13 dni AMERYKA ŚRODKOWA
KOSTARYKA, NIKARAGUA I PANAMA – SZLAKIEM KOLORÓW NATURY

Wycieczki do Kostaryki i Nikaragui

Kostaryka i Nikaragua: San Jose, wulkany i dzika przyroda - wycieczka

Wycieczki do Kostaryki i Nikaragui – wyprawy do Ameryki Środkowej .

KOSTARYKA choć to niewielki kraj, pod wieloma względami jest bardzo różnorodny. Zadziwić może ilość gatunków roślin: paprocie, bambusy, bananowce, bromelie, helikonie, ponad 1200 gatunków storczyków, Guanacaste – narodowe drzewo Kostaryki. Ponadto równie imponująca jest różnorodność fauny: tukany, papugi ary, kolibry, kwezale, tapiry, szopy, pumy, kapucynki, żółwie morskie, kajmany… Wreszcie, niezwykle zróżnicowany jest kostarykański krajobraz. Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kostaryki i Nikaragui!

NIKARAGUA – w czasach prekolumbijskich obszar dzisiejszej Nikaragui znajdował się pod panowaniem Majów. W 1502r. do wybrzeży Nikaragui dotarł Krzysztof Kolumb. Podbój kraju nastąpił w latach 1522-24, a 10 lat później Nikaragua została włączona do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Nikaragua ma do zaproponowania wiele atrakcji: dziewiczą przyrodę – piękne plaże, majestatyczne wulkany i jeziora powulkaniczne. Ponadto tropikalne lasy i sawanny, błękitne laguny, unikalne zwierzęta (w tym żółwie morskie) oraz zabytki z czasów kolonialnych.

Z pewnością więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Przelot do San José na Kostaryce (posiłki na pokładzie samolotów). Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg w San José.
Po śniadaniu panoramiczne zwiedzanie San José: Barrio Amón i dawne domy baronów kawowych, słynny Teatr Narodowy. Następnie przejazd do miasteczka Sarchi znanego jako kolebka kostarykańskich rzemieślników. Tutaj odwiedzimy słynną pracownię artystyczną Oxcart miejscowych rzemieślników, którzy tworzą słynne wozy/skrzynki na kołach używane niegdyś do transportu ziaren kawy z centralnej doliny, przez góry do Puntarenas na wybrzeżu Pacyfiku. Tradycja sięga połowy XIX wieku. Następnie przejazd do Vara Blanca, gdzie odwiedzimy słynne na całym świecie wodospady i ogrody „La Paz". Po obiedzie przejazd do miasta La Fortuna, położonego w rejonie wulkanu Arenal. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu udamy się do Parku Narodowego Arenal. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów Kostaryki, gdzie można spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt. Szlaki w Parku Narodowym Arenal i innych pobliskich rezerwatach Arenal są na ogół płaskie i niezbyt wymagające - można spokojnie wędrować. Trekking w rejonie wulkanu Arenal. Wędrówka powiedzie nas przez gęsty las deszczowy, u podnóża najsłynniejszego, kostarykańskiego wulkanu. Następnie obiad i spacer po wiszących mostach. Po południu czas na odprężenie w gorących źródłach Baldi. Kolacja i nocleg.
Po śniadaniu przejazd w kierunku Guanacaste, Obiad i przejazd na teren Parku Narodowego Rincon de la Vieja (UNESCO). Spacer przez gęsty las tropikalny i obserwacja tutejszych licznych aktywności wulkanicznych. Po południu przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu przejazd w kierunku Peñas Blancas oraz przekroczenie granicy z Nikaraguą. Po załatwieniu formalności granicznych, będziemy kontynuować podróż wzdłuż bajkowego jeziora Lake of Nicaragua z niesamowitym widokiem na wyspę Ometepe. Przejazd do Granady i spacer po jednym z najładniejszych miasta Ameryki Środkowej, posiadającym świetnie zachowaną architekturę kolonialną. Zobaczymy: katedrę, kościół la Merced, oraz kościół Guadalupe.
Po śniadaniu rejs statkiem po jeziorze Lake of Nicaragua w kierunku Isletas. Ten niewielki, bujny archipelag, został utworzony miliony lat temu w wyniku gwałtownej erupcji wulkanu Mombacho. Następnie odwiedzimy drzemiący wulkan Mombacho. Na stokach wulkanu znaleźć można pola fumarol i gorących źródeł. Na szczycie wulkanu zachował się także bajkowy tropikalny las deszczowy, w którym znaleźć można endemiczne gatunki roślin.
Po śniadaniu przejazd do pięknej wulkanicznej laguny Apoyo. Czas na chwilę odpoczynku, kąpiele w krystalicznie czystej wodzie czy pływanie kajakiem po lagunie. Po południu udamy się na aktywny Wulkan Masaya. Tego dnia zobaczymy także małe muzeum poświęcone wulkanom oraz pozostałości po poprzednich erupcjach wulkanu. Wieczorem, w Parku Narodowym Wulkanu Masaya, będziemy oglądać z bliska imponujący, dymiący krater wulkanu Masaya.
Przejazd do San Juan del Oriente. Miejscowość ta słynie z produkcji ceramiki. Następnie odwiedzimy wioskę Masaya, która słynie z rynku rzemiosła. Miejscowi garbarze, malarze, rzeźbiarze i tkacze oferują tutaj szeroką gamę wyjątkowych przedmiotów. Transfer na lotnisko, przelot do Panama City, transfer do hotelu i nocleg.
Zwiedzanie Panama City. Pozostałości dawnej kolonii hiszpańskiej zobaczymy w najstarszej części miasta zwanej Panama Vieja. Następnie przejazd do dzielnicy zwanej Casco Antiquo, gdzie zobaczymy katedrę oraz kościół San José, ze wspaniałym złotym ołtarzem. Przejazd nad Kanał Panamski z widokiem na słynną Punta Paitilla, czyli dzielnicę panamskich elit i zwiedzanie kompleksu muzealno-widokowego Miraflores Locks, poświęconego historii budowy kanału. Nocleg w Panama City.
Po śniadaniu przejazd na bajkowe wybrzeże Santa Clara i zakwaterowanie w 4* hotelu położonym bezpośrednio przy bajkowej plaży. Pobyt w formule All inclusive.
Pobyt i wypoczynek w Santa Clara. Czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej.
Przejazd na lotnisko w Panama City, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Europy (posiłki na pokładzie samolotów).
Przylot do Warszawy.

Kostaryka

Stolica: San José
Największe miasta: San José, Alajuela, Caldera, Liberia, Nicoya, San Isidro
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: colón (CRC)
Ludność: 4325000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 7h (w zimie) i – 8h (w lecie)
Podział administracyjny: Kostaryka podzielona jest na 7 prowincji, które dalej dzielą się na kantony i dystrykty.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień. Na terenie całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, która nasila się w porze deszczowej. Istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną.

Lekarze
opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 40 do 60 dolarów, a doba w szpitalu około 200 dolarów. Ze względu na dość wysokie koszty leczenia zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Apteki
są ogólnodostępne. Apteki znajdujące się w szpitalach otwarte są 24 godziny na dobę.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
nie ma obowiązku wizowego dla polskich obywateli przy pobycie do 90 dni. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Zdarza się, że służby imigracyjne żądają okazania wystarczających środków płatniczych na pokrycie kosztów pobytu. Podróżując samolotem należy wiedzieć, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 dolarów od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w walucie miejscowej lub w dolarach. Dla podróżujących lądem, przed opuszczeniem granicy, przewidziana jest opłata (w postaci znaczka skarbowego) w wysokości około 6 dolarów.
Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy. Kwotę wwożonej waluty należy wpisać w deklaracji celnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów fauny i flory lub fragmentów rafy koralowej.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kostarykańskie potrawy opierają się głównie na fasoli i ryżu. Dominują w nich świeże owoce i warzywa, a wśród mięs wołowina i drób. Bardzo popularne są też obfite sałatki. Wśród  najpopularniejszych potraw należy wymienić: Gallo Pinto (zasmażane i zmieszane ze sobą: czarna fasola, ryż, jajecznica oraz awokado), picadillo (gulasz ze smażonymi kawałkami mięsa i warzywami) oraz sopa negra (kremowa zupa fasolowa).

Napoje
na Kostaryce bardzo popularne są tzw. naturales czyli naturalne soki z owoców oraz frescos – soki zmieszane z cukrem oraz wodą lub mlekiem. Innym często spożywanym napojem jest zielona herbata. Kostaryka produkuje znakomity rum o nazwie Ron Centenario. Najbardziej popularnym piwem produkowanym w tym kraju jest Imprerial. Produkowany jest tu również holenderski Heineken lecz jego smak znacząco różni się od tego wyrabianego w Holandii.

Pamiątki
z Kostaryki warto przywieźć wyśmienitą kawę. Najlepiej nabyć ją w postaci ziaren w sklepie spożywczym, zamiast w sklepie z pamiątkami lub w hotelu. Regionalne wyroby z drewna w postaci rzeźb, będą również doskonałą pamiątką.

W restauracji
hotele i restauracje dodają do rachunku 13% podatku. Dodatkowo restauracje pobierają 10% napiwku za obsługę.

Fotografowanie
na Kostaryce jest dozwolone bez ograniczeń. W strefach archeologicznych i muzeach, fotografowanie oraz filmowanie  jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty.

Obyczaje
na Kostaryce strój topless jak i chodzenie po ulicach w kostiumie kąpielowym nie jest akceptowane.
Zbytnie okazywanie czułości pomiędzy osobami dorosłymi w miejscach publicznych nie jest mile widziane.
Pewne trudności sprawia odnalezienie dokładnego adresu, ponieważ ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.
Brak zachwytu Kostaryką jest bardzo źle odbierane.

Religia i kultura

Katolicy stanowią 76,3% ludności Kostaryki. Pozostała część w większości wyznaje protestantyzm. Istnieje też mała społeczność żydowska.

Święta:

 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 11 kwietnia – Dzień Juan Santamaria
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 25 lipca – przyłączenie prowincji Guanacaste do Kostaryki
 • 2 sierpnia – Święto Matki Boskiej od Aniołów
 • 15 sierpnia – Dzień Matki
 • 15 września – Dzień Niepodległości
 • 12 października – Dzień Kultury
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Na Kostaryce większość dni świątecznych (wolnych) zostaje przeniesionych z tygodnia na kolejny poniedziałek, np. w 2009 roku 15 września (Dzień niepodległości) wypada we wtorek, dzień wolny zostanie więc przeniesiony na poniedziałek 21 września.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
tylko bankomaty oznaczone jako ATH przyjmują zagraniczne karty płatnicze. Można je znaleźć głównie na Mesecie Centralnej. Powszechnie akceptowane karty kredytowe na Mesecie Centralnej to Visa, MasterCard i American Express. Banki państwowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:30. Dłużej otwarte są banki prywatne i oferują dużo lepsze kursy wymiany czeków podróżnych i dolarów.

Komunikacja

 • Autobus – komunikacja autobusowa na Kostaryce jest dobrze rozwinięta, niedroga i bezpieczna. Ze stolicy San Jose można dojechać autobusem właściwie do każdego miejsca w kraju.
 • Samochody – ze względu na fatalny stan nawierzchni dróg, nie zaleca się podróżowania tym środkiem transportu.
 • Samolot – istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń wewnętrznych. Kostaryka posiada dwa lotniska międzynarodowe: San Jose i Liberia oraz dużą ilość lotnisk lokalnych. Z San Jose można dolecieć małym samolotem praktycznie w każdy atrakcyjny turystycznie zakątek kraju.

Poczta
urzędy pocztowe można znaleźć niemal w każdym mieście. Czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:00. Listy i przesyłki można nadać zarówno na poczcie jak i w hotelu.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Kostaryki znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Meksyku.

Ambasada RP w Meksyku

Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 México D.F.
Apartado Postal 20383
Telefon: (00-5255) 5481 2050
fax: (00-5255) 5616 0822
E-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Przy wyjeździe do Kostaryki, Hondurasu Obywatele RP są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty wyjazdu.

 • Monte Verde – górski las chmurny oraz las mglisty
 • Wyspa Ometepe – jedno z najpiękniejszych widokowo i przyrodniczo miejsc w Ameryce Środkowej
 • Granada – z piękną architekturą kolonialną
 • Aktywny Wulkan Masaya
 • Wspaniałe plaże Wybrzeża Pacyfiku – wypoczynek w Panamie
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz cenach wycieczek fakultatywnych.