22 dni MEKSYK
MEKSYK: PÓŁNOC I POŁUDNIE – 22 DNI

Wycieczki do Meksyku

Meksyk Południowy

Wycieczki do Meksyku

Meksyk to kraj niezwykle barwny, urozmaicony, otwarty i przyjaźnie nastawiony do turystów. Ponadto urzeka w nim gościnność rodowitych mieszkańców oraz swoiste pomieszanie ognistego temperamentu, ze spokojem tego miejsca na Ziemi. Obie te cechy charakteryzują Meksyk, w którym życie płynie własnym miarowym rytmem, lecz z naszego punktu widzenia – niezwykle ciekawie. Co można zobaczyć podczas naszej 22-dniowej wycieczki do Meksyku?

Największe atrakcje:

 • Mexico City – gwarna stolica Meksyku z największą katolicką katedrą obu Ameryk
 • ponadto Teotihuacan – miejsce, w którym ludzie stają się bogami
 • Zwiedzanie wytwórni trunku na bazie agawy, z robakiem
 • San Cristobal
 • Religijne centra Majów na Jukatanie
 • Rezerwat motyli Monarcha
 • Wodospad Agua Azul
 • Rezerwat Sian Ka’an

Na równi z kulturą, bogata jest także historia tego kraju. Wyruszając na wycieczkę do Meksyku można natknąć się na ślady dawnej cywilizacji Majów, kulturę Indian, a także na… piramidy.

Pilot i autor programu – Dariusz Wiejaczka

Zapraszamy na Naszą wycieczkę do Meksyku! Nasze wycieczki do Meksyku to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej i Północnej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Meksyku. Posiłki na pokładzie samolotów. Nocleg w Mexico City.
Zwiedzanie miasta: Plac Zocalo, Katedra Metropolitalna (największa katolicka katedra obu Ameryk), Pałac Narodowy, Muzeum Antropologii i Historii, szczycące się bogatymi zbiorami zabytków kultury Majów, Tolteków i Zapoteków, pozostałości Wielkiej Świątyni Azteków, Bazylika Guadalupe, gdzie znajduje się cudowny obraz patronki całej Ameryki Łacińskiej, zwanej Gwadelupaną. Następnie przejazd na północ do Santiago de Queretaro. Querétaro słynie z świetnie zachowanej hiszpańskiej architektury kolonialnej i barokowych budynków, w tym siedemnastowiecznego kościoła Templo de Santa Rosa de Viterbo, Templo de San Francisco oraz Acueducto de Queretro – akweduktu zbudowanego z różowego kamienia. Wieczór spędzimy na spacerze poprzez główny plac miasta i kolacji w jednej z klimatycznych knajpek w samym centrum.
Rankiem wybierzemy się ponownie na krótkie zwiedzanie Queretaro. Miasto to, ze względu na swoją unikatową architekturę stosunkowo znalazło się na liście UNESCO. Będziemy mieli okazję zobaczyć ceglastoczerwony kościół Św. Franciszka, Plac Centralny oraz przynajmniej kilka z ponad tysiąca monumentów którymi usiane jest centrum miasta. Chętni odwiedzą Muzeum Regionalne Querétaro, inni mogą w tym czasie wspiąć się na stoki 350 metrowego monolitu Penia de Bernal. Następnie wizyta w jednej z tutejszych winiarni. Po południu przejazd do San Miguel de Allende – kolejnego miasta znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Rankiem szybki transfer do Atotonilco gdzie odwiedzimy sanktuarium zwane „Kaplicą Sykstyńską Ameryki”. Tutaj z będziemy podziwiać freski namalowane w XVIII wieku, uważane za najwyższy wyraz meksykańskiego baroku. Następnie przejazd do Guanajuato. Wspaniałe barokowe i neoklasycystyczne budowle tego miasta wpłynęły na styl budowania w całym środkowym Meksyku. Jeśli czas pozwoli zobaczymy także słynne mumie z Guanajuato. Po południu przejazd do San Louis Potosi i przerwa na lunch. Następnie wizyta w Zacatecas. Zbudowane na stromych zboczach wąskiej doliny, miasto oferuje zapierające dech w piersiach widoki.
Dalsze zwiedzanie centrum Zacatecas i przejazd do Guadalajara. W mieście tym, znanym również jako „Perła Tapatía”, znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hospicio Cabañas - jeden z najstarszych i największych kompleksów szpitalnych w obu Amerykach. Z Guadalajahary ruszymy na nocleg do miasta o dobrze kojarzącej się nazwie Tequila.
Dzisiejszy dzień zaczyna się od wizyty w gorzelni, gdzie agawa poddawana jest fermentacji i destylacji. Przejazd przez pola uprawne agawy z których później wytwarzana jest tequila. Przejazd trasą widokową wzdłuż jeziora Chapala do Morelia. Pochodząca z XVI wieku Morelia jest wybitnym przykładem urbanistyki, która łączy idee hiszpańskiego renesansu z doświadczeniem mezoamerykańskim. Ponad 200 historycznych budynków wybudowanych z charakterystycznego różowego kamienia odzwierciedla historię architektury miasta ukazując mistrzowskie i eklektyczne połączenie ducha średniowiecza z elementami renesansu, baroku i neoklasycyzmu.
Po śniadaniu udajemy się do Rezerwatu Biosfery Motyla Monarcha. Miejsce to znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Unikatowe położenie rezerwatu sprawia, ze co roku do rezerwatu przybywają miliony motyli. Po południu wjedziemy na stratowulkan Nevado de Toluca jedną z najwyżej położonych dróg w Meksyku. Wulkan Toluca to czwarty najwyższy wulkan Meksyku – krater ma około półtora kilometra średnicy, a w samym jego centrum znajdują się dwa jeziora.
Rankiem jedziemy do Xochimilco tak zwanej „Wenecji Nowego Świata”. Pływające miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku - jako jedyny zachowany przykład tradycyjnego przedhiszpańskiego użytkowania gruntów w dorzeczu Meksyku. Następnie udamy się do San Miguel – uroczego miasteczka gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć Tepozteco – świątynie poświęconą azteckiemu bogowi alkoholowego napoju pulque. Następnie ruszymy w drogę w kierunku Oaxaca.
Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od wizyty w Monte Albán, spektakularnym stanowisku archeologicznym na szczycie wzgórza. Po zakończeniu wizyty w tym fascynującym miejscu odwiedzimy Yagul - przedhiszpański kompleks archeologiczny oraz szereg prehistorycznych jaskiń i schronisk skalnych. Następnie kontynuujemy podróż do Mitla, aby zobaczyć najważniejsze religijne centrum Zapoteków w okresie postklasycznym.
Rankiem wyruszamy w kierunku miasta Tuxtla Gutierrez skąd ruszymy na około 2 godzinny rejs przez kanion Sumidero położony w samym sercu regionu Chiapas. Tworzenie kanionu rozpoczęło się mniej więcej w tym samym czasie, co Wielki Kanion w amerykańskim stanie Arizona, przez pęknięcie w twardej skorupie skalnej i późniejszą erozję przez rzekę Grijalva, która nadal przez niego przepływa. Kanion Sumidero ma pionowe ściany, które sięgają nawet 1000 metrów wysokości, a rzeka wije się ostrymi zakrętami na długim na 13 km przełomie. Po południu przejazd do kolorowego miasteczka San Cristobal de la Casas. Miasto to słynie z dobrze zachowanej architektury kolonialnej, na przykład stuletniej, żółtej katedry San Cristóbal.
Rano wyruszymy do wodospadów El Chiflón, aby podziwiać najwyższe wodospady w Chiapas. Będziemy mieli okazję zobaczyć główny wodospad, zwany „Velo de Novia” - strzelistą kurtynę wodną utworzoną przez rzekę San Vicente. Po drodze zatrzymamy się w Amatenango del Valle, wiosce otoczonej polami kukurydzy i znanej z tradycji garncarskich. Po południu przejazd do Wodospadów Agua Azul.
Po śniadaniu udajemy się do stanowiska archeologicznego Palenque, aby dowiedzieć się więcej o świecie Majów. To przedhiszpańskie miasto i Park Narodowy Palenque zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Podziwiając architekturę, w tym ponad 200 struktur architektonicznych, usłyszymy o mitach, rytuałach i powszechnie wyznawanych wierzeniach. Po zwiedzaniu wybierzemy się na trekking po ścieżce Motiepá gdzie będziemy wypatrywać wyjców i jaguarów. Po południu przejazd w kierunku Chetumal.
Rankiem chętni mogą odwiedzić muzeum majańskiej kultury lub skosztować lokalnych smakołyków na targu. Po południu przenosimy się do sielskiej wioski nad oceanem – Calderitas. Czas wolny na relaks, kąpiele morskie i słoneczne. Po drodze wizyta w pobliskim sanktuarium manatów.
Rankiem ruszamy na północ Jukatanu – najpierw zatrzymamy się w Cenote Esmeralda i przy pięknej plaży przy jeziorze Bacalar. Okolice te, ze względu na swoje turkusowe wody nazywane są Meksykańskimi Malediwami. Następnie przejedziemy do samego centrum Bacalar – skąd chętni będą mogli wyruszyć łodzią na krótki rejs do Canal de los Piratas a pozostali będą zwiedzać miasto z pięknym fortem. Następnie przejazd do rezerwatu Sian Ka’an - do wioski Muyil, położonej w rezerwacie biosfery Sian Ka'an. W lokalnym języku Sian Ka'an oznacza „miejsce, w którym zaczyna się niebo”. Rzeczywiście, turkusowy błękit morza zdaje się stapiać razem z kolorem nieba na horyzoncie. Przewodnik zabierze nas na przejażdżkę łodzią wzdłuż starożytnego kanału, który przepływa przez cztery różne ekosystemy. Następnie popływamy w lagunie Boca Paila.
Dzisiaj udamy się do pięknego nadmorskiego miasta Tulum, najbardziej znanego ze stanowiska archeologicznego Majów z widokiem na Morze Karaibskie. Miejsce to obfituje również w piękne plaże, takie jak Playa Ruinas i Playa Paraiso. Ruiny dawnego miasta znajdują się na 12-metrowych klifach wzdłuż wschodniego wybrzeża półwyspu Jukatan na Morzu Karaibskim. Do dziś jest to jedno z najlepiej zachowanych nadmorskich miejsc kultury Majów. Po zwiedzaniu będzie okazja na nurkowanie w Dos Ojos, Taak Bi Ha, Sac Actun lub El Pit.
Dzień wolny na relaks, kąpiele morsie i słoneczne. Chętni mogą wybrać się na snorkelowanie. Niedaleko Cancun znajduje się podwodne muzeum – MUSA z około 500 rzeźbami. Osoby potrafiące nurkować z akwalungiem będą mogły zobaczyć ten ewenement na skalę światową.
Przejazd do Puerto de Chiquila skąd popłyniemy na wyspę o karaibskim klimacie – Holbox, gdzie będziemy mieć okazję na jeszcze większą ilość odpoczynku. Następnie wizyta przy Las Coloradas. Są to różowe jeziora w małej wiosce rybackiej o tej samej nazwie. Jeziora są częścią rezerwatu przyrody, który obejmuje 150000 akrów i jest domem dla wielu różnorodnych zwierząt. Niesamowita różowa woda jest częścią zakładu przetwarzania soli, który jest jednym z głównych gałęzi przemysłu w okolicy. Jasnoróżowy kolor jezior pochodzi od czerwonego planktonu i krewetek.
Zwiedzanie Chichen Itza, prekolumbijskiego miasta, założonego przez Majów na półwyspie Jukatan około 450r. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichen Itza znaczy: Źródła Ludu Itza). Zbiorniki te, zwane cenote, służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar. Zobaczymy m. in.: boisko do gry w pelotę, Ścianę Czaszek, Platformę Orłów i Jaguarów oraz Wenus, Cenotę Sagrado, Świątynię Wojowników, Świątynię Kukulkana, Obserwatorium. Po południu zatrzymamy się jeszcze na chwilę w kolorowym mieście Izamal - zbudowanym w połowie XVI wieku na ruinach miasta Majów.
Dzisiejszy dzień upłynie nam na przejeździe wzdłuż południa Zatoki Meksykańskiej. Rankiem udamy się jeszcze na ostatnie zwiedzanie Campeche by później wsiąść w samochód i pojechać w kierunku Ciudad del Carmen i dalej aż do Coatzalcoalcos. Po drodze będziemy mieli okazję do obserwacji niezliczonych ilości ptaków morskich i uroczych nadmorskich miejscowości.
Długi poranny przejazd w kierunku miasta Cordoba. Zobaczymy centralny park i Palacio Municipal. Następnie pojedziemy do Orizaby by spojrzeć na jeden z najpiękniejszych wulkanów Świata – Pico de Orizaba. Orizaba słynie z kolonialnych budynków i secesyjnego Palacio de Hierro, sprowadzonego z Belgii w latach 90. XIX wieku. Państwowe Muzeum Sztuki w Veracruz prezentuje wspaniałe prace lokalnych artystów. Na widokowy szczyt Cerro del Borrego, można dojechać kolejką linową.
Przejazd do Teotihuacan i zwiedzanie kompleksu archeologicznego, gdzie na obszarze 21 kilometrów kwadratowych znajdują się pozostałości prekolumbijskiego miasta, składające się z pałaców, świątyń i dziedzińców, nad którymi dominują Piramidy Słońca i Księżyca, połączone szeroką Drogą Zmarłych. Nazwa pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako "miejsce, w którym ludzie stają się bogami". Następnie transfer na lotnisko i wylot do Polski. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Warszawy.

Meksyk

Stolica: Meksyk
Największe miasta: Meksyk, Guadalajara, Acapulco, Tijuana, Monterrey, Cancun
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso meksykańskie (MXN)
Ludność: 109955400 osób
Strefa czasowa: czas polski -7 do -9h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 31 stanów (estado) i 1 okręg federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed przybyciem do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A , wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec i błonica.

Lekarze
w miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie  dostępna. Niezależnie od rodzaju zawartego ubezpieczenia, wszystkie rachunki za wizyty u  lekarza, bądź pobyt w szpitalu należy opłacać gotówką lub kartą kredytową. Aby uzyskać  zwrot wydatków należy zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.

Apteki
dobrze zaopatrzone i powszechnie dostępne, często otwarte do późnych godzin wieczornych.

Numer alarmowy: 066, 060 lub 080

Wymagania wizowe / przepisy celne
obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, przy pobytach nie przekraczających trzech miesięcy w celach turystycznych. Osoby udające się do Meksyku w innych celach muszą posiadać odpowiedniej kategorii wizę, zgodnie z charakterem ich pobytu.

Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
rzeczy osobiste w ilościach odpowiednich do czasu podróży:

 • 1 aparat fotograficzny
 • 1 kamera video
 • 12 klisz do aparatu oraz taką samą liczbę kaset video
 • 1 przenośny komputer osobisty
 • 1 telefon komórkowy
 • 1 radio lub radiomagnetofon
 • 5 płyt CD ROM, DVD
 • lekarstwa do użytku osobistego
 • 20 paczek papierosów
 • 25 cygar lub 20 gr tytoniu
 • 3 litry dowolnych napojów alkoholowych na osobę

Należy pamiętać, iż nie wolno wywozić z Meksyku obiektów archeologicznych.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Meksyku jest bardzo zróżnicowana. Łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej. Oryginalne meksykańskie potrawy są dość ostre. Podstawą meksykańskiej kuchni jest kukurydza, czerwona fasola, suszone mięso, tortilla (płaski placek pszenny lub kukurydziany) i ostra papryka. Do najbardziej popularnych potraw należą – tortilla, burrito, enchilladas, taco, nachos czy salsa. Owoce morza są bardzo popularne, często podawane a la plancha (z rusztu) lub a mojo de ajo (z czosnkiem).

Napoje
w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Bardzo popularna jest Tequila – wódka meksykańska, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy.

W restauracji
w całym kraju można zjeść smacznie, a w każdym większym mieście jest bardzo duży wybór lokali. Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10%).

Bezpieczeństwo
nie wolno pić wody bezpośrednio z kranu i raczej unikać picia soków owocowych, koktajli mlecznych oraz innych napojów sprzedawanych na targach, ulicznych i w barach. Wodę butelkowaną należy kupować tylko w supermarketach lub renomowanych sklepach. Napoje gazowane w butelkach, kartonach i puszkach można pić bezpiecznie.

Religia i kultura

Ludność rzymskokatolicka stanowi 90% mieszkańców Meksyku, protestanci około 5% .

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • 5 lutego – Dzień Konstytucji
 • 21 marca -urodziny prezydenta Benita Juáreza
 • ruchome Święta Wielkanocne: Wielkanocny Tydzień, Zielony Czwartek, Wielki Piątek
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 5 maja -Rocznica bitwy pod Puebla
 • 1 września -Pierwszy Dzień Kongresu
 • 16 września -Dzień Niepodległości
 • 12 października -Święto Kolumba, Odkrycie Ameryki
 • 2 listopada -Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny
 • 20 listopada – Rocznica Rewolucji
 • 12 grudnia -Święto Panny Marie z Gwadelupy
 • 24 – 25 grudnia -Wigilia, Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze możemy wymienić w kantorach i bankach. Kursy wymiany walut mogą się różnić w poszczególnych kantorach. Zdarza się, że wymienić można tylko dolary amerykańskie lub kanadyjskie. Banki w Meksyku otwarte są w godzinach od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Kantory pracują codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. Na lotniskach kantory czynne są całą dobę.

Komunikacja

 • Autobusy liniowe  – kursują często i dojeżdżają niemal wszędzie.
 • Samolot – we wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znajdują się pasażerskie porty lotnicze, do których latają lokalni tani przewoźnicy.
 • Kolej  – poziom usług bardzo słaby, jest to bardzo tani środek transportu.
 • Taxi – najlepiej korzystać z taksówek zamawianych telefonicznie.

Poczta
oddziały poczty znajdują się we wszystkich miastach w Meksyku. Placówki poczty otwarte są zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
tel. (00-5255) 5481-2050
fax: (00-5255) 5616-0822
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy RP w Cancún
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quintana Roo, Mexico
tel. (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
fax: (00-52-998) 884-52-66
e-mail: luism@camarayasociados.com
www.camarayasociados.com
Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
tel. (00-52-333) 83-60-111
fax: (00-52-333) 83-60-112
e-mail: corporate@gva.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
tel. (00-52-473) 73-10-852
fax: (00-52-473) 73-10-853
e-mail: hectorwebb@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel. (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tijuanie
Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5
Centro Comercial Pueblo Amigo, Zona Urnbana Rio
Tijuana, Baja California, C.P. 22320
tel. (00-52-664) 607-34-29

MEKSYK – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Meksyku do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.

 • Mexico City – gwarna stolica Meksyku z największą katolicką katedrą obu Ameryk
 • Teotihuacan – miejsce, w którym ludzie stają się bogami
 • Zwiedzanie wytwórni trunku na bazie agawy, z robakiem
 • Kolonialne miasta: San Cristobal i Merida
 • Religijne centra Majów na Jukatanie
 • Rezerwat motyli Monarcha
 • Wodospad Agua Azul
 • Rezerwat Sian Ka’an
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłacie wylotowej.