10 dni Republika Południowej Afryki
RPA: Kapsztad i Parki Narodowe

RPA wycieczki w małych grupach

Kapsztad i Parki Narodowe RPA - wycieczka

Wycieczki do RPA: Kapsztad i Parki Narodowe

RPA to kraj o przepięknych krajobrazach, z potężnymi górami i dolinami o stromych zboczach.  Ponadto kraj ten może się pochwalić także szerokimi piaszczystymi równinami. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągną się piaszczyste zatoczki z brzegami porośniętymi ananasami, drzewami pomarańczowymi i mangowymi. Na południu rosną lasy cedrowe, natomiast na północnym zachodzie sawanna krzewiasta przechodzi w pustynię. Wnętrze ziemi na obszarze RPA kryje niezliczone bogactwa mineralne. Dlatego, odnalezienie złóż diamentów i złota spowodowało w XIX wieku duży napływ Europejczyków poszukujących fortun.  Otwierali oni kopalnie i stworzyli z Republiki Południowej Afryki najbogatsze i najlepiej rozwinięte państwo na kontynencie afrykańskim.

Bujne, tropikalne lasy i bezwodne pustynie, majestatyczne góry i bezkresna sawanna rozciągają się aż po horyzont. Ponadto długie złote plaże i skaliste wybrzeża, o które z hukiem rozbijają się fale – cała ta sceneria składa się na obraz Afryki Południowej.

Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Nasze wycieczki do RPA to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do RPA (nocny przelot do Kapsztadu - posiłki na pokładach samolotów).
Po przylocie do Kapsztadu i odebraniu bagaży, ok.2-godzinny przejazd do prywatnego Rezerwatu Aquila na spotkanie z Wielką piątką Afryki. Przyjazd do rezerwatu, zakwaterowanie. Po krótkim odpoczynku wyjazd na popołudniowe safari. Kolacja, nocleg w AQUILA LODGE (lub w podobnym).
Poranne safari w rezerwacie, który jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Można to spotkać słonia, nosorożca czarnego, bawołu, lwa, lamparta, geeparda, wiele gatunków antylop (oryks, kudu, springbok), a także żyrafy. Po safari powrót do ośrodka na śniadanie. Następnie wyjazd do rejonu najsłynniejszych winnic. Po drodze spróbujemy lokalnej brandy z regionu Paarl. Brandy produkowane przez KWV zdobyło w 2015 roku nagrodę dla najlepszego producenta brandy i najlepszej brandy na świecie. Przejazd do Franschhoek, miasteczka posiadającego jedną trzecią z najlepszych restauracji w RPA (niektóre spokojnie można zaliczyć do 2. gwiazdek Micheline) z kucharzami z Europy, niektórymi celbrytami jak Rauben czy Chef Michael znany w Polsce z programu reality show na Cooking Channel - Francuzi nie nadają gwiazdek Michelline w Afryce i Ameryce Płd poza Rio). Nocleg w PROTEA HOTEL BY MARIOTT (lub w podobnym).
Ten dzień spędzimy na kosztowaniu najwspanialszych win RPA. W 1694 roku Holenderska Kompania Wschodnioindyjska przyznała kilku rodzinom francuskich Hugenotów ziemie w malowniczej dolinie otoczonej górami Franschhoek i Groot Drakenstein. Nowi osadnicy byli znakomitymi farmerami, znali się na rzemiośle i uprawie winogron i wywarli duży wpływ na całą okolicę, którą Holendrzy nazwali później De Fransche Hoek. Czeka nas wizyta w dwóch popularnych winnicach i doświadczymy również zapierających dech w piersiach widoków pięknego, górskiego regionu. Przejazd na wybrzeże Atlantyku. Zakwaterowanie w hotelu przy oceanie nieopodal miasteczek Hermanus i Gansbaai. Nocleg w hotelu WINDSOR (lub w podobnym).
Po śniadaniu wypływamy na morskie safari w poszukiwaniu Wielkiej Piątki oceanu. Jeśli szczęście dopisze, podczas tego wyjątkowego rejsu będzie okazja spotkania rekinów (żarłacze białe), delfinów, pingwinów, kotików afrykańskich, wielorybów wieloryby (humbak, waleń lub płetwal). Po rejsie wyjazd do Kapsztadu. Po drodze przystanek na farmie gepardów i bliższe spotkanie z kotkami. Nocleg w Kapsztadzie w THE PORTSWOOD HOTEL (lub w podobnym).
Przejazd do Kapsztadu znanego tez pod pełną uczucia nazwą „Miasta-Matki”, miasta oferującego wiele miejsc godnych zobaczenia. Wjazd kolejką linową na Górę Stołową (uwarunkowany pogodą), skąd rozciągają się niezapomniane widoki na całe miasto. Następnie zwiedzanie miasta: ratusz, fort, gmach parlamentu (z zewnątrz), ogrody Kompanii Wschodnioindyjskiej, wizyta w kolorowej dzielnicy Bo-Kaap. Dla chętnych (fakultatywnie) przelot helikopterem. Nocleg w Kapsztadzie w THE PORTSWOOD HOTEL (lub w podobnym).
Po śniadaniu wyjazd na słynny Przylądek Dobrej Nadziei. Przejazd do portu w Hout Bay i rejs stateczkiem do Duiker Island (Wyspę Fok), która jest domem dla około 3000 fok. Przejazd wzdłuż zachodniego wybrzeża malowniczą trasa - Chapman’s Peak Drive (prestiżowe rankingi klasyfikują Chapman’s Peak wśród 10 najpiękniejszych tras widokowych na świecie) w stronę Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei, na skalisty Punkt Przylądkowy (Cape Point) i Przylądek Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope). Wjazd kolejką szynową na Punkt Przylądkowy, gdzie góruje latarnia morska i skąd rozpościerają się zachwycające widoki na ocean i Przylądek Dobrej Nadziei. Wizyta na Przylądku Dobrej Nadziei. Przejazd do rezerwatu pingwinów afrykańskich – Boulders. W południowej Afryce żyje aż 55 tysięcy pingwinów afrykańskich, chociaż na początku zeszłego wieku populacja sięgała 4. Milionów ! Niestety, spadek liczby pingwinów żyjących na Czarnym Lądzie jest dramatyczny. Tylko w ostatnich kilkunastu latach ich kolonie zmniejszyły się aż czterokrotnie. Nocleg w Kapsztadzie w THE PORTSWOOD HOTEL (lub w podobnym).
Po śniadaniu wyjazd do malowniczej doliny Constantia, uważanej za najlepszy region do uprawy winorośli w Południowej Afryce. Tego dnia dowiemy się więcej o historii winiarstwa w Kapsztadzie. Zobaczymy piwnice jednej z najstarszych winnic tego regionu Groot Constantia. Następnie malowniczy przejazd do Zatoki Hout i winnicy Cape Point, położonej wysoko nad półwyspem, w tle wspaniała panorama z zapierającym dech w piersiach widokiem na morze. Nocleg w Kapsztadzie w THE PORTSWOOD HOTEL (lub w podobnym).
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu, W godzinach południowych transfer na lotnisko w Kapsztadzie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy.
Przylot do Warszawy.

Powierzchnia: 1219912 km2
Stolica:
Pretoria
Największe miasta:
Johannesburg, Pretoria, Durban, Port Elizabeth, Kapsztad
Język urzędowy:
angielski, afrikaans, ndebele, xhosa, zulu, sepedi, sesotho, setswana, swati, tshivenda, xitsonga
Waluta:
rand (ZAR)
Ludność:
48783000 osób
Strefa czasowa:
czas polski w lecie, + 1h (w zimie)
Podział administracyjny:
RPA podzielona jest na 9 prowincji.Szczepienia

Nie ma obowiżaku wymaganych szczepień. Wskazane jest się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi i polio.

Opieka medyczna

System opieki zdrowotnej  składa się z dwóch sektorów : publicznego – głównego finansowanego przez rząd  i mniejszego, lecz prężnie rozwijającego się sektora prywatnego.
Poziom i zakres świadczeń zdrowotnych jest mocno zróżnicowany, od  bezpłatnej , podstawowej opieki zdrowotnej tzw. „basic primary health care” w niektórych słabiej rozwiniętych regionach na dość niskim poziomie , do wysoko wyspecjalizowanej – w sektorze prywatnym.

Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 1500 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 2000-5000 ZAR,

Numer alarmowy – 112
Pogotowie ratunkowe – 10111, 10177

Wymagania wizowe/ przepisy celne

Obywatele RP posiadający paszporty turystyczne  mogą wjeżdżać do RPA bez konieczności posiadania wiz i przebywać na jej jednorazowo do 30 dni. Należy posiadać bilet powrotny

Nie obowiązuje posiadanie  określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale przy ubieganiu się o wizę oraz przy wjeździe może być wymagane okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej.

1 czerwca 2015 roku obowiązująw  nowe przepisy okreslające zasady podróżowania małoletnich do RPA z obojgiem rodziców – konieczne jest posiadanie aktu urodzenia dziecka wraz z jego tłumaczeniem na język angielski.

W RPA  można wymienić i wywieźć  jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe

Nie wolno wwozić żadnych produktów żywnościowych oraz więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowicałkowicie zabroniony jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały legalnie zakupione u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest także posiadanie surowych  diamentów.

Warto zobaczyć

KAPSZTAD:  zamek, budynki parlamentu, stare ogrody Kompanii Indyjskiej , dzielnica malajska, panorama miasta ze Wzgórza Sygnałowego, . meczety Palm Tree Mosque i Noor El Hamedia, Ogrody Kompanii, Biblioteka Kapsztadzka, Galeria Narodowa, Planetarium

ROBBEN ISLAND: tzw Wyspa Focza. Znajduje się  tutaj zabytkowe więzienie oraz szpital psychiatryczny.

DURBAN:  Złota Mila to bulwar pełen parków, skwerów, restauracyjek i kawiarenek.; centrum miasta z historycznymi budynkami ratusza, poczty, sądu i teatru; park wodny uShaka (m.in. akwarium i delfinarium) – jednym z pięciu największych pod względem wielkości i zasobności tego typu obiektów na świecie.

KIMBERLEY: zwane Miastem Diamentów

JOHANNESBURG:  .historyczne centrum z najstarszymi budynkami miasta, skansen Gold Reef City, mennica z historyczną prasą Paula Krugera

PRETORIA: j Dom i Muzeum Krugera, Budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii, położone na wzgórzu i otoczone przepięknymi ogrodami.

MAPUNGUBWE: miasteczko, które zostało nazwane „zaginioną cywilizacją”. Odkryto w nim grobowiec nieznanego pochodzenia, w którym zakopane były liczne wyroby ze złota .

GÓRA STOŁOWA: miejsce, z którego podziwia się panoramę KApsztadu

PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI: najbogatszy ekosystem na świecie. Przylądek jest zamieszkały przez populację pingwinów afrykańskich.

NAMAQUALAND:  Kwitnąca Pustynia- miejsce wydobycia diamentów i miedzi.

KALAHARI:  pustynia na którejwystępują skały we wszystkich odcieniach czerwieni oraz czerwone i białe wydmy piasku.

NARODOWY PARK ADDO: tklasyczny afrykański busz, w którym żyją słonie, bawoły, nosorożce, lwy i lamparty.

GÓRY SMOCZE: najwyższe góry  w Afryce

HLUHLUWE – IMFOLOZI PARK: Rezerwat ten uważany jest za największe skupisko nosorożców na świecie. najstarszy park safari,

PARK NARODOWY KRUGERA: jnajwiększy w Afryce naturalny rezerwat zwierząt, o powierzchni powyzej 2 mln hektarów. Żyje tu prawie 150 gatunków ssaków i ponad 500 gatunków ptaków. Jest największym rezerwatem narodowym kraju i obfituje w największe na świecie bogactwo gatunków dzikich zwierząt i roślin. Południowy rejon jest częścią pierwotnego Rezerwatu Sabie;  jego mieszkańcy to nosorożec biały, likaon i lampart , żyrafy, słonie,. Centralny region ciągnie się wzdłuż rzek Olifant i Letaba zamieszkały przez żyrafy, słonie i pawiany. Wzdłuż malowniczych rzek można obserwować niesamowite hipopotamy lub krokodyle. Północny region  obfite  w populacje ptaków oraz różne gatunki gatunki małp. Ekosystem przy rzekach Shingwedzi i Mphongolo zapewnia schronienie i pożywienie dla hipopotamów, ptaków i lampartów. Park jest  jedynym miejscem, w którym legalnie pozyskuje się kość słoniową (kość pochodzi jedynie od zwierząt, które padły).

SOVETO – unikalna ulica w Orlando West, gdzie obok siebie znajdują się domy aż dwóch laureatów nagrody Nobla: Nelsona Mandeli i biskupa Desmonda Tutu. Przejazd do Sandton.

Banki i wymiana pieniędzy
Powszechnie, jedynie z wyjątkami polegającymi na ograniczeniach technicznych, akceptowane są karty płatnicze wydane przez polskie banki praz karty kredytowe American Express, Diners Club, Master Card i Visa.

Kuchnia

Sztuka kulinarna w RPA jest połączeniem kuchni europejskiej z tradycyjną kuchnią afrykańską a także azjatycką( inddyjską, malajską). Dużą rolę odgrywają w niej  przyprawy:  szafran, anyż, goździki, cynamon, curry, kolendra i miąższ tamaryndowca. W lokalach, na ulicach większych miast, można zjeść  owoce morza, kebab, amerykańskie sławne hod dogi, potrawy kuchni francuskiej i potrawy afrykańskie.  Tradycyjnymi potrawami, których można skosztować w RPA są np.: „breyani” – ryż zapiekany z soczewicą kurczakiem i jagnięciną, przyprawiony sporą ilością suszonej kolendry,  „braai” – owoce morza z rusztu, „ sosatie” – niewielkie kawałki mięsa pieczone na krótkim ruszcie, „bobotie” – pieczony klops z dodatkiem curry i słodko kwaśnego lub pikantnego sosu, „atjar” – sałatka z marynowanych warzyw i owoców przyprawiona czosnkiem, curry i cebulą, „bunny chow” – połówka bochenka chleba wypełniona nadzieniem z curry. Warte spróbowania są różne gulasze mięsno-warzywne, gotowane w kociołkach, pyszne kiełbaski grillowych oraz „ vetkoek” – kulki z ciasta, nadziewane farszem mięsnym i smażone w głębokim tłuszczu.

Napoje
Z RPA  pochodzą znakomite wina. Do najbardziej znanych światowych marek nakeżą: Paul Sauer, Glen Carlou Grand Classique, Glen Carlou Syrah, Merlot, Knorhoek Pinotage. Tradycyjy koktajl to „Moyo Muddle” – czysta wódka z miodem i wisienką maraschino. W RPA  popularne są cieszą  brandy oraz „witblitz” – lokalny bimber pędzony z owoców.  smakosze piwa mogąę spróbować SABMillera.

Pamiątki
Wyroby lokalnej sztuki i rzemiosła. Charakterystyczne dla tej części świata są figurki i modele wykonane z drutu ; kolorowe maski plemienne, haftowane torby, figurki z gliny, egzotyczne korale, a także rzeźby z drewna i kamienia;  bogato zdobione stroje i piękne tkaniny.  Ogromną popularnością cieszą się kolorowe misie ręcznie wyszywane.

Wielu turystów kupuje tutejsze wyroby jubilerskie i brylanty. Można też kupić złote Krugerandy. Na lotnisku można dostać zwrot VATu.

Religia i kultura

RPA jest państwem wieloetnicznym i wielokulturowym. Obok siebie żyją ludzie różnych ras i narodowości . Obchodzi się tu wszystkie święta typowe dla wyznawanych religii: Boże Narodzenie, Hanukkah, Eid, Diwali i przynajmniej dwa rodzaje Nowego Roku. W dużych miastach ludzie żyją w nowoczesnym, zachodnim stylu. . Afrykańskie tradycje i kultura są wciąż żywe w małych miejscowościach i wioskach. Tam można jeszcze spotkać mieszkańców ubranych w tradycyjne, regionalne stroje.

Wyznania- chrześcijanie 81%, muzułmanie 1,5%, inni 16,5%

Placówki dyplomatyczne:

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel dyżurny: +27 12 430 26 21
Tel: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki)
Tel: +27 12 430 26 31
Fax: +27 86 76 50 421 lub +27 12 430 26 08
Email: pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
WWW: http://www.pretoria.msz.gov.pl

Klimat:

Południowa Afryka posiada kilka stref klimatycznych, od suchej pustynnej przy granicy z Namibią do podzwrotnikowej na południowym wschodzie. W większej części kraju klimat jest słoneczny i suchy. Śnieg w zimie pada zazwyczaj tylko wysoko w Górach Smoczych . O różnicach klimatycznych w RPA, decydują: szerokość geograficzna, prądy morskie i wysokość npm. Klimat atlantyckiego wybrzeża zachodniego jest przez zimny Prąd Benguelski z Antarktydy chłodniejszy i bardziej suchy, Prąd Mozambicki natomiast zapewnia na wybrzeżu wschodnim wilgotny klimat subtropikalny.

Średnia temperatura:

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Durban 26 27 26 24 24 21 22 22 22 22 24 26
Johannesburg 23 25 22 20 18 16 16 20 23 25 24 26
Kapsztad 25 25 25 23 20 17 16 17 17 21 22 24

 

Ukształtowanie powierzchni

Powierzchnia RPA jest w przeważającej części wyżynna, poprzecinana głębokimi dolinami rzecznymi. Na południu kraju wznoszą się Góry Przylądkowe. Wzdłuż wybrzeża ciągną się wąskie obszary nizinne. Około 25% kraju znajduje się na wysokości powyżej 600 m n.p.m., a aż 50% ponad 1 000 m n.p.m.

Posiadacze polskich paszportów otrzymują wizę wjazdową do RPA bezpłatnie na lotnisku, jeśli ich pobyt nie przekracza 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy jest posiadanie minimum dwóch wolnych stron w paszporcie. W przypadku braku tych wolnych stron, posiadacz paszportu nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu lecącego do RPA).

 • spotkanie z wielką piątką Afryki w rezerwacie Aquila
 • wizyta w destylarni brandy KWV
 • zwiedzanie winnic regionu Fanschhoek
 • ocean safari – wielka piątka oceanu
 • wizyta w schronisku dla gepardów Chetach Outrech
 • wjazd kolejką linową na Górę Stołową
 • spacer w rezerwacie Table Mountain
 • zwiedzanie przystani Waterfront
 • wizyta na Boulder’s Beach – spotkanie z pingwinami przylądkowymi
 • przejazd po jednej z najpiękniejszych tras widokowych świata – Chapman’s Peak Drive
 • degustacja win i zwiedzanie winnic w regionie Constantina oraz winnicy Cape
• Kalkulację kosztów przygotowano dla grupy min. 08. osób płacących. Mniejsza ilość Uczestników może spowodować zmianę ceny.
• Rozliczenie ceny podanej w EUR wg kursu sprzedaży EUR - tabela ING Bank Śląski na dzień dokonania pełnej wpłaty.
• Kolejność zwiedzania może się zmienić – warunkują to przejazdy, lokalne święta, okoliczności obiektywne. Program może ulec też zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia - zostanie wówczas zaproponowane alternatywne rozwiązania zastępcze.
• Cena biletu lotniczego na dzień 30.09.2020 r. Nie zostały dokonane rezerwacje miejsc. Ostateczna cena biletu obowiązuje z dnia jego wystawienia.
• Ceny biletów wstępu wg taryf na dzień 30.09.2020 r. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.
• Posiadacze polskich paszportów otrzymują wizę wjazdową do RPA bezpłatnie na lotnisku, jeśli ich pobyt nie przekracza 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy jest posiadanie minimum dwóch wolnych stron w paszporcie. W przypadku braku tych wolnych stron, posiadacz paszportu nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu lecącego do RPA).
• Uczestnicy zapisujący się na wyjazd indywidualnie (01.osoba) – w przypadku, jeśli na 32 dni przed planowanym terminem wyjazdu nie zgłosi się druga osoba tej samej płci na dokwaterowanie do pokoju 2-osoowego, zaistnieje konieczność dopłaty do pokoju 1-osobowego zgodnie z ceną podaną w programie, bez możliwości rezygnacji z wyjazdu bez ponoszenia kosztów.
• Organizator nie ponosi odpowiedzialności za przepisy związane z COVID-19 wprowadzone przez kraje tranzytowe oraz kraj docelowy, np. wykonanie testu na obecność COVID-19 w Polsce przed wyjazdem na koszt podróżnego, wykonanie testu na obecność COVID-19 po przylocie do kraju docelowego na koszt podróżnego. Podróżnego obowiązuje bezwzględny obowiązek ich przestrzegania, a nagłe wprowadzenie przepisów przez kraje tranzytowe lub kraj docelowy nie daje Podróżnemu możliwości bezkosztowego odstąpienia od umowy.
• W przypadku wyjazdów do Republiki Południowej Afryki , nie są wymagane żadne szczepienia – zalecane jest szczepienie przeciwko wirusowemu zakażeniu wątroby typu A i B oraz szczepienie przeciwko żółtej febrze. Jednak w sprawach szczegółowych szczepień ochronnych oraz środków antymalarycznych należy skontaktować się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie ul. Żelazna 79 tel.0 (prefix) 22 6209001 w. 122 lub inną stacją na terenie kraju, ewentualnie z poradnią chorób tropikalnych na terenie kraju, przynajmniej na miesiąc przed wyjazdem.