7 dni MOSKWA
ROSJA: Moskwa - ZŁOTY PIERŚCIEŃ - wyprawa

Wycieczki do Rosji - Moskwa

Rosja: Moskwa i Złoty Pierścień - wycieczka

Wycieczki do Moskwy: Rosja to jeden z największych krajów świata – oferuje bezkresne równiny, wielkie rzeki, ogromne bogactwa naturalne i niezliczone zabytki. W Rosji można „zatonąć” w 10-milionowej metropolii lub udać się w regiony, w których przez dwa tygodnie trudno jest spotkać człowieka…

W Rosji znajdziemy dymiące kominy miast przemysłowych, monumentalne znaki czasów sowieckich, dziką przyrodę, zabytki architektury z listy UNESCO i wiele innych osobliwości. Zauważalny jest kontrast w postaci niezliczonych, lśniących kopuł cerkwi, na tle socrealistycznej architektury. Program „Złoty Pierścień” oferuje zwiedzanie starych, rosyjskich miast, w których czas zatrzymał się wiele lat temu, a zabytkowe cerkwie dziś zachwycają tajemniczą atmosferą wczesnego średniowiecza, czasów bojarów i carów.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Moskwy! Nasza wycieczka to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Moskwy. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie.
Zwiedzanie Moskwy, która potrafi być zarazem szara i kolorowa, ponura i olśniewająca, pobożna i swawolna. Tu zbiegają się niemal wszystkie wątki rosyjskiej historii, kultury i współczesności. Zobaczymy Plac Czerwony i Kreml, zajmujący obszar o kształcie zbliżonym do trójkąta na niewielkim Wzgórzu Borowickim, sobór Wasyla Błogosławionego, będący symbolem Rosji. Zobaczymy również Sobór Pokrowski - jedną z najpiękniejszych rosyjskich cerkwi.
Tego dnia zobaczymy Kitaj Gorod, gdzie zwiedzimy zespół pałaców i cerkwi, zasiedlony już w XIII w. i pełniący wówczas funkcję ośrodka handlowego i finansowego, będący jedną z najstarszych części Moskwy. Następnie zobaczymy Plac Teatralny z Teatrem Wielkim i Dumą Państwową oraz największą cerkiew stolicy - Świątynię Chrystusa Zbawiciela, klasztor i cmentarz Nowodziewiczy, z licznymi skarbami i bogatą historią. Dalej zwiedzenie Galerii Tretiakowskiej ze zbiorami ikon i dzieł malarstwa rosyjskiego. Muzeum zostało założone przez XIX-wiecznych przemysłowców, braci Pawła i Siergieja Trietiakowów (Paweł był mecenasem pieriedwiżników). W czasie wolnym spacer po słynnej dzielnicy Arbat.
Przejazd do miejscowości Siergijew Posad, gdzie zobaczymy ufortyfikowaną Ławrę św. Trójcy i św. Sergiusza, Sobór Uspieński, grób cara Borysa Godunowa, kaplicę Nastudzienną, dzwonnicę, skarbiec, wieżę Kalicja. Ławra Troicko-Siergijewska stanowi wyjątkowy przykład prawosławnego zespołu klasztornego, przywróconego do działalności kultowej i posiadającego funkcje obronne, charakterystyczne dla jego okresu rozwoju (od XV do XVIII w.). Główna cerkiew Ławry - Zaśnięcia Matki Bożej (Uspieńska), przypominająca cerkiew tego samego wezwania na Kremlu, mieści grób Borysa Godunowa. Dla Rosjan jest ona ważna z innego powodu - z jej wysokiej dzwonnicy jesienią 1608 roku mnisi dostrzegli nadciągające polsko-litewskie wojska. Z tej samej dzwonnicy 14 miesięcy później, po długim i nieudanym oblężeniu, oglądali ich odwrót. Analogia do szwedzkiego oblężenia Częstochowy nasuwa się sama... Przejazd do Rostowa Wielkiego, miasta pochodzącego z XI wieku, kiedy to wywalczyło sobie tytuł centralnego miasta Północno-Wschodniej Rosji – kolebki współczesnej Rosji. W tym czasie stanowiło ono centrum Eparchii Rostowskiej. Na początku XIII wieku pojawia się samodzielne Księstwo Rostowskie, które szybko staje się jednym z głównych politycznych i religijnych centrów Ziemi Rosyjskiej. Główną atrakcją miasta jest, wykonany z białego kamienia, Rostowski Kreml, wybudowany w XVII wieku na brzegu jeziora Nero, który jest bardzo dostojny, dobrze zachowany i ogólnie przypomina ilustrację z rosyjskich bajek. Przejazd do Jarosławia.
Zwiedzanie Jarosławia, założonego ok. 1010r. przez Jarosława Mądrego, zwanego rosyjską Florencją ze względu na piękno i liczbę zabytków. W latach 1027-1463 miasto było stolicą niezależnego Księstwa Jarosławskiego. Zwiedzimy klasztor Przemienienia Pańskiego z XII w. i Święte Wrota na terenie Kremla, sobór Przemienienia Pańskiego, cerkwie Objawienia Pańskiego i Proroka Eliasza. Przejazd do Kostromy – zwiedzanie śródmieścia z wieżą strażacką wpisaną na listę światowego dziedzictwa (UNESCO), klasztoru Objawienia Pańskiego, ratusza, pałaców, hal targowych. Odwiedzimy również leżący obok miasta klasztor Ipatijewski (XIV w.), z soborem św. Trójcy oraz rezydencją Romanowów. W klasztorze przechowywana jest jedna z najważniejszych ikon prawosławia – wizerunek Matki Boskiej Kostromskiej. Przejazd do Suzdalu.
Zwiedzanie Suzdala - można tu odnieść wrażenie, że czas cofnął się do okresu starej Rusi. Ta perła ruskiej architektury z monasterami, cerkwiami i kunsztownie zdobionymi drewnianymi chatami (izbami), pośród pól w dolinie meandrującej Kamienki, przyciąga nieodpartym urokiem. Zobaczymy klasztory: Zbawiciela, Aleksandrowski i Złożenia Szat, cerkwie: Narodzenia Bogurodzicy, św. Mikołaja, Smoleńską, klasztor Opieki Matki Bożej, Kreml (XI w.) z soborem Narodzenia MB, drewnianą cerkiewką św. Mikołaja i Pałacem Arcybiskupim. Przejazd do Włodzimierza - średniowiecznej stolicy Rusi. Pod miastem (w Bogolubowie) - postój przy XII-wiecznej cerkwi Pokrowskiej nad Nerlą. Zwiedzanie Włodzimierza: Złote Wrota, wzorowane na złotej bramie w Konstantynopolu, wraz z murami obronnymi, sobór Uspieński z XII w., w którym fragmentarycznie zachowały się freski z XII-XIII wieku i znacznie bardziej kompletne freski najwybitniejszego rosyjskiego artysty średniowiecza, Rublowa, z 1408r., sobór św. Dymitra, zbudowany w latach 1193-97. Z tego okresu pochodzi też niezwykle bogaty zespół rzeźb pokrywających prawie wszystkie zewnętrzne fasady świątyni. Sobór ten był świątynią przypałacową, związaną z dworem książęcym. Na początku XIX wieku dobudowano kilka kaplic, które jednak w 1834 roku zostały zniszczone na polecenie cara Mikołaja I, by zachować pierwotny wygląd świątyni. Przejazd do Moskwy.
Po śniadaniu czas wolny, przygotowanie do wyjazdu. Przejazd na lotnisko, przelot do kraju.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail:
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

 • Moskwa – Kreml i Plac Czerwony
 • Najpiękniejsze metro świata
 • Siergijew Posad – centrum religijne Rosji
 • Jarosław – „Rosyjska Florencja”
 • Suzdal – zabytkowa architektura z czasów Starej Rusi
 • Włodzimierz – stolica Rusi w Złotym Pierścieniu
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.