12 dni UGANDA
UGANDA – Perła Afryki

Wycieczki do Ugandy

Uganda: Park Narodowy Kibale i goryle - wycieczka

Wycieczki do Ugandy

Uganda to jeden z najmniejszych krajów Afryki – jednak zadziwia swoją różnorodnością. Po wylądowaniu na lotnisku w Entebbe, przybyszów wita napis: „Witamy w Perle Afryki”. W krajobrazie Ugandy zaznaczają się jeziora, rozległe lasy bambusowe, Nil, który właśnie tutaj bierze swój początek a także imponujące wodospady. Zapraszamy na Nasze wycieczki do Ugandy!

Przez terytorium kraju przebiega równik. Ponadto Uganda jest bogata w zieleń i liczne parki narodowe, a na północy piętrzą się piękne góry Ruwenzori. Można tu zjeść, charakterystyczne dla tej części Afryki, zielone banany, zwane „matoke” i najlepsze na świecie ugandyjskie ananasy. A nade wszystko – w Ugandzie mieszkają wspaniali ludzie – bardzo gościnni i otwarci. W całym kraju jest jedno miasto o mentalności i standardach niewiele odstających od tych europejskich – to stolica, Kampala. W miastach i wsiach oddalonych od Kampali – dominują tradycje i przyzwyczajenia kulturowe. Uganda ma do zaoferowania także bogactwo swojej fauny – oprócz zwierząt, które standardowo można zaobserwować w trakcie afrykańskich safari, tu pierwszoplanową rolę odgrywają górskie goryle. Często także do Ugandy przyjeżdża się właśnie dla nich. Jedno jest pewne – spotkanie z tymi łagodnymi olbrzymami będzie przeżyciem, które pozostanie w pamięci na długie lata.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Ugandy!

Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Ugandy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Po przylocie do Entebbe - transfer do hotelu, czas wolny na odpoczynek i regenerację. Śniadanie, a następnie przejazd w kierunku Parku Narodowego Murchison Falls. Po drodze wizyta w sanktuarium nosorożców Ziwa Rhino Sanctuary. W sanktuarium żyje 22 białych nosorożców, a tropienie ich odbywa się pieszo i trwa około 2 godzin. Lunch i dalszy przejazd do Parku Narodowego Murchison Falls.. Po przyjeździe do parku – zakwaterowanie. Nocleg w Horn Bill Jungle Lodge lub w podobnym.
Wcześnie rano rozpoczniemy bezkrwawe łowy z aparatami fotograficznymi w dłoniach. Na początek na celownik trafiają, zawsze z niecierpliwością oczekiwane, drapieżniki, jak lwy, gepardy czy hieny. Później, już na spokojnie, podziwiamy różne gatunki antylop, żyrafy, słonie, bawoły... Po intensywnie spędzonej pierwszej połowie dnia, powrót na lunch. Po południu udamy się na wycieczkę łodzią w górę Nilu, do podstawy wodospadu. Po drodze będzie możliwość obserwowania hipopotamów, krokodyli, wodnych antylop, a także dużej różnorodności ptaków, w tym - rzadkiego trzewikodzioba. Po opuszczeniu łodzi wspinaczka na szczyt wodospadu, skąd będzie można podziwiać wspaniałą panoramę Nilu. Wodospad Murchisona, jest istnym cudem na Nilu; jego wody opadają z hukiem w dół, tworząc piękną tęczę. Kolacja i nocleg w Horn Bill Jungle Lodge lub w podobnym.
Wyjazd w kierunku P.N. Kibale. Czeka nas dosyć długi przejazd wzdłuż Ryftu Albertine. Po drodze będziemy podziwiać wzgórza, doliny, mijać lokalne wioski, a także plantacje herbaty. Lunch w Fort Portal. Dalszy przejazd i nocleg w Kibale Guest Cottages lub w podobnym.
Wczesne śniadanie i przejazd do Centrum Kanyanchu na briefing przed wyprawą szlakiem szympansów. Będziemy oczarowani oglądając szympansy i inne naczelne, zamieszkujące ten las. W trakcie trekkingu, naprawdę z bliska, przyjrzymy się tym zabawnym naczelnym, z ich zachowaniami tak łudząco podobnymi do naszych. Warto pamiętać, że różnica w genach pomiędzy szympansem, a człowiekiem to jedynie 1,3%. Lunch. Po południu spacer po bagnach Bigodi. Jest to inicjatywa miejscowej ludności, służąca ochronie okolicznych obszarów. Podczas spaceru będzie okazja zobaczenia różnych gatunków ptaków i motyli, a także naczelnych (m. in. gerezy). Nocleg w Kibale Guest Cottages lub w podobnym.
Przejazd do Parku Narodowego Królowej Elżbiety - poprzez region Kasese, słynący z Gór Ruwenzori i kraterowych jezior. Safari w p. Park Narodowy Królowej Elżbiety to zróżnicowany ekosystem sawanny, lasów tropikalnych, rzek, bagien, jezior i wulkanicznych kraterów. Safari w Parku Narodowego Królowej Elżbiety podczas którego będzie można zobaczyć słonie, lwy, bawoły, żyrafy, antylopy i wiele innych zwierząt. Lunch. Po południu - rejs po słynnym kanale Kazinga. Rejs ten będzie doskonałą okazją do fotografowania i podziwiania przyrody, w szczególności - kolorowego i różnorodnego ptactwa. Przy odrobinie szczęścia istnieje możliwość zobaczenia hipopotamów i krokodyli nilowych, wylegujących się na słońcu z szeroko otwartymi paszczami. Nocleg w Elephant Hub safari lodge lub w podobnym.
Safari przy wschodzie słońca podczas którego będzie można zobaczyć słonie, lwy, bawoły, żyrafy, antylopy i wiele innych zwierząt. Następnie przejazd w rejon Ishasha i safari w poszukiwaniu lwów wylegujących się na drzewach. Nocleg w Topi safari lodge lub w podobnym.
Po śniadaniu pożegnanie z Parkiem Narodowym Królowej Elżbiety i następnie przejazd do Parku Narodowego Bwindi, będącego domem górskich goryli. Nocleg w Agandi Eco Lodge lub w podobnym.
Z rana instruktaż ze strony strażnika / przewodnika. Następnie wkroczymy do sanktuarium goryli, gdzie rozegra się prawdziwa przygoda. Piękno lasu deszczowego jest spektakularne. Okolica - to krajobraz górskiego lasu, niezwykle gęstego, poprzecinanego licznymi zwierzęcymi szlakami. Czas, potrzebny na trekking, jak i jego miejsce docelowe, zależy od migracji tych wspaniałych naczelnych. Możliwość spędzenia czasu z tymi zagrożonymi, łagodnymi olbrzymami, to wspaniałe, ekscytujące doświadczenie, które pozostanie na długo w pamięci. Po południu lunch i przejazd nad malownicze jezioro Bunyonyi. Rejs łodzią po jeziorze, czas wolny na relaks i odpoczynek. Kolacja i nocleg w Lake Bunyonyi Eco Resort lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd do Entebbe. Po drodze przystanek na równiku. Lunch. Po południu czas wolny na wypoczynek nad jeziorem Wiktorii. Nocleg w 2 Friends Beach Hotel lub w podobnym.
Po śniadaniu rejs łodzią do rezerwatu szympansów na wyspie Ngamba. Ponieważ zwierzęta same nie znajdują wystarczającej liczby pożywienia, karmienie szympansów odbywa się tutaj dwa razy dziennie na oczach gości, którzy mają wspaniały widok z platformy widokowej. Ostatnie chwile w Ugandzie, transfer na lotnisko, wylot do Europy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Warszawy.

Uganda

Stolica: Kampala

Największe miasta: Kampala, Kira, Gulu, Lira, Nbale, Nansana, Jinja, Mbarara, Entebbe

Język urzędowy: angielski, suahili

Waluta: szyling ugandyjski (UGX)

Ludność: 32.370.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)

Podział administracyjny: Uganda w ramach czterech regionów administracyjnych (Centralnego, Wschodniego, Północnego i Zachodniego) podzielona jest na 80 dystryktów. Dystrykty z kolei dzielą się na hrabstwa, subhrabstwa, parafie i wioski.

 

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej, w tym na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Ugandy w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ugandy.

Opieka zdrowotna:

Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby i meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Wymagane jest zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko żółtej febrze. Na początku 2015 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło epidemię tyfusu w Kampali i zachodniej części kraju, która przedostała się również na północ. W latach ubiegłych odnotowano przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus ebola, cholerę oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowych. W sprawie zalecanych szczepień należy każdorazowo konsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i nieumytych owoców. Należy unikać również lodu oferowanego do napojów.

Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne. Za usługi medyczne cudzoziemcy płacą gotówką. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek rzędu ok. 20-50 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje 70-100 USD. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Religia i obyczaje:

Pod względem przynależności wyznaniowej swoich mieszkańców, Uganda jest krajem chrześcijańskim. Udział protestantów i katolików rozkłada się mniej więcej po połowie (odpowiednio: 44,5 oraz 42,2% społeczeństwa). Mniejszość stanowią wyznawcy islamu (11,5%) oraz tradycyjnych religii plemiennych (0,9%). Pozostały odsetek ugandyjskiego społeczeństwa – to osoby bezwyznaniowe i wyznawcy innych religii.

Komunikacja:

Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Ugandzie, można przez 3 miesiące korzystać z polskiego prawa jazdy, po upływie tego okresu należy uzyskać ugandyjskie lub międzynarodowe prawo jazdy. Podróż po Ugandzie należy planować z uwzględnieniem wielu czynników ryzyka (kradzieże, rozboje, wypadki drogowe, choroby). Zwiedzanie parków narodowych zalecane jest w towarzystwie strażników.

W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania, jednak nie jest bezpieczna. Często odnotowuje się wypadki nocnych autobusów i minibusów, szczególnie na liniach łączących stolicę miasta Kampalę z innymi głównymi miastami w Ugandzie, a także autobusów międzynarodowych z Nairobi i Dar es Salaam. Nocne autobusy mogą być również zatrzymywane siłą i okradane przez bandytów, którzy z pozoru wyglądają i podróżują jako pasażerowie. W Kampali istnieje również tani motocyklowy transport publiczny, mimo że bardzo popularny i sprawdzający się w stołecznych korkach, to ryzykowny ze względu na wysoką wypadkowość oraz brak ubezpieczenia. Na jeziorze Alberta oraz Wiktorii dostępny jest publiczny transport łodziami (tzw. ferry). W ubiegłych latach zdarzyło się na skutek ich przeciążania wiele wypadków.

Klimat:

Uganda leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Z reguły okres bezdeszczowy w Ugandzie trwa około trzech miesięcy. Średnia roczna suma opadów wzrasta od 700–800 mm na wschodzie i 900–1000 mm w kotlinach do 1500 mm i więcej na południu i wybrzeżach Jeziora Wiktorii oraz na stokach gór.

Średnie wartości temperatur w południowej części kraju wahają się od 20 do 22°C, a na północy od 24 do 26°C. W czasie pory suchej wartości te dochodzą do 29°C. W wielu miejscach Ugandy wysokość wpływa na obniżenie temperatur. W górach temperatury spadają nawet do 10°C.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Ugandy.

Obywatele RP podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Nairobi (Kenia).

 

Ambasada RP w Nairobi

Adres: 58 Red Hill Road (off Limuru Road), dzielnica Gigiri, NAIROBI, Kenia

Adres korespondencyjny: P.O. Box 30086, 00100 NAIROBI, Kenya

E-mail:  nairobi.secretary@msz.gov.pl ,  nairobi.amb.wk@msz.gov.pl

Tel.: +254 20 71 20 019; +254 20 71 20 020; +254 20 71 20 021

 

Dyżurny telefon Ambasady: +254 713 816 166 (czynny poza godzinami urzędowania – w razie nagłych wypadków, wymagających natychmiastowej interwencji Konsula).

UGANDA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej, w tym na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Ugandy w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ugandy.

  • Rejs w górę Nilu do wspaniałego wodospadu Murchisona
  • Park Narodowy Kibale – na tropie szympansów
  • Park Narodowy Królowej Elżbiety – safari z widokiem na Ruwenzori
  • Rejs po Kanale Kazinga – możliwość zaobserwowania hipopotamów i krokkodyli nilowych
  • Nieprzenikniony Las Bwindi – sanktuarium górskich goryli
  • Trekking po lesie w poszukiwaniu goryli
  • Przystanek na Równiku
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.