Wycieczki do Gruzji
Gruzja: wycieczka szlakiem gruzińskich smaków
Wycieczki do Gruzji
GRUZJA – gruzińskie wina i smaki
Gruzja – to kraj pełen wspaniałych ludzi, przepięknych krajobrazów i cudownych, niezwykłych, starych zabytków. Kraj również tragiczny, targany w ostatnim czasie wieloma wojnami. Kraj Stalina, Berii i Grigorija z Czterech Pancernych. Nasze wycieczki do Gruzji z pewnością przypadną do gustu tym, którzy lubią dobrze zjeść i kochają zapierające dech w piersiach widoki.
Kraj najwspanialszych na świecie uczt, najpiękniejszych toastów i najbardziej niezwykłego w Europie alfabetu. Gruzja to z pewnością synonim słowa wino. Jest najstarszym winiarskim regionem na świecie, którego tradycje sięgają 7 tys. lat. Wino w Gruzji, zgodnie z wielowiekową tradycją, podlega fermentacji i leżakuje w glinianych dzbanach, zakopanych pod ziemią – zwane są one „kwewri”. Wino w Gruzji to coś więcej niż alkohol – to filozofia i styl życia miejscowej ludności. Smaki Gruzji z pewnością rozpieszczą nasze podniebienia i pozostaną na długo w pamięci.
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Gruzji!
Z pewnością więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Tibilisi (-/-/-)
Zbiórka Uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przelot do Gruzji.
Dzień 2 Tbilisi (S/-/K)
Przylot do Tbilisi, odprawa graniczna, odebranie bagaży, transfer do hotelu, wczesne zakwaterowanie w hotelu, czas na odpoczynek po podróży. Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi: średniowieczna cerkiew Metechi, wzniesiona na skalistym urwisku nad rzeką Kura, ruiny twierdzy Narikala, które majestatycznie górują nad czerwonymi dachami tbiliskiej starówki, łaźnie siarkowe („Abanotubani”) – ulubione miejsce mieszkańców Tbilisi, bajkowy bazar Meidan, Leghvtakhevi – wodospad położony w samym sercu Starego Miasta, Aleja Rustawelego i Plac Wolności. Kolacja powitalna w lokalnej restauracji z pokazem folklorystycznym. Nocleg w Tbilisi.
Dzień 3 Bodbe – Signagi – Tsinandali (S/O/K)
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Następnie wyjazd do Kacheti – jednego z najbardziej znanych regionów Gruzji i zwiedzanie Klasztoru w Bodbe. Przejazd do miasta Signagi leżącego po środku rozległej winnej równiny – stąd naszym oczom ukażą się bajkowe widoki na Kaukaz i Równinę Alazani. Obiad w Welistsikhe połączony z degustacją 02. rodzajów wina oraz udział w starej gruzińskiej tradycji „RTVELI” podczas której poznamy proces powstawania gruzińskiego wina (udział w starej gruzińskiej tradycji „RTVELI” dostępny tylko w terminie wrześniowym). Następnie zwiedzanie Tsinandali wraz z Muzeum A. Czawczawadzego. Kolacja i nocleg w Telawi w hotelu z własną winnicą.
Dzień 4 Vardisubani – Alawerdi – Chareba (S/O/-)
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Następnie przejazd do wioski Vardisubani, gdzie weźmiemy udział w procesie produkcji Qvevri (ceramicznych naczyń w kształcie jajka, w którym wino jest fermentowane i przechowywane). Następnie wizyta w klasztorze Alawerdi oraz zwiedzanie cerkwii Gremi. Obiad w winiarni Khareba połączony z warsztatem robienia gruzińskich słodyczy – Czurczchela. Nocleg w Tbilisi.
Dzień 5 Tbilisi – Mtskheta – Ananuri-Gudauri (S/-/K)
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Przejazd do Mccheta – starożytnej stolicy Gruzji (UNESCO). W dawnych wiekach Mccheta była areną najważniejszych wydarzeń w historii Gruzji i Gruzinów. Świadectwem minionych dziejów są wzniesione tutaj monumentalne świątynie i klasztory, warownie oraz grobowce gruzińskich monarchów. Zwiedzanie malowniczo położonego klasztoru Jawi z VI wieku. Następnie degustacja win w Saguramo. Przejazd tzw. Gruzińską Drogą Wojenną i wizyta w Kazbegi – miasteczku z widokiem na majestatyczny Kazbek. Przejazd jeepami 4×4 do Cminda Sameba czyli Kościołu Najświętszej Trójcy, który został zbudowany na wysokości 2170 m n.p.m., z którego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Kaukazie i skąd przy ładnej pogodzie widać Kazbek. Kolacja i nocleg.
Dzień 6 Ananuri – Uplistsikhe – Bordżomi (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do twierdzy Ananuri z XVI-XVII w. położonej malowniczo nad rzeką Aragvi. Wyjazd do Gori – miejsca urodzenia J. Stalina. Następnie zwiedzanie Uplistsikhe (II tys. p.n.e.) – najstarszego skalnego miasta w Gruzji. Po południu wizyta w mieście uzdrowiskowym Bordżomi. Kolacja i nocleg w pensjonacie posiadającym własną winnice.
Dzień 7 Wardzia – Chertwisi – Paravani (S/-/K)
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Następnie zwiedzanie Wardzia – jednego z największych, średniowiecznych miast Gruzji. Miejsce to do dziś robi niesamowite wrażenie swoimi jaskiniami, tunelami i schodami wykutymi w skale. Do dziś zachowało się tutaj ponad 250 komnat na 13 poziomach. Wizyta nad bajkowym jeziorem Paravani oraz wizyta przy twierdzy Chertwisi. Kolacja i nocleg w Tbilisi.
Dzień 8 Tbilisi (-/-/-)
Transfer na lotnisko w Tbilisi i przelot do Warszawy.
Informacje
Gruzja
Stolica: Tbilisi
Największe miasta: Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Rustawi, Zugdidi, Suchumi, Gori, Poti, Samtredia
Język urzędowy: gruziński
Waluta: lari (GEL)
Ludność: 16.144.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +3h (w zimie) i +2h (w lecie)
Podział administracyjny: Gruzja dzieli się na dwie republiki autonomiczne: Abchazję i Adżarię, 9 regionów administracyjnych i miasto wydzielone Tbilisi.
Obie republiki autonomiczne Gruzji zostały utworzone w latach 20. XX wieku, w czasach ZSRR. Gruzińskie regiony możemy porównać do polskich województw. Ich zwierzchnikami są przedstawiciele rządu Gruzji, potocznie nazywani gubernatorami. Regiony dzielą się na 67 municypiów (municipaliteti) i 5 miast wydzielonych.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Gruzji do 365 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Obywatele RP mogą wjeżdżać do Gruzji także na podstawie ważnego dowodu osobistego.
Przepisy celne:
Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. Należy pamiętać, iż w przypadku leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu przez wystawiającego receptę lekarza, wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Okazanie leku na granicy z pytaniem, czy jego wwiezienie jest legalne, może prowadzić do przekazania sprawy do prokuratury i zasądzenia wysokiej grzywny.
Można wwieść również, bez deklaracji celnej, kwotę do 14.000 euro. Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonego alkoholu do 4 litrów. W drodze powrotnej warto pamiętać, iż zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego, na obszar celny UE można wwieźć do kraju 1 litr alkoholu powyżej 22% (dotyczy to również 80-procentowego alkoholu etylowego) albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów. W przypadku konieczności wwiezienia leków na receptę (w tym leków psychotropowych), konieczne jest przetłumaczenie recepty na język danego kraju. Recepta powinna zawierać informację o zalecanym dozowaniu leków przez pacjenta. Ilość w ten sposób wwożonych leków nie może przekraczać 10-ciu opakowań.
Religia i obyczaje:
Ponad 80% mieszkańców Gruzji deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, około 9% obywateli to muzułmanie (Gruzini w Adżarii i Azerowie w Kvemo Kartlii), 4% należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Katolicy stanowią w Gruzji około 1%. Możliwy jest udział w niedzielę w katolickich mszach świętych w całej Gruzji. W większości cerkwi dostępnych dla turystów – od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, nakrycia głowy u kobiet (chusta).
Opieka zdrowotna:
W Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia dla podróżnych. Należy wykazać jednak ostrożność przy zakupie żywności, zwłaszcza na bazarach. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nadaje się do bezpośredniego spożycia, jednak jest silnie chlorowana. W związku z występowaniem wysokich temperatur w lecie, okresowo w wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, może obowiązywać zakaz kąpieli ze względu na występujące w nich bakterie.
Na górskich łąkach bardzo rozpowszechnioną rośliną jest silnie uczulający, przypominający koper, barszcz Sosnowskiego. Należy zdecydowanie unikać kontaktu z tą rośliną. Sok znajdujący się w łodydze i włoskach gruczołowych zawiera fotokumaryny, które w kontakcie ze skórą i pod wpływem światła słonecznego powodują poważne poparzenia i pęcherze, mają działanie rakotwórcze i teratogenne. Publiczna służba zdrowia w Gruzji jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest w pełni odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji). Wizyta w klinice prywatnej kosztuje równowartość 30-40 euro.
Komunikacja:
Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad okupowanymi terytoriami Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Płd.). Dla Państwa bezpieczeństwa stanowczo odradzamy podejmowanie jakichkolwiek prób wjazdu na ww. terytoria. Sprawowanie opieki konsularnej na tych terytoriach jest niemożliwe. Zwracamy także uwagę, że zgodnie z gruzińskim prawem, wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej, przez separatystyczne regiony Abchazji i Cchinwali (Osetia Południowa), jest nielegalny i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny.
Na pozostałym terytorium Gruzji nie ma ograniczeń w podróżowaniu. W większości regionów poziom bezpieczeństwa jest zadawalający, niemniej jednak należy oczywiście zachować podstawową ostrożność.
Dość powszechnym zjawiskiem jest czasowe zamykanie dróg, ze względu na zejścia lawin błotnych lub śnieżnych. Dotyczy to nie tylko lokalnych dróg: Chewsuretia, Tuszetia, Wąwóz Pankisi, ale nawet głównych szlaków komunikacyjnych w Kraju: Gruzińska Droga Wojenna, Swanetia. Naprawa zerwanych dróg może potrwać nawet do kilku tygodni. Władze nie organizują w takich przypadkach ewakuacji drogą powietrzną, a ewentualne skorzystanie ze śmigłowca jest możliwe na zasadach pełnej odpłatności (kilkaset dolarów od osoby).
Sieć połączeń kolejowych jest słabo rozwinięta, ale możliwe jest podróżowanie pociągiem między głównymi miastami. Liczni przewoźnicy prywatni oferują połączenia mikrobusami. Wielkim problemem pozostaje jednak bardzo niebezpieczny sposób jazdy gruzińskich kierowców oraz stan techniczny poruszających się po drogach pojazdów. Stanowczo rekomendujemy zwrócenie uwagi kierowcy mikrobusu, gdyby jego jazda zagrażała Państwa bezpieczeństwu. Prosimy również zwracać uwagę na stan techniczny mikrobusów, którymi zamierzają Państwo odbyć podróż.
Klimat:
Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego silnie zróżnicowanego z powodu urozmaiconej rzeźby terenu. Przez grzbiet Wielkiego Kaukazu przebiega granica dwóch stref klimatycznych: umiarkowanej ciepłej i podzwrotnikowej, w której znajduje się właśnie Gruzja. Występuje piętrowość klimatyczna, co oznacza, że temperatury, a tym samym przebieg pór roku w górach jest inny niż w dolinach.
W zachodniej części Gruzji średnie wartości termiczne w styczniu wynoszą około 4°C, w lipcu zaś około 26°C. Wraz ze wzrostem wysokości – temperatury spadają. Na terenach górzystych, na wysokości 2 000 m n.p.m., w styczniu jest mroźno, średnio -8°C. Okres letni w górach jest chłodny, a średnia temperatura lipca oscyluje w granicach 13-15°C. Wschodnia Gruzja reprezentuje bardziej kontynentalny rozkład temperatur. Zimy we wschodniej Gruzji są dość surowe, zwłaszcza w górach. Latem jest tam gorąco. W dolinach średnie wartości dochodzą do 30°C. W górach jest oczywiście chłodno, podobnie jak w zachodniej części kraju.
Ilość opadów maleje w kierunku wschodnim, co wiąże się z kontynentalizmem. Na wybrzeżu, w wyniku działania oceanicznych mas powietrza, liczba dni deszczowych jest duża, a średnia wartość opadowa wynosi 2 000 mm, a miejscami (nadmorskie stoki Gór Mescheckich) nawet do 3 000 mm. Całkiem inaczej jest na wschodzie kraju, gdzie opady wahają się od 400 do 700 mm rocznie.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Tbilisi:
Adres: ul. Zubalaszwili 19, 0108 Tbilisi, Gruzja
E mail:
Tel.: (+ 995 322) 92 03 98
Po godzinach urzędowania, wyłącznie w nagłych przypadkach losowych, uprasza się o kontakt pod telefonem dyżurnym: (+ 995) 599 701 279.
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasach Warszawa / Tbilisi / Warszawa, (bagaż rejestrowany w cenie)
- opłaty lotniskowe i podatki graniczne do w/w przelotu międzynarodowego,
- 6 noclegów w hotelach i pensjonatach według miejscowej kategoryzacji 3*** zgodnie z programem
- wczesne zakwaterowanie w hotelu w dniu przylotu
- wyżywienie zgodnie z programem (6 śniadań, 2.obiady, 5 kolacji w tym 1 kolacja połączona z pokazem folklorystycznym
- degustacja 02. rodzajów wina w Welistsiche zgodnie z programem
- degustacja 02. rodzajów wina w Saguramo zgodnie z programem
- degustacja 03. rodzajów wina w Khareba Winery zgodnie z programem
- udział w warsztatach wypiekania gruzińskiego chleba
- 0,5 l mineralnej niegazowej wody na osobę na dzień
- transfery lotnisko / hotel / lotnisko oraz przejazdy podczas realizacji programu
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Upliscyche, Bordjomi, Wardzia, Cinandali, Wardisubani, Gremi,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- przejazd samochodami 4x4 do kościoła Świętej Trójcy w Kazbegi
- polskojęzycznego przewodnika/pilota do wyłącznej dyspozycji grupy (przewodnik czeka na grupę na lotnisku w Tbilisi w dniu przylotu, pozostaje z grupą przez cały czas pobytu w Gruzji i rozstaje się z grupą na lotnisku w Tbilisi w dniu wylotu.
- opłatę wjazdową i wylotową z Gruzji oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL i NNW na czas wyjazdu w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- napiwków i wydatków osobistych,
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego – 150 EUR/os
Wizy
GRUZJA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Gruzji do 365 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Obywatele RP mogą wjeżdżać do Gruzji także na podstawie ważnego dowodu osobistego.
Atrakcje
- Tbilisi – stolica Gruzji, kulturowy tygiel
- Mccheta – miejsce chrztu i początków gruzińskiego państwa
- Chateau Mukhrani – dawna królewska posiadłość – winnica, winiarnia i pałac
- Klasztor Bodbe – miejsce pochówku św. Nino – patronki Gruzji
- Słynne gruzińskie winiarnie: Kindzmarauli, Badagoni i Schuchmann
- Degustacje znakomitych win i poznanie procesu ich produkcji