6 dni GRUZJA
GRUZJA – wyprawa szlakiem gruzińskich smaków

Wycieczki do Gruzji

Gruzja: wycieczka szlakiem gruzińskich smaków

Wycieczki do Gruzji: Gruzja – to kraj pełen wspaniałych ludzi, przepięknych krajobrazów i cudownych, niezwykłych, starych zabytków. Kraj również tragiczny, targany w ostatnim czasie wieloma wojnami. Kraj Stalina, Berii i Grigorija z Czterech Pancernych.

Kraj najwspanialszych na świecie uczt, najpiękniejszych toastów i najbardziej niezwykłego w Europie alfabetu.Gruzja to wręcz synonim słowa wino. Jest najstarszym winiarskim regionem na świecie, którego tradycje sięgają 7 tys. lat. Wino w Gruzji, zgodnie z wielowiekową tradycją, podlega fermentacji i leżakuje w glinianych dzbanach, zakopanych pod ziemią – zwane są one „kwewri”. Wino w Gruzji to coś więcej niż alkohol – to filozofia i styl życia miejscowej ludności. Smaki Gruzji z pewnością rozpieszczą nasze podniebienia i pozostaną na długo w pamięci.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Gruzji!

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Tibilisi.
Przylot w nocy do Tibilisi, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Zwiedzanie Tibilisi zwanego perłą Kaukazu: Stare Miasto, świątynia Metechi z XII wieku. Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami. Następnie zwiedzanie katedry Sioni, głównej świątyni Gruzińskiego Kościoła. Wyjazd do Mcchety. W dawnych wiekach Mccheta była areną najważniejszych wydarzeń w historii Gruzji i Gruzinów. Z tym miastem wiążą się początki gruzińskiego państwa. Właśnie w Mcchecie Gruzini przyjęli chrzest. Świadectwem minionych dziejów są monumentalne świątynie i klasztory, warownie oraz grobowce gruzińskich monarchów. Mccheta to starożytna stolica Gruzji, która dziś jest kulturową stolicą Gruzinów i „miastem-muzeum”. Zwiedzanie klasztoru Dżwari z VI wieku i katedry Sweticchoweli z XI w. Dżwari to prawdziwa perła gruzińskiej architektury, która posłużyła za pierwowzór dla dziesiątek innych świątyń w Gruzji. Niewiele kościołów posiada tak malownicze położenie. Świątynia Dżwari stoi na krawędzi urwistego wzgórza górując wysoko ponad miastem. Zanim na szczycie góry wzniesiono świątynię stał tu pokaźny drewniany krzyż. Dlatego też późniejszy kościół nazwano Dżwari, co w języku gruzińskim dosłownie oznacza „krzyż”. Zwiedzanie winiarni Chateau Mukhrani. Powrót do Tbilisi. Kolacja w lokalnej restauracji, gdzie będziemy delektować się kuchnią z regionu Racha oraz smakiem unikalnego wina Khvanchkara. Nocleg w hotelu w Tibilisi.
Po śniadaniu wyjazd do winnego regionu Kakheti. Gruzja jest jednym z krajów o najstarszych regionach winiarskich. Przyjmuje się, że łacińskie słowo vino pochodzi od gruzińskiego słowa Ghvino. Podczas przejazdu odwiedzimy klasztor Bodbe - miejsca pochówku św. Nino (patronki Gruzji). Następnie zwiedzanie Signaghi, przepięknego miasteczka górskiego, z którego otwiera się wspaniała panorama na dolinę Alazani oraz Kaukaz Wschodni. Dalej przejazd do wiejskiej winnicy, gdzie będzie zorganizowana „Supra” (tradycyjna uczta gruzińska) podczas której serwowane będą domowe dania gruzińskie. Wieczorem zagościmy w winnicy “Kindzmarauli Co.” w Kvareli, by smakować 2. z najbardziej popularnych win gruzińskich “Saperavi” (wytrawne) and “Kindzmarauli” (półsłodkie). Dalej skierujemy się do administracyjnego centrum regionu Kakheti – do Telavi. Nocleg w pensjonacie w Telavi.
Po śniadaniu zwiedzanie katedry Alaverdi z XII wieku. Następnie odwiedzimy winiarnię Badagoni oraz winnicę Schuchmann w miejscowości Kisickhevi, gdzie zapoznamy się procesem produkcji gruzińskiego wina. Po testowaniu wina lunch w restauracji winnicy. Zwiedzanie domu (muzeum) w Tsinandali, w którym mieszkali książęta gruzińscy od 19 wieku. Nocleg w pensjonacie w Telavi.
Po śniadaniu przejazd drogą przez góry Gombori do Tbilisi. Po przyjeździe do Tibilisi zwiedzanie wytwórni brandy "Sarajishvili", będącej najsłynniejszą destylarnią kraju. Gruzińskie brandy w integralny sposób związane są z dziejami tego kraju i doceniane były przez możnych tego świata. Znakomita jakość tamtejszych winiaków bierze się z dobrego materiału wyjściowego - ciekawych, endemicznych odmianach winorośli oraz odpowiednio zastosowanej sztuki destylacji i dojrzewania w beczkach. która jest jej wiodącym producentem w Gruzji. Fabryka powstała w 1884 roku. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po południu czas wolny. Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji z pokazem gruzińskich tańców. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
W nocy transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.

Gruzja

Stolica: Tbilisi

Największe miasta: Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Rustawi, Zugdidi, Suchumi, Gori, Poti, Samtredia

Język urzędowy: gruziński

Waluta: lari (GEL)

Ludność: 16.144.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +3h (w zimie) i +2h (w lecie)

Podział administracyjny: Gruzja dzieli się na dwie republiki autonomiczne: Abchazję i Adżarię, 9 regionów administracyjnych i miasto wydzielone Tbilisi.
Obie republiki autonomiczne Gruzji zostały utworzone w latach 20. XX wieku, w czasach ZSRR. Gruzińskie regiony możemy porównać do polskich województw. Ich zwierzchnikami są przedstawiciele rządu Gruzji, potocznie nazywani gubernatorami. Regiony dzielą się na 67 municypiów (municipaliteti) i 5 miast wydzielonych.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Gruzji do 365 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Obywatele RP mogą wjeżdżać do Gruzji także na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Przepisy celne:

Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. Należy pamiętać, iż w przypadku leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu przez wystawiającego receptę lekarza, wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Okazanie leku na granicy z pytaniem, czy jego wwiezienie jest legalne, może prowadzić do przekazania sprawy do prokuratury i zasądzenia wysokiej grzywny.

Można wwieść również, bez deklaracji celnej, kwotę do 14.000 euro. Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonego alkoholu do 4 litrów. W drodze powrotnej warto pamiętać, iż zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego, na obszar celny UE można wwieźć do kraju 1 litr alkoholu powyżej 22% (dotyczy to również 80-procentowego alkoholu etylowego) albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów. W przypadku konieczności wwiezienia leków na receptę (w tym leków psychotropowych), konieczne jest przetłumaczenie recepty na język danego kraju. Recepta powinna zawierać informację o zalecanym dozowaniu leków przez pacjenta. Ilość w ten sposób wwożonych leków nie może przekraczać 10-ciu opakowań.

Religia i obyczaje:

Ponad 80% mieszkańców Gruzji deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, około 9% obywateli to muzułmanie (Gruzini w Adżarii i Azerowie w Kvemo Kartlii), 4% należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Katolicy stanowią w Gruzji około 1%. Możliwy jest udział w niedzielę w katolickich mszach świętych w całej Gruzji. W większości cerkwi dostępnych dla turystów – od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, nakrycia głowy u kobiet (chusta).

Opieka zdrowotna:

W Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia dla podróżnych. Należy wykazać jednak ostrożność przy zakupie żywności, zwłaszcza na bazarach. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nadaje się do bezpośredniego spożycia, jednak jest silnie chlorowana. W związku z występowaniem wysokich temperatur w lecie, okresowo w wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, może obowiązywać zakaz kąpieli ze względu na występujące w nich bakterie.
Na górskich łąkach bardzo rozpowszechnioną rośliną jest silnie uczulający, przypominający koper, barszcz Sosnowskiego. Należy zdecydowanie unikać kontaktu z tą rośliną. Sok znajdujący się w łodydze i włoskach gruczołowych zawiera fotokumaryny, które w kontakcie ze skórą i pod wpływem światła słonecznego powodują poważne poparzenia i pęcherze, mają działanie rakotwórcze i teratogenne. Publiczna służba zdrowia w Gruzji jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest w pełni odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji). Wizyta w klinice prywatnej kosztuje równowartość 30-40 euro.

Komunikacja:

Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad okupowanymi terytoriami Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Płd.). Dla Państwa bezpieczeństwa stanowczo odradzamy podejmowanie jakichkolwiek prób wjazdu na ww. terytoria. Sprawowanie opieki konsularnej na tych terytoriach jest niemożliwe. Zwracamy także uwagę, że zgodnie z gruzińskim prawem, wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej, przez separatystyczne regiony Abchazji i Cchinwali (Osetia Południowa), jest nielegalny i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny.

Na pozostałym terytorium Gruzji nie ma ograniczeń w podróżowaniu. W większości regionów poziom bezpieczeństwa jest zadawalający, niemniej jednak należy oczywiście zachować podstawową ostrożność.

Dość powszechnym zjawiskiem jest czasowe zamykanie dróg, ze względu na zejścia lawin błotnych lub śnieżnych. Dotyczy to nie tylko lokalnych dróg: Chewsuretia, Tuszetia, Wąwóz Pankisi, ale nawet głównych szlaków komunikacyjnych w Kraju: Gruzińska Droga Wojenna,  Swanetia. Naprawa zerwanych dróg może potrwać nawet do kilku tygodni. Władze nie organizują w takich przypadkach ewakuacji drogą powietrzną, a ewentualne skorzystanie ze śmigłowca jest możliwe na zasadach pełnej odpłatności (kilkaset dolarów od osoby).

Sieć połączeń kolejowych jest słabo rozwinięta, ale możliwe jest podróżowanie pociągiem między głównymi miastami. Liczni przewoźnicy prywatni oferują połączenia mikrobusami. Wielkim problemem pozostaje jednak bardzo niebezpieczny sposób jazdy gruzińskich kierowców oraz stan techniczny poruszających się po drogach pojazdów. Stanowczo rekomendujemy zwrócenie uwagi kierowcy mikrobusu, gdyby jego jazda zagrażała Państwa bezpieczeństwu. Prosimy również zwracać uwagę na stan techniczny mikrobusów, którymi zamierzają Państwo odbyć podróż.

Klimat:

Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego silnie zróżnicowanego z powodu urozmaiconej rzeźby terenu. Przez grzbiet Wielkiego Kaukazu przebiega granica dwóch stref klimatycznych: umiarkowanej ciepłej i podzwrotnikowej, w której znajduje się właśnie Gruzja. Występuje piętrowość klimatyczna, co oznacza, że temperatury, a tym samym przebieg pór roku w górach jest inny niż w dolinach.

W zachodniej części Gruzji średnie wartości termiczne w styczniu wynoszą około 4°C, w lipcu zaś około 26°C. Wraz ze wzrostem wysokości – temperatury spadają. Na terenach górzystych, na wysokości 2 000 m n.p.m., w styczniu jest mroźno, średnio -8°C. Okres letni w górach jest chłodny, a średnia temperatura lipca oscyluje w granicach 13-15°C. Wschodnia Gruzja reprezentuje bardziej kontynentalny rozkład temperatur. Zimy we wschodniej Gruzji są dość surowe, zwłaszcza w górach. Latem jest tam gorąco. W dolinach średnie wartości dochodzą do 30°C. W górach jest oczywiście chłodno, podobnie jak w zachodniej części kraju.

Ilość opadów maleje w kierunku wschodnim, co wiąże się z kontynentalizmem. Na wybrzeżu, w wyniku działania oceanicznych mas powietrza, liczba dni deszczowych jest duża, a średnia wartość opadowa wynosi 2 000 mm, a miejscami (nadmorskie stoki Gór Mescheckich) nawet do 3 000 mm. Całkiem inaczej jest na wschodzie kraju, gdzie opady wahają się od 400 do 700 mm rocznie.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Tbilisi:

Adres: ul. Zubalaszwili 19, 0108 Tbilisi, Gruzja

E mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: (+ 995 322) 92 03 98

Po godzinach urzędowania, wyłącznie w nagłych przypadkach losowych, uprasza się o kontakt pod telefonem dyżurnym: (+ 995) 599 701 279.

GRUZJA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Gruzji do 365 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Obywatele RP mogą wjeżdżać do Gruzji także na podstawie ważnego dowodu osobistego.

  • Tbilisi – stolica Gruzji, kulturowy tygiel
  • Mccheta – miejsce chrztu i początków gruzińskiego państwa
  • Chateau Mukhrani – dawna królewska posiadłość – winnica, winiarnia i pałac
  • Klasztor Bodbe – miejsce pochówku św. Nino – patronki Gruzji
  • Supra – tradycyjna uczta gruzińska – okazja do skosztowania lokalnych rarytasów
  • Słynne gruzińskie winiarnie: Kindzmarauli, Badagoni i Schuchmann
  • Degustacje znakomitych win i poznanie procesu ich produkcji
  • Sarajishvili – najsłynniejsza destylarnia brandy w kraju
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących, wg kursu 1 USD = 3,80 zł. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.