11 dni NORWEGIA
Norwegia: wycieczka od Południa do Północy

Wycieczki do Norwegii

Wycieczka na Lofoty i wyprawa na Nordkapp

Wycieczki do Norwegii

Loffoty, Nordkapp i malownicze Bergen

Wyrusz w niezapomnianą wyprawę do krainy fiordów i dzikiej natury!  Wycieczki do Norwegii to pasjonująca wyprawa, podczas której przemierzysz przede wszystkim cały skandynawski kraj od południa do północy. Niezapomniana wyprawa na Nordkapp, wycieczka na Lofoty i inne przystanki na naszej drodze przybliżą Ci magię tego fascynującego kraju. Plan wyprawy obejmuje m.in. zwiedzanie Oslo i Stavanger, przejazd malowniczą Drabiną Trolli i wizytę w Tromso. Na trasie wycieczki z pewnością nie zabraknie też malowniczego Bergen.

Rajskie wyspy północy – Lofoty

Ważnym aspektem jest fakt, że w 2006 roku eksperci National Geographic przyznali tym wyspą trzecie miejsce wśród najpiękniejszych wysp na całym świecie. Archipelag Lofotów jest niepowtarzalny i zachwyca na każdym kroku. Przede wszystkim Lofoty to ciągnące się w nieskończoność plaże, wynurzające się szczyty górskie oraz niezwykła magia kola podbiegunowego.

Innym pomysłem na spędzenie europejskich wakacji w ciekawym klimacie jest wykupienie wycieczki do Szkocji. Ten kraj, podobnie jak Norwegia, może zachwycić Cię nieznaną historią, pięknymi krajobrazami i ciekawą kulturą.

Podsumowując nasza wycieczka do Norwegii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Oslo. Zwiedzanie stolicy Nowegii, zobaczymy m.in. Karl Johans Gate – najbardziej reprezentatywną dzielnicę miasta, Teatr Narodowy, Pałac Królewski, Zamek Akershus, skocznie Holmenkollbakken, nadbrzeżne dzielnice Tjuvholmen i ratusz.
Po śniadaniu przejazd w kierunku Stavanger. Miasto to znane jest z połowu szprotek oraz z przemysłu naftowego. Po drodze wybierzemy się na ok. 3-godzinny trekking na Preikestolen – jednego z najsłynniejszych klifów w Norwegii. Pod wieczór wybierzemy się na spacer po starym mieście oraz dzielnicach portowych Stavanger, gdzie zobaczymy m.in. katedrę św. Swithuna, która jest jedyną katedrą w Norwegii, która praktycznie od XIV wieku pozostaje niezmieniona.
Przejazd do malowniczo położonego Bergen. Miasto od wschodu otacza siedem gór, natomiast od zachodu i północy wąskie fiordy oraz wyspy. Bergen zostało założone już w 1070 roku i było najważniejszym miastem średniowiecznej Norwegii. Zobaczymy m.in. Bergenhus – pozostałości średniowiecznej fortecy, Bryggen, które jest pierwotnym miejscem osady, a zarazem najstarszą częścią miasta oraz Torget – kolorowy targ rybny.
Tego dnia będziemy podziwiać Sognefjorden – najdłuższy w całej Europie i zarazem drugi pod względem długości fiord na świecie. Najwęższą odnogą Sognefjordu jest Naeroyfjord, szeroki na zaledwie 250 metrów. W 2005 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krótka przeprawa promem przez fiord. Następnie udamy się w okolice bajkowego fiordu Geirangerfjord do miejscowości Geiranger, która została okrzyknięta najpiękniej położonym miejscem na ziemi.
Przejazd malowniczą drabiną trolli, czyli jedną z najbardziej krętych dróg Europy. Położona wśród przepięknych gór, składa się z aż 11 potężnych serpentyn. Następnie czeka nas przeprawa przez niezwykle malowniczą Drogę Atlantydzką, która w 2005 roku została uznana za "norweską budowlę stulecia". Z drogi czasem można wypatrzeć wieloryby lub foki, daje ona odczucie podróży przez otwarty ocean. Brytyjski dziennik The Guardian uznał Drogę Atlantycką za najpiękniejszą trasę samochodową świata. Przejazd na północ Norwegii, do Trondheim. Zwiedzanie Trondheim, miasta które było pierwszą stolicą Norwegii, to właśnie tutaj zbierał się wczesnośredniowieczny parlament. Zobaczymy główny plac miejski, katedrę Nidaros Domkirke, która jest największym średniowiecznym budynkiem całej Skandynawii. Następnie Stifgarden, który jest największą drewnianą budowlą w Norwegii. W XVIII wieku budynek był własnością królewskiego doradcy, dziś jest oficjalną rezydencją królewską.
Przejazd przez magiczną granice koła podbiegunowego. Wizyta w Parku Narodowym Saltfjellet–Svartisen. Przejazd do malowniczego miasta Bodo. Położone na półwyspie Bodø jest stolicą orłów bielików – na całym świecie nigdzie nie ma większego skupiska bielików niż w Bodo. Codziennie można podziwiać, jak niezliczone ilości tych majestatycznych ptaków szybuje nad miastem.
Zakwaterowanie na promie, który zabierze nas na tzw. Rajskie wyspy północy czyli Lofoty. W 2006 roku eksperci National Geographic przyznali tym wyspą trzecie miejsce wśród najpiękniejszych wysp na całym świecie. Archipelag Lofotów jest niepowtarzalny i zachwyca na każdym kroku. To ciągnące się w nieskończoność plaże, wynurzające się szczyty górskie oraz niezwykła magia kola podbiegunowego. Podczas rejsu będziemy podziwiać majestatyczne fiordy, bajkowe zatoczki oraz okoliczne porty. Nocleg na Lofotach.
Tego dnia zobaczymy jak żyją mieszkańcy głównego ośrodka rybołówstwa na północy. Lofoty to grupa sześciu wysp, na których terenie mieszczą się przepiękne plaże i majestatyczne fiordy, spotkać można też tutaj maskonury. Odwiedzimy Henningsvær, czyli bez wątpienia najpiękniejszą wioskę na wyspach. To właśnie w Henningsvær znajduje się słynne boisko piłkarskie, z którego ze wszystkich stron rozpościera się widok na morze. Następnie wybierzemy się do Stamsund - malowniczej wioski ze słynnymi czerwonymi, drewnianymi domami. Przejazd na bajkową piaszczystą plażę Haukland, gdzie woda ma kolor turkusowo-zielony.
Przejazd na daleką północ Norwegii. Po drodze krótkie zwiedzanie Tromso. Przyjazd do Alty, słynącej m.in. z muzeum, na którego terenie znajdują się prehistoryczne ryty skalne, liczące do 6,5 tys. lat, które są największym skupiskiem tego typu malowideł naskalnych w północnej Europie.
Tego dnia udamy się na przylądek Północny. Nordkapp to cel wielu podróżników. Przylądek zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu odkrywcy - Richardowi Chancellor, który w 1553 roku przepłynął obok niego podczas swoich poszukiwań morskiej drogi z Europy do Azji. Oprócz atrakcji typowo estetycznych (piękne widoki!), na Przylądku Północnym będziemy podziwiać także słynny globus z 1978 roku.
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Norwegia

Stolica: Oslo
Największe miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand
Język urzędowy: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: 5 214 900 osób
Strefa czasowa: polski (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (norw. fylker), które dalej dzielą się na 433 gminy.

Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

W ramach limitu do wartości 6000 koron norweskich można wwieźć do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego następujące towary:

Napoje spirytusowe: powyżej 22% alkoholu, do 60% włącznie (1 litr)

Wino: powyżej 2,5% alkoholu, do 22% włącznie (1,5 litra)

Piwo: powyżej 2,5% (również mocne piwo) lub gotowe drinki/cydr powyżej 2,5% alkoholu, do 4,7% włącznie (2 litry)

Wyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych.

Religia i obyczaje:

Około 73% populacji norweskiej to luteranie, należący do Kościoła Norweskiego. Do innych wspólnot religijnych należy tutaj około 10% ludności, a 17% mieszkańców Norwegii nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: muzułmanie, katolicy i zielonoświątkowcy. Co ciekawe, zaledwie 10% populacji norweskiej należącej do Kościoła Norweskiego uczęszcza do świątyń.

Opieka zdrowotna:

W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bieżące informacje nt. potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, podaje norweski Urząd ds. Zdrowia Publicznego. Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem. Obywatele polscy objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na terenie Norwegii na takich samych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ w Polsce. Uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne. Dzieci do lat siedmiu otrzymują wszystkie świadczenia medyczne bezpłatnie. Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także pokrycie kosztów transportu medycznego. Więcej informacji nt. norweskiego systemu zdrowia, w tym adresów placówek medycznych, dostępnych jest na stronie Norweskiej Administracji ds. Zdrowia HELFO.

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem względnie bezpiecznym, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia aktu terrorystycznego w tym kraju. Sytuację bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST), publikująca na swej stronie informacje ws. aktualnego poziomu zagrożeń (http://www.pst.no/). Osobom wyjeżdżającym do Norwegii rekomenduje się każdorazowe zapoznanie się z informacjami dot. bezpieczeństwa, publikowanymi przez PST i Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii (https://www.regjeringen.no/en/dep/jd/id463/). W sytuacji podniesienia poziomu zagrożeń terrorystycznych przez władze norweskie, obywatelom polskim przebywającym w Norwegii zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz norweskich odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacji zaobserwowania dziwnie zachowujących się osób lub podejrzanych przedmiotów bez opieki należy skontaktować się z policją norweską /alarmowy numer telefonu 112, bezpośredni 02800/. Sugeruje się także, by osoby wyjeżdżające do Norwegii zarejestrowały swoją podróż w systemie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Komunikacja:

Podczas podróży po Norwegii pamiętać należy o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane. Jeśli chodzi o bilety kolejowe to są one w Norwegii bardzo drogie. Ma jednak to znaczący wpływ na wysoką jakość i standard wagonów. W pociągach nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Wszystkie norweskie autobusy są najwyższej klasy, posiadają Wi-Fi i toaletę. Ze względu na duże odległości między miastami na północy Norwegii, warto skorzystać z krajowych połączeń lotniczych.

Klimat:

Prąd Północnoatlantycki oraz Prąd Norweski znacząco wpływają na klimat Norwegii. Podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne, świeże powietrze, dzięki czemu tutejszy klimat jest bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w styczniu w Tromso to -1℃, a w Kirkenes -8℃.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Chargé d’ affaires a.i.: Marian Siemakowicz
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

NORWEGIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • Oslo
  • Lofoty – jedne z najpiękniejszych wysp na świecie
  • Droga Atlantydzka
  • Sognefjorden – drugi pod względem długości fiord na świecie
  • Preikestolen – jeden z najsłynniejszych klifów w Norwegii
  • Przylądek Północny (Nordkapp)
  • Bergen – najważniejsze miasto średniowiecznej Norwegii
UWAGA Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia.