wodami Oceanu Południowego na skrzypiącej plaży Squeaky Beach, słynącej z najbielszego i najdrobniejszego piasku w całej Australii. Nocleg w Ship Inn Motel lub w podobnym.
Dzień 8 Canberra – Alpy Australijskie
Zwiedzanie stolicy Australii – Canberry (Jezioro Griffitha, parlament, dzielnica ambasad) – miasta zaprojektowanego 100 lat temu. Nocleg w The Select Inn Penrith lub w podobnym.
Dzień 9 Sydney – Blue Mountain
Wycieczka do Katoomby, miasteczka w centrum Gór Błękitnych (UNESCO). Podczas wycieczki do Katoomby przejazd do Echo Point – punktu widokowego z którego rozpościera się przepiękny widok na głębokie doliny porośnięte lasami eukaliptusowymi i liczne formacje skalne, w tym tzw. Trzy Siostry. Nocleg w The Select Inn Penrith lub w podobnym.
Dzień 10 Sydney – Tasmania
Transfer na lotnisko, przelot na Tasmanię. Tasmania to kraina sławetnych diabłów tasmańskich, to idealne miejsce do obcowania z majestatyczną przyrodą, jej fauną i florą. Wizyta w najstarszym Parku Narodowym Tasmanii – Mt. Field, który zachwyca swoją różnorodnością. Do głównych atrakcji parku należą: Lady Barron, Horseshoe oraz niesamowity wodospad Russell Falls.
Nocleg w Wrest Point lub w podobnym.
Dzień 11 Strahan – Cradle Mountain
Dalsze zwiedzanie Tasmanii. Przejazd do malowniczo położonego miasteczka Strahan, skąd wybierzemy się Południowo-Zachodniego Parku Narodowego Tasmanii, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rejs po przepięknej rzece Gordon, która jest główną trakcją turystyczną parku. Następnie przejazd do Cradle Mountain – Lake St Clair. To kolejny Park Narodowy wpisany na listę UNESCO. Jeśli szczęście nam dopisze, zobaczymy tego dnia kangura Bennetta czy kangura rudego.
Nocleg w Wrest Point lub w podobnym.
Dzień 12 Alice Springs – Kings Canyon
Przelot do Alice Springs gdzie zwiedzamy stację telegraficzną oraz ANZAC Hill. W Alice Springs będziemy mieć również okazję spotkać lokalnych Aborygenów i zaznajomić się z ich kulturą. Przejazd w rejon Kings Canyon. Nocleg w Kings Canyon Resort lub w podobnym.
Dzień 13 Kings Canyon – Uluru
Z samego rana udamy się na spacer wzdłuż krawędzi Kings Canyon. Czerwono-pomarańczowe skały i kopulaste formacje wynoszące się ponad kaniony o pionowych ścianach tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Następnie przejazd w okolice Uluru gdzie wieczorem udamy się na podziwianie wspaniałego Zachodu Słońca przy świętej górze Aborygenów.
Nocleg w Sails in the Desert lub w podobnym.
Dzień 14 Uluru
O wschodzie słońca pojedziemy obejrzeć świętą górę Aborygenów z bliska, a chętni będą mogli obejść Uluru dookoła. Spacer dookoła góry zajmie nam około 2-3 godzin w zależności od tego jak bardzo zaaferowani będziemy niezwykłymi miejscami i zakątkami Uluru. Następnie pojedziemy podziwiać kolejną znaną formację skalną – Kata Tjuta. Po południu przejazd w kierunku Alice Springs. Nocleg w Mercure Alice Springs Resort lub w podobnym.
Dzień 15 Alice Springs – Cairns
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko. Przelot do pięknego, tętniącego życiem Cairns. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na spacery przepiękną nadmorską promenadą, kąpiele morskie i słoneczne. Wieczorem możliwość poznania nocnego życia miasta, nocleg. Nocleg w Palm Royale Cairns lub w podobnym.
Dzień 16 Wielka Rafa Koralowa
Gdzie jest Nemo? Zagwozdka każdego dziecka, ale też i dorosłych w końcu rozwiązana! To właśnie tutaj, na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej możemy zobaczyć tę pomarańczową rybkę. Tego dnia czeka nas niezwykłe spotkanie z setkami gatunków ryb i koralowców. Fakultatywny rejs katamaranem na jedną z koralowych wysepek (ok. 90 USD/os). Na miejscu – pływanie łodzią z przeszklonym dnem, nurkowanie z rurką – obserwacja wielobarwnego życia na rafie. Nocleg w Palm Royale Cairns lub w podobnym.
Nocleg w Palm Royale Cairns lub w podobnym.
Dzień 17 Wielkie Góry Wododziałowe i tropiki Queensland
Błogiego odpoczynku ciąg dalszy lub fakultatywna, całodzienna wycieczka w Wielkie Góry Wododziałowe i las deszczowy (ok. 140 USD). Podczas fakultatywnej wycieczki wizyta w Tjapukai – Parku Kultury Aborygeńskiej – oglądanie pokazów tańców aborygeńskich, nauka rzucania bumerangiem i dzidą za pomocą woomery, nauka kuchni i medycyny Aborygenów Queensland. Przejazd widokową kolejką gondolową do Kurandy: oglądanie wodospadów i dziwów natury. Powrót do Cairns. Nocleg w Palm Royale Cairns lub w podobnym.
Nocleg w Palm Royale Cairns lub w podobnym.
Dzień 18 Cairns – Auckland
Przelot do Auckland – największego miasta Nowej Zelandii. Tego dnia zobaczymy dzielnice Parnell w stylu kolonialnym z zachowanymi drewnianymi domami i willami z epoki wiktoriańskiej oraz udamy się na wzgórze wulkaniczne Mt. Eden, gdzie będziemy podziwiać panoramę miasta usytuowanego u stop 50 wulkanicznych wzgórz. Nocleg w FERNZ Motel & Apartments Birkenhead lub w podobnym.
Dzień 19 Waitomo – Hobbiton
Przejazd wzdłuż Waikato – największej rzeki Nowej Zelandii. Po drodze krótki postój w miasteczku Ngaruawahia, które jest siedzibą króla maoryskiego. Przejazd do Waitomo i zwiedzanie wapiennej jaskini oraz rejs podziemną bioluminescencyjną rzeką. Rzeka ta świeci neonową poświatą dzięki owadom, które są przyczepione do sklepienia jaskini. Jest to jedno z najwspanialszych zjawisk naturalnych na świecie. Dzięki bioluminescencji (świeceniu żywych organizmów) owady te sprawiają wrażenie rozgwieżdżonego nieba. czeka Następnie czeka nas podróż do krainy trolli, hobbitów i magii. To właśnie tutaj – w Hobbiton, nagrano większość scen do jednej z najpopularniejszych trylogii na świecie. Odwiedzimy słynny plan filmowy i zobaczymy jak mieszkał Bilbo Baggins. Historia głosi, że twórcy filmu okrążyli helikopterem całą Nową Zelandię w poszukiwaniu idealnego miejsca na nakręcenie filmu. Właśnie tak, mieli oni trafić na piękne zielone pagórki, otoczone dziką naturą. Z dala od cywilizacji, niewielka farmerska miejscowość o nazwie Matamata okazała się iście bajkową scenerią do nakręcenia kultowej trylogii „Hobbit”. Wieczorem możliwość skorzystania z fakultatywnego koncertu Maorysów wraz z kolacją (cena ok.95 NZD). Nocleg w Wai Ora Lakeside Spa Resort lub w podobnym.
Dzień 20 Rotoura – Jezioro Tikitapu – Park Kuirau – Rotorua
Przejazd w rejon aktywny geotermalnie i wulkanicznie. To właśnie tutaj, czekają nas liczne gorące źródła i gejzery, którym towarzyszy wydobywający się z głębi ziemi zapach siarkowodoru. Przejazd nad bajkowe trzy jeziora: Zielone Rotokakahi, Niebieskie Tikitapu i Tarawera, nad którym wznosi się wulkan o tej samej nazwie. Jego wybuch w XIX wieku spowodował śmierć ponad setki osób. Zwiedzanie Parku Kuirau, gdzie zobaczymy ogromne czerwone sekwoje, a także źródła błotne z gorącą wodą. Następnie przejazd do Te Puia, gdzie będziemy podziwiać Pohutu – najbardziej aktywny gejzer w całej Nowej Zelandii oraz do wioski maoryskiej, gdzie będziemy podziwiać słynnego ptaka kiwi, który jest symbolem Nowej Zelandii. Przejazd do wodospadu Huka. Przyjazd do największego w Nowej Zelandii, leżącego w kraterze wulkanu, krystalicznego jeziora Taupo. Przejazd do Parku Narodowego Tongariro (UNESCO) i wycieczka do świata „Mordoru”. Nocleg w Wai Ora Lakeside Spa Resort lub w podobnym.
Dzień 21 Wellington
Przyjazd do Wellington – stolicy Nowej Zelandii, Zwiedzanie miasta: kompleks budynków parlamentu, budynki rządowe, katedra św. Pawła, nowoczesne i interaktywne Muzeum Narodowe Te Papa Tongarewa. Wjazd kolejką na punkt widokowy na Mt. Wiktoria i podziwianie panoramy miasta. Z punktu widokowego rozpościera się też przepiękny widok na Cieśninę Cooka i Zatokę Wellingtońską. Nocleg w Trinity Hotel lub w podobnym.
Dzień 22 Picton – Park Nelson Lakes – Punakaiki
Odprawa na przystani promowej, i rejs przez Cieśninę Cooka w kierunku Wyspy Południowej. Następnie przejazd przez malownicze tereny Parku Narodowego Nelson Lakes do Punakaiki leżącego w obrębie Parku Narodowego Paparoa. Nocleg w Punakaiki Beachfront Motels lub w podobnym.
Dzień 23 Hass – Park Mt. Aspiring – Queenstown
Przejazd do lodowca Franciszka Józefa, przejście malowniczą ścieżką do czoła lodowca. Dla chętnych istnieje możliwość fakultatywnego lotu helikopterem nad lodowcami. Następnie przejazd malowniczą drogą miedzy Morzem Tasmana a górami do Haast oraz Park Narodowy Mt. Aspiring i miasta Queenstown. Wjazd na punkt widokowy z którego roztacza się panorama miasta. Nocleg w Wyndham Garden Queenstown lub w podobnym.
Dzień 24 Milford Sound – Zatoka Milforda – Mossburn
Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Fiordland, który jest największym Parkiem Narodowym Nowej Zelandii. Oglądanie wspaniałych wodospadów oraz malowniczych fiordów, wśród których najdłuższy ma 45 km. Następnie postój nad malowniczą zatoką Milforda, gdzie występuje bardzo rzadki gatunek ptaka o nazwie Takehe. Ptak ten ma jaskrawe fioletowo-niebieskie upierzenie i co ciekawe, do 1947 roku gatunek ten był uważany za wymarły. Rejs po zatoce Milforda. Nocleg w Esplanade Motels lub w podobnym.
Dzień 25 Dunedin – Głazy Moeraki – Jezioro Tekapo
Przejazd do Dunedin – miasta na południowym wschodzie Nowej Zelandii. Miasto to położone jest nad oceanem i zachwyca niezwykłą, szkocką architekturą rodem z Edynburga. Znajduje się tam Baldwin Street, najbardziej stroma ulica świata o nachyleniu do 38%. Tego dnia zobaczymy Głazy Moeraki. Głazy te, znajdujące się na plaży Koekohe są jednym z najbardziej fascynujących cudów natury. Są to ogromne, kuliste bryły, o średnicy około 2 metrów. Legendy głoszą, że głazy są skamieniałymi jajami dinozaurów. Spacer po plaży. Następnie przejazd w okolice jeziora Tekapo. Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Mt John znajdującym się na górze wznoszącej się ponad jeziorem Tekapo. Obserwatorium skrywa największe teleskopy Nowej Zelandii – w tym mający 1,8 metra średnicy japońsko-nowozelandzki teleskop MOA poszukujący ciemnej materii. Tuż obok, w przepięknej scenerii na brzegu jeziora, zobaczymy kamienny kościół Dobrego Pasterza. Nocleg w The Godley Hotel lub w podobnym.
Dzień 26 Christchurch
Zwiedzanie tętniącego życiem Christchurch. Spacer po mieście wzdłuż rzeki Avon, gdzie znajdują się piękne Parki Miejskie i Ogród Botaniczny. Po drodze zobaczymy także anglikańską katedrą z 1864 roku zlokalizowaną w ścisłym centrum na placu Cathedral Square. Czas wolny na zakup pamiątek. Transfer na lotnisko i wylot w kierunku Warszawy.
Dzień 27 Warszawa
Przylot do Warszawy.
Informacje
Australia
Stolica: Canberra Największe miasta: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelajda, Gold Coast, Newcastle, Canberra Język urzędowy: angielski Waluta: dolar australijski (AUD) Ludność: 21.714.000 osób Strefa czasowa: czas polski od +7 do +10 h (w zależności od rejonu) Podział administracyjny: Australia jest państwem federalnym podzielonym na 6 stanów i 3 terytoria federalne.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele polscy wyjeżdżający do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące są zobowiązani do posiadania wizy, Wiza jest bezpłatna. Wnioski należy składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Otrzymanie potwierdzenia uzyskania wizy (otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii.
Przepisy celne:
Istnieje obowiązek zgłoszenia wwozu lub wywozu gotówki powyżej 10 tys. AUD. Całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych
Religia i obyczaje:
68% Australijczyków to chrześcijanie, w tym 27% to katolicy, zaś 21% identyfikuje się jako anglikanie. Religie niechrześcijańskie wyznaje 5% populacji. Brak wyznawanej religii deklaruje 16% mieszkańców.
Opieka zdrowotna:
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień. Opieka medyczna jest tutaj na wysokim poziomie. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 AUD.
Klimat:
Australia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: podrównikowej (półwysep Jork, Ziemia Tasmana i Ziemia Arnhema), zwrotnikowej (większa część kontynentu), podzwrotnikowej (klimat morski, południowe krańce Australii i Tasmania) Leży w umiarkowanej i międzyzwrotnikowej strefie oświetlenia Ziemi. Przecina ją zwrotnik Koziorożca. Czynnikami wpływającymi na klimat kontynentu są: bliskość zbiorników wodnych, szerokość geograficzna i odosobnienie kontynentu. Średnia temperatura w °C :
Miesiąc | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII |
Sydney | 26 | 23 | 25 | 19 | 18 | 18 | 16 | 16 | 21 | 23 | 23 | 26 |
Canberra | 28 | 23 | 25 | 18 | 16 | 13 | 10 | 11 | 17 | 22 | 22 | 24 |
Melbourne | 26 | 23 | 25 | 19 | 15 | 13 | 12 | 12 | 17 | 21 | 21 | 21 |
Perth | 32 | 32 | 29 | 23 | 22 | 19 | 17 | 18 | 19 | 23 | 23 | 27 |
Brisbane | 27 | 27 | 25 | 24 | 22 | 21 | 19 | 20 | 22 | 24 | 26 | 27 |
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT Tel dyżurny: +61 411 540 466 Tel: +61 2 6273 1211 Tel: +61 2 62721000 Tel: +61 2 6273 1208 Fax: +61 2 6273 3184 Email: canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl WWW: http://www.canberra.msz.gov.pl Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney Australia, Sydney, 10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025 Tel dyżurny: +61 419 488 677 Tel: +61 2 9363 9816 Fax: +61 2 9327 2216 Email: sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl WWW: http://www.sydney.msz.gov.pl
Nowa Zelandia
Stolica: Wellington Największe miasta: Wellington, Auckland, Christchurch, Manukau, NorthShore City, Waitakere Język urzędowy: angielski, maoryski Waluta: dolar nowozelandzki (NZD) Ludność: 4186320 osób Strefa czasowa: czas polski + 11h
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP udający się do Nowej Zelandii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego. Przy przekraczaniu granicy muszą być spełnione następujące wymogi: 1) paszport, którego okres ważności przekracza przynajmniej o 3 miesiące termin planowanego opuszczenia Nowej Zelandii; 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia Nowej Zelandii w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy); 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na każdy miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu w Nowej Zelandii. Do udokumentowania odpowiednich środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia wymienione kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii.
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń przy wwozie, wymianie i wywozie środków płatniczych, jednak przy wwożeniu lub wywożeniu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. NZD należy wypełnić formularz Border Cash Report. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów itp. Zezwala się na przywóz produktów spożywczych fabrycznie zapakowanych, zawierających na opakowaniu szczegółową informację w języku angielskim o składzie i nazwę kraju pochodzenia. Produkty te należy bezwzględnie wpisać do deklaracji celnej i na polecenie celnika okazać do skontrolowania. Wszystkie bagaże są prześwietlane – ujawnienie produktu nie zgłoszonego w deklaracji celnej powoduje automatyczne ukaranie podróżnego mandatem w wysokości minimum 200 NZD. Osoba, która ukończyła 18 lat, może wwieźć 200 szt. papierosów lub 250 g tytoniu albo 50 cygar, 4,5 l wina lub piwa oraz 3 butelki alkoholu o pojemności do 1125 ml. Turyści mogą zrobić zakupy w strefie wolnocłowej lotniska przed kontrolą paszportową. Podróżny jest uprawniony do wwozu bez opłat celnych (poza rzeczami osobistymi) przedmiotów przeznaczonych na własny użytek i prezentów o łącznej wartości do 700 NZD. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku GST (VAT) pobieranego przy zakupach towarów i usług (wynosi on 12,5%). Niektóre sklepy oferują zwolnienie z podatku GST, gdy nabywca zleca wysłanie produktu na adres zagraniczny.
Religia i obyczaje:
Grupą autochtoniczną Nowej Zelandii są Maorysi ( Māori ) , grupa posługująca się językiem maoryskim. Struktura religijna: anglikanie (24%), prezbiterianie (18%), katolicy (15%), metodyści (5%), baptyści (2%), inne wyznania protestanckie (3%), bezwyznaniowcy lub nieokreślone wyznanie (33%).
Opieka zdrowotna:
W Nowej Zelandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie są wymagane szczepienia ochronne. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna; w większych miastach znajdują się kliniki czynne całą dobę. Ceny podstawowych porad lekarskich: internista 50–100 NZD, specjalista 80–200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty – poza chirurgią), dentysta 50–200 NZD. Opłata w szpitalu publicznym od nie ubezpieczonego wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów itp.).
Klimat:
Nowa Zelandia położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego na Wyspie Północnej oraz umiarkowanego ciepłego na Wyspie Południowej. Średnia temperatura lipca wynosi na południu 2-3°C, a na północy 12°C. Natomiast w styczniu odpowiednio 12 i 19°C. Roczna suma opadów atmosferycznych rozkłada się następująco: – 800-1000 mm na południowym – wschodzie na Wyspie Północnej – 3000 mm w części środkowej na Wyspie Północnej – 400-700 mm na południowym – wschodzie na Wyspie Południowej – 6500 mm na południowo – zachodnich stokach Alp Południowych
Temperatura powietrza
Rok | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII | |
Auckland | 15,4° | 20° | 20° | 19° | 16° | 14° | 12° | 11° | 11,6° | 12,7° | 14,3° | 16° | 17,6° |
Wellington | 13,2° | 18° | 17,6° | 16,5° | 14° | 12° | 10,5° | 9° | 10,5° | 11° | 13° | 14,3° | 16° |
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Wellington 17 Upland Road Kelburn Wellington 6005 P.O. Box 10211 tel. (0-0644) 475 94 53 fax. (0-0644) 475 94 58 telefon dyżurny: (00 64) 021 253 8230 e-mail: polishembassy@xtra.co.nz www.poland.org.nz Konsulat RP w Auckland Konsul Honorowy: John Roy-Wojciechowski 51 Granger Road, Howick, Auckland 1705 P.O.Box 39052 tel. (0-0649) 534 46 70 fax. (0-0649) 535 40 68 e-mail: polish@ihug.co.nz strona www: www.polishheritage.co.nz
Terminy i ceny
03.11 – 29.11.2023 r.15 990 PLN + 3990 USD
03.02 – 29.02.2024 r.
16 990 PLN + 3990 USD
Cena obejmuje
- 04 przeloty wewnętrzne (Sydney/Tasmania, Tasmania/Alice Springs, Alice Springs/Cairns, Cairns/Auckland)
- noclegi w hotelach i motelach zgodnie z programem (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- pilota/tłumacza/kierowcę z j. polskim na całej trasie
- opłatę wjazdową do Australii i Nowej Zelandii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- opłaty lotniskowe i wylotowe z Australii i Nowej Zelandii
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe i covid-19), NNW 100 000 zł
Cena nie obejmuje
- przelotu międzykontynentalnego na trasie Warszawa/Sydney, Christchurch/Warszawa (ok. 4500zł)
- posiłków i napojów do posiłków
- biletów wstępu (ok. 400 USD)
- programu fakultatywnego, napiwków i wydatków osobistych
- składki na TFP i TFG – 26 zł/os
- opłaty za rejestrację w NZeTA oraz opłaty wjazdowej IVL: ok. 30 USD/os
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego 2200 USD
Wizy
Obywatele polscy wyjeżdżający do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące są zobowiązani do posiadania wizy, Wiza jest bezpłatna. Wnioski należy składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Otrzymanie potwierdzenia uzyskania wizy (otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii. NOWA ZELANDIA – Obywatele RP udający się do Nowej Zelandii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego. Przy przekraczaniu granicy muszą być spełnione następujące wymogi: 1) paszport, którego okres ważności przekracza przynajmniej o 3 miesiące termin planowanego opuszczenia Nowej Zelandii; 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia Nowej Zelandii w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy); 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na każdy miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu w Nowej Zelandii. Do udokumentowania odpowiednich środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia wymienione kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii.
Atrakcje
- Tasmania – kraina dziewiczej przyrody, dom diabła tasmańskiego
- Great Ocean Road – najpiękniej położona droga w całej Australii
- Park Narodowy Cradle Mountain – Lake St Clair – siedziba kangura Bennetta i kangura rudego
- Sydney – miasto rodem z XXII wieku!
- Wielka Rafa Koralowa
- Święta góra Aboryenów – Uluru
- największy kanion Australii – Kings Cayons
- Zwiedzanie Północnej i Południowej Wyspy
- Hobbiton i Parku Narodowy Tongariro – podróż śladami „Władcy Pierścieni”
- Rejs przez malowniczą cieśninę Cooka
- Pohutu – najbardziej aktywny gejzer w całej Nowej Zelandii
- Lodowiec Franciszka Józefa
- Park Narodowy Fiordland – nowozelandzkie królestwo fiordów
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz wiz wjazdowych.Warto sprawdzić

AUSTRALIA z Tasmanią: kangury, psy dingo, diabły tasmańskie i misie koala – wyprawa

NOWA ZELANDIA – wyprawa na drugi koniec świata
