
Wycieczka do Chin
Wycieczka w Góry Tęczowe oraz rejs po Jangcy i Park Zhangjiajie
Wycieczka do Chin pozwoli Ci poznać tajemnicze Państwo Środka. To wyjątkowy, niezwykle oryginalny i bogaty w tradycje kraj, najstarsza, nieprzerwanie istniejąca cywilizacja świata. Podczas tej wyprawy poza Murem Chińskim zobaczysz słynną Armią Terakotową, zachwycające Pingyao, słynne Góry Tęczowe, Park Zhangjiaje – tu kręcono film „Avatar”. W ramach wycieczki do Chin organizujemy rejs rzeką Jangcy.
Chcesz poznać Azję bliżej? Z Łachmański Travel wyruszysz w ekscytującą podróż. A kto raz odwiedzi tamte rejony świata, na pewno zechce wrócić. Wówczas najlepszym pomysłem będzie kolejna eskapada z nami. Organizujemy wycieczki do Bhutanu, Indii oraz innych państw azjatyckich. Zapraszamy do obejrzenia barwnych fotorelacji i zapoznania się z planem podróży.
Chiny
Informacje praktyczne
Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.
Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).
Numer ogólny alarmowy: 110
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).
Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku. Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.
Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.
Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.
Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.
Religia i kultura
W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
- marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
- 1 maja – Święto Pracy
- wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
- wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
- 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.
Komunikacja
- Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
- Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
- Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
- Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
- Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
- Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
- Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.
Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.
CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
- Pekin i Zakazane Miasto
- Dolina Trzynastu Grobowców Cesarzy Ming
- Wielki Mur Chiński – najdłuższe umocnienie i budowla fortyfikacyjna na świecie
- Świątynia Doktryny Potaraka w Chengde – zbudowana jako miniatura Pałacu Potala
- Pingyao – tradycyjna architektura chińskiego ludu Han
- Xi’an – dawna stolica Chin, główne miasto Jedwabnego Szlaku
- Armia Terakotowa (UNESCO)
- Góra Hua Shan – jedna z pięciu świętych gór chińskich taoistów
- Zhangye – barwne bogactwo mniejszości etnicznych
- Góry Tęczowe – skalne formacje o niespotykanych kolorach
- Rejs po rzece Jancy i słynne Trzy Przełomy
- P.N. Zhangjiajie – skalne słupy i spacer w chmurach
- Suzhou – „Chińska Wenecja”
- Szanghaj – najludniejsze miasto południowych Chin, łączące tradycję i nowoczesność