Wycieczki na Półwysep Arabski
Emiraty Arabskie, Oman, Kuwejt, Bahrajn, Katar - wycieczka

Wycieczki Półwysep Arabski: Półwysep Arabski najczęściej utożsamiamy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a w szczególności z Dubajem, słynącym z najwyższych, najdroższych, najbardziej luksusowych na świecie, futurystycznych budowli i fantazyjnych sztucznych wysp. Miasto szejków wręcz szokuje swym rozmachem.
W miejscu tym, jałowy piasek pustyni został zastąpiony bujną i zadbaną zielenią (nawadnianą na drodze odsalania wody morskiej) oraz fantazyjną, nowoczesną architekturą wspaniałych obiektów i meczetów. Bajeczne bogactwo i przepych miast, zadrzewione, ekskluzywne bulwary, imponujące centra handlowe z niezliczoną ilością sklepów, parki rozrywki oraz gęsta sieć autostrad – a wszystko to w sąsiedztwie złotych piasków pustyni i błękitu morza – to właśnie esencja Półwyspu Arabskiego. W tej części świata, miasta łączą nowoczesność z tradycją, gdzie obok tradycyjnych, orientalnych souków, pod niebo pną się modne biurowce i drapacze chmur.
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Omanu, Kataru i Kuwejtu!
Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej i Północnej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Dubaj (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Dubaju.
Dzień 2 Dubaj (S/-/K)
Zwiedzanie Dubaju (wycieczka 4-godzinna). Wycieczkę rozpoczniemy od przystanku przy najbardziej luksusowym hotelu świata – Burj Al Arab (okazja do zrobienia zdjęć). Dalej zobaczymy meczet Jumeriah (z zewnątrz)), jeden z największych w całych Emiratach, łączący średniowieczną tradycję z nowoczesną islamską architekturą. Mijając pałac Zabeel odkryjemy historyczną część miasta zwaną Bastakia ze starymi kamienicami budowanymi dawną techniką z cegieł wyrabianych z błota i suszonych na słońcu. Wizyta w Muzeum Dubaju mieszczącym się w prawie 200-letnim forcie Al Fahidi., Przeprawa przez Zatokę Dubajską tradycyjnym statkiem arabskim. Spacer po Złotym Bazarze oraz Bazarze Przypraw. Powrót do hotelu. Wieczorem kolacja na tradycyjnej łodzi arabskiej łodzi połączona z rejsem po dubajskim Creeku (Dubai by night). Nocleg w Dubaju.
Dzień 3 Dubaj – safari (S/-/K)
Zwiedzanie Dubaju (wycieczka 4-godzinna). Trasa rozpoczyna się od wizyty w dzielnicy wieżowców Dubai Marina. Przejazd na sztuczną wyspę w kształcie palmy – Palm Jumeirah, gdzie zbudowano luksusowe wille i apartamentowce. Postój na zdjęcia luksusowego hotelu Atlantis, gdzie można znaleźć wiele atrakcji, m.in. labirynt akwariów. Przejazd do kompleksu Madinat Jumeirah, gdzie znajduje się replika arabskiego suku. Spacer po największym centrum handlowym na świecie. Następnie przystanek w okolicy najwyższego wieżowca świata Burj Khalifa (828 m). Dla chętnych (fakultatywnie – 40 USD, konieczna rezerwacja przed wyjazdem) wjazd na punkt widokowy na 124. piętrze. Po południu jeep safari jeep – wycieczka na malowniczą pustynię terenowymi samochodami przez wydmy na farmę wielbłądów, które hodowane są tam specjalnie do wyścigów. Wizyta w beduińskiej oazie, oglądanie zachodu słońca na pustyni. Następnie kolacja beduińska (bufet, napoje bezalkoholowe wliczone w cenę), składająca się z różnych gatunków mięs grillowanych, pieczonych ziemniaków, arabskiego chleba i sałatek ze świeżych warzyw i owoców. Nocleg w Dubaju.
Dzień 4 Hatta – Rustaq – Nakhal – (OMAN) Muskat (S/L/K)
Z Dubaju przejazd do Hatta i przekroczenie granicy z Omanem, leżącym na obszarze dawnych sułtanatów Muskatu i Omanu, rozwiniętego kraju, który jednak zachował tradycje, kulturę, i pozostał typowo arabski. Zmiana pojazdów i przejazd w kierunku Muscat. Po drodze postój przy forcie Rustaq zbudowanym cztery wieki przed powstaniem islamu w Omanie, którego imponująca struktura opiera się na trzech poziomach, zawierających oddzielne domy, zbrojownię, meczet i cztery wieże . Następnie przejazd do Nakhal. Odpoczynek w gaju palm daktylowych leżącym nad wodą, u podnóża wzgórza. Przejazd na nocleg do Muscat.
Dzień 5 Muskat (S/L/K)
Zwiedzanie Muskat, miasta łączącego cechy nowoczesnego centrum handlowego z centrum tradycji kulturalnej. Przejazd promenadą Corniche, przystanek przy targu rybnym. Zobaczymy pałac sułtański – Al Alam (z zewnątrz), meczet sułtana Qaboosa, gdzie salę modlitewną pokrywa największy w Omanie tkany dywan. Przejazd przez dzielnicę Al Khuwair – dzielnica ministerstw i banków. Wizyta na Muttrah souq, gdzie pełno jest maleńkich sklepików, wąskich dróżek i ścieżynek, a sprzedawcy głośno zachwalają swój towar, wyciągają go przed siebie i próbują zwabić kupujących. Zwiedzanie Muzeum Bait Al Zubair. Powrót do hotelu. Po południu czas wolny. Nocleg w Muscat.
Dzień 6 Nizwa – Jabrin – Bahla (S/L/K)
Przejazd do Nizwy przez pasmo górskie Jebel Akhdar. Góry te są poszarpane, bardziej piaszczyste, jako że suszy je słońce. Ale co najpiękniejsze, są one różnokolorowe! Przez to, że gromadzą się w nich różne minerały, jedna góra potrafi wyglądać jak materiał w paski! Pomiędzy górami ciągną się wąziutkie dróżki, prowadzące do maleńkich wiosek, tudzież do samotnych domów przyczepionych gdzieś u zbocza góry… Można dojrzeć owce lub kozy pasące się pośród skał, a gdzieniegdzie dumnie stoi sobie meczet. W Nizwie, dawnej stolicy Omanu, zwiedzimy okrągłą wieżę z XVII wieku, zbudowaną z fortem na skale oraz odwiedzimy bazar, gdzie można nabyć słynną beduińską srebrną biżuterię. Następnie przejazd do grot Hoota i przejazd podziemną kolejką z oświetloną jaskinią oraz turkusowym jeziorem. Zwiedzanie muzeum Bait Al Safah oraz degustacja lkalnej kawy (qahva). Spacer po bazarze Al Barazah. Przejazd do Bahla, gdzie zwiedzimy XVII-wieczny fort (UNESCO), jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych Omanie Postój przy zamku Jabrin, zbudowanym w XVII wieku (odrestaurowany). Nocleg w Muskat.
Dzień 7 Muskat – (KUWEJT) Kuwait (S/L/K)
Transfer na lotnisko i przelot z Muskatu do Kuwejtu założonego ponad 360 lat temu, rządzonego przez rodzinę Al Sabah od 1938r. Zwiedzanie stolicy: trzy charakterystyczne wieże Kuwait Towers, Seif Palace (widok z oddali) oraz siedziba władcy kraju, brama Al Jahra. Wieże są symbolem miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym. Przejazd pod Grand Mosque (z zewnątrz) i spacer po bazarze rybnym do przystani, gdzie cumują tradycyjne łodzie dhow. Następnie udamy się poza miasto, by poznać niedawną historię Kuwejtu i źródła jego bogactwa. To właśnie odkrycie złóż ropy naftowej w latach 50. XX wieku całkowicie odmieniły ten kraj. Przejazd w rejon kompleksu zbiorników z ropą oraz rafinerii. Nocleg w Kuwait.
Dzień 8 Kuwait – (BAHRAJN) Manama (S/L/K)
Transfer na lotnisko, przelot z Kuwejtu do Bahrajnu, niewielkiego państwa położonego na 33.wyspach, całkowicie pozbawionego jakichkolwiek wód powierzchniowych (jedynie na południowym zachodzie występują słone bagna). Wszędzie wyczuwa się urok i dumę kraju o bogatej przeszłości, którego historia jest długa, jednak niepodległość i pełną autonomię uzyskał on dopiero w 1971 roku. Bahrajn jest pierwszym miejscem położonym nad Zatoką Perską, gdzie w 1932 r. odkryto złoża ropy naftowej. Zwiedzanie Manama – stolicy Bahrajnu: dawna rezydencja Sheikh Isa Bin, wielki meczet Al Fateh, Muzeum Narodowe, Bahrain Fort, farma wielbłądów. Przejazd do Bahrain King Fahad Causeway – miejsce z widokiem na sztuczną groblę łączącą Bahrajn z Arabią Saudyjską. Przystanek przy nekropolii z IV w.p.n.e. Czas wolny na Manama Souq. Nocleg w Manama.
Dzień 9 Manama – (KATAR) Doha (S/-/K)
Transfer na lotnisko, przelot z Bahrajnu do Kataru, zarządzanego przez ród Al Thani, na którego czele stoi emir. Odkryte na tym terenie złoża ropy naftowej i gazu są największe na świecie i pozwalają Katarowi rozwijać się niezwykle szybko. Wycieczka po Doha – stolicy Kataru, które ukaże kontrast pomiędzy tym, co stare i nowe, w tym szybko wzrastającym, ekscytującym mieście. Zwiedzanie Muzeum Sztuki Islamskiej mieszczącym się w oryginalnym budynku z elementami architektury orientalnej, przejazd promenadą Al Corniche, która otacza łukiem zatokę Doha Bay. Na nabrzeżu widać gmachy rządowe, banki, hotele. możliwość podziwiania wieżowców i drapaczy chmur (m.in. wieżowiec Barzan, wieżowce Al Fardan). Następnie przejazd do nowej dzielnicy na wyspie The Pearl, gdzie znajdują się luksusowe apartamentowe, wille i sklepy. Wizyta w kulturowej wiosce Katara, pełniącej rolę głównego centrum stolicy (teatry, sale koncertowe, galerie). Przejazd obok Aspire Zone, gdzie koncentruje się działalność związana ze sportem. Wizyta na Doha Souq oraz Gold Souq. Nocleg w Doha.
Dzień 10 Doha – Warszawa (S/-/-)
Transfer na lotnisko w Doha, przelot do Warszawy.
Informacje
Emiraty Arabskie
Informacje praktyczne
Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, polio, durowi brzusznemu i odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.
Lekarze
polisy ubezpieczeniowe wydawane przez polskie firmy nie są uznawane na terytorium Emiratów Arabskich. Znajdują się tu liczne szpitale i gabinety prywatne, opieka medyczna jest na dobrym poziomie Koszt wizyty lekarskiej wynosi 300 AED, doba w szpitalu kosztuje ok. 1000 – 1500 AED. Pomoc w nagłych przypadkach udzielana jest bezpłatnie w szpitalach publicznych.
Numer pogotowia: 997
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Wizę otrzymuje się na zasadzie sponsorowania. Otrzymają ją osoby, dla których uprawniony podmiot uzyska promesę wjazdową w urzędzie imigracyjnym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Deklarację celną należy wypełnić jeśli przewożona kwota przekracza 40 tys. AED. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Na terytorium kraju nie wolno wwozić materiałów o tematyce pornograficznej, broni, narkotyków, leków psychotropowych. Do Emiratów Arabskich można wwieźć 2 litry alkoholu oraz 2 litry wina.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje:
Kuchnia
kuchnię arabską trudno przypisać do konkretnego kraju. Kuchnia w Emiratach Arabskich różni się w zależności od danego regionu. Tradycyjnymi potrawami między innymi są: „Arabi Khubz”– znana w Polsce jako pita (płaski chleb), „Basbosa” – jest to tarta z kuskusem, pieczona z syropem daktylowym, „Arayess” – tradycyjna pita nadziewana jagnięciną z dużą ilością kardamonu, smażona na głębokim tłuszczu. Warto spróbować „Kaaftaji” – są to ostre smażone kotleciki z wątróbką, dynią i sporą ilością pieprzu oraz „ Jarhis” – zapiekanka przyrządzana z rozgniecionej prażonej pszenicy, jogurtu i czosnku. Popularne są również ciasta z daktylami, ciasta z orzechami i miodem. W kuchni arabskiej do przyprawiania dań używa się tymianku, majeranku, soli, sumacku, kolendry oraz czosnku.
Napoje
tradycyjnym napojem jest „Ajran”, który powstaje na bazie jogurtu i wody z dodatkiem przypraw. Po posiłkach przeważnie pija się kawę, a następnie herbatę.
Pamiątki
najlepszymi pamiątkami z pobytu w Emiratach Arabskich są stroje arabskie, dzbanuszki, korale, niewielkie rzeźby, kieliszki i perskie dywany.
Ubiór
według tradycji Islamu odzież należy nosić tak, aby zakrywała jak największą powierzchnię ciała.
Ramadan
w okresie ramadanu zabronione jest picie i spożywanie pokarmów w miejscach publicznych.
Fotografowanie
w Emiratach Arabskich istnieje całkowity zakaz fotografowania kobiet bez zgody męża lub mężczyzny towarzyszącemu kobiecie.
Religia i kultura
W Emiratach Arabskich oficjalną religią jest Islam. Wyznawcom innych religii nie wolno wchodzić do meczetów.
Święta:
- 7 marca – Urodziny Proroka – Eid – Milad Nnabi
- 20 lipca – Wniebowstąpienie Mahometa
- 6 sierpnia – Dzień Dostepu do Władzy Szejka Zayed Bin Sułtan Al Nahyan wrzesień – koniec Ramadanu (święto ruchome)
- listopad – Eid – ul – Adha (święto ruchome trwające 3 dni)
- 2 grudnia – Rocznica Proklamowania Federacji
- 18 grudnia – Nowy Rok Muzułmański
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od czwartku do soboty w godzinach od 8.00 do 13.00. Walutę można wymienić w bankach, na lotniskach, w hotelach oraz w centrach handlowych. Akceptowane są karty płatnicze: American Express, MasterCard, lub Visa.
Komunikacja
- Autobus – jedynie w Abu Zabi i Dubaju istnieje regularny transport autobusowy.
- Samochód – aby wynająć samochód niezbędne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, paszportu i karty kredytowej (w przypadku braku karty należy wpłacić depozyt).
- Taksówka – po mieście najlepiej poruszać się stosunkowo tanimi taksówkami. Do ceny przejazdu doliczana jest opłata za przejazd płatnym mostem około 4 AED. Jeśli kurs odbywa się z obszaru lotniska wtedy do ceny doliczana jest opłata lotniskowa w wysokości 20 AED. W dalekie trasy lepiej jest wynająć Long Distance Taxi, można ją znaleźć w okolicach dworca autobusowego.
- Samolot – z Europy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kilka razy w tygodniu latają samoloty, najczęściej lądują w Dubaju. Między lokalnymi lotniskami latają przede wszystkim samoloty linii Emirates Airlines oraz Gulf Air.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Abu Dhabi
Intersection of Delma Street (13th Street) and Karama Street (24th Street)
P.O. Box 2334 Abu Dhabi, United Arab Emirates
Telefon: (00-971 2) 44 65 200, 44 65 215
Faks: (00-971 2) 44 62 967
E-mail: abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Oman
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
nie ma właściwie odrębnej kuchni omańskiej, choć typowym daniem narodowym stało się indyjskie curry. Lokalnym specjałem jest krowa lub koza, pieczone w całości w specjalnym ziemnym piecu. Inne przysmaki to smażona ryba z ryżem, jagnięcina z ryżem, gęsta pszenna zupa z daktylami i curry warzywne.
Napoje
popularnym napojem jest kawa, herbata i laban (słona maślanka). Alkohol dostępny jest jedynie w większych hotelach i drogich restauracjach.
Pamiątki
Oman jest jedynym z trzech miejsc na świecie, gdzie rosną drzewa kadzidłowe, z których pozyskuje się kadzidło. Zapas przepięknie wonnych kadzideł długo pozwoli nam pamiętać wizycie w tym niezwykłym kraju. Warto też przywieźć ze sobą typowy nóż omański zwany chandżar lub nakrycia głowy – chusty Beduinów i charakterystyczne czapeczki.
W restauracji
napiwek (bakszysz) jest bardzo oczekiwaną formą podziękowania za usługę. Należy dawać bakszysz taksówkarzom, właścicielom dorożek, wielbłądów, obsługującym w meczetach i świątyniach. Zazwyczaj jest to kwota od 0,5 do 1,5 USD. W hotelach lub restauracjach należy zostawiać napiwki wynoszące 10 – 15% wartości usługi.
Targowanie się
w krajach arabskich targowanie się jest nieodłącznym elementem codziennego życia.
Fotografowanie
w Omanie nie należy fotografować kobiet. Zgodnie z nakazami religijnymi Omanki noszą ubiory przykrywające całą postać. Nierzadko również całkowicie zasłaniają twarz.
Uwaga
turyści mogą się poruszać po kraju bez ograniczeń z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej i gazu oraz wydobycia rud, a także zakładów energetycznych i przepompowni wody.
Wszelki kontakt z narkotykami jest traktowany jako przestępstwo i podlega karze śmierci.
Obyczaje
ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Szczególnie kobiety nie powinny pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach bądź zbyt krótkiej spódnicy.
Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.
W okresie miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu.
Religia i kultura
Dominującą religią na terenie Omanu jest islam (badyci – 75% i sunnici – 20%), poza tym są tu wyznawcy hinduizmu oraz chrześcijaństwa są na drugim miejscu ze względu na ilość wiernych.
Święta:
- 1 stycznia -Nowy Rok
- marzec -Mouloud (urodziny Proroka)
- wrzesień/listopad -Eid al-Fitr (święto ruchome z okazji zakończenia ramadanu)
- 18 listopada -Dzień Narodowy
- 19 listopada -urodziny Sułtana
- grudzień/luty -Eid al-Adha (święto ruchome) – kozy i owce składa się w ofierze na pamiątkę Abrahama, który był zdecydowany poświęcić swego syna na ofiarę dla Boga
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w mieście. Omańskie banki akceptują karty kredytowe i płatnicze dużych sieci takich jak MasterCard, VISA, American Express. W dużych miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu.
Komunikacja:
- Autobus – istnieją regularne połączenia pomiędzy głównymi miastami oraz do Dubaju.
- Taxi – taksówki nie posiadają taksometrów, dlatego cenę za przejazd należy uzgadniać z góry.
- Samolot – linie lotnicze Oman Air zapewniają połączenia samolotowe pomiędzy ważniejszymi miastami.
Placówki dyplomatyczne
W Omanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Akredytację posiada ambasada RP w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.
Konsulat RP w Maskacie:
Building No. 585, Way No. 46
Azaiba North
Muscat, Sultanate of Oman
P.O. Box 695, CPO Seeb
Postal Code: 111, Sultanate of Oman
tel. (00-968-2) 45-805-80
fax: (00-968-2) 45-805-99
Kuwejt
Stolica: Kuwejt
Największe miasta: Dżalib asz-Szujuch, As-Salimijja, Hawalli, Dżanub Czitan, Al-Farwanijja
Język urzędowy: arabski
Waluta: dinar kuwejcki (KWD)
Ludność: 2.818.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kuwejt podzielony jest na 6 gubernatorstw (muhafaza, l.mn. muhafazat).
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Formalności można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kuwejtu. Co ważne – w paszporcie nie może być wzmianki o wcześniejszym pobycie w Izraelu.
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń we wwozie waluty. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia – broni i amunicji.
Opieka zdrowotna:
Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne. Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 30 KWD (ok. 125-380 PLN). W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od ok. 60 do ok. 200 KWD (ok. 760-2500 PLN). Cudzoziemcy legalnie przebywający w Kuwejcie mogą również korzystać z usług państwowej służby zdrowia (relatywnie niski poziom). Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.
Religia i obyczaje:
Religią państwową jest islam. Konstytucja określa islam jako główne, choć nie jedyne źródło prawa. Muzułmanie stanowią ogółem ok. 85% całości populacji, z czego dominują sunnici (ok. 70 % obywateli Kuwejtu. Pozostali wyznawcy islamu to szyici. Pozostałe 15% to chrześcijanie i wyznawcy hinduizmu.
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet – nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów, palić tytoniu, a nawet żuć gumy do żucia. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. W miejscach publicznych nie jest wskazane okazywanie uczuć (np. pocałunki).
Komunikacja:
Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody.
Kuwejt posiada dobrze rozwiniętą, krajową infrastrukturę drogową, składającą się m. in. z dróg utwardzonych o długości niemal 5000 km, skupioną głównie wokół stolicy państwa. Nowoczesne drogi międzynarodowe, budowane w układzie południkowym, łączą Kuwejt z Arabią Saudyjską oraz Irakiem. Otwarte dla ruchu osobowego i towarowego są drogowe przejścia graniczne
z Arabią Saudyjską oraz z Irakiem. Planowana jest rozbudowa międzynarodowego lotniska w Kuwejcie. Kuwejt planuje także zbudowanie krajowej sieci kolejowej; w planach jest także budowa metra, które powinno – w zamierzeniu – rozładować nadmierne natężenie ruchu drogowego w stolicy kraju. Kuwejt posiada rozbudowaną infrastrukturę portową, głównie przystosowaną do załadunku ropy. Głównymi portami towarowymi są: Shuwaikh (obługuje 80 % ruchu towarowego) oraz Shuaiba.
Klimat:
Obszar państwa leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i wybitnie suchego, którego charakterystyczną cechą są niskie opady, niewielkie zachmurzenie i skrajne temperatury.
Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 13 °C, gdzie występują nocne spadki do około 2 °C, przymrozki są sporadyczne, odnotowywane w głębi lądu. Z północy wieje wtedy szamal, zwany z j. arabskiego wiatrem północy, który przynosi burze piaskowe. Lata są gorące, w lipcu średnie wartości termiczne wynoszą 37 °C, często przekraczając wartość 40 °C. Lato jest długie, zaczyna się w kwietniu i kończy we wrześniu, jest suche i gorące. W ciągu dnia upalne temperatury osiągają 50 °C. Jedynie na wybrzeżu temperatury są nieco łagodzone przez morską bryzę.
Opady są bardzo skąpe, występują głównie w półroczu zimowym. Wartości opadowe wynoszą od 25 mm w głębi lądu do 180 mm nad morzem. Sporadycznie zdarzają się niezwykle obfite ulewy, które mogą niszczyć domy i ulice.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Kuwejcie
Adres: Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066 Safat, 13051 Kuwait
E-mail: kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +965 253 11 571-2
BAHRAJN
Stolica: Manama
Największe miasta: Manama, Al-Muharrak, Ar-Rifa, Madinat Hamad
Język urzędowy: arabski
Waluta: dinar Bahrajnu (BHD)
Ludność: 1.359.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Bahrajn jest podzielony na gubernatorstwa: 1) Stołeczne, 2) Środkowe, 3) Muharraq, 4) Północne, 5) Południowe.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Możliwe jest jej otrzymanie na granicy lub w formie elektronicznej przed wyjazdem (http://www.evisa.gov.bh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy.
Przepisy celne:
Obowiązuje zakaz wwozu materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji. W Bahrajnie, w odróżnieniu od kilku innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja.
Opieka zdrowotna:
W Bahrajnie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Koszt wizyty lekarskiej wynosi średnio od 25 do 120 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od ok. 250 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są łatwo dostępne bez recepty.
Religia i obyczaje:
Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe, zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (należy zakrywać ramiona i kolana).
Podczas ramadanu, w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca), w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru.
Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika. Bahrajn jest nastawiony raczej na ruch turystyczny grupowy niż indywidualny, dlatego zaleca się podróże na wyspę w grupach zorganizowanych.
Komunikacja:
Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju.
W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje 10 BHD (25 USD) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień.
Klimat:
Bahrajn leży w strefie klimatu zwrotnikowego o skrajnie suchej odmianie. Obecność wód Zatoki Perskiej nie ma praktycznie żadnego wpływu na temperatury i opady. Bahrajn leży pomiędzy dwoma wielkimi obszarami lądowymi: Półwyspu Arabskiego i kontynentu Azjatyckiego, przez co klimat cechuje się niezwykłą suchością.
Opady są niewielkie i osiągają jedynie 80 mm rocznie, a ponadto deszcze występują jedynie w półroczu zimowym w postaci gwałtownych i krótkotrwałych ulew. Od marca do końca października deszcz nie pada w ogóle. Temperatury są typowe dla obszarów zwrotnikowych. W styczniu średnia dobowa wynosi 17°C, a w sierpniu 34°C. Cechą temperatur są wysokie amplitudy dobowe. Latem występują w ciągu dnia upały rzędu 40-45°C, a w nocy powietrze jest rześkie – około 20°C. Zimą w nocy jest dość chłodno około 5-10°C, a w dzień jest stosunkowo ciepło 16-22°C.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Bahrajnu.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Kuwejcie.
Ambasada RP w Kuwejcie
Adres: Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066 Safat, 13051 Kuwait
E-mail: kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +965 253 11 571/2
KATAR
Stolica: Doha
Największe miasta: Doha, Ar-Rajjan, Az-Zachira, Al-Chaur, Al-Wakra, Umm Salal Muhammad, Asz-Szahanijja, Musajid
Język urzędowy: arabski
Waluta: rial katarski (QAR)
Ludność: 2.042.500 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Katar od 2004 roku podzielony jest na 7 okręgów.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kataru.
Przepisy celne:
Zabroniony jest przywóz alkoholu (także kupionego w sklepie bezcłowym), wieprzowiny, narkotyków i pornografii. Osoby przywożące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne – powinny mieć przy sobie receptę na te specyfiki.
Opieka zdrowotna:
Obszar Kataru jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.
W Katarze działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego w Publicznej Służbie Zdrowia wynosi ok. 100 rijali, u specjalisty od 200 rijali. Osoby planujące dłuższy pobyt mogą starać się o tzw. kartę zdrowia (Health Card), upoważniającą do korzystania z publicznej służby zdrowia.
Religia i obyczaje:
Katar jest krajem muzułmańskim z dominującą ludnością sunnicką (wahhabici), surowo przestrzegającą zasad wiary. Obowiązuje zakaz wwozu produktów alkoholowych, w tym także tych nabytych w sklepach wolnocłowych. Dostęp do alkoholu jest bardzo ograniczony i w praktyce dostępny jest jedynie w dobrych hotelach i klubach. Za spożywanie alkoholu w miejscach nie posiadających licencji należy spodziewać się surowych kar. Katar pozostaje krajem konserwatywnym również w kwestiach ubioru – śmiałe ubrania, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn są mocno niewskazane, szczególnie w okresie świętego miesiąca Ramadanu.
Komunikacja:
Najlepszym sposobem na zwiedzanie Kataru jest wypożyczenie na miejscu samochodu. Mimo pustynnych terenów, infrastruktura drogowa jest dobrze rozbudowana i stoi na wysokim poziomie. Jeśli chcemy wypożyczyć samochód w Katarze, to musimy posiadać międzynarodowe prawo jazdy, które jest ważne w parze z krajowym. Wyruszając na dalszą pustynną wyprawę, bezpieczniej jest jechać co najmniej dwoma samochodami. Podróż lokalnymi środkami transportu może być często kłopotliwa, albowiem większość mieszkańców posiada własne samochody, w związku z czym rozkłady jazdy nie są zbyt rozbudowane. Można podróżować komfortowymi autobusami, skorzystać z usług taksówkarzy lub specjalnej najdroższej oferty, czyli limuzyny na zamówienie. W kraju brakuje linii kolejowej, regularnych połączeń morskich, a połączenia lotnicze mają bardziej charakter międzynarodowy.
Klimat:
Katar położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Zimy są łagodne, a lata niezwykle upalne i wilgotne. Słońce świeci przez cały rok. W okresie od czerwca do września temperatura zwykle dochodzi do 45ºC w ciągu dnia i około 30ºC w nocy, przy 50 – 90% wilgotności powietrza. W okresie od listopada do kwietnia temperatura oscyluje na poziomie 28 – 38ºC w dzień i 7 º C w nocy. Średni roczny opad to około 70 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Doha:
Adres: WestBay, Al-Qutaifiya 66, Str. no 519, Saha 49, Doha, Katar
Adres korespondencyjny: Embassy of Poland in State of Qatar, P.O. Box 23380, Doha, Qatar
E-mail: doha.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +974 44 11 32 30; +974 44 11 35 05; +974 44 93 02 01
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa / Dubaj, Doha / Warszawa,
- 03 przeloty na trasach Oman / Kuwejt / Bahrajn / Katar,
- promesy wiz,
- noclegi w hotelach 4* (dopłata do pokoju 1-os. 629 USD),
- podatek turystyczny w hotelu Dubaju,
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja), tym kolacja z napojami na pustyni oraz kolacja na statku w Dubaju,
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- rejs tradycyjną łodzią w Dubaju,
- safari samochodami 4x4 w Dubaju,
- przejazd podziemną kolejką w Omanie,
- usługi lokalnych przewodników podczas zwiedzania,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłaty wjazdowe do poszczególnych krajów oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- wiz wjazdowych (255 USD – opłata przed wyjazdem)
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE (ZEA) – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do ZEA.
OMAN – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej. Zaleca się jednak dopełnienie procedury wizowej przed podróżą, w Ambasadzie Omanu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy.
KUWEJT – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie. Formalności można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kuwejtu. Co ważne – w paszporcie nie może być wzmianki o wcześniejszym pobycie w Izraelu.
BAHRAJN – Wiza jest wymagana. Możliwe jest jej otrzymanie na granicy lub w formie elektronicznej przed wyjazdem (http://www.evisa.gov.bh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy.
KATAR – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kataru.
Atrakcje
- Dubaj – futurystyczne budowle i najwyższy budynek świata – Burj Khalifa
- Burj al-Arab – najbardziej luksusowy hotel świata i sztuczna wyspa w kształcie palmy – Palm Jumeirah
- Złote piaski pustyni i atmosfera znana z „Baśni tysiąca i jednej nocy”
- Muskat – meczet Sułtana Qaboos i największy w Omanie tkany dywan
- Nizwa – dawna stolica Omanu i Jebrin – najładniejszy fort
- Kuwejt – zagłębie ropy naftowej i Kuwait Towers – trzy charakterystyczne wieże stolicy
- Bahrajn – zabytki Perłowego Szlaku i nadmorskie forty
- Katar – orientalne souki i nowoczesne nabrzeże
- Doha – Muzeum Sztuki Islamskiej
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, wiz wjazdowych, opłatach wylotowych. WIZA: na 40 dni przed wyjazdem należy złożyć skan paszportu (strona ze zdjęciem – scan w kolorze), skan zdjęcia (w kolorze, twarz na wprost na jasnym tle, w formacie JPG o wielkości max. 40 KB). Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty powrotu i posiadać min. 5 pustych stron. W paszporcie nie może być śladów pobytu w Izraelu, jak wiza czy stempel z przejścia granicznego.Warto sprawdzić

KAZACHSTAN – wycieczka do kraju wolnych ludzi

KIRGISTAN – wyprawa w nieznane
