
Wycieczki do Libanu
Liban: Bejrut, zabytki i kuchnia - wycieczka
Wycieczki – Liban: Liban – to kraina winnic, pomarańczowych sadów, zielonych łąk i piniowych lasów. Jest krajem, w którym kultura arabska spotyka się ze śródziemnomorską. Pełen antycznych zabytków, wspaniałych krajobrazów, doskonałej kuchni i uśmiechniętych, gościnnych ludzi.
Kraj ten, przez wielu z nas kojarzony jest wyłącznie z wojną, a tymczasem rzeczywisty obraz okazuje się być zupełnie odmienny niż ten, znany z mediów. Liban jest bardzo zróżnicowany pod względem etnicznym i wyznaniowym. Muzułmanie stanowią mniej więcej połowę społeczeństwa, druga połowa przypada na inne wyznania, głównie chrześcijańskie. Kulturowy tygiel najlepiej jest widoczny w stolicy, Bejrucie, będącym kosmopolitycznym, dynamicznie rozwijającym się, pełnym kontrastów miastem, gdzie meczety sąsiadują z nocnymi klubami i sklepami z wyrafinowaną bielizną.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Libanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Libanu! Nasze wycieczki – Liban to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW
„Liban – wyjazd bardzo dobrze zorganizowany”
Polecam wyprawę do Libanu z Łachmański Travel. To piękny i warty odwiedzenia kraj. Program atrakcyjny, a wyjazd bardzo dobrze zorganizowany – porządny hotel w dobrym punkcie Bejrutu, wygodny transport… Pilot dający poczucie bezpieczeństwa, znający języki, kulturę i historię Libanu oraz Bliskiego Wschodu. To był mój pierwszy wyjazd z Wami i myślę, że nie ostatni. Kontakt z Waszym Biurem biurem dobry i sprawny, dokumenty i informacje przesyłane są w odpowiednim czasie, a wszystko uczciwie, jasno i dokładnie. Dziękuję i doceniam !
Liban
Stolica: Bejrut
Największe miasta: Bejrut, Trypolis, Sydon, Tyr, An-Nabatijja, Dżunija, Zahla, Babda, Zagharta, Baalbek
Język urzędowy: arabski
Waluta: funt libański (LBP)
Ludność: 3.925.500 osób
Strefa czasowa: czas polski +1h
Podział administracyjny: Liban jest podzielony na 6 gubernatorstw (Mohafazas), które z kolei dzielą się na 25 dystryktów (Cazas), nie wliczając Bejrutu.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Libanu. Co ważne – w paszporcie nie może być stempli wjazdowych do Izraela. Do Libanu nie zostaną także wpuszczeni podróżni, posiadający rzeczy osobiste, w jakikolwiek sposób powiązane z Izraelem (np. klawiatura telefonu z hebrajskim alfabetem, hebrajskie metki przy odzieży).
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń w wwozie, wymianie i wywozie pieniędzy. Libańskie prawo celne jest liberalne, trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić bez specjalnych zezwoleń broni palnej. Opuszczając Liban samolotem nie wolno posiadać w bagażu szklanych pojemników z oliwą z oliwek, oprócz specjalnie opakowanych w dodatkowe pudełka. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Obcokrajowiec przy wyjeździe z Libanu ma możliwość uzyskania zwrotu 10-procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu specjalnej faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe, pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Osoby posiadające międzynarodową książeczkę samochodową zwolnione są od tej opłaty.
Opieka zdrowotna:
W Libanie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązku szczepień. Woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do picia. Zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu bądź wody butelkowanej. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami (większość przychodni, klinik, szpitali jest prywatnych). Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.
Religia i obyczaje:
- chrześcijanie: 40,5 % (w tym maronici: 21 %)
- muzułmanie: 54 % (w tym szyici i sunnici: po 27 %)
- druzowie: 5,5 % (często klasyfikowani jako muzułmanie, jednak posiadający odrębność tożsamościową)
Z uwagi na różnorodność religijną nie obowiązują jednolite normy zwyczajowe.
Komunikacja:
Generalnie należy zachować szczególną ostrożność: zaleca się podróżowanie głównymi drogami, najlepiej w zorganizowanych grupach lub pod opieką miejscowego przewodnika.
Bezwzględnie należy unikać przebywania w pobliżu granicy libańsko-syryjskiej (przede wszystkim w okolicach m. Arsal, jak również m. Baalbek, Hermel oraz Kaa). Na obszarach tych aktywnie działają uzbrojone grupy o charakterze zarówno przestępczym, jak i dżihadystycznym. Libańskie siły bezpieczeństwa nie kontrolują w pełni sytuacji na terenach przygranicznych, w związku z czym istnieje realne ryzyko napadów oraz porwań cudzoziemców. Do rejonów o wysokim zagrożeniu dla bezpieczeństwa podróżnych zaliczyć należy również południowe przedmieścia Bejrutu (ryzyko zamachów bombowych) oraz dzielnice Bab al Tabbaneh i Jabal Mohsen w Tripoli (częste napięcia, mogące przerodzić się w starcia zbrojne). Niewskazane jest podróżowanie do doliny Bekaa oraz w okolice rejonu przygranicznego na południu Libanu, w pobliże tzw. Niebieskiej Linii, gdzie w odpowiedzi na działania zbrojne Hezbollahu armia izraelska rutynowo dokonuje ostrzałów artyleryjskich i nalotów bombowych. Ponadto, bojownicy Hezbollahu odnoszą się z dużą podejrzliwością do obecności cudzoziemców na kontrolowanych przez siebie terenach. Jednocześnie ze względów bezpieczeństwa, pomimo ewentualnie uzyskanej zgody od miejscowych władz, zdecydowanie nie należy odwiedzać żadnych obozów dla uchodźców palestyńskich.
Klimat:
Liban leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, o jego łagodnej odmianie śródziemnomorskiej. Lata są tutaj gorące i na ogół suche, z kolei wiosna i jesień są porami łagodnymi. Podobnie jest także w przypadku zimy, gdzie tylko w górach jest ona surowa. Na terenach górzystych występują wtedy obfite opady śniegu.
Ze względu na rzeźbę terenu, Liban generalnie jest krajem dość wilgotnym. Śródziemnomorski charakter klimatu warunkuje maksimum opadowe w zimie. Najniższe roczne sumy opadów są odnotowywane w linii wybrzeża oraz w dolinach śródgórskich (ok. 400 mm). W górach roczne sumy opadów wyraźnie wzrastają i kształtują się na poziomie ok. 1000 mm.
Średnie wartości termiczne wynoszą:
- latem: 28°C – na wybrzeżu i nizinach, 22°C – w obszarach wyżej położonych,
- zimą: 13°C – na wybrzeżu i nizinach, 6°C – w obszarach wyżej położonych (ze spadkami do 0°C i ogólną zależnością temperatury powietrza od wysokości n.p.m.).
W zimie górskie szczyty pokrywają się grubą warstwą śniegu; doskonałe warunki dla narciarzy panują tam aż do marca.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Bejrucie
Adres: 52, President Suleiman Frangieh Ave., Baabda – PO. BOX 40-215 Lebanon
E-mail: bejrut.amb.sekretariat@msz.gov.pl , beirut.embassy@msz.gov.pl
Tel.: +961 5468 152; +961 5924 881; +961 5468 591
Kontakt alarmowy / dyżurny – wyłącznie w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji Konsula.
– w libańskiej strefie numerowej – tel.: 0 7 100 29 15
– połączenie w ruchu międzynarodowym – tel.: +961 7 100 29 15
LIBAN – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Libanu. Co ważne – w paszporcie nie może być stempli wjazdowych do Izraela. Do Libanu nie zostaną także wpuszczeni podróżni, posiadający rzeczy osobiste, w jakikolwiek sposób powiązane z Izraelem (np. klawiatura telefonu z hebrajskim alfabetem, hebrajskie metki przy odzieży).
- Bejrut – pełna kontrastów, kosmopolityczna stolica Libanu
- Dolina Bekaa – antyczne świątynie w Baalbek i renomowana winiarnia Ksara
- Libańskie lasy cedrowe (UNESCO)
- Święta Dolina Qadisha – częściowo wykuty w skale klasztor św. Antoniego Qozhaya
- Tyr i Sydon – portowe miasta fenickie
- Jeita Grotto – jaskinie z rozbudowanym systemem wielopoziomowych korytarzy
- Wjazd kolejką na wzgórze Harissa
- Annaya – maronicki klasztor i relikwie św. Charbela Makhlufa, patrona Libanu
- Byblos – jedno z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkałych miejsc na świecie
- Górski region Chouf – Pałac Beittedine
- Deir El-Qamar – pierwsza stolica Libanu, pozostałości unikalnej starożytnej architektury