Wycieczka do Chin
Wycieczka do Chin
Wycieczka do Chin pozwoli Ci poznać tajemnicze Państwo Środka. To wyjątkowy, niezwykle oryginalny i bogaty w tradycje kraj, najstarsza, nieprzerwanie istniejąca cywilizacja świata. Podczas tej wyprawy poza Murem Chińskim zobaczysz słynną Armią Terakotową, czy Park Zhangjiaje – tu kręcono film „Avatar”. W ramach wycieczki do Chin organizujemy rejs rzeką Li.
Chcesz poznać Azję bliżej? Z Łachmański Travel wyruszysz w ekscytującą podróż. A kto raz odwiedzi tamte rejony świata, na pewno zechce wrócić. Wówczas najlepszym pomysłem będzie kolejna eskapada z nami. Organizujemy wycieczki do Indii, Bhutanu oraz innych państw azjatyckich. Zapraszamy do obejrzenia barwnych fotorelacji i zapoznania się z planem podróży.
Chiny – wycieczka do Państwa Środka
Chiny – wycieczka do tego państwa już przestała być czymś nieosiągalnym. Choć czasy się zmieniły, to Państwo Środka wciąż przyciąga turystów spragnionych orientalnej kultury. Będąc na wycieczce w Chinach, warto skosztować tradycyjnej herbaty i bogatych smaków, ale prawdziwa przygoda czeka na Ciebie tuż po postawieniu pierwszych kroków w tym kraju!
Chiny – wycieczka, która odmieni Twoje życie
Wycieczka do Chin rozpoczyna się od zwiedzania Pekinu w myśl sentencji „Aby zrozumieć współczesne Chiny, należy poznać Pekin”. Wygląd stolicy Państwa Środka to odzwierciedlenie burzliwej historii tego kraju. Szczególnie warto odwiedzić jeden z największych placów na świecie – Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju) – o powierzchni 40 hektarów. Wycieczka w Chinach nie może obejść się bez zwiedzania Zakazanego Miasta – wyjątkowej siedziby chińskiego cesarza z czasów dynastii Ming. Zwieńczeniem wycieczki do Chin jest rejs rzeką Li – przeżycie, którego nigdy nie zapomnisz!
Program
Dzień 1 Warszawa – Pekin (-/-/-)
Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Chin (nocny przelot do Pekinu – posiłki na pokładach samolotów).
Dzień 2 Pekin (-/-/-)
Przylot do Pekinu, odprawa graniczna i odebranie bagaży. Przejazd do hotelu, czas na odpoczynek po podróży. Nocleg w Sunworld hotel Beijing lub w podobnym.
Dzień 3 Pekin (S/L/K)
Po śniadaniu zwiedzanie Pekinu: Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju) – jeden z największych placów na świecie (40 ha), Zakazane Miasto – największy kompleks pałacowy świata, siedziba chińskich władców od czasów dynastii Ming, Świątynia Nieba (UNESCO) – kompleks sakralnych budowli taoistycznych. Następnie wejdziemy na szczyt Jingshan, skąd jest najlepszy widok na Zakazane Miasto. Kolacja w lokalnej restauracji (tego dnia serwowana będzie kaczka po pekińsku). Nocleg w Sunworld hotel Beijing lub w podobnym.
Dzień 4 Mur Chiński (S/L/K)
Wycieczka na Wielki Mur Chiński. To najdłuższe umocnienie i budowla fortyfikacyjna na świecie. Zobaczymy najpiękniejszy odcinek Wielkiego Muru Chińskiego – Mutianyu. Wjazd kolejką linową na zbocze wzgórza skąd rozpościera się piękny widok na mur. Zjazd kolejką i lunch w lokalnej restauracji. Po południu powrót do Pekinu. Po drodze zatrzymamy się w fabryce rzeźb z jadeitu. Tego dnia czeka nas jeszcze wizyta przy majestatycznym budynku pływalni olimpijskiej w Pekinie oraz przy Stadionie Narodowym tzw. Ptasim Gnieździe. Budowle powstały podczas Olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Kolacja. Nocleg w Sunworld hotel Beijing lub w podobnym.
Dzień 5 Pekin – Xi’an (S/L/-)
Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie Pałacu Letniego w Pekinie z najlepiej zachowanym ogrodem cesarskim w Chinach. Zobaczymy także Wzgórze Długowieczności oraz sztuczne jezioro Kunming, które zajmuje powierzchnię 2,2 km. Następnie poczujemy klimat prawdziwego Pekinu podczas spaceru wzdłuż Hutong. Hutong to tradycyjny chiński zespół szczelnie połączonych ze sobą parterowych budynków. Pierwsze hutongi pojawiły się w Chinach już ok. XII wieku i szybko upowszechniły się, gdyż stwarzały dobre warunki do obrony w przypadku oblężenia miasta. Lunch w lokalnej restauracji. Następnie transfer na dworzec kolejowy skąd pociągiem udamy się do Xi’an. Po przyjeździe to miasta, transfer do hotelu. Nocleg w Holiday Inn Express Xi’An Bell Tower lub w podobnym.
Dzień 6 Armia Terakotowa – Xian (S/L/K)
Rano zobaczymy Armię Terakotową (UNESCO), która miała towarzyszyć cesarzowi Qin Shi w życiu pozagrobowym. Armię stanowi 7000 naturalnej wielkości figur z gliny – żołnierzy, koni i rydwanów, które przez 2000 lat stały na straży grobowca Cesarza. Następnie zatrzymamy się w warsztacie garncarskim, w którym spróbujemy swoich sił w tworzeniu figurek z ceramiki. Lunch w lokalnej restauracji. Następnie zwiedzanie Xian – dawnej stolicy Chin, będącej głównym miastem na słynnym Szlaku Jedwabnym. Spacer po murach obronnych, tak szerokich, że mogły po nich jeździć pojazdy konne. Tego dnia zobaczymy także Pagodę Dzikiej Gęsi – siedmiopiętrową wieżę o kształcie wąskiej piramidy. Kolacja w lokalnej restauracji – bankiet pierożkowy oraz spektakl przedstawiający muzykę i tance z czasów Dynastii Tang. Nocleg w Holiday Inn Express Xi’An Bell Tower lub w podobnym.
Dzień 7 Xian – Park Narodowy Zhangjiajie (S/L/K)
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Xian. Zobaczymy Gao’s Grand Courtyard – bajkową rezydencję Gao Yuesonga, urzędnika dynastii Ming. Tutaj weźmiemy udział w magicznym teatrze cieni. Lunch w lokalnej restauracji. Przelot do Zhangjiajie. Kolacja. Nocleg w Best Western Plus Qingxinyuan Hotel lub w podobnym.
Dzień 8 Park Narodowy Zhangjiajie (S/L/K)
Zwiedzanie Parku Narodowego Zhangjiajie (UNESCO), który powstał w 1982 r. jako pierwszy leśny park narodowy w Chinach. Tego dnia wjedziemy kolejką linową na górę Tianzi skąd zobaczymy bajkowe szczyty przypominające słupy. Lunch w lokalnej restauracji. Następnie wybierzemy się do obszaru krajobrazowego Yuanjiajie, ktory znany jest wszystkim z filmu Avatar. Nocleg w Days Hotel by Wyndham Hunan Zhangjiajie lub w podobnym.
Dzień 9 Park Narodowy Zhangjiajie (S/L/K)
Po śniadaniu wjazd kolejką na górę Tianmen najdłuższą kolejką linową na świecie. Lunch w lokalnej restauracji. Następnie zobaczymy bajkową jaskinię Tianmen oraz przejdziemy się po najwyższym i najdłuższym szklanym moście na świecie. Nocleg w Best Western Plus Qingxinyuan Hotel lub w podobnym.
Dzień 10 Guilin (S/-/K)
Po śniadaniu transfer na dworzec kolejowy i przejazd pociągiem do Guilin. Po przyjeździe do miasta zobaczymy jaskinię Reed Flet znaną ze stalaktytów i stalagmitów o fantastycznych kształtach oraz Elephant Trunk Hill – wzgórze przypominające ogromnego słonia. Następnie spacer wzdłuż rzeki Li i jeziora Shanhu i oglądanie Bliźniaczych Pagód (złotej i srebrnej) nad brzegiem jeziora. Nocleg w Lijiang Waterfall Hotel lub w podobnym.
Dzień 11 Guilin – Yangshuo (S/-/K)
Po śniadaniu czeka nas 4-godzinny bajkowy rejs wśród majestatycznych skał po rzece Li z Guilin do Yangshuo. Lunch na pokładzie statku. W Yangshuo przesiądziemy się na rowery i podczas 2-godzinnej, spokojnej wycieczki odkryjemy uroki tamtejszych pól ryżowych. Powrót do Guilin busem. Nocleg w Lijiang Waterfall Hotel lub w podobnym.
Dzień 12 Szanghaj (S/-/K)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Szanghaju. Następnie wizyta na Nanjing Road – największej ulicy na świecie gdzie poczujemy klimat tego ogromnego miasta. Kolacja. Nocleg w Starr Hotel Shanghai lub w poobnym.
Dzień 13 Szanghaj (S/L/K)
Po śniadaniu zwiedzanie słynnego ogrodu YuYuan, – dzieła sztuki będącego połączeniem architektury, poezji, malarstwa oraz będącego przykładem miejskich rezydencji urzędników z XVI wieku. Spacer po słynnej The Bund, skąd zobaczymy punkt orientacyjny Szanghaju – Wieżę Telewizyjną, a także inne wysokie budynki, po przeciwnej stronie rzeki Huangpu. Lunch w lokalnej restauracji. Następnie zobaczymy Muzeum Szanghaju oraz pobliski bazar Yuyuan. Kolacja. Transfer na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Europy (posiłki na pokładach samolotów).
Dzień 14 Warszawa (S/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Chiny
Informacje praktyczne
Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.
Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).
Numer ogólny alarmowy: 110
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).
Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku. Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.
Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.
Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.
Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.
Religia i kultura
W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
- marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
- 1 maja – Święto Pracy
- wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
- wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
- 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.
Komunikacja
- Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
- Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
- Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
- Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
- Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
- Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
- Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.
Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.
Terminy i ceny
05.04 – 18.04.2024 r.2750 USD + przelot
01.10 – 14.10.2024 r.
2750 USD + przelot
Cena obejmuje
- 02 przeloty wewnętrzne na trasie Xi'an/Zhangjiajie, Guilin/Szanghaj
- noclegi w hotelach 4* wg lokalnej kategoryzacji zgodnie z programem
- posiłki zgodnie z programem: 12 śniadań, 8 lunchów i 10 kolacji (kuchnia lokalna)
- 02 przejazdy dziennymi pociągi (Pekinu/Xi'an, Zhangjaijie/Guilin),
- kolację w Xian w regionalnej restauracji - bankiet pierożkowy oraz spektakl przedstawiający muzykę i tance z czasów Dynastii Tang,
- kolację w Pekinie w regionalnej restauracji - kolacja z pieczoną kaczką po pekińsku
- wjazd kolejką linową na Wielki Mur Chiński
- wjazd kolejką linową na górę Tianzi
- rejs po rzece Li z lunchem w formie bufetu na pokładzie
- przejażdżkę rowerową po wsi Yangshuo
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
- transfery lotniska/hotele/lotniska,
- przejazdy klimatyzowanym busem/autokarem (w zależności od ilości uczestników) podczas realizacji programu,
- opieka pilota/tłumacza ze strony Łachmański Travel do wyłącznej dyspozycji grupy,
- usługi lokalnych/licencjonowanych przewodników z j. angielskim podczas zwiedzania
- lokalne podatki i opłaty rządowe w Chinach,
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe i leczenie Covid-19), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- przelotu na trasie Warszawa / Pekin, Szanghaj / Warszawa (możliwość kupna biletu za pośrednictwem Biura)
- przelotu pilota dzielonego proporcjonalnie na uczestników
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- Wizy wjazdowej do Chin ok. 500 zł/os
- wycieczek fakultatywnych, napiwków, wydatków osobistych,
- opłat za filmowanie i fotografowanie,
- składki na TFP i TFG – 26 zł/os
- ewentualnej dopłaty o pokoju 1-osobowego 590 USD
Wizy
CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
Atrakcje
- Pekin
- Wielki Mur Chiński – najdłuższe umocnienie i budowla fortyfikacyjna na świecie
- Xi’an – dawna stolica Chin, główne miasto Jedwabnego Szlaku
- Armia Terakotowa (UNESCO)
- N. Zhangjiajie – skalne słupy i spacer w chmurach
- Szanghaj – najludniejsze miasto południowych Chin, łączące tradycję i nowoczesność
- Rejs bajkową rzeką Li