17 dni KOLUMBIA
KOLUMBIA Z CANO CRISTALES, AMAZONIA, MEDELIN - wyprawa

Wycieczki do Kolumbii

Kolumbia: Cano Cristales, Amazonia, Bogota - wycieczka

Wycieczki do Kolumbii: Kolumbia to kraj niezywkle urozmaicony, barwny i bogaty kulturowo. Oferuje wspaniałe, rajskie plaże, ośnieżone, górskie szczyty, a także dziewicze, bujne lasy deszczowe Amazonii. Mieszkańcy są niezwykle gościnni, uśmiechnięci i życzliwi.

Kolumbia to kraj niezwykle urozmaicony, barwny i bogaty kulturowo. Oferuje wspaniałe, rajskie plaże, ośnieżone, górskie szczyty, a także dziewicze, bujne lasy deszczowe Amazonii. Mieszkańcy są niezwykle gościnni, uśmiechnięci i życzliwi. Bogactwo kultury ukształtowało się, z jednej strony, na bazie rdzennych tradycji indiańskich, z drugiej – pod napływem hiszpańskich kolonizatorów. Kolonialny klimat szczególnie odczuwalny jest w takich miejscach jak Cartagena, czy dzielnica Bogoty – Candelaria. Na prowincji sielskie życie tworzą krajobrazy tropikalnych, cytrusowych ogrodów i barwnych kolibrów przelatujących tuż ponad głowami. Podczas wycieczki przemierzać będziemy lasy deszczowe kolumbijskiej Amazonii. Spotkamy Indian Huitoto i Ticuna. Poznamy ich kulturę, zwyczaje i praktykowane ceremonie. Kolumbia słynie także z produkcji kawy. Przebywając w prawdziwej hacjendzie, na jednej z plantacji, będzie szansa, by dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie uprawy kawowca, zbiorów nasion, a następnie dalszych procesów obróbki kawy. Kolumbijską przygodę dopełni pobyt nad rzeką Caño Cristales, która często określana jest mianem „najpiękniejszej rzeki świata”, i która, w okresie zakwitu glonów, zachwyca paletą kolorów: odcieniami żółtego, zielonego, błękitu, czerwieni i szarości – wrażenie jest niesamowite!

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kolumbii!
Nasze wycieczki do Kolumbii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Południowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Bogoty.
Zwiedzanie Bogoty. Spacer po kolonialnej dzielnicy – Candelarii: wzgórze kacyka Muisca, najstarszy kościół Bogoty „Chorro de Quevedo” (z zewnątrz), malownicze uliczki Candelarii. Zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Odwiedzimy muzeum Fernando Botero (największy artysta kolumbijski). Zajrzymy do kawiarni Puerta Falsa, podobno bywał sam Boliwar. Zwiedzanie centralnego placu miasta „Plaza de Bolivar” z Pałacem Prezydenckim, Sądem, Ratuszem, Katedrą. Wjazd kolejką na Wzgórze Monserrate z klasztorem i kaplicą „La Morenita”, skąd roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Nocleg w Bogocie.
Wcześnie rano transfer na lotnisko w Bogocie i przelot do La Macarena na kolumbijskiej sawannie. Po przylocie przejazd do hotelu, następnie udamy się do portu w La Macarena. Przepłynięcie motorówką rzeki Guayabero i dalej przejazd jeepami. Spacer do rzeki Caño Cristales, określanej jako „najpiękniejsza rzeka świata”. Zobaczymy kilka odcinków rzeki: La Cascada de los Cuarzos, La Piedra de la Virgen, Los Pianos oraz La Cascada del Amor. Nocleg w La Macarena.
Po przepłynięciu rzeki Guayabero, spacer do Caño Cristales. W programie naturalne baseny rzeki - El Sillón de Buda, El Pozo Cuadrado, La Escalera oraz El Salto del Águila. Lunch w formie pikniku.
Transfer na lotnisko, przelot do Bogoty. Po przylocie przejazd do hotelu. Czas wolny.
Przejazd do Zipaquira, małego miasteczka położonego na sawannie, słynącego z bogatych pokładów soli. Tu zwiedzimy podziemną katedrę wyrzeźbioną w soli, znajdującą się 120 m. pod ziemią, która może pomieści 8500 osób. Wyjazd w kierunku Villa de Leyva. Po drodze zatrzymamy się w małym miasteczku Raquira słynącym z kolorowych domów oraz glinianych rękodzieł. Przejazd do Villa de Leyva, jednej z pereł architektonicznych Kolumbii, miasteczka kolonialnego, założonego przez Hiszpanów w 1572 r. Nocleg w Villa de Leyva.
Przejazd do magicznego El Dorado – Jeziora Guatavita. To wyjątkowe dla Indian zamieszkujących te tereny miejsce związane jest z ceremonią mianowania nowego kacyka w czasach prekolumbijskich. Po drodze zatrzymamy się przy „Puente de Boyaca”, nieopodal mostu gdzie Simon Bolivar, wygrał wojnę przeciwko Hiszpanom o niepodległość Kolumbii. Wizyta w miasteczku Guatavita, znajdującym się u podnóży kordyliery Andów i słynnego jeziora. Nocleg w Bogocie.
Transfer na lotnisko w Bogocie i przelot do stolicy kolumbijskiej Amazonii. Po przylocie, przejazd do Leticii położonej przy granicy z Peru I Brazylią pozostawienie bagaży (potrzebny mały bagaż podręczny na dwa dni). Przejazd do Rezerwatu Indian Huitoto i spotkanie z kacykiem Huitoto, który wyjaśni, co w jego kulturze oznacza „mambé”, czyli spożywanie proszku z prażonych liści koki. Następnie przejazd lokalnym transportem (riksze motorowe) przez granicę z Brazylią do miejscowości Tabatinga. Dalej około 2-godzinna przeprawa po Amazonce do miejsca noclegowego. Po drodze krótki postój przy pomoście w Macedonii, który słynie z tradycyjnego rękodzieła. Po zmroku i kolacji, spływodnymi kanałami Amazonki po puszczy. Nocleg w traperskich warunkach w Amazonii (hamaki).
Udamy się do rezerwatu Indian Ticuna – przygotowanie „casabe” (tradycyjny chleb) oraz zobaczymy, jak wytwarzana jest "farina" (mąka z juki). Wizyta nad Jeziorem Tarapoto a po południu rejs po Amazonce do Puerto Narino I dalej przepłynięcie do Calanoa położonego nad brzegiem Amazonki, do ekolodge, zakwaterowanie. Następnie udamy się do do rezerwatu Indian Ticuna w Mocagua. Spotkanie z lokalną społecznością, obserwacja codziennego życia Indian Ticuna. Po powrocie do Calanoa udział w wyrabianiu ceramiki oraz nici. Po kolacji udamy się do puszczy, by odkrywać uroki I tajemnice flory I fauny. Nocleg w Calanoa.
Przepłynięcie motorówką na Wyspę Małp i dalej do Leticii. Odbiór bagaży, przejazd na lotnisko w Leticii. Przelot przez Bogotę do Regionu Kawy. Po przylocie transfer do kawowej hacjendy. Nocleg w Regionie Kawy.
Przejazd do urokliwego miasteczka Salento, uważanego za jedno z najpiękniejszych w w andyjskiej części kraju. Spacer po miasteczku oraz czas na zakupy. Przejazd jeepami Willys do Doliny Cocora o charakterystycznym klimacie „mglistego lasu”, który porastają palmy kokosowe. Przejażdżka konna po lesie. Nocleg w Regionie Kawy.
Po śniadaniu przejazd do Medellin. Po zakwaterowaniu spacer po jednym z najbardziej interesujących kolumbijskich miast. Odwiedzimy plac olbrzymich rzeźb największego kolumbijskiego artysty – Fernando Botero, „Park Gołych Stóp” i „Park Życzeń”, gdzie mieszkańcy Medellin relaksują się popołudniami.
Wycieczka śladami szefa Kartelu z Medellin – Pablo Escobara, którego gwoździem programu jest spotkanie z Roberto Escobarem, bratem Pablo oraz wizyta w jego domu.
Przejazd na lotnisko i przelot do Cartageny przez Bogotę. Następnie zwiedzanie Cartageny założonej w XVI wieku przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Hereida, której Starówka (UNESCO) otoczona jest potężnymi murami. W programie: Starówka, wieża Zegarowa, uliczka słodkości, klasztor San Pedro de Claver, Forteca San Felipe, klasztor La Popa, wizyta w XVII-wiecznym pałacyku u znanego jubilera. Nocleg w Cartagenie.
Transfer do portu, przepłynięcie szybką motorówką do Archipelagu Wysp Różańcowych na Oceanie Atlantyckim słynącego z dziewiczych plaż z białym piaskiem, krystalicznie czystą wodą, tropikalnej roślinności i rafy koralowych. Późnym popołudniem powrót do Cartageny. Czas wolny na zakupy. Nocleg w Cartagenie.
Przed południem czas wolny, przygotowanie do wyjazdu. Przejazd na lotnisko w Cartagenie, przelot do Bogoty. Przerwa tranzytowa. Odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Kolumbia

Stolica: Bogota
Największe miasta: Bogota, Medellin, Barranquilla Cartagena de Indias, Cali, Popayan
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso kolumbijskie (COP)
Ludność: 44880000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie), -7h (w lecie)
Podział administracyjny: 32 departamenty oraz dystrykt stołeczny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane szczepienia ochronne przy wjeździe do Kolumbii. Jedynie przed podróżą do stref tropikalnych (tj. do departamentu Amazonas i w niektóre rejony wybrzeża Pacyfiku) wymaga się szczepienia przeciwko żółtej febrze. Można odpłatnie zaszczepić się przeciw tej chorobie na głównych lotniskach kraju, niestety szczepionka jest skuteczna dopiero po upływie 10 dniu od jej przyjęcia.

Lekarze
świadczenia medyczne w Kolumbii są na wysokim poziomie. Turyści mogą korzystać z płatnej opieki medycznej, koszty usług są zbliżone do obowiązujących w Polsce. Nie ma wymogu posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na ogół nie honoruje się polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Apteki
leki można kupić w aptekach, jak również na wydzielonych stoiskach w sklepach spożywczych. Niektóre apteki pełnią dyżury nocne oraz świąteczne.

Numer pogotowia: 112 lub 123

Wymagania wizowe/ przepisy celne
Dla obywateli polskich przy wjeździe na terytorium Republiki Kolumbii nie są wymagane wizy. Czas pobytu o charakterze turystycznym nie powinien przekroczyć 90 dni, istnieje jednak możliwość przedłużenia go o kolejne 90 dni. Charakter pobytu deklaruje się w momencie przekraczania granicy.  Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości około 52 USD. Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z Kolumbii gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
typowy obiad składa się z ryżu (arroz), kurczaka (pollo) i zasmażanej fasoli (frijoles) lub soczewicy (lentejas). Z ciekawszych potraw można wymienić  mrówki giganty pieczone na ruszcie. Prawdziwym przysmakiem są pikantne świnki morskie.

Napoje
w Kolumbii najbardziej godne polecenia są soki wyciskane ze świeżych owoców. Napojami, o których warto wspomnieć są: „avena” czyli kremowy, zimny, gęsty napój z owsa i „lemoniada kokosowa” przygotowywana ze świeżo wyciśniętego soku z limonki wymieszanego z mlekiem kokosowym. Kolumbia słynie przede wszystkim z wyśmienitej kawy, która jest tu bardzo popularna.

Pamiątki
dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się wyroby rzemiosła ludowego. Doskonałą pamiątką, którą można przywieźć z Kolumbii jest „molas” –  tradycyjny strój Indian z plemienia Kuna.

Bezpieczeństwo
Kolumbia jest krajem dość niebezpiecznym dla turystów. Występuje tu znaczne zagrożenie przestępczością (rabunki, kradzieże, porwania dla okupu). Podróżujący nie powinien przyjmować żadnych poczęstunków od osób nieznajomych, ponieważ w podanym pożywieniu mogą znajdować się narkotyki, a po ich spożyciu turysta będzie łatwym celem dla złodzieja. W obiegu jest sporo fałszywych banknotów, należy więc zwracać uwagę na pieniądze wydawane nam w sklepach i na targach.

Obyczaje
we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między godziną 12.00 a 14.00).

Religia i kultura

Kolumbijczycy to naród bardzo religijny. Dominująca jest tu religia rzymskokatolicka.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • 19 marca – Świętego Józefa
 • 29 czerwca – Świętego Piotra i Pawła
 • 20 lipca – Święto Niepodległości
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryii Panny
 • 12 października – Dzień Rasy – Odkrycie Ameryki
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Wyzwolenie Cartageny
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
kolumbijska sieć bankomatów jest bardzo dobrze rozbudowana, zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków i restauracji. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Kartą można także płacić prawie we wszystkich sklepach oraz w restauracjach, hotelach, galeriach, ośrodkach wypoczynkowych i muzeach. Przy wymianie pieniędzy lub czeków wymagane jest okazanie paszportu.

Komunikacja

 • Samolot – w niektórych regionach kraju samolot jest jedynym możliwym środkiem transportu. Sieć połączeń krajowych jest dobrze rozbudowana. Obsługiwane są również połączenia międzynarodowe oraz czarterowe.
 • Autobus – jest najpopularniejszym środkiem transportu. Poza Bogotą przystanki autobusowe nie istnieją, obowiązują tzw. „przystanki na żądanie” Bilet należy kupić u kierowcy.
 • Taxi – w Bogocie w związku z dużym zagrożeniem porwaniami oraz napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie z taksówek zamawianych telefonicznie lub za pośrednictwem recepcji hotelowej.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Bogocie
D.C., Columbia
Apartado Aereo 101363 Unicentro
Carrera 21 bis No 104A-15, Bogota
tel. (00-57 1) 214 04 00, 214 29 31
fax: (00-57 1) 214 08 54
e-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Medellin
Circular 4 No. 66B-09
Medellin,  Colombia
tel. (00-57-4) 430-28-16
fax: (00-57-4) 230-85-64
e-mail: grestrepos@grupoargos.com
Konsulat RP w Cartagenie de Indias
Carrera 3 No. 8-129, Oficina 1501, edif. Centro Ejecutivo Bocagrande
Cartagena, Colombia
tel. (00-57-5) 665-29-80, 665-29-90, 665-29-68
tel./fax: (00-57-5) 665-29-68
e-mail: benny@eurosistemas.com.co
Konsulat RP w Barranquilli
Carrera 57 No. 79-216, Apto 601, Barranquilla, Colombia
tel. (00-57-5) 356-55-21, 358-215, 345-26-30, 368-31-53
e-mail: lacosta@dinanet.net.co
Konsulat RP w Ibague
Calle 10 No. 3-76
Edifcio: Camara de Comercio, of. 507
Ibague, Colombia
tel./fax: (00-57-1) 262-33-33

KOLUMBIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kolumbii do 90 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

 • Bogota – kolonialna dzielnica Candelaria i największe na świecie Muzeum Złota
 • Wielobarwna Caño Cristales – „najpiękniejsza rzeka świata”
 • Zipaquira – podziemna katedra, wyrzeźbiona w soli 120 m pod ziemią
 • Villa de Leyva – jedna z kolonialnych pereł architektonicznych Kolumbii
 • Jezioro Guatavita – magiczne El Dorado
 • Leticia – stolica kolumbijskiej Amazonii
 • Rezerwat Huitoto – spotkanie z plemiennym kacykiem i ceremonia mambe, czyli spożywania proszku z prażonych liści koki
 • Spływ wodnymi kanałami Amazonki i nocleg w lesie deszczowym w hamakach
 • Indianie Ticuna – ceremonia przygotowania casabe (tradycyjnego chleba) i proces wytwarzania fariny (mąki z juki)
 • Rejon Kawy (Alcala) – zakwaterowanie w tradycyjnej hacjendzie i zbieranie kawy na plantacji
 • Dolina Cocora – charakterystyczny klimat „mglistego lasu”, porastanego przez palmy kokosowe
 • Medelin – wycieczka śladami szefa Kartelu, Pablo Escobara
 • Kolonialna Cartagena
 • Wyspy Różańcowe – dziewicze plaże z białym piaskiem, krystalicznie czysta woda, tropikalna roślinność i rafy koralowe…
UWAGA - Kalkulacja dla grupy 8 osób. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. Zalecane szczepienia przeciw żółtej febrze odnotowane w książeczce szczepień. Zalecana ochrona przeciwmalaryczna w Amazonii.