14 dni Republika Południowej Afryki
RPA: Kraj złota i diamentów - wycieczka

RPA wycieczki w małych grupach

Kapsztad, Johannesburg i Parki Narodowe RPA - wycieczka

Wycieczki do RPA: Kraju złota i diamentów

RPA to kraj o przepięknych krajobrazach, z potężnymi górami i dolinami o stromych zboczach.  Ponadto kraj ten może się pochwalić także szerokimi piaszczystymi równinami. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągną się piaszczyste zatoczki z brzegami porośniętymi ananasami, drzewami pomarańczowymi i mangowymi. Na południu rosną lasy cedrowe, natomiast na północnym zachodzie sawanna krzewiasta przechodzi w pustynię. Wnętrze ziemi na obszarze RPA kryje niezliczone bogactwa mineralne. Dlatego, odnalezienie złóż diamentów i złota spowodowało w XIX wieku duży napływ Europejczyków poszukujących fortun.  Otwierali oni kopalnie i stworzyli z Republiki Południowej Afryki najbogatsze i najlepiej rozwinięte państwo na kontynencie afrykańskim.

Bujne, tropikalne lasy i bezwodne pustynie, majestatyczne góry i bezkresna sawanna rozciągają się aż po horyzont. Ponadto długie złote plaże i skaliste wybrzeża, o które z hukiem rozbijają się fale – cała ta sceneria składa się na obraz Afryki Południowej.

Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Nasze wycieczki do RPA to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do RPA (nocny przelot do Johannesburga - posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Johannesburga, odprawa paszportowa i bagażowa. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Kolacja w lokalnej restauracji, w której podawane są m.in. dania z mięs dzikich zwierząt (m.in. różne gatunki antylop, zebra, żyrafa, krokodyl, struś). Nocleg w Johannesburgu.
Po śniadaniu przejazd do Gold Reef City będącego repliką miasteczka z czasów gorączki złota a usytuowanego w najstarszej części Johannesburga. Na terenie miasteczka znajduje się nieczynna już kopalnia złota, której złoża były niegdyś najbogatsze na świecie. Zwiedzanie kopalni (zjazd pod ziemię na głębokość 220 m.) oraz obejrzenie procesu wytopu złota. Następnie przejazd na zwiedzanie Johannesburga będącego sercem nowej Południowej Afryki, którego jedynym powodem istnienia jest znajdująca się tu złotonośna skała. W programie: panorama miasta z Carlton Center oraz wizyta na placu Nelsona Mandeli w najbardziej ekskluzywnej dzielnicy Sandton. Czas wolny na lunch (płatny indywidualnie). Późnym popołudniem przejazd do Lesedi - skansenu kultury afrykańskiej i zwiedzanie chat różnych plemion. Kolacja w afrykańskiej wiosce - skansenie Lesedi połączona z pokazem tańców różnych plemion zamieszkujących południową część Afryki, jak np. Zulusów, Xhosa, Pedi, Basutosów (Basotho) i Ndebele. Nocleg w Johannesburgu.
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Pretorii, stolicy administracyjnej Afryki Południowej, słynnej z historycznych budynków, wspaniałych ogrodów, pomników i muzeów, nazywanej też miastem kwitnących fioletowo drzew Jacaranda, które od września do listopada są nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. Zwiedzanie miasta: Union Buildings zbudowane w czasie ery kolonialnej, gdzie odbyła się inauguracja prezydentury Nelsona Mandeli. Następnie Church Square – serce miasta, otoczone przez imponujące gmachy oraz Voortreker Monumet – Narodowy Panteon Afrykanerów wzniesiony w 1938 roku dla uczczenia pamięci Burów, którzy wędrowali na północ w głąb afrykańskiego weldu (otwarte połacie porosłe trawą). Wyjazd w kierunku prywatnego rezerwatu przyrody położonego w malowniczej prowincji Limpopo (dawny Transwal), której wschodnią granicę stanowią Góry Smocze i Mozambik, północną rzeka Limpopo. Prowincja graniczy również z Botswaną i Zimbabwe. Po przyjeździe do rezerwatu zakwaterowanie w lodg’e, lunch. Popołudniowo-wieczorne wieczorne safari odkrytymi samochodami terenowymi. Prywatny Rezerwat Entabeni stanowi część obszaru Waterberg uznanego przez UNESCO za rezerwat biosfery. Na 22 tys. hektarów pięknej widokowo przestrzeni żyją antylopy, zebry, ptaki i oczywiście Wielka Piątka Afryki - afrykański słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół i lampart. Górzysty teren tworzy unikalny mikroklimat, w obrębie którego funkcjonuje pięć różnych ekosystemów. Po powrocie z safari kolacja. Nocleg w lodg’e w Entabeni wybudowanej w zielonej części Limpopo, oferującej swoim gościom zapierający dech w piersiach widok oraz luksusowe pokoje wyposażono w nowoczesne udogodnienia.
Wczesna pobudka, poranna kawa/herbata i wyjazd na poranne safari samochodami terenowymi z rangerem (przewodnikiem po afrykańskim buszu), który ma doskonałą wiedzę na temat afrykańskiej fauny i flory i jest tropicielem zwierząt. Podejmiemy próbę wytropienia Wielkiej Piątki oraz innych dzikich zwierząt w afrykańskim buszu. Powrót na śniadanie do lodg’e. Po śniadaniu czas na relaks na łonie afrykańskiej przyrody. Po lunchu i poobiedniej sjeście wyjazd na popołudniowo-wieczorne safari samochodami terenowymi. W trakcie safari przystanek w buszu, by wsłuchać się w dźwięki….. i odczuć, wyjątkowość, unikalność, niepowtarzalność afrykańskiej przyrody o zachodzie słońca. Po powrocie z safari kolacja. Nocleg w lodg’e w Entabeni.
Wczesna pobudka, poranna kawa/herbata i wyjazd na poranne safari. Ostatnia szansa na wytropienie dzikich afrykańskich zwierząt i uwiecznienie ich na fotografii. Po safari powrót do lodg’e, śniadanie. Opuszczenie pokojów, przejazd na lotnisko w Johannesburgu. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Port Elizabeth portu morskiego o rozległych, złotych plażach nazywanego z sympatią „przyjaznym miastem”, dokąd ponad 500 lat temu dotarli portugalscy żeglarze Bartolomeu Diaz i Vasco da Gama. Po przylocie do Port Elizabeth krótki przejazd przez miasto i oglądanie zabytki z czasów kolonialnych, m.in. domów będących świadectwem wczesnego osadnictwa brytyjskiego, Następnie przejazd do hotelu w Port Elizabeth w pobliżu Oceanu Indyjskiego, zakwaterowanie. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Port Elizabeth.
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Parku Narodowego Tsitsikamma. Po drodze przystanek przy słynnym moście Paul Sauer Bridge, zawieszony nad ujściem Storms River. Po przyjeździe do Parku Narodowego Tsitsikamma, którego główną część największy las w całym kraju o powierzchni 605 km² i łańcuch górski leżący na pograniczu oceanu i lagun, piesza wycieczka trasą widokową do mostów linowych przewieszonych nad malowniczym ujściem Storms River. Przejazd do miejscowości Knysna krainy przepięknych jezior i zalewów morskich, położonej na brzegach laguny Oceanu Indyjskiego, która dwukrotnie otrzymała miano "ulubionego miasta" w RPA, skąd rozpoczniemy rejs po malowniczej lagunie do słynnych półwyspów ograniczających ujście rzeki Knysna do oceanu zwanych „Głowami Knysna” (Knysna Heads). Przejazd do hotelu w Knysna, zakwaterowanie. Kolacja połączona z degustacja ostryg. Nocleg w Knysna.
Po śniadaniu opuszczamy hotel w Knysna i udajemy się przez malownicze przełęcze górskie do Oudtshoorn znanego jako "Dom Polskich Dzieci", gdzie mieszkały dzieci polskie ewakuowane w czasie działań wojennych w II wojnie światowej z Bałkanów i ZSRR, nazywanego światową stolicą strusi, położonego w półpustynnej krainie zwanej Little Karoo, gdzie prawie zawsze świeci słońce. Po przyjeździe wizyta na farmie strusi, gdzie zapoznamy się z hodowlą tych ptaków. Będzie również możliwość do kupna oryginalnych wyrobów ze skóry strusia. Następnie zwiedzanie Cango Caves, wapiennych jaskiń, gdzie główna komora jest jedną z największych atrakcji RPA, a cały system tuneli i komór ma ponad 4 km długości. Jaskinie odkrył lokalny farmer Van Zyl w 1780 roku. Był on pierwszą osobą, która została spuszczona do jaskini. Pierwsza komora nosi nazwę jego imienia i jest długości boiska piłkarskiego. Późniejsze eksploracje doprowadziły do odkrycia kolejnych komór w 1792 roku. Na kolację zostanie podane danie ze strusia. Nocleg w Oudtshoorn.
Po śniadaniu opuszczamy Oudtshoorn i przez półpustynne Little Karoo, słynną trasą zwaną Route 62, przez malownicze góry i krainę południowoafrykańskich win udajemy się w kierunku Stellenbosch. O Route 62 mówi się, że jest to najdłuższy na świecie szlak winny rozciągający się od Worcester aż po słońcem spieczone równiny wokół Oudtshoorn, bujne winnice wokół przestrzennego miasta Robertson będące prawdziwym sercem tego szlaku winnego. Po drodze wizyta w winnicy połączona z degustacją południowoafrykańskich win. Winorośl przywędrowała do RPA wraz z odkrywcami i wędrującymi wraz z nimi handlowcami. Holendrzy w połowie XVII wieku założyli Kapsztad i winnice by produkować wino dla załóg statków płynących do Indii. Poza ludnością pochodzenia niderlandzkiego, na winiarstwo RPA mieli wpływ także francuscy Hugenoci, którzy przywieźli klasyczne odmiany winorośli. Po przyjeździe do Stellenbosch zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg w Stellenbosch.
Po śniadaniu spacer po Stellenbosch znanego jako „Miasto Dębów”, założonego w 1679 roku przez Simona van der Stel, drugiego gubernatora Przylądka. Stellenbosch jest po Kapsztadzie drugim, najstarszym miastem Afryki Południowej. Z historycznego punktu widzenia jest to jedno z najlepiej zachowanych miast w kraju, jak również centrum rejonu słynnego z winnic i produkowanych tam win. Przejazd do Kapsztadu znanego tez pod pełną uczucia nazwą „Miasta-Matki”, miasta oferującego wiele miejsc godnych zobaczenia. Wjazd kolejką linową na Górę Stołową (uwarunkowany pogodą), skąd rozciągają się niezapomniane widoki na całe miasto. Następnie zwiedzanie miasta: ratusz, fort, gmach parlamentu (z zewnątrz), ogrody Kompanii Wschodnioindyjskiej, wizyta w kolorowej dzielnicy Bo-Kaap. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Następnie przejazd na plażę w Camps Bay na spektakularny zachód słońca (uwarunkowany pogodą). Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Kapsztadzie.
Po śniadaniu wyjazd na słynny Przylądek Dobrej Nadziei. Przejazd do portu w Hout Bay i rejs stateczkiem do Duiker Island (Wyspę Fok), która jest domem dla około 3000 fok. Przejazd wzdłuż zachodniego wybrzeża malowniczą trasa - Chapman’s Peak Drive (prestiżowe rankingi klasyfikują Chapman’s Peak wśród 10 najpiękniejszych tras widokowych na świecie) w stronę Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei, na skalisty Punkt Przylądkowy (Cape Point) i Przylądek Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope). Wjazd kolejką szynową na Punkt Przylądkowy, gdzie góruje latarnia morska i skąd rozpościerają się zachwycające widoki na ocean i Przylądek Dobrej Nadziei. Wizyta na Przylądku Dobrej Nadziei. Przejazd do rezerwatu pingwinów afrykańskich – Boulders. W południowej Afryce żyje aż 55 tysięcy pingwinów afrykańskich, chociaż na początku zeszłego wieku populacja sięgała 4. Milionów ! Niestety, spadek liczby pingwinów żyjących na Czarnym Lądzie jest dramatyczny. Tylko w ostatnich kilkunastu latach ich kolonie zmniejszyły się aż czterokrotnie. Powrót do Kapsztadu. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Po kolacji wjazd na Wzgórze Sygnałowe, skąd będziemy oglądać imponujący widok – Kapsztad nocą (uwarunkowany pogodą). Signal Hill, dawniej zwane też Lions Rump, ponieważ główna część wzgórz łączy się z Lwim Cyplem, oddziela Sea Point od City Bowl. Wierzchołek ma 350m wysokości. Nocleg w Kapsztadzie
Po śniadaniu przejazd na Bulwar Alfreda i Wiktorii popularnie zwany Waterfrontem, gdzie dookoła wielkiej galerii handlowej stoją zabytkowe budynki, magazyny i spichlerze, zaadaptowane na sklepy, restauracje, kafejki.. Czas wolny na zakupy. Dla chętnych wycieczki fakultatywne płatne dodatkowo (UWAGI: 1/ ceny wycieczek mogą ulec zmianom. 2/ wycieczki należy rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem). 1. Rejs luksusową łodzią żaglową lub motorową po Oceanie Atlantyckim (cena: ok. 50 EUR/os.) 2. Widokowy przelot helikopterem nad Kapsztadem – Kapsztad + wybrzeże + Góra Stołowa (cena: ok. 110 EUR/os.) – Kapsztad + wybrzeże + Góra Stołowa + Hout Bay (cena: ok. 140 EUR/os.) 3. Wycieczka łodzią na Wyspę Robben (UNESCO), gdzie przez 16 lat odbywał karę w tamtejszym więzieniu były prezydent RPA Nelson Mandela (cena: ok. 52 EUR/os.) Kolacja na pożegnanie Matki miast w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Kapsztadzie.
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Kapsztadzie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Polski (nocny przelot do Warszawy - posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Warszawy.

Powierzchnia: 1219912 km2
Stolica:
Pretoria
Największe miasta:
Johannesburg, Pretoria, Durban, Port Elizabeth, Kapsztad
Język urzędowy:
angielski, afrikaans, ndebele, xhosa, zulu, sepedi, sesotho, setswana, swati, tshivenda, xitsonga
Waluta:
rand (ZAR)
Ludność:
48783000 osób
Strefa czasowa:
czas polski w lecie, + 1h (w zimie)
Podział administracyjny:
RPA podzielona jest na 9 prowincji.Szczepienia

Nie ma obowiżaku wymaganych szczepień. Wskazane jest się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi i polio.

Opieka medyczna

System opieki zdrowotnej  składa się z dwóch sektorów : publicznego – głównego finansowanego przez rząd  i mniejszego, lecz prężnie rozwijającego się sektora prywatnego.
Poziom i zakres świadczeń zdrowotnych jest mocno zróżnicowany, od  bezpłatnej , podstawowej opieki zdrowotnej tzw. „basic primary health care” w niektórych słabiej rozwiniętych regionach na dość niskim poziomie , do wysoko wyspecjalizowanej – w sektorze prywatnym.

Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 1500 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 2000-5000 ZAR,

Numer alarmowy – 112
Pogotowie ratunkowe – 10111, 10177

Wymagania wizowe/ przepisy celne

Obywatele RP posiadający paszporty turystyczne  mogą wjeżdżać do RPA bez konieczności posiadania wiz i przebywać na jej jednorazowo do 30 dni. Należy posiadać bilet powrotny

Nie obowiązuje posiadanie  określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale przy ubieganiu się o wizę oraz przy wjeździe może być wymagane okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej.

1 czerwca 2015 roku obowiązująw  nowe przepisy okreslające zasady podróżowania małoletnich do RPA z obojgiem rodziców – konieczne jest posiadanie aktu urodzenia dziecka wraz z jego tłumaczeniem na język angielski.

W RPA  można wymienić i wywieźć  jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe

Nie wolno wwozić żadnych produktów żywnościowych oraz więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowicałkowicie zabroniony jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały legalnie zakupione u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest także posiadanie surowych  diamentów.

Warto zobaczyć

KAPSZTAD:  zamek, budynki parlamentu, stare ogrody Kompanii Indyjskiej , dzielnica malajska, panorama miasta ze Wzgórza Sygnałowego, . meczety Palm Tree Mosque i Noor El Hamedia, Ogrody Kompanii, Biblioteka Kapsztadzka, Galeria Narodowa, Planetarium

ROBBEN ISLAND: tzw Wyspa Focza. Znajduje się  tutaj zabytkowe więzienie oraz szpital psychiatryczny.

DURBAN:  Złota Mila to bulwar pełen parków, skwerów, restauracyjek i kawiarenek.; centrum miasta z historycznymi budynkami ratusza, poczty, sądu i teatru; park wodny uShaka (m.in. akwarium i delfinarium) – jednym z pięciu największych pod względem wielkości i zasobności tego typu obiektów na świecie.

KIMBERLEY: zwane Miastem Diamentów

JOHANNESBURG:  .historyczne centrum z najstarszymi budynkami miasta, skansen Gold Reef City, mennica z historyczną prasą Paula Krugera

PRETORIA: j Dom i Muzeum Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii, położone na wzgórzu i otoczone przepięknymi ogrodami.

MAPUNGUBWE: miasteczko, które zostało nazwane „zaginioną cywilizacją”. Odkryto w nim grobowiec nieznanego pochodzenia, w którym zakopane były liczne wyroby ze złota .

GÓRA STOŁOWA: miejsce, z którego podziwia się panoramę KApsztadu

PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI: najbogatszy ekosystem na świecie. Przylądek jest zamieszkały przez populację pingwinów afrykańskich.

NAMAQUALAND:  Kwitnąca Pustynia- miejsce wydobycia diamentów i miedzi.

KALAHARI:  pustynia na którejwystępują skały we wszystkich odcieniach czerwieni oraz czerwone i białe wydmy piasku.

NARODOWY PARK ADDO: tklasyczny afrykański busz, w którym żyją słonie, bawoły, nosorożce, lwy i lamparty.

GÓRY SMOCZE: najwyższe góry  w Afryce

HLUHLUWE – IMFOLOZI PARK: Rezerwat ten uważany jest za największe skupisko nosorożców na świecie. najstarszy park safari,

PARK NARODOWY KRUGERA: jnajwiększy w Afryce naturalny rezerwat zwierząt, o powierzchni powyzej 2 mln hektarów. Żyje tu prawie 150 gatunków ssaków i ponad 500 gatunków ptaków. Jest największym rezerwatem narodowym kraju i obfituje w największe na świecie bogactwo gatunków dzikich zwierząt i roślin. Południowy rejon jest częścią pierwotnego Rezerwatu Sabie;  jego mieszkańcy to nosorożec biały, likaon i lampart , żyrafy, słonie,. Centralny region ciągnie się wzdłuż rzek Olifant i Letaba zamieszkały przez żyrafy, słonie i pawiany. Wzdłuż malowniczych rzek można obserwować niesamowite hipopotamy lub krokodyle. Północny region  obfite  w populacje ptaków oraz różne gatunki gatunki małp. Ekosystem przy rzekach Shingwedzi i Mphongolo zapewnia schronienie i pożywienie dla hipopotamów, ptaków i lampartów. Park jest  jedynym miejscem, w którym legalnie pozyskuje się kość słoniową (kość pochodzi jedynie od zwierząt, które padły).

SOVETO – unikalna ulica w Orlando West, gdzie obok siebie znajdują się domy aż dwóch laureatów nagrody Nobla: Nelsona Mandeli i biskupa Desmonda Tutu. Przejazd do Sandton.

Banki i wymiana pieniędzy
Powszechnie, jedynie z wyjątkami polegającymi na ograniczeniach technicznych, akceptowane są karty płatnicze wydane przez polskie banki praz karty kredytowe American Express, Diners Club, Master Card i Visa.

Kuchnia

Sztuka kulinarna w RPA jest połączeniem kuchni europejskiej z tradycyjną kuchnią afrykańską a także azjatycką( inddyjską, malajską). Dużą rolę odgrywają w niej  przyprawy:  szafran, anyż, goździki, cynamon, curry, kolendra i miąższ tamaryndowca. W lokalach, na ulicach większych miast, można zjeść  owoce morza, kebab, amerykańskie sławne hod dogi, potrawy kuchni francuskiej i potrawy afrykańskie.  Tradycyjnymi potrawami, których można skosztować w RPA są np.: „breyani” – ryż zapiekany z soczewicą kurczakiem i jagnięciną, przyprawiony sporą ilością suszonej kolendry,  „braai” – owoce morza z rusztu, „ sosatie” – niewielkie kawałki mięsa pieczone na krótkim ruszcie, „bobotie” – pieczony klops z dodatkiem curry i słodko kwaśnego lub pikantnego sosu, „atjar” – sałatka z marynowanych warzyw i owoców przyprawiona czosnkiem, curry i cebulą, „bunny chow” – połówka bochenka chleba wypełniona nadzieniem z curry. Warte spróbowania są różne gulasze mięsno-warzywne, gotowane w kociołkach, pyszne kiełbaski grillowych oraz „ vetkoek” – kulki z ciasta, nadziewane farszem mięsnym i smażone w głębokim tłuszczu.

Napoje
Z RPA  pochodzą znakomite wina. Do najbardziej znanych światowych marek nakeżą: Paul Sauer, Glen Carlou Grand Classique, Glen Carlou Syrah, Merlot, Knorhoek Pinotage. Tradycyjy koktajl to „Moyo Muddle” – czysta wódka z miodem i wisienką maraschino. W RPA  popularne są cieszą  brandy oraz „witblitz” – lokalny bimber pędzony z owoców.  smakosze piwa mogąę spróbować SABMillera.

Pamiątki
Wyroby lokalnej sztuki i rzemiosła. Charakterystyczne dla tej części świata są figurki i modele wykonane z drutu ; kolorowe maski plemienne, haftowane torby, figurki z gliny, egzotyczne korale, a także rzeźby z drewna i kamienia;  bogato zdobione stroje i piękne tkaniny.  Ogromną popularnością cieszą się kolorowe misie ręcznie wyszywane.

Wielu turystów kupuje tutejsze wyroby jubilerskie i brylanty. Można też kupić złote Krugerandy. Na lotnisku można dostać zwrot VATu.

Religia i kultura

RPA jest państwem wieloetnicznym i wielokulturowym. Obok siebie żyją ludzie różnych ras i narodowości . Obchodzi się tu wszystkie święta typowe dla wyznawanych religii: Boże Narodzenie, Hanukkah, Eid, Diwali i przynajmniej dwa rodzaje Nowego Roku. W dużych miastach ludzie żyją w nowoczesnym, zachodnim stylu. . Afrykańskie tradycje i kultura są wciąż żywe w małych miejscowościach i wioskach. Tam można jeszcze spotkać mieszkańców ubranych w tradycyjne, regionalne stroje.

Wyznania- chrześcijanie 81%, muzułmanie 1,5%, inni 16,5%

Placówki dyplomatyczne:

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel dyżurny: +27 12 430 26 21
Tel: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki)
Tel: +27 12 430 26 31
Fax: +27 86 76 50 421 lub +27 12 430 26 08
Email: pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.pretoria.msz.gov.pl

Klimat:

Południowa Afryka posiada kilka stref klimatycznych, od suchej pustynnej przy granicy z Namibią do podzwrotnikowej na południowym wschodzie. W większej części kraju klimat jest słoneczny i suchy. Śnieg w zimie pada zazwyczaj tylko wysoko w Górach Smoczych . O różnicach klimatycznych w RPA, decydują: szerokość geograficzna, prądy morskie i wysokość npm. Klimat atlantyckiego wybrzeża zachodniego jest przez zimny Prąd Benguelski z Antarktydy chłodniejszy i bardziej suchy, Prąd Mozambicki natomiast zapewnia na wybrzeżu wschodnim wilgotny klimat subtropikalny.

Średnia temperatura:

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Durban 26 27 26 24 24 21 22 22 22 22 24 26
Johannesburg 23 25 22 20 18 16 16 20 23 25 24 26
Kapsztad 25 25 25 23 20 17 16 17 17 21 22 24

 

Ukształtowanie powierzchni

Powierzchnia RPA jest w przeważającej części wyżynna, poprzecinana głębokimi dolinami rzecznymi. Na południu kraju wznoszą się Góry Przylądkowe. Wzdłuż wybrzeża ciągną się wąskie obszary nizinne. Około 25% kraju znajduje się na wysokości powyżej 600 m n.p.m., a aż 50% ponad 1 000 m n.p.m.

Posiadacze polskich paszportów otrzymują wizę wjazdową do RPA bezpłatnie na lotnisku, jeśli ich pobyt nie przekracza 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy jest posiadanie minimum dwóch wolnych stron w paszporcie. W przypadku braku tych wolnych stron, posiadacz paszportu nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu lecącego do RPA).

  • Johannesburg – serce nowej Południowej Afryki
  • Entabeni – Prywatny Rezerwat stanowiący część obszaru Waterberg uznanego przez UNESCO za rezerwat
  • biosfery
  • Port Elizabeth – miasto o złotych plażach
  • Park Narodowy Tsitsikamma
  • Knysna – kraina przepięknych jezior i zalewów morskich
  • Little Karoo – kraina, gdzie prawie zawsze świeci słońce
  • Route 62 – o którym mówi się, że jest to najdłuższy na świecie szlak winny
  • Stellenbosch – znane jako „Miasto Dębów”
  • Kapsztad – „Miasto-Matka” uznawane za najpiękniejsze miasto świata
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.