6 dni ISLANDIA
ISLANDIA – zorza polarna, lodowce, gejzery i wodospady - wycieczka

Wycieczki na Islandie

Islandia – zorza polarna, lodowce, gejzery i wodospady – wycieczka

Zorza polarna wycieczki na Islandię: wyrusz w niezapomnianą wyprawę do krainy zorzy polarnej, ognia i lodu! Daj się zachwycić urokom sił natury: potężnym wodospadom, lodowcom i gejzerom Zorza polarna zazwyczaj jest zielona, chociaż może być również purpurowa, różowa, czerwona, biała lub niebieska, w zależności od jej siły i warunków atmosferycznych. Nasze doświadczenie z zorzą polarną będzie więc zupełnie niepowtarzalne!

Islandia jest krajem, pod wieloma względami, niezwykłym, w którym na własne oczy można obserwować procesy geologiczne i przekonać się o potędze sił geotermalnych. Przez Półwysep Reykjanes przebiega dolina ryftowa, będąca częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, oddzielająca dwie płyty tektoniczne: północnoamerykańską i eurazjatycką.

Na Islandii skały i lawa przybierają niesamowite formy, które mogą zawładnąć wyobraźnią każdego przybysza. Krajobraz ożywia woda. Są tu cudowne wodospady, potoki, jeziora, lodowce i ocean. Czystym, wilgotnym powietrzem oddycha się pełną piersią. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: przyrodnik, ornitolog, wędkarz czy wędrowiec. Na Islandii znajdują się liczne lodowce, w tym największy w Europie – Vatanajökull. Są tam także laguny, po których pływają góry lodowe. Istotnym elementem krajobrazu są także wulkany, stąd częso napotykamy przejawy zjawisk wulkanicznych – gorące źródła, gejzery, fumarole, pola błotne i lawowe.

Więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Było wspaniale. To chyba najpiękniejsze miejsce na Ziemi, do jakiego udało mi się dotrzeć”


Przede wszystkim chciałam podziękować za zorganizowanie nam wyprawy do Islandii. Było wspaniale. To chyba najpiękniejsze miejsce na Ziemi, do jakiego udało mi się dotrzeć. Sama wycieczka była dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Grzegorz był doskonałym przewodnikiem i opiekunem i pokazał nam nie tylko wodospady, gejzery, lodowiec, czarne plaże, ale też ZORZĘ! Tak więc wyjazd uważam za bardzo udany.

Zofia / Grupa Islandia 2018
Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Keflaviku, prywatny transfer do hotelu, nocleg.
Przejazd pod wulkan Eyjafjallajokull – wizyta w punkcie informacyjnym, odnoszącym się do erupcji z kwietnia 2010. Następnie udamy się na wybrzeże, na niezwykle malowniczy półwysep Dyrholaey, gdzie można podziwiać malownicze formacje skalne. To właśnie tutaj, na bazaltowych ścianach, gniazdują liczne ptaki morskie, w tym maskonury. Skały Dyrhólaey tworzą klify o wysokości dochodzącej do 120 metrów. Przejazd do miejscowości Vik i zwiedzanie czarnych plaż - jednych z najbardziej atrakcyjnych bazaltowych plaż na świecie. Następnie zwiedzanie muzeum regionalnego we wsi Skogar, a także postój przy wodospadzie Skogarfoss. Wieczorem, daleko, w głębi islandzkiego lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas pierwsze polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Po śniadaniu przejazd nad krystalicznie czyste jezioro Jokulsarlon. Po drodze widok na największy lodowiec Europy - Vatnajokull. Następnie udamy się nad jezioro zasilane wodą z tego lodowca. Zobaczenie lodowca jest czymś wyjątkowym, widok starego lodu i okoliczne krajobrazy są nieziemskie. Chętni będą mogli przemierzyć skuterem śnieżnym lodowiec (cena wyprawy – ok. 240 EUR / os.) lub udać się na eksploracje lodowej jaskini (cena – ok. 210 EUR / os.). Ukryte pomiędzy ośnieżonymi górami jaskinie, są fenomenalnym dowodem na siłę islandzkiej przyrody Następnie przejazd do Parku Narodowym Skaftafell i przejście ścieżką do bajecznego wodospadu Svartifoss. Wieczorem kolejna możliwość „upolowania” zorzy polarnej.
Tego dnia udamy się na eksplorację terenów Parku Narodowego Pingvellir. Jest to miejsce, w którym w 930 roku utworzono pierwszy na świecie demokratyczny parlament. Następnie wizyta nad wodospadem Gullfoss ("Złoty Wodospad"), uznawanym za jeden z najpiękniejszych wodospadów w całej Europie! W programie także największy na Islandii czynny gejzer Strokkur oraz Geysir. To właśnie od jego nazwy pochodzi miano nadane tego typu źródłom geotermalnym na całym świecie – gejzer. Wieczorem, daleko, w głębi islandzkiego lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas kolejne polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Zwiedzanie Reykjaviku, najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata. Miasto zamieszkuje ok. 120 tys. osób. Wokół całego stołecznego regionu koncentruje się aż trzy piąte ogółu ludności Islandii. Zwiedzanie centrum Reykjaviku: katedra protestancka, najstarszy na świecie, współcześnie działający, gmach parlamentu, stara dzielnica portowa, kościół Hallgrimskirkja, ratusz nad jeziorem. Następnie czas na odpoczynek w gorących źródłach Blue Lagoon (cena – ok. 55 EUR / os.). Błękitna Laguna to uzdrowisko położone w obszarze geotermalnym w południowo-zachodniej Islandii, łączy niezwykłe walory krajobrazowe - kontrast błękitno-mlecznej wody z czarno-brązową pokrywą lawy oraz wyjątkowe właściwości pielęgnacyjno-lecznicze. National Geographic umieścił ją na swojej liście 25 cudów świata, argumentując że "dymiące baseny o turkusowej barwie zamknięte w wulkanicznej pułapce przypominają krajobraz z innej planety". Wieczorem kolejna możliwość „upolowania” zorzy polarnej.
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Islandia

Stolica: Reykjavik

Największe miasta: Reykjavik, Kopavogur, Hafnarfjordur, Akureyri, Keflavik, Gardabaer

Język urzędowy: islandzki

Waluta: korona islandzka (ISK)

Ludność: 325.670 osób

Strefa czasowa: czas polski -1h (w zimie) i -2h (w lecie)

Podział administracyjny: Islandia podzielona jest na 23 regiony administracyjne (sysla) oraz 14 niezależnych miast, czyli kaupstadur. Na poziomie lokalnym wyróżnia się 104 gminy (hreppur), które zajmują się oświatą, transportem i zagospodarowaniem przestrzeni.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:

– żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartości 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych),

– napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub
1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub
3 litra wina i 6 litrów piwa, lub
12 litrów piwa.

– 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych,

Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.

Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.

Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is.

Opieka zdrowotna:

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego – po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nieubezpieczonej są bardzo wysokie.

Religia i obyczaje:

Religią państwową w Islandii jest luteranizm. Do Islandzkiego Kościoła Luterańskiego należy 75,1% Islandczyków. Katolicy natomiast stanowią 3,5% ludności. W Islandii działa także wiele mniejszych grup chrześcijańskich, jak: Wolny Kościół Luterański Rejkiawiku – 2,9%, Wolny Kościół Luterański Hafnarfjorduru – 1,9%, a także pewna liczba zborów zielonoświątkowych i adwentystycznych. Mimo wszystko, Islandczycy są dość swobonie związani z religią.

Komunikacja:

Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych, niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nieutwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę „off-road” poza wyznaczonymi miejscami.

Klimat:

Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.

Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Reykjaviku:

Adres: Islandia, 105 Reykjavík, Thorunnartun 2

E-mail: reykjavik.info@msz.gov.pl

Tel.: +354 520 50 50

ISLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • Zwiedzanie Reykjavíku – najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata
  • Noclegi głębi islandzkiego lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną
  • Złoty Krąg – Park Narodowy Pingvellir, wodospad Gullfoss oraz słynny Geysir
  • Park Narodowy Skaftafell
  • Jokulsarlon – jezioro powstające z topniejącego lodowca Vatnajökull
  • odpoczynek w gorących źródłach Blue Lagoon
UWAGA Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.