Wycieczki do Indii Południowych
Cochin, Kerala, Madurai: wycieczka do Indii

Wycieczki do Indii
Indie południowe – wycieczka: Indie Południowe to uśmiech i gościnność ludzi, kilometry kanałów, przecinających tropikalną dżunglę, plantacje herbaty pokrywające wzgórza, a ponadto bóstwa wcielające się w ciała tancerzy, zapach kardamonu i masali… Indie południowe to praktycznie inne Indie, aniżeli te, których doświadczyć możemy na Północy. Wycieczki do Indii czekają!
Charakteryzują się znacznie słabszymi wpływami muzułmańskimi. ponadto inna jest kuchnia, inna mentalność ludzi, inne języki, którymi się posługują. W trakcie wycieczki, m.in., pospacerujemy uliczkami starego miasta portowego, Koczinu, będącego znanym ośrodkiem handlu przyprawami, a w Madurai i Kanchipuram zobaczymy najważniejsze sanktuaria pielgrzymkowe Południa. Będzie także okazja do odpoczynku na plaży w Kovalam, gdzie spełnione są wszystkie warunki wymarzonego urlopu.
Theyyam to festiwal oparty na ceremonii społeczno-religijnej, która obejmuje kolorowy rytualny taniec. Wśród niecodziennych indyjskich festiwali, ceremonia ta jest najbardziej spektakularnym rytuałem poświęconym bogini Kali. Wcześniej tylko bramini (kapłani najwyższej kasty) mogli uczestniczyć w festiwalu. Od niedawna Festiwal Theyyam, dzięki zanikającej powoli kastowości, jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Theyyam to trwająca od ponad 800 lat celebracja boskości i oddania. To niekończący się pokaz tańca, dramatu, muzyki i pantomimy. Uczestnicy spektaklu mają na sobie ciężki makijaż, ogromne maski i ekstrawaganckie kostiumy, dzięki czemu zyskują spektakularny wygląd. Mężczyźni reprezentujący boginie lub kobiece postaci mityczne noszą drewniane piersi ozdobione ornamentami i wysadzane klejnotami. Ponadto uważa się, że podczas festiwalu śmiertelne ciała aktorów stają się jednością z nieśmiertelnymi duchami i mitycznymi postaciami. Theyyam to wyjątkowe połączenie muzyki tanecznej i kultury plemiennej.
Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Indie południowe – wycieczka to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW
„”INDIE POŁUDNIOWE – perfekcyjna organizacja””
Bardzo dziękuję za perfekcyjną organizację wyjazdu do Indii Południowych.
Szczególne podziękowania kieruje również do pilotów Filipa i Lukasa.
Program
Dzień 1 Warszawa – Chennai (-/-/-)
Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Indii. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 2 Ćennaj (-/-/K)
Przylot do Ćennaj, transfer do hotelu, czas na odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie miasta. W programie: wizyta w kościele św. Tomasza, bazar, świątynia Kapleshwara oraz plaża Marina. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Ćennaj.
Dzień 3 Ćennaj – Kanchipuram – Mahabalipuram (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do kompleksu świątynnego Kanchipuram, który stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów religijnych budowli drawidyjskiego hinduizmu. Kanchipuram nie jest dużym miastem, a mimo to mieści się w nim ponad 100 świątyń. Jest jednym z siedmiu świętych miast Indii. Kanchipuram począwszy od VII wieku było stolicą potężnych królestw panujących na południu subkontynentu: Pallava, Chola i Vijayanagara. Budowano tu wówczas wiele świątyń, poświęconych w większości głównym bogom hinduizmu, Śiwie i Wisznu – niektóre z nich zachowały się w dobrym stanie i są wykorzystywane w czasach dzisiejszych. Najstarsza świątynia zdobiona malunkami naściennymi, została zbudowana na przełomie VII i VIII wieku. Zwiedzanie najsłynniejszych świątyń: Ekambaswara, Kailasanatha i Varadarajaswamy. Przejazd do Mahabalipuram, założonego przez króla Narasimhawarmana z dynastii Pallawai w VII wieku. Niedaleko miejscowości mieszczą się liczne świątynie oraz kamienne obrazy ku czci hinduskich bóstw: Śiwy, Wisznu oraz Lakszmi. Najstarsze świątynie są wykute w skałach i zwane mandapa, a na ich ścianach widnieją płaskorzeźby przedstawiające bóstwa.
Dzień 4 Mahabalipuram (S/-/K)
Wcześnie rano, o wschodzie słońca wizyta w wiosce rybackiej. Wybierzemy się na plażę oraz na targ rybny, gdzie sprzedaż odbywa się za pomocą aukcji. Powrót do hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie Mahabalipuram. Zobaczymy stojącą nad brzegiem morza, kamienną świątynię Dżialasiana, zbudowaną z granitowych bloków. W okresie, kiedy Mahabalipuram było miastem portowym, w nocy palono w świątyni ogień, który stanowił punkt orientacyjny dla żeglarzy. Następnie odkryjemy najbardziej znany obiekt całego zespołu – ogromną płaskorzeźbę o szerokości 27 m i wysokości 7 m, wykutą w skalnym zboczu, zwaną „Narodziny Gangesu”. Niegdyś ze zbocza spływał niewielki wodospad, który symbolizował rzekę, do której modliły się dobre duchy, zwierzęta i ludzie.
Dzień 5 Mahabalipuram – Tanjore (S/-/K)
Przejazd do Tanjore, stolicy potężnego niegdyś królestwa Chola. Od XVI wieku miasto było siedzibą słynnej szkoły malarskiej, a społeczność Chola była znana jako patroni kultury i sztuki. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu wizyta w świątyni Sri Brihadeshwara, zbudowanej w X wieku przez króla Radża Radżę. Świątynia Sri Brihadeeshwara uważana jest za geniusz starożytnej architektury Chola. Co ciekawe, światynia została zbudowana w taki sposób, że jej cień nigdy nie spada na ziemię. W programie również Pałac Tanjore, Rajarajan Mani Mandapam, Siv Ganga i Sharja Madi.
Dzień 6 Tanjore – Trichy – Madurai (S/-/K)
Przejazd do Trichy, miasta słynącego z trzech kompleksów świątynnych, z których każdy poświęcony jest innemu bóstwu. To jedno z najstarszych miast Tamilnadu. Zwiedzanie kompleksu Sri Ranganathaswamy, składającego się z dziewięciu, zawierających się kolejno w sobie prostokątów, wyznaczonych wysokim murem, na którym wybudowano wielkie wieże. Główna świątynia znajduje się w wewnętrznym prostokącie. Cały obiekt uznaje się za największy kompleks świątynny na świecie. Wizyta w świątyni Rock Fort, wzniesionej na skale, tuż nad brzegiem rzeki Kaveri. Dla chętnych wspinaczka na szczyt (437 stopni), której ukoronowaniem będzie piękny widok na miasto i okolicę. Następnie fascynująca wycieczka na wyspę Srirangam. Po przybyciu do Madurai przejazd do hotelu, obiadokolacja, czas na odświeżenie. Wieczorem udamy się na nocną ceremonię w świątyni Meenakshi. Świątynia jest bardzo duża, posiada cztery bardzo bogato zdobione wieże oraz plątaninę ciemnych korytarzy wewnątrz. Tłumy pielgrzymów ciągną tu, by oddać hołd swoim bóstwom, więc okazji do podpatrywania życia religijnego Hindusów na pewno nie zabraknie.
Dzień 7 Madurai (S/-/K)
Po śniadaniu zwiedzanie Madurai, jednego z najbardziej żywotnych i kolorowych miast Indii Południowych. Miasto nazywane jest miastem krawców – ze względu na bardzo rozwinięty ten rodzaj usług. W okolicy świątyni, głównie w budynku targowiska, znajduje się ok. 1000 stanowisk, gdzie w ciągu kilku godzin sprawni krawcy są w stanie uszyć dowolny strój za zupełnie śmieszną cenę. Wybór dostępnych materiałów jest równie oszałamiający. Zwiedzanie świątyni Meenakshi, Pałacu Thirumalai Nayak i Muzeum Mahatmy Gandhiego.
Dzień 8 Madurai – Thekkady (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Thekkady. Droga będzie wiodła przez malownicze plantacje herbaty, gdzie w powietrzu unosi się jej silny zapach, a kobiety w kolorowych strojach, bransoletkach i pierścieniach pochylają się wśród różowych herbacianych pól, zbierają liście i kwiaty, jakby to była jakaś ceremonia. Wizyta w Parku Narodowym Periyar. Położony w obrębie zachodnich Ghatów, w południowoindyjskim stanie Kerala, Park Narodowy Periyar i Rezerwat Tygrysów to jeden z najbardziej urzekających parków dzikich zwierząt na świecie. Rejs łodzią po malowniczym jeziorze, usytuowanym w samym sercu parku. Stada słoni, gaurów i dzikich świń codziennie wędrują do jeziora, dlatego to idealne miejsce do obserwacji zwierząt.
Dzień 9 Thekkady – Alleppey (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Alleppey, stanowiącego główny ośrodek żeglugi po wodach Kerali. Zakwaterowanie w kabinach na statku i rejs po tzw. back waters – systemie jezior połączonych ze sobą małymi rzeczkami i wąskimi kanałami, tworzącymi ruchliwą drogę wodną i jednocześnie malowniczy krajobraz. Zalew składa się z unikalnej sieci rzek, jezior, zatok, lagun i kanałów. Tego dnia czeka nas iście romantyczna podróż przez wąskie kanały przecinające wioski, ozdobione bujnymi zielonymi polami ryżowymi.
Dzień 10 Alleppey – Cochin (S/-/K)
Po śniadaniu na pokładzie łodzi powrót na ląd i przejazd do Cochin, będącego jednym z najważniejszych portów Indii. Zwiedzanie Cochin, które od XIV wieku stanowiło ważne centrum handlu przyprawami, a począwszy od VIII wieku – centralny ośrodek diaspory żydowskiej na subkontynencie indyjskim. Tutaj zmarł i został pochowany Vasco da Gama. W programie: Pałac Holenderski z pięknymi freskami, żydowska synagoga z XVI w., kościół św. Franciszka oraz wybrzeże z tzw. chińskimi sieciami do połowu ryb. Popołudniu lekcje gotowania z miejscowym szefem kuchni. Wieczorem wybierzemy się do Kathakali Dance Centre, gdzie weźmiemy udział w niezwykłym pokazie tradycyjnego dramatu teatralnego, który wywodzi się właśnie z Kerali. Kerala zawdzięcza swoją nieprzeciętną sławę tej prawie 300-letniej klasycznej formie przedstawienia, które łączy aspekty baletu, opery i pantomimy. Taniec Kathakali przedstawia idee i historie z indyjskich eposów i Puran. Wieczorne przedstawienie taneczno-muzyczne będzie zatem iście mistycznym przeżyciem. Artyści w charakterystycznych strojach, maskach, z pomalowanymi twarzami, będą ilustrowali dla nas ruchem i gestem pradawne opowieści o wielkich, hinduskich bogach i demonach.
Dzień 11 Cochin – Kannjr (Theyyam Festival) (S/-/K)
Wcześnie rano transfer na dworzec kolejowy i przejazd pociągiem do Kannjr. Tego dnia weźmiemy udział w barwnym obchodach festiwalu Theyyam. Theyyam to festiwal oparty na ceremonii społeczno-religijnej, która obejmuje kolorowy rytualny taniec. Wśród niecodziennych indyjskich festiwali, ceremonia ta jest najbardziej spektakularnym rytuałem poświęconym bogini Kali. Wcześniej tylko bramini (kapłani najwyższej kasty) mogli uczestniczyć w festiwalu. Od niedawna Festiwal Theyyam, dzięki zanikającej powoli kastowości, jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Theyyam to trwająca od ponad 800 lat celebracja boskości i oddania. To niekończący się pokaz tańca, dramatu, muzyki i pantomimy. Uczestnicy spektaklu mają na sobie ciężki makijaż, ogromne maski i ekstrawaganckie kostiumy, dzięki czemu zyskują spektakularny wygląd. Mężczyźni reprezentujący boginie lub kobiece postaci mityczne noszą drewniane piersi ozdobione ornamentami i wysadzane klejnotami. Uważa się, że podczas festiwalu śmiertelne ciała aktorów stają się jednością z nieśmiertelnymi duchami i mitycznymi postaciami. Theyyam to wyjątkowe połączenie muzyki tanecznej i kultury plemiennej. Kolacja i nocleg.
Dzień 12 Kannjr – Kappad (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Kappad. Tutejsze plaże są uznawane za jedne z najpiękniejszych w całej Kerali. Zakwaterowanie w hotelu położonym pośród palm, nieopodal wspaniałej, piaszczystej plaży. Dzień poświęcony na relaks, kąpiele morskie i słoneczne.
Dzień 13 Kappad – Kozhikode (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Europy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Dzień 14 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Indie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.
Komunikacja
- Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo niewielkich lokalnych linii lotniczych.
- Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają sieci komunikacji podmiejskiej.
- Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.
Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.
Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.
W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.
Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przeloty samolotem rejsowym na trasie Warszawa / Ćennaj i Kozhikode / Warszawa, opłaty lotniskowe i podatki graniczne (bagaż rejestrowany w cenie)
- noclegi w sprawdzonych, wysoko ocenianych hotelach 3* wg lokalnej kategorii (dopłata do pokoju 1-os: 425 EUR)
- transfery lotnisko / hotel / lotnisko
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- wszystkie atrakcje wymienione w programie
- udział w barwnych obchodach Festiwalu Theyyam
- wyżywienie zgodnie z programem (11 śniadań, 11 obiadokolacji)
- polskojęzycznego pilota / tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- podczas całej wyprawy usługi lokalnych przewodników,
- opłatę wjazdową do Indii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- opłatę wylotową z Indii
- ubezpieczenie KL i NNW wraz z opcją amatorskiego uprawiania sportu w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- biletów wstępu: ok. 70 EUR,
- innych posiłków oraz napojów do posiłków,
- napiwków, wydatków osobistych,
- ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie,
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł,
- wizy do Indii: koszt 70 USD + ewentualne pośrednictwo Biura 100 PLN.
Wizy
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV . Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
Atrakcje
- FESTIWAL THEYYAM
- Święte kompleksy świątynne: Kanchipuram i Mahabalipuram
- Park Narodowy Periyar i Rezerwat Tygrysów
- Madurai – „Miasto Krawców”, jedno z najbardziej żywotnych i kolorowych miast Indii Południowych
- Sri Ranganathaswamy – największy kompleks świątynny w Indiach
- Wizyta na plantacji herbaty
- Pokaz tradycyjnego dramatu teatralnego Kathakali
- Wielokulturowy Cochin – dawna stolica Królestwa Koczinu
- Alleppey – rejs po rozlewiskach i zielonych wodach Kerali
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.Warto sprawdzić

NEPAL – BHUTAN

INDIE: Radżastan z noclegami w dawnych fortach i pałacach Maharadżów
