11 dni MAROKO
MAROKO - wyprawa pełna orientu + Festiwal Róż

Wycieczki do Maroka: Festiwal róż

Maroko: Marrakesz, Agadir, Fez, Rabat - wycieczka

Wycieczki do Maroka: Maroko jest żywą i wielobarwną mozaiką orientalnej kultury. Stanowi połączenie nowoczesności z zabytkowymi pałacami, medynami i meczetami. Kraj o niezwykłej historii, barwnej tradycji i wyśmienitej kuchni. Oferuje wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże na wybrzeżu Atlantyckim, olśniewającą architekturę i gorące piaski Sahary.

Maroko to także: herbata z miętą, henna, orientalne zapachy, kolory i ornamentacje, biżuteria, muzyka i wielbłądy. Na północy kraju dominuje ludność arabska. Południe to Berberowie – najdawniejsi mieszkańcy Maroka. Kultywują swoje zwyczaje, miejscowe dialekty i odrębną architekturę (kazby, komunalne spichlerze – agadiry, gliniane domy przylegające do zboczy). Berberyjki nie zasłaniają twarzy, a przed złem chronią je amulety i bransolety…

Święto Róż wieńczy okres zbiorów płatków róż. Ma miejsce w miejscowości El Kalaa M’Gounna, która jest praktycznie jedyną osadą w regionie, zwanym Doliną Róż. W regionie tym tradycyjnie od pokoleń uprawia się szczególnie cenione odmiany róż: stulistną i damasceńską.

Z płatków tych róż wytwarza się dwa zasadnicze produkty: wodę różaną i olejek różany. Mają one szczególne znaczenie w marokańskiej kulturze. W czasie festiwalu ulice usłane są płatkami róż, przejeżdżają nimi kolorowe wozy, pomalowane w tradycyjne wzory, dookoła rozlega się muzyka – Marokańczycy tańczą i śpiewają, panuje radosna atmosfera.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Maroka!

Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Nasza podróż była niezwykła – Maroko: wyprawa pełna orientu na Festiwal Róż”


Chciałabym w imieniu własnym i Krzysztofa podziękować za wyprawę do Maroka. Wszystko, co przygotowała Pana Firma spełniło nasze oczekiwania i dostarczyło nam fantastycznych wrażeń. Bardzo interesująca trasa, logistyka podróży, czarowne riady, kompetentny kierowca i super profesjonalna Pilotka – Natalia sprawiły, że nasza podróż była niezwykła. Nawet zaskakująca w tym okresie marokańska pogoda sprzyjała temu przedsięwzięciu – myślę, że trudno byłoby zrealizować tak bogaty program w trzydziestostopniowym upale (doświadczamy tego teraz w kraju :)).
Nie mogę nie wspomnieć o uczestnikach wyprawy. Życzę każdemu podróżowania w takim gronie !!!

Pozdrawiam serdecznie,

Barbara / Grupa Maroko 2018 – Festiwal Róż
Przylot na lotnisko do Agadiru. Transfer do hotelu w Agadirze. Kolacja i nocleg.
Po śniadaniu przejazd poprzez Atlas Wysoki (autostradą) do Marrakeszu. Wizyta w Pałacu Bahia, dawnej rezydencji wielkiego wezyra. Przyjemny spacer poprzez ogrody meczetu Koutoubia. Odkryjemy stare miasto przechodząc labiryntem wąskich uliczek w poszukiwaniu starego zajazdu dla karawan, dawnych riadów by poznać tradycyjny styl życia, publicznych ujęć wody i pieców chlebowych. Wizyta w Medersie ben Youssef, dawnej wyższej szkole koranicznej pozwala odkryć artystyczny aspekt mediny. Postój w lokalnej zielarni pozwala zapoznać się z magią naturalnych lokalnych wyrobów, popularnie w Maroku używanych, od przypraw po czarne mydło. Spacer poprzez suk, największy marokański targ z licznymi zakładami rzemieślników i sklepikami z kolorowymi wyrobami, kończy się na Placu Jemaa el Fna. Tam właśnie wieczorami gromadzą się zaklinacze węży, małpy na smyczy, muzykanci i bębniarze. Prawdziwa uczta dla zmysłów. Nocleg I kolacja w hotelu.
Po śniadaniu przejazd do Casablanki. Zwiedzanie meczetu Hassana II, symbolu miasta, jednego z największych w świecie muzułmańskim, a zbudowanym na oceanie. Przejazd do Rabatu, stolicy Maroka. Zwiedzanie Chelli, gdzie na ruinach rzymskich powstała nekropolia dynastii Merynidów. Wizyta w mauzoleum Mohameda V, stojącym pośród ruin XII wiecznego meczetu. Spacer po Kazbie Oudaia, starej twierdzy malowniczo położonej przy ujściu rzeki Bou Regreg do Atlantyku. Nocleg i kolacja w hotelu.
Po śniadaniu przejazd do Meknes, czarującej stolicy za panowania sułtana Moulaya Ismila. Najpiękniejsza w Maroku brama Bab Mansour, bogato dekorowana, położona tuż przy głównym placu el–Hedim. Wizyta w stajniach i spichlerzach, gdzie legendarnie stacjonowało 12 000 koni oraz w mauzoleum Moulaya Ismaila. Przejazd do malowniczo położonego Volubilis, ruin rzymskiej stolicy kolonii Mauretani Tigitanis. Zwiedzanie ruin, które słyną szczególnie z dobrze zachowanych oryginalnych mozaik. Przejazd do Fezu, kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu zwiedzanie najbardziej oryginalnego z sułtańskich miast. Medina Fezu została uznana przez UNESCO, jako najlepiej zachowana na świecie i w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa. Składa się z ponad 9 tysięcy uliczek, z których wiele jest tak wąskich, że lokalne muły i osły, najpopularniejszy środek transportu w Fezie, z trudem się w nich mieszczą. Miasto pozostawało stolicą Maroka przez ponad 400 lat, a teraz jest to centrum duchowe, religijne, kulinarne i rzemieślnicze kraju. Postój na wspaniałej panoramie widocznej z bastionu południowego. Spacer po Fes el Bali, najstarszej części miasta, z meczetem Kairouańskim i mauzoleum Idrisa II, symbolami miasta. Wizyta w muzeum Najjarine, dawniej największym w Fezie zajeździe dla karawan. Największe tradycyjne garbarnie i farbiarnie skór i uliczki rzemieślników i małych kupców.Spacer po starej dzielnicy żydowskiej, mellah, z XVII wieczną synagogą. Przejazd w góry Atlasu Średniego do malowniczego miasteczka Ifrane, zwanego małą szwajcarią i kontybuacja do Midelt. Kolacja i nocleg w hotelu w Midelt.
Po śniadaniu przejazd skrajem Atlasu Średniego, poprzez piękny wąwóz rzeki Ziz, na pustynne tereny Tafilalt i dalej do saharyjskiego miasta Erfoud. Wizyta w zakładzie obrabiającym marmury ze skamielinami. Region słynie z wydobycia marmuru z zatopionymi w nim amonitami i innymi skamielinami. Rissani, wrota na pustynię piaskową. Zakwaterowanie w kameralnym hotelu w okolicach Merzougi, blisko wydm Erg Chebbi. Są to najwyższe, robiące niesamowite wrażenie, wydmy Maroka. Wyjazd na zachód słońca na wydmy. Kolacja i nocleg w hotelu przy wydmach.
Po śniadaniu ciekawostka regionu khettary, dawne podziemne systemy rozprowadzania wody, których pozostałości można zobaczyć tylko w tych okolicach. Przejazd do Tineghir i wjazd w wąwóz Todry, podróż wśród oaz z palmami daktylowymi i widoków robiących niesamowite wrażenie. Ściany wąwozu zbliżają się do siebie, aż pozostaje tylko wąski przesmyk pomiędzy skałami o 300 m wysokości. Spacer po jednej z malowniczych oaz w wąwozie. Kolacja i nocleg w Dolinie M’Goun, w głębi doliny róż.
Po śniadaniu przejazd do wąwozu rzeki Dades. Wjedziemy w góry Atlasu Wysokiego. Wspaniałe widoki, intensywnie czerwona ziemia, dawne kazby, górujące nad okolicą oraz niesamowite formacje skalne. Przejazd do Ouarzazate poprzez dolinę róż, gdzie uprawiana jest róża z Damaszku pośród kolorowych pejzaży. Dalszą część dnia spędzimy w Dolinie Róż biorąc udział w obchodach związanych z Festiwalem. Podczas barwnych obchodów Festiwalu czekać nas będzie wiele atrakcji, w tym: berberska szarża konna oraz wybór Miss Róż. Przejazd do Ait Benhaddou. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu spacer po Ait Benhaddou, największym marokańskim ksarze, dużej wiosce ufortyfikowanej, w całości zbudowanej z bitej gliny, na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie. Wiele znanych filmów było tutaj kręconych: Gladiator, Aleksander, Królestwo Niebieskie. Następnie przejazd poprzez pustynny skraj Atlasu Wysokiego i malownicze półpustynne tereny w region Taliouine, słynny ze względu na uprawiany tutaj krokus sativus, z którego pozyskuje się szafran. Przejazd do dawnego centrum handlu karawan, Taroudantu popularnie zwanego „małym Marakeszem”. To tradycyjne miasto, do którego docierają jeszcze nieliczni turyści, posiada niesamowity urok. Spacer po medinie, poczynając od słynnych czerwonych murów, poprzez malownicze wąskie uliczki, targ zbożowy, gdzie czas stanął w miejscu i lokalny souk (targ). Herbatka miętowa w malowniczych ogrodach Salam. Nocleg i kolacja w hotelu w okolicach Taroudantu.
Po śniadaniu przejazd do Agadiru. Panoramiczne zwiedzanie miasta. Wjazd na wzgórze Agadir Oufylla, na którym dawniej znajdowała się stara część miasta, a dzisiaj ruiny i wspaniały widok. Zakwaterowanie z hotelu w pobliżu promenady i oceanu. Po południe wolne. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Maroko

Stolica: Rabat
Największe miasta: Rabat, Casablanca, Fez, Tanger, Marrakesz, Wadżda
Język urzędowy: arabski
Waluta: dirham marokański (MAD)
Ludność: 33800000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 1h
Podział administracyjny: Maroko podzielone jest na 16 regionów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma poważniejszych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Zaleca się jednak przed podróżą, aby zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej.

Lekarze
opieka medyczna w Maroku utrzymuje się na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki zdrowotnej są jednak płatne, dlatego na czas trwania podróży zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, która obejmować powinna koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 euro.

Apteki
apteki są łatwo dostępne i dobrze zaopatrzone. W większych miastach możemy znaleźć aptekę czynną również w nocy.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 15

Wymagania wizowe/ przepisy celne
od 1 stycznia 2005 r. obywatele polscy udający się do Maroka w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni.
Nie ma specjalnych restrykcji celnych ani ograniczeń w przywozie dewiz, należy jednak zadeklarować je przy wjeździe. Obowiązuje surowy zakaz wywożenia waluty marokańskiej poza granicę kraju. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
marokańska kuchnia jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Można w niej wyczuć wpływy kuchni arabskiej, afrykańskiej i francuskiej. Dzięki dużej ilości ziół i przypraw dania są niezwykle barwne i aromatyczne. Typowymi potrawami są kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy).

Napoje
narodowym napojem Marokańczyków jest „the a la menthe”, czyli słodka herbata ze świeżą miętą, którą Marokańczycy piją przy każdej okazji. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest zakup wody mineralnej. Na rynku jest ich kilka rodzajów, w tym Sidi Harazem (niegazowana) i Ulmes (gazowana). W Maroku produkuje się całkiem smaczne wina, którego najbardziej znaną marką jest Vieux Papes.

Pamiątki
dywany, kilimy, wyroby drewniane, metalowe oraz ceramika to wytwory Marokańskich rzemieślników, którymi warto się zainteresować. Rzemieślnicy z As-Sawiry, wytwarzający wyroby z drewna, są jednymi z najbardziej utalentowanych na świecie.

W restauracji
zwyczajowo pozostawia się w restauracjach lub kawiarniach napiwki w wysokości 5-10% rachunku.

Fotografowanie
robienie zdjęć osobom bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane. Ponieważ zabronione jest wejście do meczetów dla obcokrajowców nie będących wyznawcami islamu, niedopuszczalne jest fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu.

Religia i kultura

Ponad 97% Marokańczyków to muzułmanie, w większości sunnici. Około 1,1% wyznaje chrześcijaństwo.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 11 stycznia – Manifest Niepodległości
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 30 lipca – Święto Tronu
 • 20 sierpnia – Dzień Rewolucji
 • 21 sierpnia – Urodziny króla Mohammeda V i Dzień Młodości
 • 6 listopada – Rocznica Zielonego Marszu
 • 18 listopada – Święto Niepodległości

Islam zabrania picia alkoholu, dlatego można go kupić tylko w supermarketach lub w licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz w restauracjach lepszych hoteli. Zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiet (np. spódnice mini) mogą uchodzić za szokujące (poza  eleganckimi hotelami), dlatego należy się ich wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
większość banków jest otwarta w godzinach od 9:00 do 14:00. Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a przy wybieraniu z nich pieniędzy zwykle pobierana jest 5% prowizja. W Maroku można korzystać z większości znanych kart kredytowych takich jak Visa czy MasterCard.

Komunikacja

 • Autobusy – w Maroku można rozróżnić dwa rodzaje autobusów: państwowej  firmy CTM, odjeżdżające z reguły z oddzielnych dworców i autobusy firm prywatnych. Autobusy państwowe są nowe, czyste i klimatyzowane, ale droższe od linii prywatnych.
 • Taksówki – występują dwa typy taksówek: Grand Taxi (duże taksówki) i Petit Taxi (małe taksówki). Duże taksówki zabierają do 6 osób, są szybkie i łatwo dostępne. Małe miejskie taksówki poruszają się w obrębie miasta i zabierają maksymalnie trzy osoby.
 • Pociągi – po Maroku najwygodniej poruszać się pociągiem. Kolej jest rozwinięta tylko w zachodniej części kraju, ale za to pociągi jeżdżą szybko i  punktualnie.

Poczta
działa niezbyt szybko, ale za to niezawodnie. Nie ma problemów z jej znalezieniem. Urzędy pocztowe są otwarte w godzinach od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00. Paczka lub list dotrze do Europy po upływie tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Rabacie
23, rue Oqbah, Rabat-Agdal
B.P. 425, Maroc
Tel. (00-212) 37 77 11 73, (00-212) 77 17 91, 77 17 94
Fax: (00-212) 37 77 53 20, 77 85 66
e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

MAROKO – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Maroka do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Maroka.

 • Uczestnictwo w obchodach Festiwalu Róż w Kelaat M’Gouna
 • Casablanca – największe miasto Maroka, z niezwykłą, białą, przedwojenną zabudową
 • Rabat – stolica, w której przeplata się nowoczesność ze średniowieczem
 • Erg Chebbi – najwyższe wydmy Maroka
 • Tajemnicza medyna w Fezie
 • Ait Benhaddou – wioska w całości zbudowana z bitej gliny (UNESCO)
 • Przejazd przez Atlas Średni – malowniczą krainę Berberów
 • Marrakesz – „Czerwone Miasto”, urzekające kulturową mieszanką barw, dźwięków i zapachów
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.