16 dni AMERYKA ŚRODKOWA
KOSTARYKA i NIKARAGUA – WYPRAWA SZLAKIEM KOLORÓW NATURY

Wycieczki do Kostaryki i Nikaragui

Kostaryka i Nikaragua: San Jose, wulkany i dzika przyroda - wycieczka

Wycieczki do Kostaryki i Nikaragui – wyprawy do Ameryki Środkowej .

KOSTARYKA choć to niewielki kraj, pod wieloma względami jest bardzo różnorodny. Zadziwić może ilość gatunków roślin: paprocie, bambusy, bananowce, bromelie, helikonie, ponad 1200 gatunków storczyków, Guanacaste – narodowe drzewo Kostaryki. Równie imponująca jest różnorodność fauny: tukany, papugi ary, kolibry, kwezale, tapiry, szopy, pumy, kapucynki, żółwie morskie, kajmany… Wreszcie, niezwykle zróżnicowany jest kostarykański krajobraz.

Terytorium poprzecinane jest licznymi rzekami, licznie występują dymiące wulkany, a najwyższy ze szczytów górskich sięga prawie 4000 m n.p.m. Wszechobecna jest bujna, tropikalna roślinność, objęta w dużej mierze, niezwykle gęstym, kostarykańskim lasem deszczowym.

NIKARAGUA – w czasach prekolumbijskich obszar dzisiejszej Nikaragui znajdował się pod panowaniem Majów. W 1502r. do wybrzeży Nikaragui dotarł Krzysztof Kolumb. Podbój kraju nastąpił w latach 1522-24, a 10 lat później Nikaragua została włączona do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Nikaragua ma do zaproponowania wiele atrakcji: dziewiczą przyrodę – piękne plaże, majestatyczne wulkany i jeziora powulkaniczne, tropikalne lasy i sawanny, błękitne laguny, unikalne zwierzęta (w tym żółwie morskie) oraz zabytki z czasów kolonialnych.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kostaryki i Nikaragui! 

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot na Kostarykę. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.
Po śniadaniu krótkie zwiedzanie stolicy Kostaryki. Następnie przejazd w stronę Wulkanu Poas, który jest drugim pod względem wielkości kraterem na świecie oraz największym gejzerem na planecie. Park Narodowy znajdujący się wokół wulkanu jest jednym z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Ameryce Środkowej. Popołudniu powrót do San Jose. Nocleg.
Po śniadaniu udamy się w stronę wybrzeża Morza Karaibskiego. Celem naszej podróży będzie Park Narodowy Tortugero. Po krótkim odpoczynku udamy się łodzią do logii położonej w Parku Narodowym. Tortugero jest obszarem chroniącym unikalny i bardzo zagrożonym ekosystem lasów deszczowych na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Ogromne bogactwo gatunków ptaków oraz miejsca rozrodu żółwi morskich stanową największe bogactwo Parku. Dla chętnych (fakultatywnie ok.30 USD) nocna wycieczka na plażę gdzie składają jaja żółwie morskie. Nocleg.
Całodzienne zwiedzanie parku: rejs po kanałach podczas którego z bliska będziemy mogli doświadczyć piękna i bogactwa przyrody. Złożymy również wizytę w małym muzeum oraz obędziemy pieszą wycieczkę po lesie tropikalnym - zobaczymy las z poziomu ziemi oraz z poziomu kron drzew. Nocleg.
Po śniadaniu i ostatniej wycieczce po parku opuścimy loggie i udamy się w drogę do miejscowości La Fortuna. Dla chętnych (fakultatywnie ok.45 USD) wizyta w gorących źródłach Baldi.
Tego dnia kilka propozycji wycieczek fakultatywnych (dla chętnych): możliwość raftingu na rzece Aranal (ok.85 USD), możliwość wycieczki rowerowej w malowniczych rejonach wulkanu Arenal (ok.65 USD), możliwość wycieczki konnej. Nocleg w La Fortuna.
Po śniadaniu dla chętnych (fakultatywnie ok.65 USD) rejs łodzią po lagunie Arenal. Następnie przejazd do miejscowości Santa Elana położonej w górach. Popołudniu wycieczka na plantację kawy. Chętnie mogą się wybrać na nocną wycieczkę do lasu chmurnego (fakultatywnie ok.25 USD).
Po śniadaniu udamy się do jednego z najciekawszych przyrodniczo obszarów Ameryki Środkowej - górski las chmurny oraz las mglisty. Spacer po parku. Po południu możliwość przeżycia jednej z najbardziej emocjonujących przygód – Canopytur (fakultatywnie ok.55 USD), czyli zjazd linowy i szybowanie pośród bujnej roślinności lasu deszczowego. Nocleg.
Opuszczamy górskie rejony Kostaryki i udajemy się w kierunku granicy z Nikaraguą. Po przekroczeniu granicy przejazd do miejscowości San Jorge, a następnie rejs promem na wyspę pochodzenia wulkanicznego – Ometepe, znajdującej się na Jeziorze Nikaragua. Wyspa Oemtepe to dwa wulkany Concepción i Maderas, które stworzyły jedno z najpiękniejszych widokowo i przyrodniczo miejsc w Ameryce Środkowej. Wyspa posiada niepowtarzalny klimat i jest przyrodniczą perła Nikaragui. Ometepe to także miejsce, gdzie różne narody i kultury pozostawiły ślady swojej obecności. Nocleg.
Tego dnia zobaczymy największe atrakcje wyspy Ometepe: Lagunę Charco Verde, plażę Santo Domingo, tajemnicze rysunki naskalne. Popołudniu rejs powrotny do San Jorge, a następnie przejazd do miasta Granada. Po zakwaterowaniu, wieczorny spacer po jednym z najładniejszych miasta Ameryki Środkowej, posiadającym świetnie zachowaną architekturę kolonialną. Nocleg.
Po śniadaniu rejs po jeziorze Nikaragua podczas którego zobaczymy maleńkie wysepki utworzone podczas erupcji pobliskich wulkanów. Następnie zwiedzanie Granady. Zobaczymy: katedrę, kościół la Merced, oraz Guadalupe. Spróbujemy również wyśmienitej nikaraguańskiej kawy i czekolady. Odwiedzimy także manufakturę cygar oraz skosztujemy specjałów kuchni nikaraguańskiej.
Poranek spędzimy w Granadzie. Następnie udamy się na Wulkan Masaya, który nadal jest aktywnym wulkanem. Zobaczymy także małe muzeum poświęcone wulkanom oraz pozostałości po poprzednich erupcjach wulkanu. Przejazd na wybrzeże Pacyfiku. Nocleg w jednej z nadmorskich miejscowości.
Czas wolny, wypoczynek. Dla chętnych możliwość skorzystania z propozycji wycieczek: wycieczka konna po okolicy, rejs na połów ryb, lekcja surfingu.
Czas wolny na wypoczynek . Dla chętnych, całodniowa wycieczka do zabytkowego miast Leon – zwiedzanie katedry oraz spacer po dachu z którego roztacza się piękny widok na miasto i otaczające je wulkany. Spacer po mieście, które zachowało tradycyjna zabudowę kolonialną. Powrót na nocleg do hotelu nad Pacyfikiem.
Po wczesnym śniadaniu udamy się do Managua - stolicy Nikaragui. Krótkie zwiedzanie podczas którego zobaczymy Plac Rewolucji, ruiny katedry zniszczonej podczas tragicznego trzęsienia ziemi w 1972 roku. Transfer na lotnisko. Odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Kostaryka

Stolica: San José
Największe miasta: San José, Alajuela, Caldera, Liberia, Nicoya, San Isidro
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: colón (CRC)
Ludność: 4325000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 7h (w zimie) i – 8h (w lecie)
Podział administracyjny: Kostaryka podzielona jest na 7 prowincji, które dalej dzielą się na kantony i dystrykty.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień. Na terenie całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, która nasila się w porze deszczowej. Istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną.

Lekarze
opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 40 do 60 dolarów, a doba w szpitalu około 200 dolarów. Ze względu na dość wysokie koszty leczenia zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Apteki
są ogólnodostępne. Apteki znajdujące się w szpitalach otwarte są 24 godziny na dobę.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
nie ma obowiązku wizowego dla polskich obywateli przy pobycie do 90 dni. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Zdarza się, że służby imigracyjne żądają okazania wystarczających środków płatniczych na pokrycie kosztów pobytu. Podróżując samolotem należy wiedzieć, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 dolarów od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w walucie miejscowej lub w dolarach. Dla podróżujących lądem, przed opuszczeniem granicy, przewidziana jest opłata (w postaci znaczka skarbowego) w wysokości około 6 dolarów.
Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy. Kwotę wwożonej waluty należy wpisać w deklaracji celnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów fauny i flory lub fragmentów rafy koralowej.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kostarykańskie potrawy opierają się głównie na fasoli i ryżu. Dominują w nich świeże owoce i warzywa, a wśród mięs wołowina i drób. Bardzo popularne są też obfite sałatki. Wśród  najpopularniejszych potraw należy wymienić: Gallo Pinto (zasmażane i zmieszane ze sobą: czarna fasola, ryż, jajecznica oraz awokado), picadillo (gulasz ze smażonymi kawałkami mięsa i warzywami) oraz sopa negra (kremowa zupa fasolowa).

Napoje
na Kostaryce bardzo popularne są tzw. naturales czyli naturalne soki z owoców oraz frescos – soki zmieszane z cukrem oraz wodą lub mlekiem. Innym często spożywanym napojem jest zielona herbata. Kostaryka produkuje znakomity rum o nazwie Ron Centenario. Najbardziej popularnym piwem produkowanym w tym kraju jest Imprerial. Produkowany jest tu również holenderski Heineken lecz jego smak znacząco różni się od tego wyrabianego w Holandii.

Pamiątki
z Kostaryki warto przywieźć wyśmienitą kawę. Najlepiej nabyć ją w postaci ziaren w sklepie spożywczym, zamiast w sklepie z pamiątkami lub w hotelu. Regionalne wyroby z drewna w postaci rzeźb, będą również doskonałą pamiątką.

W restauracji
hotele i restauracje dodają do rachunku 13% podatku. Dodatkowo restauracje pobierają 10% napiwku za obsługę.

Fotografowanie
na Kostaryce jest dozwolone bez ograniczeń. W strefach archeologicznych i muzeach, fotografowanie oraz filmowanie  jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty.

Obyczaje
na Kostaryce strój topless jak i chodzenie po ulicach w kostiumie kąpielowym nie jest akceptowane.
Zbytnie okazywanie czułości pomiędzy osobami dorosłymi w miejscach publicznych nie jest mile widziane.
Pewne trudności sprawia odnalezienie dokładnego adresu, ponieważ ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.
Brak zachwytu Kostaryką jest bardzo źle odbierane.

Religia i kultura

Katolicy stanowią 76,3% ludności Kostaryki. Pozostała część w większości wyznaje protestantyzm. Istnieje też mała społeczność żydowska.

Święta:

 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 11 kwietnia – Dzień Juan Santamaria
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 25 lipca – przyłączenie prowincji Guanacaste do Kostaryki
 • 2 sierpnia – Święto Matki Boskiej od Aniołów
 • 15 sierpnia – Dzień Matki
 • 15 września – Dzień Niepodległości
 • 12 października – Dzień Kultury
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Na Kostaryce większość dni świątecznych (wolnych) zostaje przeniesionych z tygodnia na kolejny poniedziałek, np. w 2009 roku 15 września (Dzień niepodległości) wypada we wtorek, dzień wolny zostanie więc przeniesiony na poniedziałek 21 września.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
tylko bankomaty oznaczone jako ATH przyjmują zagraniczne karty płatnicze. Można je znaleźć głównie na Mesecie Centralnej. Powszechnie akceptowane karty kredytowe na Mesecie Centralnej to Visa, MasterCard i American Express. Banki państwowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:30. Dłużej otwarte są banki prywatne i oferują dużo lepsze kursy wymiany czeków podróżnych i dolarów.

Komunikacja

 • Autobus – komunikacja autobusowa na Kostaryce jest dobrze rozwinięta, niedroga i bezpieczna. Ze stolicy San Jose można dojechać autobusem właściwie do każdego miejsca w kraju.
 • Samochody – ze względu na fatalny stan nawierzchni dróg, nie zaleca się podróżowania tym środkiem transportu.
 • Samolot – istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń wewnętrznych. Kostaryka posiada dwa lotniska międzynarodowe: San Jose i Liberia oraz dużą ilość lotnisk lokalnych. Z San Jose można dolecieć małym samolotem praktycznie w każdy atrakcyjny turystycznie zakątek kraju.

Poczta
urzędy pocztowe można znaleźć niemal w każdym mieście. Czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:00. Listy i przesyłki można nadać zarówno na poczcie jak i w hotelu.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Kostaryki znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Meksyku.

Ambasada RP w Meksyku

Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 México D.F.
Apartado Postal 20383
Telefon: (00-5255) 5481 2050
fax: (00-5255) 5616 0822
E-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Przy wyjeździe do Kostaryki, Hondurasu Obywatele RP są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty wyjazdu.

 • Wulkan Poas – drugi pod względem wielkości krater na świecie
 • Tortugero – ogromne bogactwo gatunków ptaków oraz miejsce rozrodu żółwi morskich
 • Atrakcje rzeki Arenal
 • Monte Verdegórski las chmurny oraz las mglisty
 • Wyspa Ometepejedno z najpiękniejszych widokowo i przyrodniczo miejsc w Ameryce Środkowej
 • Granada – z piękną architekturą kolonialną
 • Aktywny Wulkan Masaya
 • Wspaniałe plaże Wybrzeża Pacyfiku
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz cenach wycieczek fakultatywnych.