
Wycieczka do Bhutanu i Indii
Assam i Bhutan: wycieczka do Indii
Czas wyruszyć w bardziej egzotyczne strony świata! Łachmański Travel zaprasza na wycieczkę do Bhutanu i kolorowych Indii. Podczas pobytu w Bhutanie będzie okazja uczestniczyć w dorocznym, barwnym festiwalu, dedykowanym żurawiom czarnoszyim, które zimują w Dolinie Phobjikha. Ta wyprawa, to niezapomniana lekcja bhutańskiej kultury i stylu życia.
W Indiach odwiedzimy mniej popularne, aczkolwiek niezwykle atrakcyjne stany: Assam i Nagaland, gdzie udamy się na jedną z największych wysp rzecznych świata oraz odwiedzimy wioski plemion, które do niedawna uchodziły za nieustraszonych łowców głów…
Indie i Bhutan — wycieczki do tych krajów pozostaną we wspomnieniach globtroterów na długo. A tym, którzy chcą widzieć i czuć więcej proponujemy także wycieczki do Tybetu. Egzotyczna Azja czeka na podróżujących z naszym biurem. Zapraszamy do zapoznania się z planami wycieczek!
Nasze wycieczki do do Indii i Bhutanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Bhutan
Stolica: Thimphu
Największe miasta: Thimphu, Phuntsholing, Gelephu, Jakar, Paro, Punakha, Trongsa, Trashigang
Język urzędowy: dzongkha
Waluta: ngultrum (BTN) i rupia indyjska (INR)
Ludność: 750.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Bhutan jest podzielony na 20 prowincji, zwanych dzongkhag.
Przepisy wjazdowe:
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista Association of Bhutanese Tour Operators). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni).
Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.
Przepisy celne:
Istnieje zakaz wywozu antyków, roślin, kwiatów, skór zwierzęcych. Artefakty i przedmioty kultu – ze szczególnym naciskiem na wizerunki Buddy w postaci posągów, rzeźb, młynków modlitewnych, amuletów – można wywieźć, o ile posiada się certyfikat wydawany przy zakupie w rządowych emporiach (rodzaje galerii rękodzieła narodowego).
Religia i obyczaje:
Większość mieszkańców Bhutanu praktykuje buddyzm tantryczny, co uwidacznia się we wszystkich aspektach życia. Flagi modlitewne powiewają na zboczach wzgórz, a wypisane na nich mantry są roznoszone przez wiatr na okolicę. Na dachu każdego domu również umieszczona jest biała flaga, wskazująca na to, że jego właściciel czyni starania, by zadowolić lokalne bóstwo. Każda dolina lub dystrykt posiada własną, ogromną fortecę zwaną „dzong”, będącą religijnym i administracyjnym centrum okolicy.
Opieka zdrowotna:
Nie obowiązują żadne wymagane szczepienia ochronne. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej.
Komunikacja:
Ze względu na rządową politykę ochrony zabytków i środowiska w Bhutanie, liczba turystów odwiedzających ten kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) jest obowiązkowe z lokalnym przewodnikiem.
Klimat:
Klimat Bhutanu zalicza się do strefy klimatów podzwrotnikowych – o chłodnej, górskiej odmianie. W kraju, ze względu na wysokość nad poziomem morza, wyróżnia się trzy strefy pogodowe.
1) Na przedgórzach, na południu kraju, panuje klimat podzwrotnikowy o monsunowym charakterze. Region ten otrzymuje duże ilości opadów – około 2000 mm. Występuje tam pora deszczowa, która trwa zazwyczaj od maja do września, oczywiście w porze suchej, zimą, także zdarzają się opady deszczu; jednak najintensywniejsze deszcze mają miejsce latem. Roczna amplituda termiczna jest dość wysoka. Zimą, w styczniu, średnie wartości oscylują w granicach 15 °C, latem zaś – w granicach 30 °C.
2) Na obszarze Himalajów Małych klimat jest bardziej surowy, co wiąże się ze znacznymi wysokościami nad poziomem morza. Zimy są chłodne, a w wyższych partiach gór – mroźne. Średnia temperatura dla stycznia wynosi około 4 °C, natomiast dla czerwca: 26 °C. Opady jednak są stosunkowo niskie – rzędu 650 mm rocznie.
3) Tereny wchodzące w skład Himalajów Wielkich reprezentują klimat wysokogórski, który swym rocznym przebiegiem aury, nie odróżnia się zasadniczo od klimatu subpolarnego. Przez cały rok jest mroźno, temperatury średnie nie przekraczają 0 °C. W nocy, zwłaszcza zimą, występują silne mrozy – nawet do -30 °C. Opady są niskie i występują tylko w postaci śniegu.
4) Tereny leżące na wysokości powyżej 5000 m n.p.m. nazywane są zimną pustynią – na tej wysokości przebiega granica wiecznego śniegu.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej Ambasady na terytorium Bhutanu. Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają terytorialnie kompetencjom Ambasady w New Delhi.
Ambasada RP w New Delhi
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Tel.: +91 11 414 96 900
Indie
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
BHUTAN – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży w Bhutanie, posiadających stosowną licencję. Dokumentem podróży jest paszport.
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV (https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
- Bhutan – Królestwo Grzmiącego Smoka
- Punakha, przełęcz Dochu La i trzepot modlitewnych flag
- Thimphu – Forteca Cudownej Religii (Tashichho Dzong)
- Simtoka Dzong – najstarszy i jeden z najbardziej malowniczych dzongów w Królestwie
- Gniazdo Tygrysa – klasztor na skalnej półce
- Dolina Phobjikha – żurawie czarnoszyje i festiwal w klasztorze Gangtey
- Delhi – tętniąca życiem stolica Indii
- Assam – największy region upraw herbaty na świecie
- Safari w Parku Narodowym Kaziranga – jedno z ostatnich miejsc występowania zagrożonego nosorożca indyjskiego
- Majuli – jedna z największych na świecie wysp rzecznych
- Plemiona Naga – potomkowie bezlitosnych łowców głów