17 dni CHILE
CHILE - Największe atrakcje z Patagonią, Atacamą i Uyuni

CHILE - Największe atrakcje z Patagonią i Uyuni

Salar Uyuni, Atacama i Valparaiso - wycieczki do Chile

Wycieczki do Chile:Patagonia, Atacama i Uyuni

Chile – leżące pomiędzy wybrzeżem Oceanu Spokojnego i pasmem Andów, zachwyca dziewiczą przyrodą i ciągnącymi się pustkowiami oraz wieloma zabytkami, liczącymi niekiedy tysiące lat. Sukcesywnie podbijane od 1540 roku, dawna część imperium Inków, proklamowała niezależności od Hiszpanii  w 1810 roku. Chile oferuje niezwykłe scenerie. Po pierwsze są to pustynie w północnej części kraju. Z drugiej strony rajskie plaże, zielone lasy i wysokie góry. Ponadto znajdziemy tu również ogromne lodowce na południu. To wszystko dlatego, że Chile rozciąga się w czterech strefach klimatycznych. Znajduje się tu między innymi najbardziej jałowa pustynia na świecie, drugi co do wysokości szczyt Ameryki Południowej, 50 czynnych wulkanów. Wycieczki do Chile czekają!

Nasza wycieczka do Chile to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej zdjęć z naszych wycieczek do Chile znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

 

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Chile (nocny przelot do Manili - posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Santiago de Chile. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, krótki odpoczynek. Następnie udamy się na zwiedzanie kosmopolitycznego Santiago kolonialnej architektury i ulicznych artystów. Zobaczymy m.in.: Plaza de Armas, słynny plac w samym sercu Santiago, zabytkowa Katedrę, budynek Poczty, Pałac prezydencki La Moneda. Udamy się do malutkiej, schowanej w centrum miasta dzielnicy Paris – Londres wraz z zabytkowym kościołem San Francisco. A na koniec wjedziemy kolejka na szczyt 850. m wzgórza San Cristobal z piękną panoramą miasta i Andów. Nocleg w Santiago de Chile.
Wczesnym rankiem, po śniadaniu, udamy się do Cajon del Maipo – kanionu położonego w południowo -wschodniej części Andów, regionie metropolitalnym. Odwiedzimy San José de Maipo - miasteczko z architekturą w stylu kolonialnym. Następnie udamy się w majestatyczne pasmo górskie Andów. Zobaczymy po drodze Refugio Militar - opuszczone wojskowe schrony, po czym dotrzemy do Embalse del Yeso (2500m n.p.m.) – Yeso Reservoir punkt widokowy na majestatyczne Andy z imponującym krajobrazem. Turkusowe wody I niesamowite góry czynią to miejsce prawdziwym cudem natury. Powrót do Santiago de Chile, nocleg.
Transfer na lotnisko w Santiago de Chile i przelot do Calama. Po przylocie przejazd (110 km – ok, 1,5 godz.) do San Pedro de Atacama. Po drodze zatrzymamy się na punkcie widokowym Mirrador de la Tumba del Ingles z panoramą na Salar de Atacama i łańcuch górski Andów. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie. Po krótkiej przerwie udamy się do Doliny Księżycowej Valle de La Luna, zachwycającej swoim nieziemskim krajobrazem. Powrót do hotelu. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w San Pedro de Atacama.
Wczesnym rankiem udamy się na wycieczkę w głąb Pustyni Atakama. Najpierw odwiedzimy rezerwat flamingów Laguna Chaxa, który znajduje się na teranie Salar de Atacama (2300-2500 m.), gdzie będziemy mieć przerwę na picnic (śniadanie oraz herbatkę z liści koki). Następnie udamy się do miasteczka Socaire i dalej w kierunku Piedras Rojas aż dotrzemy do Laguna Miscanti I Meñiques na wysokości 4200m n.p.m. W tym miejscu przerwa na picnic lunch I pyszne fajitas. Kolacja w regionalnej restauracji. Nocleg w San Pedro de Atacama.
Wcześnie rano wyjazd z hotelu (o godz. 06:00) do granicy Chile z Boliwią. Na granicy zmieniamy pojazd na samochody terenowe 4x4WD. Kontynuujemy podróż w kierunku Laguna Verde i Laguna Blanca położonych u podnóża wulkanu Licancabur. Dalej kontynuujemy przejazd przez pustynię Daly, gdzie można podziwiać prawdziwy surrealistyczny krajobraz, baseny z wodą termalną, gejzery Sol de Mañana, wybuchające woda o temperaturze 90 ° C i fumarole, pęknięcia, gdzie płynie lawa wulkaniczna, formacje lawy i osady wulkaniczne. Duża część altiplano przedstawia florę andyjską i faunę andyjską jak Vicuñas, strusie, lisy, Vizcachas, Lamy. Po południu obserwujemy słynną czarną lagunę Katal, dalej Inca, zwaną także wodospadem Inków, podmokłe tereny Sora, miasto San Agustin. Wieczorem docieramy do wyjątkowego solnego hotelu PALACIO DE SAL w Uyuni na nocleg.
Wyjazd wczesnym rankiem (godz. 05:30). Obserwacja wschodu słońca na białej pustyni, Salar de Uyuni (12 000 km2), Inca Huasi Island położona w centrum Salar z formacją wapiennych skał z pozostałościami korali, muszelek i ich wyspy ryb. Kontynuujemy podróż w kierunku Salar. Mijamy Colchani, małe miasteczko położone w granicach Salar de Uyuni, 20 km od miasta Uyuni. Przejazd do hotelu, gdzie spędzamy noc na wysokość 3990 m. n.p.m.
Wczesnym rankiem zaczynamy nasza podróż powrotna do Chile. Zobaczymy Laguna Colorada, główne centrum gniazdowania dla ponad 30 000. flamingów 3. gatunków. Miejsca te znajdują się na wysokości 4420 m. n.p.m., gdzie można podziwiać florę i faunę tego obszaru; flamingi, wikunie i inne zwierzęta. Niezwykle krajobrazy towarzyszą nam przez cala podróż, aż docieramy do granicy z Chile. Przekraczamy granice i przesiadamy się do busa podążając w kierunku San Pedro de Atakama. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w San Pedro de Atacama. FAKULTATYWNIE (dla chętnych – cena ok. 40 USD/os.): Wycieczka astronomiczna – doświadczenie obserwacji gwiazd i otaczającego nas wszechświata.
Wcześnie rano (ok. godz. 05:00) wyruszymy na wycieczkę do El Tatio Gejser (4320 m. n.p.m.) – pola gejzerów, trzeciego co do wielkości na świecie. O świcie temperatura na polu geotermalnym w lecie jest często ujemna co daje możliwość podziwiania niezwykłego spektaklu wydobywającej się pary wodnej z gejzerów sprawiając, że okolica wygląda jak krajobraz obcej planety. Przerwa śniadaniowa w nieziemskiej scenerii. Następnie udamy się do pola geotermalnego, gdzie będzie można skorzystać z kąpieli termalnej. Kontynuujemy podróż mijając okolicę Putany, gdzie możemy zobaczyć faunę regionu. Ostatni przystanek to wioska Machuca na wysokości 4000 m. n.p.m. Transfer na lotnisko w Calama, przelot do Santiago de Chile. Nocleg w Santiago de Chile.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Punta Arenas. Po przylocie na południe do chilijskiej Patagonii i krótkiej przerwie – rejs (ze względu na lokalne warunki pogodowe, rejs wymaga potwierdzenia na 24h przed planowanym czasem; jeśli będą złe warunki pogodowe, rejs może zostać odwołany) po cieśninie Magellana na Wyspę Magdalena do kolonii Pingwinów Magellana, liczącej ponad 150 tys. ptaków. Podczas rejsu również opłyniecie wyspy Marta, która stanowi dom dla lwów morskich. To niezapomniane przeżycie podczas pobytu w Patagonii. Po tych emocjonujących chwilach i powrocie na brzeg udamy się do Puerto Natales. Czeka nas ok. 3 godziny jazdy drogi wiodącą poprzez patagońska pampę Nocleg w Puerto Natales.
Po śniadaniu udamy się na wycieczkę do najpiękniejszego górskiego parku narodowego południowo-amerykańskiego kontynentu - Torres del Paine, który został wpisany na listę UNESCO a według National Geographic jest piątym najpiękniejszym miejscem na świecie. Nazwany 8. Cudem Natury zachwyca każdego odwiedzającego. Podczas wycieczki odwiedzimy m.in.: Cueva del Milodon – jaskinię słynną z odkrycia szczątków wymarłego leniwca olbrzymiego - Mylodon darwini; piękne jezioro Lago Nordenskjöld, Lago Grey z unoszącymi się po jego powierzchni bryłami lodowych. Tutaj udamy się na trekking do punktu widokowego na lodowiec Grey. Zatrzymamy się na punkcie widokowym na Lago Pehoe z piękną panoramą na masyw górski Paine. Po drodze zobaczy również wodospad Salto Grande. A na koniec żegnając się z parkiem odwiedzimy wodospad Cascada Paine. Powrót na nocleg do Puerto Natales.
Rankiem udamy się na rejs pośród fiordów Ultima Esperanza do stop lodowców Balmaceda i Serrano położonych w Parku Narodowym Bernardo O’Higgins. Najpierw dotrzemy do Monte Balmaceda i lodowca, skąd kontynuujemy rejs do Puerto Toro gdzie wysiadamy na lad I odbywamy krótki trekking poprzez las aż docieramy do ściany lodowca Serrano. Na koniec zatrzymamy się w Estancia na lunch w postaci patagońskiego barbecue. Powrót do Puerto Natales. Spacer pożegnalny po mieście. Nocleg w Puerto Natales.
Po śniadaniu transfer (ok. 3 godz.) na lotnisko do Punta Arenas i przelot do Santiago de Chile. Po przylocie przejazd do hotelu nad Pacyfikiem w Vina del Mar – miasta ogrodu, najsławniejszego morskiego kurortu w Chile, z licznymi parkami, nowoczesnymi hotelami, kasynami i przepięknymi plażami. Nocleg w Vina del Mar. Spędzimy 2 noce w Hotelu Atton, który jest po całkowitej renowacji. Hotel Atton Viña del Mar San Martín by Pullman jest położony naprzeciwko oceanu, zaledwie kilka kroków od słynnej plaży Acapulco. Oferuje nowoczesne pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz basen na dachu z widokiem. Hotel dysponuje siłownią i oferuje usługi masażu. W okolicy znajduje się kilka restauracji, w pobliżu hotelu.
Wypoczynek – czas wolny do dyspozycji Uczestników. (Fakultatywnie – dla chętnych, cena ok. 70 USD/os.) wycieczka do Valparaiso, którego zabytkowe dzielnice zostały wpisane na listę UNESCO. Udamy się na spacer po jednym z najciekawszych wzgórz Valparaiso Cerro Alegre korzystając ze słynnej windy. Następnie udamy się do historycznego placu Plaza Sotomayor. Spacerem dojdziemy do portu. Nocleg w Vina del Mar.
Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek na plaży, zakup pamiątek. Opuszczenie pok. O godz.12:00. Popołudniu wyjazd w kierunku Santiago de Chile. Po drodze odwiedzimy winnice Casas del Bosque gdzie zapoznamy się z procesem produkcji wina oraz będziemy uczestniczyć w degustacji win. Nocleg w Santiago de Chile.
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Odprawa bagażowa i paszportowa. Wylot do Europy (nocny przelot – posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Warszawy.

Chile

Stolica: Santiago

Największe miasta: Santiago, Puente Alto, Vina del Mar, Antofagasta, Valparaiso, San Bernardo, Temuco, Concepcion, Puerto Montt

Język urzędowy: hiszpański

Waluta: peso chilijskie (CLP)

Ludność: 18.097.000 osób

Strefa czasowa: czas polski -5h

Podział administracyjny: Chile, pod względem administracyjnym, jest podzielone trójstopniowo. Najwyższy szczebel tego podziału stanowi 15 regionów, na których czele stoi intendent (intendente). Każdy region dzieli się dalej na prowincje, którymi rządzi gubernator (gobernador). Najniższczym szczeblem podziału są gminy (comunas), na czele których stoi burmistrz (alcalde).

Każdy region jest oznaczony cyfrą rzymską, a numeracja biegnie z północy na południe. Numeracja ta jest powszechnie używana, znacznie częściej niż pełne nazwy. Wyjątkiem od tej reguły jest region stołeczny Santiago, który oznaczany jest skrótem RM (od Región Metropolitana = region stołeczny) oraz dwa nowe regiony powołane do życia ustawą z 19 grudnia 2006: XIV Los Ríos i XV Arica y Parinacota.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.

Przepisy celne:

Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować.

Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy.

Religia i obyczaje:

Większość mieszkańców Chile to katolicy (73%). Około 15% jest protestantami, 4% wyznaje inne religie (judaizm, islam, pawosławie), a 8% deklaruje się jako agnostycy lub ateiści.

Opieka zdrowotna:

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, zagrożenie którą występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.

Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego. Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.

Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.

Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej – 100 USD, doba pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

Komunikacja:

Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego w Chile. Ponadto, nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago – San Antonio, Santiago – Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe (m.in. Turbus, Pullman, JAC). Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepcion, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapo, Osorno i La Serena. Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago – Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

Klimat:

– Region północny (od granicy z Peru do 31°S) charakteryzuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy. Zaznacza się tu wyraźny wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego. Na Pustyni Atakama są miejsca, gdzie deszcz nie spadł od ponad 400 lat. Jedynym źródłem wody są tam mgły i rosy.

– W regionie środkowym (31-42°S) panuje klimat podzwrotnikowy morski. Opady dominują w porze zimowej (od maja do lipca). Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym lipiec.

– Na południe od 42°S panuje klimat umiarkowany morski z bardzo wysokimi sumami opadów (1000–3000 mm rocznie, a w rejonie Cieśniny Magellana ok. 5100 mm). Mniejsze opady są notowane na wschodnich stokach Andów Patagońskich.

– Najdalej na południe wysunięte krańce Chile znajdują się w strefie klimatu subpolarnego.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Santiago

Adres: Mar del Plata 2055, Providencia – Santiago

E-mail: santiago.embajada@msz.gov.pl

Tel.: (0-056-2) 2 204 12 13

W dni robocze po godzinie 17.00 oraz w dni wolne od pracy i święta, czynny jest DYŻURNY TELEFON ALARMOWY +56 9 913 900 87 przeznaczony do kontaktu z konsulem dyżurnym, wyłącznie w nagłych przypadkach losowych wymagających natychmiastowej interwencji konsula, do których należą m.in.: zgony, wypadki z udziałem obywateli polskich, sytuacje kryzysowe (aresztowania, kradzieże dokumentów).

CHILE – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.

  • Santiago de Chile – uliczni artyści, Augusto Pinochet i kolonialna architektura stolicy
  • Valparaiso – popularny pacyficzny kurort
  • Vina del Mar – miasto-ogród z licznymi parkami i wspaniałymi plażami
  • Atacama – najbardziej sucha pustnia świata
  • Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci
  • Jeden z najbardziej fascynujących krajobrazów na naszej planecie – Salar Uyuni
  • Patagonia: jeden z najmniej zaludnionych obszarów ziemi, fiordy i miejscowa fauna
  • Skalne wieże w Parku Narodowym Torres del Paine
• Kalkulacja dla grupy min. 12.osób płacących – mniejsza ilość Uczestników spowoduje zmianę ceny.
• Równowartość w złotych ceny podanej w USD liczona według kursu sprzedaży USD – tabela ING Bank Śląski na 35 dni przed wyjazdem.
• Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia.
• Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.
• Zaproponowany program nie wymaga bardzo dobrej sprawności ruchowej i fizycznej ani specjalnego przygotowania, jednak z uwagi na przebywanie na wysokościach powyżej 4 000 m. n.p.m. konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.
• Podróżnemu przysługuje prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej za stosowaną opłatą i kosztami naliczonymi przez partnerów handlowych Łachmański Travel. Każde rozwiązanie umowy o udział w imprezie turystycznej jest rozpatrywane indywidualnie.
• Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Chile.
• Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień. Opieka medyczna jest w Chile na dobrym poziomie. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy.
• W przypadku wyjazdu do Chile, nie są wymagane żadne szczepienia – zalecane jest szczepienie przeciwko wirusowemu zakażeniu wątroby typu A i B. Jednak w sprawach szczegółowych szczepień ochronnych oraz środków antymalarycznych należy skontaktować się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie ul. Żelazna 79 tel.0 (prefix) 22 6209001 w. 122 lub inną stacją na terenie kraju, ewentualnie z poradnią chorób tropikalnych na terenie kraju, przynajmniej na miesiąc przed wyjazdem.