19 dni USA
USA: wycieczka przez Południowe Stany

USA – wycieczka przez Południowe Stany

Los Angeles, Huston, Nowy Orelanv i Austin

Wycieczki do Teksasu

Przez Florydę i Teksas – daj się zachwycić fascynującym krajem jakim jest USA!

USA to kraj wszelkich narodowości, ras i stylów życia, są także krajem pełnym szokujących zasad i przeciwieństw. Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych jest bardzo ciekawe, a turyści przyjeżdżają tutaj przede wszystkim z dwóch podstawowych powodów: aby zobaczyć amerykańskie metropolie i przepiękną przyrodę. Z pewnością wycieczki do Teksasu to propozycja dla wszystkich szukających niezapomnianej przygody!

Więcej Naszych wycieczek do USA znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Polski, przelot do Los Angeles. Po przylocie przejazd w kierunku San Bernardino. Zakwaterowanie. Nocleg w rejonie San Bernardino. Trasa ok. 192 km.
Wizyta w Parku Narodowym Drzew Jozuego, którego nazwa wywodzi się od charakterystycznych Joshua Tree występujących powszechnie na jego terenie. Spacer po depresji (71,3 m. poniżej poziomu morza) słonego, endoreicznego, sztucznie stworzonego Salton Sea (Jezioro Słone/Morze), którego zasolenie wynosi 54 g/L. Temperatura wody w jeziorze drastycznie zmienia się podczas roku, od 10 °C w zimie do temperatury 35 °C w lecie. Jezioro zamieszkuje około 400 gatunków ptaków. Nocleg w rejonie El Centro. Trasa ok. 400 km.
Przejazd do Yumy, małego miasteczka położonego przy samej granicy z Meksykiem. Zwiedzimy tutaj słynne więzienie o najostrzejszym rygorze, które funkcjonowało w latach 1876 – 1909. Przejazd przez Sonora Desert National Monument, pustynię o powierzchni 311 tys. km² zajmującą południowo-zachodnią część Arizony i południowo-wschodnią Kalifornię oraz część meksykańskich stanów: Baja California i Sonora. Pustynia Sonora stanowi też część linii brzegowej Zatoki Kalifornijskiej. Przejazd w kierunku Tuscon. Trasa ok. 480 km.
Wizyta w Muzeum Pustyni Arizona-Sonora oraz w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym na szczycie Kitt. Przejazd do Parku Narodowego Saguaro, słynącego z „kaktusowego lasu”. Tego dnia odkryjemy także Tombstone będące “prawdziwym” miasteczkiem z Dzikiego Zachodu, gdzie czas się zatrzymał w miejscu. Jak na westernach, tak i dzisiaj można się przejść podcieniami ulic, patrząc na przejeżdżający dyliżans . Nocleg w rejonie Deming. Trasa ok. 500 km.
Przejazd przez El Paso i wizyta w Parku Narodowym Jaskiń Carlsbad położonym na terenie gór Guadalupe. Główną atrakcją Parku jest jaskinia Carlsbad, której historia rozpoczyna się 250 mln lat temu, w okresie permu. Przejazd wzdłuż Parku Narodowego Guadelupe Mountains. Pomysł założenia parku narodowego pojawił się już w 1923 roku, jednak do jego powstania nie doszłoby gdyby nie działalność Wallace’a Pratta’a. Był on uznanym geologiem, jednym z badaczy i odkrywców Gór Guadelupe. Wykupił ziemie w McKittrick, wybudował dwa domy (żeby dzieci miały gdzie spędzać wakacje) a resztę odstąpił powstającemu parkowi. Pozostałe tereny dokupił rząd i po pełnej legislacji, w 1972 roku park został oficjalnie otwarty w obecnych granicach. Góry Guadalupe piętrzą się między spękanymi nizinami południowego Nowego Meksyku a rozległą pustynią Chiuhuahua (na granicy Nowego Meksyku z Teksasem). Nocleg w rejonie Orla. Trasa ok. 485 km.
Wizyta w Parku Narodowym Big Bend (UNESCO), który w całości znajduje się na pustyni Chihuahua. Park jest ceniony ze względu na swe unikatowe walory geologiczne, zróżnicowaną roślinność pustynną oraz bogatą faunę. W parku jest więcej gatunków ptaków, nietoperzy i kaktusów niż w jakimkolwiek innym parku w Stanach Zjednoczonych. W programie m.in. spektakularny Kanion Santa Elena oraz - Rio Grande (punkt widokowy). Trasa ok. 530 km.
Przejazd do bajkowego miasta San Antonio. Popołudnie spędzimy na uroczej trasie spacerowej River Walk. Wizyta w założonej XVIII wieku przez hiszpańskim misjonarzy twierdz Alamo, która służyła ewangelizacji Indian. Na koniec dnia wizyta na bazarze El Mercado, na którym znajdziemy typowo meksykańskie pamiątki. Trasa ok. 530 km.
Wizyta w winnicy Duchman Family Winery, gdzie poczujemy się jak w sercu prawdziwej Toskanii oraz wizyta nad jeziorem Hamilton Pool. Następnie przejazd do Austin – stolicy Teksasu. Podczas pobytu w mieście spróbujemy słynnego barbecue, odwiedzimy Texas State Capitol, przejdziemy się słynnym mostem Pennybacker i udamy się nad bajkowo położone wzgórze Mount Bonnell. Trasa ok. 190 km.
Przejazd do Huston – największego miasta w Teksasie. Po drodze zatrzymamy się nad bajkowym jeziorem Somerville. Wizyta w Johnson NASA Space Center oraz w Muzeum Nauki w Houston, które jest jednym z najlepszych miejsc popularyzujących dorobek naukowy ludzkości w USA. Po południu wizyta na ranchu George Ranch Historical Park. Możliwość wzięcia udziału w lekcjach jazdy konnej, zaganiania bydła czy typowych tańców. Trasa ok. 270 km.
Przejazd do Nowego Orleanu. Tego dnia czeka nas wspaniała atrakcja - rejs łodzią po delcie Mississippi, królowej amerykańskich rzek. Podczas rejsu przyglądać się będziemy z bliska niepowtarzalnej faunie i florze rozlewisk delty, zobaczymy majestatyczne drzewa z rodziny cyprysów porośnięte „brodami czarowników”, aligatory i egzotyczne ptaki typowe dla stref klimatu podzwrotnikowego. Trasa ok. 550 km.
Zwiedzanie Nowego Orleanu, o którym mówi się „amerykańskie miasto z europejską duszą i kreolską kuchnią”. Miasto założone w 1718r. przez Francuzów wciąż posiada europejski urok i charakter. Wizyta w Dzielnicy Francuskiej, najstarszej i najbardziej urokliwej dzielnicy miasta, której murowane kamieniczki, metalowe balustrady i kolorowe budynki nadają niepowtarzalny charakter. Historia Nowego Orleanu wiąże się z historią jazzu. Niegdyś miasto portowe było centrum handlu niewolnikami, jednak kolorowi przybysze nie oddali w niewolę swojej tradycji i kultury. Każdej niedzieli położony w centrum Plac Congo przywdziewał czarne barwy, a regularnym spotkaniom niewolników towarzyszyły taniec, śpiew i muzyka. Z Nowym Orleanem związany jest też Mardi Gras – jedyny w swoim rodzaju festiwal karnawałowy, którego bogatą tradycję będziemy mogli podziwiać w Mardi Gras World. Zwiedzimy również położoną nad Mississippi Plantację Dębowej Alei, gdzie przeniesiemy się w świat znany z „Korzeni” i "Chaty Wuja Toma".
Przejazd do St. Augustine, założonego w 1565r., będącego najstarszą europejską osadą w kontynentalnej części USA, która przez 235 lat była polityczną i militarną stolicą hiszpańskiej prowincji Floryda. Juan Ponce de Leon odkrył ten region w swoich poszukiwaniach legendarnej „studni młodości”. W świat historii i klimatu romantycznego miasta przenosi wiele atrakcji: między innymi najstarszy dom w Stanach Zjednoczonych i XVII – wieczny murowany fort Castillo de San Marcos, który jest najstarszą taką budowlą w USA. Trasa ok. 900 km
Wizyta w Orlando znanym ze swoich parków rozrywki (najbardziej znane to Disney World, Sea World). Czasem nazywa się to miasto super-stolicą światowej turystyki. Doskonały klimat Orlando praktycznie o każdej porze roku i wiele atrakcji skupionych w jednym miejscu sprawiają, że tego miejsca nie można pominąć. Trasa ok. 170 km.
Przejazd na Przylądek Canaveral i odkrywanie fascynującego świata kosmicznych podróży. Cape Canaveral i centrum kosmiczne Kenediego są rdzeniem amerykańskich operacji kosmicznych. Wycieczka po instytucie badań NASA wprowadzi nas w osiągnięcia programu kosmicznego i zapewne obudzi zainteresowanie kosmosem. Po południu przejazd w kierunku Miami. Trasa ok. 470 km.
Przejazd najpiękniejsza drogą w USA, słynną „jedynką”, poprowadzoną tutaj pomiędzy Atlantykiem a Zatoką Meksykańską przez 48 wysp i mostów do najdalej na południe wysuniętego miasta Ameryki – Key West. Zobaczymy Fort Zachary Taylor, następnie odpoczynek na plaży. Fakultatywnie – dla chętnych zwiedzanie domu Hemingwaya ok. 13 USD. Trasa ok. 450 km.
Przejazd do Parku Narodowego Everglades - królestwa krwiożerczego aligatora i wielu jadowitych stworzeń, a przede wszystkim krainy dzikiego ptactwa. Dla chętnych - fakultatywnie wyprawa po bagnach Everglades na pokładzie tzw. air boat - płaskodennej łodzi napędzanej lotniczym śmigłem ok. 50 USD (1.godzina). Trasa ok. 150 km.
Przejazd do Miami. Odpoczynek w Miami Beach, najpopularniejszej dzielnicy miasta. W ostatnich latach, wielomilionowe inwestycje związane z remontem budynków i plaż, przekształciły ten rejon w czołowy przykład odnowy miejskiej. Wyposażone przez naturę w lazurową wodę, niegdyś białe plaże poddano „operacji plastycznej”, która przywróciła im tropikalne piękno. Czas wolny. Chętni mogą wypocząć na plaży lub pospacerować słynną Ocean Drive wzdłuż dzielnicy Art Deco. Trasa ok. 100 km.
Czas wolny na zakupy lub indywidualną eksplorację miasta. Przejazd na lotnisko, odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Stany Zjednoczone Ameryki(USA)

Stolica: Waszyngton
Największe miasta: Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Filadelfia, Detroit, Boston, Dallas, Houston
Język urzędowy: angielski, hiszpański
Waluta: dolar (USD)
Ludność: 306609000 osób
Strefa czasowa: czas polski od -6 do -12h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 50 stanów i dodatkowo 1 okręg (okręg stołeczny – dystrykt Kolumbii). Wszystkie stany USA (za wyjątkiem Alaski i Luizjany) dzielą się na hrabstwa – jest ich 3048.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane żadne szczepienia od osób przyjeżdżających z Polski. Zalecane szczepienia: błonica, tężec, polio.

Lekarze
nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego. Jest ono jednak wskazane, gdyż opieka medyczna (choć ogólnie dostępna i znajdująca się na wysokim poziomie) jest  bardzo droga. Zwykła wizyta u lekarza ogólnego kosztuje od 50 do ponad 100 dolarów, a doba w szpitalu od 500 do kilku tysięcy dolarów (nie wliczając zabiegów).

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
dla obywateli Polski wymagana jest wiza wjazdowa, wydawana przez konsula Stanów Zjednoczonych. Ale nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych – ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej i może zdarzyć się, że obywatel polski nie zostanie wpuszczony na terytorium Stanów Zjednoczonych, pomimo posiadania ważnej wizy. Przeważnie  powodem nieudzielenia prawa wjazdu bywa naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub stwierdzenie, że rzeczywisty cel wjazdu jest różny od celu deklarowanego podczas ubiegania się o wizę.
Wszyscy przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są zobowiązani do wypełnienia deklaracji celnej. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 dolarów bez obowiązku zgłoszenia tej kwoty. Zakazane jest posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków oraz przewożenie żywności, roślin itp.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Religia i kultura

Wyznania w Stanach Zjednoczonych przedstawiają się w następujący sposób: protestanci 52%, katolicy 24%, mormoni 2%, żydzi 1%, muzułmanie 1%, bezwyznaniowcy 10%, inni 10%.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 3 poniedziałek stycznia – Urodziny Martina Luthera Kinga
 • 3 poniedziałek lutego – Dzień Prezydenta
 • 4 lipca – Dzień Niepodległości
 • 1  poniedziałek września – Święto Pracy
 • 2 poniedziałek października –  Dzień Kolumba
 • 11 listopada – Dzień Weteranów
 • Ostatni czwartek listopada – Święto Dziękczynienia
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe, dlatego przed wyjazdem do USA zalecane jest wyrobienie takiej karty. Najbardziej popularne i szeroko dostępne są karty: MasterCard, American Express, Visa i Discover. Sieć bankomatów jest ogólnie dostępna i nie ma problemów z podjęciem gotówki. W przypadku przewożenia większych sum najlepiej posługiwać się czekami podróżnymi, gdyż w razie ich utraty uzyskuje się duplikaty.

Komunikacja

 • Pociągi – komunikacja kolejowa jest znakomicie rozwinięta, zarówno na poziomie międzymiastowym jak i miejskim.
 • Samochody – Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć dróg ekspresowych i autostrad, dzięki którym można w łatwy sposób  przemieszczać się po całym terytorium.
 • Samoloty – dzięki dużej konkurencji na rynku amerykańskich przewoźników lotniczych, ceny biletów są stosunkowo niskie.

Poczta
urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 i w soboty od 9:00 do 12:00. Skrzynki pocztowe są w kolorze niebieskim.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Waszyngtonie
2640 16th Street, N.W. Washington, D.C. 20009
Telefon: (00-1202) 234 3800
fax: (00-1202) 328 6271
E-mail: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Wydział Konsularny w Waszyngtonie
2224 Wyoming Ave., N.W., Washington, D.C. 20008-3992
Telefon: (00-1202) 234 38 00
fax: (00-1202) 328 21 52
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
233 Madison Avenue, New York, NY 10016
Telefon: (001-646) 237 2100
fax: (001-646) 237 2105
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku
9 East 66th Street, New York, NY 10065
Telefon: (00-1212) 744 2506
fax: (00-1212) 517 6771
Konsulat Generalny RP w Chicago
820 N. Orleans St., Suite 335, Chicago, IL 60610
Telefon: (00-1312) 337 81 66
fax: (00-1312) 337 78 41
Konsulat Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd., Suite 555, Los Angeles, CA 90025
Telefon: (00-1310) 442 8500
fax: (00-1310) 442 8515
Konsulat Honorowy RP w Anchorage
7550 Old Steward Highway, Suite 101
Anchorage, AK 99518
Telefon: (001-907) 344-47-22, 522-40-77
fax: (001-907) 344-75-25
Konsulat Honorowy RP w Belmont
Taube Philanthropies1050
Ralston Avenue
Belmont, CA 94002, USA
Telefon: (001-650) 802-16-26
fax: (001-650) 591-45-77
Konsulat Honorowy RP w Bostonie
22 Pratt Court, Cohasset
Massachusetts 02025, USA
Telefon: (00-17-81) 383-83-84
fax: (00-17-81) 383-83-84
Konsulat Honorowy RP w Denver
1916 Andrew Alden Street
Longmont, CO 80504
Telefon: (001-303) 485-84-05
fax: (001-303) 485-84-05
Konsulat RP w Honolulu
2825 South King St., suite 2701 Honolulu, HI 96826, USA
Telefon: (001-808) 955-4567
fax: (001-808) 942-57-26
Konsulat RP w Houston
35 Harbor View Drive, Sugar Land, TX 77479, USA
Telefon: (001-281) 565-04-99
fax: (001-281) 565-15-07
Konsulat Honorowy RP w Miami
1440 79th Street Causeway, Suite 117, Miami FL 33141, USA
Telefon: (00-1305) 866-00-77, 864-23-49
fax: (00-1305) 865-51-50
Konsulat Honorowy RP w Nassau
#9 Devonshire Drive, Coral Harbour
Nassau, Bahamas, USA
Telefon: (00-12-42) 328-72-38
fax: (00-12-42) 326-24-91
Konsulat Honorowy RP w Oxfordzie
Miami University, School of Engineering and Aplied Science
Benton Hall 106
Oxford, Ohio 45056
Telefon: (00-1513) 529-03-85
fax: (00-1513) 529-07-99
Konsulat RP w Pittsburghu
5853 Douglas Street, Pittsburgh, PA 15217
Telefon: (00-14-12) 396-62-34
fax: (00-14-12) 396-47-64
Konsulat RP w Raleigh
705 Barbour Drive
Raleigh, NC 27695, USA
Telefon: (00-19-19) 233-52-00, 637-70-69
Konsulat Honorowy RP w Saint Louis
121 S. Meramec, Suite 1140, St. Louis, Missouri 63105, USA
Telefon: (00-1314) 821-61-30
fax: (00-1314) 965-37-28
Konsulat Honorowy RP w San Francisco
Humboldt Bank Building
785 Market Street, 15th Floor
San Francisco, CA 94103, USA
Telefon: (001-415) 777-44-45
fax: (001-415) 778-81-23
Konsulat Honorowy RP w San Juan, Puerto Rico
Konsulat RP w San Juan, Puerto Rico
771 1-st Street, Suite 411, San Juan, PR 00920-1613
Telefon: (001-787) 781-32-54, 775-95-70
fax: (001-787) 775-95-30

USA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie USA w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia terytorium Stanów Zjednoczonych. Uwaga: uzyskanie wizy nie daje automatycznej gwarancji wjazdu do USA, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik imigracyjny w punkcie kontroli granicznej.

 • Las Vegas – królestwo neonów, rozrywki i hazardu
 • Udział w barwnych obchodach Gallup Inter-Tribal Indian Ceremonial
 • Wodospad Shoshone
 • Stan Utah – jeden wielki park narodowy
 • Grand Canyon – ogromny, najsłynniejszy na świecie wąwóz
 • Salt Lake City – stolica stanu Utah i światowa stolica Mormonów
 • P.N. Zion – mormońskie wyobrażenie biblijnego Syjonu
 • Yellowstone – najstarszy i najsłynniejszy park narodowy świata – wodospady, gejzery i gorące źródła
 • P.N. Grand Teton i malownicza panorama Gór Skalistych
 • Głowy prezydentów wyrzeźbione w skałach Mount Rushmore
Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. W przypadku nie otrzymania wizy, otrzymania wizy i rezygnacji z wyjazdu – potrącenie wg Warunków Uczestnictwa. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać min. 2 strony wolne.