Wycieczki do Kazachstanu
Kazachstan: Astana i Jezioro Aralskie - wycieczka
Wycieczki do Kazachstanu
Kazachstan – to niezwykle ciekawy kraj, który odwiedzającym ma bardzo dużo do zaproponowania. Z pewnością to kraj Kazachów, którzy nazywają siebie „wolnymi ludźmi”. Ponadto jest dziewiątym pod względem wielkości państwem na świecie, które zaistniało po upadku Związku Radzieckiego. Wycieczki do Kazachstanu czekają!
Jednak historia tego rejonu, znajdujących się tutaj niegdyś państw sięga I tysiąclecia p.n.e. Kraj ten, często kojarzony z przymusowymi przesiedleniami Polaków, warto zobaczyć, tak ze względu na zachwycającą, niezniszczoną jeszcze przyrodę, jak i wspaniałe zabytki różnych kultur.
Zapraszamy na Naszą niezwykłą wycieczkę do Kazachstanu! Nasza wycieczka do Kazachstanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Więcej Naszych wycieczek do Azji Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Ałmaty (-/-/-)
Zbiórka w Warszawie, przelot do Kazachstanu.
Dzień 2 Ałmaty (S/L/K)
Przylot do Ałmaty, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzanie miasta: Park Panfiłowa, sobór Wniebowstąpienia z początku XX w. – druga najwyższa w Azji konstrukcja drewniana zbudowana bez użycia gwoździ, meczet główny, Plac Republiki, Muzeum Państwowe prezentujące historię i najciekawsze wykopaliska archeologiczne kraju, Lodowisko Medeo – najwyżej położone lodowisko na świecie. Wjazd na punkt widokowy na górze Kok-Tobe. Nocleg w Ałmaty.
Dzień 3 Bajkonur (S/L/K)
Wcześnie rano przejazd na lotnisko w Ałmaty, przelot do Kyzyłord. Po przylocie, przejazd do Bajkonuru – założony w 1955r. kosmodrom jest miejscem startu statków kosmicznych i najstarszym i największym tego typu obiektem na świecie. Zwiedzanie tego niesamowitego miejsca: Muzeum Historyczne, modele rakiet, przedmioty osobiste należące do Jurija Gagarina, produkty spożywcze, które spożywali astronauci, sprzęt z lat 50-tych, rakieta Sojuz. Nocleg w Bajkonur.
Dzień 4 Bajkonur – Aralsk (S/L/K)
Zwiedzanie Bajkonuru: kompleks Zenit, statek kosmiczny Buran, punkt obserwacyjny, centrum monitorowania rakiety Sojuz, platformy 254, 1, 2, dom, w którym spał Jurij Gagarin przed startem w kosmos. Po kolacji transfer na dworzec kolejowy, przejazd nocnym pociągiem do Aralska (wagon 2. klasy, przedziały 4-osobowe).
Dzień 5 Aralsk – Szalanasz (S/L/K)
W nocy przyjazd pociągu do Aralska, przejazd do pensjonatu (guesthouse), nocleg. Po śniadaniu przejazd do Szalanasz, gdzie zobaczymy wraki statków pozostawione po wyschnięciu Jeziora Aralskiego. Podczas przejazdu do lokalnej wioski będziemy podziwiać kaniony i pozostałą po dnie jeziora słoną pustynię. Podczas pobytu w lokalnej wiosce przejażdżka na wielbłądach oraz degustacja tradycyjnego napoju z fermentowanego wielbłądziego mleka – szubat. Nocleg w pensjonacie (guesthouse) w Aralsku.
Dzień 6 Aralsk – Turkiestan (S/L/K)
Zwiedzanie Aralska, byłego miasta portowego, położonego nad dawnym brzegiem Morza Aralskiego, pełnego małych domków z niebieskimi okiennicami. W programie: zakład produkcji soli, małe muzeum, fabryka przetwórstwa ryb. Czas wolny. Po kolacji przejazd na dworzec kolejowy, przejazd nocnym pociągiem do Turkiestanu (wagon 2. klasy, przedziały 4-osobowe).
Dzień 7 Turkiestan (S/L/K)
Śniadanie w pociągu (paczka). Po przyjeździe pociągu do Turkiestanu przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek. Następnie zwiedzanie Turkiestanu leżącego w południowym Kazachstanie, którego nazwa w języku perskim znaczy dosłownie „Błogosławiony z Turkiestanu” i odnosi się do grobowca sufickiego świętego Chodży Ahmada Jasawiego. Zobaczymy grobowiec świętego (UNESCO), wzniesiony za panowania Timura w XIV wieku. Dzisiaj jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych muzułmanów w środkowej Azji. W programie również cmentarz, orientalne łaźnie, podziemny meczet, nocny bazar. Nocleg w Turkiestanie.
Dzień 8 Farab – Sajram – Szymkent (S/L/K)
Wczesny wyjazd w góry Kirgiskie (pasmo górskie w Tienszanie) w kierunku Aksu. Po drodze postój przy ruinach Otrar, w dawnym mieście leżącym na Jedwabnym Szlaku i miejscu w którym zmarł Tamerlan w 1405r. Zwiedzanie mauzoleum Arystana Baby (XII w.), będące jednym z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Azji Środkowej. Postój w Sajram, jednym z najstarszych miast Kazachstanu leżącym na Jedwabnego Szlaku, w którym urodził się Ahmed Chadża Jasewi, mistyk suficki i poeta. Zobaczymy grobowce jego rodziców – Ibragima Chodży i Karashash-Any. Nocleg w pensjonacie (guesthouse) w rejonie Szymkent.
Dzień 9 Taraz – Ałmaty (S/-/-)
Wczesny wyjazd w kierunku Taraz. W czasie przejazdu postój przy grobowcach Aiszy-Bibi i Bibi-Hatum (X–XII w.). Po przyjeździe do Taraz, jednego z najstarszych miast Kazachstanu, dawnej stolicy państwa Karachanidów, zwiedzanie: mauzoleum Karakhana (XII w.), mauzoleum Dauibeka (XIII w.), grobowiec Shamsura, katakumby Tukturmas, muzeum, Akyrtas – ruiny kamiennej osady. Po kolacji przejazd na dworzec kolejowy, przejazd nocnym pociągiem do Ałmaty (wagon 2. klasy, przedziały 4-osobowe).
Dzień 10 Ałmaty – Daulet-Beket – Tamgały (S/L/K)
Po wczesnym przyjeździe pociągu do Ałmaty, transfer do hotelu, gdzie grupa otrzyma pokoje do odświeżenia. Po śniadaniu wyjazd (122 km) na farmę wielbłądów Daulet-Beket, największą w Kazachstanie. Na farmie spróbujemy napju z fermentowanego wielbłądziego mleka – shubat. Powrót do Ałmaty i przejazd do Tamgały (UNESCO), gdzie zachowało się ponad 5000 rysunków naskalnych, głównie z epoki brązu. Wracając do Ałmaty zjemy kolacje u kazachskiej rodziny. Nocleg w Ałmaty.
Dzień 11 Nursa – Jeziora Kolsay (S/L/K)
Wyjazd w kierunku Jezior Kolsay (ok. 280 km). Postój w wiosce Nursa słynącej z polowań z orłami, co jest starym kazachskim zwyczajem. Zapoznamy się, jak orły oraz specjalne psy są wykorzystywane podczas polowań. Przejazd w rejon Jezior Kolsay, które uważa się za jedne z najpiękniejszych w Kazachstanie. Nocleg w pensjonacie (guesthouse) w rejonie Kolsay.
Dzień 12 Jeziora Kolsay (S/L/K)
Wycieczka do malowniczych jezior, będących jedną z największych atrakcji południowego Kazachstanu. Trzy głębokie jeziora położone są w górach, tuż przy granicy z Kirgistanem na wysokości 1800 – 2850 m n.p.m. Piesza wycieczka do pierwszego z jezior, które często nazywane jest perłą północnej części gór Tien-Szan. Następnie przejażdżka na koniach do drugiego jeziora. Kolacja przygotowana przez kazachską rodzinę. Nocleg w pensjonacie (guesthouse) w rejonie Kolsay.
Dzień 13 Jezioro Kaindy – Kanion Szaryński – P.N. Ałtynemel (S/L/K)
Przed południem wycieczka nad Jezioro Kaindy w górach Kungej Ałatau (jedno z pasm Tien-Szan) słynącego z podwodnego lasu – nad taflę jeziora wyłaniają się czubki świerków, leżącego na wysokości 2000 m n.p.m. Po lunchu wyjazd (ok. 220 km) do Parku Narodowego Szaryńskiego. Długość kanionu wynosi ok. 150 km, wysokość ścian dochodzi do 200 m. Ostańce piaskowcowe i zlepieńcowe przypominają Wielki Kanion Kolorado. Podziwianie zachwycających widoków. Przejazd do Parku Narodowego Ałtynemel (UNESCO). Nocleg w pensjonacie (guesthouse) w rejonie Ałtynemel.
Dzień 14 Park Narodowy Ałtynemel (S/L/K)
Wycieczka do Parku Narodowego leżącego na wysokości 1000–1200 m n.p.m. niemal ze wszystkich stron otoczonego górami, na którego obszarze występują pustynie, półpustynne, kamieniste i gliniaste równiny, step i zarośla. Podziwianie zachwycających krajobrazów i formacji skalnych powstałych w wyniku zastygającej lawy. Przy dobrej widoczności możliwość zobaczenia gór Aktau, mieniących się kolorami. Jedną z atrakcji parku jest „śpiewająca wydma” (2–3 km. długości 120 m. wysokości). Przy suchej pogodzie wydaje melodyjne dźwięki słyszalne z kilku kilometrów. Przy lekkim podmuchu jest to skrzypienie lub pisk, przy mocniejszym – mocniejsze dźwięki, podobne do tych wydawanych przez organy. Nocleg w pensjonacie (guesthouse) w rejonie Ałtynemel.
Dzień 15 Ałmaty – Astana (S/-/-)
Przed południem dalsza eksploracja Parku Narodowego Ałtynemel i podziwianie słynnych kamiennych kurhanów Besszatyr. Powrót do Ałmaty. Przejazd na dworzec kolejowy, przejazd nocnym pociągiem do Astany (wagon 2. klasy, przedziały 4-osobowe).
Dzień 16 Astana (S/-/-)
Po przyjeździe pociągu do Astany – śniadanie. Przejazd do Alzhir, gdzie zobaczymy miejsce pamięci ofiar represji sowieckich. Następnie zwiedzanie Astany, dokąd w 1997r. prezydent Nursułtan Nazarbajew przeniósł stolicę z Ałmaty. Na pustynnym azjatyckim stepie, po 19 latach, znajdziemy super nowoczesne, tętniące życiem miasto. W programie: meczet Nur-Astana, synagoga Bejt Rahel-Habad Ljubavich, Piramida Pokoju i Pojednania, park etniczny, Muzeum Pierwszego Prezydenta, centrum kultury, pomnik Astana-Baiterek, kompleks rozrywkowy Duman. Nocleg w Astana.
Dzień 17 Astana – Warszawa (S/-/-)
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.
Informacje
Kazachstan
Stolica: Astana
Największe miasta: Ałmaty, Astana, Szymkent, Karaganda, Aktobe, Taraz, Pawłodar, Ust-Kamienogorsk, Semej
Język urzędowy: kazachski, rosyjski
Waluta: tenge (KZT)
Ludność: 17.949.000 osób
Strefa czasowa: w zachodniej części kraju – Aktobe: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie); we wschodniej części kraju – Astana: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Kazachstan podzielony jest na 14 obwodów i 3 miasta wydzielone. Obwody dzielą się dalej na rejony.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kazachstanu.
Przepisy celne:
Nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy przesyłaniu rzeczy osobistych do Kazachstanu kłopot mogą sprawić skomplikowane, czasochłonne i kosztowne procedury odprawy celnej. W takim przypadku, przedłużająca się procedura odprawy może spowodować nieuzasadnione naliczenie wysokich opłat za składowanie przesyłki. W Kazachstanie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Dotyczy to tak turystów, jak i cudzoziemców pracujących w tym kraju w ramach kontraktów.
Opieka zdrowotna:
Nie ma obowiązku okazania świadectwa szczepień. Jednak władze miejscowe mogą zażądać zaświadczenia potwierdzającego, że nie jest się nosicielem wirusa HIV. Bez tego dokumentu w ciągu 10 dni po przybyciu do Kazachstanu cudzoziemcy muszą poddać się obowiązkowym badaniom. Dlatego, jeśli planuje się dłuższy pobyt w Kazachstanie, dobrze jest zaopatrzyć się w takie zaświadczenie – najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim – przed wyjazdem. Głównym zagrożeniem w Kazachstanie są wszelkiego typu infekcje pokarmowe oraz pasożyty. W ostatnim czasie rejestruje się znaczny wzrost zachorowań na gruźlicę. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Podczas pobytu należy dokładnie myć zakupione produkty żywnościowe i pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę. Na bazarach lepiej nie kupować żywności gotowej do spożycia. Oprócz znacznej liczby zachorowań na gruźlicę odnotowuje się dużą liczbę zachorowań na choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.
Publiczna służba zdrowia w Kazachstanie nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. W dużych miastach można znaleźć prywatne polikliniki, które oferują usługi medyczne na przyzwoitym poziomie, oraz apteki, w których bez recepty można dostać większość podstawowych leków, również zachodnich. Jednak niezbędne medykamenty najlepiej przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej jest na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Choć ceny usług medycznych nie są wysokie, można spotkać się z sytuacją, iż od cudzoziemców wymagana jest opłata kilkakrotnie wyższa niż dla obywateli Kazachstanu. W publicznych placówkach medycznych cudzoziemcy płacą stawkę trzykrotnie wyższą.
Religia i obyczaje:
Kazachstan jest krajem wielowyznaniowym, przy czym dominującą religią jest islam. Nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Turyści zwykle spotykają się ze zrozumieniem i życzliwością ze strony miejscowych.
Komunikacja:
Ograniczenia w poruszaniu się po Kazachstanie dotyczą zamkniętych terenów wojskowych oraz terenów przygranicznych. Wymagane są tam specjalne zezwolenia wydawane przez MSW, w uzyskaniu których pośredniczą firmy turystyczne. Do podróżowania samochodem po Kazachstanie niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie zasad ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Dochodzi do tego bardzo agresywny styl jazdy, połączony z brakiem uprzejmości i niskimi umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Odległości między miastami są znaczne, a stan nawierzchni drogowych jest zły i może stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Oznakowanie, zarówno znakami drogowymi, jak i drogowskazami, należy do rzadkości. Brak jest podstawowej przydrożnej infrastruktury, jak stacje benzynowe czy gastronomia. Zdarza się, iż odległość między stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego wskazane jest zaopatrzenie się w kanister z benzyną na całą podróż. Paliwo ogólnie jest złej jakości, dlatego należy wystrzegać się tankowania na stacjach benzynowych nie należących do sieci dystrybutorów, a i to może nie wystarczyć, aby uchronić się przed zatankowaniem paliwa złej jakości. Szczególnie może to dotknąć kierowców poruszających się samochodami z silnikiem diesla. Możliwości naprawy nowoczesnych samochodów istnieją tylko w dużych miastach, a na dodatek nie wszystkie popularne marki posiadają w Kazachstanie swe przedstawicielstwa czy serwisy. Nawet w autoryzowanych serwisach najczęściej trzeba liczyć się z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi z uwagi na konieczność sprowadzania części zamiennych. Policja często zatrzymuje samochody, szczególnie cudzoziemców, bez powodu. Zdarza się wymuszanie łapówek. W miastach należy pamiętać, że w miejscowej praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne i olbrzymie bezludne przestrzenie odradza się podróżowanie samochodem zimą. Drogi są z zasady nieodśnieżane i bardzo często oblodzone. Poza miastami rzadko działają telefony komórkowe, więc wezwanie pomocy może być trudne. W przypadku awarii należy poprosić innego użytkownika drogi o pomoc w wezwaniu tzw. ewakuatora – pojazdu holującego, który może przetransportować uszkodzony samochód do najbliższej miejscowości. Ze względów bezpieczeństwa nie należy podróżować samemu. Brak drogowskazów i oznakowania utrudnia orientację, dlatego lepiej nie podróżować nocą.
Klimat:
Klimat Kazachstanu jest zdeterminowany przez jego położenie w sercu olbrzymiego kontynentu, z dala od oceanu, przez co nie docierają tu masy powietrza morskiego. Klimat kraju jest umiarkowany, suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata (do +40°C) i zimy (do -45°C) oraz nocy i dnia są nadzwyczaj duże. Lato jest długie i gorące, zima równie długa i mroźna, zaś wiosna i jesień są bardzo krótkie. W centralnej części Kazachstanu opady praktycznie nie występują, na północnych i południowych obrzeżach dochodzą zaledwie do 300 mm rocznie.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Astanie
Adres: ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
E-mail:
Tel.: +7 (7172) 94 44 00
Telefon alarmowy w Astanie: +7 701 765 51 70
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/Ałmaty, Astana/Warszawa,
- 01 przelot na trasie Ałmaty/Kyzyłord,
- noclegi w hotelach 3* wg lokalnej kategorii (pokoje z łazienkami), pensjonatach (guesthouse – bez łazienki), dopłata do pokoju 1-os. 425 USD,
- wczesne zakwaterowanie w hotelu w Ałmaty w dniu przylotu,
- wczesne zakwaterowanie w hotelu w Aralsku po przyjeździe pociągu w 5. dniu,
- pokoje do odświeżenia w hotelu w Ałmaty po przyjeździe pociągu w 10. dniu,
- 04 noclegi w pociągach (wagony 2. klasy, przedziały 4-osobowe),
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja),
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników podczas zwiedzania,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłaty wjazdowe do Kazachstanu oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
KAZACHSTAN – Wiza nie jest wymagana.
Atrakcje
- Katedra Zenkova – druga najwyższa w Azji drewniana budowla, wzniesiona bez użycia gwoździ
- Bajkonur – najstarszy i największy na świecie kosmodrom – Jurij Gagarin i rakieta Sojuz
- Jezioro Aralskie – miejsce bodaj największej katastrofy ekologicznej w dziejach ludzkości
- Przejażdżka na wielbłądach i degustacja szubatu
- Przejazdy nocnym pociągiem z wagonami sypialnymi
- Tradycyjna kolacja w domu kazachskiej rodziny
- Turkiestan – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla muzułmanów w Środkowej Azji
- Nursa – stary kazachski zwyczaj polowania z wykorzystaniem tresowanych orłów
- Malownicze, górskie Jeziora Kolsay i podwodny las w jeziorze Kaindy
- Zachwycające krajobrazy Kanionu Szaryńskiego
- Urozmaicone krajobrazy: „śpiewające” wydmy i formacje skalne z zastygłej lawy -P.N. Ałtynemel