5 dni SANKT PETERSBURG
ROSJA: Sankt Petersburg – Wenecja Północy - wycieczka

Wycieczki do Rosji: Sankt Petersburg

Rosja: Sankt Petersburg i Ermitaż - wycieczka

Wycieczki do Petersburga

Wycieczki do Petersburga to okazja do poznania innej kultury, która mimo dzielących nasz kraj z Rosją ogromnych odległości jest zadziwiająco bliska polskiej. Szczególnie widać to w jednym z najbardziej europejskich miast tego państwa i jego dawnej stolicy. Co można zatem powiedzieć o samym Sankt Petersburgu?

Miasto położone nad rzeką Newą, którą spina ponad 700 mostów, nazywane jest często „Wenecją Północy”. Petersburg z pewnością do dziś zachwyca swoimi neoklasycystycznymi i barokowymi budowlami. To tutaj znajduje się okazały Pałac Zimowy, rezydencja carów, w której mieści się Ermitaż, czyli muzeum z olśniewającą kolekcją malarstwa. Chociaż to nie wszystko, co można powiedzieć i zobaczyć w tej wielkiej aglomeracji. Z pewnością nawet dla tych kilku widoków oraz miejsc warto wybrać się na wycieczkę do Sankt Petersburga.

Rosja

Rosja to jeden z największych krajów świata – oferuje bezkresne równiny, wielkie rzeki, ogromne bogactwa naturalne i niezliczone zabytki. W Rosji z pewnością można „zatonąć” w 10-milionowej metropolii lub udać się w regiony, w których przez dwa tygodnie trudno jest spotkać człowieka…

W Rosji znajdziemy dymiące kominy miast przemysłowych, monumentalne znaki czasów sowieckich, dziką przyrodę, zabytki architektury z listy UNESCO i wiele innych osobliwości. Ponadto zauważalny jest tutaj kontrast w postaci niezliczonych, lśniących kopuł cerkwi, na tle socrealistycznej architektury.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Dziękujemy za wycieczkę do Petersburga”


Witamy,

Bardzo serdecznie chciałybyśmy podziękować za dobrze zorganizowaną wycieczkę do Petersburga. Nasze zadowolenie wzbudziła przede wszystkim rosyjska przewodniczka Pani Halina. Jesteśmy pod wrażeniem Jej wiedzy i pogody ducha. Uważamy, że program był dobrze zaplanowany, a pilot – Pani Irena spełniła swoje obowiązki należycie.
Jednocześnie chciałybyśmy prosić o przesłanie katalogu Pańskiego biura.

Z wyrazami szacunku,

Wanda i Dorota.
Zbiórka w Warszawie, przelot do St. Petersburga. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Indywidualnie, dla chętnych, spacer po Newskim Prospekcie, głównej ulicy miasta, wzdłuż której podziwiać można różnorodność wspaniałych budowli: barokowy pałac Stroganowa, klasycystyczny sobór Kazański, secesyjny Dom Książki, neobarokowy pałac Biełosielskich – Białozierskich, Gostinyj Dwor – największy bazar Petersburga, Pałac Aniczkowski – zimową rezydencję carów i wiele innych.
Zwiedzanie St. Petersburga - w czasie wycieczki zobaczymy najważniejsze zabytki miasta, następnie przejedziemy do twierdzy Pietropawłowskiej, będącej pierwszą budowlą miasta, wzniesioną na Wyspie Zajęczej na rozkaz cara Piotra I Wielkiego. Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym jest Sobór Piotra i Pawła - z iglicą zakończoną posągiem anioła, wyniesionym na wysokość 122 m (anioł z krzyżem ma 3,5 m wysokości i obraca się w kierunku wiatru). Zobaczymy również krążownik AURORA, Domek Piotra I, Plac św. Trójcy. Następnie zwiedzanie Ermitażu – jednego z najsłynniejszych muzeów świata. W wielu budynkach zgromadzono tutaj niezwykłe zbiory. Największe wrażenie robi barokowy Pałac Zimowy z niezwykłymi Salami Reprezentacyjnymi. Carowie nie szczędzili wydatków na dekorowanie publicznych miejsc, które miały symbolizować siłę i bogactwo carskiej Rosji. Niewyobrażalne wprost są zbiory muzealne. Zgromadzono tutaj scytyjskie złoto, antyczne wazy, perskie srebro, meble i szaty cesarskie (ponad 300 strojów Piotra I), kolekcje malarstwa europejskiego z dziełami Rafaela, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Tycjana, Rubensa, Rembrandta, Gauguina, Matissa, Picassa i wielu, wielu innych znanych malarzy.
Całodniowa wycieczka w okolice Sankt Petersburga. Przejazd do Peterhof, dawnej letniej rezydencji Piotra Wielkiego, która jest skarbem rosyjskiej i światowej architektury i sztuki. W przeszłości Wielki Pałac Peterhof był letnią rezydencją rodziny carskiej. Sam car, Piotr Wielki, zaprojektował układ pałacu. Wielki Pałac Peterhof jest, bez przesady, nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata. Nie ustępuje on nawet pałacom w Wersalu czy Hofburgu. Jest to tak niezwykły kompleks, że turyści zgodnie przyznają, iż można by tu przebywać bez końca. Kompleks Peterhof to nie tylko sam pałac, ale także dwa przedzielone długim tarasem parki: Dolny i Górny. Peterhof, nie bez przyczyny, jest nazywany światową stolicą fontann. Na terenie całego parku o powierzchni blisko 600 ha znajdują się 144 fontanny, często złote, o 2000 strumieni wodnych. W parku znajdują się cztery zabytkowe kaskady. Cały zespół fontann wyrzuca łącznie 34 tys. litrów wody na sekundę(!). Ciekawe jest to, iż fontanny pałacu funkcjonują bez skomplikowanych urządzeń, pomp, ponieważ w konstrukcji parku Peterhof wykorzystano nierówności w terenie oraz naturalne źródła wodne, położone wyżej nad poziomem morza, niż sam park w Peterhofie (fontanny zazwyczaj są czynne od 15 maja). Przejazd do Carskiego Sioła – zwiedzanie pałacu, położonego wśród wspaniałych parków i ogrodów, zachwycającego bogactwem i wyrafinowaniem architektonicznym. Imponującą fasadę 300-metrowej długości zdobią liczne atlanty, kolumny, pilastry i dekoracyjnie obramowane okna. Zwiedzającym udostępniono 20 sal reprezentacyjnych, w tym Bursztynową Komnatę, wyłożoną kryształowymi lustrami i ozdobioną złoconymi rzeźbami Salę Wielką, wystawę pałacowych mebli i przedmiotów artystycznych. Powrót do St. Petersburga.
Zwiedzanie miasta (wycieczka półdniowa) - tego dnia zobaczymy Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, zbudowaną w miejscu, gdzie 13 marca 1881 r. (a wg kalendarza juliańskiego 1 marca 1881 r.) został zabity car Aleksander II. Cerkiew wzniesiono dosłownie w poprzek ulicy. Aleksander II zginął z rąk rewolucjonistów z organizacji „Narodnaja Wola”, którym nie podobał się car-reformator; cerkiew Spas-na-Krowi (wstęp płatny dodatkowo); Sobór św. Izaaka (wstęp płatny dodatkowo), który jest największą świątynią w Sankt Petersburgu i drugą w Rosji. Sobór uznawany jest także za czwarty co do wielkości obiekt sakralny świata. Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego był budowany przez prawie 40 lat (w latach 1818-1858) na podmokłym, niełatwym do tego typu inwestycji terenie. Ogromną budowlę postawiono na wbitych głęboko w ziemię drewnianych palach. Koszt budowy obiektu oszacowano wówczas na ponad 20 mln rubli; konny pomnik Piotra I, wzniesiony z inicjatywy Katarzyny II, która chciała upamiętnić swego wielkiego poprzednika. Polecony carycy rzeźbiarz - Étienne Maurice Falconet w 1766 roku rozpoczął prace nad figurą cara. Aby dokładnie przedstawić postać imperatora posłużył się pośmiertną maską Piotra I, a za model jeźdźca posłużył jeden z rosyjskich generałów; Sobór Smolny, uznawany za jedną z najpiękniejszych świątyń w Sankt Petersburgu, położony w zakolu rzeki Newy, niegdyś był ściśle związany z władzami carskimi, później w 1917 roku stał się siedzibą główną komunistów podczas Rewolucji Październikowej. Po południu czas wolny na zakupy.
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail:
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

 • Sankt Petersburg – „Wenecja Północy”
 • Twierdza Pietropawłowska – kolebka miasta
 • Ermitaż – bogactwo Pałacu Zimowego
 • Sobór św. Izaaka – największa świątynia w mieście
 • Newski Prospekt – główna ulica miasta
 • Światowa stolica fontann – Peterhof, będący dawną letnią rezydencją Piotra Wielkiego
 • Bursztynowa Komnata w Carskim Siole
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.