9 dni LIBAN
LIBAN – tam gdzie stykają się kultury - wyprawa

Wycieczki do Libanu

Liban: Bejrut, zabytki i kuchnia - wycieczka

Wycieczki – Liban: Liban – to kraina winnic, pomarańczowych sadów, zielonych łąk i piniowych lasów. Jest krajem, w którym kultura arabska spotyka się ze śródziemnomorską. Pełen antycznych zabytków, wspaniałych krajobrazów, doskonałej kuchni i uśmiechniętych, gościnnych ludzi.

Kraj ten, przez wielu z nas kojarzony jest wyłącznie z wojną, a tymczasem rzeczywisty obraz okazuje się być zupełnie odmienny niż ten, znany z mediów. Liban jest bardzo zróżnicowany pod względem etnicznym i wyznaniowym. Muzułmanie stanowią mniej więcej połowę społeczeństwa, druga połowa przypada na inne wyznania, głównie chrześcijańskie. Kulturowy tygiel najlepiej jest widoczny w stolicy, Bejrucie, będącym kosmopolitycznym, dynamicznie rozwijającym się, pełnym kontrastów miastem, gdzie meczety sąsiadują z nocnymi klubami i sklepami z wyrafinowaną bielizną.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Libanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Libanu! Nasze wycieczki – Liban to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW 

„Liban – wyjazd bardzo dobrze zorganizowany”


Polecam wyprawę do Libanu z Łachmański Travel. To piękny i warty odwiedzenia kraj. Program atrakcyjny, a wyjazd bardzo dobrze zorganizowany – porządny hotel w dobrym punkcie Bejrutu, wygodny transport… Pilot dający poczucie bezpieczeństwa, znający języki, kulturę i historię Libanu oraz Bliskiego Wschodu. To był mój pierwszy wyjazd z Wami i myślę, że nie ostatni. Kontakt z Waszym Biurem biurem dobry i sprawny, dokumenty i informacje przesyłane są w odpowiednim czasie, a wszystko uczciwie, jasno i dokładnie. Dziękuję i doceniam !

Barbara i Adam / Liban 2019
Wylot z Warszawy, przelot do Libanu.
Po przylocie załatwienie formalności wizowych, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzanie Bejrutu, gdzie nowoczesność przenika się ze śladami historii, klasycystyczne wille z arabskimi bazarami, a skąpe bluzki odsłaniające kobiece brzuchy z czarnymi niqabami, zza których widać piękne oczy Libanek. Meczety sąsiadują z klubami nocnymi i sklepami z wyszukaną bielizną. Muzułmanie mieszają się na ulicy z arabskimi chrześcijanami – meronitami. To miasto, które przyjmuje w swoje ramiona każdego, rozbrzmiewając wieloma językami i nurzając się w wielokulturowości. I wciąż pędzi do przodu. W programie: Place d’Etoile z parlamentem (z zewnątrz), meczet Al-Omami i katedra św. Jerzego, meczet Al Amin, Plac Męczenników, tętniący życiem bulwar Corniche, punkt widokowy na promenadzie zwany Skały Gołębie, Muzeum Narodowe, któremu początek dała kolekcja dziel sztuki zgromadzona przez francuskiego oficera stacjonującego w Libanie, Raymonda Weill.
Wyjazd w rejon żyznej Doliny Bekaa, położonej pomiędzy pasmami górskimi Libanu i Antylibanu. Udamy się do Baalbek, którego nazwa pochodzi od imienia fenickiego bożka Baala. Pod panowaniem greckim nazywało się Heliopolis (Miasto Słońca). Po Grekach zajęli je Rzymianie, czyniąc jednym z głównych ośrodków kultu Jowisza. Doskonale zachowane pozostałości świątyń tych bogów to jedno z najbardziej spektakularnych wykopalisk na Bliskim Wschodzie (UNESCO). W programie m.in.: Wielka Świątynia nazywana też Świątynią Jowisza, której budowę ukończono około 60 roku, a która składa się z czterech części: monumentalnego wejścia czyli Propylei, Dziedzińca Sześciokątnego, Wielkiego Dziedzińca z ołtarzem ofiarnym oraz ze świątyni właściwej; Świątynie Bachusa i Okrągłą Świątynię Wenus; Kamień Południa, dawny kamieniołom, w którym obrabiane były kamienne bloki używane do budowy świątyń; Wielki Meczet wybudowany na ruinach rzymskiego forum. Następnie wizyta w winiarni Ksara, założonej w XVII w. w miejscu średniowiecznej, arabskiej fortecy. Tradycje winiarskie w tym regionie sięgają czasów rzymskich. Przejazd do Anjar, miasta założonego w VII wieku przez Umajjadów z widocznymi wpływami urbanistyki rzymskiej. Jego główną atrakcja są ruiny pałacu Umajjadów z przyległym do nich Meczetem (UNESCO).
Udamy się na północ kraju, do słynnych libańskich lasów cedrowych (UNESCO). Wg legendy, stąd król Salomon czerpał budulec do wznoszenia świątyń i pałaców. Wizyta w położonej na skraju doliny wiosce Bcharre. W VII wieku chrześcijanie maroniccy uciekając przed prześladowaniami osiedlili się na górzystym terenie, a znajdująca się nieopodal Święta Dolina stała się duchowym centrum kościoła maronickiego. Miasto jest też miejscem narodzin słynnego libańskiego pisarza, poety, malarza i rzeźbiarza - Chalila Dżubrana. Wjazd do świętej doliny Qadisha, gdzie znajduje się tu maronicki klasztor św. Antoniego Qozhaya. Jego część wykuta jest w skale, a wokół klasztoru rozpościera się niezwykły widok na dolinę i lasy cedrowe.
Po śniadaniu wyjazd na południe kraju, nad wybrzeże Morza Śródziemnego. Odwiedzimy Sydon, którego początki sięgają V-IV w p.n.e. i który w starożytności był portowym miastem fenickim. Początkowo było najważniejszym spośród miast fenickich, później większe znaczenie uzyskał Tyr. Zwiedzimy ruiny zamku krzyżowców, wybudowanego w XIII wieku przez Templariuszy. Był on zwany także Zamkiem Św. Ludwika z racji jego długiego pobytu w twierdzy. Wizyta w karawanseraju Khan El-Franj, a następnie w muzeum mydła i zapoznanie się z tradycyjnymi metodami wyrobu mydła z oliwek i lauru. Przejazd do Tyru nazywanego nekropolią Rzymskich i Bizantyjskich akweduktów powstałych w II wieku. Tyr był głównym ośrodkiem kultu Baala-Melkarta. Słynął też z produkcji rzadkiego rodzaju purpury zwanej tyryjską. Barwnik otrzymywano ze ślimaków murex, obecnie to wymarły gatunek. Kolor ten w wielu kulturach starożytnych był zastrzeżony dla rodzin królewskich albo co najmniej szlacheckich. Fenicja zawdzięcza swoją nazwę temu barwnikowi. Zwiedzanie pozostałości starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych.
Przejazd malowniczą doliną Dog River, ustanowioną przez Ramzesa II rzeką graniczną między Egiptem a państwem Hetytów. Przejście przez Jeita Grotto. Zbudowane w wapiennych skałach otaczających dolinę Nahr al-Kalb jaskinie, ciągną się wielopiętrowymi korytarzami na długości ponad 9 kilometrów. Wewnątrz można podziwiać bogatą szatę naciekową, liczne formacje skalne, podziemne jezioro o pięknej, lazurowej wodzie, najwyższy stalaktyt świata liczący ponad 8 metrów. Przejazd do miejscowości Faqra, położonej w Górach Libanu, gdzie znajdują się ruiny greckich i rzymskich świątyń – kolumny, ołtarze, grobowce oraz widowiskowy Jisr al-Hajar (Kamienny Most). Wjazd kolejką linową na wzgórze Harissa. Zobaczymy wspaniałe Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu znajdujące się na górskim szczycie, mającym 650m wysokości, z którego rozpościera się widok na całą zatokę Dżunija .
Po śniadaniu wyjazd do Annaya, wioski będącej popularnym miejscem pielgrzymkowym Chrześcijan, ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Charbela Makhlufa. Wizyta w klasztorze św. Maron-Annaya, gdzie pochowany jest św. Charbel Makhluf, marinicki mnich (przy ekshumacji, 50 lat po jego śmierci, okazało się, że jego ciało znajduje się w nienaruszonym stanie). Przejazd do Batroun, dawnego fenickiego miasta, gdzie znajduje się malowniczy port, pozostałości fenickich murów obronnych oraz kościoły greckokatolickie i rzymskokatolickie. Spacer wąskimi uliczkami starego miasta do kościoła św. Stefana. Następnie przejazd do Byblos (po arabsku Dżubail), jednego z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkałych miejsc na świecie. W czasie swojej skomplikowanej historii należało do prawie wszystkich największych cywilizacji świata. Byblos (fenickie Gubal) było zamieszkane już w neolicie, ok. 7 tys. lat p.n.e. W III tysiącleciu p.n.e. było ważnym ośrodkiem handlu w basenie Morza Śródziemnego. Grecy nazwali je Gubal Byblos, ponieważ to właśnie stąd trafiały do Grecji sprowadzane z Egiptu papirusy (greckie "byblos" to papirus, a zbiór pozszywanych papirusów - biblyion, stąd słowo "Biblia"). Miasto szczyci się swoją bogatą historią oraz oraz tym, że właśnie tutaj powstał alfabet fenicki. Zwiedzanie wykopalisk (UNESCO) ruin świątyni, opiekunki miasta Baalat Gubal i świątyni obelisków.
Wyjazd w Góry Libanu do regionu Chouf. Zwiedzanie pałacu Beiteddine, który na przełomie XVIII i XIX wieku rozkazał wybudować emir Baszir Szihab II, służył przez cały XIX wiek władzom otomańskim. Jest to jeden z lepszych przykładów nowożytnej architektury arabskiej w całym Libanie. Część pałacu stanowi obecnie letnią rezydencję prezydenta Libanu i nie jest otwarta dla zwiedzających. Przejazd do Deir El–Qamar, pierwszej stolicy Libanu, gdzie zachowały się liczne przykłady starożytnej architektury libańskiej. Zwiedzanie kościoła Our Lady of the Hill wzniesionego w 451 r. na gruzach świątyni Fenicjan, spacer po malowniczej medynie. Powrót do hotelu, czas wolny na odpoczynek przed wyjazdem.
Transfer na lotnisko, przylot do Warszawy.

Liban

Stolica: Bejrut

Największe miasta: Bejrut, Trypolis, Sydon, Tyr, An-Nabatijja, Dżunija, Zahla, Babda, Zagharta, Baalbek

Język urzędowy: arabski

Waluta: funt libański (LBP)

Ludność: 3.925.500 osób

Strefa czasowa: czas polski +1h

Podział administracyjny: Liban jest podzielony na 6 gubernatorstw (Mohafazas), które z kolei dzielą się na 25 dystryktów (Cazas), nie wliczając Bejrutu.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Libanu. Co ważne – w paszporcie nie może być stempli wjazdowych do Izraela. Do Libanu nie zostaną także wpuszczeni podróżni, posiadający rzeczy osobiste, w jakikolwiek sposób powiązane z Izraelem (np. klawiatura telefonu z hebrajskim alfabetem, hebrajskie metki przy odzieży).

Przepisy celne:

Nie ma ograniczeń w wwozie, wymianie i wywozie pieniędzy. Libańskie prawo celne jest liberalne, trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić bez specjalnych zezwoleń broni palnej. Opuszczając Liban samolotem nie wolno posiadać w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek, oprócz specjalnie opakowanych w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10-procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu specjalnej faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe, pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby posiadające międzynarodową książeczkę samochodową zwolnione są od tej opłaty.

Opieka zdrowotna:

W Libanie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązku szczepień. Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu bądź wody butelkowanej. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami (większość przychodni, klinik, szpitali jest prywatnych). Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

Religia i obyczaje:

 • chrześcijanie: 40,5 % (w tym maronici: 21 %)
 • muzułmanie: 54 % (w tym szyici i sunnici: po 27 %)
 • druzowie: 5,5 % (często klasyfikowani jako muzułmanie, jednak posiadający odrębność tożsamościową)

Z uwagi na różnorodność religijną nie obowiązują jednolite normy zwyczajowe.

Komunikacja:

Generalnie należy zachować szczególną ostrożność: zaleca się podróżowanie głównymi drogami, najlepiej w zorganizowanych grupach lub pod opieką miejscowego przewodnika.

Bezwzględnie należy unikać przebywania w pobliżu granicy libańsko-syryjskiej (przede wszystkim w okolicach m. Arsal, jak również m. Baalbek, Hermel oraz Kaa). Na obszarach tych aktywnie działają uzbrojone grupy o charakterze zarówno przestępczym, jak i dżihadystycznym. Libańskie siły bezpieczeństwa nie kontrolują w pełni sytuacji na terenach przygranicznych, w związku z czym istnieje realne ryzyko napadów oraz porwań cudzoziemców. Do rejonów o wysokim zagrożeniu dla bezpieczeństwa podróżnych zaliczyć należy również południowe przedmieścia Bejrutu (ryzyko zamachów bombowych) oraz dzielnice Bab al Tabbaneh i Jabal Mohsen w Tripoli (częste napięcia, mogące przerodzić się w starcia zbrojne). Niewskazane jest podróżowanie do doliny Bekaa oraz w okolice rejonu przygranicznego na południu Libanu, w pobliże tzw. Niebieskiej Linii, gdzie w odpowiedzi na działania zbrojne Hezbollahu armia izraelska rutynowo dokonuje ostrzałów artyleryjskich i nalotów bombowych. Ponadto, bojownicy Hezbollahu odnoszą się z dużą podejrzliwością do obecności cudzoziemców na kontrolowanych przez siebie terenach. Jednocześnie ze względów bezpieczeństwa, pomimo ewentualnie uzyskanej zgody od miejscowych władz, zdecydowanie nie należy odwiedzać żadnych obozów dla uchodźców palestyńskich.

Klimat:

Liban leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, o jego łagodnej odmianie śródziemnomorskiej. Lata są tutaj gorące i na ogół suche, z kolei wiosna i jesień są porami łagodnymi. Podobnie jest także w przypadku zimy, gdzie tylko w górach jest ona surowa. Na terenach górzystych występują wtedy obfite opady śniegu.

Ze względu na rzeźbę terenu, Liban generalnie jest krajem dość wilgotnym. Śródziemnomorski charakter klimatu warunkuje maksimum opadowe w zimie. Najniższe roczne sumy opadów są odnotowywane w linii wybrzeża oraz w dolinach śródgórskich (ok. 400 mm). W górach roczne sumy opadów wyraźnie wzrastają i kształtują się na poziomie ok. 1000 mm.

Średnie wartości termiczne wynoszą:

 • latem: 28°C – na wybrzeżu i nizinach, 22°C – w obszarach wyżej położonych,
 • zimą: 13°C – na wybrzeżu i nizinach, 6°C – w obszarach wyżej położonych (ze spadkami do 0°C i ogólną zależnością temperatury powietrza od wysokości n.p.m.).

W zimie górskie szczyty pokrywają się grubą warstwą śniegu; doskonałe warunki dla narciarzy panują tam aż do marca.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Bejrucie

Adres: 52, President Suleiman Frangieh Ave., Baabda – PO. BOX 40-215 Lebanon

E-mail: bejrut.amb.sekretariat@msz.gov.pl , beirut.embassy@msz.gov.pl

Tel.: +961 5468 152; +961 5924 881; +961 5468 591

 

Kontakt alarmowy / dyżurny – wyłącznie w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji Konsula.

– w libańskiej strefie numerowej – tel.: 0 7 100 29 15

– połączenie w ruchu międzynarodowym – tel.: +961 7 100 29 15

LIBAN – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Libanu. Co ważne – w paszporcie nie może być stempli wjazdowych do Izraela. Do Libanu nie zostaną także wpuszczeni podróżni, posiadający rzeczy osobiste, w jakikolwiek sposób powiązane z Izraelem (np. klawiatura telefonu z hebrajskim alfabetem, hebrajskie metki przy odzieży).

 • Bejrut – pełna kontrastów, kosmopolityczna stolica Libanu
 • Dolina Bekaa – antyczne świątynie w Baalbek i renomowana winiarnia Ksara
 • Libańskie lasy cedrowe (UNESCO)
 • Święta Dolina Qadisha – częściowo wykuty w skale klasztor św. Antoniego Qozhaya
 • Tyr i Sydon – portowe miasta fenickie
 • Jeita Grotto – jaskinie z rozbudowanym systemem wielopoziomowych korytarzy
 • Wjazd kolejką na wzgórze Harissa
 • Annaya – maronicki klasztor i relikwie św. Charbela Makhlufa, patrona Libanu
 • Byblos – jedno z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkałych miejsc na świecie
 • Górski region Chouf – Pałac Beittedine
 • Deir El-Qamar – pierwsza stolica Libanu, pozostałości unikalnej starożytnej architektury
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. WIZA: paszport ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Do Libanu nie zostaną wpuszczone osoby: posiadające w paszportach stemple graniczne/wizę izraelską, posiadające w paszportach stemple graniczne jordańskie lub egipskie z punktów/przejść granicznych z Izraelem (nawet przy braku stempli izraelskich), posiadające w paszportach jedynie stemple wjazdowe lub wyjazdowe jordańskie lub egipskie - ale niemające dowodu na to, że ich wjazd lub wyjazd w trakcie danego pobytu nie odbywał się przez Izrael (potrzebne stemple egipskie lub jordańskie w obie strony - wjazd i wyjazd). Odmowa wjazdu do Libanu wydana przez urzędników granicznych jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.