17 dni MADAGASKAR
MADAGASKAR: magia "Czerwonej Wyspy'

Wycieczka na Madagaskar

park Narodowy Isalo - wycieczki

Wycieczki na Madagaskar

Ogromne baobaby, lemury, różnobarwne kameleony – „Czerwona Wyspa”, będąca największym ze światowych eksporterów wanilii – to Madagaskar. Wycieczki, które w ten rejon świata organizuje Łachmański Travel, to pasjonująca przygoda, którą będziesz wspominać do końca życia. Wycieczki na Madagaskar to idealna okazja żeby pokochać Afrykę!

Wyspa ta, po oderwaniu się od kontynentalnej Afryki, stała się miejscem, gdzie zachowały się endemiczne gatunki roślin i zwierząt. To gatunki, których nie można spotkać nigdzie indziej. I choć warunki bytowe w wielu wioskach są trudne, a niektóre drogi, zwłaszcza w porze deszczowej, stają się całkowicie nieprzejezdne – to jednak Madagaskar ma w sobie magię, która przyciąga turystów niezliczoną ilością kontrastów i zróżnicowaniem krajobrazów. Tu czas płynie zupełnie innym rytmem!

Ponadto, pobyt na wyspie umilą niewątpliwie jej rdzenni mieszkańcy – Malgasze, znani ze swojej gościnności i uprzejmości. Madagaskar jest niezwykle fascynującym miejscem, gdzie można zobaczyć unikalne cuda świata przyrody, a także wyciszyć się i zrelaksować. To także ciekawy kierunek podróży dla osób, które pokochały rdzenną Afrykę podczas wycieczki do Etiopii czy Kenii. Zetknięcie z madagaskarską rzeczywistością będzie dla nich zaskakującym i ciekawym kontrastem. Obejrzyj nasze fotorelacje z dotychczasowych wycieczek na Madagaskar i nie zwlekaj z rezerwacją wakacji życia!

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Antananarywa (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Antananarywa odprawa graniczna, odebranie bagaży, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w Antananarywa.
(Trasa ok. 160 km – czas przejazdu ok. 3 godz.). Przejazd przez wielkie lasy eukaliptusowe w kierunku Rezerwatu Andasibe. Będzie nam towarzyszyć typowa wyżynna sceneria ze zboczami pokrytymi tarasami, polami ryżowymi, fragmentami lasów deszczowych. Miniemy Mandrakę i zatrzymamy się, by odwiedzić prywatną farmę – centrum hodowli i rozmnażania Pereyras, która jest domem dla wielu gatunków motyli, kameleonów, gadów i innych zwierząt. Po przyjeździe do Adasibe zakwaterowanie. Po południu wizyta w prywatnym rezerwacie Vakona, gdzie zobaczymy krokodyle i lemury, etc.
Wizyta w Rezerwacie Andasibe, nazywanym również Analamazaotra, gdzie można zobaczyć największe lemury żyjące na Madagaskarze: Indri Indri – gatunek endemiczny, występujący tylko w tym regionie. Jest to największy z lemurów (długość ciała: 65 cm; waga: ok. 25 kg), a zarazem najgłośniejszy, znany ze swojego „lamentowania”. W przeciwieństwie do innych lemurów – nie posiada on ogona. Jako jedyny gatunek jest monogamiczny – w przypadku śmierci partnera, indris spędza resztę życia samotnie, wychowując potomstwo. Ten rezerwat jest także domem dla 11 innych gatunków lemurów (dziennych i nocnych), w tym: lemura płowego, lemura czerwonobrzuchego, lemura wełnistego, maki szerego, czy lemura wari. Podczas wędrówki po lesie można także zaobserwować tajemnicze gatunki owadów, kamelony, tenreki (kretojeże) i barwne gatunki ptaków. Po południu przejazd do Antsirabe i nocleg.
Antsirabe, to miasto znane jako „miasto, gdzie każdy może znaleźć wiele minerałów”. Po drodze podziwianie szmaragdowych tarasów pól ryżowych oraz spektakularnie ukształtowanych przez erozję wzgórz zwanych „lavaka”. Zielony krajobraz uzupełnią liczne gospodarstwa uprawiające warzywa i owoce. Antsirabe jest urokliwym miastem o starej, kolonialnej, francuskiej architekturze. Miasto pełne jest kolorowych bazarów, słynie także z warsztatów obróbki kamieni szlachetnych i kolorowych „Pousse-pousse”. Tego dnia czeka nas długa podróż do Morondavy. Po drodze będziemy obserwować zmieniający się krajobraz – opuszczając, za Betafo, zielone obszary pól ryżowych, na rzecz bardziej suchych obszarów. Postój w Miandrivazo. Następnie dalsza podróż na wybrzeże. Późnym popołudniem przyjazd do bajkowego, nadmorskiego miasta Morondava i nocleg.
Wyjazd w stronę Bekopaka, miasteczka położonego w kierunku gór Rezerwatu Tsingy de Bemaraha. Po trzech godzinach jazdy znajdziemy się w Tsimafana. Następnie promem przetniemy rzekę Tsiribihina. Krótki postój w Belo. Dalej już piaszczysta droga powiedzie prosto do Bekopaka. Obszar ten jest również znany z ogromnej populacji ptaków i dzikiej przyrody. Zakwaterowanie w hotelu Bekopaka i nocleg.
Wcześnie rano rejs tzw. dłubanką po rzece Manambolo i wizyta w jaskini ze stalagmitami. Powrót na śniadanie do hotelu. Następnie trekking na obszarach o charakterystycznej i unikalnej dla Madagaskaru scenerii księżycowej. Jest to rozległy las z krasowymi, zaostrzonymi pinaklami, o wysokości do 60 m. Park jest domem dla 11. gatunków lemurów, w tym: lepilemurów, mikruska myszatego, czy sifaki. Rezerwat jest fascynujący, a duże wrażenie wywołują zwłaszcza wizyty na niektórych z wierzchołków pinakli i podziwianie unikalnej flory w obrębie kanionów. Odwiedzający mogą eksplorować obszar Tsingy, korzystając z systemu bezpiecznych pomostów, przejazdów linowych, schodków, drabinek i wiszących mostów.
Opuszczamy Bekopaka i udajemy się w drogę powrotną do Morondavy. Po drodze będziemy mijać grobowce plemienia Sakalava, słynne z uwagi na swoje kolory i erotyczny totem. Nie zabraknie też okazji do fotografowania baobabów. Postój w Alei Baobabów o zachodzie słońca (baobaby Grandidiera) i podziwianie jak zmienia się kolorystyka tych majestatycznych drzew. Wieczorem przyjazd do Morondavy.
(Trasa ok. 485 km – czas przejazdu ok. 7 godz.). Wyjazd w kierunku Antsirabe. Droga poprowadzi nas do Malaimbandy, a następnie do Miandrivazo, gdzie mieści się baza taxi Brousse, stanowiąca połączenie pomiędzy zachodnim Madagaskarem i Antsirabe. Przyjazd późnym popołudniem do Antsirabe, wycieczka rikszą po mieście i nocleg.
(Trasa ok. 272 km – czas przejazdu ok. 4,5 godz.). Wyjazd na południe w kierunku Ambositra, zwanego miastem róż, kolebki malgaskiej sztuki rzeźbienia w drewnie, stolicy malgaskiego rzemiosła. Odwiedzimy warsztaty i centra rzemieślnicze. Po lunchu, wyjazd w dalszą drogę do Parku Narodowego Ranomafana.
(Trasa ok. 66 km – czas przejazdu z wędrówką ok. 4-5 godz.). Udajemy się na wędrówkę po deszczowym lesie Ranomafana. Park położony jest w górzystym terenie dając możliwość obserwacji niezwykłych widoków. Porośnięty tropikalnym, deszczowym lasem kryje na swoim terenie 12 gatunków lemurów w tym złocistego lemura bambusowego, 118 gatunków ptaków, orchidee oraz wspaniałe wodospady. Przejazd do Fianarantsoa położonej w południowo-centralnej części Madagaskaru, będącej stolicą Regionu Górna Matsiatra, zbudowanej w początku XIX w. wieku przez Merina jako administracyjna stolica nowo podbitego królestwa Betsileo. Fianarantsoa oznacza w języku malgaskim "dobre wykształcenie". Jest to kulturowe i intelektualne centrum dla całej wyspy, miejscem najstarszych katedr protestanckich i luterańskich na wyspie, najstarszego Seminarium Teologicznego (również luterańskie), a także rzymsko-katolickiej Archidiecezji Fianarantsoa. Miasto zostało umieszczone przez Światową Fundację Zabytków na liście obserwacyjnej ze stu innymi najbardziej zagrożonymi miejscowościami, ponieważ wiele budynków na Starym Mieście wymaga dużych napraw. Po przyjeździe zwiedzanie starego miasta.
Wyjazd w kierunku Andringitra. Po drodze zatrzymamy się w Ambalavao, małym miasteczku położonym wśród winnic i upraw papirusowych. Miasto pełne jest kolorowych domów, które błyszczą w słońcu wszystkimi barwami tęczy. Zwiedzimy manufakturę Antaimoro, gdzie produkuje się papier z papirusa. Miasteczko jest także centrum handlu zebu, które w ilościach często ponad 1000 sztuk można spotkać na lokalnym targowisku. Następnie wizyta i wędrówka po parku Anja. Anja oferuje niesamowitą scenerię, ale jest również znany z licznie występujących tutaj lemurów katta. Dalszy przejazd do Isalo. Po drodze mijać będziemy stolicę ludu Bara, gdzie można spotkać pasterzy z dzidami, prowadzących duże stada zebu. Późnym popołudniem spróbujemy uchwycić na fotografii spektakularny zachód słońca nad Isalo.
Piesza wędrówka w Parku Narodowym Isalo (wybór szlaku w zależności od kondycji uczestników). Położony w malowniczej scenerii dziwnych formacji skalnych, Park zamieszkuje wiele gatunków lemurów, w tym lemur Sifaka, kameleony, i inne gatunki zwierząt typowych dla tej części wyspy. Park porasta endemiczna roślinność – różne gatunki aloesów i karłowate baobaby. Wśród drzew i krzewów będziemy śledzić wiele z 55 gatunków ptaków, a także jaszczurki i wiele innych endemicznych gatunków świata zwierząt. Wizyta w imponującym kanionie Makis oraz zachód słońca przy słynnym „Isalo window”.
Wyjazd w kierunku Toliara, miasta położonego nad brzegiem Kanału Mozambickiego. Podczas przejazdu (jeśli czas pozwoli) fotografujemy słynne kamienne grobowce ludów Mahafaly i Antandroy, malowane z zewnątrz i zwieńczone drewnianymi rzeźbami kultowymi "alu-alu" oraz rogami i czaszkami zebu. Nie są obiektami zabytkowymi, ale malowane sceny przedstawiają całe życie zmarłego. Można nazwać je "Kaplicami Sykstyńskimi Madagaskaru". Im więcej na grobowcu rogów zebu, tym bogatszy był spoczywający w nim zmarły. W czasie podróży zaobserwujemy zmianę krajobrazu. Nie tylko pojawią się pękate baobaby, ale także kaktusy i wilczomlecze. Przejazd do malowniczej miejscowości Ifaty gdzie czeka nas zasłużony wypoczynek na bajkowej plaży. Nocleg w hotelu nad brzegiem oceanu.
Dzień wolny przeznaczony na odpoczynek nad brzegiem oceanu. Miasteczko Ifaty oferuje także dobre możliwości nurkowania i snorkelingu. Dla chętnych spacer do pobliskiej wioski Mangily, gdzie mieszka lokalna społeczność rybacka.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Tulear i przelot do Antananarywa. Transfer do hotelu. Po południu czas wolny na zakup pamiątek i nocleg.
Po śniadaniu opuszczenie pokojów. Wizyta na Królewskim Wzgórzu Ambohimanga (UNESCO), najważniejszym symbolu tożsamości kulturowej Malgaszy. Kompleks zawiera obiekty powiązane z przed kolonialnymi władcami wyspy, jak również liczne miejsca pochówku i kultu religijnego. W zależności od godziny wylotu: czas wolny na zakupy lub indywidualną eksplorację miasta, lub możliwość wybrania się na słynny targ rękodzieła, spacer nad jeziorem Anosy, targ kwiatowy. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski (posiłki na pokładzie samolotów).
Przylot do Warszawy.

Madagaskar

Stolica: Antananarivo (= Tana)

Największe miasta: Antananarivo, Toamasina, Antsirabe, Fianarantsoa, Mahajanga, Toliara, Antsiranana, Antanifotsy, Ambovombe, Amparafaravola.

Język urzędowy: francuski, malgaski

Waluta: ariari (MGA), frank malgaski (FMG)

Ludność: 21.926.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)

Podział administracyjny: Madagaskar podzielony jest na 22 regiony (faritra), które z kolei dzielą się na 119 dystryktów (departamenta). Dystrykty podzielone są na 1 579 gmin (kaominina), a te na 17 485 fokontany.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Madagaskaru.

Przepisy prawne i celne:

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają karze więzienia lub wysokiej grzywny. Surowym karom podlega także handel i wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei).

Opieka zdrowotna:

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. W stolicy praktycznie nie ma lekarzy zagranicznych. Godny polecenia jest szpital prowadzony przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego; prywatna klinika CDU – Centre Medical de Diagnostic et d’Urgences (czynna 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę) oraz klinika chirurgiczna Ankorondrano. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Religia i obyczaje:

Pod względem struktury wyznaniowej, na Madagaskarze dominują tradycyjne religie plemienne (49%). Chrześcijanie stanowią 44% społeczeństwa (w tym mniej więcej rozkłada się to po połowie na katolicyzm i protestantyzm), muzułmanie 6,3%, a pozostałe 0,7% stanowią wyznawcy innych religii.

Komunikacja:

Obowiązuje ruch prawostronny. W czasie jazdy obowiązkowe jest zapięcie pasów. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży nocą. Szczególną ostrożność należy zachować podróżując środkami transportu publicznego. Jakość transportu publicznego jest raczej niska, z wyjątkiem tras Antananarywa – Mahajanga oraz Antananarywa – Tamatave. Możliwość korzystania z kolei jest bardzo ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych, jednak transport lotniczy na Madagaskarze jest kosztowny i niepunktualny. W Antananarywie i w większych miastach można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży. Zdecydowanie zalecane jest wynajęcie samochodu z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach. Samemu nie należy prowadzić samochodu ze względu na stan dróg, oznakowanie drogowe oraz inne niebezpieczeństwa. W okresie silnych opadów stan dróg oraz mostów ulega pogorszeniu, często uniemożliwiając kontynuowanie podróży. Na całym obszarze Madagaskaru występują punkty kontroli drogowej, gdzie należy zatrzymać się, a w niektórych wypadkach również wylegitymować. Dlatego zawsze posiadać należy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Klimat:

Na zmienność klimatu na Madagaskarze zasadniczy wpływ mają: rozciągłość południkowa oraz rzeźba terenu, które determinują dużą różnorodność klimatyczną oraz z drugiej strony wyspiarskie położenie, powodujące, że różnice są łagodzone przez Ocean Indyjski i Kanał Mozambicki. W okresie zimowym na półkuli południowej przeważa pasat południowo-wschodni. Latem zaś pobliski Niż Równikowy sprawia, że znaczna część wyspy znajduje się w zasięgu wiatru z północy, zwanego monsunem. Skutkiem takich zmian atmosferycznych jest występowanie na wyspie dwóch wyraźnych pór roku. Są to: pora deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia i pora sucha, zaczynająca się w maju i trwająca do końca października.

 

Latem i wiosną temperatura maksymalna na Madagaskarze wynosi od +27 do +33°C. Najwyższa temperatura panuje na zachodnich nizinach. Temperatura odczuwalna w zależności od ekspozycji terenu może wynosić miejscami nawet +45 do +46 °C. Temperatura w lipcu (zima) nie spada poniżej +20 °C, sięgając na północy nawet do ponad +30 °C. Różnica w warunkach termicznych jest za to widoczna w nocy, letnie noce są cieplejsze, temperatura rzadko spada poniżej +20 °C, utrzymując się przeważnie nieco powyżej tej granicy. Z kolei zimą, temperatura w nocy może spaść nawet poniżej +10 °C, natomiast, na samej północy (bliżej równika) temperatura zimowych nocy dochodzi do +20 °C.

 

Opady na Madagaskarze są wysokie, nawet porównując z kontynentalną częścią Afryki (np. Mozambikiem, po drugiej stronie kanału). Opady latem są znacznie wyższe niż zimą. Roczna suma opadów waha się od poniżej 400 mm w południowej części zachodniego wybrzeża, do ponad 3000 mm na wschodnim wybrzeżu.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Madagaskaru.

Obywatele RP podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Nairobi (Kenia).

 

Ambasada RP w Nairobi

Adres: 58 Red Hill Road (off Limuru Road), dzielnica Gigiri, NAIROBI, Kenia

Adres korespondencyjny: P.O. Box 30086, 00100 NAIROBI, Kenya

E-mail:  nairobi.secretary@msz.gov.pl ,  nairobi.amb.wk@msz.gov.pl

Tel.: +254 20 71 20 019; +254 20 71 20 020; +254 20 71 20 021

 

Dyżurny telefon Ambasady: +254 713 816 166 (czynny poza godzinami urzędowania – w razie nagłych wypadków, wymagających natychmiastowej interwencji Konsula).

MADAGASKAR – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Madagaskaru.

  • Antananarivo – stolica wyspy
  • Rezerwat Andasibe i największy spośród lemurów: Indri indri
  • Antsirabe – miasto o urokliwej, starej, francuskiej architekturze
  • Zachód słońca w słynnej Alei Baobabów – majestatyczne baobaby Grandidiera
  • Ambositra – centrum artystycznego rzemiosła na Madagaskarze
  • Wędrówka po lesie deszczowym Ranomafana
  • Ambalavao – centrum handlu zebu i manufaktura papieru – Antaimoro
  • Park Narodowy Isalo – dom lemura katta, sifaki, wielu innych gatunków lemurów, a także kameleonów i innych zwierząt, typowych dla Madagaskaru
  • Kamienne grobowce ludów: Mahafaly i Antandroy
  • Fianarantsoa – kulturowe i intelektualne centrum wyspy
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.
Przy wyjazdach na Madagaskar: jest zalecana profilaktyka antymalaryczna, obowiązkowe są szczepienia przeciw żółtej gorączce – wpis o tym fakcie musi być odnotowany w międzynarodowej książeczce szczepień.