
Wycieczki do Rosji: Sankt Petersburg
Rosja: Sankt Petersburg i Ermitaż - wycieczka
Wycieczki do Petersburga
Wycieczki do Petersburga to okazja do poznania innej kultury, która mimo dzielących nasz kraj z Rosją ogromnych odległości jest zadziwiająco bliska polskiej. Szczególnie widać to w jednym z najbardziej europejskich miast tego państwa i jego dawnej stolicy. Co można zatem powiedzieć o samym Sankt Petersburgu?
Miasto położone nad rzeką Newą, którą spina ponad 700 mostów, nazywane jest często „Wenecją Północy”. Petersburg z pewnością do dziś zachwyca swoimi neoklasycystycznymi i barokowymi budowlami. To tutaj znajduje się okazały Pałac Zimowy, rezydencja carów, w której mieści się Ermitaż, czyli muzeum z olśniewającą kolekcją malarstwa. Chociaż to nie wszystko, co można powiedzieć i zobaczyć w tej wielkiej aglomeracji. Z pewnością nawet dla tych kilku widoków oraz miejsc warto wybrać się na wycieczkę do Sankt Petersburga.
Rosja
Rosja to jeden z największych krajów świata – oferuje bezkresne równiny, wielkie rzeki, ogromne bogactwa naturalne i niezliczone zabytki. W Rosji z pewnością można „zatonąć” w 10-milionowej metropolii lub udać się w regiony, w których przez dwa tygodnie trudno jest spotkać człowieka…
W Rosji znajdziemy dymiące kominy miast przemysłowych, monumentalne znaki czasów sowieckich, dziką przyrodę, zabytki architektury z listy UNESCO i wiele innych osobliwości. Ponadto zauważalny jest tutaj kontrast w postaci niezliczonych, lśniących kopuł cerkwi, na tle socrealistycznej architektury.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW
„Dziękujemy za wycieczkę do Petersburga”
Witamy,
Bardzo serdecznie chciałybyśmy podziękować za dobrze zorganizowaną wycieczkę do Petersburga. Nasze zadowolenie wzbudziła przede wszystkim rosyjska przewodniczka Pani Halina. Jesteśmy pod wrażeniem Jej wiedzy i pogody ducha. Uważamy, że program był dobrze zaplanowany, a pilot – Pani Irena spełniła swoje obowiązki należycie.
Jednocześnie chciałybyśmy prosić o przesłanie katalogu Pańskiego biura.Z wyrazami szacunku,
Rosja
Informacje praktyczne
Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.
Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.
Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.
Numer alarmowy: 112
Bez opłat celnych można wywozić
- 2l alkoholu
- 200 sztuk papierosów
- 50 sztuk cygar
- 250 g kawioru
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.
Komunikacja
- Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
- Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.
Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.
Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.
W restauracji
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.
Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.
Religia i kultura
Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.
Święta:
- 1–5 stycznia – Nowy Rok
- 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
- 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
- 8 marca – Dzień Kobiet
- 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
- 9 maja – Dzień Zwycięstwa
- 12 czerwca – Święto Niepodległości
- 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej
Placówki dyplomatyczne
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail: sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl
ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.
- Sankt Petersburg – „Wenecja Północy”
- Twierdza Pietropawłowska – kolebka miasta
- Ermitaż – bogactwo Pałacu Zimowego
- Sobór św. Izaaka – największa świątynia w mieście
- Newski Prospekt – główna ulica miasta
- Światowa stolica fontann – Peterhof, będący dawną letnią rezydencją Piotra Wielkiego
- Bursztynowa Komnata w Carskim Siole