15 dni KENIA
KENIA: wyprawa nad Jezioro Turkana: Nefrytowe Morze Afryki

Wycieczki do Kenii

Kenia: Jezioro Turkana, Nairobi- wycieczka

Wycieczki Kenia: Kenia – dla wielu osób oznacza kwintesencję Afryki – czyli: lwy, słonie, zebry, żyrafy, safari i zachód słońca na sawannie. Jest jednym z najbardziej popularnych kierunków afrykańskich – z oszałamiającą przyrodą i parkami narodowymi, spełniającymi wszelkie oczekiwania białych przybyszów z Europy.

Jakkolwiek, Kenia Północna, zwiedzanie której proponujemy w ramach programu z Jeziorem Turkana – to zupełnie inne doświadczenie od tego z „Kenii Klasycznej” i spodoba się, z pewnością, osobom, które w Kenii już wcześniej miały okazję być na jednym z typowych programów safari. W trkacie podróży przemierzać będziemy wyboiste drogi i malownicze, ale zarazem dzikie szlaki, z dala od popularnych, turystycznych ośrodków. Spotkamy Masajów – jednak nieco odmiennych od tych z Południa. Centralnym punktem programu będzie Jezioro Turkana, gdzie tropić będziemy krokodyle nilowe i spotkamy się z plemionami Turkana i El Molo, żywiącymi się jedynie darami, oferowanymi przez wody jeziora. Kenia Północna to nie lada gratka dla miłośników przygody!

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Kenii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wycieczki Kenia to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Wylot z Warszawy, przelot do Kenii.
Rano przylot do Nairobi. Przejazd do Wielkiego Rowu Afrykańskiego i dalej w kierunku Jeziora Bogoria. Spacer przy Jeziorze Bogoria, które jest siedliskiem tysięcy flamingów i gdzie, z powodu zasolenia, nie są spotykane ryby, płazy ani ssaki. Następnie przystanek na pamiątkowe zdjęcie na równiku. Przejazd nad Jezioro Baringo, które słynie z rekordowej ilości występujących tutaj gatunków ptaków.
Rejs łodzią motorową po Jeziorze Baringo, drugim po Turkana, najdalej położonym na północ na terytorium Kenii, jeziorze Wielkich Rowów Afrykańskich. Poszukiwanie licznych tutaj krokodyli i hipopotamów. Przy odrobinie szczęścia może uda się sfotografować polowanie orła bielika na zdobycz. Wycieczka na „Wyspę Diabła” i lunch w formie pikniku. Po rejsie spacer do lokalnej wioski.
Wyjazd do Maralal, stolicy plemienia Samburu i wielbłądzich wyścigów, położonego pośród wzgórz Karisia, pełnych dzikich zwierząt. To ostatnia większa miejscowość przed pustynnymi terenami Jeziora Turkana. Miasteczko ma klimat niczym z „dzikiego zachodu”. Droga poprowadzi przez sawannę i będzie stwarzać wiele okazji do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć.
Rozpoczniemy spektakularny przejazd przez malownicze, aczkolwiek surowe, krajobrazy, w okolice Jeziora Turkana. To miejsce nie mające sobie równych w całej Kenii. Nocleg w posiadłości Emmy Shen, będącej miejscem o niesamowitej, odmiennej stylistyce, z ręcznie robionym każdym elementem wystroju. To miejsce jak z bajki, dysponujące pokojami z niezapomnianymi widokami na sawannę i góry.
Będzie to dzień pełen wrażeń, obfitujący wyjątkowymi widokami północnej Kenii oraz kontaktem z afrykańską kulturą i przyrodą. Czeka nas wędrówka przez góry i cedrowe lasy w towarzystwie wojownika Samburu oraz wizyta w naturalnym parku wodnym. Po lunchu trekking do wioski plemienia Samburu, które nadal prowadzi na wpół nomadyczne życie i jest bardzo przywiązane do swej tradycji oraz kultury. Kolacja i nocleg w posiadłości Emmy Shen.
Tego dnia czeka nas fascynujący przejazd przez zmieniające się jak w kalejdoskopie krajobrazy - pustynię, góry i sawannę. Późnym popołudniem ukaże się nam nagle turkusowa tafla Jeziora Turkana, zwanego też Basso Narok, a do 1978 roku Jeziorem Rudolfa, wielkiego, bezodpływowego jeziora tektonicznego, mającego ponad 250 km długości i ok. 50 km szerokości. Turkana bywa nazywane "szmaragdowym" lub "nefrytowym morzem" - od charakterystycznej barwy wody, mieniącej się zielenią i błękitem; taki kolor nadają wodzie żyjące w niej wodorosty. Jezioro zamieszkuje największa na świecie populacja krokodyli nilowych i wiele gatunków ryb, w tym wielkie okonie nilowe, osiągające 100 kg wagi. Dojazd do miasteczka Loyangalani, zakwaterowanie. Kolacja i nocleg (warunki proste, ale w zamian - niepowtarzalna atmosfera).
Popłyniemy na wyspę Elmolo (jeśli pozwolą warunki klimatyczne i otrzymamy zgodę), która często bywa niedostępna dla turystów. Rejs w poszukiwaniu krokodyli nilowych. Spacer do skał, na których widnieją prastare rysunki, ryte kilka tysięcy lat temu przez Nomadów. Wizyta w chatach Turkana, u ludzi pustyni, żyjących w niezwykle trudnych warunkach, noszących egzotyczne stroje i ozdoby oraz wykonujących rytualne tańce. Wizyta w egzotycznej wiosce ginącego już plemienia El Molo, którego mieszkańcy żywią się wyłącznie tym, co daje Jez. Turkana.
Będziemy dalej odkrywać uroki tej niezwykłej, surowej krainy, otaczającej Jezioro Turkana. Udamy się do trzech świętych źródeł Turkana, które biją u stóp wygasłego wulkanu Kulal. Lunch w formie pikniku, a wieczorem wizyta w wiosce ludu Turkana, gdzie zapoznamy się z kulturą i zwyczajami tych wyjątkowych mieszkańców skalistej pustyni. Plemię Turkana zajmuje się pasterstwem i handlem. Hodują kozy, wielbłądy i osły. Można zobaczyć całe stada przemierzające z jednego miejsca na drugie. Kobiety z wymalowanymi twarzami i dekoracjami na szyi, rękach i w uszach, codziennie smarują się kozim, albo wielbłądzim tłuszczem..., podobno dla piękności. Mężczyźni chodzą z kijem pasterskim i krzesełkiem, na którym siedzą i śpią.
Tego dnia odkryjemy piaszczystą pustynię Chalbi, znajdującą się na północy Kenii, w regionie, który jest najgorętszy i najbardziej suchy w całym kraju. Często można tu zobaczyć fatamorganę. W porze deszczowej część pustyni zamienia się w płytkie jezioro. Na każdym zrobi wrażenie zmiana kolorów - od czerni wulkanicznych kamieni, po złoty blask piasków Chalbi. Księżycowe góry i święte źródła staną się, niewątpliwie, wielkim przeżyciem. Po dojechaniu do North Horr - "stolicy" ludzi Gabra, którzy żyją na pustyni z setkami wielbłądów, odwiedzimy miejscową wioskę i poznamy tradycyjne śpiewy żyjących w niej kobiet.
Wyjazd w kierunku Parku Narodowego Marsabit, będącego zieloną oazą na pustyni. Bardzo żyzny powulkaniczny teren jest domem dla wielu zwierząt, w tym ponad 400-u gatunków ptaków. Wiele z nich żyje tylko na północy Kenii. W żyłach tutejszych mieszkańców płynie krew ludów: Rendile, Borana, Gabra, Oromo i Somalijczyków. Safari w parku Marsabit, podglądanie życia słoni, bawołów i innych zwierząt - przy wodopoju, nieopodal jednego z trzech kraterów wypełnionych jeziorami powulkanicznymi.
Wyjazd w kierunku Rezerwatu Samburu, gdzie górzysta sawanna, pełna słoni, antylop, żyraf, zebr, bawołów, lwów, lampartów, gepardów oraz wielu innych gatunków, przez lata była ulubionym miejscem Księcia Eustachego Sapiehy. Samburu jest odwiedzany przez ogromne stada słoni, które w porze suchej używają swoich kłów do kopania wodopojów głęboko w łożysku rzeki. Wodopoje te stają się później celem dla pozostałej zwierzyny. Region rezerwatu jest najlepszym miejscem do znalezienia kilku endemicznych gatunków północnych, włączając gazelę żyrafoszyją (gerenuk), żyrafę siatkowaną i zebrę Grevy’ego.
Czeka nas dzień pełen wrażeń w jednym z najpiękniejszych parków Kenii. Poranne safari w rezerwacie. Znawcy uważają właśnie ten park za najlepsze miejsce do wypatrzenia Wielkiej Piątki. Tu także istnieją największe szanse na spotkanie najtrudniejszego do wypatrzenia na safari - lamparta. Samburu to dom zarówno dla wielkich stad słoni, drapieżników, rzadkich dzikich psów, czy rzadziej spotykanych zebr Grevy'ego. Po południu safari na terenie Buffalo Springs.
O świcie poranne safari w Samburu. Powrót do ośrodka na śniadanie. Następnie przejazd do Nairobi, jedną z najbardziej widowiskowych tras, z widokiem na szczyt Mt. Kenya. Po przyjeździe do Nairobi zakwaterowanie w hotelu. Po lunchu czas wolny.

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

 • 1 maja – Święto Pracy
 • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
 • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
 • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
 • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

 • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
 • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
 • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

 • Tysiące różowych flamingów nad jeziorem Bogoria
 • Rejs po jeziorze Baringo w poszukiwaniu hipopotamów i krokodyli
 • Maralal – stolica plemienia Samburu
 • Nocleg w posiadłości Emmy Shen – Desert Rose
 • Wędrówka przez góry i cedrowe lasy w towarzystwie wojownika Samburu
 • Jezioro Turkana – „Nefrytowe Morze”
 • Wizyta w chatach plemienia Turkana i spotkanie z ginącym plemieniem El Molo
 • North Horr – stolica ludzi Gabra
 • Safari w Parku Marsabit – obserwacja zwierząt przy wodopoju
 • Rezerwat Samburu – jedno z najlepszych miejsc do wypatrzenia słynnej „wielkiej piątki”
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.