17 dni BRAZYLIA
BRAZYLIA z Amazonią, Foz do Iguazu i Pantanalem - wycieczka

Wycieczka do Brazylii

Brazylia i Argentyna: Foz do Iguazu - wycieczka

Wycieczki do Brazylii

Brazylia to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów Ameryki Południowej. To kraj słońca, niezwykłej przyrody i radosnych, życzliwych ludzi. Brazylia to Amazonia, Indianie, karnawał w Rio de Janeiro, czarny Salvador, capoeira, samba, piękne kobiety i życie w spowolnionym tempie. Jeżeli chcą Państwo poczuć gorący południowoamerykański klimat na własnej skórze, zapraszamy na wspólną ekscytującą wycieczkę do Brazylii. Wycieczki do Brazylii czekają!

Brazylia – wycieczka do stolicy karnawału

Rio de Janeiro to obowiązkowy przystanek wycieczki do Brazylii, szczególnie w okresie panującego tam karnawału. To miasto, które nigdy nie śpi, dlatego jest właściwym kierunkiem dla osób, które lubią nocny tryb życia i chcą poznać go od strony Brazylii.

W Rio przywita nas znany na całym świecie symbol tego miasta – 38-metrowy posąg Jezusa Chrystusa. Choć jest on rozpowszechniony w mediach, jego widok na żywo wzbudza dużo większe emocje, dlatego nie należy z niego łatwo rezygnować. Ponadto trzeba wiedzieć, że Rio de Janeiro jest miastem atrakcyjnie położonym pomiędzy Atlantykiem i zatoką Guanabara. Stąd tu obecność jednych z najpiękniejszych plaż w Południowej Ameryce, np. osławionej plaży Copacabana.

Foz do Iguazu, Pantanal i Amazonia

Dla wielu osób głównym powodem przemawiającym za podróżą do Brazylii jest niebywała przyroda. Z pewnością wyjątkową atrakcję pod tym względem stanowią imponujące wodospady w Foz do Iguazu, Pantanal i Amazonia.

Miasto Foz do Iguazu to idealne miejsce na odpoczynek po karnawałowym Rio de Janeiro. W tutejszym parku krajobrazowym znajdują się wodospady Iguazu – jeden z cudów natury, dla którego odwiedzają Brazylię miliony turystów. Podziwianie wodospadów jest głównym celem wycieczki, ale nasz pobyt w Foz do Iguazu nie kończy się na ich zobaczeniu. Miasto ma jeszcze sporo do zaoferowania, np. jedną z największych na świecie elektrowni wodnych.

Foz do Iguazu to prawdziwe dzieło techniki inżynieryjnej, które najlepiej zobaczyć nocą, gdy rozbłyska ferworem świateł. Zanim opuścimy Foz do Iguazu warto choć na moment wstąpić do świątyni Templo Budista. Przywita nas tam ponad 120 figur buddyjskich, każda o innym znaczeniu.

Jednym z naszych celów wycieczki do Brazylii jest również miejsce o nazwie Pantanal. Ta rozległa równina bagienna jest domem dla około 700 gatunków ptaków, w tym aż 26 gatunków papug. Pantanal to także naturalne środowisko jaguara, dlatego lepiej zwiedzać to miejsce z przewodnikiem, który wie, jak bezpiecznie poruszać się w otoczeniu dzikiej przyrody.

Spotkanie z dziką naturą

Po Pantanalu czas na Amazonię, czyli największy las deszczowy na ziemi, który skrywa wiele tajemnic. Brazylia to zaledwie jedno z dziewięciu państw Ameryki Południowej, na terenie którego rozciągają się wielkie lasy amazońskie zajmujące obszar 5 mln km2. To ogromne królestwo dzikiej natury, w którym żyje niezliczona ilość gatunków zwierząt, w tym kajman czarny, anakonda, a nawet jedyny na świecie słodkowodny delfin, którego spotkać można w dorzeczu Amazonki.

Ponadto Pantanal to schronienie dla połowy z około 100 ostatnich autentycznych plemion, które żyją na świecie poza cywilizacją. Chociaż akurat w temacie amazońskiej cywilizacji właśnie na terenie Brazylii archeolodzy odkrywają co i rusz nowe ślady dawnych, lecz rozwiniętych kultur.

Zapraszamy zatem do niezwykłej podróży z Łachmański Travel, która pozwoli poznać nie tylko metropolie i nadzwyczajne zjawiska przyrody w Brazylii, ale także bogatą historię oraz kulturę tego kraju.

Przepiękna Ameryka Południowa to kontynent wielu możliwości. Dlatego nie warto rezygnować z odkrywania go po zakończeniu wycieczki do Brazylii. Na klientów naszego Biura Podróży czekają wycieczki do Argentyny oraz innych krajów. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą i cennikiem.

Zapraszamy na nasze wycieczki do Ameryki Południowej!

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Wycieczka do Brazylii”


W imieniu uczestników wycieczki do Brazylii, bardzo dziękuję za program i jego realizację. Zwiedziliśmy wiele bardzo atrakcyjnych miejsc w różnych miejscach Brazylii. Na miejscu zawsze byli miejscowi przewodnicy i autokary. Żadnych opóźnień i problemów, perfekcyjna organizacja. Wysoki był standard hoteli i wyśmienite posiłki. Dzięki temu bardzo dobra była atmosfera wśród Uczestników podczas podróży i pobytu w tym kraju.

Z Poważaniem,

Eberhard.
Zbiórka w Warszawie, przelot do Salvador de Bahia.
Przylot do Salvador de Bahia, miasta zbudowanego przez Portugalczyków w XVI i XVII wieku na wzór Lizbony, które było pierwszą stolicą Brazylii i gdzie wciąż żywe są tradycje dawnych czasów. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Wieczorem dla chętnych spacer po tętniącym życiem mieście.
Zwiedzanie jednego z najbardziej fascynujących miast Brazylii, Salvador de Bahia, to stolica kultury brazylijskich, mieszanka wpływów kulturowych afrykańskich, europejskich i tradycji prekolumbijskich. Historyczne dzielnice miasta z piękną kolonialną architekturą stanowią o niepowtarzalnym jego uroku. Zobaczymy Fort Barra z latarnią morską, Plac Cmapo Grande, pomnik niepodległości, Pałac Rio Branco, barokowa katedrę - Catedral Basilica de Sao Salvador, słynny kościół Nosso Senhor do Bonfim nazywany kościołem cudów i uzdrowień, z pięknymi freskami na drewnianym sklepieniu, kościół Franciszkanów, wzgórze Serrat oraz panoramę na Zatokę Wszystkich Świętych.
Wczesny transfer na lotnisko w Salvador de Bahia, przelot do Manaus - stolicy Amazonii, położonej w samym sercu lasu deszczowego, powstałej w okresie boomu kauczukowego. Wycieczka po centrum Manaus – m. in. katedra, Teatro Amazonas, Opera Colon, Palacio Rio Negro, targ miejski. Przejazd do hotelu i nocleg.
Po śniadaniu rejs łodzią motorową po Amazonce, do miejsca gdzie spotykają się rzeki Solimões i Rio Negro – tu czeka nas jeden z największych spektakli natury. To właśnie w tym miejscu rodzin się słynna Amazonka, która ciągnie się aż do Oceanu Atlantyckiego. Następnie przejazd do ośrodka położonego w samym sercu Amazonii. Zakwaterowanie w niezwykle klimatycznych, wysoko ocenianych bungalowach z widokiem na dżunglę i jezioro Juma. Następnie lunch i rejs połączony z obserwacją ptaków, różowych i szarych delfinów, małp, leniwców i węży. Po kolacji nocne safari w poszukiwaniu kajmanów, aligatorów i innych zwierzą aktywnych nocą.
Po śniadaniu trekking po lesie amazońskim i bliskie spotkanie z potęgą i pięknem kruchego bogactwa lasów Amazonii. Będziemy uczestniczyć w niezwykłym spektaklu przyrody i obserwować, jak Amazonia budzi się do życia. Po drodze obserwacja lokalnego życia. Powrót na lunch. Następnie spróbujemy swoich sił w połowach piranii i innych ryb słodkowodnych. Kolacja i nocleg w klimatycznych bungalowach z widokiem na dżunglę i jezioro Juma.
O wschodzie słońca wycieczka połączona z obserwacją ptaków. Następnie śniadanie w hotelu, wykwaterowanie i przejazd na lotnisko w Manaus. Przelot do Cuiabá, miasta będącego „bramą” do jednego z najbogatszych przyrodniczo obszarów na świecie. Po przylocie transfer do Pantanal. Pantanal to unikalne miejsce w skali kontynentu, jedne z największych obszarów podmokłych naszej planecie. To obszar ponad 230.tys.km2, posiadający zróżnicowane siedliska od lasów tropikalnych wiecznie zielonych w części północnej po lasy okresowo suche, sawanny i tereny trawiaste. Ogromne bogactwo fauny związane jest z sezonowością klimatu (pora sucha i deszczowa) jaki i różnorodnością flory. Największym bogactwem fauny Pantanalu są ptaki - jest tu 700 gatunków płatków. Przejazd w głąb jednego z największych terenów zalewowych w Ameryce Południowej, zakwaterowanie w ośrodku usytuowanym w samym środku Pantanal, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu wycieczka łodzią w celu obserwacji lokalnej flory i fauny. Następnie lunch i foto safari w poszukiwaniu kajmanów, kapibarów i innych zwierząt Pantanalu. Po malowniczym zachodzie słońca powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Pantanal to ptasi raj, a o wschodzie słońca najłatwiej spotkać i usłyszeć skrzydlatych mieszkańców tego unikalnego miejsca na Ziemi. Po śniadaniu wycieczka połączona z obserwacją ptaków. Następnie lunch i 3-godzinny trekking w poszukiwaniu ptaków, ssaków, gadów, roślin i innych elementów wyjątkowego ekosystemu Pantanal. Po kolacji nocne safari w poszukiwaniu aligatorów i innych zwierzą aktywnych nocą.
Po śniadaniu trekking. Droga będzie wiodła przez tutejsze lasy deszczowe, to idealne miejsce do obcowania z tutejsza fauna i florą. Po obiedzie rejs łodzią. Podczas tej wycieczki, w przejrzystych wodach rzek będziemy mogli zaobserwować sławnego boa dusiciela, wydrę wielką, patelnice niebieskoplamą i ławice małych ryb. Pod wieczór będziemy podziwiać malowniczy zachód słońca na rzece Mutum. Kolacja i nocleg.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Cuiba, przelot do znajdującego się przy granicy z Argentyną i Paragwajem Foz do Iguazu, gdzie znajdują się najpiękniejsze wodospady świata, które zaczęły formować się ok. 200 mln lat temu, podczas rozdzielenia kontynentów Ameryki Południowej i Afryki. Wodospad Foz do Iguazu tworzy rzeka Iguaçu, która spada z wysokości 80 m i tworzy 275 oddzielnych, mniejszych wodospadów. Po przylocie przejazd do hotelu, następnie udamy się na miejsce gdzie w malowniczej scenerii Rio Iguazú I Rio Parana stykają się granice trzech państw: Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Nocleg w Foz do Iguazú.
Wycieczka do Parku Nordowego Iguazú po stronie argentyńskiej, gdzie znajduje się 19 większych katarakt. Przekroczymy granicę Argentyny I Brazylii, by podziwiać z bliska jeden z najwspanialszych spektakli natury nie tylko z lądu ale i z wody. Przez cały dzień będziemy mogli do woli cieszyć się widokiem Wodospadów Iguazú po stronie argentyńskiej. Po południu powrót do Foz do Iguazu Iguazú. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 60 USD) rejs lodzą motorową wprost do jednego z najbardziej spektakularnych miejsc czyli do Gardzieli Diabła – Garganta del Diablo. Wieczorem, dla chętnych (fakultatywnie ok. 70 USD) tradycyjna kolacja z wieczorem folklorystycznym – Fiesta brazilera. Nocleg w Foz do Iguazu.
Przed południem udamy się do Parku Narodowego Foz de Iguaçu po stronie brazylijskiej. Wizyta w bajkowym Parku Ptaków, gdzie zobaczymy ciekawskie tukany oraz kolorowe papugi ary. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 180 USD) możliwość przelotu helikopterem nad wodospadami Iguazú. Po południu transfer na lotnisko w Foz, przelot do Rio de Janeiro. Po przylocie przejazd do hotelu położonego w samym sercu tego zapierającego dech w piersiach miasta - przy plaży Copacabana. Dla chętnych wieczorem spacer po Rio. Nocleg w Rio de Janeiro.
Zwiedzanie miasta pełnego kontrastów, które z jednej strony może zaliczać się do najnowocześniejszych metropolii świata, z drugiej - znajdują się w nim dzielnice biedy. Stojąca na szczycie 710-metrowego, granitowego wzniesienia statua Chrystusa Zbawiciela jest symbolem miasta i gościnności Brazylijczyków, witając przybyszy otwartymi ramionami. W programie: wjazd kolejką linową na słynny szczyt ‘’Głowa Cukru’’, podziwianie olśniewającej panoramy Rio. Wjazd na szczyt Corcovado ze statuą Chrystusa. Spacer wzdłuż słynnych plaż: Sao Conrado, Leblon, Ipanema i Copacabana. Wieczorem możliwość zakosztowania nocnego życia w dzielnicy Lapa, słynnej z klubów samby.
Dzień wolny przeznaczony na kąpiele morskie i słoneczne na plaży Copacabana.
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie centrum Rio. W programie m.in. katedra São Sebãstio, dzielnica Santa Teresa, która uważana była za dzielnicę ekskluzywną, zamieszkiwaną przede wszystkim przez elity i artystów, dzielnica Lapa, nazywana Motmartre Ameryki Południowej. Po południu transfer na lotnisko, wylot do Europy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Warszawy.

Brazylia

Stolica: Brasilia
Największe miasta: Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre
Język urzędowy: portugalski
Waluta: real brazylijski (BRL)
Ludność: 196343000 osób
Strefa czasowa: czas polski -3 do -6h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: Brazylia dzieli się na 26 stanów i 1 dystrykt federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
wszystkim osobom udającym się do Brazylii, zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, jak również dokonywanie szczepień zgodnie z aktualnymi zaleceniami polskich służb sanitarnych.

Lekarze
szpitale i przychodnie publiczne są bezpłatne, ale świadczone w nich usługi są często na niskim poziomie. Koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 50 do 70 USD, wizyta u specjalisty może być droższa.

Apteki
przy kupnie większości lekarstw w brazylijskich aptekach, nie jest wymagana recepta od lekarza. Należy pamiętać, że nie zawsze polska nazwa leku odpowiada nazwie brazylijskiej.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 192

Wymagania wizowe/ przepisy celne
Polscy obywatele przybywający do Brazylii jako turyści na okres do 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Można wwozić i wywozić walutę do 4000 USD. Przy wyższej kwocie wymagana jest deklaracja celna. Można bezcłowo wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD. Wymagane jest zgłoszenie wwozu telefonu komórkowego lub innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie Brazylii.

Informajce MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
brazylijska kuchnia to przede wszystkim obfitość podawanych posiłków. Dominują w niej ryby, soczyste steki, różnorodne warzywa i owoce, a także ryż i fasola. W Brazylii głównym sposobem przygotowywania posiłków jest grillowanie. Grilluje się praktycznie wszystko, od mięs po owoce.

Napoje
najczęściej pitym napojem w Brazylii jest rum, wytwarzany z trzciny cukrowej. W Brazylii produkowanych jest wiele rodzajów piwa. Jednym z najpopularniejszych jest piwo Antarctica. Jednak za swój symbol narodowy Brazylijczycy uważają piwo Chopp. W Brazylii pija się również napoje bezalkoholowe np. ipanemę czyli najlepszą kawę jaką Brazylia ma do zaoferowania.

Pamiątki
instrumenty, wyroby lokalnych rzemieślników,  i dzieła sztuki są uznawane za najlepsze pamiątki z Brazylii. Przy wywożeniu z Brazylii pamiątek wykonanych z piór ptaków, kości, skór i innych surowców zwierzęcych, należy posiadać odpowiednie zaświadczenia i rachunki.

W restauracji
karty kredytowe są uznawane w większości restauracji.

Fotografowanie
należy zwracać uwagę na zakazy fotografowania. Fotografowanie Brazylijczyków nie przysparza na ogół większych kłopotów, gdyż są zazwyczaj dość przyjaźnie nastawieni do turystów.

Religia i kultura

W Brazylii dominuje religia katolicka, którą wyznaje około 68% Brazylijczyków. Liczbę protestantów szacuje się na około 20%. Niewierzący stanowią około 9% społeczeństwa. Spirytualiści, animiści, buddyści i szintoiści to mniejszość stanowiąca pozostały 1 %.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 25 marca – Wielki Piątek
 • 21 kwietnia – Święto Tiradentesa
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 7 września – Dzień Niepodległości
 • 12 października – Święto Matki Boskiej Objawionej (patronki Brazylii)
 • 2 listopada – Zaduszki
 • 15 listopada – Dzień Proklamacji Republiki
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Najsłynniejszym festiwalem Brazylii, znanym na całym świecie jest odbywający się przed Wielkim Postem karnawał w Rio de Janeiro. Narodowym tańcem jest samba przywieziona przez niewolników z Angoli. Jest to jeden z najhuczniej obchodzonych karnawałów na całym świecie, trwa przez 5 dni, rozpoczynając się w ostatni piątek przed „środą popielcową”. Największą atrakcją są taneczne defilady 12 szkół samby na słynnym sambodromie. Parady te odbywają się z reguły od niedzieli do wtorku.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki są czynne w godzinach od 11:00 do 16:00. Pieniądze lub czeki podróżne wystawione w dolarach amerykańskich można wymieniać w banku lub w punkcie wymiany walut. W całej Brazylii odczuwalny jest brak kantorów. Pieniądze można wypłacać z bankomatów, które są dostępne w większości miast. Najbardziej rozpowszechnionymi kartami płatniczymi są Visa, MasterCard i American Express.

Komunikacja

 • Autobusy – sieć autobusowa pomiędzy stanami jest dobrze rozwinięta, a ich koszt jest względnie niski. Zdarzają się jednak napady rabunkowe na autobusy, szczególnie podczas kursów nocnych.
 • Samoloty – są podstawowym środkiem transportu ze względu na olbrzymie odległości. Połączenia lotnicze są bardzo dobrze rozbudowane, ale opłaty za bilety są wyższe niż w Europie.
 • Taksówki – w Brazylii nie są drogie, a korzystanie z nich pozwala uniknąć dłuższych niebezpiecznych wędrówek. Taryfy są dosyć niskie, należy jednak uważać, gdyż kierowcy mają różne sposoby, aby podwyższyć opłatę.
 • Pociągi – w Brazylii nie ma zbyt wielu linii kolejowych i ich liczba wciąż się zmniejsza. Pozostała jednak trasa łącząca miasta Kurytyba i Paranagua, wzdłuż której rozciągają się niezapomniane widoki.

Poczta
otwarta jest w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 18:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Avenida das Naçoes, Lote 33
70.423-900 Brasilia – D.F. Caixa Postal 07/0263
tel. (0-05561) 3443-34-38, 3242-92-73, fax. (0-05561) 242-85-43, tlx. 611165 epol br
e-mail: embpolon@terra.com.br
www.polonia.org.br

Konsulat Generalny w Sao Paulo
Rua Monte Alegre, 1791
CEP 05014-002, Sao Paulo, SP
tel. (0-05511) 367 -23 – 778, 367 – 25 778
e-mail: polonia@dialdata.com.br

Konsulat Generalny RP w Rio de Janeiro
Praia de Botafogo 242, 9 andar
Rio de Janeiro – RJ – Cep: 22250-040
tel. (0 05521) 2551 – 80 – 88, 2551 – 80 -47
e-mail: konsulatrj@terra.com.br

Konsulat Generalny w Kurytybie
RuaAgostihno Leăo Júnior 234
80.030-110 Curitiba -PR. Brasil CxP. KLOO
tel. (0-05541) 264-4662, fax. (0-05541) 264-5597, tlx. (38) 415000 CRPP BR
e-mail: curitiba@polonia.org.br

Konsulat RP w Belo Horizonte
RuaFernandes Tourinho 718 ap. 1601, CEP: 30.112-902 Belo Horizonte- M.G.
Tel. (0 -05531) 3282-55 – 69
fax: 3281 6826
e-mail: mgmconpl@cdlnet.com.br

Konsulat RP w Vitorii
Rua Lauro Soares Machado, casa 12, Mata do Praia
Vitoria E.S – CEP 29025 – 110, Brasil
tel. (0-055 27) 3345 – 38 – 02
fax: (0-055 27) 3345 – 38 – 02

Konsulat RP w Erechim
Rua Euclides Cunha 114
Erechim – RS, Brasil
tel. (0-055 54) 321-46-49
fax: (0-055 54) 321-46-49
e-mail: vandagroch@via-rs.com.br

 

BRAZYLIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Brazylii do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Brazylii.

 • Salvador de Bahia – pierwsza stolica Brazylii, jedno z najbardziej fascynujących i barwnych miast
 • Manaus – stolica Amazonii
 • Wyprawa w głąb lasu deszczowego
 • Tajemnica rzek Solimos i Rio Negro
 • Fascynujący ekosystem Pantanalu – ptasi raj i spektakularne zachody słońca
 • Wodospady Iguazu – najrozleglejsze i najpiękniejsze wodospady na świecie
 • Rio de Janeiro – słoneczne plaże, gorąca samba i statua Chrystusa Zbawiciela
Kalkulacja dla grupy min. 08.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.