16 dni PERU - BOLIWIA
PERU – BOLIWIA: Festiwal Inti Raymi - wycieczka szlakiem Inków

Wycieczki do Peru i Boliwii

Peru i Boliwia: Lima, Cuzco, Machu Picchu - wycieczka

Wycieczki do Boliwii i Peru: Święto Słońca to barwny festiwal organizowany corocznie pod murami Cuzco, inscenizujący inkaskie święto ku czci boga Inti (j. keczua = Słońce). W czasach Imperium Inków, uroczyście i ze stosowną powagą świętowano przesilenie zimowe (na półkuli południowej przypadające 24 czerwca).

Słońce znajdowało się wówczas najbliżej peruwiańskiej ziemi, co stwarzało możliwość zaskarbienia sobie łask Intiego i zdobycia jego względów. Obecnie, festiwal stanowi ogromny spektakl teatralny. Kilkudniowym obchodom towarzyszą liczne parady w kolorowych strojach, tańce i inscenizacje.

Peru to prawdziwa perełka na mapie turystycznych destynacji. Kraj pod wieloma względami niepowtarzalny, fascynuje pełnymi tajemniczości miastami Inków, wspaniałymi krajobrazami, kolonialną architekturą i bogatym dziedzictwem kulturowym. Wielbiciele przygód znajdą tutaj ślady Indian znad Amazonki, ośnieżone szczyty Andów, barwne, peruwiańskie targi, piękną Limę, Cuzco – dawną stolicę Państwa Inków, a przede wszystkim Machu Picchu – najbardziej znaną atrakcję turystyczną, najlepiej zachowane miasto Inków, jeden z nowych 7-u cudów świata. Boliwia jest z kolei najwyżej położonym i najtrudniej dostępnym państwem Ameryki Południowej. Najbardziej indiańskim, z ciągle żywą tradycją i wierzeniami. To tutaj znajduje się największe solnisko świata, najwyżej położone żeglowne jezioro, najwyżej położone lotnisko, miasto… Wielu podróżników właśnie Boliwię uznaje za najbardziej fascynujący i różnorodny kraj kontynentu.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Peru znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Boliwii i Peru! Nasza wycieczka to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Wylot z Warszawy, przelot do Peru.
Przejazd na lotnisko w Limie, przelot do Cuzco, stolicy dawnego imperium Inków, położonego na wysokości 3200 m n.p.m. Miasto było religijnym, politycznym i administracyjnym centrum państwa Inków. Cuzco znaczy pępek (świata). Zwiedzanie miasta. Obecnie, na miejscu świątyni Wirakoczy i pałacu Inków, stoi barokowa katedra. Zobaczymy pobliskie ruiny: forteca Sacsayhuaman, Quenco - świątynia adoracji ziemi, Tambomachay - świątynia adoracji wody. Kolacja z pokazem folklorystycznym.
Tego dnia będziemy uczetniczyć w inkaskiej inscenizacji, Inti Raymi, pod murami Cuzco. Pozostała część dnia przeznaczona na indywidualną eksplorację miasta.
Przejazd do Świętej Doliny Inków malowniczą trasą wzdłuż rzeki Urubamby, możliwość podziwiania tarasów inkaskich. Zatrzymamy się na pełnym folkloru rynku inkaskim w Pisaq (jeśli w danym dniu będzie się odbywał), a także zwiedzimy ruiny Pisaq. W programie również zwiedzanie fortecy Ollantaytambo, żyjącego do dziś miasta Inków. To małe miasteczko, nad którym górują ruiny fortecy Inków. Zbudowane jest na planie inkaskiego miasta - krzyżująca się siatka brukowanych ulic, wzdłuż których płynie woda w wąskich kanałach. Brukowane wąskie ulice, domy zbudowane z ociosanych kamieni, forteca i na przeciwległym wzgórzu wyryta w skale twarz boga Wirakoczy nadają miasteczku niepowtarzalny klimat.
Przejazd pociągiem do Aguas Calientes i dalej minibusem do ruin Machu Picchu. To miejsce oddawania czci Słońcu i tajemniczych obrzędów. Sztuka, z jaką wielkie granitowe bloki zostały spojone bez użycia zaprawy, jest jedną z największych tajemnic tego miasta. Machu Picchu - kompleks pałaców, domów i placów - było jedną z ostatnich twierdz narodu Inków. Machu Picchu leżało opuszczone i nieznane aż do roku 1911, kiedy to zostało odkryte przez amerykańskiego archeologa H. Binghama. Powrót pociągiem do Ollantaytambo i dalej busem do Cuzco.
Wyjazd w kierunku Puno. W czasie przejazdu zwiedzanie Raqchi, kompleksu archeologicznego ze Świątynią Wirakoczy. Postój w Pucara i na przełęczy La Raya (4350 m n.p.m.) - tutaj zaczyna swój bieg rzeka Urubamba, tutaj łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia. Wizyta w XVI-wiecznym kościółku w miasteczku Andahuaylillas. Kościół z czasów kolonialnych słynie z fantastycznie zachowanych fresków i obrazów przedstawiających sceny z życia popularnych Świętych. Kościół San Pedro de Andahuaylillas, bo tak brzmi w oryginale pełna nazwa świątyni, ze względu na jakość dzieł sztuki jest nazywany Kaplicą Sykstyńską Andów.
Wyjazd w kierunku Boliwii. Przekroczenie granicy i zmiana czasu na boliwijski. Zwiedzanie ruin Tiahuanaco, największego ośrodka kultury andyjskiej z okresu regionalnego (UNESCO) ze słynną Bramą Słońca, najokazalszą budowlą tego miejsca: Akapana - jest to piętnastometrowej wysokości platforma o powierzchni 180 × 140 m. Boki jej pokryte są murami, a wnętrze to skupisko budowli wzniesionych wokół dużego zbiornika wody. Ściany zbiornika oblicowane zostały płytami kamienia. Uznaje się, że ruiny Tiahuanaco są najstarszymi w świecie. Przejazd do La Paz, stolicy kraju, założonej w 1548r., położonej w dolinie na wysokości 4000 m n.p.m.. Zwiedzanie centrum: Plaza Murillo, pałac Prezydencki, parlament, katedra, kościół św. Franciszka, słynna kolonialna ulica Calle Jean, targ czarownic, dzielnice reprezentacyjne: Obrajes, Colacoto, La Florida.
Zwiedzanie Doliny Księżycowej, będącej formacją erozyjną powstałą w mieszance miękkiej gliny, piaskowca i wapienia. Będziemy podziwiać labirynty wąwozów i pinakli, powstałe na skutek erozji (widok jak na księżycu). Przejazd w kierunku Puno przez Copacabana, gdzie odwiedzimy Kościół Oazyjny - miejsce kultu i pielgrzymek. Wizyta w świątyni z czasów inkaskich w „Chucuito”, gdzie znajdują się ruiny świątyni płodności. Nie jest to jednak świątynia płodności poświęcona ludziom, a raczej Matce Ziemi, gdzie Indianie modlili sie o urodzaj i deszcz. Pod drodze krótkie postoje w wioskach indiańskich.
Wycieczka, w czasie której oglądamy jedyne w swoim rodzaju, pływające wyspy Indian Uros, położone na jeziorze Titicaca, gdzie mieszkańcy zachowują zasady organizacyjno-gospodarcze z czasów Inków. Indianie Uros żyją na pływających wyspach trzcinowych na jeziorze. Następnie, udamy się w kierunku najgłębszego kanionu świata (3400 m), wyrzeźbionego przez rzekę Rio Majes - Kanionu Colca. Tutejsze kobiety wciąż ubierają się w tradycyjne dla tego rejonu stroje. Po drodze podziwiać będziemy niezwykłe widoki ośnieżonych szczytów wulkanów.
Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora - królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjedziemy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno doliny jednego z najgłębszych kanionów na świecie. Trasa do kanionu Colca wiedzie na wys. 4800 m n.p.m, Przejazd na drugą stronę wulkanu Misti, gdzie bierze początek rzeka Amazonka. Następnie wyjazd w kierunku Arequipy. Przejazd przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, założony dla ochrony dziko żyjących wikunii. Możliwość zobaczenia alpaków oraz różnych gatunków ptaków. Dalej przejazd przez krater wygasłego wulkanu Chucura.
Zwiedzanie Arequipy, której ulice zostały zaprojektowane przez inż. Ernesta Malinowskiego. Arequipa jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast w Peru. Położona 2300m n.p.m. jest nazywana Białym Miastem ze względu na mnogość budowli wykonanych z białej skały wulkanicznej. W programie: centrum, Stare Miasto, dzielnica kolonialna Yanahuara, klasztor św. Katarzyny, Plaza de Armas, muzeum Santuarios Andinos, gdzie przechowywane są mumie odkryte w górach. Po południu wyjazd w kierunku Nazca. Nocny przejazd komfortowym sypialnym autobusem.
Rano przyjazd autobusu do Nazca, śniadanie, krótki odpoczynek w hotelu. Dla chętnych przelot (fakultatywnie ok. 120 USD) nad słynnymi liniami Nazca. Z lotu ptaka można podziwiać 36 geoglifów mistycznego pochodzenia, związanych prawdopodobnie z dotychczas utrzymywanym kultem wody jako podstawowego elementu rolniczego, zwłaszcza na terenach pustynnych. Wyjazd w kierunku Paracas. Postój w Mirador, by z punktu widokowego podziwiać linie Nazca.
Dzień wolny na wypoczynek.
Wyjazd w kierunku Limy. Po drodze odwiedzimy wyspy Ballestas (małe Galapagos), gdzie możemy podziwiać pingwiny, mewy i inne lokalne ptactwo oraz lwy morskie i towarzyskie delfiny. Reserva Nacional de Paracas to najważniejszy na wybrzeżu Peru rezerwat ptactwa i zwierząt morskich. Tworzą go wyspy Islas Ballestas i Península de Paracas. Reserva Nacional de Paracas jest jedynym tego typu, który składa się z części lądowej półwyspu Paracas jak i wodnej - w zatoce Paracas. Paracas w języku Indian Keczua oznacza spadający z góry piasek czyli innymi słowy - burze piaskową. Bogata fauna wodna to zasługa oceanicznego Prądu Humboldta płynącego z Antarktydy. Na skutek tego zimnego prądu, temperatura w wybrzeżu Peru nawet blisko równika jest dość umiarkowana i nie należy do nazbyt gorącego klimatu.
Po śniadaniu zwiedzanie Limy - Miasta Królów, założonego przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Zwiedzimy Plaza Mayor, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra z grobem F.Pizarro, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów; Dworzec Kolei Transandyjskiej, współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego. Pożegnalny obiad. Transfer na lotnisko, odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Peru

Stolica: Lima
Największe miasta: Lima, Arequipa, Cuzco, Ayacucho, Trujillo, Huaraz, Cajamarca, Iquit
Język urzędowy: hiszpański, keczua
Waluta: sol (PEN)
Ludność: 29181000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie), -7h (w lecie)
Podział administracyjny: 25 regionów oraz prowincja Lima.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przy wjeździe na terytorium Peru szczepienia ochronne nie są wymagane. Służba zdrowia powiadamia o konieczności takich szczepień, jeśli pojawiają się symptomy epidemii. Zaleca się jednak szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, żółtej gorączce oraz wściekliźnie (w zależności od charakteru pobytu).

Lekarze
w większych ośrodkach miejskich opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 50 do 100 USD.

Apteki
należy korzystać z dużych markowych aptek, gdyż w małych aptekach zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych leków. W większości nie są wymagane recepty od lekarza, nawet przy zakupie antybiotyków.

Wymagania wizowe/ przepisy celne
przy wjeździe na terytorium Peru obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego, jeśli ich pobyt nie przekroczy 90 dni. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę około 31 USD od osoby, w przypadku przelotów liniami wewnętrznymi około 6 USD.
Należy zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury (w szczególności archeologicznych) o znacznej wartości.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
peruwiańska kuchnia jest niezwykle różnorodna i bogata. Na wybrzeżach królują różne gatunki ryb i owoców morza. Najsłynniejsza potrawa rybna to ceviche – biała ryba w pikantnej marynacie z soku z limonki, cebuli i ostrej papryki. Do  popularnych owoców morza należą kalmary, krewetki i małże. Będąc w okolicach wysp Ballaestas koniecznie należy spróbować chupe de camarones – gęstą potrawkę z krewetek, lub escabeche de pescado – smażoną rybę podawaną na zimno z sosem z cebuli, ostrej papryki i czosnku. Specjałami pustynnymi są dania z kurcząt, kaczek i koźliny. Szczególnie popularne jest tu seco de cabrito czyli pieczone koźlę. Podstawą kuchni górskiej są ziemniaki, podawane z suszonym mięsem z lamy lub suszoną wołowiną.

Napoje
Peruwiańczycy zwykli pić manzanille (rumianek) albo mate de coca czyli herbatę z liści koki które niwelują problemy związane z chorobą wysokościową. Z napoi alkoholowych najpopularniejsze jest piwo.

W restauracji
napiwki w restauracjach dużych miast (szczególnie tych turystycznych) powinny wynosić od 15% do 20% rachunku. W mniejszych miasteczkach kelnerzy oczekują napiwku w wysokości 10% rachunku.

Pamiątki
jako pamiątki z podróży do Peru można przywieźć swetry robione z tradycyjnie przędzonej wełny alpaki, poncho, narzuty, obrusy, makatki, naszyjniki z kamieni lub nasion, kolczyki, wyroby ze srebra i złota, ceramikę oraz obrazy o tematyce andyjskiej.

Religia i kultura

Największą grupą wyznaniową są katolicy, stanowią ok. 94 % ludności.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 29 czerwca – Piotra i Pawła
 • 28 i 29 lipca – Święto Narodowe Peru
 • 30 sierpnia – Dzień św. Róży z Limy
 • 8 października – rocznica bitwy pod Angamos
 • 8 grudnia – Dzień Matki Boskiej Niepokalanej
 • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
w dużych miastach jest dobrze rozwinięty system bankowy. W większych miastach dostępne się bankomaty. Akceptowane karty kredytowe to Visa, MasterCard, American Express.

Komunikacja

 • Samolot: Peru ma dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych i linii lotniczych
 • obsługujących trasy wewnętrzne. Bilety można wykupić poprzez internet, a ceny lotu wewnętrznego wynoszą od 80 do 100 USD. Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Limie oraz Iquitos.
 • Kolej: sieć kolejowa w Peru jest słabo rozwinięta. Godna polecenia jest podróż pociągiem turystycznym z Cusco w rejon Machu Picchu. Cena biletu w obie strony wynosi około 100 USD.
 • Autobus: najbardziej popularna i sprzyjająca podróży po Peru jest komunikacja autobusowa., która zachęca turystów dobrą jakością pojazdów i niskimi cenami.
 • Taxi: taksówki można zamówić telefonicznie lub zatrzymać na ulicy. Przed rozpoczęciem jazdy należy ustalić cenę za przejazd, można się targować. Podając nazwę ulicy, należy określić dzielnice w jakiej się znajduje (w Limie wiele ulic ma takie same nazwy).

Poczta
usługi pocztowe są drogie, kartka bądź list lotniczy do większości krajów kosztuje 1 USD. Z dużych miast Peru nadane listy docierają do odbiorcy w ciągu jednego do trzech tygodni.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Limie
Avenida Salaverry 1978, Jesus María, Lima 11, Peru
tel. (00-511) 471 39 20, 470 04 24
fax: (00-511) 471 48 13, 471 39 25
e-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

Konsulat RP w Callao
Av. San Juan 705 Surco, Lima, Peru
tel. (00-511) 372-13-68, 372-13-69
fax: (00-511) 275-49-68
e-mail: pnawrocki@ditelcorp.com


Boliwia

Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu), Sucre (stolica konstytucyjna)
Największe miasta: Santa Cruz, La Paz, Cohabamba, El Alto, Oruro, Sucre, Tarija, Montero, Trinidad
Język urzędowy: hiszpański, ajmara, keczu
Waluta: boliviano (BOB)
Ludność: 9248000 osób
Strefa czasowa: czas polski -5h (w zimie), – 6h (w lecie)
Podział administracyjny: Boliwia podzielona jest na 9 departamentów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień, jednak zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Lekarze
zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Opieka medyczna w większych miastach jest ogólnie dostępna, aczkolwiek nie zawsze jest ona na wysokim poziomie. Koszt jednorazowej wizyty lekarskiej wynosi 25 USD. Za jednodniowy pobyt w prywatniej klinice należy zapłacić od 60 do 100 USD.

Numer pogotowia: 118

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy w przypadku pobytu na terytorium Boliwii do 90 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Na obszar państwa bez obowiązku celnego można wwieźć walutę nie przekraczającą 10 tys. USD. Z Boliwii nie wolno wywozić materiałów roślinnych i zwierzęcych. Podczas zakupu pamiątek imitujących wyroby prekolumbijskie należy zachować dowód zakupu, aby okazać go podczas kontroli bagażowej.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
boliwijska kuchnia jest smaczna i niedroga. Najczęściej można spotkać dania z wołowiną, kurczakiem, rybą i ziemniakami (pod wieloma postaciami). Bardzo popularnym dodatkiem do dań głównych jest juka, która zastępuje ziemniaki. Typowymi boliwijskimi potrawami są: „Chairo” – bulion z baraniny lub jagnięciny z suszonymi warzywami i ziemniakami, „Sajta” – kurczak podawany w ostrym sosie paprykowym. Poza tym Boliwijczycy do nadania specyficznego smaku potraw, dodają boliwijskiego estragonu oraz roślinę quino.

Napoje
w Boliwii popularnym napojem jest „Mate de Coca” – herbata z liściem koki. Alkohole oraz napoje alkoholowe wytwarzane są głównie z kukurydzy. Warto spróbować legendarnego napoju „Chicha” – dawniej wytwarzany był z manioku, który przeżuwały kobiety. Obecnie produkuje się go z kukurydzy.

Pamiątki
warto przywieźć mate de coca, wyroby z wełny alpak (swetry, skarpety, czapki i szaliki).

Fotografowanie
Boliwijczycy nie lubią być fotografowanymi, często są agresywni i niebezpieczni. W takiej sytuacji sprzęt może ulec zniszczeniu.

Bezpieczeństwo
ze względu na niestabilną sytuację społeczną, należy zachować ostrożność podróżując po terytorium Boliwii.

Religia i kultura

Większość Boliwijczyków wyznaje religię katolicką, która jest oficjalną religią państwową. Innymi wyznaniami są: protestantyzm i bahaizm.

Święta

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 24 stycznia – Alasitas (Święto Obfitości)
 • pierwszy tydzień lutego – Fiesta de la Virgen de Candelaria – Święto Matki Boskiej Gromnicznej
 • luty/marzec –  karnawał (święto ruchome)
 • marzec / kwiecień – uroczystości Semana Santa – Wielki Tydzień (święto ruchome)
 • maj / czerwiec – Corpus Christi – Boże Ciało (święto ruchome)
 • 31 lipca – Fiesta del Santo Patrono de Moxos (święto Patrona Moxos,)
 • 15–18 sierpnia – Fiesta de la Virgen de Urcupińa (święto Wniebowzięcia NMP)
 • sierpień – Chu’tillos w Potosi
 • 1 i 2 listopada – Wszystkich Świętych i Zaduszki
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są w godzinach od 8.30 do 16.30. Można się tu posługiwać kartami kredytowymi Visa, Mastercard i American Express. Pieniądze można wymienić w bankach.

Komunikacja

 • Autobus – jest praktycznie jedynym pewnym środkiem lokomocji w Boliwii. Polecanymi przewoźnikami są Trans Copacabana i Bolivar. Większość dróg w Boliwii jest w złym stanie, dodatkowo nie posiadają asfaltu, dlatego podróże bywają uciążliwe. Bilety najlepiej kupić dzień wcześniej, ponieważ chętnych na kurs jest z reguły więcej niż miejsc w pojeździe.
 • Samochód – w miejscach trudno dostępnych jedyną możliwością poruszania się jest z samochód z napędem na 4 koła. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu, należy pamiętać o zabraniu ze sobą zapasu paliwa.
 • Taxi – jest stosunkowo niedrogim środkiem transportu. W celu zachowania bezpieczeństwa najlepiej zamawiać taksówkę dla większej ilości osób. Taksówki nie posiadają taksometrów, dlatego cenę najlepiej uzgodnić przed rozpoczęciem kursu.
 • Samolot – najszybszy i niedrogi środek transportu. W porze deszczowej samolot jest głównym sposobem dotarcia w podmokłe miejsca, głównie w północnej i wschodniej części kraju. Boliwijskie linie lotnicze mają dobre połączenia międzymiastowe.

Placówki dyplomatyczne

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Limie (Peru) akredytowany jest również w Republice Boliwii.

Konsulat RP w La Paz
Calle Potosi 1321, La Paz, Bolivia
tel.: (00-59-12) 233-90-63, (00-593) 70-16-00-55
fax: (00-59-12) 233-90-63
e-mail:
esthersalzmann@yahoo.com

PERU – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Peru do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Peru.

BOLIWIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Boliwii do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Boliwii.

 • Lima – stolica Peru
 • Cuzco – stolica dawnego Imperium Inków
 • Uczestnictwo w inscenizacji inkaskiego święta Inti Raymi
 • Święta Dolina Inków i pełen folkloru rynek w Pisaq
 • Machu Picchu – jeden z siedmiu nowych cudów świata
 • Ruiny Tiwanaku ze słynną Bramą Słońca
 • La Paz – najwyżej położona stolica na świecie
 • Dolina Księżycowa – labirynt wąwozów i pinakli
 • Jezioro Titicaca i pływające wyspy Indian Uros
 • Płaskowyż Nazca i Kanion Colca
 • Alpaki, wikunie i królewski ptak Andów – kondor
 • Wyspy Ballestas – „Małe Galapgos”
Kalkulacja dla grupy min. 14 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.