
Wycieczki do Mongolii
Mongolia zimą: Ułan-Bator, psie zaprzęgi i kulig konny
MONGOLIA: Sylwester w kraju Nomadów
Zima w Mongolii – wycieczki do królestwa Czyngis-chana
Mongolia to olbrzymie przestrzenie, a także mekka dla miłośników koni i nieskrępowanej wolności oraz żywej, namacalnej historii. Dlatego też, zima w Mongolii to idealna propozycja wycieczki dla wszystkich, którzy pragną ciszy i oderwania się od codzienności.
Mongolia daje możliwość zetknięcia się z prawie nietkniętym przez współczesność stylem życia. Dlaczego? Dlatego, że tutaj czas się zatrzymał… Przyjeżdżając z Europy na wycieczki do Mongolii, oprócz odległości, pokonujesz także czas. Przenosisz się o całe stulecia w przeszłość, mogąc na miejscu zobaczyć na własne oczy świat i ludzi – takich, jakimi byli przed kilkuset laty. Po drodze można spotkać wielbłądy i osady gościnnych nomadów, a nad głową zobaczyć szybującego sępa i orła stepowego.
Wycieczka Zima w Mongolii – wycieczka do królestwa Czyngis-chana to część naszej azjatyckiej oferty. Dla osób, które od bezkresnych stepów wolą tętniące życiem aglomeracje proponujemy wycieczki do Chin. Cokolwiek wybierzesz, możesz być pewien, że podróż z Łachmański Travel będzie wyprawą Twoich marzeń!
MONGOLIA
Stolica: Ułan Bator (Ulaanbaatar)
Największe miasta: Ułan Bator, Erdenet, Darchan, Czojbalsan, Moron, Bajanchongor, Olgij, Chowd, Ulaangom.
Język urzędowy: francuski, malgaski
Waluta: tugrik (MNT)
Ludność: 2.755.000 osób
Strefa czasowa: w zachodniej Mongolii – czas polski +6h; we wschodniej Mongolii – czas polski +7h
Podział administracyjny: Mongolia jest podzielona na 21 ajmaków (odpowiedniki województw) i 1 miasto wydzielone Ułan Bator (stolica kraju). Ajmaki dzielą się na somony (odpowiedniki powiatów).
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Przy wjeździe wypełnia się deklarację celną, w której należy podać ilość posiadanych środków pieniężnych i wwożone przedmioty wartościowe. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. Obłożony restrykcjami jest natomiast wywóz dzieł sztuki lub przedmiotów zabytkowych, jeśli nie mają one certyfikatu wystawionego przez uprawniony do sprzedaży punkt państwowy (np. Muzeum Narodowe w Ułan Bator, sklepy wolnocłowe, antykwariaty itp.).
Opieka zdrowotna:
Szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie oraz tyfusowi, gdy planowana jest wyprawa w teren. W Mongolii zdarzają się zachorowania na żółtaczkę (typu A, B i C), robaczyce, a także zatrucia pokarmowe i biegunki, których przyczyną może być żywienie się w przypadkowych zakładach gastronomicznych, szczególnie w okresie letnim. W lecie zdarzają się zachorowania na cholerę oraz wirusowe zapalenie opon mózgowych. Występuje zagrożenie wirusem HIV. Ze względu na różnice wysokości (przeciętnie 1300-1600 m n.p.m.) dłuższe pobyty mogą być szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego. W Mongolii nie należy pić wody nieprzegotowanej; trzeba uważać na spożywane u gościnnych gospodarzy mleko, kumys oraz mięso. Poziom świadczonej opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Placówki medyczne istnieją tylko w większych miastach. Uzyskanie szybkiej pomocy w sytuacjach nagłych w terenie jest praktycznie niemożliwe. W Ułan Bator doba w szpitalu wraz ze standardowymi zabiegami kosztuje przeciętnie 50-70 USD; na prowincji może to być kwota o 20-25% niższa. Można korzystać z usług lekarzy tradycyjnej medycyny mongolskiej (zioła, akupunktura, akupresura, masaże).
Religia i obyczaje:
Dominującą religią w Mongolii jest buddyzm tybetański (53%). Spora część społeczeństwa przyznaje się do ateizmu (38,6%). Wyznawcy islamu stanowią 3%, szamanizmu 2,9%, chrześcijaństwa 2,1%, innych religii 0,4%.
Komunikacja:
Całe terytorium Mongolii jest dostępne dla cudzoziemców. Jedynie przebywanie w 30-kilometrowej strefie przygranicznej wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia mongolskiej straży granicznej. Można je uzyskać w komendzie straży granicznej w Ułan Bator lub w jej terenowych oddziałach w ajmakach (miasta wojewódzkie). Zezwolenie wydawane jest na podstawie podania, za którego rozpatrzenie pobierana jest opłata w wysokości 25 tys. MNT. Załatwienie formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na legalne przebywanie w strefie przygranicznej trwa przeciętnie około trzech dni. Największe ograniczenia w podróżowaniu po kraju powodują: zły stan dróg, skromny transport drogowy, braki w zaopatrzeniu w niektóre podstawowe artykuły. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność na ulicach z uwagi na nierespektowanie przepisów ruchu drogowego przez miejscowych użytkowników dróg.
Klimat:
Klimat Mongolii, w związku z położeniem w głębi kontynentu, jest surowy, zaliczany do klimatu umiarkowanego o typie kontynentalnym. Lato jest tutaj bardzo gorące (temperatury powyżej +30°C), natomiast zima bardzo mroźna (poniżej -30°C). Opady atmosferyczne występują tutaj niezwykle rzadko (około 300 mm rocznie), większość opadów rocznych przypada na dwa miesiące – od połowy czerwca do połowy sierpnia – czego wynikiem jest nie wiosenna, lecz letnia wegetacja. Zima jest z małą pokrywą śnieżną albo prawie bez pokrywy śnieżnej. Tylko największe rzeki nie zamarzają do dna. Czasem zimą może przyjść ocieplenie, pokrywa śnieżna po roztopieniu staje się lodem przy powrocie zimna, co powoduje tzw. dzud, kiedy bydło ginie bo zeszłoroczna trawa staje się niedostępna. W ciągu trzech kolejnych zim (1999, 2000, 2001) z powodu dzudu padły miliony sztuk bydła. Długość lata i zimy jest prawie taka sama (po ok. 5 miesięcy), a długość wiosny i jesieni jest bardzo krótka (po 1 miesiącu).
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Mongolii.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pekinie (Chiny).
Ambasada RP w Pekinie
Adres: 1 Ritan Rd. Beijing, China, Post code: 100600
E-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +86 10 653 21 235 ext. 110
Telefon dyżurny – w sytuacji nagłych zdarzeń i wypadków, wymagających natychmiastowego kontaku z Konsulem, poza godzinami pracy Ambasady: +86 13 810 175 087
MONGOLIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.
- Średniowieczna stolica Karakorum
- Ułan Bator – metropolia kontrastów
- Przejazd psim zaprzęgiem
- Park Przyrodniczy Tereldż
- Kulig konny połączony z ogniskiem i obchodami Nowego Roku