20 dni INDONEZJA
INDONEZJA: KOMODO, JAWA, BORNEO, BALI – wyprawa niezwykła

Indonezja: Jawa, Borneo, Bali: wycieczka

wycieczki do Indonezji

Wycieczki do Indonezji: Indonezja to ogromny kraj wyspiarski, od którego turystów nie odstraszają nawet częste trzęsienia ziemi, czy aktywne wulkany. Magia Indonezji jest tak wielka, że niemal każdy, kto ją odwiedzi, chce jeszcze kiedyś do niej powrócić… Nic dziwnego – jest to, albowiem, jeden z najbardziej egzotycznych kawałków Azji.

Na zatłoczonej, muzułmańskiej Jawie, żyje się szybko, głośno i dużo się pracuje. Największą turystyczną atrakcją zdaje się być buddyjski Borobudur, który przez 5 wieków zarastał dżunglą. Hinduistyczna Bali – to wyspa-dzieło sztuki. Charakteryzuje ją iezwykłe piękno, bujna roślinność, wulkany, świątynie i tarasy ryżowe. Mieszkańcy są pogodni, życzliwi, uduchowieni – co dzień celebrują jakieś święto – czy to rodzinne, czy religijne. Kalimantan to indonezyjska część wyspy Borneo. Warto się tam wybrać, przede wszystkim, by poobcować z piękną, często jeszcze dziką, przyrodą. Tylko na Borneo „dżungla” jest prawdziwą dżunglą. Spotkać tu można endemiczną faunę i florę – orangutany, nosacze i pasożytniczą raflezję Arnolda – z największym kwiatem w królestwie roślin. Indonezję w wersji dla koneserów wzbogaciliśmy, przede wszystkim, o możliwość podziwiania wspaniałego spektaklu, jaki tworzy wschód słońca na tle wulkanicznych kraterów: Bromo, Semeru i Batok, a także o rejs po obszarze P.N Komodo, gdzie na wyspach: Komodo, Rinca, Gili Dasami i Gili Motang – będzie okazja do stanięcia oko w oko ze słynnymi „smokami z Komodo”, w ich naturalnym środowisku.

Nasze wycieczki do Indonezji to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Jakarty.
Przylot do Jakarty, przejazd do hotelu, nocleg.
Przelot na Kalimantan - indonezyjską część wyspy Borneo. Lądowanie w Palangkaraya i przejazd do przystani Rahai'i Pangun, skąd rozpocznie się przygoda. Zakwaterowanie w prywatnych kabinach na łodzi motorowej. Rejs najpierw przez pływającą wioskę rybacką, później w górę rzeki do wysp zamieszkałych przez orangutany oraz coraz głębiej w dżunglę. Wieczorem przesiadka na małe canoe i przeprawa przez Czarne Jeziora - w trakcie wyprawy obserwacja dzikich zwierząt: małp, lemurów oraz licznych ptaków, m. in. kolibrów i dzioborożców. Nocleg na łodzi.
Śniadanie na pokładzie. Dalsza wyprawa w górę rzeki Rungan, przez rezerwat orangutanów na wyspie Kaja, do wioski Kanarakan. Wizyta w wiosce i obserwacja codziennego życia i pracy członków tej wyizolowanej społeczności. Po południu spływ canoe. Powrót na kolację do wioski i nocleg na łodzi.
Dalsza podróż, tym razem w dół rzeki, do wyspy Pallas. Wizyta w centrum rehabilitacji młodych orangutanów, osieroconych w wyniku działalności kłusowników lub degradacji środowiska. Obserwacja procesu karmienia młodych oraz "resocjalizacji" czyli wtórnego przystosowywania zwierząt do życia w dżungli. Wyprawa canoe do wioski Tumbang Tahai oraz do wzgórza Tangkiling, gdzie zobaczyć można "patahu" - charakterystyczne domki na palach, budowane przez plemię Dayaków dla duchów swych zmarłych przodków. Wizyta w kolejnym miejscu animistycznego kultu - przy świętym kamieniu Banama. Krótki trekking przez dżunglę na szczyt wzgórza i podziwianie panoramy okolicy porośniętej gęstym, deszczowym lasem. Powrót na łódź, nocleg.
Powrót do przystani Rahai'i Pangun i przejazd na lotnisko. Przelot do Surabaya. Przejazd w dalszą drogę w kierunku Bromo, po drodze postój w Pasuruan - tradycyjnej wiosce rybackiej. W godzinach wieczornych dojazd do Tosari - wioski na zboczu wulkanu Bromo. Nocleg.
Wczesna pobudka i przejazd land roverami do Cemoro Lawang - miejsca skąd zaczyna się podejście do punktu widokowego na Bromo. Ok. godz. 6:00 nad wulkanem rozpoczyna się niezwykły spektakl - wstające słońce maluje cały horyzont wszystkimi odmianami czerwieni, różu i żółci, a wulkaniczny krajobraz kraterów Bromo, Semeru i Batok sprawia wrażenie, jakby się było na innej planecie. Po nasyceniu się widokiem, trekking do wewnętrznego krateru Bromo. Dla chętnych możliwość pokonania trasy konno. Powrót do hotelu na śniadanie, prysznic i następnie wyruszenie w drogę powrotną do Surabaya. Transfer na lotnisko i przelot do Jogyakarta. Nocleg.
Zwiedzanie dawnej stolicy starożytnego królestwa Mataram, dziś najważniejszego ośrodka kulturalnego i uniwersyteckiego w Indonezji. Wizyta w Prambanan – spektakularnym kompleksie świątyń hinduistycznych z VIII w. n.e. Następnie wyprawa do słynnej Borobudur, pochodzącej z IX w. największej świątyni buddyjskiej świata. Przejazd na lotnisko i przelot na Bali. Nocleg.
Przelot na Sumbę. Lądowanie w miejscowości Waikabubak w zachodniej części wyspy. Zakwaterowanie i wizyta w położonych na okolicznych wzgórzach tradycyjnych wioskach, w których czas zatrzymał się wiele wieków temu. Obserwacja codziennego życia mieszkańców: Puunaga, Tarung, Tabar, wizyta na lokalnym targu. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
Dalsza eksploracja zachodniej Sumby. Przejazd do Bondo Kodi oraz Ratenggaro, gdzie występują jedyne w swoim rodzaju „domy – wieże” z charakterystycznymi, wysokimi na ponad 10 metrów dachami. W tej okolicy znajdują się również pochodzące z okresu neolitu grobowce megalityczne oraz inne, kamienne pozostałości o niewiadomym pochodzeniu i celu użycia. Wizyta na przepięknych, dzikich plażach w tym regionie oraz spacer przez rzekę do wioski Waiyapu. Przejazd do Waikabubak. Nocleg.
Przelot na Bali. Transfer do hotelu. Późnym popołudniem wyprawa do Ulu Watu – jednej z najsłynniejszych balijskich świątyń, zbudowanej w XI wieku na wysokim na siedemdziesiąt metrów klifie. To jedna z dziewięciu najważniejszych świątyń na wyspie, poświęcona bogu – małpie: Hanumanowi. Podziwianie spektakularnego zachodu słońca, a po zmierzchu pokaz tańca kecak, będącego intrygującym połączeniem chóralnego śpiewu kilkudziesięciu mężczyzn z parateatralną formą przedstawienia scen z Ramajany. W drodze powrotnej pożegnalna kolacja na wyjątkowo urokliwej plaży w Jimbaran, słynącej ze świeżych owoców morza. Nocleg.
Przelot do Labuhan Bajo na Flores. Transfer do przystani i wejście na pokład drewnianego żaglowca. Jest to niewielka jednostka z ożaglowaniem gaflowym, z kabiną i obszernym sun deckiem, na którym można wypoczywać podczas rejsu. Wypłynięcie w rejs po Parku Narodowym Komodo. W ciągu trzech dni rejsu pasażerowie zobaczą słynne „smoki z Komodo“ w ich naturalnym środowisku, zejdą na ląd na bliźniaczej względem Komodo wyspie Rimca, będą nurkować na jednych z najlepszych raf koralowych świata oraz cieszyć się plażami na bezludnych wyspach. Wszystkie posiłki i noclegi na pokładzie.
Wcześnie rano zejście na ląd w Labuhan Bajo i transfer na lotnsko. Przelot do Denpasar na Bali. Transfer do hotelu. Czas wolny.
Wyprawa do jednego z najświętszych miejsc na Bali: Gunung Agung – mitycznego wulkanu, będącego, w przekonaniu Balijczyków, siedzibą bogów oraz Pura Besakih, Świątyni – Matki, będącej największą i najważniejszą świątynią na wyspie. Wizyta w Besakih i obserwacja odbywających się tam ceremonii oraz lunch w Kintamani – w restauracji znajdującej się na krawędzi największego krateru wulkanicznego w Azji Południowo – Wschodniej. Przejazd do Gunung Kawi (tysiącletnie grobowce królewskie) oraz świątyni Tirta Empul, gdzie bije magiczne źródło wody, mającej ponoć właściwości odmładzające i wykorzystywanej przez Balijczyków do ich codziennych ceremonii. W drodze powrotnej możliwość zapoznania się z tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi oraz zakupu najsłynniejszych skarbów Bali: oryginalnych pereł poławianych u wybrzeży wyspy, ręcznie wykuwanej biżuterii ze srebra oraz batiku – unikatowych w skali świata materiałów, zdobionych za pomocą malowideł nanoszonych woskiem.
Wyprawa będąca unikatowym, autentycznym doświadczeniem „prawdziwej Bali”, z naciskiem na jej duchowe, religijne i kulturowe oblicze. Uczestnicy wyprawy zostaną zaproszeni do prywatnego domu zaprzyjaźnionego z nami „mangku” – bramina, czyli hinduistycznego kapłana, na co dzień odprawiającego liczne ceremonie według skomplikowanego obrządku balijskiej odmiany hinduizmu. Żona Bapak Astiki przygotuje dla uczestników tradycyjne, ceremonialne stroje balijskie (nieodzowne, aby zostać wpuszczonym do wewnętrznych części świątyń) oraz ofiary, które później składane będą w świątyniach. Przy porannej kawie Astika wyłoży Państwu podstawowe kwestie dotyczące balijskiej religii i życiowej filozofii mieszkańców wyspy. Później grupa wybierze się do Tabanan – jednego z najpiękniejszych i najbardziej tradycyjnych rejonów Bali, w centralnej części wyspy, gdzie odwiedzi XIV-wieczną świątynię Batukaru. Pod przewodnictwem Astiki uczestnicy wyprawy wezmą tam udział w autentycznej ceremonii świątynnej wraz z innymi, obecnymi w świątyni Balijczykami. Astika wytłumaczy jak należy składać ofiary, co należy robić podczas otrzymywania błogosławieństwa oraz wyjaśni znaczenie skomplikowanych czynności rytualnych, będących codzienną rzeczywistością wszystkich Balijczyków. Później wyprawa przeniesie się do rezydencji Gerodamy – jednego z najsłynniejszych, balijskich uzdrowicieli duchowych, zwanych na wyspie Balianami. Postać jednego z nich można było zobaczyć na popularnym filmie „Jedz, módl się i kochaj” z Julią Roberts w roli głównej. Prywatna sesja dla grupy z człowiekiem, który przez lata był duchowym przewodnikiem m. in. trzech prezydentów Indonezji.
Czas wolny, wypoczynek.
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. Przejazd na lotnisko, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Indonezja

Stolica: Dżakarta
Największe miasta: Banda Aceh, Bali, Dżakarta, Surabaya, Aujung Pandang, Ubud
Język urzędowy: indonezyjski
Waluta: rupia indonezyjska (IDR) = 100 sen
Ludność: 237512000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6 do + 8h
Podział administracyjny: składa się z 23 prowincji, 2 regionów specjalnych stołecznych dystryktów miejskich.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed wyjazdem do Indonezji należy zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, malarii, durowi brzusznemu, gruźlicy, oraz gorączce krwotocznej.

Lekarze
opieka medyczna w Indonezji jest płatna zarówno usługi państwowe jak i prywatne. Koszt wizyty wynosi od 15 do 30 USD, w przypadku nagłego wypadku koszt może wzrosnąć nawet do 200 USD. Doba w szpitalu państwowym to kosz 15 USD natomiast w klinice państwowej wynosi 250 USD.

Apteki
lekarstwa można kupić w drogeriach hotelowych, które są dobrze zaopatrzone.

Numer pogotowia: 119

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatel polski chcąc przekroczyć granicę Indonezji musi posiadać wizę (turystyczna ważna jest przez 30 dni). Wizę można otrzymać podczas przekraczania granicy w ustalonych punktach na lotniskach (w Dżakarcie, Medanie, Pekanbaru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar (Bali ) i w portach morskich (na wyspie Batam – w portach Sekupang, Balu Ampo, Nongsa, Marina Teluk Senimba; na wyspie Bintan – w portach Bandar Bentan Telani Lagoi, Bandar Seri Udana Lobam; na wyspie Sumatra – w portach Belawan, Sibolga, Teluk Bayur; na wyspie Jawa – w porcie Tanjung Priok (Dżakarta); na wyspie Bali – w porcie Padang Bai; w prowincji Irian Zachodni (Papua Zachodnia) – w porcie Jayapura. Wizy są płatne i nie można przedłużyć takiej wizy na miejscu. Przy składaniu wniosku o wizę należy mieć przy sobie kartę kredytową lub wyciąg z konta bankowego. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Nie ma ograniczeń celnych co do wwozu i wywozu obcej waluty poza miejscową walutą i wynosi 5 mln IDR. Nie wolno wwozić radioodbiorników, telewizorów, narkotyków. Nie wolno wywozić zwierząt i roślin indonezyjskich.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00, poza tym w soboty czynne są w godzinach od 8.00 do 11.00. Walutę można wymieniać w recepcjach hotelowych, w kantorach, które przeważnie otwarte są dłużej niż banki. Najlepiej wymienić pieniądze w kantorach na lotnisku. Czeki podróżne wymienić można w licznych bankach aczkolwiek po niższym kursie, ponieważ pobierana jest opłata manipulacyjna. Najbardziej powszechne czeki to American Express. Płatności kartami kredytowymi można dokonać jedynie w większych hotelach, restauracjach.

Komunikacja

 • Samoloty – jest to najszybszy, najprostszy i najwygodniejszy środek komunikacji, Choć ceny są stosunkowo wysokie, a odloty bywają opóźnione. Najpopularniejszymi liniami lotniczymi są Garuda i prywatnel linie Lion Air.
 • Samochody – najlepiej skorzystać z możliwości wynajęcia samochodu razem z kierowcą, koszt wynosi 250.000 rupi. Jeśli ktoś zdecyduje się na wypożyczenia samochodu musi wiedzieć, że poruszanie się po Indonezji jest bardzo trudne, ponieważ kierowcy jeżdżą nie ostrożnie i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, a ruch jest lewostronny. Aby móc prowadzić samochód wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
 • Autobusy – w Indonezji komunikacja za pośrednictwem autobusów jest odradzana, ponieważ autobusy nie zatrzymują się, więc trzeba do nich wskakiwać i z nich wyskakiwać, dodatkowo kierowcy są nie mili i nigdy nie wiadomo ile tak naprawdę kosztuje bilet.
 • Linie kolejowe – podróżowanie pociągiem jest w miarę szybkie i bezpieczne. Najlepiej rozbudowaną sieć kolejową posiada Jawa. Pociągi dzielą się na klasę biznesową, ekonomiczną i ekskluzywną, nie trzeba dokonywać wcześniejszej rezerwacji biletów.
 • Statki – są zdecydowanie dobrymi środkami transportu, którym możliwe jest przemieszczanie się między wyspami. Statki technicznie są dobrze utrzymane, a bilet całodzienny i kosztuje od 10 do 40 USD.
 • Taksówki – głównie są atrakcją turystyczną, można podróżować w becaku, ojeku czy bejaju. Są to otwarte taksówki napędzane silnikiem lub siłą mięśni kierowcy.
 • Bemo – jest najtańszym środkiem lokomocji. Są to przebudowane mini ciężarówki z dwoma rzędami ławek.

Poczta
większość hoteli posiada swoje okienka pocztowe, co jest dużym ułatwieniem dla turystów. Koszt znaczka do Polski wynosi 600 – 1500 rupli w zależności czy wysyłana jest kartka czy też list.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
głównie jest to mieszanina tradycji kulinarnych: arabskich, chińskich, indyjskich i europejskich. Indonezyjczycy w kuchni stosują kontrasty, mieszają kolorowe składniki, co w końcowym efekcie daje przepiękne i smaczne dania. Potrawy są ostre i bardzo dobrze przyprawione. Dania składają się przede wszystkim z mięsa, ryżu, ryb i owoców morza. Warto na pewno spróbować Nasi Goreng – jest to smażony ryż z kawałkiem jajka, Sate czyli grillowane kawałeczki kurczaka podawane w sosie orzechowym i ryżem, Ayam Goreng – smażone kawałki kurczaka z ryżem i z dodatkiem szpinaku, Soto – przepyszna zupa z kurczakiem, jajkiem, ryżem i odrobiną makaronu chińskiego, Bakar Girang – soczysta  grillowana ryba. Godna polecenia jest również pasta krewetkowo – kokosowa z ananasem, mleczkiem kokosowym lub ogórkiem. Zdecydowanie warto sięgnąć po soczyste arbuzy, mango, papaje, awokado, karambolę czy też rambutan.

Napoje
najczęściej pijane są soki i wody, ponieważ większość Indonezyjczyków to muzułmanie wobec tego alkohol jest rzadko przez nich spożywany. Najbardziej rozpowszechnionym napojem alkoholowym jest arak – wytwarzany na bazie spirytusu ryżowego, melasowego oraz wina palmowego. Arak jest głównym dodatkiem wódek, deserów, dodawany jest również do herbaty czy też ponczu.

Pamiątki
sklepy czynne są przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 22.00. W Indonezji można znaleźć ogromną ilość pięknych przedmiotów, które ozdobią każdy dom. Najczęściej kopiowane są rzeźby z drewna, broszki, zdobione sukienki, etniczne tekstylia, narzuty na kanapy. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w przepiękne indonezyjskie batiki (tkaniny ręcznie barwione, materiał pokryty jest cudownymi wzorami, rysunkami robionymi za pomocą wosku). Podczas zakupów należy sprawdzać daty ważności gdyż często zdarzają się przeterminowane artykuły.

W restauracji
najlepiej wybierać większe restauracje i nie ulegać kuszącym budką z potrawami znajdującymi się na ulicy, gdyż można uniknąć nieprzyjemnym skutkom zatrucia. Od 2 września do końca miesiąca trwa Ramadan, w tym czasie należy unikać publicznego spożywania pokarmów, nawet okna w restauracjach są zasłonięte.

Ubiór
zwiedzając meczety należy zawsze ściągać buty, kobiety dodatkowo powinny okryć głowy chustą. Ubiór nie może być zbyt skąpy, gdyż jest to wbrew wierze muzułmańskiej. W Bali zwiedzając świątynie należy biodra owinąć tkaniną, która udostępniana jest bez uiszczania opłaty.

Taniec i muzyka
taniec w Indonezji uważany jest za sztukę i za ważny element ceremonii. Tańce oparte są na ludowej mitologii i wierzeniach religijnych, które przedstawione są za pomocą ruchu, gestów w rytm muzyki. Często można takie tańce oglądać wieczorami w pałacach sułtańskich i muzeach. Ceny biletów nie są wysokie, a czasem wstęp jest wolny.

Religia i kultura

W Indonezji 88% mieszkańców wyznaje muzułmanizm, 5% to protestanci, 3% wyznaje katolicyzm, 4% wyznawcy innych religii.

Święta:

 • między 21 stycznia a 19 lutego – Chiński Nowy Rok
 • 1 stycznia – Muzułmański Nowy Rok
 • marzec – urodziny proroka Mahometa
 • 19 marca – Hinduski Nowy rok
 • 21 kwietnia – święto Kartini
 • maj – waisak
 • 17 sierpnia – Rocznica proklamowania niepodległości
 • grudzień – Eid al – Adha (Święto Ofiar)

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Dżakarcie
Jl. H.R. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3
12950 Jakarta Selatan, Indonezja
Tel.: (00-6221) 252 5938 do 40
Faks: (00-6221) 252 5958
E-mail:
dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.plKonsulat RP w Bandungu
Konsul Honorowy
40 198 Bandung, Jalan Bukit Pakar Utara No. 75, Indonezja
tel.: (00-62-22) 250-37-65
fax: (00-62-22) 250-79-98
e-mail:
mariola@bdg.centrin.net.id, mariolapawlowska@hotmail.com
Konsulat RP w Surabaya
Konsul Honorowy
Jl. Embong Ploso 12, Surabaya 60271, Indonezja
tel.: (00-62-31) 547-15-60
fax: (00-62-31) 545-09-41
e-mail:
sdm@kapalapi.co.id

INDONEZJA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Indonezji do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Indonezji.

 • Mieszanka kulturowa i religijna Jakarty
 • Zakwaterowanie na łodzi motorowej i eksploracja dżungli na Borneo
 • Wulkan Bromo o wschodzie słońca oraz trekking do krateru
 • Swiątynie: Prambanan i Borobudur (UNESCO)
 • Sumba – wioski, w których czas zatrzymał się wiele wieków temu
 • Komodo i Rinca – unikalny świat flory i fauny
 • Warany z Komodo – współczesne smoki
 • Pobyt na Bali – jej duchowe, religijne i kulturowe oblicze
 • Uczestnictwo w ceremonii świątynnej
 • Oglądanie unikalnych przedstawień folklorystycznych
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.