
Wycieczki na Półwysep Arabski
Emiraty Arabskie, Oman, Kuwejt, Bahrajn, Katar - wycieczka
Wycieczki Półwysep Arabski: Półwysep Arabski najczęściej utożsamiamy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a w szczególności z Dubajem, słynącym z najwyższych, najdroższych, najbardziej luksusowych na świecie, futurystycznych budowli i fantazyjnych sztucznych wysp. Miasto szejków wręcz szokuje swym rozmachem.
W miejscu tym, jałowy piasek pustyni został zastąpiony bujną i zadbaną zielenią (nawadnianą na drodze odsalania wody morskiej) oraz fantazyjną, nowoczesną architekturą wspaniałych obiektów i meczetów. Bajeczne bogactwo i przepych miast, zadrzewione, ekskluzywne bulwary, imponujące centra handlowe z niezliczoną ilością sklepów, parki rozrywki oraz gęsta sieć autostrad – a wszystko to w sąsiedztwie złotych piasków pustyni i błękitu morza – to właśnie esencja Półwyspu Arabskiego. W tej części świata, miasta łączą nowoczesność z tradycją, gdzie obok tradycyjnych, orientalnych souków, pod niebo pną się modne biurowce i drapacze chmur.
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Omanu, Kataru i Kuwejtu!
Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej i Północnej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Emiraty Arabskie
Informacje praktyczne
Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, polio, durowi brzusznemu i odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.
Lekarze
polisy ubezpieczeniowe wydawane przez polskie firmy nie są uznawane na terytorium Emiratów Arabskich. Znajdują się tu liczne szpitale i gabinety prywatne, opieka medyczna jest na dobrym poziomie Koszt wizyty lekarskiej wynosi 300 AED, doba w szpitalu kosztuje ok. 1000 – 1500 AED. Pomoc w nagłych przypadkach udzielana jest bezpłatnie w szpitalach publicznych.
Numer pogotowia: 997
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Wizę otrzymuje się na zasadzie sponsorowania. Otrzymają ją osoby, dla których uprawniony podmiot uzyska promesę wjazdową w urzędzie imigracyjnym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Deklarację celną należy wypełnić jeśli przewożona kwota przekracza 40 tys. AED. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Na terytorium kraju nie wolno wwozić materiałów o tematyce pornograficznej, broni, narkotyków, leków psychotropowych. Do Emiratów Arabskich można wwieźć 2 litry alkoholu oraz 2 litry wina.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje:
Kuchnia
kuchnię arabską trudno przypisać do konkretnego kraju. Kuchnia w Emiratach Arabskich różni się w zależności od danego regionu. Tradycyjnymi potrawami między innymi są: „Arabi Khubz”– znana w Polsce jako pita (płaski chleb), „Basbosa” – jest to tarta z kuskusem, pieczona z syropem daktylowym, „Arayess” – tradycyjna pita nadziewana jagnięciną z dużą ilością kardamonu, smażona na głębokim tłuszczu. Warto spróbować „Kaaftaji” – są to ostre smażone kotleciki z wątróbką, dynią i sporą ilością pieprzu oraz „ Jarhis” – zapiekanka przyrządzana z rozgniecionej prażonej pszenicy, jogurtu i czosnku. Popularne są również ciasta z daktylami, ciasta z orzechami i miodem. W kuchni arabskiej do przyprawiania dań używa się tymianku, majeranku, soli, sumacku, kolendry oraz czosnku.
Napoje
tradycyjnym napojem jest „Ajran”, który powstaje na bazie jogurtu i wody z dodatkiem przypraw. Po posiłkach przeważnie pija się kawę, a następnie herbatę.
Pamiątki
najlepszymi pamiątkami z pobytu w Emiratach Arabskich są stroje arabskie, dzbanuszki, korale, niewielkie rzeźby, kieliszki i perskie dywany.
Ubiór
według tradycji Islamu odzież należy nosić tak, aby zakrywała jak największą powierzchnię ciała.
Ramadan
w okresie ramadanu zabronione jest picie i spożywanie pokarmów w miejscach publicznych.
Fotografowanie
w Emiratach Arabskich istnieje całkowity zakaz fotografowania kobiet bez zgody męża lub mężczyzny towarzyszącemu kobiecie.
Religia i kultura
W Emiratach Arabskich oficjalną religią jest Islam. Wyznawcom innych religii nie wolno wchodzić do meczetów.
Święta:
- 7 marca – Urodziny Proroka – Eid – Milad Nnabi
- 20 lipca – Wniebowstąpienie Mahometa
- 6 sierpnia – Dzień Dostepu do Władzy Szejka Zayed Bin Sułtan Al Nahyan wrzesień – koniec Ramadanu (święto ruchome)
- listopad – Eid – ul – Adha (święto ruchome trwające 3 dni)
- 2 grudnia – Rocznica Proklamowania Federacji
- 18 grudnia – Nowy Rok Muzułmański
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od czwartku do soboty w godzinach od 8.00 do 13.00. Walutę można wymienić w bankach, na lotniskach, w hotelach oraz w centrach handlowych. Akceptowane są karty płatnicze: American Express, MasterCard, lub Visa.
Komunikacja
- Autobus – jedynie w Abu Zabi i Dubaju istnieje regularny transport autobusowy.
- Samochód – aby wynająć samochód niezbędne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, paszportu i karty kredytowej (w przypadku braku karty należy wpłacić depozyt).
- Taksówka – po mieście najlepiej poruszać się stosunkowo tanimi taksówkami. Do ceny przejazdu doliczana jest opłata za przejazd płatnym mostem około 4 AED. Jeśli kurs odbywa się z obszaru lotniska wtedy do ceny doliczana jest opłata lotniskowa w wysokości 20 AED. W dalekie trasy lepiej jest wynająć Long Distance Taxi, można ją znaleźć w okolicach dworca autobusowego.
- Samolot – z Europy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kilka razy w tygodniu latają samoloty, najczęściej lądują w Dubaju. Między lokalnymi lotniskami latają przede wszystkim samoloty linii Emirates Airlines oraz Gulf Air.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Abu Dhabi
Intersection of Delma Street (13th Street) and Karama Street (24th Street)
P.O. Box 2334 Abu Dhabi, United Arab Emirates
Telefon: (00-971 2) 44 65 200, 44 65 215
Faks: (00-971 2) 44 62 967
E-mail: abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Oman
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
nie ma właściwie odrębnej kuchni omańskiej, choć typowym daniem narodowym stało się indyjskie curry. Lokalnym specjałem jest krowa lub koza, pieczone w całości w specjalnym ziemnym piecu. Inne przysmaki to smażona ryba z ryżem, jagnięcina z ryżem, gęsta pszenna zupa z daktylami i curry warzywne.
Napoje
popularnym napojem jest kawa, herbata i laban (słona maślanka). Alkohol dostępny jest jedynie w większych hotelach i drogich restauracjach.
Pamiątki
Oman jest jedynym z trzech miejsc na świecie, gdzie rosną drzewa kadzidłowe, z których pozyskuje się kadzidło. Zapas przepięknie wonnych kadzideł długo pozwoli nam pamiętać wizycie w tym niezwykłym kraju. Warto też przywieźć ze sobą typowy nóż omański zwany chandżar lub nakrycia głowy – chusty Beduinów i charakterystyczne czapeczki.
W restauracji
napiwek (bakszysz) jest bardzo oczekiwaną formą podziękowania za usługę. Należy dawać bakszysz taksówkarzom, właścicielom dorożek, wielbłądów, obsługującym w meczetach i świątyniach. Zazwyczaj jest to kwota od 0,5 do 1,5 USD. W hotelach lub restauracjach należy zostawiać napiwki wynoszące 10 – 15% wartości usługi.
Targowanie się
w krajach arabskich targowanie się jest nieodłącznym elementem codziennego życia.
Fotografowanie
w Omanie nie należy fotografować kobiet. Zgodnie z nakazami religijnymi Omanki noszą ubiory przykrywające całą postać. Nierzadko również całkowicie zasłaniają twarz.
Uwaga
turyści mogą się poruszać po kraju bez ograniczeń z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej i gazu oraz wydobycia rud, a także zakładów energetycznych i przepompowni wody.
Wszelki kontakt z narkotykami jest traktowany jako przestępstwo i podlega karze śmierci.
Obyczaje
ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Szczególnie kobiety nie powinny pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach bądź zbyt krótkiej spódnicy.
Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.
W okresie miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu.
Religia i kultura
Dominującą religią na terenie Omanu jest islam (badyci – 75% i sunnici – 20%), poza tym są tu wyznawcy hinduizmu oraz chrześcijaństwa są na drugim miejscu ze względu na ilość wiernych.
Święta:
- 1 stycznia -Nowy Rok
- marzec -Mouloud (urodziny Proroka)
- wrzesień/listopad -Eid al-Fitr (święto ruchome z okazji zakończenia ramadanu)
- 18 listopada -Dzień Narodowy
- 19 listopada -urodziny Sułtana
- grudzień/luty -Eid al-Adha (święto ruchome) – kozy i owce składa się w ofierze na pamiątkę Abrahama, który był zdecydowany poświęcić swego syna na ofiarę dla Boga
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w mieście. Omańskie banki akceptują karty kredytowe i płatnicze dużych sieci takich jak MasterCard, VISA, American Express. W dużych miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu.
Komunikacja:
- Autobus – istnieją regularne połączenia pomiędzy głównymi miastami oraz do Dubaju.
- Taxi – taksówki nie posiadają taksometrów, dlatego cenę za przejazd należy uzgadniać z góry.
- Samolot – linie lotnicze Oman Air zapewniają połączenia samolotowe pomiędzy ważniejszymi miastami.
Placówki dyplomatyczne
W Omanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Akredytację posiada ambasada RP w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.
Konsulat RP w Maskacie:
Building No. 585, Way No. 46
Azaiba North
Muscat, Sultanate of Oman
P.O. Box 695, CPO Seeb
Postal Code: 111, Sultanate of Oman
tel. (00-968-2) 45-805-80
fax: (00-968-2) 45-805-99
Kuwejt
Stolica: Kuwejt
Największe miasta: Dżalib asz-Szujuch, As-Salimijja, Hawalli, Dżanub Czitan, Al-Farwanijja
Język urzędowy: arabski
Waluta: dinar kuwejcki (KWD)
Ludność: 2.818.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kuwejt podzielony jest na 6 gubernatorstw (muhafaza, l.mn. muhafazat).
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Formalności można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kuwejtu. Co ważne – w paszporcie nie może być wzmianki o wcześniejszym pobycie w Izraelu.
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń we wwozie waluty. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia – broni i amunicji.
Opieka zdrowotna:
Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne. Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 30 KWD (ok. 125-380 PLN). W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od ok. 60 do ok. 200 KWD (ok. 760-2500 PLN). Cudzoziemcy legalnie przebywający w Kuwejcie mogą również korzystać z usług państwowej służby zdrowia (relatywnie niski poziom). Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.
Religia i obyczaje:
Religią państwową jest islam. Konstytucja określa islam jako główne, choć nie jedyne źródło prawa. Muzułmanie stanowią ogółem ok. 85% całości populacji, z czego dominują sunnici (ok. 70 % obywateli Kuwejtu. Pozostali wyznawcy islamu to szyici. Pozostałe 15% to chrześcijanie i wyznawcy hinduizmu.
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet – nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów, palić tytoniu, a nawet żuć gumy do żucia. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. W miejscach publicznych nie jest wskazane okazywanie uczuć (np. pocałunki).
Komunikacja:
Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody.
Kuwejt posiada dobrze rozwiniętą, krajową infrastrukturę drogową, składającą się m. in. z dróg utwardzonych o długości niemal 5000 km, skupioną głównie wokół stolicy państwa. Nowoczesne drogi międzynarodowe, budowane w układzie południkowym, łączą Kuwejt z Arabią Saudyjską oraz Irakiem. Otwarte dla ruchu osobowego i towarowego są drogowe przejścia graniczne
z Arabią Saudyjską oraz z Irakiem. Planowana jest rozbudowa międzynarodowego lotniska w Kuwejcie. Kuwejt planuje także zbudowanie krajowej sieci kolejowej; w planach jest także budowa metra, które powinno – w zamierzeniu – rozładować nadmierne natężenie ruchu drogowego w stolicy kraju. Kuwejt posiada rozbudowaną infrastrukturę portową, głównie przystosowaną do załadunku ropy. Głównymi portami towarowymi są: Shuwaikh (obługuje 80 % ruchu towarowego) oraz Shuaiba.
Klimat:
Obszar państwa leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i wybitnie suchego, którego charakterystyczną cechą są niskie opady, niewielkie zachmurzenie i skrajne temperatury.
Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 13 °C, gdzie występują nocne spadki do około 2 °C, przymrozki są sporadyczne, odnotowywane w głębi lądu. Z północy wieje wtedy szamal, zwany z j. arabskiego wiatrem północy, który przynosi burze piaskowe. Lata są gorące, w lipcu średnie wartości termiczne wynoszą 37 °C, często przekraczając wartość 40 °C. Lato jest długie, zaczyna się w kwietniu i kończy we wrześniu, jest suche i gorące. W ciągu dnia upalne temperatury osiągają 50 °C. Jedynie na wybrzeżu temperatury są nieco łagodzone przez morską bryzę.
Opady są bardzo skąpe, występują głównie w półroczu zimowym. Wartości opadowe wynoszą od 25 mm w głębi lądu do 180 mm nad morzem. Sporadycznie zdarzają się niezwykle obfite ulewy, które mogą niszczyć domy i ulice.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Kuwejcie
Adres: Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066 Safat, 13051 Kuwait
E-mail: kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +965 253 11 571-2
BAHRAJN
Stolica: Manama
Największe miasta: Manama, Al-Muharrak, Ar-Rifa, Madinat Hamad
Język urzędowy: arabski
Waluta: dinar Bahrajnu (BHD)
Ludność: 1.359.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Bahrajn jest podzielony na gubernatorstwa: 1) Stołeczne, 2) Środkowe, 3) Muharraq, 4) Północne, 5) Południowe.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Możliwe jest jej otrzymanie na granicy lub w formie elektronicznej przed wyjazdem (http://www.evisa.gov.bh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy.
Przepisy celne:
Obowiązuje zakaz wwozu materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji. W Bahrajnie, w odróżnieniu od kilku innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja.
Opieka zdrowotna:
W Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Koszt wizyty lekarskiej wynosi średnio od 25 do 120 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od ok. 250 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są łatwo dostępne bez recepty.
Religia i obyczaje:
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe, zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana).
Podczas ramadanu, w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca), w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru.
Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika. Bahrajn jest nastawiony raczej na ruch turystyczny grupowy niż indywidualny, dlatego zaleca się podróże na wyspę w grupach zorganizowanych.
Komunikacja:
Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.
W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje 10 BHD (25 USD) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień.
Klimat:
Bahrajn leży w strefie klimatu zwrotnikowego o skrajnie suchej odmianie. Obecność wód Zatoki Perskiej nie ma praktycznie żadnego wpływu na temperatury i opady. Bahrajn leży pomiędzy dwoma wielkimi obszarami lądowymi: Półwyspu Arabskiego i kontynentu Azjatyckiego, przez co klimat cechuje się niezwykłą suchością.
Opady są niewielkie i osiągają jedynie 80 mm rocznie, a ponadto deszcze występują jedynie w półroczu zimowym w postaci gwałtownych i krótkotrwałych ulew. Od marca do końca października deszcz nie pada w ogóle. Temperatury są typowe dla obszarów zwrotnikowych. W styczniu średnia dobowa wynosi 17°C, a w sierpniu 34°C. Cechą temperatur są wysokie amplitudy dobowe. Latem występują w ciągu dnia upały rzędu 40-45°C, a w nocy powietrze jest rześkie – około 20°C. Zimą w nocy jest dość chłodno około 5-10°C, a w dzień jest stosunkowo ciepło 16-22°C.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Bahrajnu.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Kuwejcie.
Ambasada RP w Kuwejcie
Adres: Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066 Safat, 13051 Kuwait
E-mail: kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +965 253 11 571/2
KATAR
Stolica: Doha
Największe miasta: Doha, Ar-Rajjan, Az-Zachira, Al-Chaur, Al-Wakra, Umm Salal Muhammad, Asz-Szahanijja, Musajid
Język urzędowy: arabski
Waluta: rial katarski (QAR)
Ludność: 2.042.500 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Katar od 2004 roku podzielony jest na 7 okręgów.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kataru.
Przepisy celne:
Zabroniony jest przywóz alkoholu (także kupionego w sklepie bezcłowym), wieprzowiny, narkotyków i pornografii. Osoby przywożące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne – powinny mieć przy sobie receptę na te specyfiki.
Opieka zdrowotna:
Obszar Kataru jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.
W Katarze działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego w Publicznej Służbie Zdrowia wynosi ok. 100 rijali, u specjalisty od 200 rijali. Osoby planujące dłuższy pobyt mogą starać się o tzw. kartę zdrowia (Health Card), upoważniającą do korzystania z publicznej służby zdrowia.
Religia i obyczaje:
Katar jest krajem muzułmańskim z dominującą ludnością sunnicką (wahhabici), surowo przestrzegającą zasad wiary. Obowiązuje zakaz wwozu produktów alkoholowych, w tym także tych nabytych w sklepach wolnocłowych. Dostęp do alkoholu jest bardzo ograniczony i w praktyce dostępny jest jedynie w dobrych hotelach i klubach. Za spożywanie alkoholu w miejscach nie posiadających licencji należy spodziewać się surowych kar. Katar pozostaje krajem konserwatywnym również w kwestiach ubioru – śmiałe ubrania, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn są mocno niewskazane, szczególnie w okresie świętego miesiąca Ramadanu.
Komunikacja:
Najlepszym sposobem na zwiedzanie Kataru jest wypożyczenie na miejscu samochodu. Mimo pustynnych terenów, infrastruktura drogowa jest dobrze rozbudowana i stoi na wysokim poziomie. Jeśli chcemy wypożyczyć samochód w Katarze, to musimy posiadać międzynarodowe prawo jazdy, które jest ważne w parze z krajowym. Wyruszając na dalszą pustynną wyprawę, bezpieczniej jest jechać co najmniej dwoma samochodami. Podróż lokalnymi środkami transportu może być często kłopotliwa, albowiem większość mieszkańców posiada własne samochody, w związku z czym rozkłady jazdy nie są zbyt rozbudowane. Można podróżować komfortowymi autobusami, skorzystać z usług taksówkarzy lub specjalnej najdroższej oferty, czyli limuzyny na zamówienie. W kraju brakuje linii kolejowej, regularnych połączeń morskich, a połączenia lotnicze mają bardziej charakter międzynarodowy.
Klimat:
Katar położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Zimy są łagodne, a lata niezwykle upalne i wilgotne. Słońce świeci przez cały rok. W okresie od czerwca do września temperatura zwykle dochodzi do 45ºC w ciągu dnia i około 30ºC w nocy, przy 50 – 90% wilgotności powietrza. W okresie od listopada do kwietnia temperatura oscyluje na poziomie 28 – 38ºC w dzień i 7 º C w nocy. Średni roczny opad to około 70 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Doha:
Adres: WestBay, Al-Qutaifiya 66, Str. no 519, Saha 49, Doha, Katar
Adres korespondencyjny: Embassy of Poland in State of Qatar, P.O. Box 23380, Doha, Qatar
E-mail: doha.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +974 44 11 32 30; +974 44 11 35 05; +974 44 93 02 01
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (ZEA) – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do ZEA.
OMAN – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej. Zaleca się jednak dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Omanu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy.
KUWEJT – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Formalności można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kuwejtu. Co ważne – w paszporcie nie może być wzmianki o wcześniejszym pobycie w Izraelu.
BAHRAJN – Wiza jest wymagana. Możliwe jest jej otrzymanie na granicy lub w formie elektronicznej przed wyjazdem (http://www.evisa.gov.bh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy.
KATAR – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kataru.
- Dubaj – futurystyczne budowle i najwyższy budynek świata – Burj Khalifa
- Burj al-Arab – najbardziej luksusowy hotel świata i sztuczna wyspa w kształcie palmy – Palm Jumeirah
- Złote piaski pustyni i atmosfera znana z „Baśni tysiąca i jednej nocy”
- Muskat – meczet Sułtana Qaboos i największy w Omanie tkany dywan
- Nizwa – dawna stolica Omanu i Jebrin – najładniejszy fort
- Kuwejt – zagłębie ropy naftowej i Kuwait Towers – trzy charakterystyczne wieże stolicy
- Bahrajn – zabytki Perłowego Szlaku i nadmorskie forty
- Katar – orientalne souki i nowoczesne nabrzeże
- Doha – Muzeum Sztuki Islamskiej