15 dni MEKSYK
MEKSYK POŁUDNIOWY: Rekiny wielorybie na Półwyspie Jukatan - wyprawa

Wycieczki do Meksyku: rekiny wielorybie na Półwyspie Jukatan

Meksyk Południowy: Mexico City, San Juan, San Cristobal - wycieczka

Wycieczki do Meksyku Południowego: Odkryj Mexico City, San Cristobal i kulturę Majów.

Podczas wycieczki do Meksyku Południowego wyruszymy na spotkanie z największą rybą świata – rekinem wielorybim! Bez wątpienia spotkanie oko w oko z tym olbrzymem, będzie unikalnym doświadczeniem, zapadającym w pamięci na długie lata.

Rekiny wielorybie osiągają długość 18 m, przy wadze od 11 do 25 ton. To majestatyczne, łagodne stworzenia, a możliwość ich obserwacji i bezpośredniego pływania z nimi, każdemu sprawi wiele radości.

Zapraszamy na Naszą wycieczkę do Meksyku! Nasza wycieczka do Meksyku Południowego to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej i Północnej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Meksyku. Nocleg w Mexico City.
Zwiedzanie Miasta Meksyk: Plac Trzech Kultur, Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe, gdzie znajduje się cudowny obraz patronki całej Ameryki Łacińskiej, zwanej Gwadelupaną, Teotihuacan, gdzie na obszarze 21 km² znajdują się pozostałości prekolumbijskiego miasta, składające się z pałaców, świątyń i dziedzińców, nad którymi dominują Piramidy Słońca i Księżyca, połączone szeroką Drogą Zmarłych. Nazwa pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako: miejsce, w którym ludzie stają się bogami. Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów, zwanych quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę. Kolacja pod piramidami. Powrót do Miasta Meksyk, panorama z Wieży Latynoamerykańskiej. Nocleg w Mexico City.
Przejazd do parku Cacahuamilpa i zwiedzanie jaskiń stworzonych głównie ze skał wapiennych, powstałych najprawdopodobniej w wyniku trzęsienia ziemi jakieś 85-120 mln lat temu, obecnie należących do jednego z największych systemów jaskiń na świecie. Przejazd do Taxco i spacer po mieście: przejazd labiryntem górskich uliczek, kościół św. Pryscylli i św. Sebastiana, punkty widokowe, Zocalo. Przejazd do Cuernavaca i zwiedzanie największych atrakcji miasta: Palacio de Cortes, Ogrody Morelos i Juarez, Katedra, strefa archeologiczna Teopanzolco, prywatne muzeum Roberta Brady'ego, Ogród Borda. Nocleg w Cuernavaca.
Przejazd u podnóża wulkanów Ixtacihuatl i Popocatepetl do Puebla. Po drodze podziwianie piramidy w Cholula i zwiedzanie Tonantzintla. Następnie zwiedzanie Puebla (UNESCO) o bogatej historii, gdzie znajduje się 99 czynnych kościołów i ma się wrażenie, że nie ma ulicy bez kościoła, katedry, klasztoru lub innego obiektu sakralnego. W programie: Starówka, kościół św. Dominika, targ Parian. Przejazd do Oaxaca. Wieczorny spacer po Starówce. Nocleg w Oaxaca.
Przejazd do Monte Alban i zwiedzanie najważniejszego miejsca kultu Zapoteków i Misteków. Wizyta przy drzewie Arbol de Tule oraz wyprawa do wodospadów Hierve el Agua. Wizyta w lokalnej wytwórni mezcalu – słynnego trunku z robakiem. Możliwość poznania tradycyjnych technik produkcji. Przejazd do Tehuantepec. Nocleg w Tehuantepec.
Przejazd do Parku Narodowego Sumidero. Rejs łodzią motorową po rzece Kanionu Sumidero, położonego ok. 40 km od Tuxtla Gutierrez, stolicy meksykańskiego stanu Chiapas. Skały kanionu sięgają wysokości 900. metrów. Przejazd przez Chiapa de Corzo do San Cristobal de las Casas. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg w San Cristobal.
Zwiedzanie kościoła w San Juan Chamula. Dla każdego jest to niecodzienne doświadczenie, bo wchodzimy niby do zwykłej, katolickiej świątyni, a jednak to, co tam zastajemy, bywa dla większości dezorientujące. W kościele nie ma ławek. Ludzie siedzą na podłodze. Wszędzie jest pełno igliwia, a w powietrzu unosi się zapach palących się świec i kadzideł. Jest ołtarz, lecz nie ma mszy. Ludzie siedzą na podłodze i modlą się w dość dziwny (z naszego punktu widzenia) sposób. Obok nich stoją świeczki, napoje gazowane oraz leżą martwe kury. A poza tym, atmosfera jaka tam panuje jest raczej swobodna... Indianie, zamieszkujący wioskę, przyjęli chrześcijaństwo już dawno temu, przy czym nową religię nałożyli na stare wierzenia i obyczaje przodków. Wizyta w domostwie Indian Tzotzil zamieszkujących San Lorenzo de Zinacantan. Przystanek i spacer przy malowniczych wodospadach Agua Azul. Przyjazd do Palenque. Nocleg w Palenque.
Wczesny wyjazd do starożytnego miasta Majów – Yaxchilan. Przeprawa łodzią po rzece Usumacinta. Yaxchilan słynie z dużej liczby doskonale zachowanych rzeźb. Wypoczynek i możliwość kąpieli przy wodospadach Golondrinas. Nocleg w Palenque.
Zwiedzanie Palenque, ważnego ośrodka kultury Majów, odkrytego w 1784 r. w głębi puszczy, którego największy rozkwit nastąpił w VI-VIII wieku. W programie: Świątynia Czaszki, Świątynia Czerwonej Królowej, Świątynia Inskrypcji, Plac Liściastego Krzyża, Pałac, Obserwatorium, spacer po lesie do tzw. Łaźni Królowej i wizyta w Muzeum. Przejazd na Półwysep Jukatan. Nocleg w Campeche.
Zwiedzanie Uxmal, jednego z najważniejszych, ceremonialnych ośrodków kultury Majów: Świątynia Wróżbity, Patio Mniszek, Wielka Piramida. Zwiedzanie hacjendy sizalowej: plantacje, proces produkcji, muzeum. Przejazd do Meridy, kolonialnej perły Jukatanu, i zwiedzanie: Zocalo, Katedra, Pałac Gubernatora, Rynek. Przejazd do Izamal i zwiedzanie: Klasztor Matki Bożej Jukatańskiej, Muzeum Jana Pawła II. Nocleg w okolicy Chichen Itza.
Zwiedzanie Chichen Itza, prekolumbijskiego miasta, założonego przez Majów na półwyspie Jukatan około 450r. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichen Itza znaczy: Źródła Ludu Itza). Zbiorniki te, zwane cenote, służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar. Zobaczymy m. in.: boisko do gry w pelotę, Ścianę Czaszek, Platformę Orłów i Jaguarów oraz Wenus, Cenotę Sagrado, Świątynię Wojowników, Świątynię Kukulkana, Obserwatorium. Następnie przejazd do Chiquila na północy Jukatanu i przeprawa promowa na wyspę Holbox. Nazwa wyspy oznacza "ciemną dziurę" i pochodzi od znajdujących się tutaj obszarów namorzynowych, zabarwiających na czarno wodę w Lagunie Yalahao. Rdzenni mieszkańcy wyspy to potomkownie Majów, zajmujący się głównie rybołóstwem i wyplataniem hamaków. Zakwaterowanie w hotelu na rajskiej plaży. Relaks lub możliwość eksploracji wyspy. Nocleg na Holbox.
Rejs łodzią w głąb morza i obserwacja rekinów wielorybich oraz pływanie z nimi (pod okiem wykwalifikowanego instruktora – możliwość snorkellingu lub nurkowania). Rejs na wyspę Isla de los Pajaros (wyspa mangrowa, będąca siedliskiem lęgowym różnych gatunków ptaków, w tym: flamingów, pelikanów i kormoranów). Powrót do hotelu i czas wolny na rekreację i plażowanie. Nocleg na Holbox.
Powrót promem do Chiquila i przejazd do Puerto Morelos. Relaks na plaży, z możliwością snorkellingu przy wspaniałej rafie koralowej i szansa podziwiania bogatego świata koralowców, barwnych rybek, płaszczek, żółwi morskich. Nocleg w Puerto Morelos.
Transfer na lotnisko w Cancun i przelot do Mexico City. Przerwa tranzytowa. Odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Meksyk

Stolica: Meksyk
Największe miasta: Meksyk, Guadalajara, Acapulco, Tijuana, Monterrey, Cancun
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso meksykańskie (MXN)
Ludność: 109955400 osób
Strefa czasowa: czas polski -7 do -9h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 31 stanów (estado) i 1 okręg federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed przybyciem do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A , wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec i błonica.

Lekarze
w miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie  dostępna. Niezależnie od rodzaju zawartego ubezpieczenia, wszystkie rachunki za wizyty u  lekarza, bądź pobyt w szpitalu należy opłacać gotówką lub kartą kredytową. Aby uzyskać  zwrot wydatków należy zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.

Apteki
dobrze zaopatrzone i powszechnie dostępne, często otwarte do późnych godzin wieczornych.

Numer alarmowy: 066, 060 lub 080

Wymagania wizowe / przepisy celne
obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, przy pobytach nie przekraczających trzech miesięcy w celach turystycznych. Osoby udające się do Meksyku w innych celach muszą posiadać odpowiedniej kategorii wizę, zgodnie z charakterem ich pobytu.

Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
rzeczy osobiste w ilościach odpowiednich do czasu podróży:

 • 1 aparat fotograficzny
 • 1 kamera video
 • 12 klisz do aparatu oraz taką samą liczbę kaset video
 • 1 przenośny komputer osobisty
 • 1 telefon komórkowy
 • 1 radio lub radiomagnetofon
 • 5 płyt CD ROM, DVD
 • lekarstwa do użytku osobistego
 • 20 paczek papierosów
 • 25 cygar lub 20 gr tytoniu
 • 3 litry dowolnych napojów alkoholowych na osobę

Należy pamiętać, iż nie wolno wywozić z Meksyku obiektów archeologicznych.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Meksyku jest bardzo zróżnicowana. Łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej. Oryginalne meksykańskie potrawy są dość ostre. Podstawą meksykańskiej kuchni jest kukurydza, czerwona fasola, suszone mięso, tortilla (płaski placek pszenny lub kukurydziany) i ostra papryka. Do najbardziej popularnych potraw należą – tortilla, burrito, enchilladas, taco, nachos czy salsa. Owoce morza są bardzo popularne, często podawane a la plancha (z rusztu) lub a mojo de ajo (z czosnkiem).

Napoje
w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Bardzo popularna jest Tequila – wódka meksykańska, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy.

W restauracji
w całym kraju można zjeść smacznie, a w każdym większym mieście jest bardzo duży wybór lokali. Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10%).

Bezpieczeństwo
nie wolno pić wody bezpośrednio z kranu i raczej unikać picia soków owocowych, koktajli mlecznych oraz innych napojów sprzedawanych na targach, ulicznych i w barach. Wodę butelkowaną należy kupować tylko w supermarketach lub renomowanych sklepach. Napoje gazowane w butelkach, kartonach i puszkach można pić bezpiecznie.

Religia i kultura

Ludność rzymskokatolicka stanowi 90% mieszkańców Meksyku, protestanci około 5% .

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • 5 lutego – Dzień Konstytucji
 • 21 marca -urodziny prezydenta Benita Juáreza
 • ruchome Święta Wielkanocne: Wielkanocny Tydzień, Zielony Czwartek, Wielki Piątek
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 5 maja -Rocznica bitwy pod Puebla
 • 1 września -Pierwszy Dzień Kongresu
 • 16 września -Dzień Niepodległości
 • 12 października -Święto Kolumba, Odkrycie Ameryki
 • 2 listopada -Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny
 • 20 listopada – Rocznica Rewolucji
 • 12 grudnia -Święto Panny Marie z Gwadelupy
 • 24 – 25 grudnia -Wigilia, Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze możemy wymienić w kantorach i bankach. Kursy wymiany walut mogą się różnić w poszczególnych kantorach. Zdarza się, że wymienić można tylko dolary amerykańskie lub kanadyjskie. Banki w Meksyku otwarte są w godzinach od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Kantory pracują codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. Na lotniskach kantory czynne są całą dobę.

Komunikacja

 • Autobusy liniowe  – kursują często i dojeżdżają niemal wszędzie.
 • Samolot – we wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znajdują się pasażerskie porty lotnicze, do których latają lokalni tani przewoźnicy.
 • Kolej  – poziom usług bardzo słaby, jest to bardzo tani środek transportu.
 • Taxi – najlepiej korzystać z taksówek zamawianych telefonicznie.

Poczta
oddziały poczty znajdują się we wszystkich miastach w Meksyku. Placówki poczty otwarte są zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
tel. (00-5255) 5481-2050
fax: (00-5255) 5616-0822
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy RP w Cancún
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quintana Roo, Mexico
tel. (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
fax: (00-52-998) 884-52-66
e-mail: luism@camarayasociados.com
www.camarayasociados.com
Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
tel. (00-52-333) 83-60-111
fax: (00-52-333) 83-60-112
e-mail: corporate@gva.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
tel. (00-52-473) 73-10-852
fax: (00-52-473) 73-10-853
e-mail: hectorwebb@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel. (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tijuanie
Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5
Centro Comercial Pueblo Amigo, Zona Urnbana Rio
Tijuana, Baja California, C.P. 22320
tel. (00-52-664) 607-34-29

MEKSYK – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Meksyku do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.

 • Mexico City – gwarna stolica Meksyku z największą katolicką katedrą obu Ameryk
 • Teotihuacan – miejsce, w którym ludzie stają się bogami
 • Jaskinie w Parku Narodowym Cacahuamilpa
 • Zwiedzanie wytwórni trunku na bazie agawy, z robakiem – mezcal
 • Nizwykła świątynia w San Juan Chamula
 • Kolonialne miasta: San Cristobal i Merida
 • Religijne centra Majów na Jukatanie: Palenque, Uxmal i Chichen Itza
 • Pobyt na wyspie Holbox i spotkanie z największą rybą świata – rekinem wielorybim
 • Wspaniałe plaże Cancun
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłacie wylotowej.