
Wycieczki do Ugandy
Uganda: Park Narodowy Kibale i goryle - wycieczka
Wycieczki do Ugandy
Uganda to jeden z najmniejszych krajów Afryki – jednak zadziwia swoją różnorodnością. Po wylądowaniu na lotnisku w Entebbe, przybyszów wita napis: „Witamy w Perle Afryki”. W krajobrazie Ugandy zaznaczają się jeziora, rozległe lasy bambusowe, Nil, który właśnie tutaj bierze swój początek a także imponujące wodospady. Zapraszamy na Nasze wycieczki do Ugandy!
Przez terytorium kraju przebiega równik. Ponadto Uganda jest bogata w zieleń i liczne parki narodowe, a na północy piętrzą się piękne góry Ruwenzori. Można tu zjeść, charakterystyczne dla tej części Afryki, zielone banany, zwane „matoke” i najlepsze na świecie ugandyjskie ananasy. A nade wszystko – w Ugandzie mieszkają wspaniali ludzie – bardzo gościnni i otwarci. W całym kraju jest jedno miasto o mentalności i standardach niewiele odstających od tych europejskich – to stolica, Kampala. W miastach i wsiach oddalonych od Kampali – dominują tradycje i przyzwyczajenia kulturowe. Uganda ma do zaoferowania także bogactwo swojej fauny – oprócz zwierząt, które standardowo można zaobserwować w trakcie afrykańskich safari, tu pierwszoplanową rolę odgrywają górskie goryle. Często także do Ugandy przyjeżdża się właśnie dla nich. Jedno jest pewne – spotkanie z tymi łagodnymi olbrzymami będzie przeżyciem, które pozostanie w pamięci na długie lata.
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Ugandy!
Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Uganda
Stolica: Kampala
Największe miasta: Kampala, Kira, Gulu, Lira, Nbale, Nansana, Jinja, Mbarara, Entebbe
Język urzędowy: angielski, suahili
Waluta: szyling ugandyjski (UGX)
Ludność: 32.370.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Uganda w ramach czterech regionów administracyjnych (Centralnego, Wschodniego, Północnego i Zachodniego) podzielona jest na 80 dystryktów. Dystrykty z kolei dzielą się na hrabstwa, subhrabstwa, parafie i wioski.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej, w tym na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Ugandy w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ugandy.
Opieka zdrowotna:
Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Przed wyjazdem do Ugandy zaleca się szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby i meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Wymagane jest zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko żółtej febrze. Na początku 2015 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło epidemię tyfusu w Kampali i zachodniej części kraju, która przedostała się również na północ. W latach ubiegłych odnotowano przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną wywoływaną przez wirus ebola, cholerę oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowych. W sprawie zalecanych szczepień należy każdorazowo konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i nieumytych owoców. Należy unikać również lodu oferowanego do napojów.
Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne. Za usługi medyczne cudzoziemcy płacą gotówką. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek rzędu ok. 20-50 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje 70-100 USD. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Religia i obyczaje:
Pod względem przynależności wyznaniowej swoich mieszkańców, Uganda jest krajem chrześcijańskim. Udział protestantów i katolików rozkłada się mniej więcej po połowie (odpowiednio: 44,5 oraz 42,2% społeczeństwa). Mniejszość stanowią wyznawcy islamu (11,5%) oraz tradycyjnych religii plemiennych (0,9%). Pozostały odsetek ugandyjskiego społeczeństwa – to osoby bezwyznaniowe i wyznawcy innych religii.
Komunikacja:
Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Ugandzie, można przez 3 miesiące korzystać z polskiego prawa jazdy, po upływie tego okresu należy uzyskać ugandyjskie lub międzynarodowe prawo jazdy. Podróż po Ugandzie należy planować z uwzględnieniem wielu czynników ryzyka (kradzieże, rozboje, wypadki drogowe, choroby). Zwiedzanie parków narodowych zalecane jest w towarzystwie strażników.
W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania, jednak nie jest bezpieczna. Często odnotowuje się wypadki nocnych autobusów i minibusów, szczególnie na liniach łączących stolicę miasta Kampalę z innymi głównymi miastami w Ugandzie, a także autobusów międzynarodowych z Nairobi i Dar es Salaam. Nocne autobusy mogą być również zatrzymywane siłą i okradane przez bandytów, którzy z pozoru wyglądają i podróżują jako pasażerowie. W Kampali istnieje również tani motocyklowy transport publiczny, mimo że bardzo popularny i sprawdzający się w stołecznych korkach, to ryzykowny ze względu na wysoką wypadkowość oraz brak ubezpieczenia. Na jeziorze Alberta oraz Wiktorii dostępny jest publiczny transport łodziami (tzw. ferry). W ubiegłych latach zdarzyło się na skutek ich przeciążania wiele wypadków.
Klimat:
Uganda leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Z reguły okres bezdeszczowy w Ugandzie trwa około trzech miesięcy. Średnia roczna suma opadów wzrasta od 700–800 mm na wschodzie i 900–1000 mm w kotlinach do 1500 mm i więcej na południu i wybrzeżach Jeziora Wiktorii oraz na stokach gór.
Średnie wartości temperatur w południowej części kraju wahają się od 20 do 22°C, a na północy od 24 do 26°C. W czasie pory suchej wartości te dochodzą do 29°C. W wielu miejscach Ugandy wysokość wpływa na obniżenie temperatur. W górach temperatury spadają nawet do 10°C.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Ugandy.
Obywatele RP podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Nairobi (Kenia).
Ambasada RP w Nairobi
Adres: 58 Red Hill Road (off Limuru Road), dzielnica Gigiri, NAIROBI, Kenia
Adres korespondencyjny: P.O. Box 30086, 00100 NAIROBI, Kenya
E-mail: nairobi.secretary@msz.gov.pl , nairobi.amb.wk@msz.gov.pl
Tel.: +254 20 71 20 019; +254 20 71 20 020; +254 20 71 20 021
Dyżurny telefon Ambasady: +254 713 816 166 (czynny poza godzinami urzędowania – w razie nagłych wypadków, wymagających natychmiastowej interwencji Konsula).
UGANDA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej, w tym na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Ugandy w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ugandy.
- Rejs w górę Nilu do wspaniałego wodospadu Murchisona
- Park Narodowy Kibale – na tropie szympansów
- Park Narodowy Królowej Elżbiety – safari z widokiem na Ruwenzori
- Rejs po Kanale Kazinga – możliwość zaobserwowania hipopotamów i krokkodyli nilowych
- Nieprzenikniony Las Bwindi – sanktuarium górskich goryli
- Trekking po lesie w poszukiwaniu goryli
- Przystanek na Równiku