17 dni FILIPINY
FILIPINY: Bohol, Cebu, El Nido, Palawan, Manila i tarasy ryżowe Bangaan - wycieczka

Wycieczka na Filipiny

wycieczki do Cebu, Bohol i El Nido

Filipiny to drugie pod względem wielkości państwo wyspiarskie, położone na uboczu, niedaleko od głównych szlaków turystycznych Azji Południowo-Wschodniej. Filipiny zachwycają wspaniałymi krajobrazami, pięknymi, piaszczystymi plażami oraz ciekawą mieszanką kulturową. Wycieczka na Filipiny to okazja do obejrzenia cudownych krajobrazów i poznania uśmiechniętych, szczęśliwych tubylców. Mieszkańcy Filipin są przyjaźnie nastawieni, a wspaniała kuchnia obfitująca w wyborne owoce morza, przyciąga tu coraz większe rzesze miłośników egzotycznej kuchni i pięknych widoków. Kraj składa się z 11 dużych wysp i 7096 mniejszych wysepek oblanych wodami Oceanu Spokojnego i Morza Południowochińskiego. Wyspy filipińskie zasiedlane były od VII w. p.n.e. przez ludność przybyłą z Indochin, południowych Chin oraz wysp Archipelagu Malajskiego. Odkryte zostały przez Ferdynanda Magellana w 1521 r. i nazwane przez niego Wyspami św. Łazarza. W 1542 roku rozpoczęła się hiszpańska kolonizacja i wówczas nadano im imię Filipiny na cześć króla Filipa II. Hiszpanie panowali na wyspach ponad 330 lat. W 1898 r. Filipiny znalazły się pod panowaniem Stanów Zjednoczonych i dopiero w 1946 r. stały się niezależną republiką.

Obecnie, dzięki wycieczkom na Filipiny, możesz być bliżej wspaniałych miejsc o historycznym znaczeniu. Dziewicza przyroda przyciąga tu nie tylko osoby spragnione wiedzy, ale także odpoczynku. Wszystkim zafascynowanym tym rejonem świata Biuro Podróży Łachmański Travel poleca także wycieczki do Wietnamu i innych krajów azjatyckich.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacjami z wypraw!

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot na Filipiny (nocny przelot do Manili - posiłki na pokładach samolotów).
Po przylocie do Manili odprawa paszportowa i bagażowa, spotkanie z przewodnikiem. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Kolacja. Nocleg w Manili. Manila – stolica Filipin, gdzie koegzystują w symbiozie jedne z największych slumsów na świecie oraz centrum biznesowe kraju. Mieszkańcy są niezwykle serdeczni, uśmiechnięci i gotowi, by bezinteresownie pomóc. A może po prostu szczęśliwi …? Kombinacja ubóstwa i obecności wielkich koncernów to mieszanka kontrowersyjna, ciekawa i warta poznania. Nawet podczas krótkiej wizyty w Manili można uzależnić się od mango. Mango w postaci soku, mango suszone, mango surowe, bez skórki, mango na każdy posiłek..., jest pyszne i smakuje jak nigdzie indziej na świecie.
Przed śniadaniem możliwość skorzystanie z punktu widokowego na 32.pięrze – panorama Manili za dnia. Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie (wycieczka 4,5 godzinna) miasta położonego na największej wyspie archipelagu Filipin – Luzon, w czasach kolonialnych nazywanego „Perłą Orientu”. W programie m.in.: Dzielnica historyczna – Intramuros, otoczona murem, będącego pozostałością po czasach hiszpańskiej kolonizacji, w obrębie której znajduje się wiele ciekawych zabytków; Quiapo często określane jako serce Manili, gdzie znajduje się rynek oraz stacja słynnych filipińskich jeepney; chiński cmentarz - najstarsza obok cmentarza La Loma nekropolia stolicy Filipin, pierwotnie była miejscem pochówku Chińczyków, którym odmówiono pochówku na cmentarzach katolickich podczas kolonialnego panowania hiszpańskiego. Kolacja w restauracji w mieście z pokazem przedstawiającym kulturę Filipin. Nocleg w Manili.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku północnym (przejazd ok. 8-9 godzin), przez niezwykle malownicze rejony, wioski i miasteczka wyspy Luzon do Banaue, które nazywane jest „bramą do tarasów ryżowych Banaue”, gdzie możemy obserwować pionową organizację tarasowych pól ryżowych. Kolacja. Nocleg hotelu w Banaue.
Po śniadaniu udamy się do rejonu Bangaan – miejscowości malowniczo usytuowanej wśród tarasów ryżowych o łącznej długości 20 000 km owiniętych wokół wzgórz. Tarasy (UNESCO) zostały uformowane przez plemię Ifuago ponad 2000 lat temu, a przez Filipińczyków uważane są za ósmy cud świata. Tarasy powstały prawdopodobnie wyłącznie dzięki pracy rąk, bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu. Znajdują się na wysokości 1500 m n.p.m. i zajmują powierzchnię 10 360 km². Zasilane są wodą poprzez system irygacyjny ze znajdujących się powyżej lasów deszczowych. Tarasy są narażone na proces erozji, ponieważ duża część pól przestaje być uprawiana. Tarasy muszą znajdować się pod stałą opieką i ciągle są odbudowywane. Po lunchu trekking ścieżką prowadzącą w dół pośród tarasów, co pozwali na przyjrzenie się codziennemu życiu lokalnej społeczności Ifugao. Z punktu widokowego będzie możliwość obserwowania unikalnej panoramy okolicy. Odwiedzimy również wioskę plemienia Ifugao. Nocleg w rejonie Banaue.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Manili (przejazd ok. 8-9 godzin). Mijać będziemy malownicze odcinki trasy wijące się pośród pięknych zielonych dolin, z których słynie wyspa Luzon, największa wyspa Filipin. Kolacja. Nocleg hotelu w Manili.
Po śniadaniu transfer na lotnisko krajowe w Manili i przelot do El Nido nazywanego bramą do Archipelagu Bacuit u północnych wybrzeży Palawanu, który porównywany jest z wietnamską zatoką Ha Long. To labirynt wysp i wysepek porośniętych dżunglą, u stóp której rozpościerają się cudowne plaże. To najpiękniejszy rejon Filipin ! Po przylocie, ok. 30.minutowy transfer łodzią na wysepkę Miniloc. Zakwaterowanie w hotelu, lunch. Po południu czas wolny. Nocleg na El Nido.
Tego dnia czeka nas rejs łodzią po przybrzeżnych wysepkach Archipelagu Bacuit. Będzie możliwość pływania na rafie koralowej w sprzęcie ABC…. Nocleg na wyspie El Nido.
Wypoczynek, czas wolny. Możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej po innych wysepkach Archipelagu Bacuit. Nocleg na El Nido.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Sabang (przejazd ok. 6-7 godzin) na wyspie Palawan, określanej jako ostatnia oaza nienaruszonej przyrody w tym rejonie świata. Palawan to bezdyskusyjnie jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Spora wyspa zachowała swój dziewiczy, naturalny charakter ze wzgórzami porośniętymi wiecznie zielonym lasem tropikalnym, jaskiniami krasowymi, rafami koralowymi, cudownymi plażami i turkusową wodą. Sabang na wyspie Palawan, to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w trakcie pobytu na Filipinach. W 2013 r., Palawan został okrzyknięty najlepszą wyspą na świecie! Cały Palawan jest pod ochroną – jego obszar został wybrany jako jeden z nowych siedmiu cudów natury. Po przyjeździe do hotelu zakwaterowanie, czas wolny, odpoczynek. Nocleg na Palawanie.
Po śniadaniu czeka nas niezwykła przygoda: wycieczka do Parku Narodowego podziemnej rzeki św. Pawła - to druga najdłuższa podziemna rzeka na świecie (UNESCO), a w 2011 r. ogłoszono ją "nowym cudem natury". 9. kilometrowa rzeka meandruje w jaskini stanowi atrakcję na skalę światową. Po południu dla chętnych, możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych: a/ trekking wzdłuż wybrzeża, b/wycieczka łodzią. Nocleg na Palawanie.
Po śniadaniu ok. 1-godzinny prywatny transfer do Puerto Princesa. Przelot na Cebu. Następnie ok. 1-godzinny przejazd do Cebu i Pier. i dalej ok. 2-godzinna przeprawa Oceanjet Jetfoil z Cebu do Tagbilaran. Po przypłynięciu na wysepkę Panglao w rejonie Bohol, 45.minutowy transfer do hotelu. Panglao jest niewielką wysepką oddaloną zaledwie o 50 metrów od wyspy Bohol, słynącą słynie z przepięknych piaszczystych plaż, licznych resortów turystycznych, pięknej rafy koralowej i wielu sąsiednich bezludnych wysepek doskonałych do uprawiania island hoppingu. Nocleg na Panglao.
Bohol jest położona pomiędzy wyspami Cebu na zachodzie, Leyte na północnym wschodzie i Mindanao na południu na morzu Mindanao. Jest dziesiątą co do wielkości wyspą w kraju, jedną z najbardziej bioróżnorodnych części archipelagu, a także całego świata. Mówi się o tej wyspie, iż jest Filipinami w pigułce. Piękne plaże, bogate życie podwodne, wiele bardzo rzadkich zwierząt, cudowna pogoda przez cały rok ! Tego dnia czeka nas zwiedzanie Bohol. W programie m.in.: malownicze Wzgórza Czekoladowe przypominające krople zastygłej czekolady, mające kształt stożków lub półkulistych pagórków stojących w grupach (według romantycznej legendy niższe wzgórza powstały ze spadających łez zakochanego olbrzyma), Tarsier Sanctuary z intrygującymi wyrakami – ssakami z rodziny naczelnych mniejszymi od ludzkiej dłoni, Butterfly Sanctuary, Park Węży. Dzień uświetni lunch na pokładzie łodzi oraz krótki rejs po rzece Loboc River. Następnie wrócimy na małą wysepkę Panglao o długości zaledwie 10 km, połączoną z Bohol mostem, będącą rajem dla nurków ze względu na niesamowitą przejrzystość wody. Po południu, chętni mogą udać się do plaży Alona z małymi barami i restauracjami. Nocleg na Panglao.
Wypoczynek, czas wolny. Możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej na wyspę Balicasag. Nocleg na Panglao.
Po śniadaniu ok. 1-godzinny transfer do przystani Tagbilaran, następnie ok. 2-godzinna przeprawa Oceanjet Jetfoil z Tagbilaran na Cebu. Cebu to jedna z większych wysp, położona w środkowej części Filipin pomiędzy cieśninami Cebu i Tanon, otoczona 167. mniejszymi wysepkami. Cebu było pierwszą wyspą na Filipinach, która została skolonizowana i wprowadzono na niej chrześcijaństwo. Następnie udamy się na zwiedzanie miasta Cebu, najstarszego miasta na Filipinach, z hiszpańską i chińską historią, miasta, do którego 7 kwietnia 1521 roku, podczas swej podróży dookoła świata, przypłynął Ferdynand Magellan. W programie m.in.: świątynia Taoistyczna będąca centrum życia duchowego licznie od wieków reprezentowanej tu mniejszości chińskiej, Krzyż Magellana, Basilica Minore del Santo Nino – kościół szczycący się cudowną figurką Dzieciątka Jezus, fort San Pedrot z połowy XVI wieku. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny. Kolacja. Nocleg w Cebu.
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. Opuszczenie pok. o godz.12:00. Transfer na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Europy (nocny przelot do Warszawy - posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Warszawy.

Filipiny

Stolica: Manila
Największe miasta: Quezon City, Davao, Caloocan, Cebu, Tarlac, Iloilo
Język urzędowy: tagalog, angielski
Waluta: peso filipińskie
Ludność: 92681000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 7h
Podział administracyjny: Filipiny dzielą się na 17 regionów, a te z kolei na 81 prowincji.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma poważniejszych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych. Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych.

Lekarze
ubezpieczenia osobowe nie są wymagane. Na Filipinach są uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli na Filipinach. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 10 dolarów.

Numer pogotowia
w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 117

Wymagania wizowe/ przepisy celne
nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach do 21 dni, należy tylko okazać bilet powrotny oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, jak również środki finansowe wystarczające na czas pobytu.
Nie ma ograniczeń przy wwozie i wymianie pieniędzy. Obcą walutę można wywieźć w ilości nie większej, niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
na kuchnię filipińską duży wpływ miały kuchnie chińskie, malajskie i hinduskie, dlatego też posiłki oparte są głównie na ryżu i makaronach. Bardzo popularnym posiłkiem jest ryż podawany z różnymi rodzajami mięsa lub ryb z dodatkiem warzyw. Bardzo popularne są owoce morza i wspaniała zupa rybna.

Napoje
Filipińczycy nie stronią od alkoholu, dlatego można tu spotkać kilka gatunków dobrego wina i piwa. Spożywa się tu również dużo herbaty, soków owocowych i mleka kokosowego.

Pamiątki
unikalnym i ciekawym prezentem dla znajomych mógłby być dżem oraz cukierki z duriana (owoc o charakterystycznym i niezwykle intensywnym zapachu i wykwintnym smaku). Na licznych targach znaleźć można mnóstwo różnego rodzaju wisiorków i talizmanów ręcznie robionych w lokalnym stylu.

W restauracji
napiwki są mile widziane, przeważnie wynoszą one 10% wartości rachunku. Bardzo często w rachunek jest już wliczony 10% napiwek.

Obyczaje
dla Filipińczyków bardzo ważną rzeczą jest to, aby nie stracić twarzy. Nie do przyjęcia jest publiczne poprawianie kogoś lub bycie poprawianym. Mieszkańcy Filipin są bardzo gościnni, chętnie pomagają turystom znaleźć drogę. Nie są zbyt punktualni, nie przywiązują większej wagi do czasu. Język angielski jest powszechnie znany i używany praktycznie w całym kraju.

Religia i kultura

Na Filipinach 83% społeczeństwa stanowią katolicy, 6% to wyznawcy Filipińskiego Niezależnego Kościoła, a 4,6% to muzułmanie.

Święta:

Święta kościelne obchodzone są podobnie jak w Polsce. Święta państwowe:

 • 25 lutego – Święto Rewolucji Różańcowej
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 12 czerwca – Dzień Niepodległości
 • 4 lipca – Dzień Przyjaźni Filipińsko – Amerykańskiej
 • Ostatnia niedziela sierpnia –  Dzień Bohaterów Narodowych
 • 21 sierpnia – Dzień Benigno Aquino
 • 30 listopada – Dzień Bonifacio
 • 30 grudnia – Dzień Rizala

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
z wymianą waluty nie ma problemu, punkty wymiany czynne są do późnych godzin. W większych miastach funkcjonują bankomaty. Na Filipinach obsługiwane są najpopularniejsze karty płatnicze: Visa, Diners Club, Master Card, American Express.

Komunikacja

 • Autobusy – dobrze rozwinięta sieć, prawie wszędzie można dotrzeć tanimi autobusami.
 • Samoloty – występuje kilka lokalnych linii lotniczych, które oferują szybkie połączenia pomiędzy wyspami archipelagu.
 • Riksze, trycykle – relatywnie tani środek transportu, dobry na niezbyt odległych trasach.
 • Promy – dobry, szybki i stosunkowo tani, środek transportu, do przemieszczania się między wyspami.

Placówki dyplomatyczne

Konsulat Generalny RP w Manili
UPL Building, Sta. Clara St.
Intramouros,
Manila, Philippines
Telefon: (0063) 5271582
fax: (0063) 5271603

FILIPINY – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Filipin do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Filipiny.

 • Manila – nowoczesna metropolia z zabytkami kolonialnymi
 • Banaue – bajeczne krajobrazy słynnych tarasów ryżowych (UNESCO)
 • Wyspa Palawan – ostatnia oaza nienaruszonej przyrody w tej części świata
 • Najdłuższa podziemna rzeka w Azji – rzeka św. Pawła
Kalkulację kosztów przygotowano dla grupy min. 12. osób płacących. Mniejsza ilość Uczestników może spowodować zmianę ceny. Rozliczenie ceny podanej w USD wg kursu sprzedaży USD - tabela ING Bank Śląski na dzień dokonania pełnej wpłaty. Kolejność zwiedzania może się zmienić – warunkują to przejazdy, lokalne święta, okoliczności obiektywne. Program może ulec też zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych obowiązuje z dnia ich wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.