Wycieczka do Bhutanu i Indii
Assam i Bhutan: wycieczka do Indii

Czas wyruszyć w bardziej egzotyczne strony świata! Łachmański Travel zaprasza na wycieczkę do Bhutanu i kolorowych Indii. Podczas pobytu w Bhutanie będzie okazja uczestniczyć w dorocznym, barwnym festiwalu, dedykowanym żurawiom czarnoszyim, które zimują w Dolinie Phobjikha. Ta wyprawa, to niezapomniana lekcja bhutańskiej kultury i stylu życia.
W Indiach odwiedzimy mniej popularne, aczkolwiek niezwykle atrakcyjne stany: Assam i Nagaland, gdzie udamy się na jedną z największych wysp rzecznych świata oraz odwiedzimy wioski plemion, które do niedawna uchodziły za nieustraszonych łowców głów…
Indie i Bhutan — wycieczki do tych krajów pozostaną we wspomnieniach globtroterów na długo. A tym, którzy chcą widzieć i czuć więcej proponujemy także wycieczki do Tybetu. Egzotyczna Azja czeka na podróżujących z naszym biurem. Zapraszamy do zapoznania się z planami wycieczek!
Nasze wycieczki do do Indii i Bhutanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Delhi (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Indii.
Dzień 2 Delhi (S/-/K)
Przylot do Delhi, przejazd do hotelu, nocleg. Po śniadaniu wizyta w kompleksie Qutab (UNESCO). Podziwianie Qutab Minar – symbolu dawnej potęgi muzułmańskich władców Sułtanatu Delhijskiego. Odwiedzimy Lodi Gardens, gdzie można podziwiać grobowce władców dynastii Lodi. Wizyta w Czerwonym Forcie a następnie w dzielnicy tybetańskiej – Majnu Ka Tilla.
Dzień 3 Delhi – (BHUTAN) Paro (S/-/K)
Przelot do Paro w Bhutanie. Po przylocie zwiedzanie: Muzeum Narodowe, Paro Dzong – ufortyfikowany klasztor, wzniesiony nieopodal miasta, Nymezampa – tradycyjny, drewniany most. Nocleg w Paro.
Dzień 4 Paro – Punakha (S/L/K)
Wyjazd do Thimphu. Po drodze wizyta w klasztorze Tachogang oraz w Chunzom. Zwiedzanie Simtoka Dzong, będącego najstarszym i zarazem jednym z najbardziej malowniczych dzongów – czyli warownych klasztorów Bhutanu. Przejazd przez przełęcz Dochula (3140 m n.p.m.) do Punakha (1250 m n.p.m.), dawnej stolicy Bhutanu. Będziemy mijać wioski Lumitsawa i Thinleygang, docierając do Doliny Lobesa, gdzie udamy się na wędrówkę do XV-wiecznej świątyni Chimi Lhakhang. Odwiedzimy także widowiskowy Punakha Dzong, na wyspie pomiędzy rzekami Pho (mężczyzna) i Mo (kobieta). W programie także krótkie zwiedzanie okolicy, ze zwróceniem uwagi na elementy architektoniczne, w tym posągi: Buddy, Guru Rinpoche i Shabdrunga Namgyala. Nocleg w Punakha.
Dzień 5 Punakha – Gangtey (Dolina Phobjikha) (S/L/K)
Spacer do czortenu Khamsum Yulley Namgyal. Trasa powiedzie przez rolnicze obszary upraw ryżowych. Przejazd do Nobding i dalej do Doliny Phobjikha, przez wielu uważanej za jedno z najpiękniejszych miejsc w Bhutanie. Na miejscu zwiedzimy jeden z najstarszych klasztorów – Gangtey. W Black-necked Crane Information Center otrzymamy informacje dotyczące migracji czarnoszyich żurawi, które przylatują na zimę z Tybetu do Doliny Phobjikha, ich ochrony i znaczenia w kulturze regionu. Nocleg w Gangtey.
Dzień 6 Gangtey (Crane Festival) – Thimphu (S/L/K)
Spacer szlakiem „Gangtey Nature Trail”, podczas którego będzie okazja obserwacji z bliska czarnoszyich żurawi, w ich naturalnym środowisku migracyjnym. Trasa powiedzie przez osady z tradycyjną zabudową, zalesione wzgórza oraz łąki. Zwieńczeniem będzie możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów Doliny Phobjikha, otoczonej górami. Po powrocie do Gangtey – udział w celebracji dorocznego Crane Festival. To doskonała okazja poznania kultury Bhutańczyków. Będziemy podziwiwać wszechobecne, barwne, narodowe stroje oraz tradycyjne tańce. Po południu wyjazd do Thimphu. Nocleg w Thimphu.
Dzień 7 Thimphu – Paro (S/L/K)
Zwiedzanie Thimphu z kolorową zabudową, będącego ostoją kultury i majestatu monarchii bhutańskiej. Zwiedzimy King’s Memorial Chorten – poświęcony pamięci trzeciego Króla Bhutanu, Tashi Chodzong (z zewnątrz), Instytut Sztuki i Rzemiosła, Kuensel Phodrang, Takin, wizyta na lokalnym bazarze. Przejazd do Paro. Nocleg w Paro
Dzień 8 Paro – Ramthangkha (Taktsang) (S/L/K)
Wyjazd do Ramthangkha i trekking do klasztoru Taktsang, zbudowanego na wysokości 3000 m n.p.m., na skalnym klifie, będącego najsławniejszym i najważniejszym obiektem sakralnym Królestwa Bhutanu. Następnie przejazd do Drukgyal Dzong, wybudowanego w 1650r. przez Shabdrunga Ngawanga Namgyala, założyciela Bhutanu. Na koniec wizyta w klasztorze Kichu Lhakhang. Nocleg w Paro.
Dzień 9 Paro – (INDIE) Guwahati – Park Narodowy Kaziranga (S/L/K)
Przelot do Guwahati w indyjskim stanie Assam. Przejazd do Parku Narodowego Kaziranga, będącego jednym z ostatnich miejsc, gdzie żyje zagrożony gatunek nosorożca indyjskiego. Spotkać tu można także tygrysa bengalskiego, słonia indyjskiego, gaura, hubarkę bengalską oraz szereg gatunków ptactwa wodnego. Nocleg w P.N.Kaziranga.
Dzień 10 Park Narodowy Kaziranga (S/L/K)
O świcie safari na słoniach – jest to najlepszy sposób na zbliżenie się do czujnych nosorożców. Po śniadaniu safari otwartymi jeepami – będziemy przemierzać sawannę, obszary bagienne i wilgotne lasy liściaste i nie zabraknie okazji do obserwacji ptaków, dzikich słoni, bawołów azjatyckich i innych zwierząt. Nocleg w P.N.Kaziranga.
Dzień 11 Park Narodowy Kaziranga – Majuli (S/L/K)
Przejazd do Neemati Ghat i przeprawa promowa na wyspę rzeczną Majuli, którą zamieszkują mnisi – rolnicy, wyznawcy Kriszny. Kultywują oni wielowiekowe tradycje rytualnych tańców. Plemienna ludność na wyspie skupia się w ponad stu wioskach. Większość z tych wiosek to bambusowe chatki, przydomowe warsztaciki, grzebiące na podwórku kury i otoczenie bujnej, świeżej zieleni. Okolicę zamieszkują członkowie plemienia Mishing, którzy słyną ze swoich domów, budowanych w stylu „long house”. Po południu zwiedzanie „satras” (lokalne klasztory). Każda satra słynie z własnych, unikalnych tańców i rytuałów, w każdej można odnaleźć coś intrygującego. Nocleg w Majuli.
Dzień 12 Majuli – Mon (S/L/K)
Powrót do Neemati Ghat i dalszy przejazd do Mon w stanie Nagaland. Rejon Mon zamieszkuje 17 plemion Naga, w tym: Ao Naga i Konyak. Naga zachowali swoje pradawne tradycje: zbieractwo, tkactwo, struganie misternych rzeźb z drewna, tańce rytualne. Wojownicy Naga byli łowcami głów – do dziś w regionie można natrafić na trofea z ludzkich czaszek. Nocleg w Mon.
Dzień 13 Mon – Longwa – Mon (S/-/K)
Tego dnia będziemy odwiedzać wioski plemion Naga, których członkowie w dalszym ciągu stronią od cywilizacji. Wprawdzie nie kolekcjonują głów swoich wrogów, jednak przetrwała tradycja umieszczania przed domami czaszek upolowanych zwierząt. Udamy się do wioski Longwa, tuż przy granicy z Birmą. Będzie okazja, by towarzyszyć plemiennej ludności w ich codziennych zajęciach oraz złożyć wizytę w domu wodza wioski. Nocleg w Mon.
Dzień 14 Mon – Sibsagar – Dibrugarh (S/L/K)
Przejazd do Sibsagar, gdzie zwiedzimy: Talatal Ghar (wielopiętrowy garnizon wojskowy), sztuczny zbiornik wodny Joysagar z otaczającymi go licznymi świątyniami, Rang Ghar oraz świątynię Shivadol. Następnie przejazd do Dibrugarh, miasta leżącego nad rzeką Brahmaputrą. Nocleg w Dibrugarh.
Dzień 15 Dibrugarh – Delhi (S/L/-)
Wizyta na plantacji herbaty, z których słynie Assam. Plantacje herbaty są integralnym elementem okolicznych krajobrazów, jako iż Assam jest największym regionem upraw herbaty na świecie. Zwiedzanie obejmje także wizytę w zakładzie produkcyjnym, co pozwoli zapoznać się nie tylko z warunkami upraw i zbioru herbacianych liści, ale także z dalszymi procesami produkcyjnymi. Możliwość skosztowania doskonałej herbaty w miejscu, skąd pochodzi i gdzie smakuje najlepiej. Transfer na lotnisko i przelot do Delhi. Nocleg w Delhi.
Dzień 16 Delhi (S/-/-)
Po śniadaniu opuszczenie pokojów. Zwiedzanie Delhi: India Gate, będąca indyjskim grobem nieznanego żołnierza, świątynia Lotus Temple – największa bahaistyczna świątynia Indii, świątynia Akshardham – cud architektury wedyjskiej, jedna z największych świątyń świata, wzniesiona z piaskowca i marmuru bez użycia stali i cementu. Wieczorem transfer na lotnisko, wylot.
Dzień 17 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy
Informacje
Bhutan
Stolica: Thimphu
Największe miasta: Thimphu, Phuntsholing, Gelephu, Jakar, Paro, Punakha, Trongsa, Trashigang
Język urzędowy: dzongkha
Waluta: ngultrum (BTN) i rupia indyjska (INR)
Ludność: 750.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Bhutan jest podzielony na 20 prowincji, zwanych dzongkhag.
Przepisy wjazdowe:
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista Association of Bhutanese Tour Operators). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni).
Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.
Przepisy celne:
Istnieje zakaz wywozu antyków, roślin, kwiatów, skór zwierzęcych. Artefakty i przedmioty kultu – ze szczególnym naciskiem na wizerunki Buddy w postaci posągów, rzeźb, młynków modlitewnych, amuletów – można wywieźć, o ile posiada się certyfikat wydawany przy zakupie w rządowych emporiach (rodzaje galerii rękodzieła narodowego).
Religia i obyczaje:
Większość mieszkańców Bhutanu praktykuje buddyzm tantryczny, co uwidacznia się we wszystkich aspektach życia. Flagi modlitewne powiewają na zboczach wzgórz, a wypisane na nich mantry są roznoszone przez wiatr na okolicę. Na dachu każdego domu również umieszczona jest biała flaga, wskazująca na to, że jego właściciel czyni starania, by zadowolić lokalne bóstwo. Każda dolina lub dystrykt posiada własną, ogromną fortecę zwaną „dzong”, będącą religijnym i administracyjnym centrum okolicy.
Opieka zdrowotna:
Nie obowiązują żadne wymagane szczepienia ochronne. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej.
Komunikacja:
Ze względu na rządową politykę ochrony zabytków i środowiska w Bhutanie, liczba turystów odwiedzających ten kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) jest obowiązkowe z lokalnym przewodnikiem.
Klimat:
Klimat Bhutanu zalicza się do strefy klimatów podzwrotnikowych – o chłodnej, górskiej odmianie. W kraju, ze względu na wysokość nad poziomem morza, wyróżnia się trzy strefy pogodowe.
1) Na przedgórzach, na południu kraju, panuje klimat podzwrotnikowy o monsunowym charakterze. Region ten otrzymuje duże ilości opadów – około 2000 mm. Występuje tam pora deszczowa, która trwa zazwyczaj od maja do września, oczywiście w porze suchej, zimą, także zdarzają się opady deszczu; jednak najintensywniejsze deszcze mają miejsce latem. Roczna amplituda termiczna jest dość wysoka. Zimą, w styczniu, średnie wartości oscylują w granicach 15 °C, latem zaś – w granicach 30 °C.
2) Na obszarze Himalajów Małych klimat jest bardziej surowy, co wiąże się ze znacznymi wysokościami nad poziomem morza. Zimy są chłodne, a w wyższych partiach gór – mroźne. Średnia temperatura dla stycznia wynosi około 4 °C, natomiast dla czerwca: 26 °C. Opady jednak są stosunkowo niskie – rzędu 650 mm rocznie.
3) Tereny wchodzące w skład Himalajów Wielkich reprezentują klimat wysokogórski, który swym rocznym przebiegiem aury, nie odróżnia się zasadniczo od klimatu subpolarnego. Przez cały rok jest mroźno, temperatury średnie nie przekraczają 0 °C. W nocy, zwłaszcza zimą, występują silne mrozy – nawet do -30 °C. Opady są niskie i występują tylko w postaci śniegu.
4) Tereny leżące na wysokości powyżej 5000 m n.p.m. nazywane są zimną pustynią – na tej wysokości przebiega granica wiecznego śniegu.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej Ambasady na terytorium Bhutanu. Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają terytorialnie kompetencjom Ambasady w New Delhi.
Ambasada RP w New Delhi
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Tel.: +91 11 414 96 900
Indie
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Terminy i ceny
Oferta już wkrótce!Cena obejmuje
- przelot na trasie: Warszawa/Delhi/Warszawa,
- wizy wjazdowe do Indii i Bhutanu,
- wszystkie niezbędne pozwolenia rządowe w Bhutanie
- 3 przeloty lokalne w Azji: Delhi/Paro/Guwahati, Dibrugarh/Delhi,
- noclegi w hotelach 3*/4* wg lokalnej kategorii (dopłata do pokoju 1-os.: 755 USD),
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania, safari jeepami w P.N. Kaziranga, przeprawę promową do Majuli i powrót do Neemati Ghat,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota / tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- opłaty wjazdowe do Indii i Bhutanu oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- opłaty wylotowe,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
BHUTAN – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży w Bhutanie, posiadających stosowną licencję. Dokumentem podróży jest paszport.
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV . Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
Atrakcje
- Bhutan – Królestwo Grzmiącego Smoka
- Punakha, przełęcz Dochu La i trzepot modlitewnych flag
- Thimphu – Forteca Cudownej Religii (Tashichho Dzong)
- Simtoka Dzong – najstarszy i jeden z najbardziej malowniczych dzongów w Królestwie
- Gniazdo Tygrysa – klasztor na skalnej półce
- Dolina Phobjikha – żurawie czarnoszyje i festiwal w klasztorze Gangtey
- Delhi – tętniąca życiem stolica Indii
- Assam – największy region upraw herbaty na świecie
- Safari w Parku Narodowym Kaziranga – jedno z ostatnich miejsc występowania zagrożonego nosorożca indyjskiego
- Majuli – jedna z największych na świecie wysp rzecznych
- Plemiona Naga – potomkowie bezlitosnych łowców głów
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz wiz wjazdowych.Warto sprawdzić

INDIE – Ladakh – Kaszmir: wyprawa na Festiwal Hemis Tsechu

INDIE: Orisa – Andamany – wyprawa niezwykła
