Wycieczki do Turkmenistanu
Turkmenist: Aszchabad i Pustynia Kara-kum - wycieczka

Wycieczki do Turkmenistanu: Turkmenistan jest uznawany za jeden z najbardziej niezbadanych i fascynujących krajów Azji. Państwo to obejmuje pustynny region – Kara-kum, który przez wiele lat był polem ścierania się wielu kultur – począwszy od podbojów Aleksandra Wielkiego, przez wpływy arabskie i, w końcu, mongolsko-tatarskie.
Na obszarze Turkmenistanu znajduje się wiele wykopalisk archeologicznych, w tym także wpisanych na listę UNESCO. W miastach lśnią szkła drapaczy chmur i złote kopuły pałaców, rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Osobliwością jest Aszchabad – młode miasto, wyglądające dość ekscentrycznie na tle innych stolic Azji Centralnej. Miasto charakteryzuje się z jednej strony surrealizmem, z drugiej – przepychem. Słynie z licznych wieżowców z białego marmuru i faktu, że marmurowe są tam nawet krawężniki…
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Turkmenistanu!
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Aszchabad (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Turkmenistanu.
Dzień 2 Aszchabad – Nisa (S/-/-)
Przylot do Aszchabadu, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzimy jedną z największych atrakcji Turkmenistanu – antyczną Nisę, która była niegdyś stolicą Wielkiego Królestwa Partów, istniejącego 2300 lat temu. Osada nie była typową fortecą, ale luksusowym centrum starożytnych cywilizacji. Partowie odparli wojska Aleksandra i przetrwali, z następującymi po sobie dynastiami w Nisa, aż do mongolskiego oblężenia w XIII w. Powrót do Aszchabadu i zwiedzanie miasta nazywanego “miastem miłości”, stolicy Turkmenistanu, starożytnego państwa z kilkutysięczną historią. Miasto jest otoczone przez pustynię Kara-Kum i góry Kopet Dag. Aszchabad jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji oraz, z uwagi na gościnność ludzi, także jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia. W programie: Park Niepodległości z Pomnikiem Niepodległości, Plac Neutralności z Łukiem Neutralności, zwieńczonym pozłacaną statuą pierwszego prezydenta Turkmenistanu, Narodowe Muzeum Historii i Etnografii, którego zbiory obejmują ponad 327 tys. artefaktów pochodzących z różnych okresów historycznych Turkmenistanu. Nocleg w Aszchabadzie.
Dzień 3 Gypjak – Geok Depe – Kov Ata – Nohur (S/L/K)
Wyjazd w kierunku Nokhu (trasa ok.270 km – czas przejazdu ok.6 godz.). Po drodze wizyta w prywatnej stadninie koni mieszczącej się w Geok Tepe, gdzie zapoznamy się z końmi rasy Akhal-teke. Zobaczymy kompleks największego meczetu w Turkmenistanie i rodzinne mauzoleum pierwszego prezydenta w wiosce Gypjak. Następnie będziemy kontynuować naszą podróż do Geok Depe, zwiedzając dawną twierdzę Teke, gdzie w 1881 toczyła się wielka bitwa pomiędzy Turkmeńczykami, a Rosjanami. Zwiedzimy tutaj meczet Saparmurat Haji, zbudowany jako memoriał poświęcony turkmeńskim wojownikom, poległym w bitwie. Pojedziemy do Kov Ata (podziemne jezioro), mieszczącego się w największej jaskini gór Kopetdag. Woda w jeziorze jest ciepła przez cały rok. Przejazd do Nohur, gdzie w górskiej dolinie przetrwała kultura lokalnej społeczności. Wizyta na plemiennym cmentarzu. Odwiedzimy też domowy warsztat tkacki (wioska słynie z keteni – wyrobów tkackich zedwabiu). Kolację w formie grilla. Nocleg w namiotach.
Dzień 4 Karakala – Dehistan – Balkanbat (S/L/K)
Wcześnie rano wjazd w kierunku Dehistanu (trasa ok. 360 km – czas przejazdu ok. 7 godz.). Podczas przejazdu będziemy mijać góry Kopet-dag oraz będziemy podziwiać księżycowe krajobrazy okolic Karakala, zachwycające doliny rzeki Sumbar. Po przyjeździe do Dehistan, zwiedzanie ruin miasta (UNESCO) leżącego na Jedwabnym Szlaku, będącego ważnym ośrodkiem handlowym na terenach starożytnego Iranu w X-XIV wieku. W programie: meczet Szacha Chorezmu Muhammada, minaret, mury miejskie, cmentarz, meczet Mashhat Ata. Wyjazd w kierunku Balkanabat leżącego u stóp Wielkiego Bałchanu, ważnego centrum przemysłu naftowego i centrum ekonomicznego zachodniego Turkmenistanu. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Balkanabat.
Dzień 5 Yangikala – Kemal Ata – Gozli Ata (S/L/K)
Wcześnie rano wyjazd w kierunku Gozli Ata (trasa ok.320 km – czas przejazdu ok. 6 godz.). Pojedziemy przez góry Wielkiego Bałchanu do kanionów Yangisuw, co znaczy „ognista twierdza”. Kaniony tworzą białe, różowe i pomarańczowe formacje wapienne formacje. Z serca kanionu krótki treking do Kemal Ata, miejsca pielgrzymkowego, które znajduje się u źródeł strumienia, który wyrzeźbił formacje skalne. Następnie przejazd do Gozli Ata, będącego również centrum pielgrzymkowym. Nocleg w domu pielgrzymkowym w Gozli Ata.
Dzień 6 Gozli Ata – Turkmenbaszy – Awaza (S/-/-)
Przejazd do Turkmenbaszy (trasa ok. 200 km – czas przejazdu ok. 5 godz.) nad Morzem Kaspijskim. Po przyjeździe zwiedzanie Turkmenbaszy, Narodowej Strefy Turystycznej “Awaza”, pod którą kamień węgielny położył prezydent Saparmyrat Nyyazow, pragnący kolejnego upamiętnienia swojego kultu. Zobaczymy port i cerkiew prawosławną. Wizyta na lokalnym targu rybnym, gdzie można kupić kawior jesiotra. Nocleg w Turkmenbaszy.
Dzień 7 Turkmenbaszy – Daszoguz – Izmukszir (S/-/-)
Przed południem wypoczynek, czas wolny. Transfer na lotnisko, przelot do Daszoguz, powstałego pod koniec XIX wieku jako chiwańska twierdza na granicy z Turkmenistanem. W 1873r. trafiło pod administrację Rosji, a w latach 1920-1924 wchodziło w skład Chorezmijskiej Ludowej Republiki Radzieckiej. Po przylocie zwiedzanie miasta oraz ruin zamku Izmukszir, jednej z najbardziej monumentalnych twierdz Chorezmu. Nocleg w Daszoguz.
Dzień 8 Kune Urgench – Darwaza (S/-/K)
(Trasa ok. 420 km – czas przejazdu ok. 7 godz.). Przejazd do Kune-Urgench (UNESCO), niegdyś znakomitej stolicy średniowiecznego Imperium Khorezm-szah, największego islamskiego imperium z przełomu XII/XIII w. Będzie okazja by przyjrzeć się niesamowitym zabytkom średniowiecznego Chorezmu. Zwiedzimy XIV-wieczne mauzoleum Turabek Hanum, jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury z tego okresu, minaret Kutlug Timur, będący dawniej najwyższym minaretem w Centralnej Azji, mauzoleum Sułtana Tekesh, będące pięknym XII-wiecznym mauzoleum z jednym z najwcześniejszych portali na Wschodzie i unikalną, stożkową kopułą, kopiec Kyrk-Mollah, słynną akademię nauk al-Mamun’s; mauzoleum Il-Arslana, stanowiące pierwowzór khorezmiańskich mauzoleów z piramidalną kopułą. Przejazd do Darwaza, gdzie zobaczymy dwa bulgoczące kratery – jeden z wodą, a drugi z błotem. Przejście w pobliże ognistego krateru. Po zachodzie słońca krater ten zamienia się w coś, co można by nazwać “bramą do piekła”, “świątynią ognia” lub innymi misternymi określeniami, nawiązującymi do ognia. Kolacja w formie grilla. Nocleg w namiotach.
Dzień 9 wioska Kekirdek – Aszchabad (S/-/-)
Po wczesnym śniadaniu wyjazd (trasa ok. 300km – czas przejazdu ok. 4 godz.) w głąb pustyni Kara-Kum w kierunku Aszchabadu. Dojazd do wioski Kekirdek, gdzie miejscowi ludzie żyją na dwa sposoby: w domach zbudowanych z niepalonej cegły lub w jurtach. Wizyta w lokalnym domostwie, spotkanie z mieszkającą w nim rodziną. Będziemy świadkami tradycyjnych zajęć: haftowanie, pichme (tradycyjne wypieki) oraz wypiekanie chleba. Będzie można spróbować wielbłądziego mleka lub wypić szklankę herbaty. Poznamy znaczenie amuletów i ochronnych sznurków Alaja, stosowanych w codziennym życiu turkmeńskich pół-nomadów. Przejazd do Aszchabadu. Nocleg w Aszchbadzie.
Dzień 10 Anau – Abiverd – Mary (S/L/-)
Wyjazd w kierunku Mary (trasa ok. 360 km – czas przejazdu ok. 6,5 godz.). Po drodze postój w Anau, miasta zamieszkałego już w epoce brązu, którego największy rozkwit przypadł na czasy dynastii Partów i Timurydów. Zobaczymy ruiny twierdzy oraz portal Meczetu Saida Dżemaliddina z 1456 roku. Przejazd do Abiverd, jednego z ważniejszych miast położonych na Jedwabnym Szlaku, gdzie zobaczymy stanowisko archeologiczne z II wieku p.n.e. Po przyjeździe do Mary krótkie zwiedzanie: cerkiew prawosławna, Muzeum Historii Regionu, lokalny targ. Nocleg w Mary.
Dzień 11 Merv (S/L/-)
Zwiedzanie antycznego Merv (UNESCO), złożonego z kilku miast następujących po sobie jako kolejne stolice słynnej oazy. Antyczne Merv jest jedynym tego rodzaju miejscem w Centralnej Azji. Nazywane “Perłą Wschodu”, jest zarazem jednym z najstarszych, zamieszkanych miast w Centralnej Azji. Na przestrzeni wieków było wielokrotnie rozbudowywane. Merv składa się z co najmniej pięciu miast, z różnych okresów – jedno zbudowane obok drugiego. Mauzoleum Sułtana Sanjara imponuje rozmiarem I solidnością; Gayir Kala pokrywa obszar 360 ha, posiada regularny plan, miejskie mury i 4 bramy, wychodzące na wszystkie strony świata; Erk Kala, Gyaur Kala & Kiz Kala – ruiny starego Merv. Nocleg w Mary.
Dzień 12 Margusz – Aszchabad (S/-/-)
Przejazd jeepami (trasa ok. 220 km – czas przejazdu ok. 3 godz.) do Margusz (inaczej: Margiana – obydwie nazwy odnoszą się do tego samego miejsca i wywodzą się od rzeki Murgab, której życiodajne wody dały początek państwu i społeczeństwu zamieszkującemu ten obszar). Dziś Margiana jest uznawana za jedno z najwcześniejszych wschodnich centrów cywilizacji, którego korzenie, jak uważają naukowcy, kształtowały podstawę także i współczesnej kultury turkmeńskiej. Pierwsze rolnicze osady pojawiły się w delcie rzeki Murgab 3000 lat p.n.e. Żyzne muły pochodzące z gór, zasobność wody i umiarkowany klimat – stworzyły dogodne warunki do upraw i tym samym rozwoju ekonomicznego. Powrót do Mary i przelot do Aszchabadu. Nocleg w Aszchabadzie.
Dzień 13 Aszchabad – Warszawa (-/-/-)
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.
Informacje
Turkmenistan
Stolica: Aszchabad
Największe miasta: Aszchabad, Turkmenabat, Daszoguz, Mary, Balkanabat, Bayramaly, Serdar, Tedżen, Turkmenbaszy
Język urzędowy: turkmeński
Waluta: manat turkmeński (TMM)
Ludność: 5.180.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)
Podział administracyjny: Terytorium Turkmenistanu podzielone jest na 5 wilajetów (welayat, l.mn. welayatlar) i jedno miasto wydzielone – Aszchabad.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie formalności przed podróżą, w Ambasadzie Turkmenistanu w Berlinie. W obu przypadakch, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zaproszenia ze strony Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu – można je otrzymać za pośrednictwem jednej z licencjonowanych, turkmeńskich agencji turystycznych. Zaproszenie jest jednym z dokumentów, niezbędnych do ubiegania się o wizę. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Turkmenistanu.
Opieka zdrowotna:
Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i trudno dostępna poza dużymi miastami.
Religia i obyczaje:
Turkmenistan zamieszkują przede wszystkim wyznawcy islamu sunnickiego (93% – głównie Turkmeni, Uzbecy, Persowie); istnieje mniejszość prawosławna (5,3% – głównie Rosjanie). Osoby bezwyznaniowe i wyznawcy innych religii stanowią pozostałe 1,7% społeczeństwa.
Komunikacja:
Cudzoziemcy mogą się zatrzymywać tylko w hotelach. Tereny wojskowe i przygraniczne są objęte ograniczeniami ruchu osobowego. Wjazd na te tereny wymaga przedstawienia specjalnych pozwoleń wydawanych przez Urząd Migracyjny, o które należy wystąpić za pośrednictwem firmy turystycznej. Oczekiwanie na wydanie zgody trwa ok. 10-14 dni. Najpopularniejsze turystycznie miejsca, do których wymagane są przepustki: Koytendag, Magdanly, Koneurgench, Serhetabat. W przypadku wykupienia wycieczki zorganizowanej przez biuro turystyczne pozwolenie na pobyt w miejscach, do których wymagana jest przepustka, a do których zamierzają udać się podróżni, jest automatycznie włączane do zaproszenia i nie ma potrzeby ubiegania się o nie oddzielnie.
Klimat:
Klimat Turkmenistanu jest skrajnie kontynentalny, za wyjątkiem obszarów przybrzeżnych Morza Kaspijskiego oraz gór. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 12 °C do 17 °C na północy kraju i od 15 °C do 18 °C na południowym wschodzie. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, ze średnią temperaturą od –6 °C na północnym wschodzie do +4 °C w południowo-wschodniej części i +5 °C na krańcach zachodnich. Średnia temperatura w najgorętszym miesiącu (lipcu) wynosi od 27 °C do 30 °C. Najwyższe temperatury notowane są w środkowej i południowo-wschodniej części Kara-kum, gdzie osiągają wartości od 48 °C do 50 °C. Najwyższe opady występują w górach i na pogórzu – średnio do 400 mm, a najniższe w Kara-Bogaz – Gol Bay, średnio 95 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Turkmenistanu.
Obywatele RP, podróżując do tego kaju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Baku (Azerbejdżan).
Ambasada RP w Baku
Adres: Azerbejdżan, AZ-1000, Baku, ul. Kiczik Gala 2, Iczeri Szeher (Stare Miasto)
E-mail: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +994 (12) 492 01 14
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/Aszchabad/Warszawa,
- wizę wjazdową,
- 02 przeloty wewnętrzne w Turkmenistanie,
- noclegi w hotelach 3* wg lokalnej kategorii (pokoje z łazienkami), domu pielgrzyma (wspólna łazienka), namiotach (karimaty, poduszki i śpiwory), dopłata do pokoju 1-os. 447 USD,
- wczesne zakwaterowanie w Aszchabadzie dniu przylotu,
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja),
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- samochody terenowe 4x4 w miejscach, gdzie jest to konieczne,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- 1 butelkę (1 l.) wody mineralnej na każdy dzień zwiedzania,
- usługi lokalnych przewodników podczas zwiedzania,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłaty wjazdowe do Turkmenistanu oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- opłaty wjazdowej ok. 13 USD.
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
TURKMENISTAN – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie formalności przed podróżą, w Ambasadzie Turkmenistanu w Berlinie. W obu przypadakch, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zaproszenia ze strony Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu – można je otrzymać za pośrednictwem jednej z licencjonowanych, turkmeńskich agencji turystycznych. Zaproszenie jest jednym z dokumentów, niezbędnych do ubiegania się o wizę. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Turkmenistanu.
Atrakcje
- Aszchabad – surrealistyczna stolica Turkmenistanu, wzniesiona z białego marmuru
- Antyczna Nisa – pozostałości po stolicy Wielkiego Królestwa Partów
- Turkmenbaszy – kurort nad Morzem Kaspijskim, strefa turystyczna „Awaza”
- Pustynia Kara-kum i płonące kratery Darwaza
- Wizyta w domostwie lokalnej rodziny w wiosce Kekirdek
- Geok Tepe – wizyta w prywatnej stadninie koni rasy Akhalteke
- Meczet Saparmurat Hajji – memoriał poświęcony turkmeńskim wojownikom poległym w bitwie z Rosją
- Kov Ata – podziemne jezioro w górach Kopetdag
- Mary – ruiny starożytnego miasta Merv (UNESCO)
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, wizy wjazdowej, opłaty wylotowej.Warto sprawdzić

IRAN : perła orientu

KIRGISTAN – wyprawa w nieznane
